bolezen

Ukrepi proti slinavki

05. 03. 2001 00.00

Na ljubljanskem letališču bodo vsi potniki, ki bodo pripotovali v Slovenijo, morali stopiti v posebno posodo in s tem razkužiti podplate svojih obuval. To je dodatni preventivni ukrep za preprečitev vnosa parkljevke in slinavke v Slovenijo, za katerega so se predstavniki vseh slovenskih veterinarskih institucij dogovorili na današnjem sestanku državnega središča za nadzor bolezni. Tega je v prostorih Veterinarske uprave Republike Slovenije (VURS) sklical njen direktor Zoran Kovač.

Slinavka in parkljevka se širi

05. 03. 2001 00.00

Francija, Belgija in Danska še čakajo na rezultate testov, ki bodo pokazali, ali se je bolezen slinavke in parkljevke razširila tudi v notranjost Evrope. Iz Francije so namreč sporočili, da so na neki farmi odkrili sledove bolezni slinavke in parkljevke v dveh zaklanih ovcah iz Britanije, vendar še ni znano ali je živina na tej farmi tudi okužena.

V KC ni več legionele

02. 03. 2001 00.00

V ljubljanskem kliničnem centru ni več legionele. Tako so pokazali rezultati mikrobioloških analiz kontrolnih vzorcev vode, ki so bili odvzeti po končani sanaciji in poslani v analizo na oddelek za higieno vode pri Inštitutu RS za varovanje zdravja.

V Franciji pobili čez 400 ovac in koz

02. 03. 2001 00.00

V Franciji so v klavnici v Ezanvillu v pariški regiji sinoči pobili več kot 400 ovac in koz, ki so prišle v stik z živalmi iz britanskih farm, kjer so odkrili primere parkljevke in slinavke, veterinarji pa testirajo še dve čredi ovac in koz. Tudi v Belgiji naj bi danes pobili 1.200 ovac, ki so jih od začetka februarja uvozili iz Otoka. Okrepljen je tudi nadzor na mejnih prehodih in letališčih, saj potniki iz Velike Britanije na celino ne smejo prinašati nobenega mesa in mlečnih izdelkov. Kitajska in Rusija sta medtem danes prepovedali uvoz britanskega mesa, s čimer želijo oblasti preprečiti morebitno širjenje parkljevke in slinavke. Kitajska se je odločila tudi za posebno razkuževanje letal iz Velike Britanije.

Širjenje parkljevke in slinavke

02. 03. 2001 00.00

Britanska vlada je potrdila tri nova žarišča parkljevke in slinavke, tako da jih je sedaj že 36. Kljub temu pa premier Tony Blair ocenjuje, da bolezen zaenkrat ostaja omejena na severni del Anglije, čeprav je priznal, da se bo to verjetno spremenilo. Blair je pojasnil, da so odkriti primeri na Škotskem in Severnem Irskem povezani z eno farmo, zato ni dokazov, da bi se bolezen po uvedbi prepovedi gibanja živali prejšnji petek razširila.

Slinavka tudi na Irskem

01. 03. 2001 00.00

V Veliki Britaniji, pa tudi na Irskem se še vedno borijo proti širjenju parkljevke in slinavke. Na Škotskem so danes odkrili najmanj dve žarišči parkljevke in slinavke. To sta prva primera bolezni na Škotskem, gre pa za farmo ovac v kraju Lockerbie in farmo krav v Canonbieju. Kot je povedal glavni veterinarski inšpektor Jim Scudamore, so včeraj potrdili še osem primerov bolezni, vendar pa jih pričakujejo še več. Skupaj doslej torej 29 primerov bolezni. Medtem se je virus razširil tudi na Severno Irsko na območje meje z Irsko. Bolezen so odkrili pri ovcah, uvoženih iz Britanije. Irski premier Bertie Ahern je že izrazil zaskrbljenost zaradi možnosti širjenja bolezni na Irsko, saj bi ta lahko usodno prizadela irsko mesnopredelovalno industrijo, ki je ena od osnovnih panog. Doslej so bolezen parkljevke in slinavke zabeležili na 26 krajih v Veliki Britaniji, oblasti so že zaprle 102 farmi in prepovedale prevoz ter izvoz živine. Britanski premier Tony Blair je skušal umiriti strahove britanskih kmetov po tem novem udaru, neposredno po vsesplošni bitki proti bolezni norih krav.

