bojevanje

Francoske enote ubile vodjo Al Kaide v islamskem Magrebu
06. 06. 2020 08.26
V Maliju so francoske enote ubile vodjo Al Kaide v islamskem Magrebu, Alžirca Abdelmaleka Droukdela, je sporočila francoska obrambna ministrica Florence Parly. Droukdel je bil ubit v kraju Tessalit na severozahodu Mailja v bližini meje z Alžirijo.

Obujanje zgodovine izpod Mangarta: smučarska tekma ameriške 10. gorske divizije
03. 06. 2020 11.58
Natančno pred 75. leti je vršalo na zasneženem melišču pod Mangartom. Ameriški vojaki 10. gorske divizije so se pomerili v veleslalomu. Tekma je na prizorišče privabila več kot 500 vojakov, od tega jih je tekmovalo 76, ciljno črto pa jih je prevozilo zgolj 24, saj je bila proga strma in zelo zahtevna. V občini Bovec so podoživeli ta dogodek in na Mangartskem sedlu priredili slovesnost.

Joshua: Če bi se pomeril z Mikom Tysonom? Ne, ljudje bi mi žvižgali
31. 05. 2020 19.12
Britanski boksarski šampion Anthony Joshua zelo spoštuje upokojenega Mika Tysona, ki v zadnjih tednih privržence boksa drži v napetosti, saj še ni razkril imena tekmeca, proti kateremu naj bi se v dobrodelne namene vrnil v ring.

24 ur s Slovensko vojsko: kočevski teren, 20 kilometrov, zaseda in protinapad
22. 05. 2020 17.37
Slovenska vojska zadnje dni izvaja eno največjih vojaških vaj v zadnjih letih – Preskok 2020. Posebnost te vaje je, da se vojska giblje na terenih, ki jih ni vajena. Če vojaki že na pamet poznajo terene na Počku, jim ti na Kočevskem in pri Kostelu ponujajo dodaten element presenečenja. Tokrat smo se za 24 ur vodu 1. brigade pridružili tudi novinarji. Spremljali smo novo enoto, ki se je dva dneva prebijala po težkem terenu in se pripravila na zasedo, ki pa ni šla točno po načrtih. Na srečo je bil v zraku pilatus PC-9 "Hudournik".

Slovenska vojska posodablja opremo, a večjih investicij še ni
08. 03. 2020 15.17
Slovenska vojska je predstavila načrt urjenj za leto 2020 in investicije v letu 2019. Presenečenj ni, večina vaj bo podobnih, kot smo jih bili vajeni v preteklih letih, investicije pa so znašale 30 milijonov evrov. Za vojsko, ki se je leta soočala z velikim varčevanjem, je to premalo, saj bodo potrebne večje investicije, da bi lahko izpolnjevali vse naloge in obljube.

Valuk, manjši brat svaruna, ki je v vojski že 21 let
26. 01. 2020 10.02
Valuki so v Slovensko vojsko prvič prišli konec 90. let. Vozila Valuk (licenčna verzija avstrijskega Pandurja) so bila sicer dizajnirana v osemdesetih letih, njihov namen in uporaba pa sta bila po 11. septembru malo bolj omejena, saj ne ponujajo toliko zaščite, kot bi jo moderne vojske potrebovale. A skrito orožje so pravzaprav mehaniki in inženirji, ki so nam pokazali, s koliko znanja jim tudi z improvizacijo uspeva vzdrževati oklepne enote Slovenske vojske.

SV leta 2035: teritorialna poveljstva, samovozne havbice, protiletalski sistem, 8000 vojakov
20. 01. 2020 14.37
Ministrstvo za obrambo je objavilo belo knjigo o obrambi Republike Slovenije, ki govori o prihodnosti vojske in vloge v državi. Večjih presenečenj ni, vojska se bo soočala s pomanjkanjem in ostajanjem kadra, prav tako bi potrebovali novo opremo: tokrat so dodali lasten protiletalski sistem in samovozne havbice. Vojska želi 8.000 profesionalnih vojakov in 2.000 rezervistov ter teritorialna poveljstva s posebno manevrsko strateško rezervo.

