bolniki

Šempetrska bolnišnica bo postala del mreže za onkološko obravnavo bolnikov

03. 07. 2023 14.23

V šempetrski bolnišnici so bili na obisku predstavniki Državnega programa obvladovanja raka 2022–2026, ki ga upravlja Onkološki inštitut Ljubljana. Predstavili so jim delo in vizije na področju onkologije, saj bo šempetrska bolnišnica postala del mreže onkološke dejavnosti v Sloveniji, ki naj bi zaživela leta 2025.

Kaj vse naj vsebuje potovalna lekarna?

01. 07. 2023 07.00

Da bi bile počitnice čim bolj brezskrbne in da bi se v času dopustov pojavilo čim manj zdravstvenih težav in zapletov, je zdravniška zbornica pripravila nekaj praktičnih nasvetov. Katera zdravila naj ne bi manjkala na poti? Kako naj ravnajo kronični bolniki, ki so v času vročine še posebej ranljivi?

V Avstraliji bodo za zdravljenje uporabljali ekstazi in 'čarobne gobe'

01. 07. 2023 15.50

Avstralija je postala ena prvih držav na svetu, ki je dovolila uporabo psihoaktivnih substanc MDMA oziroma ekstazija in t. i. čarobnih gob oziroma psilocibina za zdravljenje težav in motenj v duševnem zdravju. Psilocibin se bo v okviru terapije uporabljal predvsem pri zdravljenju depresije, MDMA pa pri posttravmatski stresni motnji (PTSD).

Na Danskem samoplačniško zobozdravstvo, v Avstriji doplačevanje zdravil, v Švici vsak obisk pri zdravniku

30. 06. 2023 06.00

Sabina Zonta, Jurij Gorjanc in Marjan Priveršek-Boserup. Trije Slovenci, ki so se preselili v tujino - Švico, Avstrijo in Dansko. Na lastni koži so tako izkusili, kako zdravstvo deluje v Sloveniji in kako v tujini. In na lastnem žepu tudi občutili, koliko je treba plačati za zdravstvo v tujini. V državah, kamor se Slovenija pogosto ozira. Kot pravi Priveršek-Boserup, morajo na Danskem v celoti iz žepa kriti zobozdravstvene storitve in večino zdravil, v Avstriji po besedah Gorjanca ni zdravila brez doplačila, v Švici pa Zonta kljub visoki mesečni premiji zavarovanja doplačuje obiske pri zdravniku.

Godčeva: Interpelacija je na mestu; Kozlovičeva: Naj raje vložijo dober zakon

30. 06. 2023 06.00

Bodo v Gibanju Svoboda stopili v bran zdravstvenemu ministru Danijelu Bešiču Loredanu? Kakšna bo usoda ministra, ki je bil še nedavno najbolj priljubljen slovenski politik? Opozicijska SDS interpelacijo postavlja na dveh glavnih očitkih: daljšanje čakalnih dob ter neizpolnjene in prelomljene obljube o časovnicah. Tamara Kozlovič iz Gibanja Svoboda priznava, da so si nekatere časovnice postavili optimistično, saj so verjeli, da jih bodo ujeli. Da pa se težave zdravstva kopičijo že vrsto let, zato je očitek, da bi morali v letu dni postaviti zdravstveno reformo, neutemeljen, celo smešen. "V letu dni ni izpolnil tistega, kar se je od njega pričakovalo," pa je jasna Jelka Godec, vodja poslanske skupine SDS.

Vzajemna lobira, bo dopolnilno zavarovanje v sedmo ukinjeno?

29. 06. 2023 06.00

Vzajemna o predlogu zakona, ki bo ukinil dopolnilno zdravstveno zavarovanje in ji odnesel 93 odstotkov prihodkov, lobira pri poslancih, zaposlenih v DZ in na ministrstvu za finance. Profesionalni lobist Mihael Cigler opozarja, da imajo zavarovalnice svoje lobiste znotraj političnih strank in tako neposreden dostop do oblasti. Bo po 20 letih poskusov ukinjanja dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja tokrat uspelo?

Za zdravstvo bomo odšteli več, bomo prišli tudi prej do operacije?

28. 06. 2023 06.00

Za javno zdravstvo bomo vsaj v prihodnjem letu plačevali več. A več denarja v sistemu ne pomeni, da bodo bolniki tudi hitreje prišli do pregledov pri zdravniku, operacij. Za to je po opozorilih strokovnjakov treba bolje organizirati in izkoristiti javni sistem. Z obmetavanjem v javnosti – kot se je zgodilo pri ukinjanju dopolnilnega zavarovanja – pa ni bil vzpostavljen še noben dober sistem, poudarja Alojz Ihan.

