bolnik.

'Maticu bi za rojstni dan radi podarili zdravljenje v ZDA, lahko pomagate?'
09. 01. 2025 09.10
Mali borec Matic, ki ima uničujočo redko genetsko bolezen, bo 20. januarja praznoval rojstni dan, v Društvu Viljem Julijan pa želijo zanj z rojstnodnevno zbiralno akcijo za darilo zbrati čim več donacij za zdravljenje z gensko terapijo v ZDA. V prvem mesecu zbiralne akcije so zbrali že 820.000 evrov, tako da Matic za zdravilo potrebuje še 1.380.000 evrov. Še posebej so se angažirale tudi mame Matičevih sošolcev, ki 11. januarja vabijo na dobrodelni bazar v krajevni skupnosti Podlubnik.

Mama odvisnika: Oni niso smeti, ampak bolniki!
07. 01. 2025 13.44
Dogovorili sva se v mestu, mimo naju so razigrano švigali ljudje sem ter tja, radostni ob vstopu v novo leto, s številnimi željami in sanjami. A ona, Ljubljančanka Saša Kveder, ima že vrsto let eno samo željo – da bi njen sin dokončno premagal odvisnost od prepovedanih drog.

'V zakonu ni več govora o evtanaziji'
07. 01. 2025 11.40
Koalicija bo objavila predlog zakona o pomoči pri prostovoljnem končanju življenja. Cilj predloga je med drugim polnoletnemu pacientu, ki je o sebi sposoben odločanja, na podlagi informirane odločitve omogočiti pomoč pri skrajšanju trpečega umiranja v okviru javne zdravstvene mreže, kar izhaja iz predloga zakona. Predvidevajo, da bodo slednjega v zakonodajni postopek vložili že januarja, takoj za zakonom o zdravstveni dejavnosti.

Pripravili predlog zakona o pomoči pri prostovoljnem končanju življenja
06. 01. 2025 18.45
V Svobodi nadaljujejo pripravo zakonodaje po junijskih posvetovalnih referendumih. Predlagatelji so najdlje s pripravo predloga zakona o pomoči pri prostovoljnem končanju življenja. Predlog bodo v torek objavili na spletnih straneh koalicijskih strank in Srebrne niti, so v izjavi za javnost poudarili v poslanski skupini Svoboda.

Nižje cene radioloških storitev in prenova glavarinskih količnikov
18. 12. 2024 15.32
Vlada je sprejela novelo letošnje uredbe o programih storitev obveznega zdravstvenega zavarovanja, ki so jo pripravili na ministrstvu za zdravje. Novela bo znižala cene radioloških storitev, razširila nekatere programe v zdravstvu ter prenovila plačevanje ambulant družinske medicine in pediatrije s sistemom glavarinskih količnikov.

V 35 letih opravili 2600 presaditev krvotvornih matičnih celic
18. 12. 2024 13.33
Na kliničnem oddelku za hematologijo Univerzitetnega kliničnega centra Ljubljana letos zaznamujejo 35 let od prve presaditve krvotvornih matičnih celic. Zdaj letno opravijo okoli 140 posegov, od začetka pa so jih doslej skupno opravili več kot 2600.

Matic z redko gensko boleznijo, zdravilo pa vrtoglavih 3,2 milijona evrov
14. 12. 2024 09.25
Ali Slovenija, pa tudi druge evropske države ne zmorejo slediti bliskovitemu razvoju genskih terapij? Starši še enega otroka s kruto gensko boleznijo morajo za revolucionarno zdravilo denar zbrati sami. Sedemletni Matic ima Duchenovo mišično distrofijo. Ti otroci zaradi propadanja mišic najkasneje pri 12 letih pristanejo na invalidskem vozičku, s časom paralizirani od vratu navzdol. Slabenje srčne in dihalnih mišic pa vodi v prezgodnjo smrt, zdravila do nedavno ni bilo. Zdaj pa za te otroke končno obstaja upanje. Genska terapija, ki so jo odobrili v ZDA. V Evropi še čaka na zeleno luč, a le za otroke do sedmega leta starosti. Matičeva edina možnost je torej pot v ZDA, a zdravilo stane vrtoglavih 3,2 milijona evrov.

'Želimo preprečiti, da zaposlen v javnem zavodu preusmerja bolnike v zasebno ordinacijo'
13. 12. 2024 14.18
Glavni cilj predloga novele zakona o zdravstveni dejavnosti je po besedah predsednika vlade Roberta Goloba odprava "škodljivih dvojnih praks" v slovenskem zdravstvu. Kot ključno je izpostavil tudi možnost nagrajevanja javnih zdravstvenih delavcev in ureditev področja koncesij. "Bolniki bodo zdaj deležni bistveno bolj kakovostnih storitev," meni. V sindikatu Fides medtem nov predlog novele ocenjujejo kot neodgovorno eksperimentiranje z usodo javnega zdravstva, posebej zaskrbljujoče se jim zdi, da novela daje vtis, da zaposleni v javnih zavodih ne opravljajo dovolj dela.

