bolezen pljuč

Sprva bolnik čuti pomanjkanje sape zgolj ob naporu, nato pa že med hojo po ravnem
16. 11. 2022 13.26
Vsako tretjo sredo v novembru obeležujemo svetovni dan kronične obstruktivne pljučne bolezni. Bolezen ni ozdravljiva, je pa s pravočasnim odkritjem, ustreznim zdravljenjem in pravilno oskrbo mogoče omiliti simptome in upočasniti njeno napredovanje. Tako z ustreznimi ukrepi lahko prispevamo k izboljšanju kakovosti življenja bolnikov.

Novo upanje za srčne bolnike: manj invazivna metoda vstavljanja zaklopke
02. 11. 2022 07.47
Srčna obolenja sodijo med najpogostejše vzroke umiranja prebivalcev, zato je vsak napredek na področju zdravljenja teh obolenj še kako pomemben. V UKC Ljubljana izvajajo novo metodo, kjer bolniku vstavijo umetno zaklopko brez uporabe zunajtelesnega krvnega obtoka, in sicer zgolj skozi nekajcentimetrski rez na levi strani prsnega koša. S tem so se uvrstili med zgolj 100 centrov na svetu, ki izvajajo ta postopek.

Matthew Perry: Imel sem dva odstotka možnosti za preživetje
19. 10. 2022 19.31
Novembra bo izšla knjiga spominov Matthewa Perryja, ki je kot sarkastični Chandler Bing zaslovel v seriji Prijatelji. Igralec je pred izdajo za znano ameriško revijo podal intervju, v katerem je povedal, da bodo bralci morda presenečeni nad tem, kolikokrat je zaradi težav z opioidi in alkoholom smrti pogledal v oči. Na vrhuncu svoje slave je namreč vzel kar 55 vicodinov na dan, do sedaj pa je kar 15-krat obiskal kliniko za zdravljenje odvisnosti. Danes je izjemno hvaležen, da živi, s svojo izpovedjo pa želi pomagati drugim na podobni poti.

Coldplay zaradi Chrisa Martina odpovedal koncerte v Braziliji
06. 10. 2022 06.00
Skupina Coldplay je odpovedala prihajajoče koncerte v Braziliji. Razlog za odpoved je bolezen frontmana skupine Chrisa Martina, ki je zbolel za resno okužbo pljuč. Zaenkrat so odpovedali samo koncerte v Riu de Janeiru in Sao Paulu, nastopi v Argentini še vedno ostajajo na sporedu skupine.

'Ne trdim, da bi mu hospitalizacija rešila življenje, bi pa imel več možnosti'
26. 08. 2022 17.10
Smrt novinarja Vladimirja Matijanića še vedno pretresa hrvaško javnost, ugotovitvam inšpekcijskega nadzora pa številni ne verjamejo. Zdaj se je oglasila tudi zdravnica, ki naj bi mu odsvetovala cepljenje proti covidu-19, in to odločno zanikala. Trdi, da mu je predlagala le zamik cepljenja za nekaj tednov. Je pa tudi ena redkih, ki je jasno odgovorila na vprašanje, ali bi moral biti hospitaliziran. "Mislim, da da. Mislim, da bi moral biti hospitaliziran. Ne trdim, da bi mu to rešilo življenje, bi pa imel več možnosti," je prepričana.

Strokovna skupina: Matijanića bi moral zdravnik osebno pregledati
24. 08. 2022 18.12
Hrvaški minister za zdravje Vili Beroš je sklical novinarsko konferenco, na kateri so predstavili končne ugotovitve zdravstvene inšpekcije in sklep strokovne komisije o vzroku smrti hrvaškega novinarja Vladimirja Matijanića. Strokovna skupina je potrdila izsledke iz obdukcije, ki je pokazala, da je imel Matijanić covid-19 in hudo obliko pljučnice, ki je bila posledica okužbe s koronavirusom, t. i. bilateralno intersticijsko pljučnico, in zaključila, da so zdravstveni delavci v postopku ravnali pravilno. Na vprašanja o tem, ali bi Matijanić lahko okreval, če bi bil pravočasno obravnavan, so predstavniki dejali, da je težko karkoli sklepati le iz prejete dokumentacije. "Bi pa Matijanića gotovo moral osebno pregledati zdravnik in zaključkov ne delati po telefonu".