Ena nepremišljena odločitev lahko spremeni življenje

23. 06. 2023 06.00

Boste med počitnicami skakali v vodo ali surfali po spletu? V vsakem primeru poskrbite tudi za varnost, pozivajo policisti. Da bo preživljanje prostega časa in počitniških dni čim bolj sproščeno, zabavno in prijetno, opozarjajo tudi na številne nevarnosti, ki v tem času prežijo na mlade, ki so šolske torbe odvrgli v kot. Ena sama nepremišljena odločitev vam lahko spremeni vse življenje, opozarjajo.

Hrvaški kolegi slovenskim: pošljite nam paciente in dali vam bomo provizijo

21. 06. 2023 14.10

Pacienti, ki potrebujejo zdravljenje pri endodontu, morajo nanj čakati nedopustno dolgo, zato odhajajo na zdravljenje v tujino, pogosto na Hrvaško. Ob tem so zobozdravniki opozorili na paradoks. Bolniku iz Slovenije, ki ima napotnico za specialista endodonta, je po opravljeni storitvi s strani ZZZS povrnjen večji znesek, kot ga prejmejo naši zobozdravniki na primarni ravni. Tako slovenski denar za storitve, ki bi jih lahko opravili tudi slovenski zobozdravniki, odteka v tujino, opozarjajo.

Otrok ostal zaprt v vročem avtomobilu, kljub hitremu posredovanju umrl

20. 06. 2023 14.50

V Svetem Lovrencu se je zgodil tragičen dogodek. Otrok je ostal zaprt v osebnem vozilu na soncu in kljub hitremu posredovanju mimoidočega na kraju dogodka umrl. Policisti preiskujejo sum storitve kaznivega dejanja povzročitve smrti iz malomarnosti, mami in njenemu partnerju so že odvzeli prostost. Po naših neuradnih informacijah gre za dečka, ki ni bil star niti še dve leti. Gre sicer za prvi tovrstni smrtni primer v Sloveniji doslej.

V bolnišnici Sveti Duh najmanj šest novorojenčkov okuženih z meningitisom

20. 06. 2023 10.49

Na neonatološkem oddelku bolnišnice Sveti Duh v Zagrebu je najmanj šest novorojenčkov okuženih z meningitisom. Dojenčki so bili napoteni na kliniko za otroške bolezni in na infekcijsko kliniko.

V vročini ne pozabite na primerno zaščito, lahko hrano in dovolj tekočine

19. 06. 2023 11.42

Na NIJZ ob napovedanih visokih temperaturah, ki bodo v teh dneh v večjem delu države presegle 30 stopinj Celzija, opozarjajo na škodljive vplive vročine na zdravje. Zlasti starejši, otroci, nosečnice in nekateri bolniki morajo poskrbeti za zmanjšanje izpostavljenosti vročini in zaščito, za primerna oblačila, lahko hrano in dovolj tekočine.

Skrajševanje čakalnih vrst: namesto rešitev medsebojni očitki

16. 06. 2023 17.53

Odbor DZ za zdravstvo je na nujni seji, sklicani na zahtevo SDS, iskal rešitve za skrajševanje čakalnih vrst, pri katerih čakalna doba presega dopustno. Zavod za zdravstveno zavarovanje so pozvali k pripravi analize vzpostavljenih obračunov za plačilo zdravstvenih storitev izvajalcem v javni zdravstveni mreži in evidentiranju morebitnih odstopanj.

Posvet o evtanaziji: 'Zdravniki se šolajo za to, da ohranjajo življenja'

14. 06. 2023 18.46

"Usmrtitev z zastrupitvijo ni poslanstvo zdravniškega poklica." Tako jasni so bili zdravniki na javnem posvetu o evtanaziji, ki, odkar so avtorji predloga zakona o pomoči pri prostovoljnem končanju življenja zbrali že več kot 5400 podpisov, deli javnost. Zdravniki odločno zagovarjajo stališče, da se šolajo zato, da ohranjajo življenje, in ne za to, da bi ga predčasno prekinjali.

V Hrastniku rokave zavihali motoristi in darovali kri

14. 06. 2023 09.24

14. junija obeležujemo svetovni dan krvodajalcev, ki je namenjen dviganju globalne ozaveščenosti o potrebah po varni krvi in krvnih pripravkih za transfuzijo, predstavlja pa tudi priložnost za skupno proslavljanje pomembnosti krvodajalstva in zahvalo vsem, ki so ali še bodo darovali kri. Ob tej priložnosti je v Hrastniku potekala krvodajalska akcija, na kateri je kri darovalo okoli 50 motoristov iz vse Slovenije.

