celo

V Kumrovcu obeležili 19. obletnico Titove smrti
04. 05. 1999 20.41
V rojstnem mestu nekdanjega jugoslovanskega predsednika Josipa Broza Tita so se danes spomnili 19. obletnice njegove smrti. Točno ob 15.05 se je pred njegovo rojstno hišo oglasila sirena.

Mariborčani dihajo čistejši zrak
04. 05. 1999 17.00
Zrak nad Mariborom je iz leta v leto manj onesnažen, kar je posledica uresničevanja programa sanacije zraka, ki je bil sprejet na začetku devetdesetih let, ko so morali v štajerski metropoli zaradi kritične onesnaženosti zraka v času kurilne sezone večkrat alarmirati celo prebivalce.

Blair: Milošević je izobčenec v lastni regiji
04. 05. 1999 15.30
Države, ki mejijo na ZRJ, so jasno pokazale, da je jugoslovanski predsednik Slobodan Milošević izobčenec v lastni regiji, je pred romunskim parlamentom danes dejal britanski premier Tony Blair, ki je poudaril, da kosovska kriza ogroža stabilnost Romunije.

Poletna vročina v Atenah: 34 stopinj Celzija v senci
04. 05. 1999 10.17
V Grčiji je nastopilo obdobje prave poletne vročine: v Atenah so tako v ponedeljek v senci namerili 34 stopinj Celzija, na Kreti ter Larissi pa se je živo srebro povzpelo celo na 36 stopinj Celzija, je danes sporočil grški hidrometeorološki zavod.

V Zywkowu živi več štorkelj kot ljudi
04. 05. 1999 07.58
V majhni vasici na severu Poljske živi več štorkelj kot ljudi. V Zywkowu prebiva v 47 gnezdih več kot 80 štorkelj in le 36 prebivalcev. Dolgonogim pticam v čast in da bi privabili turiste, so se ob meji z Rusijo odločili, da vas preimenujejo v Štorkljevo vas. Neka okoljevarstvena ustanova je v njej uredila celo majhen muzej o zgodovini štorkelj.

Angleški pesnik Christopher Reid v Sloveniji
03. 05. 1999 18.39
Študentska založba Beletrina bo ob izdaji pesniške zbirke Teda Hughesa Vran v sredo, 5. maja, opoldne v Jazz klubu Gajo pripravila novinarsko konferenco, na kateri bo sodeloval priznani angleški pesnik Christopher Reid, ki je bil pri založbi Faber and Faber dolga leta tudi Hughesov urednik.

NATO: Zavezništvo želi, da srbske sile začnejo umik s Kosova
03. 05. 1999 17.58
Zveza NATO želi, da srbske sile začnejo umik s Kosova, je danes v Bruslju dejal tiskovni predtsavnik zavezništva Jamie Shea.

Iran in VB nadgradila diplomatske odnose
02. 05. 1999 19.05
Iran in Velika Britanija sta danes nadgradila diplomatske odnose in imenovala svoja odpravnika poslov za veleposlanika, je danes sporočila uradna iranska tiskovna agencija IRNA.

Primakov: Vrnitev kosovskih Albancev je možna
02. 05. 1999 11.54
Ruski premier Jevgenij Primakov je v pogovoru za francoski Le Journal du Dimanche dejal, da je moč doseči vrnitev kosovskih Albancev ter njihovo zaščito - lahko tudi s pomočjo vojaških sredstev, a v okviru Združenih narodov.

Italijanski muzeji bodo poleti odprti dlje
01. 05. 1999 12.30
Najpomembnejši italijanski muzeji bodo čez poletje odprti dlje, in sicer do 21. ure zvečer, v sobotah pa celo do polnoči. Arheološke znamenitosti, vključno s Pompeji in rimskim kolosejem bodo, ostale odprte vse do 20. ure. Podaljšan čas ogledov bo že tretje leto zapored trajal vse do oktobra. Med muzeji in galerijami, ki jih bo mogoče obiskati v večernih urah, so še galerija Uffizi v Firencah, galerija Borghese in grad Sant'Angelo v Rimu ter kraljeva palača v Neaplju.

