bolniki

'Družinska medicina je srce zdravstvenega sistema'
19. 05. 2023 13.09
Ob svetovnem dnevu zdravnikov družinske medicine je družinska zdravnica v ZD Ljubljana Eva Vodnik predstavila svoje delo, ki ga opravlja kot poslanstvo in pri katerem ji je najbolj všeč celostni pristop. Ob tem je opozorila, da družinski zdravniki ob obremenjenih dnevih pregledajo tudi več kot 100 bolnikov dnevno, zato poziva k razbremenitvam. Minister za zdravje Danijel Bešič Loredan je poudaril, da je izboljšanje pogojev za delo in razbremenitev družinskih zdravnikov eden izmed prednostnih ciljev ministrstva za zdravje.

Testiranje cepiva za zdravljenje raka trebušne slinavke, rezultati pozitivni
17. 05. 2023 19.02
Pomemben napredek pri zdravljenju raka trebušne slinavke, nemški raziskovalci so razvili cepivo, ki je pri polovici prebolevnikov preprečilo, da bi se bolezen ponovila. To je eden najbolj agresivnih rakov z zelo majhno možnostjo preživetja, pet let po diagnozi živi le približno pet odstotkov bolnikov. V študiji, objavljeni v reviji Nature, poudarjajo, da so cepivo prilagodili vsakemu pacientu posebej, izdelava personaliziranega cepiva pa je trajala le devet tednov. Gre za velik obet tudi pri zdravljenju ostalih vrst raka.

Portugalski parlament po dolgem boju dekriminaliziral evtanazijo
12. 05. 2023 20.12
Močno katoliška država je marsikoga presenetila z odločitvijo, da dekriminalizira evtanazijo. Portugalski parlament je namreč s 129 glasovi za in 81 proti izglasoval predlagani zakon. Portugalska se tako pridružuje peščici držav po svetu, ki ljudem podeljujejo to pravico.

V Vzajemni razmišljajo o prekinitvi pogodb z zavarovanci
10. 05. 2023 19.58
V zdravstvu in socialnem varstvu se bodo razmere še poslabšale, so na finančni konferenci v Portorožu ugotavljali minister za zdravje Danijel Bešič Loredan in vodilni predstavniki zdravstvenih zavarovalnic. Slednji bolj kot ukinitvi dopolnilnega zavarovanja nasprotujejo zamrznitvi cen. V Vzajemni razmišljajo o prekinitvi pogodb z zavarovanci.

Novo zdravilo prinaša dobre obete za zdravljenje Alzheimerjeve bolezni
04. 05. 2023 09.56
Ameriški proizvajalec zdravil Eli Lilly je sporočil, da je v obsežnem kliničnem preizkušanju novo zdravilo za Alzheimerjevo bolezen za več kot tretjino upočasnilo upadanje kognitivnih sposobnosti bolnikov. Podjetje namerava do konca junija zaprositi za odobritev zdravila donanemab.

So trupla na tleh bolnišnice ležala zaradi neizplačevanja sobotnih nadur?
29. 04. 2023 07.18
Hrvaško pretresa nov škandal v bolnišnici Sveti Duh. Posnetki vsaj sedmih trupel, ki ležijo kar na tleh mrtvašnice, so sprožili burne odzive, nekateri celo zahtevajo odstop ministra za zdravje. Vodstvo Zavoda za patologijo zavrača odgovornost, še več, ugiba, ali je nekdo morda vse skupaj orkestriral. Podali so kazensko ovadbo proti neznanemu storilcu.

100 mest, 27 prijav: 'Glede na potrebe in razmere v zdravstvu je to katastrofa'
27. 04. 2023 19.35
Na 100 razpisanih mest za specializacijo družinske medicine je do konca aprila prispelo 27 prijav. "Glede na potrebe in razmere v zdravstvu je to katastrofalno," ob tem izpostavlja družinski zdravnik Rok Ravnikar. Da bi razmere stabilizirali, bi se moralo na razpise več let zapored prijaviti vsaj 100 zdravnikov.

