cene nafte

Oblikovan osnutek dogovora
14. 09. 2000 00.00
Predstavniki belgijskih avtoprevoznikov in belgijske vlade so uspeli oblikovati osnutek dogovora o nadomestilu za visoke cene dizelskega goriva. Popoldne naj bi ga predstavili avtoprevoznikom, ki že nekaj dni blokirajo ceste po vsej državi.

Britanska inflacija nižja
13. 09. 2000 00.00
Britanska inflacija v avgustu je znašala 1,9 odstotka, kar je za 0,3 odstotka manj, kot je znašala inflacijska stopnja v juliju in precej manj od predvidevanj britanske centralne banke, ki je pričakovala 2,5-odstotno rast cen.

Cene nafte še vedno naraščajo
12. 09. 2000 00.00
Svetovne cene nafte so kljub dogovoru držav članic OPEC o zvišanju proizvodnje ponovno poskočile. V torek dopoldne se je v Londonu vrednost soda nafte vrste brent zvišala za 61 centov na 34,23 dolarja, kar je le nekoliko manj od rekordne vrednosti iz leta 1991. Na borzi v New Yorku pa je cena nafte dosegla 35,83 dolarja za sod, kar je le za cent manj od najvišje ravni v zadnjih 10 letih, in sicer iz časa Zalivske vojne.

Nižje cene nafte?
10. 09. 2000 00.00
Ministri Organizacije držav izvoznic nafte (OPEC), držav izvoznic nafte, so se na Dunaju dogovorili o povečanju dnevne kvote načrpane nafte, kar naj bi v prihodnjih mesecih vplivalo na znižanje cen goriv v Zahodni Evropi. Članice OPEC-a bodo povečale proizvodnjo nafte za 800.000 sodčkov dnevno, s čimer bi zmanjšali ceno surove nafte na svetovnem trgu, je danes izjavil alžirski minister za nafto Čakib Helil.

Plinovod za Kitajsko in Korejo
08. 09. 2000 00.00
Predstavniki Rusije, Kitajske in Južne Koreje so se dogovorili, da bodo njihovi strokovnjaki preučili možnosti o gradnji 2300 kilometrov dolgega plinovoda, ki bi z ruskega plinskega polja Koviktka pri Irkutsku dobavljal zemeljski plin za porabnike na Kitajskem in v Južni Koreji.

OPEC za znižanje cene nafte
08. 09. 2000 00.00
Ministri držav članic OPEC so v petek prispeli na Dunaj, kjer bo v nedeljo potekalo zasedanje omenjene organizacije.

Francozom so se pridružili še britanski kmetje
08. 09. 2000 00.00
Britanski kmetje so ponoči zaprli dostop do rafinerije Stanlow v Angliji. Od parlamenta v Londonu zahtevajo, da prekine počitnice in začne razpravo o naraščajočih cenah nafte. Kmetje so že napovedali tudi nove blokade, če vlada in parlament ne bosta posredovala. Kot poudarjajo, so cene bencina v Veliki Britaniji najvišje v Evropi, čeprav država spada med proizvajalke nafte.

Dražji bencin
05. 09. 2000 00.00
Od torka dalje je bencin dražji v povprečju za okoli dva odstotka. Najbolj udarec po žepu čutijo tisti, ki kupujejo dizelsko gorivo in kurilno olje, saj sta ceni teh goriv poskočili za slabih šest oziroma 7,6 odstotka. Najbolj prodajani neosvinčeni 95-oktanski bencin je tako dražji za dobre tri tolarje in stane slabih 150 tolarjev. Za okoli tri tolarje so dražji tudi ostali bencini, medtem ko je plinsko olje dražje za skoraj devet tolarjev in kurilno olje za dobrih sedem. To je že peta podražitev naftnih derivatov na slovenskih bencinskih črpalkah od začetka veljave vladne uredbe o oblikovanju cen naftnih derivatov 4. aprila letos, po kateri domači naftni trgovci cene bencinov vsakih 14 dni izračunajo glede na gibanja na svetovnem naftnem trgu in glede na tečaj dolarja. Razkorak med ceno bencina in dizelskega goriva se tako še povečuje, na škodo slednjega. Razlika pri litru bo po današnji podražitvi že deset tolarjev. V OMV Istrabenzu morebitne spremembe cen dizelskega goriva in ekstra lahkega kurilnega olja še preučujejo, njihova odločitev pa bo znana v kratkem. Cene omenjenih štirih vrst motornih bencinov pa so na njihovih nekaj prek 90 bencinskih servisih po Sloveniji enake kot na nekaj več kot 280 Petrolovih. Podražitve nafte pa so zajele vse članice Organizacije držav izvoznice nafte (OPEC). Za sod (159 litrov) nafte je bilo potrebno po podatkih sekretariata organizacije OPEC minuli teden odšteti 31,02 ameriških dolarjev, medtem ko je še teden pred tem sod nafte stal 29,19 dolarja. Ministri za nafto držav članic OPEC se bodo zato konec tedna srečali na Dunaju, da se dogovorijo o morebitnem nadaljnjem povečevanju dnevne proizvodnje nafte, če bodo cene še naprej naraščale. Če se rast cen nafte ne bo ustavila, nameravajo dnevno proizvodnjo nafte povečati za 500.000 sodov.

