celo

Nike beleži 22 odstotno rast

17. 09. 1999 13.37

Podjetje Nike je povečal dobiček za prvo četrtletje novega davčnega leta kar za 22 odstotkov. Rast dobička je posledica povečanja profitnih mer na zunanjih trgih in stroškovnega menedžmenta.

Je bil Pele nasprotnik vojaškega režima?

16. 09. 1999 22.34

Izjava bivšega brazilskega nogometnega zvezdnika Peleja, da je bil v sedemdesetih letih oster nasprotnik vojaškega režima v Braziliji, je v brazilskih medijih naletela na oster odmev. Pele je v nedeljski televizijski oddaji dejal, da se ni udeležil svetovnega prvenstva (SP) v Nemčiji leta 1974 zaradi nasprotovanja tedanjemu vojaškemu režimu. Mnogi brazilski novinarji trdijo, da je ta izjava daleč od resnice, saj naj bi njegova dejanja in izjave v tistem času dokazovale prav nasprotno.

Povprečne temperature višje za 2 stopinji

16. 09. 1999 21.38

Po mnenju strokovnjakov se bodo povprečne letne temperature v naslednjih 50 letih zvišale predvidoma do največ dve stopinji Celzija. To oceno je predstavil metereolog Maurice Blackmon z ameriškega centra za raziskovanje ozračja na mednarodni konferenci o podnebju v Hamburgu.

Nova sezona v Cankarjevem domu

15. 09. 1999 21.17

Največja slovenska kulturna in kongresna hiša Cankarjev dom (CD) - v minuli sezoni so pripravili skoraj 1200 prireditev s skupno več kot 2100 umetniškimi in drugimi dogodki, ki si jih je ogledalo približno 430.000 ljudi - začenja novo sezono s kadrovskimi popolnitvami v programskem vodstvu in z ambicioznimi načrti na vseh področjih. Čeprav delež podpore države kulturno-umetniškim programom CD v grobem ostaja približno enak, pa generalni direktor Mitja Rotovnik tega ne razume kot manjka, ampak kot izziv in pobudo za njihovo aktivno, ''celo agresivno vlogo'' pri trženju kulture; Rotovnik je prepričan - to dokazujejo tudi njihove večletne izkušnje - da je med sponzorji v Sloveniji dovolj posluha za vrhunsko kakovostno, za sodobno in tudi za eksperimentalno umetnost.

Prevoz uparjalnika

15. 09. 1999 20.29

Prevoz uparjalnika je tudi tretji dan potekal normalno, celo precej hitreje od načrtov. 18 kilometrska pot je minila brez predstavnikov Greenpeace in skoraj brez sicer vsakodnevih gledalcev, ki jih ob poti skoraj ni bilo. Pot pa so zaključili 5 minut pred enajsto.

Dinamo Kijev - Maribor Teatanic 0:1 (0:0)

15. 09. 1999 07.58

V prvem krogu lige prvakov so nogometaši Maribor Teatanica v skupini A v Kijevu premagali domači Dinamo z 1:0 (0:0).

Celo otroci si želijo manj kilogramov

15. 09. 1999 07.29

Tudi otroci imajo skrbi zaradi svoje postave. Vsaka druga desetletna deklica in vsak tretji desetletni deček želi imeti manjšo telesno težo, je sklicujoč se na študijo terapevtskega centra za prehranjevalne motnje v okviru muenchenskega inštituta Max-Planck poročal nemški tednik Focus. 36 odstotkov vseh deklic in 30 odstotkov dečkov je namreč že poskušalo z dieto izgubiti kilograme. ''Kdor tako mlad z dieto poskuša izgubiti kilograme, pade v začaran krog, ki se konča z motnjami v prehranjevanju,'' je povedala vodja raziskave Monika Gerlinghoff.

