cene

Britanska inflacija nižja
14. 09. 2000 00.00
Britanska inflacija v avgustu je znašala 1,9 odstotka, kar je za 0,3 odstotka manj, kot je znašala inflacijska stopnja v juliju in precej manj od predvidevanj britanske centralne banke, ki je pričakovala 2,5-odstotno rast cen. V 1,9-odstotno inflacijo pa niso vključene obresti za hipotekarna plačila. Skupna inflacija, ki vključuje tudi hipotekarna vplačila, pa je v avgustu prav tako nižja, saj je znašala 3 odstotka, medtem ko se je julija gibala na ravni 3,3 odstotka. Na nizko rast cen so vplivale predvsem nižje cene nafte in motornih bencinov. Cena za liter neosvinčenega bencina je tako v avgustu padla na 81 penijev, medtem ko je bilo potrebno julija zanj odšteti 85 penijev.

Oblikovan osnutek dogovora
14. 09. 2000 00.00
Predstavniki belgijskih avtoprevoznikov in belgijske vlade so uspeli oblikovati osnutek dogovora o nadomestilu za visoke cene dizelskega goriva. Popoldne naj bi ga predstavili avtoprevoznikom, ki že nekaj dni blokirajo ceste po vsej državi.

Britanska inflacija nižja
13. 09. 2000 00.00
Britanska inflacija v avgustu je znašala 1,9 odstotka, kar je za 0,3 odstotka manj, kot je znašala inflacijska stopnja v juliju in precej manj od predvidevanj britanske centralne banke, ki je pričakovala 2,5-odstotno rast cen.

Primerjalne cene storitev telekomunikacijskih operaterjev
13. 09. 2000 00.00
V ZDA se je v zadnjem času pojavilo kar veliko število spletnih strani, na katerih je mogoče primerjati cene storitev, kot so storitve telekomunikacijskih (tudi mobilnih) operaterjev in ponudnikov dostopa do interneta, a strokovnjaki opozarjajo na številne pasti, ki prežijo na njihove uporabnike. Na strani Allconnect.com, kjer lahko primerjate različne ponudnike električne energije, boste naleteli na podatek, da v newyorški četrti Brooklyn ni nobenega takega ponudnika. Simplexity.com vam omogoči primerjavo samo tistih ponudnikov storitev, ki jih iščete, ki so plačali za to, da so se znašli na listi. Essential.com od podjetij, katerih ponudbe lahko primerjate, te ponudbe kupi in vam jih nato proda. Torej plačate provizijo, problemi pa nastopijo ob tehničnih težavah, saj uporabnik ne ve, ali naj se obrne na glavnega ponudnika ali na Essential.com.

Protesti proti visokim cenam goriva se nadaljujejo
12. 09. 2000 00.00
V več evropskih državah tudi danes potekajo protesti proti visokim cenam goriva. Medtem ko je v Franciji cestnih zapor manj, so se v Veliki Britaniji, Belgiji in na Nizozemskem protesti okrepili. Protestniki zahtevajo znižanje davkov na gorivo, k čemur mora dati soglasje tudi Evropska komisija v Bruslju. Njen predstavnik, evropski komisar za gospodarstvo in finance Pedro Solbes, je danes zatrdil, da komisija zaradi visokih cen goriva ne predvideva znižanja davkov, saj da bi bila to slaba rešitev tako za gospodarstvo kot za okolje.

Cene nafte še vedno naraščajo
12. 09. 2000 00.00
Svetovne cene nafte so kljub dogovoru držav članic OPEC o zvišanju proizvodnje ponovno poskočile. V torek dopoldne se je v Londonu vrednost soda nafte vrste brent zvišala za 61 centov na 34,23 dolarja, kar je le nekoliko manj od rekordne vrednosti iz leta 1991. Na borzi v New Yorku pa je cena nafte dosegla 35,83 dolarja za sod, kar je le za cent manj od najvišje ravni v zadnjih 10 letih, in sicer iz časa Zalivske vojne.

Spremenljive cene pri Amazonu
11. 09. 2000 00.00
Iz DVD Talk Foruma je prišla novica, da so nekateri kupci Amazona razočarani nad politiko tega spletnega trgovskega velikana in se počutijo diskriminirane. Med pogovorom v forumu so odkrili, da nekateri kupci za enake izdelke, ki jih kupujejo ob istem času, plačujejo različne cene. Nadaljnje poizvedovanje je pokazalo, da tisti, ki jih Amazonov sistem zazna kot prve kupce, plačajo manj. Takšna cenovna politika takoj privede do razmišljanja, da želi Amazon kupce, ki prvičkupujejo, z nizkimi cenami pridobiti za nadaljnje nakupe. Problem pa je v tem, da se tudi redni kupci, ki se vsaj malo spoznajo na računalništvo, lahko okoristijo z nižjimi cenami. Amazon, tako kot številne druge spletne strani, na obiskovalčeve računalnike namešča t.i. piškotke, »

