bolniki

Ko dostop do zdravstvene oskrbe ni več pravica, ampak privilegij

01. 10. 2021 06.00

Slovenski zdravstveni sistem je unikaten, še najbolj se mu morda približa britanski. Tudi v Veliki Britaniji je pandemija pustila posledice, predvsem izjemno dolge čakalne vrste – na zdravljenje namreč čaka 5,3 milijona Britancev. Čakalne dobe so medtem bistveno krajše na Nizozemskem, kjer marsikateri državljan za zavarovanje sicer plača manj kot Slovenec. Na drugi strani pa so ZDA – edina država razvitega sveta, ki ne zagotavlja univerzalnega zdravstvenega varstva. Milijoni so brez osnovnega zdravstvenega zavarovanja, vrstijo se bankroti obolelih, cene zdravil in zdravstvenih storitev pa so vrtoglave – višje kot v kateri koli drugi razviti državi.

Rak dojk letno v povprečju terja življenja 420 žensk, zbolevajo pa tudi moški

01. 10. 2021 06.00

Leta 2018 je v Sloveniji za rakom dojk zbolelo 1527 oseb, od tega 11 moških. Žal je bila bolezen usodna za 473 žensk in 5 moških. Rak dojk je najpogostejši rak pri ženskah, zato je še toliko bolj pomembno pravočasno odkrivanje in učinkovito zdravljenje bolezni. Dobra novica je, da je na voljo vedno več novih zdravil, prav tako si z veliko hitrostjo sledijo uspešna poročila rezultatov kliničnih raziskav, ki obetajo številne novosti tako v zdravljenju zgodnjega raka kot tudi razsejane bolezni v naslednjih letih.

20 ministrov, množica reform, šest predlogov 'ukinitve' dopolnilnega zavarovanja

30. 09. 2021 06.00

Slovensko javno zdravstvo je poskušalo rešiti že 14 vlad, 20 zdravstvenih ministrov. Zaradi naglega staranja slovenskega prebivalstva so strukturne reforme nujne, a popravki so bili do zdaj le minimalni. "Prepogosto le gasimo požare in zato ni možno izpeljati dolgoročnih sprememb," je kritičen dekan ljubljanske medicinske fakultete Igor Švab. Tekoči izdatki za zdravstvo so se lani z 8,5 odstotka, kolikor so znašali leta 2019, povečali na 10,1 odstotka BDP, a to predvsem na račun epidemije. Zdravstveni izdatki se sicer povečujejo, vendar pa še vedno ostajajo pod evropskim povprečjem. Približno 95 odstotkov odraslega prebivalstva ima ob obveznem sklenjeno tudi dopolnilno zdravstveno zavarovanje, ki ga je neuspešno poskušalo ukiniti že šest vlad.

Poslanci potrdili zakon, ki za investicije v zdravstvo namenja dve milijardi evrov

29. 09. 2021 08.39

Poslanci so z 68 glasovi za in dvema proti sprejeli zakon o zagotavljanju sredstev za investicije v slovenskem zdravstvu v letih od 2021 do 2031. Zakon, ki ga je vložila vlada, za investicije namenja okoli dve milijardi evrov, med drugim za naložbe v univerzitetnih kliničnih centrih in izobraževalne ustanove na področju zdravstva.

Če imate po cepljenju nevrološke simptome, nemudoma obiščite zdravnika

29. 09. 2021 14.16

Slabost, bruhanje, glavobol, motnje vida, šibkost dela ali polovice telesa, mravljinčenje ... Če imate po cepljenju z vektorskim cepivom katerega od naštetih simptomov, ali pa kakšne druge žariščne nevrološke motnje, takoj obiščite zdravnika, svetuje Igor Rigler iz službe za urgentno nevrologijo v UKC Ljubljana.

Možganska kap – ko o življenju in smrti odloča vsaka minuta

23. 09. 2021 00.15

Srčno-žilne bolezni so tako v Sloveniji kot po svetu najpogostejši vzrok smrti, veliko preživelih pa, sploh po možganski kapi, tudi zelo težko okreva. Pri možganski kapi je življenjsko pomembno predvsem hitro ukrepanje, kako nevarna je, pa pričajo tudi podatki, da brez dolgoročnih posledic po njej živi le tretjina bolnikov, kar tretjina pa jih umre.