Ukrepi pred širitvijo bolezni parkljarjev

26. 02. 2001 00.00

Slovenija je že ob prvem obvestilu iz Velike Britanije o pojavu slinavke in parkljevke v sredo, 21. februarja, izdala prepoved uvoza parkljarjev, to je goveda, ovac, koz in prašičev. Bolezen se namreč lahko pojavi pri vseh živalih, ne samo pri prašičih. Gre za klasično virusno bolezen, ki se zelo hitro širi. "Nevarnosti, da bi bolezen iz Velike Britanije prišla v Slovenijo , v pravem pomenu besede ni. Presenetljivo pa je, da se je bolezen, ki se načeloma pojavlja v Aziji, pojavila na Otoku," je povedal direktor Veterinarske uprave Republike Slovenije Zoran Kovač. Kot možen vzrok za pojav bolezni v Veliki Britaniji je Kovač navedel begunce, ki bi lahko prinesli bolezen, ali pa ne dovolj termično obdelani izdelki.

Množični poboj prašičev

25. 02. 2001 00.00

V Veliki Britaniji se je začelo množično klanje prašičev v želji, da zatrejo širjenje parkljevke in slinavke. Vladni glavni veterinar Jim Scudamore je napovedal, da bodo prašiče klali na šestih potrjenih krajih izbruha bolezni, prav tako pa tudi na dveh sosednjih farmah. Da bi preprečili širjenje bolezni so uvedli posebne mere, saj bi lahko izbruh bolezni prizadel vzrejno industrijo, ki si je komaj opopmogla od borbe proti bolezni norih krav. Od petka dalje že velja sedemdnevna prepoved prevažanja goveda, prašičev, ovac in koz. Velika Britanija je že v sredo prepovedala izvoz živali, mesa in mlečnih proizvodov - ZDA, Rusija in Evropska unija pa so sprejele uvozne prepovedi. Madžarska in Romunija sta že napovedali enake mere.

Umrl koreograf Eric Hampton

24. 02. 2001 00.00

V Washingtonu je 20. februarja v 54. letu starosti umrl koreograf in učitelj plesa Eric Hampton, ki je v šestdesetih letih z nizozemsko plesno skupino Dance navduševal tudi po Evropi. Leta 1978 je v Washingtonu postal glavni koreograf washingtonskega baleta, leta 1991 pa je ustanovil lastno plesno in koreografsko šolo. Hampton je dlje časa bolehal za redko obliko amiotrofne lateralne skleroze, znano tudi kot Lou-Gehrigova bolezen.

Kmetje povabili Buta na sestanek

23. 02. 2001 00.00

Sindikat kmetov Slovenije (SKS) in predstavniki nevladnih kmetijskih organizacij so na današnjem skupnem sestanku sklenili, da prihodnjo sredo, 28. februarja, povabijo kmetijskega ministra Franca Buta na skupni sestanek, na katerem naj bi prišlo do konkretnih dogovorov o vprašanju mleka in mladega pitanega goveda. V kolikor se kmetijski minister srečanja ne bo udeležil ali na njem ne bo prišlo do sprejetja konkretnih sklepov, bo SKS napovedal opozorilno stavko. Ta naj bi bila predvidoma marca. K temu so jih prisilila govedorejska kriza, vse slabši ekonomski položaj kmetov in nepripravljenost odgovornih institucij, da se obstoječo krizo uredi, so pojasnili udeleženci sestanka.

Nov primer parkljevke in slinavke

23. 02. 2001 00.00

V Veliki Britaniji so danes potrdili tretji primer obolelosti za parkljevko in slinavko in sicer znotraj varnostnega območja, ki so ga vzpostavili v sredo po odkritju prvega primera bolezni na neki prašičji farmi v grofiji Essex. Kmetijsko ministrstvo preučuje, ali bi morali to varnostno območje še razširiti.

