celo

Visok poraz in izgredi

12. 05. 2001 00.00

Nogometaši Interja iz Milana so sinoči na svojem stadionu v 30. krogu italijanskega prvenstva kar z 0:6 izgubili v mestnem derbiju z AC Milanom. Slaba igra Interja je spravila v bes njihove navijače, ki so napadli navijače tekmecev, policijo in celo nogometaše.

V Bratislavi o prihodnosti Evrope

12. 05. 2001 00.00

Slovenski premier Janez Drnovšek meni, da je prišel čas za izoblikovanje koncepta zveze Nato za prihodnost. Ta še ni dorečen, po mnenju Ljubljane pa bi moral vključevati širitev zavezništva, " sicer Nato nima resnične zamisli, kako v prihodnosti", je dejal Drnovšek na srečanju s kolegi iz držav kandidatk za članstvo v zvezi Nato, ki so se zbrali v Bratislavi.

Usmrtitev prestavljena

12. 05. 2001 00.00

Ameriški državni tožilec John Ashcroft je prestavil usmrtitev ti. "bombaša iz Oklahoma Cityja" na 11. junij 2001. Enomesečni zamik naj bi dal obsojenemu Timothyju McVeighu in njegovemu odvetniku dovolj časa, da premislita, kaj lahko storita in, da se McVeigh tehtno odloči.

Minister Bizjak na dnevu državnih pravobranilcev

12. 05. 2001 00.00

Minister za pravosodje Ivan Bizjak se je v Novi Gorici udeležil srečanja ob Dnevu državnih pravobranilcev. V pozdravnem nagovoru zbranim državnim pravobranilcem je minister Bizjak poudaril velik pomen državnega pravobranilstva kljub temu, da ta državni organ v javnosti ni posebno izpostavljen. Minister je sodelovanje med ministrstvom za pravosodje in državnim pravobranilstvom ocenil kot korektno in izrazil zadovoljstvo, ker med njima ni odprtih vprašanj, razen nekaterih vprašanj, povezanih s prostori in tehnično opremljenostjo.

Piran ima mladinski hotel

11. 05. 2001 00.00

Turistična ponudba obale je bogatejša za mladinski hotel. V nekdanjem penzionu Val v Piranu so namreč odprli prvo pri mednarodni zvezi mladinskih prenočišč Youth Hostelling International registrirano mladinsko prenočišče na slovenski obali.

Jan de Bock v Sloveniji

11. 05. 2001 00.00

Na povabilo vodje pogajalcev z EU Janeza Potočnika se na enodnevnem obisku v Sloveniji mudi generalni sekretar belgijskega zunanjega ministrstva Jan de Bock. Gre za pomemben obisk, saj bo Belgija 1. julija prevzela polletno predsedovanje EU. Janez Potočnik je o pomenu obiska za 24 ur povedal: "Na pogajanjih pričakujemo, da bomo v času belgijskega predsedovanja uspeli zaključiti pogajanja na vseh področjih, razen na tistih, ki so povezana s finančnimi posledicami, to so kmetijstvo, regionalna politika in proračun."

Upočasnitev gospodarske rasti

10. 05. 2001 00.00

Bivše komunistične države Vzhodne Evrope so bile lani celo bolj uspešne, kot so predvidevale najbolj rožnate napovedi gospodarske rasti. Letos pa glavni gospodarski kazalci kažejo, da se bo gospodarska rast zaradi stagnacije severnoameriškega in zahodnoevropskega gospodarstva v teh državah upočasnila, je zapisala Ekonomska komisija Združenih narodov za Evropo.

Rektorja Toplaka pozvali k odstopu

10. 05. 2001 00.00

Več kot 80 profesorjev in asistentov Univerze v Mariboru je v posebni peticiji rektorja Ludvika Toplaka zaradi avtokratskega načina vodenja univerze pozvalo k odstopu.