Rezultati obdukcije: Matijanić bi ob ustreznem zdravljenju lahko preživel
13. 08. 2022 18.04
Hrvaški portal Index.hr je objavil rezultate obdukcijskega poročila novinarja Vladimira Matijanića, ki je umrl po okužbi s covidom-19. Kot je razkrila njegova partnerica in novinarka Andrea Topić, je umrl po tem, ko ga kljub številnim klicem na pomoč niso želeli hospitalizirati v bolnišnici. Iz poročila je razvidno, da bi Matijanić – če bi bil ustrezno hospitaliziran – lahko preživel.

Hrvaška zdravstvena inšpekcija razširila preiskavo smrti novinarja
11. 08. 2022 11.30
Inšpekcija hrvaškega ministrstva za zdravstvo je v splitskem zavodu za nujno medicinsko pomoč končala preiskavo zaradi smrti novinarja Vladimirja Matijanića, rezultate pa bo javnosti sporočila po končani preiskavi v bolnišnici KBC Split. Po novem naj bi sicer preiskovali tudi družinskega zdravnika novinarja, ki ga bodo pokopali v Splitu.

BLOG: Življenje z astmo. Kako postati njen prijatelj?
03. 07. 2022 13.40
Danes se bom razpisal o težkem dihanju, ki pa ni posledica teh neznosnih visokih temperatur, temveč gre za bolezen pljuč. Pomen tega organa je dovod kisika v kri. Kisik pa je izjemno pomembno "gorivo", ki omogoča, da mislimo, delamo in živimo. Če ga je premalo, smo utrujeni, pozabljivi in imamo občutek dušenja.

'Poznamo do 8.000 redkih bolezni, največji problem je pomanjkanje zdravnikov'
28. 02. 2022 07.00
Okrog sedem odstotkov prebivalstva prizadenejo redke bolezni, od tega je 75 odstotkov bolnikov otrok. Večina njihovih zgodb je težkih in tragičnih, saj so te bolezni v veliki meri neozdravljive in pogosto povzročijo smrt že v zgodnjem v otroštvu. A prav te zgodbe učijo, naj ne zatisnemo oči, ampak pristopimo s podporo in solidarnostjo. Kot bomo videli, je malim borcem in staršem vsak dan življenja dragocen. In kakšna je realnost v Sloveniji? Zdravnikov primanjkuje. Trenutno ni nobenega pregleda nad diagnozami redkih bolezni in register je že štiri leta v pripravi, je bila jasna zdravnica pediatrične klinike UKC Ljubljana.

V ponedeljek 11.810 novih okužb, Logarjeva: Smo blizu vrha petega vala
01. 02. 2022 09.15
V ponedeljek so v Sloveniji zabeležili novih 11.810 okužb z novim koronavirusom. Opravili so 15.585 PCR-testiranj in 124.369 hitrih antigenskih testov. V bolnišnicah se zdravi 887 covidnih bolnikov, na intenzivni negi 132. Umrlo je 14 covidnih bolnikov. Vodja strokovne skupine za covid Mateja Logar je povedala, da se nahajamo blizu vrha petega vala, glede omikrona pa povedala, da poslabšuje nekatera kronična oboljenja.

