bolezen

Na Kosovu zaznali radioaktivno sevanje

06. 01. 2001 00.00

Strokovnjaki ZN so na osmih lokacijah na Kosovu, kamor so letala zveze NATO odvrgla izstrelke z osiromašenim uranom, zaznali radioaktivno sevanje, piše v današnji izdaji nemški časnik Tageszeitung, ki povzema poročilo ženevskega Programa ZN za okolje (UNEP). UNEP je analizo izvedel novembra lani na 11 od 112 lokacij, ki so jih bombardirali s tovrstnimi izstrelki.

NATO vojaki se bojijo raka

04. 01. 2001 00.00

NATO bo Italiji pomagal raziskati razloge za smrt šestih italijanskih vojakov, ki so sodelovali v operacijah na Balkanu. Italijanski predsednik Carlo Azeglio Ciampi in premier Giuliano Amato sta od zavezništva zahtevala pojasnila in izrazila zaskrbljenost zaradi uporabe streliva z osiromašenim uranom, po tem ko je za levkemijo umrl že šesti Italijan, ki je služil na Balkanu. Visoki vojaški predstavnik poveljstva sil zveze NATO v Evropi, nameščenih v Monsu, je sicer kot zanemarljivo označil nevarnost, ki naj bi jo imelo za zdravje vdihavanje delcev osiromašenega urana v orožju, ki ga zavezništvo uporablja na Balkanu. Makedonski zavod za zdravstveno zaščito je zaradi novic o osiromašenem uranu napovedal okrepitev raziskav navzočnosti urana in torija v prsti, hrani in ozračju, posebej na območju blizu Kosovu.

Fischler o kostni moki

03. 01. 2001 00.00

Evropski komisar za kmetijstvo Franz Fischler je v pogovoru za avstrijski dnevnik Kurier napovedal, da bo začasna prepoved uporabe kostne moke za krmljenje živine Evropsko unijo stala približno 4,5 milijarde evrov.

Testiranje v Avstriji poteka počasi

03. 01. 2001 00.00

Testiranje goveda na bolezen norih krav (BSE) v Avstriji za zdaj poteka počasi. Danes, prvi dan izvajanja testov, so pristojne oblasti odvzele le kakih 80 odstotkov vzorcev, poročajo avstrijski mediji. Večina testov na BSE so opravili v zvezni deželi Salzburg, vzorce pa prepeljali na analizo v Innsbruck. Prvi izsledki testiranj naj bi bili znani že danes.

4,5 milijarde evrov za prepoved kostne moke

02. 01. 2001 00.00

Evropski komisar za kmetijstvo Franz Fischler je v pogovoru za današnjo izdajo avstrijskega dnevnika Kurier napovedal, da bo začasna prepoved uporabe kostne moke za krmljenje živine Evropsko unijo stala približno 4,5 milijarde evrov. Po njegovih besedah so globalni stroški boja proti bolezni norih krav ogromni in jih še ni mogoče natančno ugotoviti. Zaradi nasprotovanja nekaterih držav, ki jih bolezen še ni prizadela, med njimi sta Finska in Danska, je petnajsterica 4. decembra prepovedala uporabo kostne moke zgolj za šest mesecev. Fischler se je zavzel, da bi v kmetijstvu upoštevali naravne cikluse in procese. Po Fischlerjevem mnenju je krmljenje z živalsko kostno moko zato nesprejemljivo.

Priprave na testiranje govedi

29. 12. 2000 00.00

Z novim letom bodo v Sloveniji uvedli obvezno testiranje vseh govedi starejših od 30 mesecev zaradi morebitne okuženosti z BSE. Nova oprema za testiranje govedi, vredna 163 milijonov tolarjev, je že na poti v Slovenijo. Prav tako se je iz Švice, kjer je bila na izpopolnjevanju, vrnila tudi prva skupina veterinarskih strokovnjakov.

Bonn zavrnil očitke unije o BSE

24. 12. 2000 00.00

Nemško kmetijsko ministrstvo je zavrnilo vse očitke EU, da se ni dovolj hitro zavzelo za ustavitev uporabe določenih sestavin v živalski krmi, ki povzročajo bolezen norih krav. Medtem pa se je Belgija danes že odločila za umik nemškega govejega mesa iz svojih trgovin. Evropska komisija je namreč včeraj Nemčijo pozvala, naj s celotnega evropskega tržišča in s tržišč tretjih držav umakne vse mesne proizvode, ki jih je Nemčija zaradi možnosti, da so proizvedeni iz govedine, okužene z boleznijo norih krav, z nacionalnega tržišča že umaknila.

Kam s kostno-mesno moko?