Nižje cene nafte?
10. 09. 2000 00.00
Ministri Organizacije držav izvoznic nafte (OPEC), držav izvoznic nafte, so se na Dunaju dogovorili o povečanju dnevne kvote načrpane nafte, kar naj bi v prihodnjih mesecih vplivalo na znižanje cen goriv v Zahodni Evropi. Članice OPEC-a bodo povečale proizvodnjo nafte za 800.000 sodčkov dnevno, s čimer bi zmanjšali ceno surove nafte na svetovnem trgu, je danes izjavil alžirski minister za nafto Čakib Helil.

Plinovod za Kitajsko in Korejo
08. 09. 2000 00.00
Predstavniki Rusije, Kitajske in Južne Koreje so se dogovorili, da bodo njihovi strokovnjaki preučili možnosti o gradnji 2300 kilometrov dolgega plinovoda, ki bi z ruskega plinskega polja Koviktka pri Irkutsku dobavljal zemeljski plin za porabnike na Kitajskem in v Južni Koreji.

OPEC za znižanje cene nafte
08. 09. 2000 00.00
Ministri držav članic OPEC so v petek prispeli na Dunaj, kjer bo v nedeljo potekalo zasedanje omenjene organizacije.

Francozom so se pridružili še britanski kmetje
08. 09. 2000 00.00
Britanski kmetje so ponoči zaprli dostop do rafinerije Stanlow v Angliji. Od parlamenta v Londonu zahtevajo, da prekine počitnice in začne razpravo o naraščajočih cenah nafte. Kmetje so že napovedali tudi nove blokade, če vlada in parlament ne bosta posredovala. Kot poudarjajo, so cene bencina v Veliki Britaniji najvišje v Evropi, čeprav država spada med proizvajalke nafte.

Protesti in blokade v Franciji
07. 09. 2000 00.00
Po neuspehu prvega kroga pogajanj med združenji francoskim kmetov in vlado v Parizu glede davčnih olajšav v zameno za visoke cene goriva se je položaj danes še zaostril, še zlasti pred predorom pod Rokavskim zalivom, kjer so jezni kmetje skušali blokirati vzhod v predor med severno Francijo in Veliko Britanijo. Kmetje so napovedali, da bodo za nedoločen čas zaprli predor na francoski strani. Medtem se po vsej Franciji širijo protestne akcije avtoprevoznikov in taksistov. Do poldneva je francoska služba za nadzor cest naštela več kot 50 protestnih akcij in 102 zapori dovozov rafinerij in skladišč z gorivom s strani avtoprevoznikov in taksistov, kar je še povečalo težave z oskrbo goriva na bencinskih črpalkah. Stavko kmetov, avtoprevoznikov in taksistov so prvič močno občutili tudi na francoskih regionalnih letališčih. V Lyonu in Nici so morali zaradi pomanjkanja goriva odpovedati številne lete. Na stotine taksistov je ohromilo promet med pariškima letališčema Charles de Gaulle in Orly v smeri središča mesta, poleg tega pa tudi pomembno povezavo Pariz-Strasbourg.

Cene industrijskih proizvodov avgusta višje za 1,2 odstotka
07. 09. 2000 00.00
Industrijski proizvodi pri proizvajalcih so bili avgusta v primerjavi z julijem dražji za 1,2 odstotka. Od začetka leta so se cene industrijskih proizvodov povečale za 5,5 odstotka, v primerjavi z lanskim avgustom pa za 9,4 odstotka, so sporočili iz državnega statističnega urada.

Pošta Slovenije z izgubo
07. 09. 2000 00.00
Kljub temu da je Pošta Slovenije v prvem polletju letos opravila blizu 279 milijonov storitev, kar je 15 odstotkov več kot v enakem obdobju lani, je prvo polovico leta končala z 215 milijoni tolarjev izgube, kar je v prvi vrsti posledica prenizkih cen pisemskih storitev, ki sodijo med storitve obvezne gospodarske javne službe. Kot je na današnji novinarski konferenci povedala direktorica pošte Marija Ribič, si bodo v podjetju z izvajanjem različnih ukrepov prizadevali, da bi kljub planirani izgubi v višini 525 milijonov tolarjev poslovno leto končali z dobičkom.

