bolezen pljuč

Trump je imel hujšo obliko covida-19, kot so sprva priznali

12. 02. 2021 09.30

Ko je bil Trump oktobra hospitaliziran zaradi covida-19, se je njegova raven kisika v krvi tako znižala, da so se bali, da ga bodo morali vsak čas priključiti na ventilator.

Leto dni od poziva skoraj 600 zdravnikov problem sosežiga še ni rešen

05. 02. 2021 12.30

Pred letom dni je skoraj 600 zdravnikov in zobozdravnikov odločevalce pozvalo k odgovornejšemu pristopu k okoljski problematiki. Prvopodpisana je bila Nevenka Mlinar, splošna zdravnica v srednji Soški dolini, ki se v svoji ambulanti redno srečuje s tragičnimi posledicami nebrzdanega onesnaževanja. Zdaj, leto dni pozneje, v Zdravniški zbornici Slovenije ugotavljajo, da so odgovorni zadevo pospravili v predal in nanjo pozabili.

Stroka o številnih zdravstvenih težavah po preboleli bolezni covid-19

30. 01. 2021 07.00

Številni, ki so covid-19 že preboleli, imajo po okrevanju različne zdravstvene težave. Približno 15 odstotkov se jih vrne v bolnišnico: zaradi težav s pljuči, srcem ali nevroloških težav. Na UKC Ljubljana so zato odprli več ambulant za post covid bolnike. "Spremljamo, koliko časa pri njih vztrajajo spremembe na rentgenski sliki ali izpad v pljučni funkciji," je dejal Matevž Harlander, vodja KO za pljučne bolezni in alergijo.

V Veliki Britaniji zabeležili več kot 100.000 smrti zaradi covida-19

26. 01. 2021 09.48

V Mehiki je število smrtnih žrtev covida-19 v ponedeljek preseglo 150.000. Ta črni mejnik je Mehika dosegla kot četrta država na svetu – več smrtnih žrtev od nje so našteli le še v ZDA, Braziliji in Indiji. Koronavirus je v Veliki Britaniji zahteval že več kot 100.000 smrtnih žrtev, usoden pa je bil tudi za kolumbijskega obrambnega ministra Carlosa Holmesa Trujilla. Portugalska vlada medtem razmišlja o pošiljanju covidnih bolnikov v tujino, Irska pa je podaljšala tretjo ustavitev javnega življenja.

10 ur dolg poseg: v UKC presadili pljuča po odpovedi organa zaradi covida-19

22. 12. 2020 15.36

V UKC Ljubljana so presadili pljuča mlajšemu bolniku z dokončno odpovedjo pljuč zaradi covidne pljučnice. Poseg je trajal deset ur. Kot pravijo v bolnišnici, presajena pljuča dobro delujejo, bolnikovo stanje v centru za intenzivno terapijo pa je stabilno.

Vizita praznuje 24 let: Zgodi se, da si, ko odhajamo s terena, v tišini brišem solze

20. 12. 2020 09.00

Na današnji dan pred 24. leti je POP TV praznoval eno leto in pet dni. A na današnji dan, 20. decembra 1996, so gledalci lahko prvič spremljali novost, ki je nastala v okviru oddaje 24UR. Rojena je bila Vizita, oddaja, namenjena poročanju o zdravem načinu življenja in podajanju informacij o novostih, metodah in tehnikah zdravljenja.

Covid-19 bo preoblikoval svet: bo Slovenija naslednjo jesen med zmagovalci ali poraženci?

10. 12. 2020 16.45

Na okrogli mizi so znanstveniki in zdravniki z različnih področij spregovorili o epidemiji covida-19 ter njenih vplivih na celotno družbo. Da lahko bolezen prizadene več organov, ne samo pljuča, ugotavlja dr. Marko Noč, ki dela na intenzivni terapiji, torej z najtežjimi bolniki. Med njimi so tudi mladi ljudje, dodaja in opozarja, da imajo več možnosti za hujši potek bolezni ljudje s prekomerno telesno težo. Strokovnjaki upe polagajo v učinkovito in varno cepivo, ki bo preprečevalo bolezen. Antropolog dr. Dan Podjed pa izpostavlja, da bi morali v strokovno skupino nujno vključiti tudi komunikologe.

Ali je vaš kašelj suh ali moker? Preverite!

07. 12. 2020 00.15

Pogosta težava, zaradi katere me v zimskem času obiščejo bolniki, je kašelj. Sam po sebi ni bolezen, ampak deluje kot zaščitni mehanizem, ki pospeši odstranjevanje odvečne sluzi in tujkov, s tem pa pomaga čistiti dihalne poti. Kašlja v takih primerih ne smemo preprečevati, priporočljivo pa je lajšati izkašljevanje.

