celo

Kritike zakona o starševskem varstvu
15. 03. 2001 00.00
Družinska pobuda - društvo za družini naklonjeno družbo ob sprejemanju interventnega zakona o višini otroškega dodatka, ki naj bi ga državni zbor po hitrem postopku sprejel že prihodnji teden, opozarja na nesprejemljivo dolgo zavlačevanje pri sprejemanju zakona o starševskem varstvu in družinskih prejemkih, ki je v DZ "obtičal" sredi druge obravnave. Vlado in DZ so pozvali, naj na seji, na kateri bo obravnaval zakon o višini otroškega dodatka, opravi tudi drugo branje predloga zakona o starševskem varstvu in družinskih prejemkih in tako "vsaj malo izboljša svojo verodostojnost glede odnosa do družin".

But zadovoljen s proračunom
14. 03. 2001 00.00
Odbor DZ za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano se je na današnji seji seznanil s predlogom proračuna za leto 2001, ki kmetijskemu ministrstvu namenja 46,5 milijarde tolarjev, kar je za 26 odstotkov več od lanske dejanske porabe tega ministrstva, ki je po oceni dosegla 36,9 milijarde tolarjev. Kot je članom odbora pojasnil minister za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Franci But, predlagana sredstva zadostujejo za normalno delovanje kmetijskega sektorja in ohranjanje ekonomskega položaja kmetov. Razmere pa se zaradi pojava BSE ter slinavke in parkljevke v evropskih državah lahko zelo hitro spremenijo, denarja za potrebne ukrepe ob morebitnem izbruhu teh bolezni tudi v Sloveniji pa po trditvah Buta v predlogu proračuna ni. Ker gre za izredne razmere, sredstva v ta namen tudi ne morejo biti sestavni del kmetijskega dela proračuna, je zatrdil But in dodal, da bo vladi zato predlagal sprejem tako imenovanih proti BSE, proti slinavka in proti parkljevka programov.

Planika uspešno koraka po novi poti
14. 03. 2001 00.00
Lanski rezultati poslovanje kranjske proizvajalke obutve Planika kažejo, da podjetje zmanjšuje izgubo, ki jo je imelo v preteklih letih. Lani je namreč izguba podjetja znašala le še 490 milijonov tolarjev, medtem ko je še leto prej presegla 1,3 milijarde tolarjev. Planika je lani proizvedla več kot 1,3 milijona parov čevljev, skupni prihodki pa so se v primerjavi z letom 1999 povečali za osem odstotkov na 8,02 milijarde tolarjev. Na tujih trgih, najpomembnejši zunanjetrgovinski partner Planike je nemški trg, je podjetja lani ustvarilo 5,8 milijarde tolarjev prihodkov, veliko pozornosti pa v podjetju posvečajo tudi trgom držav nastalih na območju bivše Jugoslavije, ki so bili pred razpadom te eden glavnih kupcev Planikine obutve. Podjetje želi na omenjenih trgih po besedah predsednika uprave Planike Milana Bajžlja razviti partnerske odnose z lokalnimi proizvajalci in dobavitelji.

Diana bi lahko preživela
13. 03. 2001 00.00
Princesa Diana bi lahko še živela, če bi na kraj avtomobilske nesreče v Parizu prej prispela zdravniška pomoč. Tako je dejal slavni južnoafriški srčni kirurg Christiaan Barnard, ki je bil Dianin dober prijatelj. Barnard je znan po prvi uspešni transplantaciji srca. Zaradi privlačnega videza in mladosti, bil je sredih štiridesetih, je postal izjemno popularen.

Kljub rasti splošno stanje trga slabo
13. 03. 2001 00.00
Danes so borzni posredniki na Ljubljanski borzi vrednostnih papirjev sklenili 1.504 poslov v skupni vrednosti 541 mio SIT. Oba borzna indeksa sta izgubila na svoji vrednosti. Slovenski borzni indeks je padel za 0,57% na 1.762 točk, Slovenski indeks pidov pa za 0,20% na 1.459 točk.

Zahteve Karađorđevićev tudi v Sloveniji?
13. 03. 2001 00.00
Jugoslovanski prestolonaslednik, princ Aleksander Karađorđević, ki ima po novem spet jugoslovansko državljanstvo, se, kot je napovedal, namerava vrniti v Beograd. Kraljeva družina bo v Srbiji skušala doseči vrnitev leta 47 odvzetega ji premoženja. Precej premoženja pa so Karađorđevići imeli tudi v Sloveniji.

