bolniki

Razmere v bolnišnicah še vedno resne, upad intenzivnih bolnikov šele čez 14 dni

08. 12. 2021 16.27

Razmere v slovenskih bolnišnicah so še vedno resne, je ocenil minister za zdravje Janez Poklukar. Zdravstvo po njegovih besedah še vedno težko kljubuje vsem dnevnim pritiskom covida-19, zato vse naproša, naj prisluhnejo zdravstvenim delavcev, pristopijo k cepljenju in izvajajo ukrepe, kajti "samo na ta način bomo lahko približno normalno vstopili v božično-novoletni čas", je dejal.

Mladim zdravnikom zgolj pet evrov na uro

07. 12. 2021 22.32

Nihče ni slutil, da bo epidemija, ki jo je sprožil koronavirus, prinesla še eno epidemijo - poplavo napačnih, zavajajočih, pomanjkljivih informacij. Epidemijo nezaupanja v zdravstveno stroko. Epidemijo nesoglasij, prepirov, medsebojnih obračunavanj, žaljivih napadov. Zato so se mladi zdravniki odločili, da bodo osveščali o covidu. Predvsem preko družbenih omrežij, da zajamejo čim širši krog ljudi.

Hvaležni Alfi Nipič v bolnišnici pripravlja presenečenje

07. 12. 2021 20.15

Ko si zdrav, imaš sto želja, v bolnišnici pa samo eno – da bi ti bilo bolje, pravi legenda slovenske zabavne glasbe Alfi Nipič, ki je bil zaradi težjega poteka covidne pljučnice deset dni na intenzivni negi, zdaj pa so ga premestili na covidni oddelek. V zahvalo zdravniškemu osebju pripravlja presenečenje. Povezano je z znamenitim Silvestrskim poljubom, ki praznuje častitljivih 50 let.

S hiperimunsko prebolevniško plazmo pri nas zdravili okoli 160 bolnikov s covidom-19

07. 12. 2021 10.08

V Sloveniji so bolnike s covidom-19 s krvno plazmo prebolevnikov zdravili od novembra lani. V tem času so na takšen način zdravili okoli 160 bolnikov, pa še to le najranljivejše z okrnjenim imunskim sistemom. Pri teh se je zdravljenje izkazalo za učinkovito, pravijo na UKC Ljubljana.

Od 20.000 posegov za krajšanje čakalnih vrst doslej opravili le dobrih 600

07. 12. 2021 07.52

Ministrstvo za zdravje je zaradi zaostrenih epidemioloških razmer v državi ustavilo izvajanje programa za skrajševanje čakalnih vrst v zdravstvu. Razpisanih je bilo več kot 20.000 storitev in posegov, s katerimi bi do hitrejše zdravstvene storitve prišli tisti bolniki, ki čakajo nedopustno dolgo. A hitrejše obravnave je bilo doslej deležnih le nekaj več kot 600 bolnikov. Državni sekretar na ministrstvu za zdravje Robert Cugelj pravi, da bi lahko izvajanje programa nadaljevali v januarju.

WHO odsvetuje uporabo krvne plazme pri zdravljenju covida-19

07. 12. 2021 08.00

Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) je v medicinski reviji British Medical Journal objavila priporočilo, ki odsvetuje uporabo krvne plazme prebolevnikov po covidu-19 za zdravljenje covidnih bolnikov z blažjo ali srednje hudo obliko bolezni.

Na pomoč v bolnišnice še devet italijanskih vojaških zdravstvenikov

06. 12. 2021 08.50

Zaradi visokega števila okužb in covidnih bolnikov so slovenske bolnišnice pod velikim pritiskom, soočajo se namreč s pomanjkanjem zdravstvenega kadra. Na pomoč so priskočili tudi zdravstveni delavci Slovenske vojske, v nedeljo se jim je pridružilo še šest italijanskih. Dodatnih devet bi moralo prispeti že danes, a je bil polet preložen na torek.