Onkološki inštitut bolnike z rakom in njihove svojce znova poziva k odločitvi za cepljenje

28. 09. 2021 14.42

Onkološki inštitut Ljubljana je izdal knjižico za bolnike z rakom o cepljenju proti covidu-19, v kateri so zbrali najpogostejša vprašanja o cepljenju in odgovore nanje. Opozarjajo, da imajo bolniki z rakom večje tveganje za okužbo s koronavirusom in težji potek bolezni, zato njih in njihove svojce znova pozivajo, naj se odločijo za cepljenje.

Dolge čakalne vrste, visoke cene samoplačniških storitev – še imamo javno zobozdravstvo?

28. 09. 2021 06.00

Več kot leto dni čakalne dobe za dodelitev osebnega zobozdravnika, še daljše čakalne vrste za zobozdravstvene storitve, dežurne ambulante pa so večkrat neodzivne. "Zgodi se tudi, da zaradi predolgih čakalnih dob pacient izgubi zob," pravijo zobozdravniki, številni pacienti pa so se zato, čeprav vsak mesec plačujejo prispevke za zdravstvene storitve, prisiljeni obrniti na zasebnike. Teh je, s koncesionarji, več kot zobozdravnikov v zdravstvenih domovih in bolnišnicah. Prihodki od prodaje so pri nekaterih v letu 2020 presegli dva milijona evrov. Ali sploh še imamo javno zobozdravstvo?

Dobički koncesionarjev in 'posojanje' kadra iz javnih zavodov

27. 09. 2021 06.00

Za kardiološki pregled v povprečju čakamo sedem mesecev, v Splošni bolnišnici Murska Sobota več kot dve leti, pri zasebniku s koncesijo Medical center Rogaška pa čakalne vrste ni. Koncesionarji z delovanjem v javnem sistemu dobro služijo – lani so od ZZZS-ja prejeli 388 milijonov evrov iz naslova koncesije, kar je malenkost več kot leto prej. Koncesionarji in zasebniki brez koncesije si kader za delo v svojih ambulantah pogosto izposojajo v javnih zdravstvenih domovih in bolnišnicah. Rekorderji po številu soglasij so dr. Ana Golež s trinajstimi soglasji, dr. Igor Vučajnk s sedmimi – oba sta iz celjske bolnišnice – ter dr. Boštjan Matos iz UKC Ljubljana in dr. Vlado Savanović iz UKC Maribor – oba imata šest soglasij.

Daljše čakalne dobe, nediagnosticirane bolezni, prestavljene operacije ...

25. 09. 2021 07.00

Kakšne so posledice epidemije za bolnike, za naše zdravstvo? Koliko med vami je takšnih, ki zaradi strahu pred okužbo, zaradi slabše dostopnosti do zdravnikov niste pravočasno prišli do diagnoze? Koliko je takšnih bolnikov, ki so jim zaradi epidemije prestavili operacije, diagnostične in kontrolne preglede? Zbrali smo podatke o čakalnih dobah in vrstah, v mariborskem UKC so zaradi epidemije covida-19 opravili kar 6000 operacij manj, kot bi jih sicer.

Že ob prvih znakih demence bi morali poiskati pomoč

24. 09. 2021 19.20

Mnogi so v poštnem nabiralniku našli prav posebno sporočilo. Pošta jim je dostavila dopis društva Spominčica, ki se bori z Alzheimerjevo boleznijo. Demenca, ki jo ta bolezen povzroča, je marsikje še vedno tabu tema. Tudi bolniki jo v strahu včasih prikrivajo, a strokovnjaki opozarjajo, da bi morali že ob prvih znakih poiskati pomoč. Pismonoše pa tokrat niso samo tisti, ki nosijo to sporočilo. Pošta Slovenije se je v boj proti demenci vključila tudi aktivno.

Poklukar: Če se bodo razmere slabšale, bomo sledili predlogu uvedbe pogoja PC za vse

24. 09. 2021 11.55

Minister za zdravje Janez Poklukar je predstavil aktivnosti v zvezi z nacionalnim razpisom za izboljšanje dostopnosti do zdravstvenih storitev. Ministrstvo je do zdaj podpisalo pogodbo s 57 izvajalci, ki bodo opravili določene posege, na katere pacienti čakajo nedopustno dolgo. Opozoril je, da trenutne razmere v zdravstvu, povezane z epidemijo, čakalne dobe še podaljšujejo, številni posegi in pregledi pa so odpovedani. Napovedal je tudi, da bodo – če se bodo epidemiološke razmere slabšale – sledili predlogu uvedbe pogoja PC za vse.