Celjska bolnišnica podpisala pogodbo z 'virtuozom' srčne kirurgije

12. 06. 2023 14.50

Celjska bolnišnica je sporočila, da je v svoje vrste sprejela "virtuoza" srčne kirurgije Tomislava Klokočovnika. Z njim so podpisali pogodbo o izvedbi srčnih operacij z njegovo ekipo, lastnimi aparaturami in zdravili. Od sobote je uspešno opravil že pet operacij, pričakujejo, da jih bo letos izvedel še 140. Ob tem je bolnišnica predstavila tudi finančne rezultate. V prvih štirih mesecih letos je ustvarila 2,42 milijona evrov izgube oz. pol manj kot v enakem obdobju lani. Direktor bolnišnice Dragan Kovačić je izrazil pričakovanje, da bo izguba konec junija glede na enako obdobje lani nižja od štiri- do petkrat.

Kmalu na voljo testiranje novorojenčkov za spinalno mišično atrofijo

07. 06. 2023 13.45

Presejalno testiranje novorojenčkov za odkrivanje spinalne mišične atrofije bi lahko steklo že kmalu, morda že pred poletjem, je povedal Damjan Osredkar s Pediatrične klinike. Študije kažejo, da prej ko se začne zdravljenje, večji je učinek. Možnost zdravljenja te redke bolezni je pri nas na voljo zadnjih pet let.

Strah pred trpljenjem: 'Za evtanazijo bi se letno odločilo do 50 oseb'

07. 06. 2023 07.49

Pravica do dostojanstvene smrti in svoboda glede samostojnega odločanja o tem, kdaj in pod kakšnimi pogoji je čas za slovo na eni strani, na drugi pa zdravniško poslanstvo ohranjanja življenja in pomisleki glede možnih zlorab. Predlog zakona o pomoči pri prostovoljnem končanju življenja, ki so ga pripravili v društvu Srebrna nit, precej razdvaja javnost. In medtem ko mu zdravniške organizacije ostro nasprotujejo, češ da ne bodo postali 'rablji svojih pacientov', je pobudnikom predloga zakona že uspelo zbrati 5000 podpisov, potrebnih za vložitev v parlamentarni postopek.

'Loredan je kukavičje jajce tistih, ki si želijo privatizacijo zdravstva'

06. 06. 2023 09.05

"Potrebujemo ministra za paciente in pacientke, ne pa ministra za interese zdravnikov, lobijev in zaslužkarjev," so jasni v civilni iniciativi Glas ljudstva. Ker so po letu njegovega delovanja prepričani, da zdravstveni minister Danijel Bešič Loredan ne zastopa pacientov oz. prebivalcev, ki naj bi jim bil namenjen sistem javnega zdravstva, terjajo njegov "odstop oz. odpoklic". Na njihove pozive pa se je z besedami, da ne namerava odstopiti ter da lahko ekipo na ministrstvu le pohvali, že odzval minister.

Dogajanje na psihiatrični kliniki: ministrstvo podalo kazensko ovadbo

06. 06. 2023 06.00

Kaj se dogaja za zaprtimi vrati na Psihiatrični kliniki v Ljubljani? Po razkritju grozljivih pričevanj okrutnega in neusmiljenega ravnanja zaposlenih z bolniki vodstvo klinike zatrjuje, da nadzori nepravilnosti in nasilja niso zaznali. Ali se osebje res izživlja nad pacienti, ki že sicer spadajo med bolj ranljive skupine? In kaj, če kaj, ob tem dela ministrstvo za zdravje? Da do nasilja morda res prihaja, vedo že vsaj od marca.

Poziv k neodvisni preiskavi suma nasilja na psihiatriji, Golob napoveduje konkretne ukrepe

05. 06. 2023 17.46

Zveza organizacij pacientov od ministra za zdravje zahteva, da takoj imenuje neodvisnega preiskovalca, ki bo preiskal dogajanje na ljubljanski psihiatrični kliniki. Od tam namreč v zadnjih dneh prihajajo poročila o domnevnem fizičnem nasilju nad bolniki. Če bi neodvisni preiskovalec te navedbe potrdil, pa od ministrstva pričakujejo, da bodo vložili kazenske ovadbe. Sicer vodstvo klinike navedbe o nasilju kategorično zavrača. Kot pravijo, njihovi notranji strokovni nadzori doslej niso odkrili nobenih nepravilnosti. Medtem ko se zdravstveni minister glede tega primera še ni oglasil, pa je premier Golob dejal, da Bešič Loredan pripravlja konkretne ukrepe.

Bodo družinski zdravniki imeli še manj časa za svoje paciente?

03. 06. 2023 19.43

Kot pravijo v sindikatu Praktikum, jim je ministrstvo za zdravje z okrožnico enostransko vsililo obsežno poročanje o kazalnikih kakovosti v zdravstvu, ki po številnih raziskavah ne prinašajo nobenih koristi za bolnike. Namesto da bi jih rešili administrativnih obremenitev, ki pestijo celotno zdravstvo in zmanjšujejo zanimanje za delo v družinski medicini, jim jih torej še povečujejo.