Kazalci rasti mobilne internet telefonije

10. 05. 2001 00.00

Strma porast dostopov do interneta preko mobilnih telefonov je pripeljala do tega, da je japonski operater mobilne telefonije NTT DoCoMo minulo poslovno leto, ki se je končalo marca, zaključil s 45 odstotkov višjim dobičkom kot leto prej. Čisti dobiček podjetja se je namreč povzpel na tri milijarde dolarjev, prihodek pa se je v omenjenem obdobju povečal za 26 odstotkov na 39 milijard dolarjev. Brskanje po internetu preko mobilnih telefonov se je v minulih dvanajstih mesecih skoraj podvojilo. Japonci s pomočjo mobilnih telefonov prebirajo elektronsko pošto, iščejo informacije o restavracijah, voznih redih vlakov, borzne in druge novice. Ugodni poslovni rezultati so glede na slabe ekonomske razmere na Japonskem presenetili celo predsednika družbe Keija Tačikavo. Sicer pa je letos najpomembnejši projekt v družbi NTT DoCoMo uvedba hitrejšega, t.i. 3G servisa, ki bo za uporabnike dostopen oktobra. Servis naj bi med drugim omogočil tudi prenos video spotov in glasbe preko mobilnih telefonov. NTT DoCoMo je lani investiral 15 milijard dolarjev v tuje povezave ter pridobil manjšinske deleže v ameriškem AT&amp

Pele v britanskem filmu

10. 05. 2001 00.00

Brazilska nogometna legenda Pele bo vnovič stopil pred filmske kamere. V teh dneh naj bi namreč v Riu de Janeiru posnel svojo vlogo v britanskem filmu, ki bo v kinodvorane prišel v naslednjih mesecih.

Mednarodni simpozij GZS

09. 05. 2001 00.00

Slovenska podjetja se pri poslovanju s tujimi podjetji srečujejo tudi z gospodarskimi spori, za reševanje katerih pa sodna pot ni nič kaj priljubljena rešitev. Kot privlačna alternativa se ponuja institucija mednarodne trgovinske arbitraže kot mednarodnega organa, pristojnega za izvensodno reševanje mednarodnih gospodarskih sporov. Postopek pred arbitražo je v primerjavi s sodnim postopkom hitrejši, cenejši in bolj učinkovit, bolj podrobno pa se bodo z njegovimi prednostmi seznanili udeleženci prvega mednarodnega simpozija o izvendsodnem reševanju gospodarskih sporov, ki danes in jutri poteka v prostorih Gospodarske zbornice Slovenije (GZS). Simpozij organizira ljubljanska regionalna gospodarska zbornica v sodelovanju s South European Comparative Law Institute (SECLI) iz Trsta in verificiranim izpitnim centrom Londonske gospodarske zbornice (LCCI).

Titovi napotki prihodnjim turistom

09. 05. 2001 00.00

Prvi človek na svetu, ki si je polet v vesolje plačal sam, ameriški poslovnež Dennis Tito (60), je po dvodnevnem počitku po vrnitvi iz vesolja danes pripovedoval o svojih vtisih s poleta in tistim, ki mu želijo slediti, svetoval, da naj bodo potrpežljivi in da naj skrbijo za svoje zdravje. Prva posadka, ki je z rusko vesoljsko ladjo obiskala Mednarodno vesoljsko postajo (MVP), je za ruskega in ameriškega predsednika Vladimirja Putina in Georga Busha pripravila darila, je na današnji novinarski konferenci v dvorcu kulture Zvezdnega mesteca pri Moskvi med drugim povedal poveljnik posadke Talgat Musabajev.

Slovenija izvaža medvede

08. 05. 2001 00.00

V Sloveniji je med tristo in štiristo medvedov. Po oceni nekaterih preveč, zato Ministrstvo za kmetijstvo že nekaj let predpisuje število živali za odstrel. Na Zavodu za gozdove pa so za nekaj živali našli novo domovanje: italijanski krajinski park, ki se razteza med Bolzanom in Madonno di Campiglo. Pred leti je namreč Italija Slovenijo zaprosila za pomoč pri obnavljanju populacije rjavega medveda. Slovenija je možnost sprejela z odprtimi rokami.

Slovo od ponesrečenih rudarjev

08. 05. 2001 00.00

V ponedeljek popoldne so se na žalni slovesnosti v Hrastniku poslovili od petih rudarjev, žrtev tragedije v jami Ojstro. Poleg svojcev, številnih sodelavcev in prebivalcev Zasavja, so se komemoracije udeležili tudi predsednik države Milan Kučan, premier Janez Drnovšek in minister za okolje in prostor Janez Kopač. Slednji je bil tudi eden izmed govornikov. V svojem govoru je svojcem in rudarjem izrazil globoko sožalje in poudaril, da bo država pomagala ne le rudniku, pač pa tudi svojcem ponesrečenih. To je obljubil tudi vršilec dolžnosti direktorja Rudnika Trbovlje-Hrastnik Aljoša Kink, ki je še enkrat poudaril, da je izguba mladih, toda izkušenih rudarjev za rudnik nenadomestljiva.