Psihiatrinja o zdravljenju vojnih travm: Grozote onkraj človeškega razuma
23. 04. 2023 14.28
Ljudje, ki so preživeli 44-mesečno obleganje Sarajeva, imajo še danes, tri desetletja po vojni, znake postravmatskega stresnega sindroma, boleče spomine, strah in delno zaceljene rane pa jim znova odpirajo prizori iz Ukrajine, pojasnjuje nevropsihiatrinja, ki je vsa ta leta nudila pomoč žrtvam vojne. Slišala je veliko tragičnih zgodb, nepredstavljivih grozot, ki sežejo onkraj človeškega uma. Zaupala nam je, kaj se jo je najbolj dotaknilo, kje je sama našla uteho in kako presekati začaran krog t. i. transgeneracijske travme.

Kako bi se zdravstvene reforme lotila Zveza organizacij pacientov?
20. 04. 2023 16.21
Zdravstvena reforma ostaja ena ključnih reform vlade Roberta Goloba. A kaj o njej menijo tisti, ki jo najbolj potrebujejo, torej bolniki? O njej je razpravljala tudi Zveza organizacij pacientov. Kaj jih pri začrtani reformi, kot si jo je zamislilo ministrstvo za zdravje, moti, kaj bi spremenili in zakaj?

Zaradi glivic na nohtih trpi vsak deseti Slovenec
16. 04. 2023 00.15
Glivice na nohtih so pogosta dermatološka bolezen, saj prizadane približno 10 odstotkov splošne populacije ter skoraj 90 odstotkov starejših.

Trije bolniki o hemofiliji: Zaradi napredka medicine živimo normalno
14. 04. 2023 20.48
Nekoč je veljala za bolezen kraljev, saj je britanska kraljica Viktorija prek svojih potomk gen prenesla v evropske kraljeve družine. Govorimo o hemofiliji, bolezni, ki jo gensko prenašajo ženske, zbolijo pa večinoma moški. V Sloveniji živi 643 ljudi s hemofilijo, mi smo se pogovarjali s tremi bolniki, ki so nam zaupali, kako je bilo živeti s to boleznijo, ko so bili še otroci, in kako je danes, ko so zdravila že močno napredovala.

'Odprava dopolnilnega zavarovanja ne bo rešila zdravstvenega sistema'
14. 04. 2023 19.42
Nobenih vsebinskih razlogov ni za dopolnilno zavarovanje pri zasebnih zavarovalnicah, se z vlado strinja zdravnik in kolumnist Alojz Ihan. Toda samo s to spremembo zdravstvenega sistema ne bomo rešili, dodaja. Kot opozarja ekonomistka Petra Došenović Bonča, bo za kakovostno zdravstvo potrebna kombinacija različnih virov financiranja. In kako ukinitev dopolnilnega zavarovanja komentirajo prizadete zavarovalnice? Iz Vzajemne so sporočili, da se bodo prilagodili in obstali.

Izplačanih več kot 61 milijonov odškodnin – za hektar polja 60, za hišo pa 355 tisoč evrov
14. 04. 2023 06.12
19-letna farsa gradnje tretje razvojne osi ima konkretne posledice za 100 tisoč prebivalcev Koroške in Bele krajine. Regiji, ki nimata niti enega kilometra avtocest, sta prometno precej odrezani od osrednje Slovenije. Edini regionalni cesti sta uvrščeni med najnevarnejše v državi. Na eni strani torej dolge in nevarne vožnje tamkajšnjih prebivalcev, na drugi strani pa veliki zaslužki. Država je namreč do danes izplačala 61,5 milijona evrov odškodnin zdaj že nekdanjim lastnikom zemljišč in objektov na trasi nove hitre ceste.

'Nismo želeli, da med čakanjem na operacijo še kdo umre'
13. 04. 2023 11.47
Ekipa srbskih zdravnikov je po 100 dneh dela in 12 zaporednih neplačanih vikendih odpravila čakalne vrste za operacije na kliniki za kardiokirurgijo v Nišu. Nekaj dni po tem, ko je novica prišla v javnost, se je oglasil eden izmed junaških zdravnikov, ki je dejal, da so se za potezo odločili zato, ker so naročeni pacienti zaradi dolgih čakalnih vrst začeli umirati.