Ni nevarnosti epidemije

22. 02. 2001 00.00

Potem ko so v začetku tega tedna v Veliki Britaniji odkrili prvi primer prašičje slinavke, oblast danes govorijo že o epidemiji. Evropska unija je tako sinoči prepovedala uvoz vseh živali, mesa in svežega mleka iz Velike Britanije, s podobnimi problemi pa se ukvarjajo tudi v Ameriki.

Začasna zaustavitev izvoza

21. 02. 2001 00.00

Britanska vlada je potem, ko so danes po 20 letih v Veliki Britaniji znova odkrili primer bolezni slinavke in parkljevke, začasno ustavila izvoz vsega britanskega mesa in živine ter mesnih izdelkov. Na pojav bolezni se je odzvala tudi Evropska komisija, ki je danes prepovedala izvoz vse britanske živine, mesa, mesnih izdelkov, mleka in mlečnih izdelkov v druge države Evropske unije. Embargo, ki takoj stopa v veljavo, je začasen. Prepoved izvoza velja do 1. marca, o morebitnih nadaljnjih ukrepih pa se bo po pričakovanjih na zasedanju 27. februarja izrekel veterinarski odbor EU.

Triglav potrdil prvo mesto

18. 02. 2001 00.00

Vaterpolisti so odigrali tretji krog drugega dela prvenstva. Triglavani so si z zmago na gostovanju v Mariboru (17:5) tudi teoretično že zagotovili prvo mesto pred končnico, Koprčani pa so ostali prikovani na četrtem mestu. Odprto ostaja le še vprašanje drugega mesta, za katerega se borita Olimpija in Probanka Leasing. Ti dve moštvi se bosta pomerili v naslednjem krogu, 24. marca. V prvenstvu bo zaradi nastopa reprezentance v kvalifikacijah za EP namreč nastopil enomesečni premor.

Odkup 34.000 ton govedine

17. 02. 2001 00.00

Da bi preprečili propad trga govedine v okviru EU, ki ga je povzročil izbruh bolezni norih krav (BSE), bo EU odkupila 34.000 ton govejega mesa iz sedmih članic unije, je v Bruslju odločil upravni odbor EU, pristojen za govedorejo. EU bo odkupila meso v okviru programa posebnega odkupa govedine, s katerim naj bi med drugim prihranili stroške skladiščenja govejega mesa. Kot so nedavno sporočili iz komisije, so v okviru programa od začetka letošnjega leta že odkupili, zaklali in uničili 113.000 glav goveda, starejšega od 30 mesecev.

Poboj 2,5 milijona glav goveda

14. 02. 2001 00.00

Evropska komisija je danes sporočila, da bodo v okviru programa posebnega odkupa govedine v letu 2001 pobili približno 2,5 milijona glav goveda. S programom odkupa in uničenja govedine naj bi preprečili propad trga govedine v okviru EU in prihranili stroške skladiščenja govejega mesa. Kot so sporočili iz komisije, so v okviru programa od začetka letošnjega leta že odkupili, zaklali in uničili 113.000 glav goveda, starejšega od 30 mesecev. Program trenutno izvajajo v šestih državah.

Svetovni dan bolnikov

11. 02. 2001 00.00

Letošnji že deveti svetovni dan bolnikov, 11. februarja, spremlja letos geslo "nova evangelizacija in dostojanstvo trpečega človeka". Dan bolnikov je vodstvo Cerkve uvedlo leta 92, obhaja pa se na praznik lurške Matere božje. Že tretje leto zapored ga obeležuje tudi Hobis, združenje humanitarnih organizacij bolnikov in bolnikov-invalidov Slovenije. Ena največjih težav, ki spremlja združenje že od ustanovitve, pa je še vedno njegov neurejen pravni in socialni položaj. Hobis združuje 16 društev in zvez z več kot 228.000 bolniki s kroničnimi obolenji. Za ureditev pravnega in socialnega statusa se borijo že vrsto let. Zdaj čakajo na odgovor zdravstvenega ministra, za katerega pa mislijo, da jim bo ugodil, prav tako pa tudi v državnem zboru. Za njih je to bistvenega pomena, tudi zaradi finančnih sredstev, kar je trenutno problem. Na pomoč so jim priskočili tudi na uradu RS za invalide in bolnike, ki se tudi trudijo, da bi izenačili možnosti bolnikov in invalidov do dialoga z državo. To pomeni, da morajo imeti bolniki ravno tako institucionalen pristop do vlade, ministrstev in državnega zbora, s katerimi lahko usklajujejo svoje interese.

