bolniki

Potrdili 288 novih okužb, v DSO-jih so se zadeve normalizirale

28. 05. 2021 09.47

V četrtek so v Sloveniji potrdili 288 novih okužb s koronavirusom. Opravili so 3585 PCR-testov, kar pomeni, da delež pozitivnih testov znaša osem odstotkov. Umrli so štirje covidni bolniki, 78 oseb potrebuje intenzivno nego. Kot je povedal minister Janez Cigler Kralj, so se razmere v domovih za ostarele po cepljenju izrazito izboljšale. Povedal je še, se stanje izboljšuje tudi na področju brezposelnosti.

V novomeški bolnišnici kar štirje urgentni zdravniki dali odpoved

26. 05. 2021 20.41

V novomeški bolnišnici se zaradi dela s covidnimi bolniki in izjemnega navala na urgenco soočajo s hudo preobremenjenostjo zdravnikov. Vodstvo bolnišnice opozarja, da so stiske njihovih zaposlenih tudi posledica odklanjanja pacientov na primarni ravni, v zdravstvenih domovih. Na pomoč in k sistemskemu urejanju problema zato zdaj kličejo državo.

365 novookuženih, Logarjeva: To je samo lokalna zelena faza

27. 05. 2021 09.49

Pristojni so v sredo opravili 4012 PCR-testov, na okužbo z novim koronavirusom je bilo pozitivnih 365. Delež pozitivnih je tako znašal 9,1 odstotka. V državi imamo trenutno 4800 aktivnih primerov okužbe. Trije covidni bolniki so umrli. "To da smo v zeleni fazi, je samo lokalna zelena faza," pa je na novinarski konferenci o aktualnem epidemiološkem stanju dejala Mateja Logar. "Skupaj bomo morali še nekaj časa zdržati z ukrepi, ki so v veljavi in ki delujejo," je dodala.

Preskakovanje vrst, cepljenje mladih pred starostniki? Kaj na očitke odgovarjajo cepilni centri?

27. 05. 2021 13.49

Osrednjeslovenska, savinjska in pomurska – tri regije s skupno 20 cepilnimi centri. Prva se ponaša z največjim in logistično tudi najzahtevnejšim, druga se po precepljenosti giblje okoli slovenskega povprečja, tretja se je v tem oziru znašla na samem repu lestvice. V Pomurju je dva odmerka cepiva tako prejelo zgolj 14,5 odstotka prebivalcev. Kaj je vzrok za to? Poleg tega pa so tukaj še navedbe o domnevnih nepravilnostih: fantomske prijave na cepilne sezname, zamude, prednostne obravnave 'po vezah'. In kaj na drugi strani delajo 'prav' občine, kjer je delež precepljenih največji? Absolutna zmagovalka je Osilnica.

Nove oblike glivičnih okužb v Indiji: primer rumene plesni pri covidnem bolniku

26. 05. 2021 11.39

Iz Indije poročajo o novih oblikah nevarnih glivičnih okužb pri covidnih bolnikih. Zdravniki so namreč ta teden potrdili primer okužbe z rumeno plesnijo. Šlo naj bi za prvi primer te okužbe pri človeku. Že pred tem so iz države poročali o različnih oblikah mukormikoze. Ta je prizadela predvsem bolnike, ki so okrevali po covidu-19.

'Počutila sem se, kot da se mi to ne dogaja, kot da je na mojem mestu nekdo drug'

25. 05. 2021 15.25

September 2019. Takrat le 17-letna Sergeja Urnaut je slišala diagnozo, ki je njeno življenje obrnila na glavo. Akutna mieloblastna levkemija (AML). Življenje ji je rešila presaditev krvotvornih matičnih celic. Njej jih je darovala sestra, a pri številnih bolnikih darovalca znotraj družine ne najdejo. In takrat je še kako pomembno, da je v registru Slovenija Donor čim širši nabor potencialnih darovalcev. Nekdanji bolniki, darovalci in stroka tako v en glas pozivajo: "Daj se na seznam!" Ter dodajajo: darovanje je danes enostaven in neboleč postopek.

Zaradi priliva covidnih bolnikov od drugod ljudje ne morejo do zdravnika na primarni ravni

25. 05. 2021 14.56

V Splošni bolnišnici Novo mesto so izrazili skrb, saj ob prihodu covidnih bolnikov iz drugih regij ljudje ne morejo do zdravnika na primarni ravni. Posledično je povečan tudi pritisk na urgentni center, ta problem pa postaja iz dneva v dan večji. Nezadovoljni so tudi internisti, ki nadomeščajo urgentne zdravnike – štirje so že dali odpoved.