'Poskrbimo, da se zgodba ljudi v Anhovem ne bo ponovila še kje v Sloveniji'
07. 01. 2022 14.39
Pred dvema letoma je skoraj 600 zdravnikov odločevalce pozvalo k odgovornejšemu pristopu k okoljski problematiki. Pobudnica je bila Nevenka Mlinar, zdravnica v Desklah, ki v svoji ambulanti vsak dan spremlja, za koliko trpljenja, tudi smrti, je krivo onesnaženje. Tako enotnega nastopa zdravstvene stroke skorajda nismo vajeni, močan poziv pa je kljub temu naletel na bolj ali manj gluha ušesa. Danes zdravniki pozivajo znova: zavzemajo se za določitev čim nižjih mejnih vrednosti izpustov v uredbi o sežigu odpadkov.

V nosečnosti povečano tveganje zaradi covida-19: intenzivno zdravljenje, ventilator, prezgodnji porod
06. 01. 2022 11.57
Tveganje za hujši potek covida-19 je pri nosečnicah do štirikrat večje kot pri enako starih nenosečih ženskah, kar potrjujejo tudi izkušnje in Slovenije. Intenzivno zdravljenje z ventilatorjem je potrebovalo več kot 11 žensk pred ali takoj po porodu v Sloveniji, desetim so morali narediti prezgodnji carski rez. Ena ženska je po porodu zaradi covida-19 umrla. Perinatološka stroka zato priporoča cepljenje proti covidu-19 ter poživitveni odmerek za nosečnice, doječe matere in ženske, ki načrtujejo nosečnost.

Nove študije krepijo prepričanje, da omikron manj prizadene pljuča
03. 01. 2022 11.43
Več nedavnih znanstvenih študij je pokazalo, da se nova različica koronavirusa omikron bolj širi v grlu kot v pljučih. To bi lahko pojasnilo hitro širjenje omikrona, hkrati pa je novi sev manj smrtonosen od ostalih različic, so prepričani znanstveniki.

Dve leti covida-19: od prvih opozoril o nenavadni pljučnici do pandemije
31. 12. 2021 12.11
Pred dvema letoma so v javnost prišla prva poročila o pojavu nepojasnjene pljučnice, ki je izbruhnila v mestu Vuhan na Kitajskem. Bolezen so v mesecih po tem poimenovali covid-19, povzroča pa jo novi koronavirus. Ta se je hitro razširil po vsem svetu in naša življenja kroji že dve leti. Bolezen je doslej terjala 5,4 milijona smrti po svetu, v Sloveniji več kot 6000.

V Evropi vedno več primerov ptičje gripe
04. 12. 2021 09.34
Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano in Uprava za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin pozivata vse rejce perutnine k doslednemu izvajanju biovarnostnih ukrepov za preprečevanje okužbe z visoko patogeno aviarno influenco, ki se širi po Evropi. Ob tem opozarjajo, da neupoštevanje ukrepov pomeni veliko tveganje za okužbo v rejah s perutnino. K doslednemu izvajanju biovarnostnih ukrepov zato pozivajo predvsem manjše rejce. Bolezen se namreč lahko pojavi tudi v takšnih rejah, ki nato postanejo vir za širjenje bolezni. Zaenkrat sicer ugotovljeni podtipi ne predstavljajo večjega tveganja za okužbo ljudi.

Gorjupova: Tega, kar se dogaja s pljuči covidnih bolnikov, še nisem videla
24. 11. 2021 12.17
V UKC Ljubljana tudi v času covida izvajajo najzahtevnejša zdravljenja in posege, med njimi tudi zdravljenje ECMO na intenzivni terapiji in transplantacije. Vojka Gorjup z UKC Ljubljana je dejala, da v 30 letih kariere takšnih pljuč, kot jih imajo covidni pacienti, še ni videla. Tomaž Štupnik je spregovoril o uspešnih transplantacijah pljuč, Matevž Harlander pa razložil omejitve po presaditvi. Matjaž Turel je medtem na tiskovni konferenci spregovoril o izkušnjah iz postcovidne ambulante.

