brez fakultete

'Lokalni šerifi so se šli pogajat v Ljubljano'
13. 03. 2023 06.00
Ptujska bolnišnica je po skoraj 10 letih dočakala urgentni center. Druge regijske bolnišnice so jih zgradile že leta 2015, a za zidovi so centri ostali brez vsebine, kadra je premalo ali ga ni. Se ponavlja zgodba takšnih nepremišljenih investicij? Se je zaradi 'lokalnih šerifov', kot jih imenuje ptujski strokovni direktor, Slovenija asimetrično razvijala? Na Gorenjskem se medtem nadaljuje že leta dolg boj med občinami za novo bolnišnico. Katera občina – Kranj, Jesenice ali Radovljica – jo bo dobila?

Slovenske bolnišnice – razpadajoče stavbe, uničeni vodovodi, brez klim, bolniki na hodnikih
10. 03. 2023 06.00
Onkološki inštitut, URI Soča, Splošna bolnišnica Ptuj so bolnišnice, ki pokajo po šivih. Onkološki inštitut potrebuje dodatnih 15.000 kvadratnih metrov, URI Soča dvakrat več. Prostorska stiska omejuje razvoj ptujske bolnišnice. Večina slovenskih bolnišnic bolnike zdravi v zastarelih stavbah, 80 odstotkov opreme imajo iztrošene. Imajo celo uničene vodovodne cevi, zastarele postelje in primanjkuje jim klimatskih naprav. Bolniki se utapljajo v čakalnih vrstah. Je bilo naše zdravstvo že desetletja mišljeno kot strošek? Ali vsak minister investicije postavi po svoje?

Bodo bolniki po desetih letih obljub dočakali novo infekcijsko kliniko?
09. 03. 2023 06.00
Po desetletju obljub naj bi prihodnje leto začeli graditi novo infekcijsko kliniko. Razmere na ljubljanski infekcijski kliniki so se v zadnjih letih – tudi zaradi covida – kritično poslabšale. Celo tako, da bolniki čakajo v zabojnikih. Stavba, ki je stara skoraj 70 let, ne ustreza več pogojem za sodobno zdravljenje kužnih bolnikov. Sredstva bodo zagotovljena iz paketa denarja, ki ga je država razdelila do leta 2031. Gre za dve milijardi evrov za investicije v zdravstvo. So načrti izvedljivi? Ima minister Danijel Bešič Loredan jasne prioritete, vizijo? Kaj pa dolgoročno strategijo?

Na Rožniku se konec tedna nadaljuje sečnja oslabljenih dreves
01. 03. 2023 16.07
Po začasni prekinitvi sečnje oslabljenih in bolnih dreves na območju Krajinskega parka Tivoli, Rožnik in Šišenski hrib se bo ta nadaljevala predvidoma v petek. Izvajalec del je posekal in odstranil približno 80 odstotkov vsega za posek označenega drevja, preostala drevesa pa bo predvidoma odstranil v naslednjih dveh tednih.

Pirnat: Depolitizacija Policije ni nič drugega kot politizacija v drugo smer
27. 02. 2023 09.00
Zaradi afere o domnevnih političnih pritiskih predsednika vlade na kadrovanje v Policiji že poteka predkazenski postopek, ki ga vodi Policijska uprava Ljubljana. Preiskavo vodi tudi protikorupcijska komisija. Kakšne so lahko posledice, če se potrdi, da je šlo za politične pritiske? Prof. dr. Rajko Pirnat s Pravne fakultete pravi, da če se ugotovi, da je šlo za kršitev Zakona o integriteti in preprečevanju korupcije ali da so bila celo storjena kazniva dejanja, je to razlog za prenehanje funkcije tistih političnih funkcionarjev, ki so ta dejanja storili.