17. 12. 2000 00.00

Ministrstvo za kmetijstvo je ta teden izdalo odredbo, s katero je prepovedalo uporabo in trgovanje s kostno-mesno moko. Ukrep bo tako kot povsod v Evropski uniji začel veljati s prvim januarjem. Že zdaj pa se zastavlja vprašanje, kam z zalogami kostno-mesne moke, ki jo iz klavniških odpadkov in trupel poginulih živali izdelujejo v ljubljanski kafileriji Koto.

Kostno moko bomo skladiščili

09. 12. 2000 00.00

V zvezi s skladiščenjem mesne kostne moke, ki se uporablja za prehrano živali tudi v Sloveniji, je Bajukova vlada najprej uvedla enako politiko kot Evropska unija, sedanja - Drnovškova - pa trdi, da je bilo to panično in nepotrebno. Minister za kmetijstvo Franc But je za 24ur povedal, da je tudi sedanja vlada zelo zaskrbljena, čeprav srečna, da bolezni ali suma na to bolezen v Sloveniji ni. Ocenjujejo, da so bili ukrepi, ki so bili sprejeti, pravilni in ustrezni in skladni z ukrepi v državah EU. &raquo

Ukrepi EU za zajezitev širjenja BSE

08. 12. 2000 00.00

Voditelji Evropske unije so na vrhunskem zasedanju v Nici danes potrdili ukrepe, ki so jih kmetijski ministri petnajsterice sprejeli za zajezitev širjenja bolezni norih krav (BSE). Tako bo od 1. januarja 2001 za šest mesecev na celotnem območju petnajsterice prepovedano živali za zakol krmiti s krmo, ki vsebuje snovi živalskega izvora. Kot je povedal francoski minister za evropske zadeve Pierre Moscovici, članice načeloma tudi niso nasprotovale, da bi se ukrep po potrebi podaljšal.

Bolezen norih krav v Ukrajini

07. 12. 2000 00.00

Na zahodu Ukrajine so odkrili dve kravi, ki sta poginili za posledicami bolezni norih krav, zato je ministrstvo za izredne razmere izoliralo 150 krav iz istega čreda. Ministrstvo je tudi sporočilo, da so sprejeli ukrepe za preprečitev širjenja bolezni, pregledali pa so tudi delavce, ki so bili v stiku z obolelimi kravami.

Kako varni smo pred BSA?

04. 12. 2000 00.00

Širjenje bolezni norih krav (BSA) odpira vrsto novih vprašanj, povezanih z izdelki, ki vsebujejo sestavine govejega izvora. Na trgu je namreč veliko izdelkov, ki tudi vsebujejo goveje sestavine, pa nas večina tega sploh ne ve. Znanstveniki možnosti okužbe s kozmetiko, želatino, cepivom ali zdravili, ki so izdelani iz govejih organov za zdaj ne izključujejo, zato je vlada ministrstvu za zdravstvo že naložila pripravo celovite informacije o uporabi cepiv in drugih medicinskih pripomočkov pri ljudeh.

Ukrepi pred boleznijo norih krav

02. 12. 2000 00.00

Slovenske klavnice morajo spoštovati sklep vlade, po katerem je potrebno po zakolu goveda, prašičev, ovc in koz odstraniti ter uničiti centralni živčni sistem in limfno tkivo. Poleg tega je prepovedan uvoz in uporaba mesno-kostne moke za krmo živali. Z današnjim dnem se razširja tudi seznam držav, iz katerih je prepovedan uvoz govedi ter izdelkov njihovega izvora. Vlada je navedene ukrepe sprejela minulo sredo, potem ko so predstavniki kmetijskega ministrstva predstavili položaj v zvezi z boleznijo norih krav in trenutne razmere v govedoreji. Namen ukrepov je povrnitev zaupanja potrošnikov v živila živalskega izvora.

Byrne zahteva odprtje meje

01. 12. 2000 00.00

Evropski komisar za zdravstvo in varstvo potrošnikov David Byrne je od španske vlade zahteval, naj ponovno odpre svoje meje za francosko in irsko govedo. Byrne je dejal, da po mnenju izvedencev EU zaprtje meja za omenjeno govedo ni upravičeno.

Podprli obvezno testiranje govedi

30. 11. 2000 00.00

Veterinarski odbor Evropske unije je zaradi povečanega števila odkritih primerov bolezni norih krav danes podprl načrte o obveznem testiranju goveda, starejšega od 30 mesecev, na območju celotne EU od 1. januarja 2001. Odločil se je tudi za razširitev seznama rizičnih delov živali, preko katerih bi se lahko širila ta bolezen, še na drobovje goveda.

Poljska zanika bolezen norih krav

30. 11. 2000 00.00

Poljska je danes odločno zanikala, da bi na njenem ozemlju odkrili primere bolezni norih krav. S tem se je odzvala na današnje novice iz Moskve, ki je prepovedala uvoz goveda in govedine s Poljske, češ da ima poročila o bolezni norih krav v tej državi. Moskva je doslej že prepovedala uvoz iz Velike Britanije, Švice in nekaterih delov Francije.