Lesnopredelovalna podjetja letos uspešnejša

14. 09. 1999 17.39

Podjetja v lesnopredelovalni dejavnosti so lani poslovala slabše kot v letu poprej, saj so prihodki lani porasli v povprečju manj kot inflacija, presežek odhodkov nad prihodki pa je povzročil negativen rezultat poslovanja. Kot je še razvidno iz gradiva Združenja lesarstva pri Gospodarski zbornici Slovenije (GZS), so v prvem polletju letos prihodki porasli bolj kot odhodki in jih celo presegli. Tako je še posebej porasel čisti dobiček.

Uspešen simpozij o Hermanu Potočniku - Noordungu

11. 09. 1999 11.27

V Mariboru se je popoldne končal prvi mednarodni znanstveni simpozij o Hermanu Potočniku Noordungu. Dvodnevni seminar je organizirala mariborska univerza v počastitev 70-letnice prvega natisa Potočnikove kjige Problem vožnje po vesolju, udeležili pa so se ga nekateri najvidnejši strokovnjaki za vesolje iz ZDA in Rusije, med njimi Jurij Mihajlovič Baturin.

120 let podjetja Delamaris, 130 let Radenske

10. 09. 1999 21.07

V Izoli danes pranujejo. Pred 120-timi leti so namreč v podjetju Delamaris napolnili prvo konzervo z ribami. Potem je šlo podjetje skozi različna obdobja vzponov in padcev; Delamaris je bil celo druga največja tovarna ribjih konzerv v nekdanji Jugoslaviji. Zdaj se uspešno znova postavlja na noge; 360 delavcev zdaj izdela letno že skoraj 23 milijonov pločevink, proizvodnjo pa nameravajo v naslednjih letih kar podvojiti in se približati nekdanjim najboljšim časom.

Bliža se trgatev

10. 09. 1999 21.06

Na Vipavskem je trgatev že v polnem razmahu, tudi v Goriških Brdih pridno odkupujejo letošnji pridelek grozdja. Brici pravijo, da so ugodne vremenske razmere so poskrbele, da bo letnik 99 kakovostnejši od lanskega. V kmetijski zadrugi Dobrova pričakujejo, da se bo do začetka oktobra v njihovih kleteh nabralo kakih 10 tisoč ton grozdja.

SRD vrnil odgovor

10. 09. 1999 20.59

Po včerajšnjem molku so se danes le oglasili člani uprave Slovenske razvojne družbe. Še pred napovedanim rokom so sklicali novinarsko konferenco, na kateri so bile v središču plače članov uprave in neupoštevanje dve leti stare vladne uredbe. Ta uredba je bila prej le prporočljiva, od 3. junija pa je obvezna.

DDV vplival na uvoz blaga

10. 09. 1999 16.06

Skrajna odstopanja pri uvozu v zadnjih dveh mesecih v državnem statističnem uradu pojasnjujejo s prehodom na DDV v začetku julija. Ker so uvozniki junija v strahu pred povišanjem cen po uvedbi DDV v tujini nakupili več, kot so potrebovali za tekoče poslovanje, je bil uvoz v juliju znatno nižji. Vendar, kot poudarjajo statistiki, je potrebno podatke za oba meseca ocenjevati skupaj, s tega vidika pa so razmere v blagovni menjavi dokaj običajne.

Dogovor med FIFA in AFC

10. 09. 1999 14.39

Mednarodna nogometna zveza (FIFA) in Azijska nogometna zveza (AFC) sta se dokončno dogovorili o številu nastopajočih azijskih reprezentanc na svetovnem nogometnem prvenstvu, ki bo leta 2002 v Južni Koreji in na Japonskem.

Eksplozija v Moskvi terjala 32 življenj

10. 09. 1999 09.35

V eksploziji stanovanjskega bloka v Moskvi je umrlo najmanj 32 ljudi, tudi otrok. Ranjenih je 249 ljudi, bojijo pa se, da je pod ruševinami še 60 oseb.