Zdravniki se bojijo še več odhodov in še daljših čakalnih vrst
12. 12. 2024 19.50
Ko bodo ljudje stali v še daljših vrstah in bodo upravičeni jezni, naj se spomnijo, da smo zdravniki na to opozarjali in se proti temu borili, poudarja infektolog David Zupančič. Iz zdravništva se nad novelo zakona vrstijo ostri odzivi. Sprevrženo, so kritični Mladi zdravniki, vlada to počne namerno in pod lažno pretvezo boja za javno zdravstvo, so jasni. Na Zdravniški zbornici so zbrali mnenja pravnih strokovnjakov, ki svarijo, da gre za kršenje ustavnih pravic. Je na vidiku tudi ustavna presoja?

Sodišče razsodilo v prid bolniku: zaradi zdravniške napake ima nevrološke težave
03. 12. 2024 09.54
Novogoriško okrožno sodišče je z nepravnomočno vmesno sodbo ugotovilo, da sta tamkajšnja splošna bolnišnica in Univerzitetni klinični center (UKC) Ljubljana solidarno odškodninsko odgovorna za neustrezno obravnavo bolnika po prometni nesreči, ki ima zaradi zdravniške napake hude nevrološke težave.

Vse o nujni medicinski pomoči 'po novem': rešilec v povprečno 15 minutah in boljša oskrba?
27. 11. 2024 08.38
Organizacija nujne medicinske pomoči ostaja ena najbolj perečih tem v državi. Paciente skrbi, kdaj bo do njih prišlo reševalno vozilo, če dežurne službe ne bo v njihovem lokalnem zdravstvenem domu – se bo to zgodilo v eni uri namesto v nekaj minutah? Zaskrbljene so lokalne skupnosti. V uredništvo smo te dni med drugim prejeli pismo, da naj bi zaradi načrtov reorganizacije zdravniki zapuščali sistem zdravstvene oskrbe na Koroškem. Ob poplavi različnih informacij in pričakovanju dodatnega kaosa v sistemu pa osrednje vprašanje ostaja jasno – kdo in kako hitro bo zagotovil pomoč, ko jo potrebujemo?

Po petkovem nasilnem incidentu srbski študenti blokirajo fakulteto
26. 11. 2024 18.11
Po petkovem incidentu pred Fakulteto dramskih umetnosti v Beogradu, kjer so nasilneži napadli profesorje in študente, ki so miroljubno protestirali, študenti te fakultete od ponedeljka protestno blokirajo vhod v stavbo, predavanja pa so bila odpovedana. Od srbskih oblasti zahtevajo kazenski pregon petkovih nasilnežev, napovedali so tudi, da bodo s protestom nadaljevali do izpolnitve vseh zahtev.

Respiratorna obolenja v porastu, v zadnjem letu več primerov atipične pljučnice
22. 11. 2024 07.50
Na ljubljanski infekcijski kliniki so v zadnjem letu zdravili večje število bolnikov, ki so zdravljenje potrebovali zaradi okužbe z bakterijo Mycoplasma pneumoniae. Ta povzroča sindrom atipične pljučnice. Trenutno pa zdravijo tudi druge bolnike, ki zdravljenje potrebujejo zaradi zimskih respiratornih obolenj.

Med poslanskimi vprašanji tudi financiranje pripomočkov za sladkorne bolnike
18. 11. 2024 21.38
Aleksander Reberšek (NSi) se je na seji DZ med poslanskimi vprašanji zavzel za financiranje medicinskih pripomočkov za sladkorne bolnike iz obveznega zdravstvenega zavarovanja. Ministrica za zdravje Valentina Prevolnik Rupel je odgovorila, da za zdaj niso dobili nobene pobude in ga pozvala, naj jo naslovijo na zavod za zdravstveno zavarovanje.

(Pre)polna miza ali prazna denarnica: vrača se celo skorbut
18. 11. 2024 05.57
Skorbut, bolezen pomanjkanja vitamina C, se znova pojavlja zaradi naraščajočih življenjskih stroškov, nezdravega načina življenja in povečanja števila bariatričnih operacij, opozarjajo zdravniki v poročilu BMJ Case Reports.

