bolezen krvi

Pogrebi za elito
12. 11. 2023 10.23
Kje najbolje vidiš elito pri nas? Menda na pogrebih. Pogreb leta ljubljanske elite, taka je bila naslovnica ene izmed revij, ki rada fotografira pogrebe. Pogrebe seveda tako ali drugače zanimivih ljudi. Posebej so izpostavili dva, pogreb umetnika in leto pozneje pogreb poslovneža. Udeležba – menda elita. Ki se je na obeh pogrebih precej prepletala. Tako, kot se bodo menda prepletali pripadniki različnih elit, ki bodo stanovali v na novo zgrajenih blokih, v domnevno po vseh merilih fantastičnih stanovanjih v središču mesta. Ki jih v zadnjih dneh in tednih vsi še dodatno oglašujejo, z opisi različnih marmorjev, oljenih parketov in podobnega razkošja.

Med dejavniki tveganja za možgansko kap je tudi stres
26. 10. 2023 14.24
Ob svetovnem dnevu možganske kapi, ki ga obeležujemo 29. oktobra, so v Društvu za zdravje srca in ožilja in Združenju bolnikov s cerebrovaskularno boleznijo poudarili pomen obvladovanja dejavnikov tveganja za bolezen, učinkovitega prepoznavanja njenih znakov in hitrega ukrepanja. Med dejavniki tveganja za možgansko kap je tudi stres.

Slovenka s srcem iz Nemčije: 'To se dogaja v filmih, ne more se zgoditi meni'
15. 10. 2023 09.14
Tadeja Ravnik je Slovenka s srcem iz Nemčije. Prejela ga je pred petimi leti, ko njeno zaradi redke oblike srčnega popuščanja ni moglo več učinkovito prečrpavati krvi. In zanj je neizmerno hvaležna. Da bo kdaj potrebovala obliko zdravljenja s presaditvijo, ni nikoli niti pomislila, saj v njeni družini ni bilo nobenih srčno-žilnih obolenj. "Spomnim se, da sem že od vedno rada gledala zdravniške nadaljevanke. A ko sem jaz dobila tako diagnozo, sploh nisem mogla verjeti. To se meni ne more zgoditi. To se dogaja le v filmih," opisuje občutke, ko je izvedela, da bo njeno srce prenehalo biti, ona pa bo lahko živela naprej.

BLOG: Kako prepoznati, zdraviti in preprečiti trebušno vodenico?
08. 10. 2023 07.00
Trebušna vodenica, medicinsko znana tudi kot ascites, je stanje, pri katerem pride do nenormalnega kopičenja tekočine v trebušni votlini. V tem članku bomo raziskali, kaj je ascites, kako se razvije, dejavnike tveganja, simptome, diagnozo, zdravljenje in preventivo.

V želodcu 35-letnika zdravniki odkrili več kot 60 predmetov
29. 09. 2023 15.43
Moškemu iz Indije, ki je več mesecev trpel za močnimi bolečinami v trebuhu, so iz želodca izvlekli več kot 60 različnih predmetov. Med rentgenskim slikanjem so v želodcu opazili obeske, vijake, verižice, slušalke in številne druge predmete.

BLOG: Pankreatitis, nenadno vnetje v trebušni slinavki
24. 09. 2023 10.00
Pankreatitis je kompleksno zdravstveno stanje, ki vpliva na trebušno slinavko in zahteva posebno pozornost. Eden od ključnih simptomov pankreatitisa je težava s prebavo hrane. To se zgodi, ker trebušna slinavka ne proizvaja dovolj encimov za razgradnjo hrane. A to še zdaleč ni edina težava, zato vam svetujem, da si vzamete nekaj minut časa in podrobno preberete ta prispevek.

'Zavedaj se svojih meja in jih skušaj prestopiti'
21. 09. 2023 07.00
Tomi Jakša je eden tistih, ki svetijo bolj kot drugi. Je pomočnik, prostovoljec in predvsem sočuten sopotnik otrokom in mladostnikom, ki se soočijo z diagnozo rak. Je član društva Zlata pentljica, gasilec, pa tudi strasten športnik, kljub temu, da je zaradi zahrbtnega raka pred šestimi leti izgubil del noge. Danes teče, kolesari, smuča, predvsem pa se veseli teka na VW 27. Ljubljanskem maratonu.

