bojevanje

Srbski prostovoljci v Ukrajini, v Srbiji ovadba proti Wagnerju

19. 01. 2023 20.23

Del srbske javnosti je razburil posnetek srbskih prostovoljcev v Ukrajini, ki v boj na ruski strani vabijo srbske državljane. Proukrajinski aktivisti so vložili kazensko ovadbo proti skupini Wagner in njenim podpornikom, tudi ruskemu veleposlaniku v Srbiji Bocanu Harčenku.

Za popularizacijo smučanja v ZDA so poskrbeli možje v maskirnih uniformah

15. 01. 2023 17.21

Alpski smučarki, ki sta zbrali največ zmag v ženski konkurenci svetovnega pokala, sta Američanki. Toda Lindsey Vonn in Mikaela Shiffrin morda ne bi bili tam, kjer sta danes, če se ne bi njuni rojaki med drugo svetovno vojno na smučeh borili proti nemškim vojakom v Apeninih, po povratku v domovino pa poskrbeli za popularizacijo smučanja v ZDA. Odprli so številne smučarske resorte, med njimi denimo tudi znameniti Vail.

Pri Bahmutu močno poškodovan slovenski oklepnik

09. 01. 2023 13.01

Boji v ukrajinski regiji Doneck na frontni črti Bahmut–Soledar–Seversk se približujejo kritični fazi. Ruske sile napredujejo v okolici Bahmuta, v Soledarju potekajo boji v samem središču mesta. "Razmere so zelo resne," ocenjuje ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski. Na fronto je prispel poveljnik kopenskih sil generalpolkovnik Oleksandr Sirski. Fotografije z bojišča v okolici Bahmuta pa razkrivajo poškodovano oklepno vozilo M-80A, ki ga je Slovenija donirala Ukrajini.

Videoigre v letu 2022

02. 01. 2023 13.25

Čeprav imajo celo v svetu videoiger "vsake oči svojega malarja", je bilo preteklo leto (pre)bogato tudi v najbolj donosni industriji na svetu. Če ste lastnik Playstationa 5 ali Xboxa Series X ali pač starejših generacij, je bila bera iger, kot je tudi prav, naravnost vrhunska za vse starosti in okuse.

Na ukrajinske tanke čakajo ruski 'zmajevi zobje'

14. 12. 2022 20.11

Ruska vojska je v regijah Lugansk in Herson začela z izgradnjo novih obrambnih linij, razkrivajo najnovejši satelitski posnetki. Ker je bojevanje ob fronti vse bolj pozicijsko, so ob jarkih zgradili t. i. zmajeve zobe, ki tankom in oklepnikom otežujejo prehod in jih upočasnijo. Gre za sistem protitankovskih ovir v obliki betonskih piramid. Prizori spominjajo na Maginotovo in Siegfriedovo linijo, sistem utrdb, ki sta jih pred drugo svetovno vojno vzdolž meje zgradili Francija in Nemčija.

100 metrov med Rusi in Ukrajinci: 'Slišali smo njihov smeh'

09. 12. 2022 18.47

Vzhodno ukrajinsko mesto Bahmut je že slab mesec središče spopadov med Rusi in Ukrajinci. Mladi vojaki z obeh strani, obsojeni na pozicijsko bojevanje v blatnih jarkih, si ponekod stojijo le sto metrov narazen. Težki zvoki raket in bomb odmevajo po zamrznjeni pokrajini, vojaki pa premraženi, izmučeni in lačni bijejo v tem trenutku najtežjo bitko na celotni frontni črti.

'Pozabili smo, da Putin razmišlja povsem drugače od nas. Nismo ga jemali resno'

07. 12. 2022 18.57

Nekdanja nemška obrambna ministrica Annegret Kramp-Karrenbauer priznava, da na zahodu mnogi odločevalci Putina niso jemali resno, ko je pred vojno govoril o tem, da obžaluje, da Ukrajina ni več del Rusije. Po njenem mnenju se mora prebuditi tudi evropska oborožitvena industrija, ki mora Ukrajini zagotoviti zadostno dobavo orožja in streliva za končno zmago v vojni.