9. 9. prvi kritičen datum

08. 09. 1999 21.24

Po oceni strokovnjakov naj bi jutrišnji datum, 9. 9. 1999, lahko pomenil prvo preizkušnjo za t.i. hrošč tisočletja. V 70. in 80. letih so namreč računalniški programerji označevali začetek datuma z vrsto ničel, konec datuma pa z vrsto devetk. Ko računalnik preskoči na tak datum, je možno, da začne narobe delovati ali pa pride celo do popolnega izpada.

Napete razmere v Vzhodnem Timorju

08. 09. 1999 20.39

V Združenih narodih so zaradi vse bolj napetih razmer v Vzhodnem Timorju začeli razmišljati o popolni evakuaciji članov misij in njihovih družin. Vse več držav v regiji zahteva, da mednarodna skupnost na nemirni otok čimprej pošlje mirovne sile.

Tuja vlaganja na Poljskem

08. 09. 1999 18.11

Poljska je v prvem polletju letos zabeležila 4,9 milijarde dolarjev tujih neposrednih naložb in s tem po podatkih vladne službe za tuja vlaganja ohranila tuje naložbe na ravni iz enakega lanskega obdobja. Za letos strokovnjaki napovedujejo, da bo obseg neposrednih tujih naložb na Poljskem dosegel ali celo presegel lanskoletne rezultate.

V Genovi se predstavljajo dinozavri

08. 09. 1999 17.57

Trideset fosilnih ostankov dinozavrov, ki so živeli v puščavi Gobi v Mongoliji pred 65 do 125 milijoni let, je na ogled na razstavi v Genovi, ki bo odprta do 9. januarja 2000. Razstavo, ki jo je v Londonu že obiskalo več kot 70.000 ljudi, je pripravil Paleontološki center mongolske akademije za znanost. Poleg najdb so za razstavo izdelali tudi modele dinozaurov v naravni velikosti, ki se premikajo in celo govorijo. Puščava Gobi je zaradi posebne klime in ugodnih pogojev eno najbogatejših območij oz. najdbišč okamenelih ostankov dinozavrov. Na razstavi je med drugim videti ogromna skeleta dveh torbozavrov, sorodnikov ameriških tiranozavrov, ki v dolžino merita več kot deset metrov. Na razstavi so tudi vzorci jajc dinozavrov in njihovih zarodkov ter ostanki adrozaura, prazgodovinske živali, ki jo je krasil 30 centimetrov dolg kljun.

Nemirna noč v Varšavi

08. 09. 1999 16.07

Pred današnjo kvalifikacijsko nogometno tekmo za uvrstitev na EP leta 2000 med Poljsko in Anglijo je prišlo do hudega pretepa med privrženci obeh reprezentanc, kar nekaj oseb pa so morali pripeljati v bolnišnico.

Zadnje srečanje Evropske komisije

08. 09. 1999 14.26

Evropska komisija, zaznamovana z škandali in prevarami, se je danes zadnjič sestala v stari zasedbi. Komisar za zunanje zadeve Hans van den Broek je povedal, da nekoliko nostalgično in celo čustveno gleda na svoj odhod. Kljub raznim težavam bo po njegovem mnenju delo komisije pomembno vplivalo na velike projekte v prihodnosti kot so uvedba evra, širitev Evropske unije ter ostali projekti. Komisija, ki v dosedanji zasedbi obstaja od leta 1995, je odstopila marca, po preiskavi, ki jo je zahteval Evropski parlament. Parlament bo predvidoma novo komisijo potrdil na seji 15. septembra.

Razširjen seznam nezaželenih gostov iz ZRJ

08. 09. 1999 13.57

Na seznam srbskih in jugoslovanskih funkcionarjev, ki jim je prepovedan vstop v države članice Evropske unije (EU), naj bi prihodnji teden dodali več kot 20 novih imen. Objavljena bodo prihodnji ponedeljek, vendar je že zdaj znano, da se bodo na seznamu približno 300 nezaželenih oseb znašli tudi vsi novi člani nedavno preurejene vlade ZRJ, teh pa je trinajst. Z omenjenega seznama pa bo istočasno črtano nekaj imen, ki so bila nanj uvrščena pomotoma, piše Danas.