Protest francoskih avtoprevoznikov
04. 09. 2000 00.00
Zaradi povišanja cen dizelskega goriva so ogorčeni tudi francoski tovornjakarji, ki so danes pred skladišči goriva in rafinerijami postavili blokade. Zgodaj zjutraj pa so se jim v protestnih zaporah pridružili še kmetje in vozniki reševalnih vozil.

Nova podražitev goriv
04. 09. 2000 00.00
Danes opolnoči se bo podražil bencin v povprečju za okoli dva odstotka. Najbolj bodo udarec po žepu čutili tisti, ki kupujejo dizelsko gorivo in kurilno olje, saj bosta ceni teh goriv poskočili za slabih šest oziroma 7,6 odstotka.

V torek dražji bencin
03. 09. 2000 00.00

Opec napoveduje višjo proizvodnjo nafte
02. 09. 2000 00.00
Opec je napovedal, da bo povišal proizvodnjo nafte, če bodo cene za sodček surove nafte presegle 28 dolarjev. To naj bi se po napovedih zgodilo do 10. septembra, ko se bodo na Dunaju sestali ministri Opeca, je dejal uradni predstavnik Opeca. Vse dokler bomo imeli dovolj kapacitet, bomo na trg dajali več nafte in ne bomo dovolili, da bi cene drastično poskočile, je novinarju nemškega Der Spiegela dejal generalni sekretar Opeca Rilwanu Lukman. Ocenjuje, da bi bila cena nafte za sod okrog 25 dolarjev pravšnja.

Cene nafte se niso umirile
01. 09. 2000 00.00
Včeraj smo poročali, da se lahko nafta podraži do 10 tolarjev, model oblikovanja cen pa kaže na do pet tolarski skok cen bencinov. Razmere na svetovnem trgu se ne umirjajo in, če upoštevamo krepitev dolarja, je tak scenarij zelo verjeten.

Letošnja inflacija nad pričakovano
01. 09. 2000 00.00
Slovensko gospodarstvo cveti. Med cvetjem pa je vseeno videti nekatere zaskrbljujoče bolne bilke. Vsaj ena je nestabilen letošnji proračun, druga pa gotovo letošnja inflacija, ki je junija skoraj prebila deset odstotkov. Cene sicer sedaj padajo, vendar glede na avgustovsko 0,3 odstotno inflacijo, obeti niso ravno najboljši.

EU za večjo količino načrpane nafte
23. 08. 2000 00.00
Evropska unija je Organizacijo držav proizvajalk nafte (OPEC) pozvala, naj poveča količino načrpane nafte, da bi se znižale cene na svetovnem trgu. Tiskovni predstavnik Evropske komisije Gerassimos Thomas je sporočil, da je evropska komisarka za energetiko Loyola de Palacio v ponedeljek telefonirala predsedujočemu organizaciji OPEC, venezuelskemu naftnemu ministru Aliju Rodriguezu in ga pozvala, naj določijo bolj razumljive cene nafte. Petnajsterica si prizadeva, da cena za sodček surove nafte ne bi presegla 25 dolarjev.

