bolniki

Sprva bolnik čuti pomanjkanje sape zgolj ob naporu, nato pa že med hojo po ravnem

16. 11. 2022 13.26

Vsako tretjo sredo v novembru obeležujemo svetovni dan kronične obstruktivne pljučne bolezni. Bolezen ni ozdravljiva, je pa s pravočasnim odkritjem, ustreznim zdravljenjem in pravilno oskrbo mogoče omiliti simptome in upočasniti njeno napredovanje. Tako z ustreznimi ukrepi lahko prispevamo k izboljšanju kakovosti življenja bolnikov.

Zaradi covida-19 Evropi grozi 'epidemija rakavih obolenj'

16. 11. 2022 12.19

Strokovnjaki opozarjajo, da evropskemu prebivalstvu grozi "epidemija rakavih obolenj". Kot možno rešitev predlagajo ukrepe za spodbujanje zdravljenja in onkoloških raziskav. "Ukrepi so nujni, saj je bilo med epidemijo covida-19 spregledanih kar milijon rakavih bolnikov," so opozorili raziskovalci.

ZD Ljubljana zdravnike poziva, naj bolnikov ne ločujejo na 'svoje in ne svoje'

15. 11. 2022 20.58

V Ljubljani so za zdaj brez pravih rešitev, kako zagotoviti družinskega zdravnika vsem pacientom, po nekaterih ocenah je brez zdravnika kar 20.000 Ljubljančanov. Ob tem pa zdravniki še naprej odhajajo. Bežigrajsko enoto zapušča celo predstojnik in odhaja v gospodarstvo. Direktorica zdravstvenega doma odgovarja, da imajo nujni bolniki prednost, vsi pa takojšnjega dostopa do družinskega zdravnika ne bodo imeli.

Veliko razočaranje: zdravilo se je na testiranjih izkazalo za neučinkovito

14. 11. 2022 16.23

Čeprav so številni upali, da bo zdravilo, ki bi močno zavrlo napredovanje Alzheimerjeve bolezni, že kmalu na voljo, je zdaj projekt doživel hud udarec. V globalnih kliničnih preizkušanjih namreč eksperimentalno zdravilo ni upočasnilo napredovanja bolezni.

Direktor ZD Velenje na lastno iniciativo in stroške po zdravnike v BiH

12. 11. 2022 19.46

Kar 33 družinskih zdravnikov je lani in letos zapustilo ljubljanski zdravstveni dom, ki je največji v državi. Kronično pomanjkanje družinskih zdravnikov pesti večino zdravstvenih domov po državi, skupaj bi jih potrebovali kar 300. Direktor zdravstvenega doma Velenje se bo zato na lastno iniciativo in lastne stroške po nove zdravnike odpravil v BiH. Tudi iz Ljubljane sporočajo, da bodo iskali zdravnike v tujini. Kaj pa medtem počne država? Minister za zdravje Danijel Bešič Loredan med drugim obljublja novo organizacijsko shemo nujne medicinske pomoči, ki pa je pred leti že dvignila na noge številne občine, zato so ta projekt takrat ustavili.

Ladja z okuženimi potniki prispela, še pred tem pa se je začel novi val okužb

12. 11. 2022 15.15

Ladja za križarjenja s približno 800 ljudmi, ki so bili pozitivni na koronavirus, se je zasidrala v središču avstralskega Sydneyja. Majestic Princess, ki se je vrnila z Nove Zelandije, je sicer potovala z več kot 4000 ljudmi na krovu. Avstralija od ljudi, ki so bili pozitivni na virus, ne zahteva več izolacije, čeprav so lokalne oblasti izdale smernice, da morajo bolniki, ki se s covidom-19 okužijo na ladjah, v izolaciji preživeti pet dni po pozitivnem testu.