Potrebe po krvi se povečujejo, zaloge so trenutno na spodnji meji

24. 05. 2021 15.14

Zaloge krvi v Sloveniji so trenutno na spodnjih mejah. Zdravstveni sistem namreč prehaja v normalno delovanje, zato se potrebe po krvi povečujejo, pojasnjujejo na zavodu za transfuzijsko medicino. Posameznik lahko kri daruje štiri tedne po tem, ko preboli covid-19, cepljeni proti covidu-19 pa že dan po cepljenju, pravijo.

V Indiji več kot 8000 primerov smrtonosne mukormikoze

23. 05. 2021 11.03

Število primerov smrtonosne mukormikoze v Indiji je preseglo 8000. V zadnjih mesecih so okužbo odkrili pri številnih, ki so okrevali po covidu-19. Umrljivost ob sicer redki glivični okužbi, ki jo povzroča črna plesen, je kar 50-odstotna, nekatere med bolniki pa pred smrtjo rešijo z odstranitvijo očesa.

Zlorabe: nudenje fizioterapije na daljavo najtežjim, nevrološkim bolnikom

22. 05. 2021 06.00

Ste že slišali za fizioterapijo na daljavo, po Zoomu, ali je bili celo deležni, pa četudi sodite med najtežje, nevrološke bolnike? Tudi to vam ponujajo spretni prodajalci, ki veliko zveze s fizioterapijo nimajo, znajo pa izkoristiti nedelujoč, zbirokratiziran sistem, v katerem je premalo fizioterapevtov, ki so preobremenjeni, čakalne dobe pa so posledično predolge. Fizioterapijo lahko sicer izjemoma izvajajo na daljavo, a šele, ko je jasno, da do poškodb ne more več priti, saj bolniki vaje že obvladajo.

V UKC Ljubljana prevzeli napravo, ki daje upanje pacientom s krvnimi raki

21. 05. 2021 12.57

V ljubljanskem kliničnem centru imajo razlog za slavje. V uporabo so namreč prevzeli napravo za celično terapijo CAR-T, s katero bodo, kot napovedujejo, še pred jesenjo začeli zdraviti paciente s krvnimi raki. S terapijo bodo letno pomagali od 10 do 15 bolnikom, pri katerih so druga zdravljenja odpovedala, in jim tako rešili življenje.

Spletni velikan z orodjem za pomoč pri prepoznavi kožnih obolenj

19. 05. 2021 09.35

Ameriški tehnološki velikan je razvil orodje, ki s pomočjo umetne inteligence uporabnikom pomaga pri diagnosticiranju stanj oziroma sprememb na koži. Umetna inteligenca lahko prepozna že 288 kožnih stanj, vendar pa ni zasnovana kot nadomestek za uradno medicinsko diagnozo in zdravljenje, pa so ob tem sporočili iz Googla.

V ponedeljek 497 novih okužb, Poklukar: V ponedeljek samotestiranje za nekatere dijake

18. 05. 2021 09.59

Po podatkih Ministrstva za zdravje je bilo v ponedeljek opravljenih 4232 PCR-testov na novi koronavirus, potrjenih pa je bilo 497 okužb. To pomeni, da je bil delež pozitivnih testov 11,7-odstoten. Število hospitaliziranih bolnikov s covidom-19 še naprej pada: v ponedeljek se jih je v bolnišnicah zdravilo 383. Minister Janez Poklukar je napovedal, da se bo samotestiranje za nekatere dijake začelo že prihodnji ponedeljek, za osnovnošolce pa zaradi dodatnih logističnih izzivov nekoliko kasneje – 31. maja ali 8. junija. Epidemiolog Mario Fafangel je dejal, da so vsa cepiva varna in da ni smiselno čakati na to, da bi lahko izbrali drugo cepivo. "Največ tvegaš, ko čakaš," je prepričan.

Tistim, ki se bodo v ZDA cepili proti covidu-19, ne bo več treba nositi maske

13. 05. 2021 19.43

Ameriški center za nadzor nad nalezljivimi boleznimi (CDC) je objavil, da ljudem, ki so cepljeni proti covidu-19 in so že polno zaščiteni, ne bo več treba niti nositi maske niti ohranjati socialne distance, kar je že potrdila tudi Bela hiša. V ZDA je sicer precepljenih že 35 odstotkov prebivalstva, vsaj en odmerek pa je prejelo 46 odstotkov Američanov.