'Parkinsonova bolezen v našem sistemu je malo zapostavljena'
11. 04. 2023 15.31
V Sloveniji se zavedamo dejanskega vpliva Parkinsonove bolezni na življenja bolnikov, njihovih bližnjih in tudi na celotno družbo, vendar to ni dovolj, so udeleženci ugotavljali na posvetu ob svetovnem dnevu Parkinsonove bolezni. Izpostavili so potrebo po celostni obravnavi bolnikov s to nevrološko boleznijo in sistemski podpori.

ChatGPT opravil izpit za zdravniško licenco: 'Včasih naredim napake'
07. 04. 2023 17.38
Najnovejša različica ChatGPT-ja je prestala izpit za zdravniško licenco v ZDA. V kratkem času je diagnosticirala številne bolezni. Zdravnik in računalniški znanstvenik s Harvarda pravi, da ima GPT-4 boljšo klinično presojo kot "mnogi zdravniki". Vseeno pa umetna inteligenca ni "popoln zdravnik".

Nov režim obiskov v UKC Ljubljana: nujna je imenska dovolilnica
07. 04. 2023 08.28
V Univerzitetnem kliničnem centru Ljubljana so v sredo spremenili režim obiskov, pri čemer morajo obiskovalci pridobiti imensko dovolilnico, ki jo morajo pokazati vratarju. Akutno bolnim obiski niso dovoljeni, na oddelku za hematologijo pa velja poseben režim obiskov, so sporočili iz UKC Ljubljana.

Strategija za obvladovanje demence: nekoč med prvimi, danes redki brez nje
06. 04. 2023 07.12
Po treh letih bo Slovenija spet dobila strategijo za obvladovanje demence, so napovedali v strokovni skupini ministrstva za zdravje. Čeprav smo bili nekoč ena prvih evropskih držav, ki je imela tovrstno strategijo, pa smo trenutno postali ena redkih brez strategije na tem področju. Nova strategija, ki bo veljala za obdobje do leta 2030, temelji na 10 stebrih. Med drugim prinaša nacionalni center za demenco, register za spremljanje značilnosti demenc, multidisciplinarno obravnavo in sodobno informacijsko-komunikacijsko tehnologijo. Ob tem se osredotoča tudi na oskrbo oseb na domu.

Vedno večja ponudba prehranskih dopolnil, a previdnost je na mestu
04. 04. 2023 13.39
Prodaja prehranskih dopolnil je vse bolj razširjena, a strokovnjaki opozarjajo, da je ta trg nenadzorovan, veliko je zavajajočega oglaševanja in pogosto lahko uživanje teh snovi vodi celo k poslabšanju zdravja. Odločevalce pozivajo k sistemski ureditvi področja, javnost pa k previdnosti pri uporabi teh snovi. Niti športniki jih ne potrebujejo.

Glas ljudstva: Dovolj je zakulisnih dogovorov zdravstvenih elit
03. 04. 2023 16.30
Iniciativa Glas ljudstva je na novinarski konferenci, na kateri se je osredotočila na stanje v slovenskem javnem zdravstvu, izrazila zaskrbljenost nad osnutkom zakona, ki naj bi v zadnjem času krožil v izbranih zdravstvenih krogih. Ta naj bi predvideval preoblikovanje javnih zdravstvenih zavodov v gospodarske družbe. "Gre za nesprejemljivo podjetizacijo in privatizacijo javnih ustanov. Zahtevamo, da se ministrstvo jasno opredeli do tega osnutka in potrdi ali zanika njegovo avtorstvo," so ministrstvo pozvali predstavniki iniciative in ob tem zahtevali konec zakulisnih dogovorov zdravstvenih elit.

Konec dodatka za neposredno delo s covidnimi bolniki
31. 03. 2023 06.45
Le še danes velja ukrep zakona o nujnih ukrepih za zajezitev širjenja in blaženja posledic covida-19 na področju zdravstva, ki omogoča izplačilo dodatkov za neposredno delo z obolelimi za covidom-19. Prav tako do danes velja ukrep istega zakona, po katerem nadomestilo zaradi izolacije ob okužbi s koronavirusom krije državni proračun.