Ustavno sodišče o pokojninah

07. 05. 2001 00.00

Zveza društev upokojencev Slovenije (ZDUS) bo v začetku prihodnjega tedna na ustavno sodišče naslovila pobudo za oceno ustavnosti veljavnega sistema usklajevanja pokojnin. Lani sprejeta novela zakona o pokojninskem in invalidskem zavarovanju je v delu, kjer je določen način usklajevanja pokojnin, v neskladju z več členi ustave, so na novinarski konferenci povedali predstavniki ZDUS.

Javna tribuna o vstopu Slovenije v EU

07. 05. 2001 00.00

Vstop v Evropsko unijo je nedvomno nova priložnost za Slovenijo, so s takšnimi ali drugačnimi besedami in kljub nekaterim pomislekom ocenili udeleženci javne tribune, ki sta jo z željo po širši razpravi o vprašanjih slovenskega vključevanja v EU ob začetku letošnjega Evropskega tedna ob dnevu Evrope, 9. maju, pripravila delegacija Evropske komisije v Sloveniji ter vladni urad za informiranje. Članstvo v EU je zunanjepolitična prioriteta Slovenije in pri njenem doseganju je država uspešna, vendar jo na poti čaka še nekaj ovir in ob prednostih mora država nedvomno računati tudi na težave, ki jih bosta prinesla tako pot kot tudi vstop v unijo, je pokazala razprava, v kateri so sodelovali dva veleposlanika, dva ministra, dva profesorja, pogajalec, poslanec in občinstvo.

Potrdili eno smrtno žrtev

07. 05. 2001 00.00

Dan po nesreči na stadionu v Sariju so iranske oblasti potrdile, da je ena oseba izgubila življenje, 284 pa je bilo ranjenih. Pred tem sta iranska televizija in agencija IRNA poročala o večjem številu mrtvih, v nedeljo sta podatke nato spremenila in poročala le o ranjenih, v ponedeljek pa predstavili nove podatke. Agencija IRNA je poročala, da je v bolnišnicah na zdravljenju ostalo še 107 ljudi.

Prvi genetsko prirejeni otroci

06. 05. 2001 00.00

V zadnjih nekaj letih je bilo rojenih okoli trideset gensko "obdelanih" otrok, petnajst od tega se jih je rodilo v ameriškem medicinskem inštitutu, kjer so izvajali revolucionarne teste za povečanje rodnosti. Nekateri znanstveniki so poizkuse označili kot neetične, ker pri tem uporabljajo gene neke druge matere. Postopek se imenuje ooplazmični transfer - vzamejo pa vsebino jajčeca zdrave darovalke in ga skupaj s spermo partnerja injicirajo v jajčece nerodne ženske. V Inštitutu za reproduktivno medicino St. Barnabas v New Jerseyu so na ta način pomagali k rojstvu petnajstim otrokom. Kot je dejal direktor raziskav Dr. Jacques Cohen, bo najstarejši ta mesec star štiri leta. Še petnajst otrok se je na enak način rodilo po drugih centrih v ZDA. Raziskovalci na ta način pomagajo k zanositvi žensk, ki imajo okvarjena jajčeca.

V Piedelucu še tri slovenske zmage

06. 05. 2001 00.00

Slovenski veslači so na mednarodni regati v italijanskem Piedelucu v nedeljo dosegli še tri zmage. Po pričakovanju je med skifisti slavil zlati olimpijec Luka Špik, najhitrejši je bil tudi četverec brez krmarja z Janijem Klemenčičem, Milanom Janšo, Grego Sračnjekom in Miho Pirihom, presenetljivo pa sta med dvojci brez krmarja slavila tudi Matija Pavšič in Andrej Hrabar.

Rudarji že končali polovico del

04. 05. 2001 00.00

Velenjski rudarji so v teh dneh že končali polovico del na gradnji vodnega rova Drtijščica na avtocesti Trojane - Lukovica. V Premogovniku Velenje poudarjajo, da bo vodni rov Drtijščica, na katerem so dela stekla že junija lani, pomenil vodno povezavo med dolino Radomlje pri Krašnji in dolino na drugi strani hriba proti Moravčam. Velenjski rudarji tudi upajo, da bodo v primeru suhega vremena in če se bodo dela nadaljevala brez posebnih presenečenj v hribini, 935 metrov dolg rov prebili predvidoma čez dva meseca.

Brez slovenskega finala na Braču

04. 05. 2001 00.00

Slovenski teniški igralki Katarina Srebonik in Tina Križan sta izpadli v polfinalu dvojic 170.000 dolarjev vrednega WTA turnirja v Bolu na Braču, potem ko sta ju s 7:5, 4:6 in 6:4 premagali Španki Ana Medina Garrigues in Maria Jose Martinez. V finalu, kjer čakata Mariborčanka Tina Pisnik in Rusinja Nadja Petrova, tako ne bo prišlo do slovenskega obračuna.