NIJZ bo zdravstvenim zavodom poslal podatke o 5977 izbrisanih napotnicah

10. 11. 2022 22.08

Na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ) so pripravili podatke o 5977 odpovedanih prihodnjih terminih zdravstvenih posegov oz. pregledov. Podatke bodo posredovali 169 zdravstvenim zavodom, pri katerih so bili termini odpovedani. Zavodi bodo podatke prek podjetij, ki skrbijo za njihove informacijske rešitve, prejeli v nekaj dneh.

DSO: Covidni dodatki le za delo v sivi in rdeči coni. Ministrstvo: To ne drži

09. 11. 2022 13.16

Kljub zagotovilom države, da bodo dijaki in študenti, ki so v času epidemije pomagali v javnih zavodih, prejeli covidne dodatke, pa nekatere ustanove trdijo, da so do dodatkov upravičeni le tisti mladi, ki so pomagali v sivi in rdeči coni. Na obrambnem ministrstvu to zanikajo in pozivajo predstavnike dijakov in študentov, naj zberejo nerešene primere in jim jih v zbiru posredujejo, da bodo skupaj reševali posamezni primer glede na vsebino.

Za 'ujetnike epidemije' covid še zdaleč ni mimo

09. 11. 2022 10.19

Epidemija je mimo in družba se je odločila, da covid-19 obravnava kot ostale viruse prehlada in gripo. "Pozabili pa smo na zelo ranljivo manjšino v družbi in to so osebe s hudimi imunskimi motnjami ter druge ranljive osebe. Zanje covid-19 še zdaleč ni mimo," opozarja infektolog Janez Tomažič. Za t. i. ujetnike epidemije je verjetnost razvoja življenjsko nevarne in dolgotrajne okužbe večja, prav tako lahko hude oblike bolezni covida-19 vodijo v smrtni izid in tudi v pojav novih sevov virusa.

Izbrisali skoraj 300.000 starih napotnic, 5977 pacientov ostalo brez termina

09. 11. 2022 09.19

Med skoraj 300.000 starimi, neizkoriščenimi napotnicami pacientov, ki so jih izbrisali na ministrstvu za zdravje, so bile tudi napotnice skoraj 6000 pacientov, ki so bili prenaročeni. "5977 pacientom je bila storjena škoda," priznavajo. Tem ljudem, ki tega sploh ne vedo, so pobrisali termin in morajo zdaj pri izvajalcu dobiti novega. Na ministrstvu pravijo, da ne želijo prelagati krivde na nikogar, a da so o ponovnem vklopu sistema eNaročanje obvestili izvajalce in jih pozvali, naj preverijo svoje informacijske sisteme. Če je do napake prišlo, morajo torej sami ugotoviti, zakaj.

'Zaradi pomanjkanja družinskih zdravnikov se ne bo zaprl noben zdravstveni dom'

08. 11. 2022 18.11

Zaradi pomanjkanja družinskih zdravnikov se v Ljubljani ne bo zaprl nobeden od zdravstvenih domov, je zagotovil ljubljanski župan Zoran Janković. V Ljubljani problematika pomanjkanja zdravnikov traja že dalj časa, trenutno po njegovih besedah manjka 12 družinskih zdravnikov, brez zdravnika pa je v prestolnici 15.000 posameznikov.

Na čelo celjske bolnišnice začasno Dragan Kovačić in Radko Komadina

07. 11. 2022 20.02

Svet zavoda celjske bolnišnice je na popoldanski seji razrešil direktorja Aleksandra Svetelška in strokovnega direktorja Franca Vindišarja. Razrešitev se je zgodila po zamenjavi identitete dveh bolnikov. Namesto Svetelška so svetniki kot vršilca dolžnosti direktorja imenovali Dragana Kovačića, Vindišarja pa bo kot vršilec dolžnosti nasledil Radko Komadina. Bolnišnico bosta vodila pol leta oz. do imenovanja novih direktorjev.

'Čudežne' gobe novo upanje za bolnike z dolgotrajno depresijo?

