bolniki

V Avstriji prvo zaprtje za necepljene v Evropi, v Latviji jih lahko odpustijo

15. 11. 2021 05.53

Avstrija v boju proti četrtemu valu pandemije covida-19 kot prva v EU za necepljene uvaja zaprtje javnega življenja. To pomeni, da bodo lahko necepljeni svoj dom zapustili le za nujne opravke, obisk pri zdravniku in odhod na delo ali v šolo. Delodajalci v Latviji pa lahko po novem odpustijo zaposlene, ki zavračajo cepljenje proti covidu-19. Tudi v Nemčiji se nadaljuje dramatično zaostrovanje četrtega vala pandemije covida-19. Sedemdnevna incidenca na 100.000 prebivalcev je tam prvič doslej presegla 300.

Bolnišnicam na pomoč priskočili študenti in dijaki, odzvala se je tudi Slovenska vojska

15. 11. 2021 20.21

V bolnišnicah bo v prihodnjih dneh pomagalo 55 bolničarjev Rdečega križa, odzvalo se je tudi več sto dijakov in študentov. V sežanski bolnišnici bo na primer izčrpanim zdravstvenim delavcem na pomoč priskočil kar ves razred, 31 maturantov zdravstvene nege iz Postojne. Dodatni pari rok bodo prišli prav na vseh oddelkih, na katerih zmanjkuje osebja – pri triaži, brisih, higieni, hranjenju, dajanju zdravil. Prakso pa bodo pridobivali tudi na covidnem oddelku, kar jim je, kot pravijo, v izziv. Že v torek bo na pomoč priskočila tudi vojska, ki bo zagotovila štiri ekipe po pet oseb – od medicinskih sester in zdravstvenih tehnikov do bolničarjev in reševalcev. V pripravljenosti pa so tudi gasilci.

Pomanjkanje bolnišničnih kapacitet: 'To ni masovna nesreča, to je družbena katastrofa'

14. 11. 2021 19.34

Slovenske bolnišnice so na samem robu. Hospitaliziranih je že 990 covidnih bolnikov, kar 227 jih potrebuje intenzivno terapijo, največ od začetka epidemije. In ker nič ne kaže na bolje, bolnišnice iščejo načine, kako povečati število postelj v intenzivnih enotah. Do torka jih morajo po podatkih direktorjev bolnišnice pripraviti 286, kar je največ, kar bi lahko še zmogli. Kaj pa potem? Bolniki, ki se borijo za življenje, ne bodo ostali pred vrati, bo pa vse ostalo močno okrnjeno, morda bodo morali začasno ustaviti tudi napovedane onkološke operacije.

V požaru v bolgarski bolnišnici umrli trije covidni bolniki

14. 11. 2021 11.04

V požaru, ki je sredi četrtega vala pandemije covida-19 ponoči izbruhnil na covidnem oddelku bolnišnice v Bolgariji, so umrli trije covidni bolniki. Vzrok je bil najverjetneje goreča cigareta.

Matične celice – revolucija ali le evolucija?

13. 11. 2021 11.04

Sinova bolezen tik pred vstopom v prvi razred osnovne šole je pretresla družino, vse prioritete je postavila na glavo, se spominja Luka Mitrovič. Telo njegovega, takrat 6-letnega sina, ni več proizvajalo trombocitov. Že ob manjši poškodbi, ureznini, bi lahko izkrvavel. "Odpovedal mu je kostni mozeg. Mi tega nismo vedeli. Začeli so se pojavljati modri odtisi tam, kjer je gumica od pižame ali če se je majica držala kože," je opisal. Ekipa 24UR Inšpektor je raziskovala podrobnosti o zdravljenju z matičnimi celicami.

V četrtek potrdili 3431 okužb, minister Poklukar pomaga v UKC Ljubljana

12. 11. 2021 09.39

Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ) je sporočil, da je bilo v četrtek ob 9118 opravljenih testih PCR potrjenih 3431 novih okužb. Delež pozitivnih testov je bil 37,6-odstoten. Po oceni NIJZ je v državi 40.869 aktivnih primerov okužb. Iz slovenjgraške bolnišnice so sporočili, da širijo covidni oddelek, zanj pa potrebujejo dodaten kader. Medtem minister za zdravje Janez Poklukar v UKC Ljubljana pomaga pri zdravljenju covidnih bolnikov. Prostovoljci Rdečega križa, ki so pomagali tudi v prejšnjih valovih epidemije, pa bodo delo na covidnih oddelkih začeli naslednji teden.

