cene nafte

Dražja nafta iz držav OPEC-a
12. 07. 1999 16.08
Članice Organizacije držav izvoznic nafte (OPEC) so minuli teden precej zvišale cene nafte. Za sodček nafte je bilo v povprečju treba odšteti 17,64 dolarja, kar je za 1,26 dolarja več kot teden poprej.

Usoda lendavske Nafte
09. 07. 1999 20.04
Usoda lendavske Nafte postaja bolj razvidna. Večinski lastnik Petrol je vladi poslal nekaj novih predlogov, ki so usklajeni z vladno odločitvijo, da za rafinerijo najde novega partnerja. Manj uspešni in prijazni so Petrolovi pogovori z vlado glede cen bencina. Petrol trdi, da vlada z zamrznitvijo cen ogroža poslovanje podjetja.

0,4 odstotna inflacija v Nemčiji
27. 06. 1999 08.58
Letna stopnja inflacije v Nemčiji se je junija po začasnih podatkih povzpela na pol odstotka, so na podlagi podatkov o gibanju cen v šestih nemških zveznih deželah izračunali v zveznem statističnem uradu. Maja je Nemčija zabeležila 0,4-odstotno stopnjo inflacije na letni ravni. Na statističnem uradu so spričo rasti cen v energetskem sektorju pričakovali višjo stopnjo inflacije. Ocenjujejo, da so k zmernemu porastu cen prispevale nizke cene življenjskih potrebščin, predvsem živil, ki so se npr. v Hessnu v mesecu dni pocenila za 0,6 odstotka oz. v letu dni za 1,2 odstotka. Pri tem izstopajo pocenitve svinjskega mesa, masla in sadja, cenejši kot junija 1998 pa so tudi zelenjava in mleko. Ugodno gibanje cen podpira tudi konkurenčni boj na trgu telekomunikacij, kjer so se cene v letu dni znižale za več kot desetino. Na drugi strani so visoki tečaj dolarja, uvedba novih davkov na energijo s prvim aprilom ter trend rasti cen nafte in bencina poskrbeli za to, da je bilo treba junija za pogonsko gorivo v Nemčiji odšteti pet odstotkov več kot pred letom dni. Precej sta se podražila tudi elektrika in kurilno olje.

Venezuela v globoki recesiji
15. 06. 1999 16.36
Venezuelsko gospodarstvo je v prvem letošnjem četrtletju zabeležilo padec obsega proizvodnje v višini 9,8 odstotka, kar je po mnenju gospodarskih analitikov skrb vzbujajoče. Padec je predvsem posledica padca cene nafte ob koncu lanskega letu, ki je najpomembnejši venezuelski izvozni izdelek, so sporočili iz venezuelske centralne banke.

Cena nafte pod 15 dolarjev
02. 06. 1999 14.53
Svetovna cena nafte je v Londonu včeraj padla pod 15 dolarjev za sodček, potem ko je Irak objavil, da namerava v okviru dogovora Združenih narodov nafta za hrano svoj izvoz povečati na 2,2 milijona sodčkov na dan, pišejo v današnjem Financial Timesu.

Nafta Lendava posluje z izgubo
18. 05. 1999 14.39
Na seji nadzornega sveta lendavske Nafte v ponedeljek so obravnavali vzroke, da je družba poslovanje v prvem četrtletju letošnjega leta končala z izgubo v višini 30 milijonov tolarjev. Vzroki zanjo naj bi bili po mnenju vodstva podjetja predvsem v cenovnih neskladjih med surovo nafto in naftnimi derivati. V tem obdobju so z dobičkom poslovali sektorji RPNP, Petrokemija in Strojegradnja, medtem ko je Rafinerija imela za 226 milijonov tolarjev izgube. Tema pogovorov članov nadzornega sveta je bil tudi predlog pogodbe, po kateri bi madžarski Panrusgas Nafti Lendava dobavljal za okrog 20 odstotkov cenejši zemeljski plin za proizvodnjo metanola, so sporočili iz Nafte Lendava.