775 novih okužb. Logarjeva: 'Trend številk v intenzivnih enotah ni niti najmanj ugoden'

06. 12. 2021 09.39

Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ) je sporočil, da je bilo v nedeljo ob 1857 opravljenih testih PCR potrjenih 775 novih okužb. Delež pozitivnih testov je bil 41,7-odstoten. Po oceni NIJZ je v državi 28.698 aktivnih primerov okužb. Mateja Logar, vodja svetovalne skupine pri Ministrstvu za zdravje, je opozorila, da je pritisk na intenzivne enote še vedno velik. Ne moremo si privoščiti, da bi se epidemiološka situacija poslabšala, je dodala.

Odpoved operacij: 'V bolnišnico prihajajo samo taki, ki imajo že odmrtje na nogah'

05. 12. 2021 19.29

Zaradi epidemije so ogrožene številne operacije. Številne zaposlene so iz operacijskih dvoran preusmerili na covid oddelke, zato lahko operirajo samo urgentne, nujne in onkološke bolnike. Pogosto so tako postavljeni pred odločitev, kateri bolnik bolj in prej potrebuje operacijo in kateri lahko, z manj škode za zdravje, še počaka. Da bi necovidne bolnike zato pošiljali na operacije v tujino, pa še ne razmišljajo.

'Delo fizioterapevtov v intenzivni terapiji je neprecenljivo'

03. 12. 2021 20.25

Poleg zdravnikov in medicinskih sester, ki že dobro leto in pol skrbijo za bolnike s covidom, so nepogrešljiv del ekipe tudi fizioterapevti. Ti so vključeni v delo intenzivnih enot, kjer z bolniki izvajajo dihalne vaje, jih razgibavajo tudi, ko so v umetni komi, na navadnih covidnih oddelkih jim okrepijo mišice, jih postavijo spet na noge, izrednega pomena pa je njihovo delo tudi pri kasnejši rehabilitaciji, ki je pri dolgotrajnem covidu bistveni del okrevanja.

Omikron potrjen v ZDA in 11 članicah EU

01. 12. 2021 08.42

Prisotnost seva omkrion so potrdili v ZDA in 11 državah EU. Največ okužb so potrdili na Nizozemskem (16) in na Portugalskem (14). Večina potrjenih primerov nove koronavirusne različice v EU je sicer povezanih s potovanji na jug Afrike.V Avstriji pa je november drugi najboljši mesec po številu razdeljenih odmerkov cepiva proti covidu-19. Medtem zaradi širjenja nove različice omikron vse več držav po Evropi in tudi drugod po svetu zaostruje ukrepe za zajezitev virusa. Za to so se med drugim odločile Irska, Portugalska, Švedska in Japonska. Novi sev so sicer v zadnjem dnevu potrdili v Braziliji in Nigeriji.

UKC Maribor: Delamo, kolikor lahko in čez mejo

30. 11. 2021 16.09

Ekipa Preverjeno je prejšnji petek preživela dan v Univerzitetnem kliničnem centru Maribor. Bili so tudi na urgenci, ko so pripeljali še enega kritično bolnega pacienta s sumom na covid-19. "Samo prosimo in molimo lahko, da jih danes ne bo še več in tako iz dneva v dan, tedna v teden, meseca v mesec," je pripovedoval predstojnik Urgentnega centra v Mariboru.

Omikron tudi na Češkem in v Avstraliji, simptomi so neobičajni, a blažji

28. 11. 2021 08.37

Oblasti na Češkem in v Avstraliji so potrdile prve primere različice novega koronavirusa omikron v teh državah. Izrael bo za omejitev širjenja nove različice danes zaprl meje za vse tujce. Pri 13 potnikih z letal, ki sta se na Nizozemsko vrnili iz Južne Afrike, so prav tako potrdili novo različico. Bolniki, ki so se v Južni Afriki doslej okužili z novo različico koronavirusa omikron, za zdaj sicer niso resneje zboleli. Simptomi so neobičajni, a blažji, bolniki predvsem poročajo o izjemni utrujenosti.