Dražji bencin
05. 09. 2000 00.00
Od torka dalje je bencin dražji v povprečju za okoli dva odstotka. Najbolj udarec po žepu čutijo tisti, ki kupujejo dizelsko gorivo in kurilno olje, saj sta ceni teh goriv poskočili za slabih šest oziroma 7,6 odstotka. Najbolj prodajani neosvinčeni 95-oktanski bencin je tako dražji za dobre tri tolarje in stane slabih 150 tolarjev. Za okoli tri tolarje so dražji tudi ostali bencini, medtem ko je plinsko olje dražje za skoraj devet tolarjev in kurilno olje za dobrih sedem. To je že peta podražitev naftnih derivatov na slovenskih bencinskih črpalkah od začetka veljave vladne uredbe o oblikovanju cen naftnih derivatov 4. aprila letos, po kateri domači naftni trgovci cene bencinov vsakih 14 dni izračunajo glede na gibanja na svetovnem naftnem trgu in glede na tečaj dolarja. Razkorak med ceno bencina in dizelskega goriva se tako še povečuje, na škodo slednjega. Razlika pri litru bo po današnji podražitvi že deset tolarjev. V OMV Istrabenzu morebitne spremembe cen dizelskega goriva in ekstra lahkega kurilnega olja še preučujejo, njihova odločitev pa bo znana v kratkem. Cene omenjenih štirih vrst motornih bencinov pa so na njihovih nekaj prek 90 bencinskih servisih po Sloveniji enake kot na nekaj več kot 280 Petrolovih. Podražitve nafte pa so zajele vse članice Organizacije držav izvoznice nafte (OPEC). Za sod (159 litrov) nafte je bilo potrebno po podatkih sekretariata organizacije OPEC minuli teden odšteti 31,02 ameriških dolarjev, medtem ko je še teden pred tem sod nafte stal 29,19 dolarja. Ministri za nafto držav članic OPEC se bodo zato konec tedna srečali na Dunaju, da se dogovorijo o morebitnem nadaljnjem povečevanju dnevne proizvodnje nafte, če bodo cene še naprej naraščale. Če se rast cen nafte ne bo ustavila, nameravajo dnevno proizvodnjo nafte povečati za 500.000 sodov.

Protest francoskih avtoprevoznikov
04. 09. 2000 00.00
Zaradi povišanja cen dizelskega goriva so ogorčeni tudi francoski tovornjakarji, ki so danes pred skladišči goriva in rafinerijami postavili blokade. Zgodaj zjutraj pa so se jim v protestnih zaporah pridružili še kmetje in vozniki reševalnih vozil.

Alitalia bo ukinila nekaj letov
04. 09. 2000 00.00
Pri italijanskem letalskem prevozniku Alitalia so se odločili, da bodo ukinili nekaj medcelinskih letov v Azijo in Afriko. Razlog za to naj bi bile visoke cene letalskega goriva. Pri Alitalia opozarjajo, da se je cena goriva od januarja 1999 povišala za 268 odstotkov

Nova podražitev goriv
04. 09. 2000 00.00
Danes opolnoči se bo podražil bencin v povprečju za okoli dva odstotka. Najbolj bodo udarec po žepu čutili tisti, ki kupujejo dizelsko gorivo in kurilno olje, saj bosta ceni teh goriv poskočili za slabih šest oziroma 7,6 odstotka.

V torek dražji bencin
03. 09. 2000 00.00

Opec napoveduje višjo proizvodnjo nafte
02. 09. 2000 00.00
Opec je napovedal, da bo povišal proizvodnjo nafte, če bodo cene za sodček surove nafte presegle 28 dolarjev. To naj bi se po napovedih zgodilo do 10. septembra, ko se bodo na Dunaju sestali ministri Opeca, je dejal uradni predstavnik Opeca. Vse dokler bomo imeli dovolj kapacitet, bomo na trg dajali več nafte in ne bomo dovolili, da bi cene drastično poskočile, je novinarju nemškega Der Spiegela dejal generalni sekretar Opeca Rilwanu Lukman. Ocenjuje, da bi bila cena nafte za sod okrog 25 dolarjev pravšnja.

Cene nafte se niso umirile
01. 09. 2000 00.00
Včeraj smo poročali, da se lahko nafta podraži do 10 tolarjev, model oblikovanja cen pa kaže na do pet tolarski skok cen bencinov. Razmere na svetovnem trgu se ne umirjajo in, če upoštevamo krepitev dolarja, je tak scenarij zelo verjeten.

Francija bo znižala davke
01. 09. 2000 00.00
Francija namerava med letoma 2001 in 2003 znižati davke za 120 milijard frankov (18,29 milijard evrov), je danes napovedal francoski minister za gospodarstvo Laurent Fabius. Ta načrt je po njegovih besedah mogoče izvesti, saj je francosko gospodarstvo trenutno v zelo dobrem položaju, kar ima za posledico velik proračunski presežek.