Naši bolniki med prvimi v EU prejeli revolucionarno zdravilo: 'Zdaj končno diham, ne da bi me bolelo'

06. 12. 2020 11.56

''Odkar prejemam to zdravilo, končno normalno živim. Ne razmišljam več, ali bom zmogla naslednji vdih,'' nam je zaupala 19-letnica s cistično fibrozo, ki je del slovenske zgodbe o uspehu, ki so jo skupaj spisali Pediatrična in Interna klinika UKC Ljubljana, UK Golnik, ZZZS in Društvo bolnikov s CF. Slovenski bolniki so lahko zaradi požrtovalnosti in prizadevanj vseh sodelujočih prejeli revolucionarno zdravilo Trikafta, še preden je bilo to uradno registrirano v EU. Evropski bolniki so morali namreč na zdravilo čakati skoraj leto dlje kot bolniki v ZDA, kar lahko za nekatere med njimi pomeni razliko med življenjem in smrtjo.

Kaj novega vemo danes o bolezni covid-19?

22. 11. 2020 07.00

Kaj novega vemo danes o bolezni covid-19? Kakšna je, kako zbolevamo, kakšni so poteki bolezni, kako trenutno poteka zdravljenje? O virusu, cepljenju, ukrepih. O zdravstvenih delavcih na robu zmogljivosti. In o vseh drugih boleznih, ki niso izginile. Za 24ur Fokus o vsem tem govori predstojnica infekcijske klinike UKC Ljubljana, doc. dr. Tatjana Lejko Zupanc.

Najtežje covidne bolnike zdravijo tudi v prostorih ginekološkega oddelka

16. 11. 2020 20.54

Na oddelku za intenzivno interno medicino naše največje bolnišnice, kjer skrbijo za najtežje bolnike s popolno odpovedjo pljuč ali srca, v času epidemije zdravijo tudi bolnike s covidom-19, ki so zaradi odpovedi organov priključeni na zunajtelesni krvni obtok. Trenutno imajo še enkrat več bolnikov kot v normalnih razmerah. Najtežje covidne bolnike zdravijo tudi v prostorih ginekološkega oddelka, najmlajši pa ima le 34 let. Objavljamo posebno reportažo, kako poteka dan in s čim vse se soočajo.

Osebna izpoved 36-letnega bolnika z oddelka za covid-19: 'Mislil sem, da mi ne bo uspelo'

06. 11. 2020 20.00

Pričakovali bi, da bo mlad človek, rekreativni športnik, brez pridruženih bolezni, ki ne kadi in pije alkohola, covid-19 prebolel kot prehlad ali lažjo virozo. 36-letni Andrej Šprajc pa ni imel te sreče. Bil je med tistimi – k sreči redkimi – bolniki, ki jih je bolezen kljub mladosti pošteno zdelala. Za Vizito je spregovoril še iz bolniške postelje ljubljanskega UKC v opomin vsem, da nikoli ne moremo vedeti, kakšen bo potek bolezni pri nas, predvsem pa v zahvalo ekipi Infekcijske klinike, ki z vso srčnostjo opravlja svoje delo.

Nova britanska študija: covid-19 lahko povzroči upad miselnih sposobnosti

29. 10. 2020 19.17

Vsem, ki dvomijo in pravijo, da ljudje ne umirajo zaradi covida-19, pač pa s covidom-19, doktorica Mateja Logar odgovarja, da bi tudi starejši in tisti s pridruženimi boleznimi živeli dlje, če se ne bi okužili in zboleli. Covid-19 je resna bolezen, pri kateri lahko v primeru težjega poteka bolezni odpove več organov, precej se poveča tudi možnost kapi. Zdaj pa so britanski znanstveniki potrdili tudi, da lahko bolniki utrpijo tako hud upad mentalnih sposobnosti, kot da bi se njihovi možgani čez noč postarali za deset let.

Pri sosedih pomanjkanje remdesivirja, na pomoč priskočila Slovenija

26. 10. 2020 19.49

V zagrebški kliniki za infekcijske bolezni je nedavno pričelo primanjkovati remdesivirja, zdravila, ki ga dajejo bolnikom s covidom-19. Hrvaško ministrstvo za zdravje se je ob tem obrnilo na Slovenijo in zaprosilo za pomoč v obliki dodatnih odmerkov. Prve zaloge smo jim že poslali, po besedah vodje klinike Alemke Markotić pa jim bodo pomagale premostiti obdobje, dokler ne prejmejo že naročenega zdravila.