Hokejisti lige NHL se ''upirajo'' odhodu na Norveško
01. 05. 1999 10.23
Svetovno hokejsko prvenstvo, ki se v soboto začenja na Norveškem bo postreglo z zelo zanimivimi predstavami, vendar pa vsaj na začetku brez najboljših hokejistov, ki se čez lužo še vedno borijo za osvojitev letošnjega Stanleyevega pokala. Najboljše svetovne reprezentance bodo postopoma okrepili hokejisti severnoameriških moštev, ki bodo izpadle že v prvem krogu končnice. Mnogi so to pričakovali od St. Louisa, ki pa se je z zmago z 2:1 po podaljšku na gostovanju v Phoenixu obdržal v igri.

Ameriški kongres vse bolj zmeden glede politike do Kosova
01. 05. 1999 09.15
Ameriški kongres v zadnjih dneh pošilja predsedniku Billu Clintonu, javnosti in tudi predsedniku ZR Jugoslavije Slobodanu Miloševiću precej zmedene signale glede pripravljenosti za reševanje kosovske krize. Potem ko je sredi tedna propadel predlog resolucije s katero bi predsednika Clintona podprli v prizadevanjih za reševanje kosovske krize, je v petek 17 članov predstavniškega doma vložilo celo tožbo, češ da Clinton s posegom na Kosovu krši ustavo. Tožba je delo republikancev, čeprav je med vlagatelji tudi nekaj demokratov.

Policisti v Rimu so zelo občutljivi
01. 05. 1999 08.21
Policiste v Rimu mučijo nenavadni znaki utrujenosti. Po poročanju časnika Il Messaggero so tamkajšnji varuhi reda oproščeni celo branja in pisanja. Od 5700 policistov jih trenutno dela v pisarnah kakih 4500, medtem ko jih je na ulicah ostalo le kakih tisoč. Nekateri so se zdravnikom potožili, da so alergični na modro barvo in s tem na policijsko uniformo. 450 rimskih policistov lahko celo predloži dokazilo o tem, da ne morejo predolgo stati, spet drugi, da ne morejo predolgo hoditi, tretji sedeti itd. Škodijo pa jim tudi telesni napori, kot so vzpenjanje po stopnicah, vročina in mraz.

Hingisova brez pomembnega sponzorja
30. 04. 1999 15.19
Številka ena svetovnega tenisa Martina Hingis je izgubila enega svojih najpomembnejših pokroviteljev (Sergio Tacchini), ki ni bil zadovoljen z njenim obnašanjem in izpolnjevanjem pogodbenih obveznosti.

Usoda Jaromira Jagra še neznana
30. 04. 1999 09.11
Četrtkov večer v severnoameriški hokejski ligi je bil, zaradi uvrstitve Dallasa, Detroita in Buffala v drugi krog že po štirih odigranih tekmah, zelo dogočasen. Edino zanimanja vredno dogajanje je bilo pravzaprav v New Jerseyu, kjer so predstavniki sedme sile, seveda pa tudi tamkajšnji hokejisti čakali na odločitev o tem, ali bo češki hokejski mojster Jaromir Jagr vendarle zaigral na peti tekmi Pittsburgha z domačimi Hudiči.

Kongresni odbor podvojil Clintonovo prošnjo za financiranje operacije na Kosovu
30. 04. 1999 08.52
Odbor za proračunska sredstva predstavniškega doma ameriškega kongresa, ki jih je predsednik ZDA Bill Clinton prosil za financiranje ukrepa proti ZR Jugoslaviji, je več kot podvojil zahtevana sredstva. Clinton je kongresnike zaprosil, da mu odobrijo izredna sredstva v višini šest milijard dolarjev, odbor predstavniškega doma pa je vojski namenil skoraj 13 milijard dolarjev.