Podobe virusne more: tekajoče sestre, nenehni piski aparatov, ki ohranjajo življenja, e-objemi ...

11. 11. 2021 20.47

Kakšne so, ko govorimo o zdravju naše družbe, posledice leto in pol dolge virusne more? In kako iziti iz te krize? Dr. Marko Žličar, vodja diagnostično-terapevtskega servisa, čigar največji strah je, da bo moral izbirati med bolniki, razmišlja, da je tisto, kar nas lahko reši, skupna družbena odgovornost, odgovornost in skrb do sočloveka, soseda, prijatelja, družinskega člana, konec koncev cele skupnosti, v kateri živimo.

Učenci in dijaki, ki se ne bodo samotestirali in nosili mask, se bodo izobraževali na daljavo

11. 11. 2021 15.59

Kot je dejal državni sekretar na ministrstvu za šolstvo Damir Orehovec, imajo učenci in dijaki dve možnosti: obvezno samotestiranje v šoli in uporaba mask ali pa šolanje na daljavo. Učenci in dijaki s posebnimi potrebami bodo samotestiranje lahko izvedli v domačem okolju. Glavni tajnik Sindikata vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture Slovenije Branimir Štrukelj je bil sicer pred novinarsko konferenco kritičen tudi nad odsotnostjo šolske ministrice Simone Kustec.

Izjemen porast pacientov: na zdravnika naj se obrnejo le ob akutnih obolenjih in vročinskih stanjih

11. 11. 2021 14.20

Ljubljanski zdravstveni dom poziva k racionalni rabi zdravstvenih storitev v osnovnem zdravstvu, saj se v trenutni epidemiološki situaciji v ambulantah primarnega nivoja soočajo z "izjemnim" porastom pacientov, obolelih za covidom-19, ki potrebujejo zdravstveno oskrbo. Paciente zato prosijo, naj se v naslednjih štirih tednih na zdravnika obračajo ob akutnih obolenjih in vročinskih stanjih.

Matjaž Jereb: V UKC Ljubljana na intenzivnem oddelku 80 % necepljenih

10. 11. 2021 10.11

Epidemiološka slika je v državi iz dneva v dan slabša. S covidnimi bolniki se polnijo postelje na navadnih enotah in tudi na intenzivnih. Pristojni zato opozarjajo, da ne vedo, kako dolgo bodo zdravstvene ustanove zdržale tak pritisk. O aktualnem epidemiološkem stanju je na novinarski konferenci spregovoril Vodja oddelka intenzivne terapije Infekcijske klinike UKC Ljubljana Matjaž Jereb je dejal, da je od vseh hospitaliziranih na navadnem oddelku 60 odstotkov necepljenih, na intenzivnem oddelku pa je necepljenih 80 odstotkov. "Če bi imeli višjo precepljenost, se ne bi soočali s temi številkami, ki jih imamo danes," je dodal.

Pomagali 118 bolnikom po covidu-19 in odpovedi dihal: Nekateri še vedno nočejo razumeti, kako se vse sesuva

10. 11. 2021 07.44

Univerzitetni rehabilitacijski inštitut Soča. V tej naši edini ustanovi za rehabilitacijo kritično bolnih, ki je te dni obdana z idiličnimi jesenskimi barvami, poteka rehabilitacija bolnikov po najhujši obliki bolezni covid-19. Okrevanje po takšni obliki bolezni traja več mesecev, nad bolnikom pa bedi ekipa izkušenih strokovnjakov. Pogovarjali smo se z doc. dr. Primožem Novakom, ki je vodja oddelka za rehabilitacijo bolnikov po poškodbah, s perifernimi živčnimi okvarami in revmatološkimi obolenji, kamor ti bolniki pridejo po pomoč. Covid-19 je zaznamoval tudi njegovo delo in delo njegove ekipe. Spregovoril je o zahtevni rehabilitaciji bolnikov, pa tudi o občutkih, ki ga prevevajo, ko se epidemiološka slika slabša, ljudje pa se bolj kot k znanosti obračajo k laičnim spletnim zapisom. "Težko je razumeti," pravi.