Osebne zgodbe ljudi, ki so preboleli covid-19

24. 10. 2020 13.52

Osebne zgodbe iz epidemije. Ljudje, ki so preboleli covid-19, pripovedujejo, kako so se okužili, kako se je začelo, kakšen je bil potek bolezni, kakšne so njihove izkušnje ... In kaj sporočajo sodržavljankam in sodržavljanom?

Covid-19: Kakšno tveganje predstavlja za zdravje Donalda Trumpa?

03. 10. 2020 15.32

Ameriški predsednik Donald Trump, ki so ga zaradi okužbe z novim koronavirusom preventivno premestili v bolnišnico, je javnosti v videonagovoru - sicer vidno bled - zagotovil, da se počuti dobro. Svetovni politični vrh mu je ob tem zaželel čimprejšnje okrevanje. A dejstvo je, da 74-letnik spada v rizično skupino obolelih - tako zaradi starosti kot svoje klinične debelosti in življenjskega sloga. Kako resno je torej ogroženo zdravstveno stanje predsednika ZDA?

Svet presegel grenak mejnik: resnica o ranljivih in kaj smo se do zdaj naučili

29. 09. 2020 09.55

Covid-19 je po svetu zahteval že več kot milijon življenj. A strokovnjaki izpostavljajo, da dejanskega števila okuženih – veliko jih namreč sploh ne kaže nikakršnih znakov okužbe – najverjetneje sploh ne poznamo. Tudi demografija okuženih je danes drugačna, kot je bila pred meseci: okužba se širi predvsem med mladimi, stopnja smrtnosti pa (kot kaže) rahlo upada. A ne glede na to – vsaka smrtna žrtev je preveč. Stroka in znanost zato pospešeno iščeta rešitve v obliki zdravil in cepiv. Kaj se je torej človeštvo do zdaj od žrtev in obolelih sploh naučilo?

270 tisoč odmerkov cepiva proti gripi, cepljenje se začne sredi oktobra

23. 09. 2020 13.41

Cepljenje proti gripi se bo letos začelo v drugi polovici oktobra, letošnja novost pa je, da bodo do brezplačnega cepljenja poleg kroničnih bolnikov, starejših od 65 let, nosečnic in oseb z izrazito povečano telesno težo upravičeni tudi otroci, stari od pol leta do 23 mesecev, saj pri njih obstaja večje tveganje za zaplete in posledično bolnišnično zdravljenje. Na voljo bo 270.000 odmerkov cepiva.

Vodja covid intenzivne terapije: Vidimo mlade bolnike brez pridruženih bolezni s težkimi poteki bolezni

19. 09. 2020 15.04

V UKC Maribor, kjer trenutno na intenzivni terapiji zdravijo tri bolnike s covidom-19, se soočajo s prostorsko in kadrovsko stisko, opozarja Alenka Strdin Košir, dr. med. Poudarja tudi, da še vedno ne vedo, zakaj se pri nekaterih osebah pojavijo težje oblike bolezni. "Vemo, da so starost in pridružene bolezni dejavnik tveganja, a vidimo tudi mlade bolnike brez pridruženih bolezni s težkimi poteki bolezni."

Lahko zbolimo za gripo in covidom-19 hkrati?

19. 09. 2020 13.32

Sezona gripe in prehladov je tako rekoč pred vrati, covid-19 pa se še ne misli posloviti. Zato se postavlja vprašanje, ali lahko posameznik sočasno zboli tako za eno kot drugo boleznijo? Takšnih primerov je sicer bilo do zdaj malo, a verjetnost za to obstaja. Zato zdravstvene oblasti pričakujejo, da se bo letos proti gripi cepilo več ljudi iz rizičnih skupin kot sicer.

Flis: Problem predstavljajo asimptomatski klicenosci, kadrovska stiska velika

15. 09. 2020 07.54

Direktor mariborskega kliničnega centra opozarja, da bolnišnice te dni sprejemajo vse več pacientov, ki potrebujejo hospitalizacijo. Na tamkajšnjem covid oddelku se trenutno zdravi 20 pacientov, bolnišnica pa se sooča s hudim pomanjkanjem osebja, saj jih je veliko v karanteni. Ob vsem tem so na enem od oddelkov zabeležili prenos okužbe z bolnika na zaposlenega. Vojko Flis poudarja, da stvari niso tako nedolžne, covid-19 pa vsekakor ni le nedolžna gripa.

Koronavirus: medicinske maske neučinkovite, panika odveč

24. 02. 2020 11.04

Strah pred koronavirusom, ki se je pojavil v naši neposredni bližini, narašča tudi v Sloveniji. V lekarnah in specializiranih trgovinah je tako že zmanjkalo zaščitnih mask, a strokovnjaki opozarjajo, da je strah odveč, uporaba mask pa neučinkovita. Bolj pomembna je pravilna higiena rok in kašlja.