Ropar Biggs si želi domov

04. 05. 2001 00.00

Legendarni Ronnie Biggs, ki je leta 1963 s 14 pomagači oropal poštni vlak med Glasgowom in Londonom in odnesel 2,6 milijona angleških funtov, kar je bila takrat ogromna vsota, se je odločil, da se bo po 35 letih življenja v ilegali predal britanskim oblastem. Biggs je Scotland Yardu poslal elektronsko sporočilo, da se želi predati. Da bi se lahko vrnil v Veliko Britanijo, Biggs potrebuje potni list, hkrati pa obljublja, da se bo na letališču v domovini takoj predal tamkajšnjim oblastem.

Diplomatski poraz ZDA

04. 05. 2001 00.00

ZDA so presenetljivo izgubile sedež v Komisiji ZN za človekove pravice, ki so ga imele nepretrgoma od ustanovitve komisije leta 1947. Na tri mesta, ki jih v komisiji zasedajo zahodne države, je 53-članski ekonomski in socialni svet izvolil Francijo, Avstrijo in Švedsko. Predstavnik ZDA pri komisiji s sedežem v Ženevi James Cunningham je po glasovanju izrazil razočaranje in zatrdil, da ta neuspeh ne bo imel posledic na ameriško politiko do človekovih pravic. Na odločitev se je že odzval tudi State Departement, ki je opozoril, da komisija brez ZDA ne bo več tako močna.

V Ljubljani ponovno lisice

04. 05. 2001 00.00

20. maja bo stopil v veljavo nov odlok o cestno prometni ureditvi v mestni občini Ljubljana. Vrhovno sodišče, ki je na pobudo občanov presojalo o usodi odloka, je namreč ugotovilo, da je odlok zakonit. Prometni red bodo tako med drugim delale tudi lisice.

Tokijska borza zaprta

04. 05. 2001 00.00

Tokijska borza je danes zaradi državnega praznika zaprta.

Referendum čez devet mesecev?

03. 05. 2001 00.00

Črnogorski predsednik Milo 195144ukanović je v pogovoru za beograjsko televizijo B92 potrdil, da bo referendum o državno-pravnem statusu Črne gore čez približno devet mesecev.

Predrag avto za varuha

03. 05. 2001 00.00

V uradu takratnega varuha Ivana Bizjaka so se odločali med avtomobiloma: BMW serije 5 in Mercedesom razreda E. Izbrali so slednjega, ker naj bi bil varnejši, čeprav so za mesečni obrok leasinga plačali 33 tisoč tolarjev več, kot če bi kupili BMW. Računsko sodišče ugotavlja, da je urad varuha človekovih pravic kršil zakon o javnih naročilih, saj se je za nakup Mercedesa odločil le zaradi varnosti, cene pa ni upošteval. Po ocenah evropskega avtomobilističnega programa NCAP pa sta oba omenjena avtomobila enako varna.

Papež jutri na obisk v Grčijo

03. 05. 2001 00.00

Papež Janez Pavel II. bo v petek začel dvodnevni obisk v Atenah, ki bo prvi obisk kakega poglavarja rimskokatoliške cerkve v Grčiji vse od razkola med vzhodno in zahodno cerkvijo leta 1054. Nato bo papež odpotoval v Sirijo, pred vrnitvijo v Rim 9. maja pa bo obiskal še Malto. Potovanje po stopinjah apostola Pavla bo 93. potovanje v tujino v 22 letih pontifikata Karola Wojtyle, sodi pa v sklop jubilejnih romanj, ki jih je papež začel z lanskim obiskom Svete dežele.

Novi nemiri v Makedoniji

01. 05. 2001 00.00

Po treh mesecih nasilja in spopadov med makedonskimi silami in albanskimi uporniki, so v Bitoli izbruhnili večji spopadi tudi med civilisti. Štirje civilisti so bili ranjeni, policija pa je priprla več oseb.

Nizka kazen za Albanijo

01. 05. 2001 00.00

Disciplinska komisija Mednarodne nogometne zveze (FIFA) je kaznovala albansko nogometno zvezo le s 5.000 švicarskimi franki kazni zaradi številnih manjših incidentov na kvalifikacijski tekmi za svetovno prvenstvo 2002, ki jo je Albanija v Tirani odigrala proti Angliji in izgubila z 1:3.