Ameriški borzni balon je izgubil sapo
13. 03. 2001 00.00
Po ponedeljkovem krepkem padcu borznih indeksov na Wall Streetu je vse več analitikov prepričanih, da je nova ekonomija, ki jo zaznamuje razcvet tehnoloških podjetij, dokončno v krizi. Ob tem se vrstijo panični pozivi Zveznim rezervam, da na naslednjem sestanku Odbora za odprti trg, ki bo 20. marca, znova zniža obrestne mere, in sicer kar za celo odstotno točko. Za preplah med vlagatelji so kriva sama tehnološka podjetja, ki že nekaj tednov napovedujejo slab promet, pa tudi odpuščanje delovne sile, oboje pa je vlagatelje prepričalo, da je bolje malce počakati. Po mnenju večine analitikov je denarja za investicije več kot dovolj, vendar je ameriške finančne trge zaobjela previdnost.

Kraljici so dezinficirali stopala
12. 03. 2001 00.00
Britanska kraljica mati, ki je lani praznovala častitljivih 100 let, se že vse življenje zelo rada udeležuje mondenih konjskih dirk, sedaj pa je morala dovoliti, da so ji pred vstopom na prizorišče dezinficirali stopala.

Po pomoč v svetovalni center
11. 03. 2001 00.00
Ljubljanski Svetovalni center za otroke, mladostnike in starše, ki deluje že 46 let, skrbi za mentalno zdravje otrok in mladostnikov, od predšolskih otrok do študentov pred zaključkom študija. K njim prihajajo otroci in mladostniki, s tem pa tudi njihovi starši in učitelji, ki se med odraščanjem srečujejo z različnimi težavami, ki jim niso kos. Največ jih ima težave s šolo in učenjem, drugi so osamljeni ali so doživeli travmatične dogodke, nekateri pa imajo težave, povezane s psihosocialnim prilagajanjem, kot so razne težave s hrano, zasvojenostjo, razvojnimi ali emocionalnimi motnjami in tudi s preveliko živahnostjo. Malo več kot 60 odstotkov težav, s katerimi v center prihajajo otroci in mladostniki, je povezanih z učenjem, kljub temu pa po besedah direktorice svetovalnega centra Marije Kavkler to niso izolirani problemi, ampak se pogosto dogaja, da so težave prepletene, saj so redki primeri povezani samo s šolskimi težavami.

Kučma noče odstopiti
11. 03. 2001 00.00
Ukrajinski predsednik Leonid Kučma je pred odhodom na krimski otok, kjer bo preživel dopust, izjavil, da ne namerava odstopiti, ker so zahteve opozicije po njegovih besedah "več kot nesmiselne". Poudaril je, da ga je na predsedniški položaj izvolilo več kot 16 milijonov volilcev, proti njemu pa protestira "zgolj" 3000 ljudi. Kučma se je še vprašal, kaj bi njegovi privrženci dejali, če bi "odstopil na zahteve zgolj te peščice njegovih nasprotnikov?"

Najboljših pet na ledu
11. 03. 2001 00.00
Ameriška hokejska liga ni brez razloga eno najbolj zanimivih tekmovanj na svetu. Derbiji in pomembni obračuni se vrstijo en za drugim, iz včeraj na danes po našem času je tako naprimer na led stopilo vseh pet najboljših ekip lige. Vodilno moštvo, Colorado Avalanche, je v podaljšku doživelo poraz z Dallas Starsi, drugo in trejeuvrščeni ekipi, Detroit Red Wings in St. Louis Blues sta se razšli brez zmagovalcev (2:2), Ottawa Senators je izgubila doma z New York Rangersi (2:3), edino zmago med prvimi petimi pa so dosegli aktualni prvaki iz New Jerseyja, ki so v Philadelphiji 47 sekund pred koncem premagali domače Flyerse (3:2).

Proti oblikovanju Istrske evroregije
11. 03. 2001 00.00
Člani piranskega občinskega odbora Liberalne demokracije Slovenije so na posvetu obravnavali zamisel Društva istrskega prijateljstva o oblikovanju Istrske evroregije. Na posvetu, ki se ga je udeležil tudi zunanji minister Dimitrij Rupel, so ob izraženi podpori čezmejnemu sodelovanju in povezovanju, sprejeli stališče, da je ustanavljanje nekakšne naddržavne regije v tem trenutku nerealen projekt, ki lahko sproži negativne odzive in odvečno politizacijo zamisli ter celo zavre že vpeljano sodelovanje in reševanje aktualnih odprtih vprašanj.