Bitka za Idlib: v zadnjih spopadih 69 mrtvih
01. 12. 2019 14.15
Dva dni silovitega bojevanja med režimskimi silami in oboroženimi skupinami v zadnji opozicijski trdnjavi v Siriji, regiji Idlib, so terjali skoraj 70 smrtnih žrtev na obeh straneh, je sporočil Sirski observatorij za človekove pravice. Spopadi so najhujši od začetka enostranske razglasitve premirja sirske vlade s podporo Rusije.

Popolna kibernetska varnost ni mogoča, moramo biti pripravljeni na vse
17. 11. 2019 07.00
Hekerski napadi in izsiljevanja so postali naš vsakdan, tarče napadov so lahko vsi, od podjetij, državnih organov do navadnih ljudi. Kibernetska varnost in načini, kako se lahko zavarujemo, pa postajajo del temeljnih državnih struktur in tudi politik. V Ljubljani smo se pogovarjali z ameriško strokovnjakinjo za kibernetsko varnost Liesyl Franz, ki dela v Uradu koordinatorja za kibernetska vprašanja na ameriškem State Departmentu, in vodjo slovenskega SI-CERTA Gorazdom Božičem.

AK-47 'Kalašnikov' – orožje, ki je spremenilo potek 20. stoletja
10. 11. 2019 12.30
Pred natančno stotimi leti, 10. novembra 1919, se je rodil Mihail Timofejevič Kalašnikov, oče slavne jurišne puške kalašnikov, ki je bila narejena v številnih različicah. Idejo za puško je dobil v tankovski bitki, od ideje do danes pa jih je bilo izdelanih skoraj 100 milijonov. Puška je postala simbol borcev za svobodo, otroških vojakov in množičnih pobojev, izumitelj pa je v zadnjih letih življenja že obžaloval dejstvo, da jo je naredil: "Oh, kako bi raje videl, da bi izumil nekaj, kar bi potrebovali kmetje. Recimo kosilnico."

Tajski kralj spremljevalko, ki ji je odvzel položaj, poslal v zapor
06. 11. 2019 06.21
Drama na tajskem kraljevem dvoru se nadaljuje. Potem ko je kontroverzni 67-letni kralj Rama deseti svoji plemeniti sopotnici oziroma uradni spremljevalki čez noč odvzel položaj in vse nazive, se je še bolj zapletlo, saj je ta ljubica pristala v enem od najhujših zaporov na svetu, ki mu sarkastično rečejo "bangkoški Hilton". Kaj je tako vznemirilo kralja?

Na desettisoče ljudi beži pred hudimi boji, Erdogan grozi Evropi z begunskim valom
10. 10. 2019 07.12
Turška vojska nadaljujejo ofenzivo proti kurdskih silam na severu Sirije, ta je terjala že več civilnih žrtev, s svojih domov pa je zbežalo na desettisoče ljudi. Medtem Erdogan grozi, da bo 3,6 milijona sirskih beguncev poslal v Evropo, če bo ofenziva označena za okupacijo in invazijo.

Noben otrok ne bi smel doživeti grozot, v katere sem bil prisiljen…
25. 09. 2019 17.50
Ishmael Beah je bil rojen leta 1980 v Sierri Leone. Do 11. leta je imel relativno mirno in veselo otroštvo, rad je poslušal rap in raggae. Leta 1991 so se v njegovi državi začele politične težave, zaradi katerih je vzniknila državljanska vojna. V kaosu, napadu na njegovo vas, je moral zbežati. Tedaj je zadnjič videl ožjo družino, sam pa je nato postal otrok vojak. Takrat ubijalec, danes pa predstavnik skupine otrok, ki so žrtve nasilja, ki jim je uničena pravica do odraščanja in očrnjena prihodnost.

'Zaradi napada na rafinerijo ni treba hiteti z nakupom kurilnega olja'
17. 09. 2019 08.52
Energetski strokovnjak Peter Novak meni, da se z nakupom kurilnega olja ne mudi, saj se bodo cene nafte po napadu v Savdski Arabiji kmalu umirile. Pravi pa, da se to zna spremeniti, če izbruhne vojna, ki bo širša od konflikta ZDA – Iran. Bojevanje z droni po njegovem mnenju postaja nov način ’partizanskega’ bojevanja.