Generalni direktor policije po opozorilu stroke branik samostojnosti policije
23. 02. 2023 16.03
Policijska stroka ob vsaki menjavi na čelu policije opozarja na nujnost strokovnega delovanja direktorja policije. Tega sicer imenuje vlada, a mora biti prvi policist v svojih odločitvah neodvisen. Če minister v svojih usmeritvah presega zakonska pooblastila, ga je dolžan na to opozoriti, opozarja Andrej Sotlar s Fakultete za varnostne vede. Tudi dosedanji v. d. generalnega direktorja Policije Boštjan Lindav pravi, da je glede zagotavljanja neodvisnosti dela Policije pričakoval več. Za SDS je medtem menjava na čelu policije politizacija pod krinko depolitizacije, za NSi pa imenovanje poslušnih kadrov.

Na ljubljanskem Petkovškovem nabrežju bodo odstranili več starih dreves
21. 02. 2023 16.27
Mestna občina Ljubljana bo na Petkovškovem nabrežju, kjer poteka prenova, odstranila tri stare lipe. Kot zagotavljajo, bodo na območju zasadili 20 novih lip. Arboristični pregled je namreč, kot pojasnjujejo, pokazal, da obstaja povečana nevarnost odloma dreves zaradi mehanskih poškodb korenin in prisotnih razkrojnih procesov.

Začenja se prvi prijavni rok za vpis v višje šole
20. 02. 2023 06.28
Začenja se prvi prijavni rok za vpis v višje strokovno izobraževanje v študijskem letu 2023/24. Skupaj je za redni in izredni študij razpisanih 11.800 vpisnih mest, kar je toliko kot lani. Kandidati se lahko prijavijo do 17. marca. Že predhodno se je začel tudi prvi prijavni rok za vpis na fakultete.

Vlada za javno obravnavo pri presojanju ustavnosti novele zakona o RTVS
15. 02. 2023 19.29
Vlada je sprejela predlog za razpis javne obravnave ter za zaslišanje prič in izvedencev v postopku za oceno ustavnosti novele zakona o Radioteleviziji Slovenija (RTVS) in ga bo posredovala ustavnemu sodišču. Ustavno pobudo je vložilo več vodilnih na zavodu s prvopodpisanim predsednikom programskega sveta Petrom Gregorčičem.

Dalj časa trajajoči bolniški stalež, ločitev in neprimerne bivanjske razmere
12. 02. 2023 15.18
Že dalj časa v sklopu humanitarnega programa Veriga dobrih ljudi opozarjamo, da se struktura prosilcev glede na prejšnja leta močno spreminja. Veča se število zaposlenih staršev, ki s svojimi prihodki ne zmorejo poravnati rednih mesečnih položnic, mnoge pestijo zdravstvene težave, zaradi katerih so nezmožni dela ali so na dalj trajajoči bolniški odsotnosti, veča pa se tudi število večinoma prosilk z izkušnjo intimnega partnerskega nasilja.

Zemljevid nevarnosti: kje so tla najbolj nemirna?
07. 02. 2023 12.23
"Protipotresna gradnja je eden najučinkovitejših ukrepov za zaščito pred potresi," poudarjajo strokovnjaki, ki so tudi sestavili zemljevid potresne nevarnosti za Evropo. Potresov namreč ni mogoče predvideti, je pa mogoče vsaj nekoliko omejiti njihove najbolj uničujoče posledice.

Smo v Sloveniji dobro pripravljeni na morebiten silovit potres?
07. 02. 2023 06.00
Ali smo v Sloveniji dobro pripravljeni na morebiten silovit potres? Študija fakultete za gradbeništvo in geodezijo je pokazala, da ne. Potresno ogroženih je okoli 100.000 stavb, ki bi jih morali v bližnji prihodnosti obnoviti oz. nadomestiti.

NSi ni zbrala dovolj podpisov: interpelacije proti ministrici Vrečko ne bo
03. 02. 2023 13.57
NSi ne bo vložila interpelacije zoper ministrico za kulturo Vrečko, saj z osmimi poslanci nima zadostnega števila podpisov za vložitev. Pri tem so računali na glasove poslancev SDS, ki pa svoje podpise pogojujejo s podpisi NSi k interpelaciji celotne Golobove vlade. V NSi sicer podpore k interpelaciji vlade ne izključujejo, a poudarjajo, da vsebine še niso videli. Vrečkova odgovarja, da se zaslišanja v DZ ne bi bala in da obžaluje odločitev prejšnje vlade, ki da je ad hoc ustanovila muzej brez zbirke in ustreznih pogojev.

