bolezen krvi

Je konopljina smola res rešitev za vse vaše težave?
22. 08. 2017 06.30
Ste tudi vi med tistimi, ki jim vsakdan greni težka bolezen oziroma zdravstvene težave? Slabo spite in ste neprestano utrujeni ter brez volje? Vam primanjkuje energije za opravljanje vsakodnevnih opravil? Kaj pa, če bi vam povedali, da obstaja rešitev za vse vaše težave?

Resnica o konoplji: Kako lahko ta čudežna rastlina izboljša vaše zdravje?
08. 08. 2017 06.30
Da so konoplja in njeni številni pozitivni učinki na naše zdravje vedno bolj priznani s strani zdravstvene stroke v Sloveniji in drugje po svetu, že dolgo ni več skrivnost. Vendar pa mnogi ne poznajo ene izmed najbolj zastopanih sestavin v njej, ki ji daje izjemno zdravilno vrednost.

A, B, C ... 'črke', ki vam lahko uničijo življenje
26. 07. 2017 10.19
Virusni hepatitis je vnetje jeter, ki ga povzročajo virusi. Najbolj poznani so hepatitis A, B in C, obstajata pa še D in E. Medtem ko za hepatitis A in B obstaja cepivo, pa za hepatitis C cepiva ni, imamo pa v Sloveniji zelo dober sistem zdravljenja. Gre za zelo resno okužbo, saj je smrtnost zaradi virusnih hepatitisov prvič v zgodovini presegla smrtnost zaradi aidsa.

Smrtnost zaradi virusnih hepatitisov prvič v zgodovini presegla smrtnost zaradi aidsa
20. 07. 2017 15.09
Po ocenah Svetovne zdravstvene organizacije se je v zadnjih letih prvič zgodilo, da je smrtnost zaradi virusnih hepatitisov presegla smrtnost zaradi aidsa. Stroka ocenjuje, da je v Sloveniji s hepatitisom C okuženih okoli 6500 ljudi, le okoli 3500 pa se jih okužbe zaveda.

S patentirano slovensko učinkovino Belinal® nad povišano vrednost krvnega sladkorja
28. 06. 2017 07.51
Sladkorna bolezen je postala epidemija tretjega tisočletja. Sedem odstotkov odrasle populacije trpi za posledicami sladkorne bolezni. Letno na svetu zaradi diabetičnih zapletov umre 5 milijonov ljudi.

Dobra novica za paciente z rakom na prostati: razvili krvni test za učinkovitejše zdravljenje
19. 06. 2017 14.16
Britanski zdravniki so razvili krvni test, ki naj bi povečal možnosti preživetja za paciente z rakom prostate. Strokovnjaki so po prvih testiranjih zelo optimistični, podrobnejše raziskave še sledijo.

Kokosovo olje je enako nezdravo kot živalska maščoba in maslo, trdijo ameriški raziskovalci
17. 06. 2017 06.30
Rezultati ameriške raziskave kažejo, da je kokosovo olje, ki ga pogosto najdemo na policah z zdravimi živili, pravzaprav povsem enako nezdravo kot maslo in maščoba živalskega izvora. Kar 82 odstotkov maščob v njem naj bi bilo nasičenih. Te pa zvišujejo raven slabega holesterola v krvi, ki maši žile in viša tveganje za bolezni srca in ožilja.

Zaščitite rano in spodbudite celjenje
05. 06. 2017 06.30
Cilj vsake oskrbe ran je spodbuditi celjenje ter zaščititi rano pred okužbo in nadaljnjo travmo. Rano je potrebno prvotno očistiti, uporabiti učinkovit ter nenevaren antiseptik ter po potrebi rano poviti.

BLOG: Vse, česar niste vedeli o vitaminih
28. 05. 2017 07.41
Vitamini so organske snovi, ki so nujno potrebne za normalno delovanje našega telesa. Prispevajo k ohranjanju zdravih celic, močnemu imunskemu sistemu, uravnavajo mnoge metabolične procese v telesu ... Vitamin D, na primer, dobimo z uživanjem jajc, mlečnih izdelkov, ribjega olja, sardin, lososa in nekaterih gob, večino pa ga dobimo z izpostavljanjem soncu. Torej ne pozabite na sončenje.

Medved, ki je z Mary Poppins kot prvi Slovenec preplezal vseh 14 osemtisočakov
25. 05. 2017 08.51
Roman Benet je pred dnevi s soprogo Nives Meroi kot prvi Slovenec preplezal vseh 14 osemtisočakov. Serijo osvajanja najvišjih svetovnih gora sta uspešno končala na 8.091 metrov visoki Anapurni. Medved, kakor Benetu pravijo alpinisti, je leta 2009 zaradi hude bolezni skoraj umrl, a se ni vdal, temveč je bil odločen, da preživi in se znova vrne v tako ljube mu gore.

