celo

Slovo od ponesrečenih rudarjev
08. 05. 2001 00.00
V ponedeljek popoldne so se na žalni slovesnosti v Hrastniku poslovili od petih rudarjev, žrtev tragedije v jami Ojstro. Poleg svojcev, številnih sodelavcev in prebivalcev Zasavja, so se komemoracije udeležili tudi predsednik države Milan Kučan, premier Janez Drnovšek in minister za okolje in prostor Janez Kopač. Slednji je bil tudi eden izmed govornikov. V svojem govoru je svojcem in rudarjem izrazil globoko sožalje in poudaril, da bo država pomagala ne le rudniku, pač pa tudi svojcem ponesrečenih. To je obljubil tudi vršilec dolžnosti direktorja Rudnika Trbovlje-Hrastnik Aljoša Kink, ki je še enkrat poudaril, da je izguba mladih, toda izkušenih rudarjev za rudnik nenadomestljiva.

Ustavno sodišče o pokojninah
07. 05. 2001 00.00
Zveza društev upokojencev Slovenije (ZDUS) bo v začetku prihodnjega tedna na ustavno sodišče naslovila pobudo za oceno ustavnosti veljavnega sistema usklajevanja pokojnin. Lani sprejeta novela zakona o pokojninskem in invalidskem zavarovanju je v delu, kjer je določen način usklajevanja pokojnin, v neskladju z več členi ustave, so na novinarski konferenci povedali predstavniki ZDUS.

Javna tribuna o vstopu Slovenije v EU
07. 05. 2001 00.00
Vstop v Evropsko unijo je nedvomno nova priložnost za Slovenijo, so s takšnimi ali drugačnimi besedami in kljub nekaterim pomislekom ocenili udeleženci javne tribune, ki sta jo z željo po širši razpravi o vprašanjih slovenskega vključevanja v EU ob začetku letošnjega Evropskega tedna ob dnevu Evrope, 9. maju, pripravila delegacija Evropske komisije v Sloveniji ter vladni urad za informiranje. Članstvo v EU je zunanjepolitična prioriteta Slovenije in pri njenem doseganju je država uspešna, vendar jo na poti čaka še nekaj ovir in ob prednostih mora država nedvomno računati tudi na težave, ki jih bosta prinesla tako pot kot tudi vstop v unijo, je pokazala razprava, v kateri so sodelovali dva veleposlanika, dva ministra, dva profesorja, pogajalec, poslanec in občinstvo.

Potrdili eno smrtno žrtev
07. 05. 2001 00.00
Dan po nesreči na stadionu v Sariju so iranske oblasti potrdile, da je ena oseba izgubila življenje, 284 pa je bilo ranjenih. Pred tem sta iranska televizija in agencija IRNA poročala o večjem številu mrtvih, v nedeljo sta podatke nato spremenila in poročala le o ranjenih, v ponedeljek pa predstavili nove podatke. Agencija IRNA je poročala, da je v bolnišnicah na zdravljenju ostalo še 107 ljudi.

Prvi genetsko prirejeni otroci
06. 05. 2001 00.00
V zadnjih nekaj letih je bilo rojenih okoli trideset gensko "obdelanih" otrok, petnajst od tega se jih je rodilo v ameriškem medicinskem inštitutu, kjer so izvajali revolucionarne teste za povečanje rodnosti. Nekateri znanstveniki so poizkuse označili kot neetične, ker pri tem uporabljajo gene neke druge matere. Postopek se imenuje ooplazmični transfer - vzamejo pa vsebino jajčeca zdrave darovalke in ga skupaj s spermo partnerja injicirajo v jajčece nerodne ženske. V Inštitutu za reproduktivno medicino St. Barnabas v New Jerseyu so na ta način pomagali k rojstvu petnajstim otrokom. Kot je dejal direktor raziskav Dr. Jacques Cohen, bo najstarejši ta mesec star štiri leta. Še petnajst otrok se je na enak način rodilo po drugih centrih v ZDA. Raziskovalci na ta način pomagajo k zanositvi žensk, ki imajo okvarjena jajčeca.

V Piedelucu še tri slovenske zmage
06. 05. 2001 00.00
Slovenski veslači so na mednarodni regati v italijanskem Piedelucu v nedeljo dosegli še tri zmage. Po pričakovanju je med skifisti slavil zlati olimpijec Luka Špik, najhitrejši je bil tudi četverec brez krmarja z Janijem Klemenčičem, Milanom Janšo, Grego Sračnjekom in Miho Pirihom, presenetljivo pa sta med dvojci brez krmarja slavila tudi Matija Pavšič in Andrej Hrabar.