Odprli ambulanto za zdravljenje z regeneronom: koktajl protiteles, ki nevtralizira virus

09. 11. 2021 17.50

Pritisk na bolnišnice, ki je, tudi zaradi prenizke precepljenosti, iz dneva v dan večji, bi lahko nekoliko zmanjšala uporaba regenerona, koktajla protiteles proti covidu-19, ki ga je med prvimi prejel nekdanji ameriški predsednik Trump. Pri zgodnjem poteku okužbe ga dajejo tistim, za katere pričakujejo, da bi lahko razvili težji potek bolezni in bi potrebovali bolnišnično zdravljenje. Da bi ga ponudili čim več bolnikom, so v ljubljanskem kliničnem centru odprli posebno ambulanto za regeneron, kjer jim bodo pod ustreznim nadzorom aplicirali to zdravilo. Bolnik je v nekaj urah odpuščen v domačo oskrbo, hujših neželenih učinkov pa doslej niso zaznali.

'Če posameznik premaga težek potek bolezni, boj še ni dobljen'

09. 11. 2021 18.54

Pri nas se v bolnišnicah trenutno zdravi 874 covidnih bolnikov, 193 se jih na intenzivnih enotah bori za življenje. Najmlajši med njimi ima komaj 28 let. A to, da bodo bolezen premagali, da jih bodo odklopili z vseh aparatur, še ne pomeni, da je zdravljenja konec in da se takoj vrnejo v običajno življenje. Za mnoge to pomeni, da jih čaka učenje hoje, celo govora, da bodo imeli težave pri prehranjevanju. K temu dodajmo še koktajl zdravil, ki ga prejemajo, da sploh ostanejo živi v času, ko so priklopljeni na aparate.

Danska znova uvaja covidno potrdilo, na Otoku obvezno cepljenje za zdravstvene delavce

09. 11. 2021 08.37

Danska bo zaradi zaostrovanja epidemioloških razmer znova uvedla omejitve v javnem življenju. Britanska vlada je medtem napovedala uvedbo obveznega cepljenja proti covidu-19 za vse zaposlene v javnem zdravstvu v Angliji. V Franciji bo od decembra za starejše od 65 let osvežitveni odmerek pogoj za covidno potrdilo. Na Hrvaškem znova poročajo o skoraj 5000 pozitivnih in najvišjem številu mrtvih, najvišje število mrtvih so zabeležili tudi v Bolgariji, kjer je v enem dnevu umrlo 334 covidnih bolnikov.

V ponedeljek 3344 okužb, intenzivni oddelki naj bi vrh zasedenosti dosegli 24. novembra

09. 11. 2021 09.49

V ponedeljek je bilo opravljenih 7615 testov PCR, potrjenih pa 3344 okužb z novim koronavirusom. Delež pozitivnih testov je tokrat znašal 43,9 odstotka. "Epidemično stanje v državi je skrajno resno, bolnišnice so na pragu zmogljivosti," je dejal državni sekretar Franc Vindišar in dodal, da so morali standarde za oskrbo intenzivnih bolnikov že znižati. Vrh zasedenosti intenzivnih oddelkov pričakujejo 24. novembra, ko naj bi bilo zasedenih več kot 250 intenzivnih postelj. Igor Dovnik iz Strokovnega združenja zasebnih zdravnikov in zobozdravnikov je dodal, da pričakujejo, da bo v najkrajšem možnem času na državnem nivoju razglašen rdeči alarm.

'Ko bodo dosežene nove maksimalne covid kapacitete, bo nivo obravnave še nižji'

08. 11. 2021 19.52

Na navadnih covid oddelkih leži že 843 bolnikov, na intenzivnih 186. Ministrstvo za zdravje je po skoraj dveh letih epidemije imenovalo posebno skupino koordinatorjev, ki bodo dnevno spremljali zasedenost kapacitet, prerazporejali kader in opremo. Bolnišnice pospešeno iščejo dodatne rezerve, Slovenija bi po zadnjih ocenah lahko zagotovila do 1.200 navadnih in 300 intenzivnih postelj. A to bo mogoče le na račun vseh ostalih necovidnih pacientov, v tem primeru bodo namreč zdravili le še nujne primere in onkološke bolnike. Standardi zdravljenja bodo neizogibno padli, svarijo na ministrstvu za zdravje, kjer so se odločili, da kadrovsko podhranjenost rešujejo tudi z dijaki in študenti. Kdaj pa bomo začeli bolnike voziti v tujino?

V nedeljo potrjenih 1282 novih okužb

08. 11. 2021 09.49

Nacionalni inštitut za javno zdravje je objavil epidemiološke podatke za nedeljo, ki kažejo, da so pristojni tokrat potrdili 1282 okužb. Opravili so 2958 testov PCR. Delež pozitivnih testov je znašal 43,3 odstotka. UKC Maribor je medtem predstavil razmere na Kliniki za kirurgijo. Kirurgi so opozorili, da se je zaradi povečanega števila covidnih pacientov močno zmanjšalo število operativnih posegov za ostale bolnike. Čakalne dobe za operacije, ki niso nujne, se tako še podaljšujejo. Bolniki zato čakajo na operacije, včasih tudi predolgo, opozarjajo.