V sredo potrdili 597 novih okužb

13. 05. 2021 09.53

V Sloveniji smo v sredo opravili 4636 PCR-testov in potrdili 597 okužb z novim koronavirusom. Delež pozitivnih testov je tako znašal 12,9 odstotka. Umrle so štiri osebe.

V dveh mesecih za zdravljenje bolnikov s covidom skoraj 96 milijonov evrov

13. 05. 2021 10.09

UKC Ljubljana bolnike s covidom zdravi tudi s pomočjo telemedicinske obravnave, kar pomeni, da so bolniki doma, dvakrat dnevno pa morajo rezultate meritev, ki jih opravijo s pomočjo izposojenih aparatov, sporočiti zdravniku. Takih bolnikov, kljub nekaterim informacijam, ne vodijo na seznamu hospitaliziranih in tako njihovo število ne vpliva na statistiko hospitaliziranih, pojasnjujejo v UKC Ljubljana.

'Vsak dan je navdih, doživetje, kako pacientu pomagati'

12. 05. 2021 14.20

12. maja praznujejo medicinske sestre in tehniki zdravstvene nege po vsem svetu. V UKC Ljubljana so sestre spregovorile o utrinkih iz svojega delovnega vsakdana. Na kongresu zbornice zdravstvene in babiške nege so sodelujoči v luči pandemije covida-19 izpostavili pomen zdravstvene nege v zdravstvenem sistemu in spodbudili odgovorne, da zaposlenim zagotovijo ustrezne delovne pogoje. Osnovne plače izvajalcev zdravstvene nege so mizerne, človeka nevredne, je opomnila predsednica zbornice. Na težave in nerešena vprašanja zaposlenih na tem področju so vnovič opozorili tudi v sindikatu.

ZZZS: Cene zdravljenja covidnih bolnikov za do 50 odstotkov previsoke

12. 05. 2021 19.00

Stroški zdravljenja covidnih bolnikov so občutno previsoki, opozarjajo na Zavodu za zdravstveno zavarovanje (ZZZS). Zato predlagajo tudi za več kot polovico nižje cene – za bolnike brez zapletov denimo namesto osem tisoč nekaj več kot 3500 evrov. Stroški so v drugem valu resda nekoliko padli, a ne bistveno, pa odgovarjajo v bolnišnicah. Poleg tega zdravstvena blagajna pri covidnih bolnikih ne krije stroškov dodatnih storitev.

Strdki po cepljenju z vektorskimi cepivi zelo redki, ključna tudi hitra prepoznava

11. 05. 2021 18.02

Krvni strdki po cepljenju z vektorskimi cepivi proti covidu-19 so zelo redki, ob hitrem prepoznavanju pa jih je mogoče učinkovito zdraviti, je razvidno iz navodil oddelka za žilne bolezni UKC Ljubljana, objavljenih na spletnih straneh NIJZ. Odsvetujejo preventivno jemanje aspirina in podobnih zdravil, saj ni dokazov o koristnosti takih ukrepov.

Na Hrvaškem najmanj novih okužb od sredine marca

10. 05. 2021 14.15

Na Hrvaškem so v zadnjih 24 urah ob 2944 testih zabeležili 253 novih primerov okužbe z novim koronavirusom, je sporočil nacionalni štab civilne zaščite. Gre za najnižji dnevni porast okužb od ponedeljka, 15. marca, ko so jih potrdili 129. V zadnjih 24 urah je sicer umrlo še 34 covidnih bolnikov, od začetka epidemije pa več kot 7500.

Mukormikoza: 'črna gliva', ki napada covidne bolnike v Indiji

09. 05. 2021 18.38

Zdravniki v Indiji, kjer se spopadajo z enim najhujših obsegov epidemije covida-19 na svetu, poročajo o vse več primerih redke okužbe mukormikoza, imenovane "črna gliva", pri ljudeh, ki so covid-19 preboleli. Bolniki imajo običajno simptome, ki zajemajo zamašen in krvaveč nos, otekanje in bolečine v očesu, povešene veke, zamegljen vid, nazadnje pa jim sledi izguba vida. Smrtnost je 50-odstotna. "To je nočna mora znotraj pandemije," pripovedujejo zdravniki.

30.000 žrtev gradu groze: Smrdelo je po zažganem mesu in kosteh

09. 05. 2021 07.00

Leto 1941. Šest tednov po nemški zasedbi slovenske Štajerske Marburger Zeitung zapiše: "Obisk državnega zdravstvenega vodja dr. Contija v Spodnji Štajerski lahko označimo za pomemben dogodek na področju zdravstva. Prelomni dosežki nemške zdravstvene službe so znani preko meja velikega nemškega rajha in bodo sedaj tudi v Spodnji Štajerski učinkovali v korist vsega prebivalstva". Kako zlovešča resnica se je skrivala za temi besedami, bo več najbolj ranljivih Slovencev kmalu občutilo na lastni koži.