Nov naraščaj prinesel nova odkritja. Bi lahko imeli zmajčka dvojčka?
28. 01. 2023 13.17
Spremljanje razvoja človeške ribice v naravnih jamskih laboratorijih Postojnske jame je prineslo številna odkritja. Zadnja naraščaja v letu 2022 sta razkrila, da lahko človeška ribica za nekaj mesecev prekine odlaganje jajčec, prav tako so med odloženimi jajčeci prvič odkrili dvojno jajčece, najdba mikroplastike na jajčnem ovoju pa je še dodatno pokazala, kako ranljiv na onesnaženje je habitat našega endemita.

Gradbeništvo v velikih težavah, tuji delavci pa bežijo
23. 01. 2023 06.00
Kdo bo gradil tretjo razvojno os? Kdo bo gradil socialna stanovanja? Kdo bo posodobil železnice, kdo razširil avtoceste, ki se utapljajo v gneči? Kdo bo gradil domove, bolnišnice, šole, vrtce? Kdo bo izvedel energetsko sanacijo stavb, kdo nujno protipotresno obnovo osmine vseh zgradb v Sloveniji, v katerih živi 60.000 ljudi? V načrtih Gen-energije je gradnja desetih hidroelektrarn na srednji Savi, pa ključnega energetskega stebra, drugega bloka jedrske elektrarne. Slovenskemu gospodarstvu trenutno primanjkuje skoraj tretjina delovne sile, v gradbeništvu okoli 5000 parov rok, napovedi pa so še bolj črne, balkanski bazen in vir delovne sile je prazen.

'Pomočnice vzgojiteljic so najbolj krivično obravnavan segment zaposlenih v šolstvu'
20. 01. 2023 06.00
V vrtcih po celi Sloveniji primanjkuje vzgojiteljev in pomočnikov vzgojiteljev, logopedov, specialno-rehabilitacijskih pedagogov, tudi kuharjev, čistilk, računovodij. Eden vzrokov je ponižujoče nizko plačilo vzgojiteljev in pomočnikov vzgojiteljev, ti so po novem v 26. razredu, torej plača znaša 1.226,82 evrov bruto, skoraj toliko od januarja naprej znaša minimalna plača. Pedagoški zanos in priljubljenost tega poklica upadata. Predsednica Skupnosti vrtcev Slovenije Silvija Komočar opozarja, da nam ne sme biti vseeno, kakšne generacije bomo vzgojili in izobrazili.

'Šole ne moremo prenaročiti učencev, izobrazbo potrebujejo takoj'
19. 01. 2023 06.00
V Sloveniji primanjkuje štiri do pet tisoč učiteljev, največ matematikov, fizikov in računalničarjev. Pred zaprtjem šol jih rešujejo študentje, učitelji brez ustrezne izobrazbe in dodatno obremenjevanje učiteljev. Posledično je več bolniških odsotnosti, izčrpanosti in depresije. Pred vrati je tudi val upokojevanj. Smo v prvi veliki krizi izobraževanja po osamosvojitvi? Bo sledil padec kakovosti javnega izobraževanja?

Kaotične razmere v zdravstvu – komu to nevzdržno stanje odgovarja
14. 01. 2023 10.21
Ob posnetkih bolnikov, ki smo jih gledali, kako ponoči nemočno stojijo v vrsti in čakajo, da se bodo lahko opredelili, da bodo končno dobili svojega osebnega zdravnika, se verjetno v vsakem med nami nekaj premakne. Mnoge ti posnetki žalostijo, nekateri so jezni, celo besni, vsem pa je jasno, da je nekaj hudo narobe. Da so odločevalci tako zelo zavozili sistem, da danes govorimo o kolapsu javnega zdravstva.