S potrdilom PCT druge osebe želela obiskati hospitalizirano sestro

08. 11. 2021 12.04

V ljubljanskem kliničnem centru so minuli konec tedna obravnavali žensko, ki je želela svojo hospitalizirano sestro obiskati s potrdilom PCT druge osebe. Varnostna služba je ugotovila zlorabo in poklicala Policijo.

Ihan: Ukrepi so nezadostni

06. 11. 2021 10.27

"To, kar trenutno delamo, je težko imenovati drugače kot brezglavo prekuževanje. Podobno počnejo v Združenem kraljestvu, vendar so tam vse pazljivo načrtovali in prej dosegli visoko precepljenost, pri nas pa skačemo na trda tla iz tretjega nadstropja in bomo srečni, če si bomo samo polomili noge." Tako ukrepe, ki jih je sinoči sprejela vlada, komentira priznan imunolog Alojz Ihan. Vodja svetovalne skupine za cepljenje Bojana Beović pa izpostavlja: "Če bi potrebovali bolnišnično zdravljenje samo cepljeni, bi bile številke obvladljive."

Omejitve v trgovinah in lokalih, prepoved zbiranja, poleg PCT še osebni dokument

06. 11. 2021 07.16

Vlada je v petek znižala starostno mejo za izpolnjevanje pogoja PCT, in sicer na 12 let, učenci se bodo kmalu pogosteje samotestirali, v gostinskih lokalih pa bo možna strežba le za mizo, in sicer med 5. in 22. uro, je povedal minister za zdravje Janez Poklukar. Začasno se zapirajo nočni lokali, začasno bo prepovedano tudi zbiranje, razen v ožjem družinskem krogu. Še vedno bo tako rekoč povsod veljal pogoj PCT, a so uvedli novost: ta pogoj je izpolnjen le, če se oseba poleg dokazila izkaže še z veljavnim osebnim dokumentom. Bo pa stroške hitrega testiranja spet kril državni proračun.

Vlada sprejela odločitev: prepoved obratovanja diskotek in javnih zborovanj

05. 11. 2021 06.36

Vlada in stroka so na Brdu pri Kranju več kot šest ur razpravljali o ukrepih, s katerimi bi zamejili širjenje koronavirusa. Predstavniki vlade in stroke ukrepe predstavljajo na novinarski konferenci. Z novim odlokom uvajajo prepoved obratovanja diskotek, javnih zborovanj, zbiranje pa je dovoljeno le za družinske člane in člane istega gospodinjstva. S 15. novembrom učenci in dijaki začnejo s hitrim antigenskim testom v šolah trikrat tedensko.

Vlada bi popravila izračun nerealiziranega programa zaradi oskrbe covidnih bolnikov

05. 11. 2021 16.26

Vlada bi z novelo zakona o ukrepih za omilitev posledic covida-19 popravila izračun vrednosti nerealiziranega programa zaradi zagotavljanja prostorov za covidne bolnike. Od veljave zakona so se namreč bistveno znižale cene za oskrbo covidnih bolnikov, na podlagi katerih temelji izračun, zato trenutna ureditev ni realna, so ocenili na ministrstvu.

Nove maksimalne kapacitete: 300 intenzivnih in 1200 postelj na navadnih covidnih oddelkih

05. 11. 2021 13.56

Na ministrstvu za zdravje so pojasnili, da so se z vodstvi bolnišnic dogovorili za dodatne kapacitete na covidnih oddelkih. Nove maksimalne kapacitete so 300 intenzivnih postelj in 1200 navadnih postelj. Ukinili bodo programe v referenčnih ambulantah in centrih za krepitev zdravja, zaposlene pa bodo usmerili v covidne bolnišnice. Trenutne kapacitete v UKC Ljubljana so sicer na robu zmogljivosti, stanje pa je "alarmantno" tudi v UKC Maribor in drugih bolnišnicah.

Pfizer razvil svojo covidno tableto in jo združil z zdravilom za HIV

05. 11. 2021 14.38

Farmacevtska podjetja hitijo z razvojem oralnih protivirusnih zdravil, ki bi bila namenjena zdravljenju covida-19. Potem ko so Britanci kot prvi na svetu odobrili tableto molnupiravir ameriškega podjetja Merck, je svoje preliminarne izsledke prve izmed treh raziskav za podobni izdelek predstavil tudi Pfizer. Zatrjujejo, da njihove tablete z delovnim imenom PF-07321332, če se vzamejo v prvih dneh po pojavu simptomov, zmanjšajo tveganje za hospitalizacijo ali smrt kar za 89 odstotkov.