Po prihodu z juga Afrike stroga karantena tudi v Sloveniji

27. 11. 2021 09.52

Zaradi nedavne potrditve skrb vzbujajoče različice koronavirusa omikron je odločitev o omejitvi potovanj iz držav južne Afrike sprejela tudi slovenska vlada. Določila je obvezno karanteno za tiste, ki imajo prebivališče na območjih, kjer je bila ugotovljena prisotnost omenjene različice. Osebe, ki so se v zadnjih dveh tednih zadrževale na ogroženih območjih, morajo o tem obvestiti Policijo na številko 113, nato se jih napoti v karanteno na domu za 10 dni. Obvezne karantene se ne more predčasno prekiniti, dan po njenem izteku pa je treba opraviti še PCR-test.

Prihajajo nova zdravila: poleg molnupiravirja tudi cepivo v obliki obliža?

26. 11. 2021 06.00

"Nismo na robu, smo že daleč čez rob zmogljivosti," je v četrtek opozoril vodja intenzivne terapije v ljubljanskem kliničnem centru. Na intenzivni terapiji zdravijo največje število bolnikov od začetka epidemije covida-19. Starostna struktura tistih s težkim potekom bolezni se niža, število necepljenih v razmerju do cepljenih je 4 proti 1. Osebja je drastično premalo, zato se za kadrovsko pomoč po Italiji zdaj oziramo tudi proti Hrvaški.

Jerala: Molnupiravir učinkovit, a cepiva še vedno nudijo boljšo in trajnejšo zaščito

25. 11. 2021 15.49

V Slovenijo prihaja zdravilo molnupiravir za zdravljenje covida-19, ki deluje na koronavirus tako, da poveča mutacije v virusu in ga onesposobi, tako da se ne more več razmnoževati. Najprej so ga razvili za zdravljenje gripe in ebole, potem pa se je izkazalo, da dobro deluje tudi proti novemu koronavirusu. Kljub temu strokovnjak Roman Jerala poudarja, da cepiva še vedno nudijo boljšo in trajnejšo zaščito kot novo zdravilo.

Zdravstvenika, ki skrbita za covidne bolnike: Ne gre le za številke, gre za ljudi

24. 11. 2021 19.36

Tudi po 100 in več nadur mesečno oddela zdravstveno osebje, ki skrbi za bolnike s covidom-19. 22 12-urnih delovnikov na mesec, osem nočnih izmen in dva delovna vikenda v zadnjih dveh tednih, pri čemer je treba skrbeti za res hude bolnike, hkrati pa še uvajati osebje, ki prihaja na pomoč z drugih oddelkov. Takšne so izkušnje dveh mladih diplomiranih zdravstvenikov, ki že od začetka epidemije delata na covidnih oddelkih. A to niti ni najhuje, pravita: "Bistveno težje je, da za bolnike ne moremo poskrbeti tako dobro, kot bi lahko."

Gorjupova: Tega, kar se dogaja s pljuči covidnih bolnikov, še nisem videla

24. 11. 2021 12.17

V UKC Ljubljana tudi v času covida izvajajo najzahtevnejša zdravljenja in posege, med njimi tudi zdravljenje ECMO na intenzivni terapiji in transplantacije. Vojka Gorjup z UKC Ljubljana je dejala, da v 30 letih kariere takšnih pljuč, kot jih imajo covidni pacienti, še ni videla. Tomaž Štupnik je spregovoril o uspešnih transplantacijah pljuč, Matevž Harlander pa razložil omejitve po presaditvi. Matjaž Turel je medtem na tiskovni konferenci spregovoril o izkušnjah iz postcovidne ambulante.