Ameriška vojna mornarica: 'Živjo, Koper!'

06. 12. 2022 08.15

"Česa takega v Luki Koper ne vidite vsak dan!" je zapisala ameriška ambasada v Sloveniji. Koprsko pristanišče je namreč pred dnevi dobilo prav poseben obisk. "Živjo Koper! Ta obisk je priložnost za krepitev trajnega odnosa med ZDA in Slovenijo," je sporočilo poveljstvo ameriških pomorskih sil Evropa-Afrika. Gre za vojaško križarko USS LeyteGulf (CG 55).

Kako bi bila videti vojna v vesolju? 'Življenje, kot ga poznamo, bi se končalo'

29. 11. 2022 16.53

S tem, ko se je vojna vrnila v Evropo, so se vojaški strokovnjaki na Konferenci o vesolju pogovarjali, kaj bi se zgodilo, če bi se bojevanje preselilo izven območja našega planeta. Kako bi obstreljevanje izven atmosfere vplivalo na atmosfero na Zemlji? Kako bi 'vesoljska vojna' sploh bila videti?

Bojevanje v blatnih jarkih: to ni Verdun 1916, to je Bahmut 2022

28. 11. 2022 13.52

Od umika iz Hersona so se ruske sile začele osredotočati na Donbas, kjer sicer že vseh devet mesecev od invazije na Ukrajino potekajo srditi boji. Rusi si želijo osvojiti predvsem mesto Bahmut, ki ima pomembno strateško pozicijo. A močne padavine so tla spremenila v blatno močvirje, ki je vojake prisililo v pozicijsko bojevanje v jarkih. Mnogi prizore z bojišča primerjajo z boji iz prve svetovne vojne v francoskem Verdunu.

'Do decembra bi lahko ukrajinske sile osvobodile tudi Krim'

19. 11. 2022 09.30

Namestnik ukrajinskega obrambnega ministra v luči nedavnih osvoboditev ukrajinskega ozemlja napoveduje, da bi lahko do decembra Ukrajinci zavzeli tudi Krim. V Herson je prvič po osvoboditvi pripeljal vlak iz Kijeva. Na vzhodu in jugu države se sicer ruski napadi nadaljujejo. Kot je sporočil Volodimir Zelenski, so v zadnjem dnevu odbili 100 ruskih napadov. Prebivalci se zaradi slednjih še vedno soočajo s pomanjkanjem energije. Rusija naj bi se med tem pripravljala na nov val mobilizacije.

Mobilizacija v Rusiji končana

28. 10. 2022 18.48

Rusija je sporočila, da je v mesecu dni zaključila mobilizacijo, ki jo je konec septembra odredil predsednik Vladimir Putin. Vpoklicali so 300.000 rezervistov, od katerih so jih več deset tisoč že razporedili na območje spopadov v Ukrajini. Večina pa se še vedno usposablja v ruskih vojaških bazah. Cilj mobilizacije je bil s tem izpolnjen, nadaljnji ukrepi pa niso predvideni, je dejal ruski obrambni minister Sergej Šojgu v poročilu predsedniku Putinu. Kot je še zatrdil Šojgu, bo prihodnje dodatno povečanje ruskih enot temeljilo zgolj na prostovoljcih in profesionalnih vojakih namesto na mobilizaciji rezervistov.

Dim, ki je zakril pogled, in 'plonklistek' na roki podpolkovnika

22. 10. 2022 17.00

Pol ure so v hribih nad Postojno odmevale eksplozije, slišali so se streli. V zraku sta bili vojaški letali, na tleh tanki in oklepniki. Pehota se je prebijala mimo minskih in žičnatih ovir, ki jim jih je nastavil nasprotnik. Pri tem so utrpeli tudi izgube, po najhuje ranjenega vojaka je moral prileteti helikopter. Ta scenarij ni iz akcijskega filma ali bližnje Ukrajine, pač pa z vojaške vaje, ki je na poligon Poček poleg novinarjev privabila tudi najvišji politični vrh, povezan z vojsko. Čepki za ušesa, ki so jih razdelili zbranim, so prišli še kako prav.