Zakorakajte v poletje brez glivic na nohtih
28. 03. 2023 00.15
V mrzlih zimskih mesecih so noge manj izpostavljene pogledom in skrite s toplimi oblačili ter obutvijo, zato pogosto pozabljamo na skrb za stopala in nohte.

Aktivni kisik - naravna rešitev za glivice na nohtih
27. 03. 2023 00.15
Glivice na nohtih so pogosta dermatološka bolezen, saj prizadane približno 10 odstotkov splošne populacije ter skoraj 90 odstotkov starejših.

Slovensko zdravstvo – beda, blišč in afere
26. 03. 2023 09.00
Dva obraza slovenskega zdravstva beda in blišč ter afere, ki pretresajo slovensko zdravstvo. Že leta veliki apetiti po različnih elitnih lokacijah v Ljubljani, namenjenih zdravstvu. Koga zares skrbi za bolnike, kdo se bori za javno zdravstvo?

Zaradi glivic na nohtih trpi vsak deseti Slovenec
26. 03. 2023 00.15
Glivice na nohtih so pogosta dermatološka bolezen, saj prizadane približno 10 odstotkov splošne populacije ter skoraj 90 odstotkov starejših.

Ob sončnem zahodu se začenja ramazan
22. 03. 2023 05.59
Pripadniki muslimanske vere z današnjim sončnim zahodom začenjajo deveti mesec muslimanskega koledarja, ramazan, ki bo trajal 29 dni. V času ramazana se verniki postijo med sončnim vzhodom in sončnim zahodom, s čimer bodo začeli v četrtek. Moto letošnjega ramazana v Islamski skupnosti v RS poudarja pomen družine.

Od marihuane do shizofrenije
21. 03. 2023 15.23
Kanabis, se pravi THC, zelo pogosto povzroča akutna psihotična stanja in pa tudi stanja, ki postajajo vedno bolj podobna shizofreniji, je za Svet na Kanalu A povedal asist. dr. Miran Pustoslemšek, dr.med., vodja Enote za forenzično psihiatrijo, ki deluje znotraj mariborskega UKC.

Tveganjem za bolezni ustne votline še posebej izpostavljeni kronični bolniki
20. 03. 2023 17.39
Ob svetovnem dnevu ustnega zdravja so zobozdravniki pozvali k rednim pregledom ustne votline. V letošnji akciji ozaveščanja se bodo osredotočili na kronične bolnike. Vodja delovne skupine za ustno zdravje pri Zdravniški zbornici Slovenije Matej Praprotnik je opozoril, da so ti še posebej izpostavljeni tveganjem za bolezni ustne votline.

V Sloveniji več debelih moških kot žensk, regionalno najbolj izstopa Pomurje
19. 03. 2023 18.03
Najnovejši znani podatki o prekomerni telesni teži in debelosti v Sloveniji so iz leta 2020, kažejo pa, da je debelih 21,5 odstotka moških in 17,4 odstotka žensk. Poleg tega se več kot 48 odstotkov moških in več kot 29 odstotkov žensk sooča s čezmerno telesno maso. Podatki se ne razlikujejo le po spolu, pač pa tudi po starosti, izobrazbi in regiji. Regionalno glede debelosti najbolj izstopajo Pomurje, Posavje in Jugovzhodna Slovenija. V Pomurju je tako denimo debel vsak četrti človek.

Kako priti do informacij, ki so zapisane v možganih?
18. 03. 2023 18.50
Tehnologija je tako napredovala, da lahko z njeno pomočjo zaznavamo aktivnost v možganih in jo prevajamo v razumljiv govor. Tovrstne možnosti so dobrodošle predvsem za bolnike, ki so zaradi različnih bolezni ali poškodb priklenjeni na posteljo ali invalidski voziček in niso sposobni komunicirati z drugimi ljudmi. A kako blizu smo možganskim čipom?