Po konferenci zdravniki, nasprotniki cepljenja, zboleli za covidom, zdravijo se z ivermektinom

24. 11. 2021 15.41

Le nekaj dni po konferenci, na kateri so razpravljali o alternativnih možnostih zdravljenja koronavirusne bolezni, je sedem ameriških zdravnikov zbolelo za covidom-19. Eden od njih je tudi 71-letni kardiolog in glasen nasprotnik cepljenja, ki je na konferenci povedal, da že 16 mesecev jemlje ivermektin. 'Čudežno zdravilo' naj bi praktično izničilo smrtnost zaradi novega koronavirusa, a je več študij pokazalo ravno nasprotno.

Komisija za medicinsko etiko: Poziv k ustavitvi cepljenja otrok je neetičen

24. 11. 2021 14.33

Komisija za medicinsko etiko nedavni poziv Iniciative slovenskih zdravnikov k ustavitvi cepljenja otrok in mladostnikov proti covidu-19 ocenjuje kot neetičen in poziva obe poklicni organizaciji slovenskih zdravnikov, da se opredelita do strokovno oporečnega javnega ravnanja svojih članov in ukrepata v okvirih svojih pristojnosti.

3144 novih okužb: 'Trenutno ne moremo ustrezno poskrbeti niti za večjo prometno nesrečo'

24. 11. 2021 09.43

V torek so pristojni opravili 8618 testiranj PCR in potrdili 3144 novih okužb, pozitivnih je bilo 36,48 odstotka PCR testov. V bolnišnicah se zdravi 1168 oseb, od tega jih je 283 na intenzivni negi, kar je dve osebi manj kot dan prej. Kadra v bolnišnicah medtem še vedno primanjkuje. Državni sekretar Franc Vindišar je dejal, da v tem trenutku ne moremo več ustrezno poskrbeti za večjo naravno ali prometno nesrečo, kjer bi imeli večje število ponesrečencev.

Koliko zasebnikov iz zdravstvenih ustanov pomaga v najbolj obremenjenih bolnišnicah?

23. 11. 2021 14.12

Ko smo prejšnji teden prvič videli, da so pripadniki vojske zakorakali v ljubljanski UKC, je bilo jasno, da smo izčrpali vse druge možnosti. Zaposleni v bolnišnicah ne zmorejo več, postelje na intenzivnih enotah so več kot polne. Preverili smo v UKC Mariboru, kako zmorejo, kdo jim pomaga?

BLOG: Vplivi B-vitaminov na zdravje

21. 11. 2021 17.09

Vitamini B pomagajo pretvoriti druga hranila v energijo, vzdržujejo zdrav metabolizem ter podpirajo delovanje živcev in jeter, zdravje kože, zdravje oči in rast oziroma razvoj ploda med nosečnostjo.

Združenje Onko Net: Naj epidemijo covida-19 izrine epidemija solidarnosti in človečnosti

20. 11. 2021 18.33

Slovensko združenje organizacij bolnikov z rakom Onko Net prosi ljudi, naj z upoštevanjem ukrepov in odgovornim ravnanjem ter cepljenjem pomagajo zajeziti epidemijo covida-19, odločevalce pa poziva, naj kljub še tako zaostrenim razmeram v slovenskih bolnišnicah ne ustavljajo onkološkega zdravljenja in presejalnih programov za zgodnje odkrivanje raka. Zaskrbljeni so namreč, da bi lahko nadaljnje naraščanje števila covidnih bolnikov vodilo v krčenje onkoloških programov. "Vsako odlašanje z zgodnjo diagnostiko in zdravljenjem raka je namreč življenje ogrožajoče, za nekatere bolnike z rakom pa lahko pomeni tudi smrtno obsodbo," opozarjajo.

Salzburg in Zgornja Avstrija v 'lockdown' za celotno družbo, Nemčija zaostruje ukrepe

18. 11. 2021 08.31

Češka vlada je odločila, da bo v državi od ponedeljka za številna področja potrebno izpolnjevati pogoj PC, avstrijski zvezni deželi Salzburg in Zgornja Avstrija uvajata lockdown za celotno družbo, tudi za cepljene, Nemčija necepljenim omejuje javno življenje, v Belgiji pa bo ob hitrem porastu okužb od ponedeljka obvezno delo od doma vsaj štiri dni na teden. Medtem se avstralska Viktorija bliža cilju 90-odstotne precepljenosti in sproščanju omejitev.