03. 11. 2022 07.39

Glavna sestavina tako imenovanih halucinogenih ali tudi 'čudežnih' oziroma 'norih' gob – psilocibin – lahko bistveno zmanjša simptome dolgotrajne depresije. To so izsledki klinične študije, največje do sedaj, ki jo je izvedla londonska družba Compass Pathways. V študijo je bilo vključenih 233 bolnikov z dolgotrajno depresijo. Ti bolniki so se zdravili s klasičnimi antidepresivi, vendar je bilo njihovo zdravljenje neuspešno.

V torek potrdili 293 okužb z novim koronavirusom

02. 11. 2022 15.37

Pristojni so v torek ob 568 PCR in 1499 hitrih testih potrdili 293 okužb z novim koronavirusom. Po podatkih ministrstva za zdravje je zaradi covida-19 na navadnih oddelkih hospitaliziranih 61 bolnikov, na intenzivni terapiji 13. V torek je umrl en bolnik s potrjeno okužbo, skupno pa je od vključno petka umrlo osem bolnikov s potrjeno okužbo.

Novo upanje za srčne bolnike: manj invazivna metoda vstavljanja zaklopke

02. 11. 2022 07.47

Srčna obolenja sodijo med najpogostejše vzroke umiranja prebivalcev, zato je vsak napredek na področju zdravljenja teh obolenj še kako pomemben. V UKC Ljubljana izvajajo novo metodo, kjer bolniku vstavijo umetno zaklopko brez uporabe zunajtelesnega krvnega obtoka, in sicer zgolj skozi nekajcentimetrski rez na levi strani prsnega koša. S tem so se uvrstili med zgolj 100 centrov na svetu, ki izvajajo ta postopek.

Mladi zdravnik, ki je postal pisatelj in podrl prodajne rekorde

28. 10. 2022 19.56

Priljubljeni mladi zdravnik David Zupančič, ki mu na Instagramu sledi že več kot 32 tisoč ljudi, je svoji zbirki nazivov dodal še enega: postal je pisatelj. In to zelo uspešen, saj njegova knjiga Življenje v sivi coni podira vse prodajne rekorde pri nas. Knjiga je postala uspešnica, še preden je prišla na police knjigarn, saj so Davidovi sledilci v spletni knjigarni pokupili več kot 400 izvodov, v prvem tednu prodaje je nov dom dobilo že 1233 izvodov, kar je fenomen, ki ga v Sloveniji še nismo videli pri nobenem avtorju, so sporočili iz Mladinske knjige. David v svoji knjigi piše tudi o tem, kako je v urgentni ambulanti Infekcijske klinike prav sam potrdil prvi primer covida v Sloveniji, kako je bilo na zdravniški odpravi v Zambiji, kako uspavati otroka, kako najti motivacijo, ko je v življenju res težko, pa tudi o tem, kaj so ga naučili bolniki in zakaj ne bi nikoli delal v Ameriki, čeprav so tam bolnišnice nadstandardne in zdravniki služijo milijone.

Dim, ki je zakril pogled, in 'plonklistek' na roki podpolkovnika

22. 10. 2022 17.00

Pol ure so v hribih nad Postojno odmevale eksplozije, slišali so se streli. V zraku sta bili vojaški letali, na tleh tanki in oklepniki. Pehota se je prebijala mimo minskih in žičnatih ovir, ki jim jih je nastavil nasprotnik. Pri tem so utrpeli tudi izgube, po najhuje ranjenega vojaka je moral prileteti helikopter. Ta scenarij ni iz akcijskega filma ali bližnje Ukrajine, pač pa z vojaške vaje, ki je na poligon Poček poleg novinarjev privabila tudi najvišji politični vrh, povezan z vojsko. Čepki za ušesa, ki so jih razdelili zbranim, so prišli še kako prav.