Rudarji že končali polovico del
04. 05. 2001 00.00
Velenjski rudarji so v teh dneh že končali polovico del na gradnji vodnega rova Drtijščica na avtocesti Trojane - Lukovica. V Premogovniku Velenje poudarjajo, da bo vodni rov Drtijščica, na katerem so dela stekla že junija lani, pomenil vodno povezavo med dolino Radomlje pri Krašnji in dolino na drugi strani hriba proti Moravčam. Velenjski rudarji tudi upajo, da bodo v primeru suhega vremena in če se bodo dela nadaljevala brez posebnih presenečenj v hribini, 935 metrov dolg rov prebili predvidoma čez dva meseca.

Brez slovenskega finala na Braču
04. 05. 2001 00.00
Slovenski teniški igralki Katarina Srebonik in Tina Križan sta izpadli v polfinalu dvojic 170.000 dolarjev vrednega WTA turnirja v Bolu na Braču, potem ko sta ju s 7:5, 4:6 in 6:4 premagali Španki Ana Medina Garrigues in Maria Jose Martinez. V finalu, kjer čakata Mariborčanka Tina Pisnik in Rusinja Nadja Petrova, tako ne bo prišlo do slovenskega obračuna.

Ropar Biggs si želi domov
04. 05. 2001 00.00
Legendarni Ronnie Biggs, ki je leta 1963 s 14 pomagači oropal poštni vlak med Glasgowom in Londonom in odnesel 2,6 milijona angleških funtov, kar je bila takrat ogromna vsota, se je odločil, da se bo po 35 letih življenja v ilegali predal britanskim oblastem. Biggs je Scotland Yardu poslal elektronsko sporočilo, da se želi predati. Da bi se lahko vrnil v Veliko Britanijo, Biggs potrebuje potni list, hkrati pa obljublja, da se bo na letališču v domovini takoj predal tamkajšnjim oblastem.

Diplomatski poraz ZDA
04. 05. 2001 00.00
ZDA so presenetljivo izgubile sedež v Komisiji ZN za človekove pravice, ki so ga imele nepretrgoma od ustanovitve komisije leta 1947. Na tri mesta, ki jih v komisiji zasedajo zahodne države, je 53-članski ekonomski in socialni svet izvolil Francijo, Avstrijo in Švedsko. Predstavnik ZDA pri komisiji s sedežem v Ženevi James Cunningham je po glasovanju izrazil razočaranje in zatrdil, da ta neuspeh ne bo imel posledic na ameriško politiko do človekovih pravic. Na odločitev se je že odzval tudi State Departement, ki je opozoril, da komisija brez ZDA ne bo več tako močna.

V Ljubljani ponovno lisice
04. 05. 2001 00.00
20. maja bo stopil v veljavo nov odlok o cestno prometni ureditvi v mestni občini Ljubljana. Vrhovno sodišče, ki je na pobudo občanov presojalo o usodi odloka, je namreč ugotovilo, da je odlok zakonit. Prometni red bodo tako med drugim delale tudi lisice.

Tokijska borza zaprta
04. 05. 2001 00.00
Tokijska borza je danes zaradi državnega praznika zaprta.

Referendum čez devet mesecev?
03. 05. 2001 00.00
Črnogorski predsednik Milo 195144ukanović je v pogovoru za beograjsko televizijo B92 potrdil, da bo referendum o državno-pravnem statusu Črne gore čez približno devet mesecev.

Predrag avto za varuha
03. 05. 2001 00.00
V uradu takratnega varuha Ivana Bizjaka so se odločali med avtomobiloma: BMW serije 5 in Mercedesom razreda E. Izbrali so slednjega, ker naj bi bil varnejši, čeprav so za mesečni obrok leasinga plačali 33 tisoč tolarjev več, kot če bi kupili BMW. Računsko sodišče ugotavlja, da je urad varuha človekovih pravic kršil zakon o javnih naročilih, saj se je za nakup Mercedesa odločil le zaradi varnosti, cene pa ni upošteval. Po ocenah evropskega avtomobilističnega programa NCAP pa sta oba omenjena avtomobila enako varna.