Velika vojna proti emujem leta 1932, v kateri so zmagali emuji
31. 07. 2019 10.27
Redko v zgodovini vojna postane kultna in komična opazka o (ne)sposobnosti avstralske vojske, kot je bila velika vojna proti emujem leta 1932. Še danes, kadar se zgodi neprijeten pripetljaj v vojski, jim prebivalci in mediji radi mečejo pod nos, da bi lahko bilo slabše, "kot recimo takrat, ko so vojake premagale 40- kilogramske ptice".

'Tekmovali so na smučeh, ki so jih zaplenili nemškim gorskim vojakom'
27. 07. 2019 07.00
Šport in vojna – na prvi pogled nezdružljiva pojma, ki pa sta skozi zgodovino uspela ubrati skupno pot. V Sloveniji sta bila vidnejša smučarska podviga: tekma slovenskih partizanov v Cerknem januarja 1945 in na Mangartu takoj po vojni, junija 1945, kjer so tekmovali ameriški vojaki 10. gorske divizije. Slednji dogodek je že skoraj utonil v pozabo, zdaj ga obujamo na obeh koncih oceana. O njem nastaja dokumentarec.

Whyte oster: Joshua v ZDA izgubil, ker si ni mogel pomagati z dopingom
07. 06. 2019 06.00
Eden najboljših boksarjev v težki kategoriji, Britanec Dillian Whyte, je medijem ponudil svojo teorijo, zakaj je Anthony Joshua utrpel enega izmed najbolj nepričakovanih porazov v zgodovini boksa. Whyte meni, da Joshua ni bil pravi, saj si ni mogel pomagati z enakimi sredstvi, kot si je lahko pred ostalimi nastopi v Veliki Britaniji.

Najdražje vojaško letalo vseh časov nad Slovenijo
05. 06. 2019 12.28
V Sloveniji in bližnji okolici poteka vojaška vaja Zvezdni vitez in ameriška vojska v vaji sodeluje z najboljšim letalom pete generacije, ki je v aktivni uporabi – F-35A Lightning II. Ta bo letel tudi nad Slovenijo, kjer bodo preverjali in nadgrajevali povezovalnost vojsk v regiji. Vsa letala bodo nastanjena v letalskem oporišču v Avianu.

'Članstvo v Natu ... to je - kot bi igrali v Ligi prvakov'
20. 03. 2019 20.50
Vstop v zvezo Nato je eden ključnih mejnikov v zgodovini samostojne Slovenije, je v govoru na proslavi ob petnajsti obletnici vstopa, ocenil zunanji minister Miro Cerar. Predsednik države Borut Pahor pa je obljubil, da "si bo Slovenija po svojih močeh prizadevala, da se bodo naša visoka pričakovanja glede zagotavljanja nacionalne in kolektivne varnosti izpolnjevala tudi v prihodnje."

'Edina resna obramba pred terorizmom, kibernetskimi napadi ...'
20. 03. 2019 06.00
V kongresnem centru Brdo bodo danes obeležili 15. obletnico vstopa Slovenije v zvezo Nato. Slovenija je v zavezništvo, ki letos praznuje 70. let delovanja, sicer vstopila 29. marca 2004. Kot poudarja obrambni minister Karl Erjavec, Nato za Slovenijo predstavlja enega temeljnih elementov nacionalne varnosti.

ZDA v vojaških simulacijah proti Kitajski in Rusiji povsem poražene
11. 03. 2019 10.33
Simulacije, ki jih v ZDA redno izvajajo različne organizacije, z namenom preverjanja stanja njihove vojske, so se zadnje leto izkazale za katastrofalne. V vojni proti Rusiji in Kitajski so njihove vojaške sile poražene in nepripravljene na vse močnejše vojaške sile teh dveh držav.

