brez fakultete

Slovenski študenti preparirali zobe in izdelovali zalivke v breztežnosti

06. 12. 2023 09.48

Slovenski študenti dentalne medicine, strojništva in elektrotehnike Univerze v Ljubljani, ki sodelujejo v projektu SpaceDent, so med paraboličnim letom nad Atlantskim oceanom izvedli uspešne poskuse prepariranja zob in izdelovanja zalivk v simulirani breztežnosti.

Ministrstvo medicinski fakulteti: Nadaljujte s storitvami, odloči naj sodišče

05. 12. 2023 13.37

Potem ko je medicinska fakulteta zagrozila, da bo prenehala izvajati vse storitve za ljubljanski UKC, če ji ta ne poplača nakopičenega dolga, so se odzvali na ministrstvu za zdravje. Nesprejemljivo se nam zdi, da bi kateri koli deležnik iz finančnih razlogov prekinil izvajanje zdravstvenih storitev, saj bi bilo to na škodo pacientov, je povedal državni sekretar. Apeliral je na medicinsko fakulteto, naj nadaljuje z izvajanjem storitev in naj končno odločitev tega spora prepusti sodišču. To pomeni, da se bodo zaradi nesoglasij kopja spet lomila na plečih pacientov, pa so prepričani zastopniki pacientovih pravic.

Začelo se je sojenje Roku Snežiču zaradi očitkov o oškodovanju upnikov

30. 11. 2023 15.44

Na mariborskem sodišču se je začelo sojenje davčnemu svetovalcu in lobistu Roku Snežiču, ki mu specializirano državno tožilstvo očita oškodovanje upnikov zaradi prijave terjatve babice v postopku njegovega osebnega stečaja, s čimer naj bi Furs oškodoval za 150.000 evrov. Snežič vztraja, da je ta zadeva že lani zastarala.

Finančni komentar: Menjava vodstva

28. 11. 2023 07.29

Prejšnji teden smo poročali o menjavi vodstva pri našem največjem naftnem trgovcu Petrolu. V ZDA je odmevala odločitev upravnega odbora OpenAI, ki je odpustil in znova zaposlil ustanovitelja Sama Altmana. Kripto svet zapušča CZ, prvi mož največje kripto menjalnice na svetu.

Na Nizozemskem zmagal desničarski Wilders, ki ima zaradi groženj 24-urno varovanje

23. 11. 2023 09.07

Skrajno desna nizozemska stranka PVV Geerta Wildersa je glede na projekcije, ki temeljijo na 94 odstotkih preštetih glasov, v sredo na parlamentarnih volitvah osvojila 37 od 150 sedežev v parlamentu. Sodeč po najnovejši projekciji je PVV več kot podvojila število sedežev v primerjavi s prejšnjimi volitvami in postala največja stranka v državi. Kolegu Wildersu so med drugim čestitali Francozinja Marine Le Pen, madžarski premier Viktor Orban, španska stranka Vox in nemška Alternativa za Nemčijo (AfD). Zaradi svojih stališč so Wildersu številni radikalni islamisti Wildersu že grozili s smrtjo. Zaradi groženj ima tudi 24-urno varovanje.

Bogovič: Imajo grozljive številke, ko gre za okolje, sploh pomen pri odločanju?

21. 11. 2023 07.00

Številke, o katerih sva med drugim govorila z evropskim poslancem, so iz velike raziskave, v kateri je sodelovalo več kot 1500 znanstvenikov z vsega sveta. Preučevali so, za koliko se je v zadnjih desetletjih zmanjšalo število ptic in žuželk. In te številke so po vseh merilih grozljive.

Femicid: vsako drugo umorjeno žensko ubije partner

18. 11. 2023 13.14

Partnerski umori so vrh ledene gore partnerskega nasilja. Intimnopartnerski umori, tako imenovani femicidi, so v Sloveniji precej pogosti. Konkretne številke: leta 2022 je zaradi femicida umrlo sedem žensk, leta 2021 štiri, leto poprej – v času epidemije, najstrožjih ukrepov in omejenega dostopa do pomoči – pa rekordnih deset.