Upad blagovne menjave kazahstanskih podjetij
15. 05. 1999 08.38
Blagovna menjava kazahstanskih podjetij s tujino je v prvem četrtletju upadla za 25 odstotkov v primerjavi z istim obdobjem lani. Znašala je 2,55 milijarde ameriških dolarjev. Uvoz v obdobju januar - marec je v to osrednjo azijsko državo znašal 1,14 milijarde dolarjev in je bil nižji za 29 odstotkov, izvoz pa je dosegel 1,41 milijarde dolarjev oziroma je bil za 21 odstotkov nižji kot v istem obdobju lani. Gospodarstvo Kazahstana je bilo prizadeto ob izbruhu finančne krize v Rusiji, na katero odpade kar 40 odstotkov celotne kazahstanske menjave. Poleg tega je ta država morala tudi spremeniti načrte izvoza nafte, saj z njim financira večino svoje porabe. Do nedavnega so bile cene nafte na izjemno nizki ravni.

Nadzorni svet Petrola sprejel poročilo o poslovanju družbe
12. 05. 1999 18.10
Nadzorni svet delniške družbe Petrol je na današnji redni seji obravnaval in tudi sprejel poročilo uprave o poslovanju družbe v minulem letu. Po mnenju nadzornega sveta so glede na zaostrene pogoje gospodarjenja v letu 1998 doseženi rezultati dobri.

Petrol in Istrabenz za povišanje cen goriva
11. 05. 1999 17.04
Vodstvi Petrola in Istrabenza, dveh največjih slovenskih naftnih družb, sta na skupni novinarski konferenci opozorili, da mora vlada v najkrajšem času, po možnosti že ta četrtek, ugoditi njuni vlogi za soglasje k povišanju prodajnih cen goriva. Družbi trenutno motorne bencine prodajata z izgubo oz. negativnim rezultatom, ki pri vsakem prodanem litru goriva znaša 12 tolarjev. To je tudi izhodišče za predlagano 39,5-odstotno povprečno povišanje prodajnih cen pri motornih bencinih, ki sta ga na resorna ministrstva naslovili 5. maja.

Presežek električne energije kljub zmanjšanju proizvodnje
08. 05. 1999 19.12
V letošnjem prvem četrtletju se je proizvodnja električne energije v primerjavi z enakim lanskim obdobjem znižala za 4,6 odstotka, medtem ko je poraba rahlo porasla za 0,3 odstotka. Proizvodnja hidroelektrarn je bila višja za 14,3 odstotka, medtem ko se je proizvodnja klasičnih termoelektrarn za enak odstotek znižala. Za 1,6 odstotka je bila nižja tudi proizvodnja električne energije v Jedrski elektrarni Krško.

Nizke cene nafte potopile tudi Exxon
22. 04. 1999 16.40
Zaradi nizkih cen nafte je dobiček družbe Exxon v prvem letošnjem četrtletju padel za 40 odstotkov. Kot so sporočili predstavniki največje ameriške naftne družbe, znaša zaslužek prvega četrtletja 1,40 milijarde dolarjev, pri čemer je ta v enakem obdobju lani dosegal 1,89 milijarde dolarjev. Ti podatki pa ne zajemajo izrednih stroškov.

Marca cene OPEC-ove nafte višje za 2,34 dolarja
12. 04. 1999 15.33
Srednji tečaj sodčka nafte po cenah Organizacije držav izvoznic nafte (OPEC) se je marca v primerjavi s februarjem dvignil za 2,34 dolarja na 12,36 dolarja. Dvig je spodbudilo napovedano zmanjšanje proizvodnje nafte, piše v poročilu Srednjevzhodna gospodarska študija, ki izhaja v Nikoziji. Njegovi snovalci pa še dodajajo, da povprečna vrednost sodčka za 0,8 dolarja presega lansko srednjo vrednost.

Cene Opecove nafte krepko poskočile
06. 04. 1999 18.22
Cena nafte članic Organizacije držav izvoznic nafte (OPEC)je v velikonočnem tednu krepko poskočila. Tako znaša cena Opecovega sodčka (159 litrov) nafte v povprečju 14,42 dolarja v primerjavi s 13,31 dolarja, kolikor je bilo za sodček nafte potrebno odšteti teden pred tem, so povedali na sekretariatu kartela. Povprečna marčevska cena nafte držav članic Opeca je bila 12,36 dolarja, februarja pa celo le 10,02 dolarja.