EMA začela postopek odobritve zdravila proti covidu-19 xevudy

18. 11. 2021 17.22

Evropska agencija za zdravila (EMA) je začela postopek odobritve zdravila proti covidu-19 xevudy (sotrovimab). Proizvajalca GlaxoSmithKline in Vir Biotechnology sta vložila vlogo za odobritev zdravila v Evropski uniji, je sporočila EMA. Zdravilo, ki je v pregledu, naj bi pri odraslih in mladostnikih preprečilo hud potek bolezni po okužbi z novim koronavirusom. Odločitev bo agencija predvidoma sporočila čez dva meseca.

Jereb: Žal se uresničujejo najbolj črne napovedi

18. 11. 2021 09.20

V sredo so v Sloveniji potrdili 3662 novih okužb s koronavirusom. Umrlo je 24 covidnih bolnikov. Kot je poudarila predstojnica infekcijske klinike Univerzitetnega kliničnega centra (UKC) Ljubljana Tatjana Lejko Zupanc, so standardi in normativi zdravljenja zdaj pozabljeni, saj zdravstveno osebje ne zmore zagotavljati vsega, kar v normalnih razmerah pripada bolnikom. Kot je povedal vodja ljubljanske intenzive Matjaž Jereb, se žal uresničujejo črne napovedi, da bo do konca novembra verjetno umrlo 400 covidnih bolnikov v tem valu. Temu bi se lahko izognili s cepljenjem, je poudaril. Lejko Zupančeva pa je posvarila, da če se ne bomo precepili, se 'covida ne bomo rešili do maja'.

Ob svetovnem dnevu raka trebušne slinavke poudarjajo pomen zgodnjega odkrivanja

18. 11. 2021 10.50

Vsak tretji četrtek v novembru obeležujemo svetovni dan raka trebušne slinavke. Onkološki inštitut Ljubljana in Združenje EuropaColon Slovenija tudi letos opozarjata, da je zgodnje odkrivanje ključno. Gre za bolezen, ki ima eno najslabših statistik preživetja, saj več kot tri četrtine bolnikov z rakom trebušne slinavke umre že v prvem letu bolezni.

Bešič Loredan: Poslovni interes bolnišnice je ena stvar, skrb za zdravje pacientov pa druga

17. 11. 2021 09.21

Ob tem, ko minister Poklukar razlaga, da šteje vsak zdravnik, so v novogoriški bolnišnici odpustili Danijela Bešiča Loredana, ki je eden redkih zdravnikov, ki si je upal opozarjati na korupcijo v zdravstvu. Odpustili so ga, ker se je zavzel za bolnike na ortopedskem oddelku. Vodstvo novogoriške bolnišnice, ki ga je Loredan tudi v naši oddaji kritiziral, da ni storilo dovolj, da bi se bolnišnica ustrezno pripravila na novi val epidemije covida, in da bi ortopedske paciente umikalo v neprimerne prostore, pravi, da morajo biti Loredanovi vsi pacienti, ne le ortopedski. Ali je res pozabil na paciente, ki niso njegovi, in ali je namerno oviral bolnišnične priprave na sprejem dodatnih covid bolnikov?

31-letna Argentinka: druga oseba na svetu, ki je HIV premagala brez zdravljenja

16. 11. 2021 19.34

Zdravniki trdijo, da je 31-letna Argentinka druga oseba na svetu, ki je okužbo z virusom HIV prebolela brez zdravil s pomočjo svojega imunskega sistema. Znano je namreč, da se tovrstna okužba zdravi z zdravili, ki jih bolniki morajo redno jemati celo življenje. "To je pravi čudež človeškega imunskega sistema," pa je glede Argentinke dejala imunologinja Xu Yu z bostonskega inštituta.