Vlada in kmetje o bolezni norih krav

29. 11. 2000 00.00

Vlada je na današnji seji obravnavala informacijo kmetijskega ministrstva o stanju in ukrepih v zvezi z boleznijo norih krav (BSE) in trenutnih razmerah v govedoreji. V zvezi s tem je sprejela nekaj sklepov, ki kmetijskem in drugim ministrstvom nalagajo izvedbo celovitih ukrepov za zaščito zdravja in povrnitev zaupanja potrošnikov v živila živalskega izvora. Mednje se uvrščajo izločitev centralnega živčnega sistema in limfnega tkiva sesalcev iz prehrane ljudi, vpeljava hitre diagnostika BSE pri govedu najkasneje do 1. januarja 2001, prepoved uporabe kostne moke za krmljenje ter oceno stroškov, ki jih bo ta prepoved povzročila. Ministrstvu za zdravstvo še nalaga pripravo celovite informacije o uporabi cepiv in drugih medicinskih pripomočkov pri ljudeh.

Bruselj predlagal poostrene ukrepe

29. 11. 2000 00.00

V luči naraščajoče panike med evropskimi potrošniki zaradi povečanega števila odkritih primerov bolezni norih krav, je Evropska komisija predložila paket poostrenih ukrepov za zaščito potrošnikov, vključno z uvedbo obveznega testiranja goveda in s prepovedjo uporabljanja kostne moke za krmo na območju celotne Evropske unije.

V Sloveniji ni primera BSE

27. 11. 2000 00.00

Zveza potrošnikov Slovenije (ZPS) ob preplahu v zvezi z boleznijo norih krav v številnih evropskih državah poziva pristojne slovenske oblasti k prepovedi uvoza kostne moke in uporabe le-te za krmo vseh domačih živali. Hkrati ZPS poziva k ustavitvi proste prodaje vseh tistih delov živali, s katerimi naj bi se bolezen prenašala, od pristojnih organov pa pričakuje, da bodo slovensko javnost čimprej celovito obvestili o preventivnih ukrepih v zvezi s to boleznijo.

Nov primer bolezni norih krav

23. 11. 2000 00.00

Na območju Voitsberga na avstrijskem Štajerskem so odkrili nov primer Creutzfeldt-Jakobove bolezni. Za človeško obliko bolezni norih krav je umrla 72-letna ženska, ki je preminula že pred mesecem dni, izsledki obdukcije pa so znani šele zdaj. Zdravniki iz univerzitetne klinike v Gradcu so poudarili, da je ženska bolehala za prvotno obliko bolezni, ki ni povezana z BSE. Bolezen ženske iz oklice Voitsberga naj bi bila podobna bolezni 71-letne ženske iz Beljaka, ki je umrla pred nekaj tedni.

Primera BSE v Sloveniji ni

21. 11. 2000 00.00

Primera bolezni norih krav oz. goveje spongiformne encefalopatije (BSE) kljub rednim testom Veterinarska uprava Republike Slovenije (VURS) v Sloveniji do danes še ni ugotovila, je povedal direktor VURS Zoran Kovač. VURS opravlja teste na živalih, ki kažejo nevrološke motnje, hkrati pa od leta 1996 opravlja tudi t.i. monitoring na naključno izbranih živalih, s čimer ugotavlja stanje v populaciji. Po besedah Kovača bo Slovenija z letom 2001 začela pregledovati goveje črede z novimi testi, s čimer bo lahko dokazala prisotnost oz. neprisotnost BSE pri govedu. Opravljanje testov je pomembno tudi zaradi približevanja Slovenije Evropski uniji.

Dogovor o testiranju rizičnega goveda

21. 11. 2000 00.00

Kmetijski ministri Evropske unije so v Bruslju sklenili dogovor o izvajanju testiranja glede okuženosti z boleznijo norih krav pri večjem, ne le vzorčnem številu goveda. V skladu z dogovorom bodo v celotni EU od 1. januarja 2001 testirali vse rizične živali, stare več kot 30 mesecev, na podlagi izkušenj pa nato odločali o morebitni uvedbi testiranja vsega nad 30 mesecev starega goveda.

Bolezen norih krav na Koroškem

18. 11. 2000 00.00

Avstrijski strokovnjaki so danes potrdili, da so na avstrijskem Koroškem zasledili primer Creutzfeld-Jakobove bolezni. Kot so pokazale raziskave na patološkem oddelku univerzitetne klinike v Gradcu, je 71-letna ženska, ki je pred nekaj tedni umrla v bolnišnici v Beljaku, imela Creutzfeld-Jakobovo bolezen. Da bi se o tem dokončno prepričali, bodo raziskave ponovili še na Dunaju.