Vračanje volka v Alpe: koga ogroža volk ter kdo ali kaj ogroža volka?
14. 01. 2023 10.18
V Triglavskem narodnem parku živi okoli 10 risov, stalno pet do 10 rjavih medvedov in okoli 20 volkov. Zadnje analize stanja populacije kažejo, da je volk postal stalni prebivalec naših Alp. Njegova populacija se hitro širi, v parku pa beležijo tudi strm porast škodnih primerov, ki jih povzročajo volkovi. Volk ni več le občasni gost, zato v TNP opozarjajo vse pristojne, da se intenzivno vključijo v soočanje z izzivi, ki jih prisotnost volka predstavlja za ljudi, ki tam živijo.

Zelena luč odbora DZ Maljevcu, Jevšku, Kumru in Hanu
13. 01. 2023 09.35
Odbor DZ za delo, družino, socialne zadeve in invalide je predstavitev kandidata za ministra za solidarno prihodnost Simona Maljevca ocenil kot ustrezno. Tudi kandidat za ministra za kohezijo in regionalni razvoj Aleksander Jevšek je s svojo predstavitvijo prepričal odbora za gospodarstvo in za zadeve EU. Kandidat za ministra za okolje, podnebje in energijo Bojan Kumer je prav tako uspešno prestal zaslišanje pred odborom DZ za infrastrukturo, okolje in prostor. Kandidat za ministra za gospodarstvo, turizem in šport Matjaž Han je uspešno prestal zaslišanje pred odborom DZ za gospodarstvo.

Začela so se dela za izgradnjo nove medicinske in veterinarske fakultete
11. 01. 2023 16.17
Predstavniki ljubljanske univerze so predstavili potek del za gradnjo novih stavb veterinarske in medicinske fakultete. Za slednjo so v teku pripravljalna dela, rušitve, premestitev montažnega objekta in predhodna arheološka izkopavanja. Na gradbišču nove veterinarske fakultete pa potekajo rušitvena dela in globoko temeljenje.

Uporaba telefona med vožnjo: dovolj je lahko že pet sekund
09. 01. 2023 08.08
Raziskave kažejo, da je med pisanjem SMS-sporočila ali pregledovanjem družbenih omrežij voznik povprečno pet sekund osredotočen na telefon in ne na vožnjo. V petih sekundah pri hitrosti 50 km/h tako "na slepo" prevozite skoraj 70 metrov, na avtocesti pri 130 km/h pa več kot 180 metrov. In čeprav mobilni telefon ne šteje med primarne vzroke za nastanek prometne nesreče, je izjemno pomemben dejavnik tveganja za njihov nastanek.

Življenje v Srbiji vse dražje: najemnine v letu dni poskočile s 400 na 800 evrov
02. 01. 2023 15.59
Splošne podražitve bodo državljane Srbije doletele tudi v novem letu. Rastejo predvsem cene hrane in obroki stanovanjskih posojil. Stanovanje v Beogradu, ki se je pred dvema letoma na trgu ponujalo za 400 evrov, sedaj oddajajo za več kot 800 evrov. Deset osnovnih živil, katerih cene spremlja Ministrstvo za trgovino, se je v primerjavi z januarjem 2021 podražilo za 50 odstotkov, kažejo oktobrski podatki. Ekonomisti opozarjajo, da bo inflacija najvišja pri izdelkih, ki jih uporablja večina prebivalstva.

Veterinarji opozarjajo: posegi v ustni votlini brez anestezije so nevarni
22. 12. 2022 13.11
V zadnjem času se bistveno povečujejo oglasi ponudnikov, ki nimajo ustrezne veterinarske izobrazbe za opravljanje posegov v ustni votlini pri zavestnih psih in mačkah. Veterinarska fakulteta opozarja, da opravljanje posegov v ustni votlini mačk in psov brez ustreznih diagnostičnih postopkov in brez ustreznega zdravljenja v splošni anesteziji pomeni kršenje pravil veterinarske stroke in etike ter ogroža zdravje in dobrobit živali.