Jelar: Sem mlad fant, natreniran, ampak tistih 11 dni covida je bilo mučnih
19. 11. 2021 10.24
Slovenski smučarski skakalec Žiga Jelar je eden tistih športnikov, ki se ni mogel izogniti okužbi z novim koronavirusom. Član reprezentance A je močno zbolel, zaradi česar se mu je ob koncu priprav podrlo vse, za kar je trdo treniral v spomladanskih in poletnih mesecih. Covid-19 je tudi na mladem in aktivnem športniku pustil določene posledice.

Jelar o enajstdnevnem peklu: Nikomur, res nikomur ne bi tega privoščil
19. 11. 2021 08.10
Slovenski smučarski skakalec Žiga Jelar je eden tistih športnikov, ki se ni mogel izogniti okužbi z novim koronavirusom. Član A-reprezentance je močno zbolel, zaradi česar se mu je ob koncu priprav podrlo vse, za kar je trdo treniral v spomladanskih in poletnih mesecih. Covid-19 je tudi na mladem in aktivnem športniku pustil določene posledice.

'Če posameznik premaga težek potek bolezni, boj še ni dobljen'
09. 11. 2021 18.54
Pri nas se v bolnišnicah trenutno zdravi 874 covidnih bolnikov, 193 se jih na intenzivnih enotah bori za življenje. Najmlajši med njimi ima komaj 28 let. A to, da bodo bolezen premagali, da jih bodo odklopili z vseh aparatur, še ne pomeni, da je zdravljenja konec in da se takoj vrnejo v običajno življenje. Za mnoge to pomeni, da jih čaka učenje hoje, celo govora, da bodo imeli težave pri prehranjevanju. K temu dodajmo še koktajl zdravil, ki ga prejemajo, da sploh ostanejo živi v času, ko so priklopljeni na aparate.

BLOG: Sjögrenov sindrom
17. 10. 2021 07.00
Sjögrenov sindrom je avtoimuna bolezen, pri kateri imunski sistem napada lastno tkivo, ker ga prepozna kot tujek. Pri Sjögrenovem sindromu telo napade predvsem žleze z zunanjim izločanjem (solzne žleze, žleze slinavke, žleze v koži, sluznici prebavil in dihal).

Rehabilitacija pri dolgotrajnem covidu-19 bistveni del okrevanja
08. 09. 2021 12.21
Današnji svetovni dan fizioterapije poteka pod naslovom Rehabilitacija in dolgotrajni covid-19. Prebolevnikov, ki se soočajo s številnimi posledicami te bolezni, je vse več. Pri tem pa je fizioterapija pomemben del uspešnega okrevanja, pravijo strokovnjaki iz Združenja fizioterapevtov Slovenije.

Dolgi covid pogosto uniči kakovost življenja: zdravnik je dolžan poslušati, ne soditi
04. 09. 2021 07.00
Utrujenost, zasoplost, zmanjšana telesna zmogljivost, rahlo povišana telesna temperatura, problemi s koncentracijo, težave pri iskanju besed, motnje spanja, mišične bolečine, glavobol ... Dolgi covid lahko prizadene številne organe in organske sisteme, vključno z dihalnim, srčno-žilnim, nevrološko-psihičnim, želodčno-črevesnim in mišično-skeletnim. Zdi se, da je seznam težav, o katerih poroča več milijonov oseb, ki je prebolelo covid-19, vedno daljši. O dolgem covidu se je razpisal infektolog prof. dr. Janez Tomažič z UKC Ljubljana.

Tudi mladi se ne izognejo zapletom: 'Najhujša izkušnja v mojem življenju'
16. 07. 2021 08.37
31-letni Paul je za covidom-19 zbolel lanskega marca. Bil je hospitaliziran in posledice čuti še danes. "To je bila najhujša izkušnja v mojem življenju," pripoveduje. Najnovejša raziskava razkriva, da niti mladi odrasli niso imuni na resne zaplete ob hospitalizaciji ter da ostajajo šibki še dolgo po prihodu iz bolnišnice.