Papež jutri na obisk v Grčijo
03. 05. 2001 00.00
Papež Janez Pavel II. bo v petek začel dvodnevni obisk v Atenah, ki bo prvi obisk kakega poglavarja rimskokatoliške cerkve v Grčiji vse od razkola med vzhodno in zahodno cerkvijo leta 1054. Nato bo papež odpotoval v Sirijo, pred vrnitvijo v Rim 9. maja pa bo obiskal še Malto. Potovanje po stopinjah apostola Pavla bo 93. potovanje v tujino v 22 letih pontifikata Karola Wojtyle, sodi pa v sklop jubilejnih romanj, ki jih je papež začel z lanskim obiskom Svete dežele.

Novi nemiri v Makedoniji
01. 05. 2001 00.00
Po treh mesecih nasilja in spopadov med makedonskimi silami in albanskimi uporniki, so v Bitoli izbruhnili večji spopadi tudi med civilisti. Štirje civilisti so bili ranjeni, policija pa je priprla več oseb.

Nizka kazen za Albanijo
01. 05. 2001 00.00
Disciplinska komisija Mednarodne nogometne zveze (FIFA) je kaznovala albansko nogometno zvezo le s 5.000 švicarskimi franki kazni zaradi številnih manjših incidentov na kvalifikacijski tekmi za svetovno prvenstvo 2002, ki jo je Albanija v Tirani odigrala proti Angliji in izgubila z 1:3.

Praznično ob prazniku dela
01. 05. 2001 00.00
Po vsej Sloveniji so se vrstile številne prireditve v počastitev 1. maja, praznika dela. Na tradicionalni prireditvi na Rožniku je zbrane nagovorila ljubljanska županja Vika Potočnik, ki je dejala, da naj se "vsaka družba ocenjuje po tem, kako spoštuje človekove pravice, pa naj gre za najmlajše ali najstarejše. Posebno mesto imajo tukaj delavske pravice. Mesto Ljubljana bo, seveda z zagotavljanjem novih delovnih mest, omogočilo, da bo dialog med lastniki in delavci korektnejši in kvalitetnejši."

Estrada pozval k miru
01. 05. 2001 00.00
Nekdanji filipinski predsednik Joseph Estrada je svoje privržence, ki so davi skušali vdreti v predsedniško palačo v Manili, opozoril, naj se vzdržijo nasilja, ker bo vsaka podobna situacija dala vladi opravičilo za uvedbo izrednega stanja v državi. Filipinska predsednica Gloria Arroyo je pred tem razglasila, da je v državi že izbruhnil upor, kar je prvi od treh ustavnih korakov za vzpostavitev reda in miru. Drugi korak je začasna odprava veljavnosti zakonov, zadnji korak pa je razglasitev izrednega stanja.

St. Louis uspešen v Dallasu
30. 04. 2001 00.00
Hokejisti St. Louisa so dobili tudi drugo tekmo polfinala zahodne konference severnoameriške lige NHL v Dallasu. Tokrat so se veselili zmage z 2:1 in pred obračunoma na domačem ledu vodijo z 2:0 v zmagah. Moštva igrajo na štiri dobljene tekme.

EU se zavzema za model socialne družbe
30. 04. 2001 00.00
Ob prazniku dela se na dvodnevnem obisku v Sloveniji mudi generalni sekretar Evropske konfederacije sindikatov Emilio Gabaglio. Evropska konfederacija, njena članica je tudi Zveza svobodnih sindikatov Slovenije, združuje skoraj 70 sindikalnih konfederacij iz več kot 30-ih evropskih držav.

Tudi James Cameron bi rad šel v vesolje
30. 04. 2001 00.00
Medtem, ko je na proti proti Mednarodni vesoljski postaji (MVP) prvi vesoljski turist, ameriški poslovnež Dennis Tito, je znani ameriški filmski režiser James Cameron, ki je med drugim režiral uspešnico Titanik, potrdil, da namerava z ruskim vesoljskim plovilom Sojuz tudi sam potovati na MVP. Povedal je, da se je z rusko stranjo o obisku začel pogajati januarja letos in poudaril, da datum njegovega obiska na MVP še ni določen. Cameron je še poudaril, da se bo morala z njegovim obiskom na MVP strinjati tudi ameriška vesoljska agencija NASA, katera je nasprotovala obisku "neprofesionalcev" na postaji.

Sklenili spomladansko srečanje IMF in WB
30. 04. 2001 00.00
V Washingtonu se končuje spomladansko zasedanje Mednarodnega denarnega sklada (IMF) in Svetovne banke (WB). Mednarodni finančni in monetarni odbor Mednarodnega denarnega sklada (IMFC) in razvojni odbor Svetovne banke sta v skupni izjavi ob koncu spomladanskih srečanjih izrazila zavezanost prizadevanjem za odpravo svetovne revščine oziroma pomoči najmanj razvitim državam.