Generalni sekretar OPEC-a v Sloveniji
23. 08. 2000 00.00
V Sloveniji se že od včeraj mudi generalni sekretar OPEC-a, združenja največjih proizvajalk nafte in organizacije, ki nadzoruje cene nafte. Rilwanuja Lukmana sta včeraj sprejela zunanji in gospodarski minister, danes pa se je z gostom srečal tudi predsednik vlade Andrej Bajuk. Lukman je v pogovoru s slovenskim premierom opisal gibanje cen nafte na mednarodnem trgu, premier pa mu je predstavil gibanje cen naftnih derivatov v

Nove podražitve bencina
17. 08. 2000 00.00
Glede na to, da je trenutno največji problem slovenske države iskanje denarja za proračunske odhodke so na današnji seji vsi pričakovali,

Venezuela in Libija zadovoljni nad ceno nafte
14. 08. 2000 00.00
Venezuelski predsednik Hugo Chavez in libijski voditelj Moamer Gadafi sta med današnjim srečanjem v Tripoliju izrazila zadovoljstvo nad cenami nafte. Po Chavezovih besedah je cena nafte pravična in omogoča razvoj prebivalcev obeh držav. Kot je poročala libijska tiskovna agencija, sta se sogovornika pogovarjala tudi o odnosih med državama in možnostih za nadaljnje sodelovanje. Venezuelski predsednik je med drugim poudaril pomen sodelovanja med članicami Organizacije držav izvoznic nafte (OPEC), s čemer bi povečali prednosti nafte in nadzor nad nihajočimi cenami "črnega zlata".

Znova cenejši bencin
07. 08. 2000 22.01
Neosvinčeni 95-oktanski motorni bencin, ki ga na domačih bencinskih črpalkah prodajo največ, se bo zaradi padca cen surove nafte in njenih derivatov na svetovnem nabavnem trgu opolnoči pocenil za 5,2 tolarja na 142,1 tolarja za liter. Za tri do štiri odstotke naj bi se skladno z vladno uredbo o oblikovanju cen naftnih derivatov znižale tudi drobnoprodajne cene ostalih treh vrst motornih bencinov.

Znova cenejši bencin
07. 08. 2000 00.00
Neosvinčeni 95-oktanski motorni bencin, ki ga na domačih bencinskih črpalkah prodajo največ, se bo zaradi padca cen surove nafte in njenih derivatov na svetovnem nabavnem trgu opolnoči pocenil za 5,2 tolarja na 142,1 tolarja za liter. Za tri do štiri odstotke naj bi se skladno z vladno uredbo o oblikovanju cen naftnih derivatov znižale tudi drobnoprodajne cene ostalih treh vrst motornih bencinov.

Znova cenejši bencin
07. 08. 2000 00.00
Neosvinčeni 95- oktanski motorni bencin, ki ga na domačih bencinskih črpalkah prodajo največ, se bo zaradi padca cen surove nafte in njenih derivatov na svetovnem nabavnem trgu opolnoči pocenil za 5,2 tolarja na 142,1 tolarja za liter. Za tri do štiri odstotke naj bi se skladno z vladno uredbo o oblikovanju cen naftnih derivatov znižale tudi drobnoprodajne cene ostalih treh vrst motornih bencinov.

Shell v prvem polletju podvojil dobiček
03. 08. 2000 15.45
Nizozemsko-britanski naftni koncern Shell je v prvem polletju zabeležil 6,8 milijarde evrov dobička. To je za 104 odstotke več kot v enakem obdobju lani. Višje cene nafte in zemeljskega plina, visoke marže rafinerij ter racionalizacija poslovanja so ključni dejavniki, ki so po mnenju vodstva družbe prispevali k izvrstnim polletnim rezultatom. Koncern bo svojim delničarjem zato izplačal vmesno dividendo v višini 0,67 evra na delnico.

Shell v prvem polletju podvojil dobiček
03. 08. 2000 00.00
Nizozemsko-britanski naftni koncern Shell je v prvem polletju zabeležil 6,8 milijarde evrov dobička. To je za 104 odstotke več kot v enakem obdobju lani. Višje cene nafte in zemeljskega plina, visoke marže rafinerij ter racionalizacija poslovanja so ključni dejavniki, ki so po mnenju vodstva družbe prispevali k izvrstnim polletnim rezultatom. Koncern bo svojim delničarjem zato izplačal vmesno dividendo v višini 0,67 evra na delnico.

Nižje cene motornih bencinov
25. 07. 2000 08.35
Drobnoprodajne cene vseh štirih vrst motornih bencinov so po pojasnilu ministrstva za ekonomske odnose in razvoj z današnjim dnem nižje za približno tri do štiri odstotke. Liter najbolj prodajanega, neosvinčenega 95-oktanskega motornega bencina, je na bencinskih črpalkah cenejši za 3,7 odstotka oziroma 5,7 tolarja. Cena osvinčenega 98-oktanskega motornega bencina je padla za 3,4 odstotka ali 5,6 tolarja, neosvinčenega 91-oktanskega za 3,7 odstotka oziroma 5,6 tolarja ter neosvinčenega 98-oktanskega za 3,8 odstotka oziroma 6,2 tolarja. Kot so pojasnili, je omenjeno znižanje posledica padca cen surove nafte in njenih derivatov na svetovnem nabavnem trgu v prejšnjih 14 dneh ter znižanja tečaja tolarja v primerjavi z ameriškim dolarjem.