Mladi za en dan postali górniki in se pripravljali na bojevanje v gorah
27. 02. 2019 20.02
Slovenski vojski primanjkuje kadra, zato v obeh zimskih počitniških tednih novači mlade, naj se po končani srednji šoli pridružijo njenim vrstam. 19 dijakov in sedem dijakinj tako ta teden preživlja v vojašnicah na Bohinjski Beli in Pokljuki. Namesto dolgega poležavanja in počitniškega brezdelja - zgodnje vstajanje, red in disciplina. Kar pa jih - pravijo - prav nič ne moti.

V Afganistanu lani rekordno število ubitih civilistov
24. 02. 2019 08.47
Bojevanje v Afganistanu je v lanskem letu doseglo rekordno raven. Ubiti so bili 3804 civilisti. Razlog za povečanje števila žrtev je predvsem vse več samomorilskih napadov, usmerjenih proti civilistom, ter porast zračnih napadov ameriških in afganistanskih sil.

Umrl mornar, ki na znameniti fotografiji poljublja žensko v belem
19. 02. 2019 09.35
V 95. letu starosti je umrl George Mendonsa, ameriški mornar z znamenite fotografije praznovanja konca druge svetovne vojne, na kateri poljublja žensko v beli obleki. Podoba se je zapisala v zgodovino in postala ena najbolj znamenitih fotografij tega obdobja.

Strateški bombnik Tu-22M3 razpadel med pristajanjem, trije mrtvi
29. 01. 2019 09.55
Ruski strateški bombnik Tu-22M3 je na letališču v okolici Murmanska pristajal v gosti megli, ko je zaradi prevelike hitrosti dobesedno razpadel med pristajanjem. Od štiričlanske posadke je preživel samo poveljnik.

Med nedeljsko mašo v katedrali odjeknila eksplozija, vsaj 27 mrtvih
27. 01. 2019 09.39
Pri katedrali na Filipinih sta odjeknili dve eksploziji, pri čemer je bilo ubitih vsaj 27 ljudi. Prva eksplozija naj bi odjeknila v katedrali med nedeljsko mašo na otoku Jolo na jugu Filipinov, tej je sledila še druga eksplozija na parkirišču zunaj katedrale, ko so varnostne sile prispele na kraj dogodka.

Trump ukazal ponovno ustanovitev poveljstva vesoljskih sil
18. 12. 2018 18.19
Ameriški predsednik Donald Trump je Pentagonu ukazal ustanovitev poveljstva vesoljskih sil, kar je v skladu z njegovo idejo o novi veji oboroženih sil ZDA, ki se bo bojevala v vesolju. ZDA so samostojno vesoljsko poveljstvo že imele od leta 1985 do leta 2002.

Japonska s prvo letalonosilko po drugi svetovni vojni
18. 12. 2018 11.37
Japonska vlada se je odločila, da bo dve ladji, ki sta bili prvotno mišljeni kot nosilki helikopterjev, preuredila, da bosta lahko izvajali pristajanje in vzletanje bojnih letal. Tako bodo pod japonsko zastavo prvič po drugi svetovni vojni zopet plule letalonosilke.

Razvoj vojaških čevljev je bil korekten, kaj pa proizvodnja in vzdrževanje?
23. 11. 2018 14.28
Da imajo slovenski vojaki težave z obutvijo ni nič novega. To se je nedavno pokazalo tudi na največji Natovi vojaški vaji po koncu hladne vojne, ki je potekala na Norveškem, v snegu, mrazu in ekstremnih vremenskih pogojih. In slovenskim vojakom so čevlji znova razpadali. A za to ni kriv razvoj čevlja, ta je bil primeren, pravi Igor Mekjavič z Instituta Jožefa Stefana.

Več kot 50 držav proti razvoju napadalnega kibernetskega orožja
12. 11. 2018 15.56
Več kot 50 držav, med njimi vse članice Evropske unije, so podprle vzpostavitev mednarodnih pravil za zagotavljanje kibernetske varnosti. "Moramo razviti norme, da se izognemo vojni v kibernetskem prostoru, ki bi lahko bila katastrofalna," je dejal francoski minister. K pobudi so se zavezale vse članice EU, ne pa tudi Kitajska, Rusija in ZDA.