Slovenci v borbi proti covidu: 'Zdi se, da je cela družba v puberteti'

05. 09. 2020 07.00

Povsod, sploh pa na družbenih omrežjih, se lahko naposlušamo o tem, kako zavajamo – od stroke do politike in medijev. Sicer vztrajna opozorila zdravnikov, ki so vse svoje poklicno življenje posvetili preučevanjem virusov, naletijo na vse več gluhih ušes. Kdo je kriv, da je tako? Zakaj imamo tak mačehovski odnos do znanosti in kam nas to lahko pripelje? V čem bi se morali zgledovati po Švedih? In zakaj je v zvezi z razvojem cepiva za covid-19 "skepsa absolutno potrebna"?

Presaditev pljuč na Dunaju zavrnili, zato so 14-letnico operirali v Ljubljani

17. 08. 2020 10.06

Čeprav v ljubljanskem UKC presajajo pljuča od leta 2018, so imeli tokrat prvič na operacijski mizi otroka, 14-letnico s cistično fibrozo. In ne le to, poleg presaditve pljuč najstnici so v sosednji operacijski dvorani presadili tudi srce 15-letnemu fantu. Kot so sporočili, sta bili obe presaditvi uspešni.

Bosanski igralec: To ni bolezen, temveč Satan, boj z njo pa eksorcizem

11. 08. 2020 18.58

Bosanski igralec Emir Hadžihafizbegović je še ena od znanih osebnosti, ki je prebolela okužbo z novim koronavirusom. Kot pravi, je šel skozi pekel, koronavirus je zanj Satan, sam boj s covidom-19 pa eksorcizem.

Izkušnje z Infekcijske klinike: izguba vonja in okusa, povečano tveganje nastanka krvnih strdkov

30. 07. 2020 09.46

V sredo so v Sloveniji odkrili 24 novih primerov okužb, ena oseba s covidom-19 je umrla. Podatki iz torka in srede kažejo, da okoli 50 odstotkov novih okužb prihaja iz delovnih organizacij, je povedala namestnica vladnega govorca Špela Horjak. V UKC Ljubljana se medtem pripravljajo na jesensko-zimski čas, ko se pričakuje porast okužb. Izkušnje z obolelimi z Infekcijske klinike v Ljubljani pa kažejo, da skoraj 30 odstotkih okuženih poroča o izgubi vonja in okusa. Covid-19 pa povečuje tudi tveganje za nastanek krvnih strdkov in posledično možganske kapi.

Na Hrvaškem 98 novih okužb

17. 07. 2020 12.13

Na Hrvaškem so našteli 98 novih okužb s covid-19. Oblasti so zadovoljne, da nimajo novih žarišč, so pa spet največ novih primerov potrdili v Zagrebu. V Osijeku so morali zaradi okužbe zapreti del kliničnega centra v Osijeku. V tamkajšnji bolnišnici zaradi covid-19 zdravijo 31 ljudi, štiri osebe potrebujejo umetno predihavanje pljuč.

BLOG: Hrana za pljuča

21. 06. 2020 15.34

Obstaja več dejavnikov, ki lahko vplivajo na zdravje pljuč, vključno s telesno aktivnostjo, genetiko in okoljskimi razmerami. Mnogi pa se ne zavedajo, da lahko na zdravje naših pljuč v določeni meri vpliva tudi prehrana. Nekatera živila so še posebej dobrodošla za vzdrževanje zdravja in normalnega delovanja pljuč.

Covid-19: bolezen dveh obrazov

04. 06. 2020 15.39

Obsežna analiza medicinskih podatkov z različnih žarišč covida-19 je pokazala, da veliko okuženih s koronavirusom ni razvilo znakov okužbe. Avtorja nove študije ocenjujeta, da je delež teh oseb celo med 40 in 45 odstotki, prav ti 'tihi' prenašalci pa so ključni pri širjenju okužb. Kot pravita, je zato zelo pomembno, da se testiranja in druge raziskave razširijo tudi na osebe, ki ne kažejo znakov okužbe s koronavirusom. Prav tako opozarjata, da ima bolezen dva obraza. Za nekatere je lahko usodna, pri nekaterih pa mine povsem brez znakov.

Avtopsija žrtev covid-19: na udaru pljuča, ledvice, srce in živčni sistem

21. 05. 2020 10.16

Ko se je na začetku leta novi koronavirus začel iz Kitajske pospešeno širiti po svetu, se je govorilo o "skrivnostni pljučni bolezni". Več mesecev pozneje, ko se je po svetu z virusom okužilo že skoraj pet milijonov ljudi, je o bolezni znanih vse več podatkov, med drugim da bolezen ne napade le pljuč.