Izpoved direktorja, ki podira tabuje: Kaj pa, če si zlomiš dušo?
17. 11. 2024 07.09
Začelo se je s hudimi napadi tesnobe, depresije, izgorelosti, tudi paničnimi napadi. Nato pa je, ko je postalo res hudo, dvakrat pristal na urgenci psihiatrije. Bilo je avgusta 2023, ko sem doživel tako hud zlom, da sem se začel tresti in kričati, nisem več zmogel izpustiti volana in stopiti iz avtomobila. V tistem trenutku sem klical na urgenco psihiatrije, saj sem se zavedel, da sem padel pregloboko. Tako se trenutkov, ki ga še danes pripeljejo na rob solz, spominja podjetnik, ki podira tabuje.

Možganska kap je vedno urgenca, zato so dosegljivi 24 ur na dan
05. 11. 2024 17.32
V okviru telemedicinske mreže TeleKap, ki omogoča zdravljenja akutne možganske kapi na daljavo, so nevrologi v zadnjem desetletju opravili nekaj več kot 10.000 obravnav. V več kot polovici primerov se je izkazalo, da je šlo res za ishemično možgansko kap. Letno opravijo približno 1200 obravnav, veliko večino zunaj rednega delovnega časa, ko v regionalnih bolnišnicah praviloma ni prisotnega nevrologa.

Zaradi meningitisa v bolnišnici 11 otrok, najmlajši ima šest mesecev
29. 10. 2024 13.19
V bolnišnici v Banjaluki v Bosni in Hercegovini je zaradi meningitisa hospitaliziranih enajst otrok. Najmlajši bolnik je star komaj šest mesecev, najstarejši pa 12 let. Iz bolnišnice so sporočili, da so vsi otroci trenutno v stabilnem stanju.

Celine Dion na prvem dogodku po olimpijskih igrah govorila o upanju
25. 10. 2024 08.12
Celine Dion je v Los Angelesu presenetila z udeležbo na dobrodelnem dogodku organizacije City of Hope, ki pomaga bolnik z rakom. Med prireditvijo je pevka, katere mož je leta 2016 umrl po bitki z zahrbtno boleznijo, v govoru poudarila pomen upanja in medsebojnega sodelovanja za boljšo prihodnost.

Za cepljenje proti RSV se je letos odločilo že več kot 100 nosečnic
21. 10. 2024 13.29
V Slovenijo so septembra prispeli prvi odmerki cepiva proti respiratornim sincicijskim virusom (RSV). Bodoče mame s cepljenjem proti RSV, ki je zanje brezplačno, pred hudim potekom bolezni zaščitijo tudi dojenčke. Doslej se je za cepljenje odločilo nekaj več kot 100 nosečnic.

Bela žogica s čarobno močjo
20. 10. 2024 17.57
Bolezen, ki človeka počasi spreminja pred očmi nemočnih svojcev, je našla vztrajnega nasprotnika. Lopar, ki zdravi. Ne samo telo, ampak tudi duha. Tako je prepričanih tudi vse več strokovnjakov, ki bolnike s Parkinsonovo boleznijo spodbujajo k igranju pingponga, s katerim si dokazujejo, da vendarle niso tako nemočni, kot jim skuša dokazati njihovo pešanje motoričnih in kognitivnih sposobnosti. Tisti, ki v to trdno verjamejo, so se ta teden z vseh koncev sveta, od ZDA do Japonske, zgrnili v Slovenijo in se pomerili na svetovnem prvenstvu PingPongParkinson.

Zdravniki opozarjajo: Naša največja bolnišnica dobi premalo denarja
18. 10. 2024 06.09
"Gre za strokovno nesprejemljivo prakso Zavoda za zdravstveno zavarovanje pri postavljanju diagnoze in zdravljenju slabokrvnosti pri bolnikih z rakom," opozarjajo zdravniki na ljubljanskem UKC-ju na čelu s Samom Zverom. Sistem postavljanja diagnoz, na podlagi katerega Zavod plačuje storitve kliničnemu centru, je namreč po mnenju zdravnikov postavljen tako, da ne predvideva vseh stroškov bolnišnične oskrbe, kar posledično pomeni, da naša največja bolnišnica za zdravljenje bolnikov dobi premalo denarja.

So bolne paciente pošiljali domov? 'Če potrebuje hospitalizacijo, jo mora dobiti'
17. 10. 2024 17.40
Strokovna direktorica Univerzitetnega kliničnega centra Maribor Nataša Marčun Varda in predstojnik urgentnega centra Gregor Prosen sta zagotovila, da kljub prostorski stiski z urgentnega centra v preteklih dneh niso odpustili domov nobenega kritično bolnega pacienta. Poudarila sta, da so bili vsi bolniki v centru ustrezno oskrbovani.