Tuberkuloza je poleg aidsa in malarije ena najbolj smrtonosnih nalezljivih bolezni
24. 03. 2021 06.00
Leta 2005 je bilo obvezno cepljenje novorojenčkov proti tuberkulozi zaradi nizkega števila tuberkuloznih bolnikov v Sloveniji ukinjeno. V Sloveniji je v zadnjih letih število bolnikov s tuberkulozo vedno manjše, kar je posledica stalnega nadzora nad boleznijo, a to ne pomeni, da smo pred tuberkulozo povsem varni. Še vedno po svetu za tuberkulozo vsak dan umre skoraj štiri tisoč ljudi in dnevno zboli približno 28.000 ljudi.

Zaradi koronavirusa večje število bolnikov z napredovanim rakom?
13. 03. 2021 17.33
Posledice zapostavljanja obravnave rakavih bolezni, predvsem pljučnega raka, ki sicer med vsemi raki povzroči največ smrti, so lahko resne, opozarjajo strokovnjaki. V zadnjem letu je namreč pandemija covida-19 dodatno prizadela učinkovitost zgodnjega odkrivanja pljučnega raka. V Centru Na-vdih tako poudarjajo, da lahko zaradi tega pričakujemo povečanje deleža bolnikov z napredovalo boleznijo.

Ali strategija cepljenja deluje? Ponekod na vrsti že zdrav 24-letnik
10. 03. 2021 14.15
Zdravstvena inšpekcija bo opravila nadzor nad morebitnimi odstopanji od cepilne strategije, je bil jasen Jelko Kacin. A vse bolj kaže, da je to, kako hitro boste prejeli cepivo, odvisno od tega, v katerem delu Slovenije živite. Zdrav 24-letnik iz Hrastnika je že bil cepljen, medtem ko 18-letnik iz Ljubljane, ki ima kronično bolezen in se zato šola od doma, še vedno čaka na klic. Ta teden naj bi začeli cepljenje tudi kroničnih bolnikov, a ponekod še niso cepljeni niti 75-letniki in celo 80-letniki.

Ob pomanjkanju učinkovitih zdravil cepljenje ranljivih oseb ključnega pomena
10. 03. 2021 06.00
Nenalezljive kronične bolezni, kot so bolezni srca in ožilja, rak in diabetes, so najpogostejši vzrok smrti v Evropski uniji in predstavljajo največji del stroškov v zdravstvu. EU samo za zdravljenja diabetesa letno odšteje okoli 150 milijard evrov. Kronične bolezni so tudi eden glavnih vzrokov za hospitalizacije in smrti zaradi covida-19. Zaradi večjega tveganja za težji potek bolezni jim je cepljenje priporočeno in spadajo v prioritetne skupine. Po mnenju strokovnjakov je cepljenje poleg osnovnih preventivnih ukrepov naše najpomembnejše orodje, s katerim lahko te ranljive skupine prebivalstva zaščitimo pred okužbo.

'Akutno fazo zlahka preboleli, a covidni rep maha še dolgo'
09. 03. 2021 08.30
Ob začetku epidemije covida-19 pri nas se še ni točno vedelo, katere vse posledice covid-19 pušča pri tistem, ki ga preboli. Hitro pa se je pokazalo, da so posledice hudega poteka bolezni pri večini bolnikov težke, okrevanje traja mesece. A tudi lahek in zmeren potek covida-19 lahko pusti dolgoročne posledice, opozarja infektolog Janez Tomažič.

Infektolog Tomažič: Vzrok za hujši potek covida-19 še ni popolnoma znan
05. 03. 2021 10.39
Obstaja več dejavnikov, ki vplivajo na to, kako bo pri posamezniku potekal covid-19, kot so starost, pridružene bolezni, moški spol, nosečnost in debelost. A vzrok za to, da na umetnem predihavanju pristanejo tudi 35-letniki, nekateri 90-letniki pa ga prebolijo z minimalnimi simptomi, ni popolnoma jasen, pravi infektolog Janez Tomažič.