BLOG: Kvercetin – naravna spojina, ki ima številne koristi za zdravje
10. 09. 2023 12.21
Flavonoidi so naravne spojine, ki so prisotne v številnih rastlinskih živilih in so pomembni antioksidanti, ki lahko pomagajo zaščititi naše telo pred prostimi radikali, škodljivimi molekulami, ki lahko povzročijo poškodbe celic. Tokrat bom pisal o enem izmed najbolj raziskanih in koristnih flavonoidov – kvercetinu, ki ga najdemo v različnih živilih, kot so listnata zelenjava, paradižnik, jagode in brokoli.

Strupeno zelena Slovenija: kaj se skriva pod idilično površino?
02. 09. 2023 07.00
So kraji, ki so zaznamovani, žalostni kraji, kjer je bolezen, prezgodnja smrt potrkala skoraj na vsaka vrata skoraj vsake hiše.

BLOG: Zdravilne lastnosti sladkega korena
18. 06. 2023 14.20
Sladki koren je rastlina, ki cveti od junija do septembra in že tisočletja igra pomembno vlogo v tradicionalni medicini. Z izjemnimi zdravilnimi lastnostmi je postal priljubljena sestavina številnih zdravil in prehranskih dopolnil, veliko se uporablja tudi kot začimba in sladilo. V tem članku se bom poglobil v zdravilne koristi sladkega korena ter načine njegove uporabe. Ljudska imena za sladki koren so tudi likviricija, sladčica, sladki les in sladkirica, nekako najbolj znano pa je ime sladki koren.

Tačka daruje: tudi psi in mačke lahko rešujejo življenja
04. 06. 2023 18.51
Ker v Sloveniji nimamo veterinarske krvne banke, so veterinarji pri oskrbi s krvjo za transfuzije vezani na živali – krvodajalce, katerih lastniki so pripravljeni priskočiti na pomoč, ko se pojavi potreba po krvi. Ste vedeli, da imajo tudi psi in mačke krvne skupine? Ali da lahko mačka dobi enkratno transfuzijo pasje krvi? Če vaš ljubljenček ustreza merilom, ga lahko vpišete v bazo krvodajalcev in skupaj rešita kakšno življenje.

Preboj na področju zdravljenja bolezni, ki prizadene vsako 10. žensko
01. 06. 2023 10.37
Sydneyjski raziskovalci so naredili preboj, ki bi lahko spremenil način zdravljenja endometrioze in izboljšal zdravje žensk, ki živijo s to bolečo in izčrpavajočo boleznijo. Točnega podatka o tem, koliko žensk je v Sloveniji diagnosticiranih z endometirozo, ni, po podatkih WHO pa endometriozo dobi do 10 odstotkov žensk v rodni dobi.

'Da nekaj ni v redu, so mi povedale stopnice'
28. 05. 2023 17.42
Pljučna hipertenzija je izredno redka bolezen, ki prizadene pljuča in srce. Tako zelo redka, da nanjo včasih pozabijo tudi zdravniki, opozarjajo v Društvu pljučne hipertenzije Slovenije. Obenem pa je bolezen okolici povsem nevidna. Zato je treba javnost nanjo spomniti, dodaja predsednica društva Tadeja Ravnik. V mesecu maju, ko obeležujemo svetovni dan bolezni, so nanjo opozarjali na Prešernovem trgu.

Kako si pomagati pri vnetju sinusov?
07. 05. 2023 07.00
Vnetje sinusov je zelo pogosta bolezen, ki lahko povzroči veliko nelagodja in bolečine. Gre za vnetje sluznice sinusov, ki so votline v lobanji, obložene s sluznico, in izločajo sluz, ki pomaga pri filtriranju zraka in vlaženju dihalnih poti. Vendar pa se lahko te votline vnamejo zaradi alergij, bakterijske, virusne ali glivične okužbe.

BLOG: Spojine za lajšanje bolečin in zmanjšanje vnetij
23. 04. 2023 07.00
Tokrat bom pisal o salicilatih, naravnih spojinah, ki se pojavljajo v različnih vrstah hrane, vključno s sadjem, zelenjavo, oreščki in zelišči. Verjetno še niste slišali za te spojine, zato si vzemite kakšno minutko časa in preberite članek.