Zmanjšanje svetovne proizvodnje nafte
24. 03. 1999 08.36
Države članice OPEC so podpisale dogovor o zmanjšanju svetovne proizvodnje nafte za 2,104 milijona sodčkov dnevno, in sicer od aprila pa vse do konca leta, so povedali ministri držav OPEC. Dogovor, s katerim skušajo proizvajalke cene nafte znova dvigniti z najnižjih vrednosti v zadnjih 12 letih, je podpisalo vseh 11 članic Organizacije držav izvoznic nafte (OPEC). Predsednik OPEC Youcef Yousfi je v svoji izjavi izrazil zadovoljstvo nad duhom, ki vlada v OPEC, in poudaril, da to dokazujeta moč organizacije in dejstvo, da je njeno sodelovanje odločilno za stabilnost trga. Libijski minister za energetiko Abdalla Salem El-Badri je ob tem dodal, da je Libija svoje kupce nafte že obvestila o zmanjšanju proizvodnje v višini 96.000 sodčkov dnevno. Zadovoljstvo nad dogovorom je izrazil tudi iranski minister za energetiko Bijan Namdar Zangeneh, pri čemer delež Irana znaša 264.000 sodčkov dnevno. Njihova dnevna proizvodnja pa trenutno znaša 3,9 milijarde sodčkov. Nekoliko manj je bil z dogovorom zadovoljen svetovalec za nafto nigerijskega predsednika Aret Adams, saj je znižanje v višini 148.000 sodčkov dnevno po njegovem mnenju previsoko. Uradna potrditev zmanjševanja proizvodnje bo po napovedih strokovnjakov višje potisnila tudi cene bencina. Te so se zvišale že ta teden, v prihodnje pa naj bi se zviševale po slab cent na liter za vsak dolar podražitve cene sodčka nafte.

Napovedano zmanjševanja proizvodnje nafte že dvignilo cene bencina
23. 03. 1999 11.29
Napovedi Organizacije držav izvoznic nafte (OPEC) o zmanjševanju proizvodnje nafte za 2,6 odstotka so se že pokazale na cenah bencina v ZDA in drugod po svetu. Današnja uradna potrditev zmanjševanja proizvodnje pa bo po napovedih strokovnjakov cene potisnila še više.

Rusija namerava občutno zmanjšati izvoz nafte
22. 03. 1999 15.37
Rusija namerava v obdobju od aprila do konca junija izvoz nafte zmanjševati po 100.000 sodčkov dnevno, s čimer naj bi po besedah predstavnikov ruske vlade skušali vplivati tudi na zvišanje svetovnih cen nafte.

Lukoil Romania Group dobila pravico do letne predelave milijona ton kaspijske surove nafte v Romuniji
11. 03. 1999 08.24
Lukoil Romania Group, lokalna veja največje ruske naftne družbe Lukoil je na dražbi dobila pravico do letne predelave milijona ton kaspijske surove nafte v Romuniji. Kot so povedali državni uradniki, je s tem Romunija dobila boljše možnosti za konkuriranje sosednjim državam za pridobitev naftovoda med Kaspijskim morjem in Zahodno Evropo. Kot je povedal predstavnik <romunske podružnice družbe Lukoil Victor Craciun, bodo cene predelane nafte močno konkurenčne; tako bodo skušali pritegniti čim več strank iz Vzhodne in Zahodne Evrope. Nafto bodo od letos proizvajali v rafineriji Petrotel-Lukoil v mestu Ploiesti 60 kilometrov od Bukarešte. Romunija bo s transportom in skladiščenjem surove nafte zaslužila 13 milijonov dolarjev na leto. Sicer pa si romunske oblasti že dalj časa prizadevajo za izgradnjo naftovoda za transport surove nafte iz Azerbajdžana, Kazahstana, Gruzije, Ukrajine in Rusije v Zahodno Evropo čez svoje ozemlje. Za transport nafte prek svojih ozemelj iz Kaspijskega morja na zahodne trge pa si prizadevajo tudi Turčija, Bolgarija in Ukrajina. Glavne prednosti Romunije so po besedah njenih oblasti krajša razdalja in najboljša tehnološka opremljenost njihovih rafinerij. Kemična industrija je bila namreč eden izmed konjičkov nekdanjega diktatorja Nikolaja Ceausesca, ki je med drugim dal zgraditi deset rafinerij s skupno proizvodno zmogljivostjo 34 milijonov ton na leto.