Deklica za volanom
11. 03. 2001 00.00
Avstralska policija ni mogla verjeti opozorilnim klicem, da po prometni avtocesti pri Perthu neka deklica vozi avto. Avtomobilu je pri zavijanju z avtoceste zatem počila guma, deklica pa je uspela avto celo srečno ustaviti pri robu ceste. Policisti so kasneje ugotovili, da ima voznica le osem let, dodali pa so še, da proti njej ne bodo sprožili kazenskega postopka, saj je premlada. Predstavnik policije je dodal, da ga nesreča ne preseneča, saj je med opravljanjem poklica videl voziti avtomobile tudi že šestletnike.

Ovira za Bushev davčni načrt
10. 03. 2001 00.00
Potem ko je predstavniški dom ameriškega kongresa po hitrem postopku, ki so ga demokrati imenovali kar po občasnem obnašanju teksaških govejih čred "stampedo", sprejel ključni del davčnega načrta predsednika Georga Busha, pa je ta v senatu trčil ob ograjo previdnosti, zavlačevanja in novih želja. "Obseg in doseg davčnega načrta bo določen v senatu," je dejal demokratski senator iz Odbora za finance Max Baucus. Tako demokratski kot republikanski voditelji v senatu so napovedali, da bo za oblikovanje predloga zakona o zmanjševanju davkov potrebno malce več časa, senatorji pa so davčni načrt medtem zasuli z več kot sto amandmaji.

Rezervirano za ženske
10. 03. 2001 00.00
Noč žensk je sinoči v glavnem mestu Kolumbije Bogoti povzročila pravi prometni kaos. Na ceste kolumbijske prestolnice so smele le predstavnice nežnejšega spola, saj jim je župan Bogote Antanas Mockus namenil celo mesto - precej nenavadno darilo za njihov dan. Vsi moški so morali po 19. uri po lokalnem času ostati doma, saj je zanje veljala policijska ura. Medtem ko so se na tisoči žensk namenili v središče mesta, so vsi moški hiteli domov, da bi bili tam do 19. ure in prometni kaos je bil neizbežen. S to pobudo je želel župan opozoriti na nasilje nad ženskami, ki je v Kolumbiji zelo razširjeno.

Vztrajati pri odmoru za malico
09. 03. 2001 00.00
Najnovejši predlogi ministrstva za delo, družino in socialne zadeve k predlogu zakona o delovnih razmerjih, ki je v prvem branju v DZ, pomenijo po mnenju predsednika Zveze svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) Dušana Semoliča velik korak nazaj od že dogovorjenega med socialnimi partnerji. Predlogi amandmajev, ki so jih pripravili na ministrstvu, dramatično zmanjšujejo raven delavskih pravic in neprikrito ščitijo interese delodajalcev, je na današnji novinarski konferenci menil Semolič. Kot najbolj sporen amandma vlade pa je označil rešitev vprašanja 30-minutnega odmora med delom, ki naj bi se na predlog ministrstva ne všteval več v 40-urni delovni teden, kar dejansko pomeni, da bi Slovenija kot edina država v Evropi celo podaljševala delovni čas.

Ribičeva ostaja direktorica
08. 03. 2001 00.00
Vlada na današnji 16. seji ni razrešila direktorice Pošte Slovenija Marije Ribič, ki je včeraj trdila, da je iz svojih virov dobila informacijo, da bo razrešena. Trdijo celo, da takšnega predloga niso imeli na dnevnem redu. Ribičeva pa je povedala, da je neuradno slišala, da je vlada predlog o njeni razrešitvi umaknila.

Sporen spomenik
08. 03. 2001 00.00
Po skoraj desetih letih naj bi danes pred ljubljansko stolnico znova postavili spomenik medvojnim ženskim demonstracijam, vendar do tega ni prišlo, saj je namera v cerkvenih krogih dvignila veliko prahu. Ob tem dogodku je ljubljanski nadškof Rode premieru Drnovšku napovedal celo možnost javnih protestov duhovnikov in vernikov, če bo pomnik vrnjen nazaj pred stolnico.