Znanstvenik, ki namerava na dnu Atlantskega oceana preživeti 100 dni
11. 04. 2023 12.27
Joseph Dituri, 55-letni vojni veteran in profesor s Floride, upa, da bo s 100-dnevnim bivanjem pod vodo naredil več, kot samo postavil svetovni rekord. S pomočjo ekipe znanstvenikov, zdravnikov in psihologov preučuje, kako se človeško telo odziva na dolgotrajno izpostavljenost ekstremnemu pritisku v majhnem okolju. Prepričan je, da lahko človek s tem podaljša svojo življenjsko dobo in prepreči bolezni, povezane s staranjem. "Sumimo, da bom postal nadčlovek!" je dejal, preden se je lotil medicinskega eksperimenta.

Vbod, ki ne boli, a lahko pusti trajne posledice na zdravju
19. 03. 2023 15.51
Ob toplejšem vremenu ljudje več časa preživljajo na prostem, ob spomladanskem prebujanju narave pa se povečuje tudi možnost okužbe z boleznimi, ki jih prenašajo klopi. Možnost za to je v Sloveniji precejšnja, zato se pred odhodom v naravo velja ustrezno zaščititi. Letos so na NIJZ že prejeli prve primere prijav okužb s klopnimi boleznimi.

Zlomljeni starši umorjene 12-letnice: 'Za nas se je svet ustavil'
18. 03. 2023 11.39
Sedmošolka Luise iz nemškega Freudenberga je bila stara le 12 let. 12 in 13 let stari vrstnici sta jo večkrat zabodli z nožem, njeno truplo pa so našli v gozdu blizu doma, približno 80 kilometrov vzhodno od Kölna. Lokalna skupnost se zdaj, nekaj dni po umoru, sprašuje, kako naprej. Užaloščeni starši pa pravijo: "Za nas se je ustavil svet".

Žile niso le cevi, preko katerih se pretaka kri
15. 03. 2023 07.24
Obeležujemo evropski dan žil, ki so eden največjih organov v človeškem telesu. Na ta dan tudi pri nas v Društvu za zdravje srca in ožilja Slovenije še bolj ozaveščajo prebivalstvo o skrbi za zdravje žil in preprečevanju žilnih bolezni. Letos so med drugim izpostavili, da je pomembno z gibanjem in zdravo prehrano za žile skrbeti že od otroštva.

BLOG: Kri v blatu je lahko znak resnih zdravstvenih težav
12. 03. 2023 07.00
Če opazite kri v blatu, je to lahko znak resnih zdravstvenih težav in bi morali poiskati zdravniško pomoč čim prej. Seveda pa je lahko tudi kaj manj nevarnega in pogosto ob tem pojavu ni razloga za paniko. Poleg obiska zdravnika morate tudi sami poskrbeti za nekatere spremembe v prehrani in življenjskem slogu, ki lahko pomagajo zmanjšati vnetje in izboljšati zdravje prebavnega trakta.

Na Ibizi pred turistično sezono izdali opozorilo zaradi mrzlice denga
08. 03. 2023 12.31
Zdravstveni uradniki na Ibizi pred prihajajočo turistično sezono obiskovalce svarijo pred novo nevarnostjo: virusom denga. Med lanskim majem in novembrom so namreč na Balearskih otokih zabeležili več primerov bolezni, ki jo prenašajo z virusom okuženi komarji. Nevarnost za turiste je trenutno nizka, poleti pa bo zmerna, so sporočili.

Po Dori, Zori in Svitu bomo dobili še dva presejalna programa
06. 03. 2023 10.15
V Sloveniji imamo tri zelo učinkovite državne presejalne programe – Zora, Dora in Svit, kot kaže, pa bomo v prihodnosti dobili še dva presejalna programa, ki bosta namenjena zgodnjemu odkrivanju raka pljuč in raka prostate. Kako daleč smo od vzpostavitve dveh novih programov, so pojasnili ob začetku 40. tedna boja proti raku.

BLOG: Rastlina, ki se že tisočletja uporablja za izboljšanje zdravja in počutja
26. 02. 2023 07.00
Ašvaganda z znanstvenim imenom withania somnifera je rastlina, ki raste na območjih toplega podnebja, kot so Indija, Šrilanka in Pakistan. Že več tisoč let se uporablja kot zdravilo v ajurvedski medicini za izboljšanje zdravja in počutja. Znana je tudi kot indijski ginseng in pomaga pri izboljšanju različnih telesnih in duševnih funkcij, kot so zmanjševanje stresa, izboljšanje spanja, zmanjšanje vnetja in izboljšanje delovanja imunskega sistema.