Za sliko tedna izbran posnetek Zemlje slovenskega satelita

09. 11. 2023 12.19

Evropska vesoljska agencija (Esa) je fotografijo Zemlje, ki jo je posnela kamera na 6000 kilometrov oddaljenem satelitu Trisat-R, izbrala za fotografijo tedna na področju tehnologije, so sporočili iz podjetja Skylabs. Fotografija je bila posneta z izjemno miniaturno kamero velikosti manj kot dveh kubičnih milimetrov.

ONI

06. 11. 2023 05.45

ONI so plesna skupina, ki je svojo ljubezen do plesa združila z žongliranjem, umetnostjo nastopanja in akrobacijami. Njihovo ustvarjanje spremlja želja po boljšem, bolj empatičnem, vključujočem, prijaznem in sočutnem svetu. Pravijo, da so živahni, pisani in močni, predvsem pa izjemno dobri prijatelji, kar se odraža tudi na odru.

Bomo še imeli pokojnine?

21. 10. 2023 10.38

Dobra novica za upokojence: prihodnje leto bodo pokojnine nekoliko višje, predvidoma za 8,2 odstotka. Gre za eno najvišjih rednih uskladitev pokojnin doslej. A hkrati je kruto dejstvo: zaradi nizkih plač v preteklosti pogosto tudi 40 let dela ni dovolj za dostojno starost; dobra polovica upokojencev danes živi s pokojninami, ki so pod pragom tveganja revščine. Več kot 40 odstotkov prejema manj kot 700 evrov, kar ne zadošča niti za pokritje minimalnih življenjskih stroškov.

Pokojnine: najnižja 310, najvišja skoraj 4 tisoč evrov

20. 10. 2023 06.00

Živimo vse dlje, upokojitvene starosti so vse višje, pokojninske dobe vse daljše, pokojnine – kot razkriva razmerje med povprečno plačo in povprečno pokojnino – vse nižje. Kruto dejstvo torej je: zaradi nizkih plač pogosto tudi 40 let dela ni dovolj za dostojno starost. Dobra polovica upokojencev danes živi s pokojninami, ki so pod pragom tveganja revščine. Več kot 40 odstotkov prejema manj kot 700 evrov, kar ne zadošča niti za pokritje minimalnih življenjskih stroškov. Kako pa bo v prihodnje? Na mizi je namreč nova pokojninska reforma. Bomo torej delali dlje? Šli v pokoj kasneje, a imeli zato višje pokojnine? Pa tudi: kako zagotoviti vzdržnost pokojninskega sistema in povrniti zaupanje vanj, zlasti med mladimi?

Zakaj vse več Slovencev živi na poplavnih območjih?

19. 10. 2023 06.00

V avgustovskih poplavah, ki so pod vodo spravile 17.203 kvadratnih kilometrov Slovenije, je bilo zalitih 16.230 stanovanjskih stavb, še 756 jih je bilo zasutih s plazi. Poplavljena so bila tudi območja, ki prej niso veljala za poplavno ogrožena oz. se prebivalci niso zavedali, da so poplavna. Pogosto gre za idilična območja ob vodotokih, kjer je ob običajnih razmerah zelo prijetno, a ko pride do poplav – sploh hudourniških – lahko ljudem odnese vse, opozarja geograf Tajan Trobec. A na poplavnih območjih živi več kot 190.000 ljudi oz. več kot devet odstotkov populacije. Poleg tega je na teh območjih postavljenih 92.670 objektov. Kako je mogoče, da na poplavnih območjih živi vse več ljudi?

Duševno zdravje: 'V Sloveniji ni sistematične kontrole kvalitete storitev'

16. 10. 2023 18.15

Nedavno so predstavniki kliničnih psihologov, psihiatrov in pedopsihiatrov izrazili zaskrbljenost glede informacij o predlogu zakona o psihoterapiji. Menijo, da je ministrstvo njihovo strokovno mnenje pri pripravi predloga zakona popolnoma zaobšlo in ugodilo zasebnim interesom izvajalcev psihoterapije izven zdravstva. "V sistem regulacije naj bi bili pripuščeni tudi psihoterapevtski pristopi, ki nimajo znanstvene podlage ali ki so celo dokazano škodljivi, poleg tega pa še ideologija, ki je izrazito izločevalna in ne sprejema, denimo, ustavno zagotovljene pravice do splava in pravic članov skupnosti LGBTQ," so zapisali. Strokovnjaki, ki delajo zunaj zdravstva, pravijo, da gre za enostranske in obtožujoče izjave ter opozarjajo, da v Sloveniji ni sistematične kontrole kvalitete storitev – ne le psihoterapevtov, pač pa tudi psihiatrov in kliničnih psihologov.