'Predlagane spremembe kažejo, da bolnik ni na prvem mestu'
09. 10. 2024 16.58
Čez teden dni se bo zaključila javna razprava o predlogu novele Zakona o zdravstveni dejavnosti. V zdravstvu opozarjajo, da bo imela novela negativen vpliv na bolnike in zdravstvene delavce, saj da bo privedla do zmanjšanja dostopnosti in posledično poslabšanja kakovosti zdravstvenih storitev. Po njihovi oceni je novela dokaz, da bolnik ni na prvem mestu.

Teja Kleč: Ko s tabo nekdo iskreno spregovori o smrti, začnejo s tebe padati strahovi
05. 10. 2024 15.29
Teja Kleč je 47-letna oblikovalka, ki ustvarja pod imenom Teja Ideja. Ima raka, ki izvira iz slepiča, in tumorje v trebušni votlini, ki počasi rastejo. Pozno, šele pred dvema letoma po desetletju črevesnih težav, so ji odkrili to redko obliko raka. Onkologi so ji nedolgo nazaj predlagali, da bi se še naprej zdravila s kemoterapijo, ki bi ji verjetno življenje podaljšala za nekaj mesecev, a odločila se je, da se tej možnosti odreče in da raje kakovostno preživi zadnje obdobje življenja.

Kako ravnati v primeru ugriza kače? Izsesavanje rane ni priporočljivo
03. 10. 2024 19.13
Kako ravnati, če nekje v naravi srečate strupeno kačo oziroma pri nas modrasa ali gada? Paničen tek nam ne bo pomagal, pojasnjujejo biologi. V ljubljanskem Kliničnem centru so pred kratkim s protistrupom uspešno zdravili moškega, ki ga je v roko ugriznil modras. Letno pa obravnavajo in zdravijo pet do deset takšnih primerov ugrizov kač, kjer bolnik potrebuje protistrup.

Zdravniki svarijo pred posledicami novele: specialisti bodo zapuščali klinike
24. 09. 2024 19.32
Če bo novela zakona o zdravstveni dejavnosti sprejeta, lahko pričakujemo množične odhode zdravnikov, ki bodo prisiljeni izbrati med javnim in zasebnim, napoveduje del zdravnikov, zaposlenih v javnem zdravstvenem sistemu. Kot opozarjajo, so na udaru predvsem dejavnosti, ki so z zasebnim zdravstvom tesno prepletene že zdaj. Po besedah predstojnice Dermatovenerološke klinike bi od tam lahko odšla celo tretjina vseh zdravnikov. Kaj bo z obravnavo bolnikov, če bodo odšli posamezni strokovnjaki, skrbi tudi urgentne zdravnike in specialiste intenzivne medicine, ki sicer v zasebnem zdravstvu ne delajo.

ZZZS predlaga spremljanje stroškov po bolniku
10. 09. 2024 15.48
V Zavodu za zdravstveno zavarovanje Slovenije so pripravili stališča o potrebnih sistemskih ukrepih za ohranitev in krepitev javnega zdravstvenega sistema. Predlagajo spremljanje stroškov po bolniku in spremembo zakonodaje, ki bi izvajalce zavezala, da morajo o njih poročati ZZZS.

Začetna vrednost projekta nove infekcijske klinike podcenjena, gradnja se zamika
08. 09. 2024 09.09
Gradnja novega oddelka za infekcijske bolezni in vročinska stanja UKC Maribor na mestu, kjer so na začetku leta porušili dotrajano staro stavbo, se zamika. Kot so povedali na ministrstvu za zdravje, bo zaradi prvotno podcenjene vrednosti treba počakati na zunanjo revizijo projekta.

Odkup stanovanj za gradnjo onkologije: zakaj se kopja lomijo na hrbtih bolnikov?
06. 09. 2024 19.05
Grozljivo, sramotno, nedostojno – odzivi na katastrofalne razmere na mariborski onkologiji, na katere so sinoči opozorili bolniki so – upravičeno ostri. Koliko časa se bodo še zdravili praktično sredi gradbišča, po hodnikih, v smradu in hrupu? Dokler Urad za investicije v zdravstvo in lastniki stanovanj, ki jih je treba porušiti, ne najdejo skupnega jezika. Lastniki s cenitvami niso zadovoljni, od 14 jih je ponujene vsote za odkup sprejelo le pet. Ponudili smo jim najvišji – po zakonodaji dovoljeni znesek, odgovarjajo na Uradu. A zakaj se morajo kopja lomiti na hrbtih bolnikov?