Nižji dobiček koncerna Elf-Aquitaine
25. 02. 1999 16.26
Rekordno nizke cene nafte so načele tudi dobiček francoskega naftnega koncerna Elf-Aquitane. Ta je lani dosegel 540 milijonov evrov, kar je za 37 odstotkov manj kot v letu 1997, ko je znašal 854 milijonov evrov.

Rusija uvedla izvozne dajatve na nafto in zemeljski plin
25. 01. 1999 18.17
Rusija je uvedla več izvoznih dajatev na goriva, je danes sporočila tiskovna agencija Interfax, sklicujoč se na vladne vire.

Inflacija v ZDA tudi lani negativna
14. 01. 1999 08.20
Cene življenjskih potrebščin so v ZDA po podatkih ameriškega ministrstva za delo lani padle za 0,1 odstotka. Padajoče oziroma stabilne cene energije in prehrambenih izdelkov so čez leto nadomestile rahlo rast cen preostalih dobrin. Le decembra to ni zadoščalo za ublažitev 30,7-odstotnega povečanja cen tobačnih izdelkov, zato je decembrska mesečna inflacija v ZDA zrasla na 0,4 odstotka. Letnemu padcu inflacije so sicer botrovale nizke cene uvoženih dobrin zaradi devalvacij mnogih tujih valut, predvsem azijskih. Vzrok za padec cen nafte in poljščin pa gre iskati v zmanjšanem povpraševanju, ki se bo ob krepitvi svetovnega gospodarstva znova povečalo.

Delnice na tokijski borzi rahlo navzgor
18. 12. 1998 08.56
Petkovo poslovanje je na tokijski borzi minilo v znamenju rasti, in sicer je indeks Nikkei v dopoldanskem delu poslovanja zrasel za 64,07 točke na 14.191,06 točke ter ob koncu delavnika znašal 14.194,29 točke, kar je 67,3 točke oziroma pol odstotka več kot včeraj.

Po napadu na Irak padla cena nafte v Londonu
17. 12. 1998 13.55
Po napadu ameriških in britanskih oboroženih sil na Irak je dopoldne v Londonu padla cena surove nafte z 11,36 na 11,03 dolarje za sodček.

Royal Dutch-Shell napoveduje resne varčevalne ukrepe
15. 12. 1998 08.31
Royal Dutch Shell naj bi v kratkem razkril paleto varčevalnih ukrepov, v okviru katerih naj bi se vrednost premoženja družbe znižala za pet milijard dolarjev, med njimi so znižanje dobička in prodaja nekaterih delov podjetja, predvsem s področja kemije in premogovništva. Zaradi pregovorne zbirokratiziranosti družbe ima Shell veliko maneverskega prostora za ukrepe za povečanja učinkovitosti, pri čemer je zmanjšanje števila zaposlenih neizogibno. Družba je že objavila zaprtje rafinerije Shell Haven v Veliki Britaniji, kot pravijo strokovnjaki pa bi morali za dosego stabilnosti tržišča proizvodne zmogljivosti v Evropi zmanjšati za 15 odstotkov. Naftne družbe so letos močno prizadeli rekordno nizke cene nafte, ki so padle na nivo izpred 12 let, ter znižanje povpraševanja iz Azije, pri tem pa Shell po zmanjšanju stroškov zaostaja za ostalimi naftnimi družbami.