Sanje o Hollywoodu in hokeju v ZDA, ugledna podružnica na 'poceni' Poljskem

15. 10. 2023 16.36

Ko smo se skušali sprehoditi med stojnicami, nad katerimi so se izrisovale zastave ali imena posameznih držav, smo se na trenutke težko prebijali mimo. Okrog nas je bila množica vedoželjnih obrazov, ki so napeto poslušali, kaj jim govorijo predstavniki univerz v tujini. V Ljubljano so prišli dijaki z vseh koncev Slovenije, nekateri sami, drugi v spremstvu staršev, starši pa so informacije iskali tudi sami. Kako spraviti otroka v tujino, koliko bo to stalo, bo lahko računal na štipendijo?

Novi železniška in avtobusna postaja: nov nadhod, bulvar, prometni režim ...

11. 10. 2023 10.07

Prestolnica bo naposled le dobila nov sodoben potniški center, ki bo prinesel prenovljeno železniško postajo in povsem novo avtobusno postajo, ta bo zrasla na Vilharjevi cesti. Tako si lahko obetamo prenovo železniške infrastrukture, nov nadhod in prenovo obstoječega podhoda. Na Dunajski cesti bodo zamenjali železniški nadvoz, enako bodo naredili na Šmartinski cesti, ob Masarykovi pa bodo vzpostavili dodatni avtobusni terminal. Na območju obljubljajo raj za kolesarje in pešce, Masarykovo cesto in Trg OF pa bodo spremenili v bulvar. Brez sprememb prometnega režima ne bo šlo, veliko potrpljenja pa bodo zaradi obsežnosti del potrebovali vsi obiskovalci in prebivalci Ljubljane.

Prenova Linhartove ceste bo trajala osem mesecev, začetek prihodnji teden

10. 10. 2023 15.02

V prihodnjem tednu bo predvidoma stekla prenova Linhartove ceste v Ljubljani. Dela v vrednosti 4,6 milijona evrov brez davka bo izvajala družba KPL, temeljita rekonstrukcija prometnice od Dunajske ceste do stika z Matjaževo ulico bo po pogodbi trajala osem mesecev. Obnova je tudi del prometnega urejanja območja Potniškega centra Ljubljana.

'Za volanom ne bodite za ekranom, v prometu ne bodite na spletu!'

08. 10. 2023 17.53

V ponedeljek se začenja preventivna akcija Varno brez telefona v prometu, ki bo potekala vse do naslednje nedelje. Z akcijo želita Agencija za varnost prometa in Policija opozoriti na uporabo telefonov in ostalih naprav med vožnjo, saj se zaradi distrakcij hitro zgodijo prometne nesreče, pa tudi zastoji v prometu.

Leteča 104-letnica, potopljene letalonosilke in 'baklada' sredi prestolnice

07. 10. 2023 10.56

Tudi ta teden so fotografi v svoje objektive ujeli nekaj neverjetnih prizorov. Med drugim ognjemet, ki je razsvetlil našo prestolnico, pa več desetletij potopljene letalonosilke sredi Tihega oceana, pred fotoaparat je dobesedno priletela 104-letnica, ki je skočila s padalom, po več kot 140 letih pa so 'okronali' še dva stolpa Sagrade Familie. Teden žal ni minil brez nekaj nesreč, fotografi so ujeli požar v Osijeku, pa tudi tragično prometno nesrečo avtobusa v Benetkah.

Družinski zdravniki si najbolj želijo ureditve primarnega zdravstva

04. 10. 2023 16.09

Učinkovitih sprememb od nove kandidatke za zdravstveno ministrico ne pričakujejo samo državljani, ki že obupujejo nad našim zdravstvenim sistemom, ampak tudi zdravniki, ki si predvsem želijo, da nova ministrica ne bi dajala samo praznih obljub. Že v preteklosti smo videli, da recept za učinkovitega zdravstvenega ministra ni le diploma Medicinske fakultete, so razlagali družinski zdravniki, ki odobravajo dejstvo, da kandidatka prihaja iz druge stroke. Najbolj si želijo ureditve primarnega zdravstva, saj, kot pravijo, noben zdravstveni sistem ne deluje brez trdne baze.