Ribičeva o predlogu razrešitve
07. 03. 2001 00.00
Generalna direktorica Pošte Slovenije Marija Ribič je sklicala novinarsko konferenco, ker je neuradno izvedela za predlog, po katerem naj bi jo vlada na četrtkovi seji razrešila in za vršilca dolžnosti generalnega direktorja znova imenovala nekdanjega direktorja Alfonza Podgorelca, čeprav je upokojen in je ob upokojitvi dobil odpravnino. Ribičeva je ob tem dejala, da upa in verjame, da ta predlog ni bil oblikovan zato, ker je morala po uradni dolžnosti podati ovadbe proti bivšemu vodstvu Pošte Slovenije zaradi sumljivega nakupa znamk v letu 1998, zaradi sumljivih cen pri gradnji novih stanovanj v Ljubljani v letih od 1997 do 1999, zaradi nenavadne pogodbe ob ustanavljanju hčerinskega podjetja Elektronsko pismo pošte Slovenije in še zaradi nekaterih nepravilnosti, na katere so jo opozorili delavci pošte.

Marković zanika obtožbe
06. 03. 2001 00.00
Nekdanji vodja srbske tajne policije Rade Marković, ki so ga aretirali 23. februarja, je zanikal vse obtožbe v zvezi z vpletenostjo v umor štirih vodilnih predstavnikov opozicijskega Srbskega gibanja prenove (SPO), ki so umrli v prometni nesreči na Ibarski magistrali oktobra 1999, je danes sporočil namestnik predsednika okrožnega sodišča v Beogradu Radoslav Rakić. Rakić je še dejal, da sta bila poleg Markovića aretirana in zaslišana še dva njegova sodelavca. Kot je pojasnila predsednica sodišča Vida Petrović-Škero, gre za Nenada Ilića iz Jagodine in Nenada Bujoševića iz Lazarevca, ki sta osumljena, da sta kot sostorilca zagrešila umor. V sklopu preiskave naj bi po Rakićevih besedah doslej zaslišali 23 prič, še 30 pa jih bodo zaslišali. Preiskava naj bi bila končana v mesecu dni.

Petkovo zdravstveno stanje dobro
06. 03. 2001 00.00
Zdravstveno stanje pretepenega novinarja Mira Petka, ki se zdravi v ljubljanskem Kliničnem centru, je dobro. Danes so zdravniki opravil še zadnje preiskave, jutri pa bodo Petka operirali. Slovenjgraški policisti medtem še vedno iščejo neznanca, ki sta Petka pretepla in morebitne vpletene. Dobili so že veliko anonimnih klicev, nekateri pa so celo osebno pisali direktorju slovenjgraške Policijske uprave. Krog osumljencev se oži, vendar motiva, kljub številnim zbranim podatkom, še ne morejo dokončno potrditi.

Streljanje na ameriški srednji šoli
05. 03. 2001 00.00
V Kalifornijski srednji šoli v predmestju San Diega je dijak prvega letnika ubil dve, ranil pa trinajst oseb, večinoma dijakov. Dijaka so identificirali kot Charlesa Andrewa Williamsa, tožilec pa je že napovedal, da bodo fanta obtožili kot odraslega. Po podatkih prič naj bi Williams streljal na sošolce povsem naključno in med tem štirikrat napolnil revolver.

Norac uradno obtožen vojnih zločinov
05. 03. 2001 00.00
Županijsko državno tožilstvo na Reki je proti upokojenemu generalu Mirku Norcu tudi uradno vložilo obtožnico zaradi vojnih zločinov na območju Gospića leta 1991. Če ga bo sodišče spoznalo za krivega, mu grozi do 20 let zapora.

Boj za veliki kristalni globus
05. 03. 2001 00.00
Alpski smučarji se bodo na zaključku svetovnega pokala, ki se bo v sredo začel v Areju na Švedskem, pomerili za končne razvrstitve v svetovnem pokalu. Odprt je še boj za šest kristalnih globusov. V središču pozornosti mednarodne javnosti bo nedvomno obračun v ženski konkurenci, kjer se bosta za veliki kristalni globus spopadli Avstrijka Renate Götschl in Hrvatica Janica Kostelić. V moški konkurenci je slednjega že osvojil Avstrijec Hermann Maier, ki je tudi lastnik malega za skupno superveleslalomsko zmago, Maier pa bo napadal še za skupno smukaško in veleslalomsko prvo mesto.