OPEC poziva k zmanjšanju proizvodnje nafte
29. 11. 1998 09.14
Alžirski minister za energetiko Youcef Yousfi, novi predsedujoči OPEC-a, je pozval države proizvajalke in izvoznice nafte naj nujno zmanjšajo proizvodnjo za 1,5 milijona sodčkov dnevno in tako preprečijo nadaljnje padanje cene nafte. Znano je, da so na svetovnem tržišču presežki nafte. ''Ne moremo dovoliti, da bi cena nafte padla na manj kot deset dolarjev za sodček'', je opozoril alžirski minister. Ministri povezave naftnih proizvajalk OPEC naj bi sicer o tem odločali šele na prihodnjem sestanku 23. marca 1999.

Padec dobička British Petroleuma
12. 11. 1998 07.53
Britanska naftna družba British Petroleum, ena od vodilnih naftnih družb v Veliki Britaniji, je v tretjem trimesečju v primerjavi z enakim obdobjem lani zabeležila padec konsolidiranega čistega dobička za 35 odstotkov na 688,7 milijona dolarjev.

Podpisana pogodba med državo in Petrolom glede Nafte Lendava
24. 09. 1998 16.16
Minister za gospodarske dejavnosti Metod Dragonja in predsednik uprave Slovenske naftne družbe Petrol Janez Lotrič sta danes podpisala pogodbo o zagotovitvi pogojev za kratkoročno poslovanje Nafte Lendava, so potrdili na ministrstvu za gospodarske dejavnosti.

Cena nafte zrasla
22. 09. 1998 09.13
Cena surove nafte po Opecu je prejšnji teden rahlo narasla. Sekretariat Opeca na Dunaju je objavil vrednost 12,52 dolarja za sodček (159 litrov). Cena nafte po Opecu je bila pred tem 12,27 dolarja.

Cena nafte se počasi stabilizira
16. 09. 1998 07.48
Organizacija držav izvoznic nafte Opec pričakuje možno stabilizacijo cen nafte zaradi zmanjšanja produkcije. Predsedujoči kartela in minister za nafto Združenih arabskih emiratov, Obaid bin Saif Al-Nasseri je v torek na konferenci v Singapurju povedal: ''V primeru, da se cene ne bodo izboljšale lahko pričakujemo nove omejitve pri ponudbi.'' Dnevna proizvodnja Opeca je avgusta padla za 465.000 sodčkov na 27,02 milijonov sodčkov. Cena nafte Opeca je v preteklih tednih znova rahlo zrasla in presegla 12 dolarjev. Leta 1997 je bila povprečna cena še 18,68 dolarjev. Opec si prizadeva doseči okvirno ceno 21 dolarjev. Nazadnje so produkcijo omejili junija.

Egipt zmanjšuje proizvodnjo nafte
15. 09. 1998 08.53
Zaradi padca svetovne cene nafte in možnega povečanja iraškega izvoza je egiptovska vlada za poslovno leto 1998/99 predvidela 3,5 odstotno zmanjšanje količine načrpane nafte. Medtem ko se bo letna proizvodnja nafte z 41,5 milijona ton znižala na 40,1 milijona ton, pa se bo v istem obdobju proizvodnja zemeljskega plina povečala za četrtino. V obdobju 98/99 bodo egiptovske investicije v naftno industrijo presegle 1,68 milijarde dolarjev.

Norveški ministrski predsednik na bolniškem dopustu
03. 09. 1998 07.49
Norveški ministrski predsednik Kjell Magne Bondevik odhaja na enotedenski bolniški dopust zaradi depresije, ki jo je povzročilo prekomerno delo, so sporočili iz njegove pisarne. Bondevik, voditelj krhke manjšinske vlade, je bil v zadnjem času pod stalnim pritiskom zaradi nenehnih ekonomskih težav v njihovi državi. Norveška krona je v zadnjem mesecu padla za 6 odstotkov, poleg tega pa se država sooča še z zmanjšanjem državnega dohodka, ki je posledica padca cene nafte. Bodevikov bolniški dopust se je pričel ravno v tednu, ko naj bi v parlamentu začeli razpravljati o državnem proračunu za pridodnje leto. Zaradi dopusta pa je bil ministrski predsednik prisiljen odpovedati tudi obisk na Bližnjem vzhodu, ki je bil načrtovan v času od 7. do 12. septembra.