Ortodonti: štiri leta do prvega pregleda, visoke cene in skok na Hrvaško

24. 09. 2021 06.00

Za prvi pregled pri ortodontu je treba čakati tudi do štiri leta, razlogov pa je več: med drugim velik razkorak med potrebami in pravicami, ki jih financira ZZZS, ter število otrok, ki so prehitro in nekritično uvrščeni na seznam. ZZZS je v preteklih letih zagotovil financiranje dodatnih petih ortodontskih ambulant in dodatnega 2,3 milijona evrov, pa vendar se število obravnav otrok ni povečalo, čakalne dobe pa se niso skrajšale. Zdravljenje se mora začeti do 18. leta ali pa mora biti potreba po zdravljenju ugotovljena do 16. leta, sicer aparata ne krije ZZZS, cene samoplačniških storitev pa presegajo povprečno slovensko mesečno plačo. Marsikdo se zato odloči za zdravljenje na Hrvaškem – pa je to res ugodnejše?

1011 novih okužb. Jereb: Konec meseca do 140 bolnikov na intenzivnih oddelkih

23. 09. 2021 09.42

V Sloveniji smo v sredo ob opravljenih 5618 PCR-testih zabeležili 1011 okužb z novim koronavirusom. Pozitivnih je bilo 18 odstotkov testov. Po podatkih Nacionalnega inštituta za javno zdravje 14-dnevna pojavnost na 100.000 prebivalcev znaša 648. Konec septembra naj bi bolnišnično zdravljenje po ocenah potrebovalo od 350 do 400 covidnih bolnikov na navadnih oddelkih in do 140 bolnikov na oddelkih intenzivne nege, je na novinarski konferenci pojasnil infektolog Matjaž Jereb. V bolnišnicah sicer po njegovih besedah še vedno prevladujejo necepljeni covidni bolniki.

Infektolog Tomažič: Cepivo bolje ščiti pred prenosom okužbe kot prebolevnost

21. 09. 2021 18.30

Infektolog Janez Tomažič z Univerzitetnega kliničnega centra (UKC) Ljubljana je v izjavi za medije pojasnil, da cepivo bolje ščiti pred prenosom okužbe novega koronavirusa kot prebolel covid-19. Prebolevnost pa bolje ščiti pred ponovnim hudim potekom bolezni.

Na intenzivni negi že sto bolnikov. Beovićeva: Potrdilo o cepljenju velja do preklica

21. 09. 2021 09.37

V ponedeljek so opravili 5728 PCR-testov in z njimi potrdili 1308 okužb z novim koronavirusom, je objavil Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ). Pozitivnih je bilo 22,8 odstotka vseh testov. V bolnišnicah se zdravi 377 bolnikov s covidom-19, od tega 100 na intenzivni negi. Umrli so trije covidni bolniki, je sporočila vlada. Predsednica zdravniške zbornice in vodja svetovalne skupine za cepljenje pri NIJZ Bojana Beović je povedala, da potrdilo o cepljenju velja do preklica, to je zaenkrat za nedoločen čas, se pa to lahko spremeni, ko bodo odločili glede prejema tretjega odmerka. O tem naj bi odločali kmalu.

Covid-19 pospeši razvoj Alzheimerjeve bolezni ali njeno stanje poslabša

21. 09. 2021 06.00

V Sloveniji živi več kot 34.000 oseb z demenco, za vsako pa v povprečju skrbijo še trije ljudje in zato demenca predstavlja enega največjih zdravstvenih, socialnih in finančnih problemov sodobne družbe. Ljudi z demenco je dodatno obremenila še epidemija, bolniki so bili prikrajšani za stik s svojci, poleg tega raziskave kažejo, da covid pospeši razvoj Alzheimerjeve bolezni. Pri bolnikih z demenco, ki so preboleli okužbo s koronavirusom, se lahko pojavi poslabšanje kognitivnih in vedenjskih oz. psihičnih simptomov, tako zaradi izolacije kot posledic okužbe.