Končan ministrski sestanek o okolju
04. 03. 2001 00.00
V Trstu se je končal ministrski sestanek o okolju, na katerem so delegacije osmih najmočnejših držav skušale oživiti razpravo o ukrepih za zmanjšanje emisij ogljikovega dioksida v ozračje. Opazovalci ocenjujejo zaključni dokument kot napredek, predvsem zaradi ameriške podpore tovrstnim prizadevanjem, za katera Clintonova administracija ni imela dovolj posluha. Prej nasprotno - ker bojda ni bilo dovolj znanstvenih dokazov o segrevanju zemlje zaradi človekove dejavnosti, Američani in njihovi zavezniki niso ratificirali Kiotskega protokola, ki nalaga zmanjševanje emisij ogljikovega dioksida, in celo blokirali delo mednarodne konference o okolju v Haagu.

Svet obsoja uničevanje budističnih spomenikov
04. 03. 2001 00.00
Iz Afganistana poročajo, da talibanski režim, ki že nekaj dni sistematično uničuje starodavne budistične spomenike, najbolj znana in največja kipa v dolini Gorband še ni poškodoval. Sicer pa obstreljevanje svetovne kulturne dediščine še naprej sproža proteste iz vseh koncev sveta, poziv k strpnemu odnosu so poleg večine muslimanskih držav poslali celo iz Pakistana, ki edini podpira Talibane. V Afganistan je odpotoval posebni odposlanec Unesca, k zaustavitvi uničevanja je pozval tudi tibetanski duhovni vodja Dalai Lama.

Švicarji proti hitremu začetku pogajanj z EU
04. 03. 2001 00.00
Švicarski volivci so na današnjem referendumu zavrnili predlog, da bi Švica pospešila pogajanja o vključitvi v Evropsko unijo. Kot so pokazale prve ocene, ki jih je objavila švicarska televizija TSR1, je za takojšen začetek pogajanj z Brusljem glasovalo okrog 30 odstotkov volivcev. V kantonu Ženeva je proti glasovalo 58 odstotkov volivcev, v edinem kantonu, kjer so že prešteli izide, t.j. v kantonu Glarus, pa je predlog zavrnilo celo 86,7 odstotka volivcev.

Začetek romarske poti v Meko
03. 03. 2001 00.00
Približno dva milijona muslimanskih vernikov iz vsega sveta se je začelo danes zbirati v doline Mina v neposredni bližini Meke, svetega mesta in najpomembnejše romarske poti muslimanov. V belo oblečeni verniki, ki nosijo preproge in bele sončnike, so se iz Meke napotili peš, v stotinah avtobusov in avtomobilov na petdnevni ritual. Kot pravi izročilo, je ustanovitelj islama, prerok Mohamed, prespal v kraju Mina na svojem edinem potovanju pred več kot 1400 leti. Doslej naj bi naravne smrti umrlo 53 indijskih romarjev. Vsi naj bi bili starejši od šestdeset let.

Bude iz Bamiyana tarča tankov in raket
02. 03. 2001 00.00
Talibani so danes s tanki, raketami ter celo z avtomatskim orožjem začeli uničevati znamenita velika kipa bude v Bamiyanu v Afganistanu, so danes sporočili uradni viri, te navedbe pa je potrdila tudi afganistanska opozicija. Omenjeni viri sicer niso imeli podatkov o tem, v kolikšni meri so že uničili ta kulturni spomenik v osrednjem delu države. Kot je povedal nek uradnik v Kabulu, naj bi talibani kipe začeli uničevati na lastno pobudo. Dodal je še, da na prizorišče niso poslali nobene specializirane ekipe, ki bi bila zadolžena za rušenje spomenikov.

Prvi forum Mirovnega inštituta
02. 03. 2001 00.00
Slovenska država še ne premore dolgoročnega programa imigracijske politike oz. strategije, s katero bi pristopili k trajnejšemu reševanju tega sicer globalnega vprašanja, ki bo v prihodnjih desetletjih glede na negativne demografske trende v razvitem in pričujoči "demografski eksploziji" v nerazvitem svetu ter neenakomerni porazdelitvi bogastva, dobil zgolj še neprimerno večje razsežnosti, je le ena izmed osrednjih ugotovitev prvega foruma neodvisnega in nevladnega Mirovnega inštituta, ki je tokrat z naslovom "Imigranti, Slovenija, Evropa" potekal v nacionalnem kulturnem hramu.