Zidane vendarle v Madrid?
29. 04. 1999 19.25
Aktualni evropski prvak Real Madrid in Juventus iz Torina sta storila prvi korak k možni selitvi francoskega reprezentanta Zinedina Zidana iz Italije v Španijo. Po poročanju španskih medijev sta se o prestopu ''svetovnega nogometaša leta 1998'' pogovarjala Realov predsednik Lorenzo Sainz in podpredsednik torinskega kluba Roberto Bettega.

V Rotterdamu kljub navijaškim izgredom finale EP 2000
28. 04. 1999 14.20
Nizozemsko pristaniško mesto Rotterdam bo kljub nedavnim navijaškim izgredom ostalo prireditelj finalne tekme evropskega nogometnega prvenstva leta 2000, ki ga bosta skupaj priredili Belgija in Nizozemska. Ob koncu tedna so navijači Feyenoorda, ki je 14. postal nizozemski prvak, z divjanjem na ulicah povzročili veliko materialno škodo, policija pa je morala posredovati celo s strelnim orožjem.

Prvi dirkalni avtomobil na plin
28. 04. 1999 11.29
Moštvo Team Abt bo 5. in 6. junija na 24-urni avtomobilistični dirki na Nuerburgringu predstavilo prvi dirkalni avtomobil na zemeljski plin. Ekološko gorivo bo na dirki poganjalo posebej prirejen audi A4.

Inter je štiri kroge pred koncem prvenstva odpustil trenerja Luciana Castellinija
27. 04. 1999 20.32
Milanski nogometni klub Inter je štiri kroge pred koncem prvenstva odpustil trenerja Luciana Castellinija. Do konca prvenstva bo na vroči Interjev trenerski stolček sedel Anglež Roy Hodgson. V letošnji sezoni je Hodgson že četrti trener Interja. Moštvu trenutno ne kaže najbolje, saj je šele deveto na lestvici, tako da je vprašljiva celo uvrstitev v pokal UEFA.

Žepič zmagovalec mednarodnega triatlona
26. 04. 1999 17.29
Damjan Žepič je na mednarodnem triatlonskem tekmovanju v italijanskem Cesenaticu v konkurenci 210 tekmovalcev osvojil prvo mesto. Na tekmi, na kateri so morali najprej preplavati 750-metrsko razdaljo, prekolesariti 20-kilometrsko krožno progo, nato pa še 5 kilometrov preteči, je bil drugi Avstrijec Hiebel, tretji pa Italijan Bonazzi.

Gospodarska gibanja: Neugodni signali vse močnejši
23. 04. 1999 11.51
Skupno povpraševanje v prvih dveh mesecih v primerjavi z enakim obdobjem lani realno zaostaja za skoraj toliko kot industrijska proizvodnja, ki se je v omenjenem primerjalnem obdobju znižala za 6,5 odstotka. Razloga za takšna gibanja sta po mnenju strokovnjakov Ekonomskega inštituta pravne fakultete (EIPF) stagnacija domačega domačega povpraševanja in padec izvoza, ki je posledica zmanjšanja trgovanja z državami v razvoju. Kljub padcu obsega naročil in zalog, pa proizvajalci še naprej upajo na rast povpraševanja in proizvodnje v naslednjih mesecih.

Littleton: Morilska najstnika sta imela pomočnike
22. 04. 1999 22.01
Dva dni po pokolu v srednji šoli Columbine v ameriškem mestu Littleton, v kateri je umrlo najmanj 15 dijakov, so pripadniki posebnih policijskih enot v šolski kuhinji našli dve močni propanski bombi, ki po mnenju ameriških oblasti dokazujeta, da sta napadalca pri pripravah na pokol imela pomočnike.