ZD Velenje: Spremembe v primeru klica na 112

01. 06. 2023 08.17

S 1. junijem prične veljati sprememba v primeru klica na 112. Prek povezave z Regionalnim regijskim centrom bo klic sprejel Dispečerski center Maribor in ne več ZD Velenje, sporočajo iz Zdravstvenega doma Velenje. Klic na 112 bo namenjen zgolj v primerih nujnih stanj, nikakor za dogovarjanje vnaprej naročenih prevozov ali za posvete z zdravnikom, opozarjajo v zdravstvenem domu.

'Da nekaj ni v redu, so mi povedale stopnice'

28. 05. 2023 17.42

Pljučna hipertenzija je izredno redka bolezen, ki prizadene pljuča in srce. Tako zelo redka, da nanjo včasih pozabijo tudi zdravniki, opozarjajo v Društvu pljučne hipertenzije Slovenije. Obenem pa je bolezen okolici povsem nevidna. Zato je treba javnost nanjo spomniti, dodaja predsednica društva Tadeja Ravnik. V mesecu maju, ko obeležujemo svetovni dan bolezni, so nanjo opozarjali na Prešernovem trgu.

Demenca je rak 21. stoletja

27. 05. 2023 07.00

"Iz zgodovine se vedno znova učimo to, da se nismo iz nje nič naučili." Ta misel francoskega pisatelja Henryja de Montherlanta dobro povzame trenutno stanje na področju boja proti demenci. Demenca je močan upad miselnih sposobnosti, ki bistveno moti naše vsakdanje življenje. Resno prizadene naš spomin, občutek za čas in orientacijo v prostoru. Poznamo veliko vrst demenc, večini pa je skupno to, da možgani sčasoma vse bolj propadajo.

Si predstavljate, da v 90. letu živite visoko v hribih, sosedov pa skorajda ni?

25. 05. 2023 19.32

Danes 89-letna Milena Koprivnikar že 30 let, vse odkar je upokojena, živi visoko v hribih. Še vedno je vitalna in lahko poskrbi sama zase, za vsak slučaj pa ima na roki tudi zapestnico, s katero lahko kadar koli sproži poziv za pomoč. Obiskala jo je naša novinarka Barbara Bašič.

Prerekanje o zdravstvenem zavarovanju: bo za vse enako ali ne?

25. 05. 2023 16.17

Poslanci DZ so opravili splošno razpravo o predlogu novele zakona o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju, ki predvideva preoblikovanje dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja. V koaliciji so poudarili, da gre za nujen odgovor na napovedane podražitve zavarovalnic, v opoziciji pa so opozorili na nekatere pomanjkljivosti novele.

Hudo ranjeni deček iz Srbije bije težko bitko: na zdravljenje odhaja v ZDA

25. 05. 2023 11.29

Od strelske kalvarije na beograjski osnovni šoli in dan kasneje v vasi Mladenovac so minili trije tedni, a rane Srbije še zdaleč niso zaceljene. V krvavem masakru sedmošolca je umrlo 10 oseb, dan kasneje pa jih je le nekaj kilometrov stran pod streli padlo še osem oseb. Skupaj torej 18 smrtnih žrtev, številni ranjeni pa še danes ostajajo na zdravljenju. Bitka se nadaljuje tudi za dečka, ki je v strelskem napadu utrpel hude poškodbe hrbtenice. Njegovo zdravljenje se zdaj najverjetneje seli čez lužo, kjer naj bi ga v Chicagu čakala operacija.

Paralizirani moški lahko ponovno hodi z možganskimi vsadki

24. 05. 2023 18.25

Sanje moškega, ki je bil pred 12 leti ohromljen v kolesarski nesreči, so se uresničile. S pomočjo elektronskih možganskih vsadkov prej paralizirani moški zdaj lahko hodi. Elektronski vsadki prek drugega vsadka na hrbtenici namreč brezžično prenašajo njegove misli v noge in stopala.

Velika potreba po psihoterapiji, ki pa ni priznana kot samostojen poklic

22. 05. 2023 18.45

Bolnikov z duševnimi težavami je vse več, čakalne vrste za psihologe in psihiatre pa absurdno dolge. Rešitev so psihoterapevti, a tu zdaj nastane težava, saj psihoterapija pri nas ni uveljavljena kot samostojen poklic in znanstveno utemeljena disciplina, kot je to drugod po Evropi. Kar pomeni, da javne mreže psihoterapevtov nimamo in da morajo bolniki zanje plačevati iz lastnega žepa. Ministrstvo za zdravje ima Zakon o terapevtski dejavnosti sicer na mizi, v Združenju psihoterapevtov Slovenije pa si želijo kak konkretnejši premik.