S slovensko belo jelko za naravno lepoto in zdravo kožo
24. 05. 2017 07.55
Nezdrava hrana povzroča vnetja in poškodbe elastičnih tkiv kože in zavira absorbcijo antioksidantov in hranil, ki so nujni za celični metabolizem in regeneracijo. Zato priporočamo, da se izogibate velikih količin industrijsko predelane hrane, soli, sladkih pijač in enostavnih sladkorjev.

Prehranjuj se zdravo za fit postavo
23. 05. 2017 07.34
Hiter življenjski tempo in nešteto vsakdanjih obveznosti nam otežuje primerno in uravnoteženo prehranjevanje, ki je pogoj za dobro zdravje. Neuravnotežena in preobilna prehrana sčasoma pripelje do povečanja telesne teže in drugih zdravstvenih težav.

BLOG: Ali so sveže stisnjeni sadno-zelenjavni sokovi zdravju koristni?
14. 05. 2017 06.30
Modri ljudje so pred časom prišli do rešitve, kako telo najlažje oskrbeti z vitamini in minerali. Omislili so si sočenje. Vse, kar potrebujete, je kvaliteten sokovnik, v katerega vstavite poljubno zelenjavo in sadje ter dobite "vitaminsko bombo". Ne potrebujete več zob, žvečenje hrane namesto vas "prevzame" sokovnik. Hitro in enostavno. Kaj pa zdravju koristno?

Tudi onesnažen zrak ima vlogo pri srčno-žilnih boleznih
05. 05. 2017 15.38
Škotski znanstvenik je odkril povezavo med srčno-žilnimi boleznimi in onesnaženim zrakom. Prostovoljci so vdihavali zlate drobce, ki so ostali v telesu še več kot tri mesece po poizkusu. Raziskovalec trdi, da je enako (ali celo še huje) z delci ogljika.

Pozitivnih učinkov je veliko, negativnih malo. A kljub temu so dvomljivci vse glasnejši
21. 04. 2017 10.08
Cepljenje vsako leto reši od dva do tri milijone življenj. Ker smo skorajda izkoreninili otroško paralizo, danes hodi več kot osem milijon ljudi, ki sicer ne bi. Obenem zaradi nalezljivih bolezni, ki bi jih lahko preprečili, še vedno umre veliko otrok. Morebitni stranski učinki cepljenja pa so v primerjavi s posledicami bolezni naravnost zanemarljivi.

Bil je priklenjen na posteljo, zdaj pomaga drugim: Sem živ dokaz, da je človek lahko zelo fit, navznoter pa gnije
15. 03. 2017 07.12
"Včasih sem na fitnesu bildal ego, zdaj bildam mišice. Zakaj? Ker upam, da se mi nikoli več ne bo zgodilo, da bom zaradi bolečin hodil po vseh štirih," pravi Boban Pauković, prehranski svetovalec in trener fitnesa, ki ima za seboj neverjetno zgodbo o preživetju. Ko so zdravniki, ki niso mogli ugotoviti, kaj mu je, od njega dvignili roke, se je izvlekel sam.

Več kot 180.000 Slovencev naj bi imelo težave s slabšim delovanjem ledvic, pa tega morda niti ne vedo
08. 03. 2017 10.57
Resda imamo dve ledvici, a to ne pomeni, da lahko z njimi delamo, kot da imamo 'rezervo'. Ob svetovnem dnevu ledvic strokovnjaki opozarjajo, da pomemben dejavnik tveganja za razvoj bolezni ledvic predstavlja prekomerna telesna teža. Ugotovili so namreč, da je ledvična okvara prisotna pri več kot 80 odstotkih debelih ljudi.

Preboj na področju diagnosticiranja raka prostate. Število bolečih biopsij bi lahko zmanjšali za dobro četrtino
20. 01. 2017 09.09
V diagnosticiranju raka prostate, ki je pri moških v razvitem svetu najpogostejši rak, so bolniki izpostavljeni boleči biopsiji tkiva. Zdaj so britanski strokovnjaki ugotovili, da lahko z uporabo napredne naprave MRI odkrijejo več tumorjev, prav tako je podroben pregled prostate pokazal, da kar dobra četrtina bolnikov ne bi potrebovala neprijetne biopsije.

Znanstveniki dokazali: Stres povečuje možnost za bolezni srca in ožilja
12. 01. 2017 16.33
V študiji, objavljeni v medicinski publikaciji Lancet, so znanstveniki razkrili biološko razlago za povezavo med stresom in boleznimi srca. Ljudje z zelo dejavno amigdalo, delom možganov, ki sodeluje pri obdelavi stresa, imajo večje tveganje za bolezni srca in srčno kap.

'Osebe s HIV izgubljajo službe, ne morejo k zobozdravniku'
01. 12. 2016 06.30
1. december je mednarodni dan boja proti aidsu. V letošnjem letu so virus HIV v Sloveniji odkrili pri rekordnem številu ljudi, kar 56. Od teh je še vedno večina moških, ki imajo spolne odnose z moškimi. Zgodnje odkrivanje oseb z virusom HIV in njihovo zdravljenje je prioriteta v boju proti tej bolezni.