Dubravka Tomšič navdušila newyorško občinstvo in kritike
22. 04. 1999 11.50
Slovenska pianistka Dubravka Tomšič je popolnoma prevzela poslušalce v dvorani Alice Tully Hall newyorškega Lincoln Centra, ki so spremljali njen ponedeljkov recital, podobno pa je bilo tudi s kritiki, ki so njeno igranje primerjali z nastopi največjih glasbenih virtuozov tega stoletja. New York Times je zgodbo o predstavi Dubravke Tomšič, ki jo je pripravil Newport Music Festival, objavil na prvi kulturni (umetnostni) strani in slovensko umetnico v nekaterih pogledih ocenil kot celo boljšo od njenega učitelja Arthura Rubinsteina.

Beograjski elektronski mediji v vojnih razmerah
22. 04. 1999 11.11
V srbski prestolnici deluje enajst televizijskih postaj in kakih petnajst radijskih postaj, večina pa v vojnih razmerah prevzema informativne oddaje državne srbske televizije. TV Pink in BK Telecom pa tudi po bombardiranju poslovnega središča Ušče ponovno oddajata.

Anketa: Bog in vojna
22. 04. 1999 07.24
Vsak drugi Nemec verjame, da je v težkih časih pomembno, da človek zaupa v Boga, nasprotno pa vsak četrti meni, da je ob vseh podobah vojne težko ostati veren, je pokazala anketa nemške agencije Forsa o kosovski krizi, ki jo objavlja revija Brigitte.

Tobačna Ljubljana podprla Fundacijo Jožeta Ciuhe
21. 04. 1999 20.04
Tobačna Ljubljana in Fundacija Jože Ciuha sta podpisali donatorsko pogodbo, s katero Tobačna izraža svojo podporo projektu Fundacije Jožeta Ciuhe in galeriji ter celotnemu projektu obnove blejske Pristave.

Jezerniki vstali od mrtvih, Orlando padel z vzhodnega prestola
21. 04. 1999 11.43
Michael Jordan, njegov nekdaj slavni baseballski kolega Joe Morgan in ostali gledalci v nabito polni dvorani v Oaklandu so na srečanju severnoameriške košarkarske lige NBA med domačimi Bojevniki in moštvom Los Angeles Lakers imeli kaj videti. Golden State je na začetku zadnje četrtine vodil že z dvajsetimi točkami razlike, skupaj z zvokom sirene pa je Kobe Bryant izsilil podaljšek, v katerem so bili s 106:102 boljši in srečnejši gostje iz Kalifornije.

Zaporniki nezadovoljni s prijaznimi čuvaji
20. 04. 1999 08.09
Nekaj britanskih zapornikov je zaprosilo za premestitev v drug zapor, ker so bili njihovi čuvaji preveč prijazni. Zaporniki so se v prvem britanskem zasebnem zaporu čutili izpostavljene kulturnemu šoku, je v svojem poročilu zapisal direktor zapora Sir David Ramsbotham. Za nekatere zapornike je bil velik šok, da jih je osebje obravnavalo kot ljudi, zato naj bi večkrat prosili za premestitev v ''normalen'' zapor, kjer odnose med zaporniki in osebjem zaznamuje ''obojestranska antipatija''. Za zapornike je bilo še zlasti nevzdržno, ker so jih nagovarjali s spoštljivim ''gospod'' namesto njihovimi priimki. Čuvaji so se z nekaterimi celo tako dobro razumeli, da so se klicali kar po imenu. Tako je po besedah direktorja zapora nastala ''humana in skrbna skupnost''. No, večina zapornikov je s takim zaporom, v katerem je zelo malo mamil in groženj, vseeno zadovoljna.

Največji papežev spomenik bo stal v Lichenu
19. 04. 1999 15.08
V poljskem romarskem kraju Lichen nameravajo postaviti doslej največji spomenik papeža Janeza Pavla II. Deset metrov visok in osem ton težak spomenik so iz livarne v Gliwicah danes poslali v Lichen na zahodu Poljske, je poročala poljska tiskovna agencija PAP. Spomenik bodo predvidoma odkrili med obiskom cerkve svetega očeta v Lichenu junija letos. Ko bo cerkev dokončana, bo sodila med največje katedrale sveta, saj bo lahko sprejela 20.000 romarjev.