Kdo namerava uničiti jez hidroelektrarne v Hersonu?

21. 10. 2022 08.11

Kijev in Moskva se medsebojno obtožujeta, da nameravata uničiti jez hidroelektrarne v regiji Herson. Prvi je obtožbe na račun Ukrajine podal novi ruski poveljnik "posebne vojaške operacije" Sergej Surovikin, sedaj pa Kijev Rusijo obtožuje istih namer. Ruske oblasti v Hersonu so sicer objavile evakuacijo civilnega prebivalstva, doslej naj bi evakuirali 15.000 ljudi. Ukrajina trdi, da gre za prisilne deportacije, in ne evakuacijo.

'Bahmut in okolica se spreminjata v bojišče iz prve svetovne vojne'

20. 10. 2022 12.45

Skoraj osem mesecev po ruskem napadu na Ukrajino ukrajinska vojska na jugu in vzhodu države napreduje in osvobaja mesta in vasi. Medtem pa v senci ofenziv v Harkovu in Hersonu v mestih Soledar in predvsem Bahmut v regiji Donbas na vzhodu Ukrajine že od poletja poteka srdito bojevanje. Mesti sta namreč še vedno pomemben cilj ruske vojske. Hudi spopadi z veliko žrtvami na obeh straneh so okolico Bahmuta spremenili v bojišče, ki spominja na prvo svetovno vojno.

'Jedrski vlak' na poti v Ukrajino ali zgolj na redne jesenske vaje?

05. 10. 2022 13.13

V zadnjih dneh se proti ukrajinski meji in čez Krim zgrinjajo vlakovne kompozicije, polne ruske vojaške tehnike. Posebno pozornost je pritegnil vlak z opremo, ki naj bi pripadala 12. glavnemu direktoratu ruskega obrambnega ministrstva, ki je sicer zadolžen za skladiščenje, vzdrževanje in transport jedrskega orožja. To naj bi bil znak, da se Putin pripravlja na uporabo jedrskega orožja. V Pentagonu sedaj pravijo, da ni znakov, da bi se Rusija pripravljala na aktivacijo (dela) jedrskega arzenala. Trenutno ni znano, kam je napoten vlak. Prav tako v Rusiji potekajo redne jesenske vaje, na katerih omenjena enota vsako leto sodeluje.

'Med predsedniki mi je najbližje Josip Broz Tito'

02. 10. 2022 07.00

Miha Kordiš je najbolj skrajni in kontroverzni del poslanske skupine Levice. A zase pravi, da ni radikalen, da pa je radikalna realnost, v kateri živimo. Radikalna, ker ljudje ne vedo, ali bodo lahko plačali položnice, ali se bodo lahko to zimo greli, radikalna, ker smo pred podnebnim zlomom, pravi. V predsedniško tekmo gre, ker ji je po njegovem doslej manjkal kandidat, ki bi bil glas delavcev. Kot tretji v seriji intervjujev, ki jih pred predsedniškimi volitvami pripravljamo na 24ur.com in za oddajo 24UR, razloži tudi, kako si predstavlja samega sebe, velikega nasprotnika oboroževanja in zveze Nato, kot vrhovnega poveljnika obrambnih sil.

Rusija 'največji donator orožja Ukrajini', predali 563 vozil

28. 09. 2022 09.39

Šala, da je Rusija glavni ukrajinski donator orožja, ima trdne temelje, saj Kijev s protiofenzivo ni pridobil le teritorija, ampak tudi večje število tankov in drugih oborožitvenih sistemov. To bi lahko imelo pomemben vpliv na izide prihodnjih spopadov, so povedali vojaški analitiki pri skupini Oryx. Protinapad so Ukrajinci končali z večjim številom vozil, kot vanj odšli, je za Kyiv Independent povedal ruski preiskovalec pri projektu Conflict Intelligence Kiril Mihajlov. "To je izjemno," je še dodal.

Se je Putin sredi protestov umaknil v svojo skrivno luksuzno palačo sredi gozda?