4511 okužb, med okuženimi in hospitaliziranimi prevladujejo necepljeni

04. 11. 2021 07.06

Po podatkih NIJZ so včeraj potrdili 4511 okužb, opravili pa so 10.156 testov PCR. Oboje je največ doslej. V bolnišnice so včeraj sprejeli 130 novih bolnikov s covidom, hospitaliziran je tudi novorojenček, je sporočila vlada. Umrlo je devet bolnikov. Iz podatkov NIJZ je razvidno, da med okuženimi in hospitaliziranimi s covidom-19 v Sloveniji prevladujejo necepljeni. Bolnišnice so medtem na robu zmogljivosti. Koordinator za covidne postelje Robert Carotta je prepričan, da je edina rešitev popolno zaprtje države.

Direktor UKC Ljubljana: Bližamo se robu zmogljivosti

03. 11. 2021 13.43

V bolnišnicah se razmere zaostrujejo. Trenutno je v Sloveniji hospitaliziranih 670 bolnikov, intenzivno terapijo pa potrebuje 159 pacientov. Direktor UKC Ljubljana Jože Golobič je posvaril, da je največja slovenska bolnišnica na robu zmogljivosti. Ob tem opozarjajo, da bodo pritiski na klinični center v prihodnjih dneh najverjetneje še narasli. Bolj kot bolniških postelj jim še vedno primanjkuje kadra.

Potrdili 3456 novih okužb, kar je največ do zdaj, 18 ljudi umrlo

03. 11. 2021 08.37

Včeraj so potrdili najvišje število okužb doslej. Delež pozitivnih testov znaša 44,8. V bolnišnici je 670 covidnih bolnikov, na intenzivni negi je 159 bolnikov. Umrlo jih je 18. Epidemiološke razmere v državi so zelo resne, je opozorila Maja Bratuša. Največja žarišča so v Celju, Kopru, Kranju in Brežicah in Ljubljani, je dodala in poudarila, da virus ostaja razpršen po celi državi. Vlada vse poziva k spoštovanju zaščitnih ukrepov, na katere vedno več ljudi pozablja. Bojana Beović je na vladni novinarski konferenci poudarila, da je ključno, da je cepljenih čim več državljanov, saj je to učinkovito pri preprečevanju težjih potekov bolezni. Bolnišnice so namreč na robu zmogljivosti.

Bolnišnice povečujejo kapacitete za covidne bolnike in ukinjajo nenujne programe

02. 11. 2021 15.20

Predstavniki ministrstva za zdravje in vodstev bolnišnic so se na današnjem sestanku dogovorili, da bo večina bolnišnic ukinila vse nenujne programe. Hkrati bodo bolnišnice povečale številno navadnih in intenzivnih postelj. Koordinator covidnih bolnišničnih postelj Robert Carotta svari pred zlomom zdravstva, zato je naklonjen zaprtju države.

Pogovor o smrti je v resnici pogovor o življenju

31. 10. 2021 10.10

Na jutrišnji praznik, dan spomina na mrtve, bomo mnogi obiskali grobove svojih najbližjih, preminulih svojcev in prijateljev. Prižgali jim bomo sveče, v tišini se jim bomo poklonili in se jih spominjali. To je tudi čas, ko govorimo o smrti, umiranju in minljivosti. A o vsem tem bi se morali več pogovarjati, ne le okoli 1. novembra, pač pa vsak dan. Ker pogovor o smrti je v resnici pogovor o življenju, pravi Metka Klevišar, portretiranka rubrike 24ur Fokus.

Prvo zdravilo za bolnike s kožnim rakom proizvedli v Sloveniji

30. 10. 2021 07.00

Slovenska znanost medtem začenja pomembno pot v boju proti raku. Že v kratkem bodo pri nas prvi bolniki s kožnim rakom prejeli gensko zdravilo, ki je tudi proizvedeno pri nas. Zdravilo za zdravljenje kožnih tumorjev glave in vratu so v konzorciju SmartGene.si proizvedli v Sloveniji, pri projektu pa je poleg Onkološkega inštituta sodelovalo šest družb, fakultet in klinik. Prvi bolnik naj bi zdravilo prejel že čez devet dni.