'Če želimo premagati raka, moramo biti bolj agresivni od njega'

22. 10. 2022 11.57

Rožnati oktober je mesec boja proti raku dojk, zato smo se o tej bolezni pogovarjali s tremi zdravniki na Onkološkem inštitutu. Kirurg dr. Erik Brecelj je povedal, da se, ko bolnika prvič seznanijo s to diagnozo, neredko zgodi, da se mu dobesedno stemni pred očmi, ne vidi in ne sliši, kaj mu zdravnik govori. Onkolog dr. Domen Ribnikar pove, da uspešno ozdravijo dobri dve tretjini pacientk z zgodnjim rakom dojke, pri četrtini pa se bolezen ponovi. In če pride do razsoja v oddaljene organe, je taka bolezen zaenkrat še vedno neozdravljiva. Vodja Oddelka za radiologijo dr. Nina Boc pa poudarja, da je vsak boj z boleznijo težak, in če želimo premagati raka, moramo biti bolj agresivni od njega. Zgodbe bolnikov se seveda dotaknejo tudi njih, prizna. "Ko se sprehodimo mimo bolnikov v čakalnicah Onkološkega inštituta, lahko vsak dan ugotovimo, da nimamo niti enega razloga, da bi bili nesrečni."

V četrtek potrdili 1346 okužb z novim koronavirusom

21. 10. 2022 11.48

V četrtek so ob 676 PCR- in 5539 hitrih testih potrdili 1346 okužb s koronavirusom. Po podatkih Ministrstva za zdravje je bilo v četrtek zaradi covida-19 na navadnih oddelkih hospitaliziranih 80 bolnikov, kar je 13 manj kot dan prej, na intenzivni terapiji pa 15 bolnikov, kar je enako kot dan prej. V četrtek so umrli trije bolniki s koronavirusom.

V torek potrdili 1744 okužb s koronavirusom

19. 10. 2022 12.21

V torek so ob 706 PCR-testih in 6678 hitrih testih potrdili 1744 okužb s koronavirusom. Po podatkih Ministrstva za zdravje je bilo zaradi covida-19 na navadnih oddelkih hospitaliziranih 84 bolnikov, kar je sedem manj, na intenzivni negi pa 16, kar so trije manj kot dan prej. V državi je trenutno 26.238 aktivnih primerov okužb.

Dobrodelni roza kruh

14. 10. 2022 08.50

V oktobru, ki je mednarodni mesec ozaveščanja o raku dojk, Žito in Lidl Slovenija že tretje leto zapored podpirata Europo Donno Slovenija – slovensko združenje za boj proti raku dojk. Od prodaje kruha z imenom Kruh roza oktober, ki je nastal v Žitovih pekarnah in se bo v oktobru prodajal izključno v 63 Lidlovih trgovinah, bodo od vsakega hlebca donirali 0,5 EUR Europi Donni za podporo programu ROZA. Ta ponuja psihosocialno pomoč bolnicam, otrokom in svojcem, ki se soočajo z diagnozo raka dojk ali raka rodil.

Za cepljenje proti gripi več zanimanja tudi zato, ker je brezplačno

17. 10. 2022 15.35

Obstaja možnost, da bo letos primerov gripe več kot v preteklih letih, saj je način življenja letos bolj sproščen, kot je bil, opozarjajo na NIJZ in pozivajo k cepljenju proti gripi, ki se je že začelo. Cepljenje se izvaja z enim odmerkom cepiva, ki vsebuje štiri antigene proti štirim različnim tipom oz. podtipom virusa gripe.

Ambulante bodo nagrajene za dodatno delo na primarni ravni

15. 10. 2022 07.35

Veljati sta začeli uredbi, ki določata kriterije za nagrajevanje in višino dodatkov za povečan obsega dela v ambulantah na primarni ravni zdravstva. Poleg ambulant z več opredeljenimi bolniki bodo poseben dodatek prejemali tudi zdravniki iz manj razvitih občin, so sporočili z ministrstva za zdravje. Dopolnjen je tudi pravilnik o naročanju in upravljanju čakalnih seznamov. Po novem bodo morali izvajalci na primarni ravni zdravstva telefonsko naročanje zagotavljati ves čas ordinacijskega časa ambulante, in ne zgolj v določenih terminih.