Visoka inflacija v Franciji
15. 07. 2000 15.54
Porast cen nafte na svetovnih trgih je povzročil tudi porast inflacije v Franciji. V juniju je dosegla 1,7 odstotka, kar je najvišja zabeležena stopnja inflacije od januarja 1997,je objavil francoski statistični urad INSEE.

Stopnja inflacije na Finskem
14. 07. 2000 14.00
Finska inflacija je junija na letni ravni dosegla 3,5 odstotka, kar je najvišja stopnja inflacije v deželi tisočerih jezer od decembra 1991, ko je znašala 3,9 odstotka, je poročal finski statistični urad.

Alžirija ni za povečanje proizvodnje
08. 07. 2000 20.37
Alžirski minister za nafto Chakib Khelil je dejal, da države OPEC-a ne bodo povečale proizvodnje surove nafte, razen če ne bo potrebno in še to le začasno. Alžirski minister je govoril na dvodnevnem srečanju ministrov za nafto iz držav proizvajalk nafte (OPEC), ki se je začelo danes v Alžiru. Srečanje je namenjeno pripravi na vrhunsko srečanje, ki bo v Venezueli septembra letos. OPEC še vedno čaka na oceno povečane junijske proizvodnje, ki je močno vplivala na cene nafte na svetovnem trgu, je dejal Khalil. To je dejal samo nekaj dni po tem, ko je članica Opeca Savdska Arabija dejala, da bo povišala proizvodnjo nafte in to v nekaj dneh, če se cena za sod nafte ne bo hitro približala na približno 25 dolarjev. Največja svetovna proizvajalka nafte je namignila, da naj bi dnevno črpala 500.000 barelov surove nafte. To pa je v nasprotju z nedavnim dogovorom predstavnikov Opeca o povišanju dnevne proizvodnje na 708.000 barelov z namenom, da se znižajo cene nafte, ki so v zadnjem letu in pol zelo nihale.

Kmalu padec cen nafte?
26. 06. 2000 08.56
Nekdanji minister za nafto Saudove Arabije šejk Ahmed Saki el Jamani je v pogovoru za britanski časnik Sunday Telegraph napovedal, da bo v naslednjih petih letih prišlo do dramatičnega padca cen nafte. Jamani še poudarja, da naj bi v naslednjih desetletjih izkoristili ogromne zaloge nafte. Kratkoročno bodo cene nafte zaradi velikega povpraševanja v ZDA in Aziji ostale še visoke, dolgoročno pa bodo na padec cene vplivala nova odkritja in odprtje novih naftnih virov v Kaspijskem morju, v Jemnu, Egiptu in Afriki, napoveduje nekdanji minister. Jamani je bil med leti 1962 in 1986 minister za nafto v Saudovi Arabiji, trenutno pa vodi Center za globalne energetske študije, ki ga je tudi sam ustanovil.

Clintonov odziv na povišanje cen bencina
24. 06. 2000 13.02
Ameriški predsednik Bill Clinton je dejal, da ne vidi nobenega razloga za nedavno drastično povišanje cen bencina in da bodo morala naftna podjetja marsikaj pojasniti. Cene bencina v državah srednjega zahoda ZDA, kot sta Illinois in Wisconsin so na bencinskih črpalkah presegle dva dolarja za galono, kar je dvakrat več kot v enakem obdobju lani.

Cena nafte poskočila
24. 06. 2000 12.56
Kljub sklepu Organizacije držav izvoznic nafte (OPEC) o zvišanju dovoljene količine načrpane nafte so cene sodčka nafte v četrtek znova poskočile. V četrtek je bil tako sodček nafte vreden 29,85 dolarja, kar je 0,71 dolarja več kot dan prej. Omenjena organizacija je namreč ta teden sklenila, da s 1. julijem poveča obseg proizvedene nafte za 700.000 sodčkov na 25,4 milijona sodčkov dnevno. S tem ukrepom naj bi cena sodčka nafte padla na 25 dolarjev.