Za strožji uvoz govedine

10. 02. 2001 00.00

Nemška ministrica za prehrano in kmetijstvo Renate Künast je Bruselj pozvala, naj sprejme bolj strogo zakonodajo glede uvoza govedine iz držav nečlanic Evropske unije. "V interesu potrošnikov je, da so uvoženi proizvodi podvrženi istemu nadzoru kot proizvodi iz držav EU," je poudarila. Trenutno le v državah EU veljajo prepoved uporabe kostne moke, uničenje tveganih materialov in testiranje za hitro odkrivanje bolezni norih krav. Po navedbah časnika je ministrica zahtevala tudi uvedbo testiranja za živo govedo. Šlo naj bi za švicarski test, ki veterinarju omogoča odkrivati bolezen s pomočjo opazovanja odziva krave na svetlobne bliske in s pregledom njenega vratu in glave.

Britanska banka znižala obrestno mero

08. 02. 2001 00.00

Britanska centralna banka je za četrtino odstotne točke znižala obrestno mero na 5,75 odstotka. Gre za prvo znižanje obrestne mere po letu 1999. Banka upa, da bo s to odločitvijo pripomogla k britanski gospodarski rasti. Tudi ameriški Odbor za zvezne rezerve je pred kratkim za eno odstotno točko znižal obrestne mere, da bi pripomogel k ameriški gospodarski rasti in k večjemu zaupanju ameriških potrošnikov v gospodarstvo.

V Kalabriji še eno okuženo govedo

01. 02. 2001 00.00

V vseh državah članicah Evropske unije poteka obvezno testiranje vse govedi, ki je starejše od 30 mesecev na morebitno prisotnost BSE. V Kalabriji na jugu Italije so včeraj izločili in začasno osamili čredo 60 govedi, ki so verjetno uživala krmo z živalsko moko. Nekaj dni nazaj so tam iz istih razlogov že osamili 75-glavo čredo govedi. Obe čredi so hranili s krmo istega proizvajalca. Na severu Italije pa je danes policija v tovarni, ki predeluje živalske ostanke, zasegla 20.000 ton živalske moke. Od izbruha krize bolezni norih krav so v Italiji opravili že 11.333 hitrih testov, od katerih sta bila pozitivna le dva. Nadaljnji testi so potrdili obolelost za boleznijo norih krav le pri enem govedu. Kljub temu je uživanje govedine v Italiji upadlo za 30 do 50 odstotkov, zato bo vlada v petek razpravljala o ukrepih za podporo govedorejcem. Po torkovih demonstracijah več sto govedorejcev pa se je danes pred parlamentom v Rimu zbralo še približno 200 mesarjev, ki so zahtevali odgovor vlade na krizo.

Palace zaradi vzdrževanja zaprt

26. 01. 2001 00.00

Iz portoroških Hotelov Palace so sporočili, da bodo v nedeljo, 28. januarja, prvič po letu 1995 za deset dni zaprli Grand hotel Palace zaradi rednih vzdrževalnih del. Portoroški hotel, v katerem beležijo v povprečju 85-odstotno zasedenost vse leto, je bil na podlagi odredbe zdravstvene inšpekcije zaprt minuli december zaradi naporov, da bi iz toplovodne napeljave odpravili bakterijo Legionella pneumophila, ki povzroča t.i. legionarsko bolezen.

Prepoved uvoza italijanske govedine

26. 01. 2001 00.00

Seznam držav, iz katerih je prepovedan uvoz govedi ter izdelkov njihovega izvora, se bo jutri razširil na 11 držav. Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano je namreč v zadnji številki Uradnega lista objavilo uredbo, po kateri se desetim evropskim državam, iz katerih je prepovedano uvažati pošiljke goveda, mesa, izdelkov in surovin, ki izvirajo od govedi, pridružuje še Italija. V tej državi so namreč sredi januarja odkrili prvi primer bolezni norih krav po letu 1994.