'Ivermektin ni imel vpliva na preživetje bolnikov'

21. 09. 2021 06.00

Številni posamezniki predlagajo, da se zdravilo ivermektin začne uporabljati za zdravljenje covida-19. Še več, nekateri so ga tudi dobili od virov iz tujine. Čudežno zdravilo naj bi praktično izničilo smrtnost zaradi novega koronavirusa, a vse več študij dokazuje nasprotno. Slovenski infektologi so tako napisali daljše pojasnilo o učinkovitosti in uporabi tega antiparazitika, ki so jo poimenovali: Veliko hrupa za nič ali kako je ivermektin postal medijska zvezda.

Tretjina manj odkritega raka, naval na urgence, odpovedi pregledov in operacij, odhodi medicinskih sester

20. 09. 2021 06.00

Odpoved operacije zaradi pomanjkanja anesteziologov, ker so morali h covidnim bolnikom, slabo leto čakanja in prestavljanje terminov za specialistični pregled in ultrazvok, 14-dnevno nenehno, a neuspešno klicanje družinskega zdravnika, uvedba uradnih ur za pošiljanje elektronske pošte, za več mesecev prestavljen termin operacije, brez kontrolnega pregleda po posegu ... To so zgodbe naših sogovornikov, ki jih je epidemija potisnila ob rob. So zgovorna, če ne simptomatska posledica epidemije, ki jo je izkusil prenekateri bolnik, ki je potreboval zdravnika. Epilog pa: ob prostorski stiski in kroničnem pomanjkanju medicinskih sester še daljše čakalne dobe in pritisk na urgence. V Brežicah in Trbovljah imajo v urgentnih centrih kar 50 odstotkov več bolnikov.

V petek potrdili 1248 novih okužb

18. 09. 2021 09.48

Ob opravljenih 6247 PCR-testih so pristojni v petek potrdili 1248 okužb z novim koronavirusom. Delež pozitivnih PCR-testov je bil tokrat 20-odstoten.

Potočnik: Toliko izgorelih mladih zdravnikov še nisem videl

18. 09. 2021 07.06

"Virus obstaja, dokazi za njegov obstoj so neizpodbitni," je dejal zdravnik, dr. Federico Potočnik, specializant infektologije iz celjske bolnišnice. Kot pravi, so se ljudje dolžni informirati in tudi izbrati, katerim informacijam bodo verjeli. Potočnik tudi že ves čas epidemije dela s covidnimi bolniki in še vsak, ki ga je povprašal o tem, je obžaloval, da se ni cepil. "Toliko izgorelih mladih zdravnikov, starih okoli 30 let, še nisem videl," je še dejal in opozoril, da jih zato veliko odhaja v tujino.

'To ni način za izražanje volje ljudi, načini so drugi'

16. 09. 2021 12.23

Na sredine proteste, ki so se sprevrgli v nasilje, se odzivajo tako v koaliciji kot v opoziciji. Vrstijo se obsodbe. Škrinjarjeva iz SDS je dejala, da so se počutili ogrožene, saj so ravno v tistem času delali v parlamentu. V SMC pravijo, da je treba jasno postaviti meje tam, kjer se ustvarja škoda. Han iz SD pravi, da gre za huligane, ki so izrabili mirne proteste. V SAB so sicer obsodili nasilje, zavzemajo pa se za odpravo PCT-pogoja v zdravstvu, javnem prevozu in na bencinskih črpalkah.

Zvezdnica serije Beverly Hills 90210: Rak je del mojega življenja

16. 09. 2021 06.00

Igralka Shannen Doherty, ki je najbolj znana po vlogi Brende v seriji Beverly Hills 90210, je spregovorila o življenju z boleznijo. Igralka je leta 2015 potrdila, da so ji diagnosticirali raka dojk, sedaj pa je spregovorila o življenju s to diagnozo. Zvezdnica bo del novega filma, ki bo pripovedoval zgodbo o ženski z rakom dojk v četrtem stadiju.

Zdravstveni domovi pri cepljenju in testiranju ne bodo preverjali pogoja PCT

15. 09. 2021 14.41

Zdravstveni domovi so se po pojasnilih direktorja ZD Trbovlje Denisa Tomšeta na sestanku Združenja zdravstvenih zavodov Slovenije dogovorili, da bodo pogoj PCT dosledno preverjali, razen pri testiranju in cepljenju proti covidu-19. V ZD Trbovlje večjih težav niso beležili, v ZD Kamnik je nekaj posameznikov želelo vstopiti brez pogoja.