USOC navdušen nad prireditelji
30. 04. 2001 00.00
Ameriški olimpijski komite (USOC) je nadvse zadovoljen z napredkom prirediteljev zimskih OI leta 2002 v Salt Lake Cityju. Izvršni odbor USOC je na rednem zasedanju ugotovil, da imajo zaradi dobrih priprav na igre ameriška mesta, ki kandidirajo za prireditelja poletnih OI 2012, več možnosti. Američani so tudi razgrnili načrte za prihodnje leto. Na domačih OI nameravajo osvojiti najmanj 20 medalj.

Zmaga Niermanna
29. 04. 2001 00.00
Zadnja, 137 kilometrov dolga, etapa kolesarske dirke Po Saškem, ki jo je v sprintu glavnine dobil Belorus Aleksander Usov, ni spremenila vrstnega reda po prvih štirih etapah. Zmagovalec je postal kolesar nizozemskega Rabobanka, Nemec Grischa Niermann, ki si je prikolesaril 16 sekund prednosti pred rojakom Thorstenom Schmidtom in 19 sekund pred Avstrijcem Matthiasom Buxhoferjem. Od kolesarjev Krke Telekoma je bil tudi v zadnji etapi najboljši Branko Filip, ki je z desetim mestom le še potrdil končno osmo mesto in nove točke Mednarodne kolesarske zveze (UCI).

Prvi turist v vesolju
27. 04. 2001 00.00
Dobrih 40 let po tem, ko se je kot prvi človek v vesolju v zgodovino zapisal Jurij Gagarin, bo to soboto, predvidoma natančno ob 9.37 uri po srednjeevropskem času vesolje obiskal tudi prvi turist, ameriški milijonar Dennis Tito. Za dobrih 20 milijonov dolarjev, kolikor jih je prispeval ruskemu vesoljskemu programu, bo kljub negodovanju svoje domovine z ruskim Sojuzom poletel proti mednarodni vesoljski postaji (ISS), njegova desetdnevna misija pa bi lahko postala primer za novo generacijo bogatih avanturistov, ki bi si želeli ogledati Zemljo iz vesolja.

Začetek polfinala NHL
27. 04. 2001 00.00
V končnici severnoameriške hokejske lige NHL so se pričeli polfinalni dvoboji, ki so se tokrat vsi končali v korist gostujočih moštev. V New Jerseyju so domači Vragi morali priznati premoč Torontu, ki jih je premagal z 2:0, gosti iz Pittsburgha so prav tako slavili pri Buffalu s 3:0, v Denverju pa so Kralji premagali Colorado v podaljšku s 4:3.

Ugrabitelji izpustili potnike
27. 04. 2001 00.00
Po napetih pogajanjih se je v Sudanu davi nekrvavo končala ugrabitev etiopskega vojaškega letala. Ugrabitelji, študenti etiopske vojaške akademije, so se po večurnih pogovorih s predstavniki Rdečega križa in Združenimi narodi predali na letališču v sudanski prestolnici Kartum in izpustili vseh 50 potnikov letala.

Nove investicije v makedonski Telekom
26. 04. 2001 00.00
Večinski lastnik Telekoma Makedonije, madžarsko podjetje MATAV, namerava v to makedonsko telekomunikacijsko podjetje do konca letošnjega leta vložiti 100.000 evrov, s čimer naj bi povečal število telefonskih in internetnih naročnikov. Trenutno ima Telekom Makedonije 500.000 telefonskih naročnikov, od tega 115.000 naročnikov v mobilnem omrežju, 12.000 naročnikov pa je priključenih na internet. Število vseh telefonskih uporabnikov naj bi do konca leta poraslo za deset odstotkov, število naročnikov mobilnih telefonov pa nameravajo celo podvojiti, poroča makedonska tiskovna agencija MIA.

Visoka inflacija v Nemčiji
26. 04. 2001 00.00
Letna stopnja inflacije v Nemčiji se je aprila povzpela na 2,8 odstotka, kar je največ od avgusta 1994. V marcu je Nemčija zabeležila 2,5-odstotno inflacijo, v februarju pa 2,6-odstotno. Aprila so se življenjski stroški nemških gospodinjstev v primerjavi z mesecem prej zvišali za 0,3 odstotka, so sporočili iz nemškega zveznega statističnega urada. Najbolj so se podražila živila, goriva in električna energija. Bencin in dizelsko gorivo sta se v letu dni podražila za 10,7 odstotka.