26. 09. 2022 11.30

Ruski predsednik Vladimir Putin naj bi sredi brutalnega zatiranja demonstracij proti mobilizaciji v Rusiji pobegnil v svoj skrivni luksuzni kompleks blizu Valdajskega jezera, da si "spočije dušo in telo". V ta namen naj bi celo vnaprej posnel več videoposnetkov srečanj z uradniki, ki jih nameravajo ruski državni mediji objavljati ves teden, da prikrijejo njegovo odsotnost.

V Rusiji aretirali več sto protestnikov, zaostrili kazni za vojake

24. 09. 2022 16.24

Ruski predsednik Vladimir Putin je podpisal zakon, s katerim je zaostril kazni za prostovoljno predajo in zavračanje odhoda v boj, potem ko je v sredo uvedel delno mobilizacijo 300.000 rezervistov. Ruskim dezerterjem sedaj namesto pet let grozi do deset let zapora. Zaradi mobilizacije so po vsej Rusiji ponovno potekali protesti, oblasti pa so aretirale na stotine ljudi. Poleg tega so ruske oblasti odredile zamenjavo svojega najvišjega generala, zadolženega za logistiko.

Ali bo EU Rusom odprla meje? Borell o Putinovih grožnjah: 'Ne blefira'

24. 09. 2022 14.30

Medtem ko v štirih ukrajinskih regijah potekajo referendumi o priključitvi k Rusiji, se Zahod sprašuje, kakšna bo Putinova naslednja poteza. "Njegove grožnje o napadih z jedrskim orožjem moramo obravnavati resno," je bil o prihodnosti jasen Josep Borrell. Drugačno obravnavo pa si zaslužijo tudi Rusi, ki bežijo pred mobilizacijo, meni Charles Michel. V Rusiji so medtem v novih protestih zaradi odrejene mobilizacije rezervistov za bojevanje v Ukrajini pridržali okrog 100 ljudi.

Specialci Slovenske vojske so pripravljeni na bojevanje v najtežjih pogojih

23. 09. 2022 18.54

Velik uspeh najbolj izurjenih specialcev Slovenske vojske. Po dveh tednih izjemno napornega ocenjevanja so na Madžarskem pridobili pomemben certifikat zveze Nata, ki jih s prvim januarjem uvršča med vojake, ki jih zavezništvo potrebuje za najbolj zahtevne vojaške operacije. S tem je dokončno izgrajen težko pričakovan kopenski odred, naši specialci so namreč pripravljeni na bojevanje v najtežjih pogojih.

Rusi v luči referenduma: 'Smo en narod, ne bomo vas zapustili'

23. 09. 2022 18.57

Na ozemljih ukrajinskih regij Lugansk, Doneck, Herson in Zaporožje, ki so v celoti ali delno pod nadzorom ruskih sil, so se začeli referendumi o priključitvi k Rusiji. A zbiranje glasov vzbuja mešane občutke – Kijev in Zahod Rusijo obtožujeta nezakonitega prilaščanja ozemlja, pridružil se jima je tudi Peking. Medtem se nekateri Ukrajinci pridružitve Rusiji veselijo, drugi menijo, da je referendum že odločen, Rusi pa na organiziranih shodih svojim zahodnim sosedom sporočajo: "Smo en narod, ne bomo vas zapustili."

Na ukaz o delni mobilizaciji se je odzvalo 10.000 'prostovoljcev'

22. 09. 2022 06.56

Na protestih po vsej Rusiji, ki so izbruhnili po tem, ko je Putin odredil delno vojaško mobilizacijo civilistov za bojevanje v Ukrajini, je bilo pridržanih več kot 1300 ljudi, največ v Moskvi in Sankt Peterburgu. Nekatere od njih so vpoklicali kar na policijskih postajah, čečenski mobilizanti pa se sami javljajo na poziv. Iz oddelka za mobilizacijo pri ruskih oboroženih silah so sporočili, da se je prvi dan javilo okrog 10.000 ljudi. Po njihovih navedbah gre za prostovoljce.