Letošnja inflacija nad pričakovano
01. 09. 2000 00.00
Slovensko gospodarstvo cveti. Med cvetjem pa je vseeno videti nekatere zaskrbljujoče bolne bilke. Vsaj ena je nestabilen letošnji proračun, druga pa gotovo letošnja inflacija, ki je junija skoraj prebila deset odstotkov. Cene sicer sedaj padajo, vendar glede na avgustovsko 0,3 odstotno inflacijo, obeti niso ravno najboljši.

Nižje cene za polete do Tivta
31. 08. 2000 00.00
Slovenska letalska družba Adria Airways bo znižala ceno vozovnic na progi Tivat - Ljubljana - Tivat. Tako bo treba za vozovnico v eno smer od 9. septembra odšteti 200 nemških mark, za povratno pa 300 nemških mark. Letala Adria Airways letijo na omenjeni progi vsako soboto, ta vozni red pa bo veljal do 28. oktobra, so povedali na Adrii Airways.

Louvre bo uvedel enotno vstopnico
28. 08. 2000 00.00
Pariški muzej Louvre bo s 1. septembrom uvedel enotno vstopnico za vse začasne in stalne razstave, piše v današnji številki pariški dnevnik Le Monde. Posledice teh sprememb pa so višje cene vstopnic. Tako bo treba sedaj za obisk muzeja pred 15. uro odšteti en frank več kot doslej, in sicer 46 frankov, za ogled po 15. uri in ob nedeljah pa 30 frankov oziroma štiri franke več kot doslej. Dvojno vstopnico za stalne in začasne razstave, za katero je bilo treba pred 15. uro odšteti 60 frankov, po tej uri pa 40 frankov, pa so ukinili. Obiskovalci, ki jih zanimajo samo začasne razstave v Napoleonovi dvorani, pa bodo lahko za 25 frankov kupili posebno vstopnico. Obiski v Louvru ostajajo brezplačni vsako prvo nedeljo v mesecu, kot tudi za mlajše od 18 let in brezposelne.

Cene delnic v Tokiu se vzpenjajo
28. 08. 2000 00.00
Osrednji indeks tokijske borze Nikkei se je danes okrepil. V povprečju so se tečaji 225 delnic, ki sestavljajo Nikkei, zvišali za 1,6 odstotka oz. 269,79 točke, končna vrednost Nikkei pa se je oblikovala pri 17.181,12 točke.

Crossair v rdečih številkah
24. 08. 2000 00.00
Švicarski regionalni letalski prevoznik Crossair je v prvi polovici letos prvič v osmih letih posloval v rdečih številkah. Polletna izguba letalske družbe je znašala 6,1 milijona švicarskih frankov, poudarja vodstvo družbe, ki slabše poslovanje utemeljuje s povišanjem cen goriv in visokim tečajem dolarja.

Vzpon proizvodnih cen v Nemčiji
24. 08. 2000 00.00
Proizvodne cene so se v Nemčiji julija močno okrepile. Po poročanju nemškega statističnega urada so se na letni ravni julija povzpele za 3,3 odstotka, kar je največ v devetih letih. Na mesečni ravni so proizvodne cene poskočile za 0,7 odstotka, potem ko je njihova podražitev mesec prej znašala 0,3 odstotka. Strokovnjaki so pričakovali, da bodo proizvodne cene na letni ravni julija višje za 2,9 odstotka, v mesečni primerjavi pa za 0,3 odstotka.

EU za večjo količino načrpane nafte
23. 08. 2000 00.00
Evropska unija je Organizacijo držav proizvajalk nafte (OPEC) pozvala, naj poveča količino načrpane nafte, da bi se znižale cene na svetovnem trgu. Tiskovni predstavnik Evropske komisije Gerassimos Thomas je sporočil, da je evropska komisarka za energetiko Loyola de Palacio v ponedeljek telefonirala predsedujočemu organizaciji OPEC, venezuelskemu naftnemu ministru Aliju Rodriguezu in ga pozvala, naj določijo bolj razumljive cene nafte. Petnajsterica si prizadeva, da cena za sodček surove nafte ne bi presegla 25 dolarjev.

Generalni sekretar OPEC-a v Sloveniji
23. 08. 2000 00.00
V Sloveniji se že od včeraj mudi generalni sekretar OPEC-a, združenja največjih proizvajalk nafte in organizacije, ki nadzoruje cene nafte. Rilwanuja Lukmana sta včeraj sprejela zunanji in gospodarski minister, danes pa se je z gostom srečal tudi predsednik vlade Andrej Bajuk. Lukman je v pogovoru s slovenskim premierom opisal gibanje cen nafte na mednarodnem trgu, premier pa mu je predstavil gibanje cen naftnih derivatov v