Slovenija že 15 let brez belega božiča, letos nas čaka eden najtoplejših
21. 12. 2022 11.06
Sončev obrat ali zimski solsticij bo nastopil ob 22.48, s tem pa bomo uradno stopili v koledarsko zimo. Toda glede na temperature se prej kot v zimo vračamo v jesen. Letošnji božič večjemu delu Slovenije ne bo prinesel snega, kar sicer ni nič nenavadnega, saj so bili tudi v preteklosti, ko podnebne spremembe še niso bile tako izrazite, zeleni božiči pogostejši od belih. Se pa bo letošnji božič uvrstil celo med pet najtoplejših v zadnjih desetletjih.

Strokovnjaki za prehrano na nogah: 'Grob napad na zdravje Slovencev'
19. 12. 2022 18.40
Strokovnjaki za prehrano so na nogah. Premier Robert Golob je namreč ustanovil novo posvetovalno telo – strateški svet za prehrano, vanj pa ni vključil niti enega strokovnjaka z medicinske in biotehniške fakultete. Še več, med člani strateškega sveta naj bi bila polovica privržencev veganstva. Z obeh fakultet so zato predsedniku vlade poslali dopisa, v katerih opozarjajo na škodljivo sestavo strateškega sveta. Kritični so tudi v Kmetijsko gozdarski zbornici Slovenije, kjer svarijo pred demonizacijo slovenske živinoreje.

Golob od Lindava terja pojasnila o političnih pritiskih nanj ali na Policijo
05. 12. 2022 17.47
Premier Robert Golob se je sestal z notranjo ministrico Tatjano Bobnar. Kot je povedal, sta ugotovila, da se strinjata v marsičem, razhajata pa se glede očitkov o politizaciji dela Policije. Golob zdaj od v. d. generalnega direktorja Policije Lindava pričakuje pojasnila o tem, kdo in kdaj je v času mandata te vlade izvajal politični pritisk nanj ali na Policijo. Čas ima do srede.

Nova sestava DS ima precej novih imen in 16 dosedanjih svetnikov
24. 11. 2022 21.20
Na volilnih zborih je bila izvoljena nova sestava državnega sveta. Med 40 novoizvoljenimi svetniki jih je 16 v svetniških klopeh sedelo že v zadnjem mandatu. Med tistimi, ki jim vnovična izvolitev ni uspela, pa je tudi sedanji predsednik DS Alojz Kovšca.

Javni poziv vladi glede zagotavljanja javnih stanovanj
22. 11. 2022 18.24
Nevladne organizacije in stroka s področja urejanja prostora so vladi poslale javni poziv, v katerem opozarjajo na koalicijske zaveze v zvezi s stanovanjsko politiko. Poudarjajo, da bi bil morebiten vstop zasebnega kapitala v gradnjo javnih najemnih stanovanj v neskladju s koalicijsko pogodbo in v nasprotju z mnenjem širše stroke.

Ena desetina okuženih s HIV ne ve, da je okužena. Ključno je testiranje
21. 11. 2022 12.44
Po ocenah NIJZ je konec leta 2020 v Sloveniji živelo nekaj manj kot 1.000 oseb s HIV, od katerih jih približno ena desetina ni vedela, da je okužena s tem virusom. Pri okužbah s HIV in z virusoma hepatitisa B in C ter s spolno prenosljivimi okužbami, ki se prenašajo na podoben način, je pomembno pravočasno testiranje, saj si oboleli na ta način povečajo možnosti uspešnega zdravljenja. Obenem je testiranje ključno za preprečevanje nadaljnjih okužb. Testiranje je v Sloveniji dobro dostopno, na voljo so številne možnosti. Če ste se kadar koli izpostavili tveganju, se čim prej testirajte, ob evropskem tednu testiranja na omenjene okužbe spodbujajo na ministrstvu za zdravje.