Vojna med zdravstveno in zunajzdravstveno stroko: kaj je psihoterapija?

04. 10. 2023 08.00

V Sloveniji se trenutno bije bitka med na eni strani psihiatri in kliničnimi psihologi, ki pravijo, da so zgolj oni usposobljeni za izvajanje psihoterapije, in na drugi strani psihoterapevti, ki so se več let na teološki fakulteti, Univerzi Sigmunda Freuda ali prek Slovenske krovne zveze za psihoterapijo izobraževali zunaj zdravstva. Kamen spotike predstavlja že sama definicija psihoterapije, se pa obe strani strinjata, da je treba izločiti šarlatane. Kako? Poglejmo njihove predloge.

30 tisočakov od zavarovalnice za hišo, kmetijo, avto, ki so jih odnesle poplave in plaz

04. 10. 2023 06.00

Kako je, ko v naravni nesreči izgubiš vse, kar si imel? Takšna tragedija se je zgodila družini Jelšnik Kovač z Ljubnega ob Savinji. Sredi noči so bili zaradi hudourniške poplave ujeti na 15 metrih svoje parcele. Po dvanajstih urah trpljenja so jih rešili s helikopterjem. A tragedija se ni končala tukaj. Proti posestvu je polzel tri hektarje velik zemeljski plaz, jim uničil hišo, kmetijo, garažo, opremo, avto ... Sledilo je razočaranje – od zavarovalnice so dobili le slabih 30.000 evrov. Za opremo v hiši pa nič, ker niso mogli dokazati, kaj so imeli. "Požara se zmeraj bojiš. Na žalost smo imeli v primeru dejanske nesreče, ki se nam je zgodila, premalo zavarovano," priznava Janez Jelšnik. Zavarovalnice pa morajo biti družbeno odgovorne, ne predatorske, opozarja ekonomist Rok Spruk.

Bo državi od Sija končno uspelo izterjati 2,4 milijona evrov?

23. 09. 2023 18.02

Ali je država našla vzvod za izterjavo milijonskih državnih pomoči od jeklarske skupine Sij? Gre za 2,4 milijona evrov že izplačanih, potem pa ustavljenih državnih subvencij za omilitev energetske draginje. Golobova vlada jih zahteva nazaj, potem ko je krovna družba večinskim ruskim lastnikom, pa tudi Slovenskemu državnemu holdingu, izplačala 5,8 milijona evrov za poslovno uspešnost. Na gospodarskem ministrstvu, ki ga vodi Matjaž Han, so pridobili pravno mnenje, ki pravi, da mora Sij davkoplačevalski denar vrniti. Jeklarji medtem vračajo udarec in tožijo državno agencijo SPIRIT.

Nova energetska politika: Način ogrevanja bo odvisen od tega, kje živite

22. 09. 2023 06.00

Na področju energije nas, kot kaže, čakajo korenite spremembe. Ne samo nočno pranje posode, po novem bomo gledali tudi, kdaj jo bomo pristavili na štedilnik. Poleg novega načina obračunavanja omrežnine pa se obeta še nov zakon o energetski politiki. Ta narekuje predvsem spremembe toplotnih virov energije, ki bodo odvisni od tega, v kakšnem naselju živite.

'Priti do psihoterapije na napotnico je podobno zadetku na loteriji'

18. 09. 2023 10.02

Strokovnjaki s področja duševnega zdravja se strinjajo, da jih je premalo. Nizko število strokovnjakov pa vodi v absurdno dolge čakalne vrste. "Priti do psihoterapije, ki je plačana iz javnih sredstev, je podobno zadetku na loteriji," pravijo na SFU Ljubljana. Na dostopnost pomoči vpliva tudi zakonodaja, ki na področju psihoterapije še zdaleč ni urejena. Opaziti pa je tudi neverjeten porast medikalizacije – medtem ko je bilo leta 2006 predpisanih nekaj več kot 348.000 antidepresivov, jih je bilo leta 2022 več kot 651.000.