Neža se počuti dobro, a stanje je kompleksno in rezultatov ni mogoče napovedovati čez noč
28. 11. 2016 07.14
Starša male hudo bolne Neže sta sporočila, da deklica v Padovi prejema ustrezna zdravila, ki so ji končno olajšala počutje in hkrati omogočila nadaljnje zdravljenje. Po desetih dneh sta si tudi starša nekoliko oddahnila, saj ju je bilo med drugim strah, kako bo v Italiji potekala komunikacija.

Do leta 2030 bo sladkorna bolezen sedmi vzrok smrti
14. 11. 2016 08.59
14. novembra praznujemo svetovni dan sladkorne bolezni. Po podatkih Svetovne zdravstvene organizacije bo do leta 2030 sedmi glavni vzrok smrti na svetu. Lani je bilo v Sloveniji več kot 106.000 bolnikov, ki prejemajo zdravila za zniževanje krvnega sladkorja.

Rak zbližal Paris Jackson z mamo Debbie
28. 10. 2016 19.59
Nekdanja žena Michaela Jacksona Debbie Rowe, ki se zravi za rakom na dojki, je izjavila, da jo je njena bolezen zbližala s hčerko Paris Jackson. Debbie, ki je tudi mama Princa Michaela, hodi na kemoterapijo, potem ko so ji julija postavili diagnozo.

Dugasa so dolga leta krivili, da je v ZDA prinesel virus HIV
28. 10. 2016 08.52
Strokovnjaki so končno oprali Dugasovo ime. Dolgo je veljalo, da je prav on na območje ZDA prvi prinesel virus HIV, ki se je hitro začel širiti. Zdaj so s ponovno raziskavo in preučitvijo vzorcev njegove shranjene krvi ugotovili, da se moškemu dela krivica.

Nad maščobo z maščobami? Tako v boju s kilogrami narekuje LCHF dieta
24. 10. 2016 06.30
"Ljudje smo bitja, ustvarjena za gibanje. Vendar ne moremo prekolesariti, prehoditi ali preteči toliko, kolikor lahko pojemo. Izguba telesne teže se začne na krožniku in ne v telovadnici," pravi specializant interne medicine Dušan Colarić. Z LCHF načinom prehranjevanja, po katerem zaužijemo več maščobe, izogibamo pa se sladkorju in ogljikovim hidratom, je izgubil 15 kilogramov.

'Za Slovence, ki izgubijo službo, je običajno značilen občutek krivde ali silna jeza'
18. 10. 2016 09.00
Živimo v času, ko delavci čez noč ostanejo brez zaposlitve, ko je vse več negotovih oblik zaposlitve. Stalno iskanje službe in boj za preživetje vodi do permanentne stresne situacije. Kaj ta povzroči našemu telesu in psihi? "Ko iskalec neha biti aktiven, ko postane cinik, ko se zapre v svoj svet in je vse nesmiselno, je korak do dna ali brezizhodne depresije zelo kratek," pravi naša sogovornica Dodič Fikfakova.

To se dogaja v vašem telesu, ko pojeste velik, sočen, masten hamburger
07. 10. 2016 06.30
Povečana telesna teža je le najbolj vidna posledica pretiranega uživanja hitre hrane. Ta v telesu sproža še številne druge, zdravju škodljive procese. Sicer pa se je začela jesen. Hladni meseci večino "obdarijo" z nekaj kilogrami več. Kako se temu izogniti in kdo običajno kopiči "zimske zaloge"?

Kako ohraniti zdravo srce?
29. 09. 2016 06.30
Srce je ključ do zdravja. Da bi ga ohranili čim dlje v čim boljši formi, pa je pravzaprav enostavno. Le slediti moramo napotkom za zdravo življenje: zdravo jesti, zmanjšati vnos alkohola in prenehati kaditi. Pa veste, kakšna je priporočljiva dnevna porcija sadja in zelenjave? Ali pa, koliko časa se moramo gibati vsak dan?

Imate radi sir? Redno uživanje polnomastnega sira varuje naše srce, pravijo danski znanstveniki
22. 09. 2016 12.41
Danski raziskovalci so ugotovili, da bi lahko bilo uživanje sira ključ do bolj zdravega življenja. Pri ljudeh, ki so vsak dan uživali polnomasten sir, se je namreč po 12 tednih nivo "dobrega" holesterola zvišal, "slab" holestrol pa je ostal na isti ravni.

VIDEO: 30-letna mamica po odpovedi pljuč rodila deklico: 'Ne da se opisati z besedami. Razen - hvala'
20. 09. 2016 13.09
30-letna nosečnica je mislila, da gre le za lažjo bolezen, a so zdravniki ugotovili, da ima hudo obliko gripe. Stanje se ji je poslabšalo in sledil je prevoz v Ljubljano. Zdravniki so jo v 23. tednu nosečnosti priključili na aparat za zunajtelesni krvni obtok. Čakali so na spontani porod in upali, da se ta ne bo zgodil še kmalu. Nato pa je prišel 16. dan ...