Moskva in Kijev: Raven sevanja v Zaporožju ni povišana

28. 08. 2022 15.33

Raven radioaktivnega sevanja tudi po zadnjem obstreljevanju v okolici jedrske elektrarne v Zaporožju ostaja normalna, so sporočile oblasti tako v Kijevu kot v Moskvi. Po navedbah Moskve je bila sicer nuklearka v zadnjem dnevu tarča še dveh artilerijskih napadov, medtem ko naj bi ruska vojska napadla ukrajinske zračne sile v Zaporožju. Da nedavna odločitev Kremlja, da poveča število pripadnikov ruske vojske, najverjetneje ne bo vplivala na vojno v Ukrajini, pa je v svojem rednem poročilu o razmerah v Ukrajini ocenilo britansko obrambno ministrstvo.

'Država mora poznati svojo vojsko'

25. 08. 2022 15.43

V negotovih geopolitičnih in varnostnih razmerah v svetu Slovenska vojska krepi svojo pripravljenost. Pripadniki 132. gorskega polka so preverjali svoje veščine na steni Iglica, medijem pa so se predstavili tudi Enota za specialno delovanje in meteorologi na Kredarici.

Rusi k bojevanju v Ukrajini vabijo s plakati in zajetnimi zneski

17. 08. 2022 07.26

Kako pripraviti ljudi do tega, da bi se šli borit v Ukrajino, je vprašanje, s katerim si v zadnjih tednih belijo glave predstavniki ruskih regionalnih oblasti. V Rusiji namreč ni razglašena splošna mobilizacija, zato poleg poklicnih vojakov lahko računajo le še na prostovoljce. Toda zanimanje za udeležbo v vojni z jugozahodno sosedo med Rusi očitno upada, zato so pristojni začeli dvigovati tako plačilo kot starostno mejo za opravljanje vojaške službe.

V boj proti ognjenim zubljem z vodnim topom in slovenskim kanaderjem?

19. 07. 2022 14.16

Temperature bi lahko ta teden znova podirale rekorde, za območje Kopra, Postojne in Nove Gorice je Uprava RS za zaščito in reševanje razglasila zelo veliko požarno ogroženost naravnega okolja, požar na goriškem Krasu pa še ni rekel zadnje besede. Ob opazovanju truda slovenskih gasilcev in peklenskih zubljev, ki so pred seboj goltali vse, kar so se dotaknili, pa se je v javnosti pojavilo več vprašanj, kako bi se lahko s tovrstnimi nesrečami v prihodnosti spopadali bolje. Med njimi so tudi slovensko letalo za gašenje požarov kanader ter predlog poslanca stranke SD Jonasa Žnidaršiča, da bi nad plamene lahko sprožili policijski vodni top. Na policiji so nam potrdili, da so pobudo prejeli in da jo bodo tudi proučili.

Marjan Šarec: Ne bom se v srajci v tanku vozil in bombe metal

18. 06. 2022 17.02

Dobrega ministra za obrambo je danes težko najti. Možnosti ni veliko. Kdor sprejme resor, morda ne razume zapletenosti domala nerešljivih problemov vojske ali pa, da je dovolj nor ali dovolj pogumen, da je prepričan, da rešitve so. Marjan Šarec v prvem intervjuju v vlogi ministra za obrambo govori o teh problemih. O drugačnih poteh do srednjih bataljonskih skupin, brez boxerjev, o zadrževanju dobrih rešitev prejšnje vlade in o lekcijah bitk Karabaha in Ukrajine. Na ministrstvu za obrambo nas sprejme z značilnim vodoravnim nasmeškom, ko ne veš, ali te čaka kakšna imitacija, domislica ali pa le zakriva resnost zapletenega stanja na ministrstvu.

Vojaška industrija na Hrvaškem v razcvetu, tudi na račun vojne v Ukrajini

16. 06. 2022 15.45

Proizvajalec pištol in jurišnih pušk iz Karlovca, HS Produkt, je imel lani več kot 1,07 milijarde kun oz. 140 milijonov evrov prihodkov. Veliko rast prodaje so zabeležila tudi nekatera druga hrvaška podjetja iz sektorja vojaške industrije. K razcvetu vojaške industrije na Hrvaškem je sicer prispevala tudi vojna v Ukrajini, piše hrvaški časnik.