Ko je birokracija močnejša od zdrave pameti. Zakaj je svetovna prvakinja ostala brez vpisa?

14. 09. 2023 18.59

Mariborčanka Tyra Barada je v začetku meseca osvojila naslov svetovne prvakinje v taekwondoju, na evropskih igrah konec junija pa je v kikboksu osvojila srebrno in zlato medaljo. S takšno študentko bi se lahko pohvalili na študijskem programu športno treniranje mariborske Pedagoške fakultete. A so za Tyro vrata tam zaprta, ker ni opravila testa gibalnih sposobnosti. Pa ne zato, ker ga ne bi želela, pač pa zato, ker je bila takrat na svetovnem prvenstvu in evropskih igrah. Toda za mariborsko univerzo to očitno ni zadosten razlog, da bi ji omogočili dodatni termin. In da bi bila ironija še večja, mariborska univerza se ponaša z uradnim certifikatom športnikom prijazna univerza.

Kako je pred 50 leti razpadlo električno omrežje in povzročilo električni mrk

11. 09. 2023 18.47

Dolgotrajna suša, remont termoelektrarn, pospešen gospodarski razvoj in šibko električno omrežje. Vse to so bili dejavniki, ki so pred 50 leti privedli do razpada električnega omrežja na območju države. Posledično je Slovenija 11. septembra 1973 doživela električni mrk. Ustavile so se tovarne, v težavah so bile bolnišnice, brez elektrike so bila gospodinjstva. Je pa zato dogodek pospešil ključne investicije v slovensko energetiko.

Poplave v Grčiji terjale najmanj 15 življenj: 'Uničeni smo'

10. 09. 2023 10.14

Grški gasilci so ob podpori vojske v soboto nadaljevali reševanje več sto ljudi v vaseh v osrednjem delu države, ki so jih od sveta odrezale poplave. Število smrtnih žrtev vodne ujme je naraslo na 15, pogrešajo še dva človeka.

Dopusti po urah, za posvojitev živali in za bolečo menstruacijo – želje ali realnost?

04. 09. 2023 06.00

Sobotno leto, dopust za posvojitev živali, izraba dopusta po urah, paliativni dopust in dopust za neformalno oskrbo. Različni primeri ureditev dopustov iz tujine. Sobotno leto imamo tudi v Sloveniji, poznajo ga zlasti v akademskih krogih, a še ni razširjeno. Kje je Slovenija pred drugimi državami pri urejanju dopustov in kaj bi po drugi strani lahko izboljšali? Na kakšen način lahko delodajalci pritegnejo zaposlene tudi z dopusti? In ali se nam glede na izkazano podporo ministra za delo Luke Meseca za uvedbo menstrualnega dopusta ta tudi obeta?

So učitelji med poletnimi šolskimi počitnicami dva meseca na dopustu?

30. 08. 2023 06.00

Zaposleni v izobraževanju imajo v povprečju 30 dni dopusta. So učitelji dva meseca na dopustu, ko so učenci na poletnih počitnicah? Učitelji očitke zavračajo, a kaj je res? Na cerkljanski šoli učitelji v času počitnic izvajajo varstvo, specializirane šole pa so kljub kritičnemu pomanjkanju pedagogov – za razliko od večine rednih osnovnih šol – ves čas odprte, enako tudi vrtci. Koliko dopusta imajo? Je dopust vedno bolj pomemben zaradi obremenjenosti učiteljev? Dušan Merc izgorelost enači z nestrokovnostjo.

Aretirali zobozdravnika in asistentko: po puljenju zoba umrla pacientka

25. 08. 2023 14.09

Kako nevarne so ponarejene diplome, kaže nedavni primer s Kosova. Ženska je obiskala zasebnega zobozdravnika, ki ji je izpulil zob. Po posegu pa je zaradi neustrezne metode zdravljenja pacientka umrla pred ordinacijo. Lokalna policija je zobozdravnika in njegovo asistentko aretirala, med preiskavo pa so ugotovili, da sta delala brez ustreznih dovoljenj. Zobna asistentka, ki je imela ponarejeno diplomo, pa je po izobrazbi šivilja.