Prepoved uvoza francoskega goveda

17. 11. 2000 00.00

Avstrijska in italijanska vlada sta sprejeli ukrep, s katerim sta prepovedali uvoz govedine iz Francije. Kot je dejal avstrijski državni sekretar za zdravstvo Martin Glier, gre za previdnostni ukrep, italijanski minister za kmetijstvo pa je pojasnil, da naj bi s prepovedjo uvoza francoskih telet, starejših od 18 mesecev, preprečili, da bi se bolezen norih krav razširila tudi v Italijo.

Moški pogosteje zbolijo za Parkinsonovo boleznijo

15. 11. 2000 00.00

Moški pogosteje kot ženske zbolijo za Parkinsonovo boleznijo, ki sicer prizadene predvsem telesno mišičevje. Strokovnjaki italijanskega nacionalnega sveta za raziskovanje iz Firenc so v minulih treh letih preučevali 4341 zdravih Italijanov. Za Parkinsonovo boleznijo je v tem času zbolelo 29 moških in 13 žensk, medtem ko je imelo 14 moških in 12 žensk simptome bolezni. Glede na ugotovitve študije, ki jo je nedavno objavila ameriška revija Nurology, bolezen na leto prizadene 326 od 100.000 ljudi, starih od 65 do 84 let. Raziskovalcem še ni uspelo ugotoviti, zakaj moški pogosteje zbolijo za Parkinsonovo boleznijo kot ženske. Menijo le, da ženski hormon estrogen pri tem nima zaščitniške vloge.

Herrlich ima možganski tumor

14. 11. 2000 00.00

Napadalec nemškega nogometnega prvoligaša Borussie Dortmund Heiko Herrlich ima možganski tumor, so sporočili iz kluba.

Z boleznijo nad bolezen

07. 11. 2000 00.00

V borbi zoper nekatere bolezni so zdravniki dobili nove zaveznike - viruse, ki povzročajo težke bolezni. Kot so poročali na BBC, je Robert Swan živi dokaz na novo odkrite možnosti borbe proti bolezni z boleznijo. Ko je bilo Swanu 25 let, je obolel za gliomom - možganskim tumorjem, ki ga ni moč operirati. Tumor mu je počasi onemogočil govor, paraliziral desno stran, na koncu pa bi ga nedvomno pokončal. Dobival je sicer standardna zdravila proti raku, a mu je tumor še vedno rasel. Ko mu ni preostalo nič drugega, je pristal na to, da bo postal prvi človek, ki bo preizkusil radikalno novi pristop zdravljenja možganskih tumorjev. Swanu so zdravniki naravnost v tumor vbrizgali živ virus vrste herpes simplex. Ta virus še posebno dobro uničuje celice, ki se hitro delijo. Zdravnico Moiro Brown, ki je vodila poseg, je najbolj skrbelo, ali bi virus lahko poleg celic tumorja, ki se hitro delijo, uničil tudi sosednje celice, ki se ne delijo več. Večina možganskih celic se namreč pri tej starosti pacienta ne deli več. "Nekaj potencialno slabega smo spremenili v nekaj potencialno dobrega," je poseg zadovoljno komentirala dr. Brownova. Kot kaže, je poseg uspel, tumor je sicer še prisoten, a se zdi, da se mu je spremenila konsistenca, prenehal pa je tudi rasti. Štiri leta kasneje se Swanu stanje vendarle izboljšuje.

Ali se virus ebola širi?

02. 11. 2000 00.00

Kljub prizadevanjem ugandskih oblasti in človekoljubnih organizacij, da bi zaustavili epidemijo, ki jo povzroča virus ebola, se je smrtonosni virus razširil izven območja karantene na severu države. V Ugando bodo po besedah predstavnika ugandskega ministrstva za zdravstvo dopotovali novi strokovnjaki, ki naj bi pomagali najti način za ustavitev širjenja epidemije.

Redgrave je končal kariero

31. 10. 2000 00.00

Osemintridesetletni Britanec Steve Redgrave je sporočil, da je končal svojo športno pot. Redgrave je na olimpijskih igrah petkrat zapored osvojil zlata odličja v veslanju.

9. kardioloških dnevi

20. 10. 2000 00.00

Na devetih kardioloških dnevih, ki so se dopoldne začeli v Šmarjeških Toplicah, se bodo danes posvetili sodobni obravnavi srčnih aritmij, jutri dopoldne bo potekal simpozij o atrijski fibrilaciji, popoldne pa bo beseda tekla o preventivi v kardiologiji. Simpozij je namenjen kardiologom, internistom, zdravnikom splošne oz. družinske medicine, drugim specialistom in specializantom.