Možganska kap: še vedno jih premalo ve, kateri so simptomi in kako ukrepati

08. 05. 2021 15.56

V Sloveniji v povprečju zabeležimo več kot 10 primerov možganske kapi dnevno. Gre za bolezen, pri kateri vsaka minuta šteje, zato je izrednega pomena, da simptome bolezni pozna vsak od nas, prav tako je ključno, da ve, kako ukrepati v primeru možganske kapi.

Širitev pravic: sodobnejša inzulinska črpalka, trajne napotnice za kronične bolezni

07. 05. 2021 14.16

V maju so začele veljati spremembe pravil obveznega zdravstvenega zavarovanja in sklep o zdravstvenih stanjih za upravičenost do medicinskih pripomočkov, s čimer se širi obseg pravic iz zdravstvenega zavarovanja zlasti pri medicinskih pripomočkih, zdraviliškem zdravljenju in pri zobozdravstvu.

V četrtek potrdili 606 okužb z novim koronavirusom

07. 05. 2021 09.42

V četrtek so v Sloveniji potrdili novih 606 okužb. Pozitivnih je bilo 15 odstotkov testiranih, opravili so 4029 testiranj. Umrli so trije covidni bolniki, v bolnišnicah je hospitaliziranih 538 oseb.

Pot v sosednje države: katera potrdila potrebujete?

07. 05. 2021 09.35

Avstrija, Italija, Madžarska in Hrvaška so trenutno na slovenskem rdečem seznamu držav s slabšo epidemiološko sliko. Ob vrnitvi iz teh držav tako velja, da se oseba napoti v 10-dnevno karanteno, če ne predloži enega od veljavnih potrdil oziroma če ne spada med izjeme. Če Avstrija in Italija od slovenskih državljanov trenutno poleg negativnega testa zahtevata tudi karanteno, je Hrvaška bolj fleksibilna. V našo južno sosedo lahko odpotujete že s hitrim testom, če ste cepljeni ali ste preboleli covid-19, pa lahko vstopite brez omejitev.

Janša: S ponedeljkom cepivo na voljo za vse odrasle prebivalce

06. 05. 2021 09.20

Premier Janša je sporočil, da bo od ponedeljka steklo cepljenje vseh odraslih državljanov, kar pomeni, da bodo na vrsto lahko prišli tudi mlajši od 50 let. Glede na trenutno nacionalno cepilno strategijo med prednostne skupine spadajo starejši od 50 let, kronični bolniki in kritična infrastruktura. Beovićeva in Poklukar pa dodajata, da prioriteta še vedno ostaja cepljenje starejših in bolj ranljivih.

V Indiji spet črni rekord, v Braziliji preiskava glede (ne)obvladovanja epidemije

05. 05. 2021 11.14

V Indiji so zabeležili novo rekordno število mrtvih zaradi covida-19 v enem dnevu. Po podatkih tamkajšnjega ministrstva za zdravje je v preteklem dnevu za to boleznijo umrlo 3780 ljudi. Medtem pa je ameriški predsednik Biden povedal, da so doslej izpolnili vse cilje, ki so si jih zadali glede cepljenja prebivalstva proti covidu-19.

New York bo postopno odpravil vse ukrepe, v Indiji presegli 20 milijonov okužb

04. 05. 2021 10.16

V Indiji so presegli 20 milijonov okužb z novim koronavirusom, oblasti pa ocenjujejo, da gredo trendi počasi v pozitivno smer. Bolje kaže v ZDA, kjer se ponekod življenje že vrača v stare tirnice. V New Yorku, kjer je s prvim odmerkom cepljena že skoraj polovica prebivalcev, bodo sredi maja začeli s procesom popolnega sproščanja ukrepov. Ameriški regulator naj bi medtem do prihodnjega tedna odobril Pfizerjevo cepivo tudi za najstnike, stare med 12 in 15 let.

Evropa po večini sprošča protikoronske omejitve

30. 04. 2021 15.51

V Italiji so prvič cepili več kot 500.000 oseb v enem dnevu. Madžarski premier Orban je napovedal nova sproščanja protikoronskih ukrepov, omejitve sproščajo tudi Bolgarija, Portugalska in Irska. Slabša je epidemiološka slika na drugem koncu sveta – poleg Indije zelo slabo kaže Braziliji, kjer število okuženih in umrlih zaradi covida-19 še naprej eksponentno raste.