Nov mejnik ljubljanskega UKC: več kot 100 posegov, uspešnost 90-odstotna
24. 02. 2023 10.36
V UKC Ljubljana so v torek zabeležili stoto vstavitev omejevalnika pretoka skozi koronarni sinus. Dosedanje raziskave so pokazale tako subjektivno izboljšanje simptomov angine pektoris kot objektivno izboljšanje zmogljivosti bolnika, pa tudi število operativnih in perioperativnih zapletov je majhno. Osnovni cilj zdravljenja s to metodo je izboljšati kakovost življenja koronarnega bolnika z zmanjšanjem pogostosti bolečin v prsnem košu.

Možganska kap prizadene okoli 10 Slovencev na dan
23. 02. 2023 11.24
V Sloveniji vsako leto za posledicami možganske kapi umre več kot 2000 ljudi, medtem ko možganska kap letno prizadene okoli 4400 Slovencev. Po podatkih Nacionalnega inštituta za javno zdravje je možganska kap tako v Sloveniji kot v svetu na tretjem mestu glede na vzrok smrti.

Amy Schumer po težkem boju z endometriozo: Sem nova oseba
14. 12. 2022 06.00
Igralka Amy Schumer je v javnosti že spregovorila o svojem težkem boju z endometriozo, kronično boleznijo v plodnem obdobju, ki povzroča bolečine v spodnjem delu trebuha, boleče menstruacije, v najtežji obliki pa lahko povzroči celo neplodnost. 41-letnica se je zato septembra 2021 preventivno odločila za hisektomijo in odstranitev slepiča.

'Če je zelo veliko primerov, je tudi nekaj izjemno težkih oblik bolezni'
06. 12. 2022 17.29
V Združenem kraljestvu v zadnjem tednu poročajo o porastu okužb s streptokokom A, zaradi katerih je umrlo že najmanj devet otrok. Tudi pri nas opažajo letos več primerov okužb s to bakterijo, a še vedno jih je manj kot pred epidemijo covida-19. Kot pravijo na NIJZ, se zdaj, ko restrikcij ni, bolj intenzivno širijo običajni povzročitelji okužb. Posledično je tudi več hujših potekov okužb.

Umrl je oče igralca Armieja Hammerja, poslovnež Michael Armand Hammer
23. 11. 2022 09.11
Oče igralca Armieja Hammerja, Michael Armand Hammer, je umrl po dolgem boju z boleznijo. Star je bil 67 let. Novico je potrdil tiskovni predstavnik družine, ki je potrdil, da se je Hammer že dlje časa boril z rakom, a je bolezen na koncu zmagala. 67-letnik je bil znan po svojih vezeh s podjetjem z nafto in plinom Occidental Petroleum.

Ena desetina okuženih s HIV ne ve, da je okužena. Ključno je testiranje
21. 11. 2022 12.44
Po ocenah NIJZ je konec leta 2020 v Sloveniji živelo nekaj manj kot 1.000 oseb s HIV, od katerih jih približno ena desetina ni vedela, da je okužena s tem virusom. Pri okužbah s HIV in z virusoma hepatitisa B in C ter s spolno prenosljivimi okužbami, ki se prenašajo na podoben način, je pomembno pravočasno testiranje, saj si oboleli na ta način povečajo možnosti uspešnega zdravljenja. Obenem je testiranje ključno za preprečevanje nadaljnjih okužb. Testiranje je v Sloveniji dobro dostopno, na voljo so številne možnosti. Če ste se kadar koli izpostavili tveganju, se čim prej testirajte, ob evropskem tednu testiranja na omenjene okužbe spodbujajo na ministrstvu za zdravje.

BLOG: Hipertiroidizem
20. 11. 2022 07.00
Hipertiroidizem se pojavi, ko ščitnica postane čezmerno aktivna. Le ta pa s seboj prinese vrsto težav, saj lahko ščitnica, ko ne deluje pravilno, ovira številne druge vitalne funkcije telesa.