NIJZ s priporočili glede dodatnih odmerkov cepiv proti covidu-19

14. 10. 2022 07.15

Pri Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ) so na spletni strani objavili posodobljena navodila in priporočila za cepljenje proti covidu-19. Slednja med drugim uvajajo možnost prejema sezonskega poživitvenega odmerka cepiva proti covidu-19, ki ga NIJZ priporoča posebej ogroženim. Navodila opredeljujejo tudi poživitvene in dodatne odmerke.

V sredo potrdili 2156 okužb z novim koronavirusom

13. 10. 2022 12.59

V sredo so v Sloveniji ob 930 PCR-testih in 8288 hitrih antigenskih testih potrdili 2156 okužb z novim koronavirusom. Po podatkih Ministrstva za zdravje so bili v sredo zaradi covida-19 na navadnih oddelkih hospitalizirani 104 bolniki, kar je eden manj kot dan prej, na intenzivni negi pa 21, kar je enako. Umrla sta dva bolnika s potrjeno okužbo.

'Ničkolikokrat so bili utišani glasovi drugače mislečih'

12. 10. 2022 19.36

Prihodnjo nedeljo nas čakajo predsedniške volitve in po 10 letih bo to mesto zasedel nov obraz. V oddaji Svet na Kanalu A so tokrat gostili predsedniško kandidatko Sabino Senčar. Ali bi kot predsednica države v primeru epidemije covida-19 prisluhnila vodilnim strokovnjakom in jim zaupala? Kako gleda na Evropsko unijo, vojno v Ukrajini, migracije in množično zaposlovanje tujcev?

V ponedeljek potrdili 3645 okužb s koronavirusom

11. 10. 2022 12.09

V ponedeljek so v Sloveniji ob 1086 testih PCR in 11.885 hitrih antigenskih testih potrdili 3645 okužb z novim koronavirusom. Po podatkih ministrstva za zdravje je bilo v ponedeljek zaradi covida-19 na navadnih oddelkih hospitaliziranih 108 bolnikov, na intenzivni negi pa 19. Umrli so trije bolniki s potrjeno okužbo.

Travmi terorističnega napada ni uspela ubežati, zdravniki odobrili evtanazijo

11. 10. 2022 09.44

Belgijka Shanti De Corte je kot 17-letno dekle preživela teroristični napad, vendar travmi po tem grozljivem dogodku ni uspela ubežati. V eksploziji bombe je umrlo 32 oseb, dogodki tistega dne pa so nad njo viseli šest let. Trpela je za depresijo in posttravmatsko stresno motnjo, njena groza pa se je maja zaključila. Zdravniki so namreč ugodili njeni prošnji po evtanaziji.

Pričelo se bo cepljenje proti gripi: Slovenija že prejela naročene odmerke

10. 10. 2022 13.49

Slovenija je že prejela 250.000 naročenih odmerkov cepiva proti gripi. Cepivo bodo razdeljevali v tem tednu, cepljenje pa bodo večinoma začeli v drugi polovici oktobra. Cepitelji se bodo sami odločili, kdaj in na kakšen način bodo izvajali cepljenje. Tudi letos bo cepljenje brezplačno.

'Prepričanje, da je paliativna oskrba namenjena samo umirajočim bolnikom, je zmotno'

08. 10. 2022 19.22

Kot vsako leto drugo soboto v oktobru praznujemo svetovni dan hospica in paliativne oskrbe. Ta dan nas opominja, da paliativna oskrba pomembno izboljša kakovost življenja bolnikov z neozdravljivo boleznijo in da mora biti kot temeljna pravica dostopna vsem. Ob tej priložnosti smo opravili intervju z Majo Kolšek Šušteršič, družinsko zdravnico in članico Slovenskega združenja paliativne in hospic oskrbe, katerega predsednica je Maja Ebert Moltara, ki je tudi vodja oddelka za akutno paliativno oskrbo. V sredo se je na temo paliativne oskrbe odvila tudi novinarska konferenca, na kateri so predstavili izkušnje z mobilnimi paliativnimi timi ter vlogo družinskega zdravnika kot temelja paliativne oskrbe.