V ponedeljek 1393 novih okužb, se obetajo dodatne zaostritve ukrepov?

14. 09. 2021 09.40

V ponedeljek je bilo ob 5665 opravljenih PCR-testih potrjenih 1393 novih okužb z novim koronavirusom, največ po 7. aprilu. To predstavlja 24,6-odstoten delež pozitivnih testov. Hospitaliziranih je 333 covidnih bolnikov, od tega jih 76 potrebuje intenzivno terapijo. Tri osebe s covidom-19 so umrle. Ob alarmantnem številu novih okužb notranji minister Aleš Hojs ne izključuje možnosti dodatnih zaostritev ukrepov, morda že na četrtkovi seji vlade.

Zdravstveni zavodi: Dostopa do zdravstvenih storitev ne bi smeli omejevati

14. 09. 2021 13.47

Združenje zdravstvenih zavodov je v ponedeljek ministrstvo za zdravje pozvalo k ponovnemu razmisleku glede odloka, ki za pregled bolnikov odreja PCT-pogoj. Odlok ne bi smel omejevati dostopa do zdravstvenih storitev, je sporočil direktor združenja Marjan Pintar. V mariborskem UKC bodo odlok dosledno upoštevali, v ZD Ptuj pogojev ne bodo preverjali. Minister za zdravje Janez Poklukar je danes zagotovil, da bodo ne glede na uvedbo pogoja PCT vsi bolniki, ki potrebujejo nujno oskrbo, to tudi prejeli.

V nedeljo ob 1657 PCR-testih potrdili 282 novih okužb

13. 09. 2021 09.42

V nedeljo je bilo po pričakovanjih opravljenih nekoliko manj testov kot običajno: ob 1657 odvzetih brisih je bilo s PCR-testom potrjenih 282 novih okužb z novim koronavirusom, kar predstavlja 17 odstotkov pozitivnih testov. V bolnišnicah se trenutno zdravi 312 covidnih bolnikov, od tega jih je 74 na intenzivni terapiji. Umrla je ena oseba s covidom-19.

V petek 1085 novih okužb, najmlajši bolnik na intenzivni negi star 27 let

11. 09. 2021 09.48

V petek je bilo ob 5488 opravljenih PCR-testih potrjenih 1085 novih okužb z novim koronavirusom. Delež pozitivnih znaša 19,8 odstotka. V bolnišnicah zdravijo 274 bolnikov s potrjeno okužbo, 62 jih potrebuje intenzivno zdravljenje. Umrli so trije covidni bolniki. Po oceni Nacionalnega inštituta za javno zdravje je v državi trenutno 9369 aktivnih okužb, kar je 551 več kot dan prej.

Hawlina: Z novimi zdravili lahko uspešno podaljšujemo preživetje

10. 09. 2021 21.37

Stanetu Rupniku so pred enajstimi leti postavili diagnozo rak na prostati. Štiri leta se je zdravil po klasičnih metodah. Potem pa še sum, da so se v rebrih pojavile metastaze. Zdravnik mu je predstavil še eno možnost zdravljenja, in sicer sodelovanje v raziskavi. "Za sodelovanje v raziskavi sem se odločil zato, ker zaupam v znanost, zaupam dr. Hawlini kot zdravniku in tudi zato, ker sem vedel, da bom s tem dobil nadstandardno skrb za moje zdravje," pove Rupnik.

Kisik v covidnih bolnišnicah rešuje življenja, zaradi nevarnosti požara pa jih tudi ogroža

10. 09. 2021 15.18

Ob požaru v covidni bolnišnici, po katerem so priče poročale o eksploziji kisikove jeklenke, so makedonski novinarji spomnili, da to še zdaleč ni bila edina tovrstna tragedija. Podobne nesreče so se zgodile tudi v Romuniji, Ukrajini, Egiptu, Turčiji, Indiji, Rusiji in Iraku. Od začetka pandemije je bilo po vsem svetu tako na bolnišničnih oddelkih, na katerih zdravijo bolnike s covidom-19, vsaj 20 požarov, v katerih je umrlo več kot 150 ljudi.