Pinochet v bolnišnici

26. 01. 2001 00.00

Nekdanjega čilskega diktatorja Augusta Pinocheta so pripeljali v vojaško bolnišnico v Santiagu, ker je zaradi zmanjšanega dotoka krvi v možgane za kratek čas izgubil zavest. Pinochet se zdravi na intenzivni negi, vendar pa zdravniki še ne vedo, koliko časa bo ostal v bolnišnici.

FAO o nevarnosti BSE

26. 01. 2001 00.00

Organizacija ZN za prehrano in kmetijstvo (FAO) je danes opozorila na nevarnost, da se je bolezen norih krav (BSE) po vsej verjetnosti razširila tudi zunaj meja Evropske unije. Kot so sporočili s FAO, so v nevarnosti vse države, ki so po letu 1980 uvažale govedo ali kostno moko iz držav EU, še posebno iz Velike Britanije. Najbolj so ogrožene države na Bližnjem vzhodu, v Vzhodni Evropi, Severni Afriki in nekatere azijske države.

Poboj tisočglave črede

25. 01. 2001 00.00

Po odkritem primeru bolezni norih krav (BSE) v Müchelnu v nemški zvezni državi Saška-Anhalt bodo pobili celotno tisočglavo čredo, v kateri je bila obolela žival. V Nemčiji bodo tako zaradi BSE prvič pobili tako številčno čredo. Bolezen pri kravi je včeraj dokončno potrdil nemški raziskovalni inštitut za virusne bolezni v Tübingnu.

Kloniranje človeških zarodkov

23. 01. 2001 00.00

Britanska lordska zbornica je v ponedeljek sprejela zakon, ki dovoljuje kloniranje človeških zarodkov v zdravstvene namene. Velika Britanija je tako postala prva evropska država, v kateri bo mogoče klonirati do 14 dni stare zarodke. Ta ukrep bo znanstvenikom omogočil raziskave t.i. osnovnih, še ne diferenciranih celic, iz katerih se potem razvijejo vse celice v človeškem telesu. Raziskave naj bi služile predvsem za boj proti doslej neozdravljivim boleznim, kot so Parkinsonova in Alzheimerjeva bolezen. Znanstveniki napovedujejo, da bodo rezultate raziskav v terapevtske namene lahko uporabili že v petih letih.

Preplah zaradi norih krav

18. 01. 2001 00.00

V Nemčiji so doslej potrdili 16 primerov bolezni BSE, v državi pa od novembra, ko so odkrili prvo obolelo kravo, obširneje testirajo govedo. Italijansko ministrstvo za zdravstvo pa je potrdilo, da so odkrili prvi primer bolezni norih krav. Pristojne oblasti so izdale odlok o zakolu celotne črede, iz katere je obolela krava izvirala. Med kmeti je ta odločitev dvignila veliko prahu.

Clintonu odstranili rakasto tkivo

17. 01. 2001 00.00

Ranica, ki so jo prejšnji teden med rutinskim zdravniškim pregledom odkrili na hrbtu ameriškega predsednika Billa Clintona, je bila rakasta, je sinoči sporočila Bela hiša, ki je posredovala izvide biopsije. Zdravniki so obenem poudarili, da ni razloga za zaskrbljenost.

Do 500 primerov BSE v Nemčiji?

15. 01. 2001 00.00

Nemški zvezni inštitut za raziskave na mesu ocenjuje, da bodo letos v Nemčiji odkrili od 200 do 500 primerov okužbe goveda z boleznijo norih krav (BSE), je dejal strokovnjak omenjenega inštituta Manfred Gareis. Pojasnil je, da so do teh številk prišli s primerjavo doslej opravljenih testov in številom odkritih primerov.

Bolezen norih krav tudi v Avstriji

14. 01. 2001 00.00

V Italiji in Avstriji so v zadnjih dveh dneh odkrili dva primera bolezni norih krav. V Italiji je to prva okužena krava po letu 1994. Vendar so italijanske oblasti sporočile, da zaenkrat še ni stoodstotnih dokazov, ali gre res za primer okužbe z BSE.