Milutinović v predsedniškem kabinetu

08. 09. 1999 12.58

Srbski predsednik Milan Milutinović povsem zanesljivo prihaja na sedež predsedstva v središču prestolnice, piše Glas javnosti v sredo. Novinarji časnika, ki so v torek ''dežurali'' pred stavbo predsedstva, so popoldne uspeli fotografirati Milutinovića, ko je ''hitrih korakov in nasmejan'' zapustil poslopje. Opazili so tudi, da se je na predsedstvu mudilo tudi več funkcionarjev vladajoče koalicijemudilo.

Julijski uvoz bistveno nižji

07. 09. 1999 15.51

Slovenski izvoz je julija dosegel 740,6 milijona dolarjev, kar je za 1,2 odstotka več kot junija in 9,2 odstotka manj od lanskega julija. Na uvozni strani pa je statistični urad v primerjavi z junijem zabeležil močan padec: julijski uvoz je bil s 681 milijoni dolarjev za 33,5 odstotka nižji od junijskega, glede na lanski julij pa je oslabel za 19,9 odstotka.

Srečanje Jelcina s Putinom

07. 09. 1999 15.46

Ruski predsednik Boris Jelcin se je danes srečal s premierom Vladimirjem Putinom.

Nikkei in jen znova navzgor

07. 09. 1999 12.08

Vrednosti delnic na tokijski borzi so se danes v povprečju malenkostno znižale. Osrednji indeks Nikkei se je tako glede na ponedeljek znižal za 0,28 odstotka oz. 49,01 točke in današnje trgovanje sklenil na 17.707,50 točke. Ameriški borzni trgi so včeraj zaradi državnega praznika mirovali.

Cena nafte presegla 20 dolarjev

06. 09. 1999 19.38

Cena nafte Organizacije držav izvoznic nafte (OPEC) je v preteklem tednu prvič letos presegla mejo 20 dolarjev za sodček. Povprečna cena 159-litrskega sodčka nafte držav OPEC je tako v preteklem tednu znašala 20,06 dolarja, so danes povedali na sekretariatu OPEC.

Jelinčič poslal pismo Frlecu

06. 09. 1999 16.08

Prvak Slovenske nacionalne stranke Zmago Jelinčič je na ministra za zunanje zadeve Borisa Frleca naslovil pisno poslansko vprašanje, ''v kakšni zvezi so zadnje izjave avstrijskega zunanjega ministra Wolfganga Schuessla z zahtevami po spremembi slovenske ustave v primeru priznavanja nekakšne neobstoječe staroavstrijske manjšine s sestankom na ministrstvu za zunanje zadeve konec letošnjega julija''.

Po osmih dneh prvi uparjalnik na cilju

06. 09. 1999 15.49

Po osmih dneh poti je transportna kompozicija z uparjalnikom za Nuklearno elektrarno Krško (NEK), ki je 30. avgusta odšla iz Luke Koper, v ponedeljek, 6. septembra, nekaj pred 11. uro prispela na cilj, v krško nuklearko. Uparjalnik je trenutno v t.i. carinskem skladišču pred nuklearko, najverjetneje že popoldne pa se bodo začela pripravljalna dela za pretovarjanje.

Najrevnejši Američani še revnejši

06. 09. 1999 10.24

Razlike med revnimi in bogatimi Američani se povečujejo kljub dobrim gospodarskim razmeram, kaže raziskava nedvisnega Centra za proračun in politiko v Washingtonu. Od leta 1977 se je zaslužek najbogatejše petine Američanov povečal za 38,2 odstotka, najrevnejši petini Američanov pa so se dohodki zmanjšali za 12 odstotkov. Povprečni letni dohodek 20 odstotkov najrevnejših Američanov znaša 8800 dolarjev, najbogatejših 20 odstotkov državljanov ZDA pa letno zasluži povprečno 102.300 dolarjev. 2,7 milijona najbogatejših Američanov (odstotek prebivalstva ZDA) letno zasluži celo čez 515.600 dolarjev.