cene

Januar bo v znamenju razprodaj blaga
05. 01. 1998 18.17
Januar je običajno v znamenju razprodaj blaga. Čeprav bežen pogled po trgovinah pokaže, da se te povečini še niso začele, v Združenju za trgovino pri Gospodarski zbornici Slovenije pojasnjujejo, da trgovci lahko začnejo z zimsko posezonsko prodajo obutve 3. januarja, tekstilnega blaga in konfekcije teden dni pozneje, to je 10. januarja, za športno opremo pa se razprodaje lahko začnejo 5. februarja. Zimska posezonska prodaja obutve lahko traja do zadnjega februarja, vendar skupno največ štiri tedne.

Špansko gospodarstvo preseglo pričakovanja
05. 01. 1998 08.40
Špansko gospodarstvo je leto 1997 sklenilo bolje, kot pa je pričakovala vlada ministrskega predsednika Joseja Marie Aznarja. Kot je v letnem poročilu ugotovilo ministrstvo za gospodarstvo, vlada za leto 1997 napoveduje gospodarsko rast v višini 3,3 odstotka. To je za 0,3 odstotne točke več, kot pa je bilo predvideno v lanskem državnem proračunu. S tem se je Španija po stopnji gospodarske rasti uvrstila nad povprečjem držav članic Evropske unije. Leta 1996 je Španija zabeležila 2,2-odstotno gospodarsko rast. Vlada je za leto 1997 tudi napovedala, da bodo cene porasle za manj kot 2,2 odstotka, kar je 0,4 odstotka manj, kot je bilo predvideno aprila. Leta 1996 je Španija zabeležila 3,2-odstotno stopnjo inflacije. Indeks delnic na borzi v Madridu je kljub krizi na finančnih trgih v vzhodni Aziji leta 1997 porasel za 40 odstotkov na preko 600 točk.

Odslej se bodo cene konzumnega mleka oblikovale prosto
04. 01. 1998 10.04
S prvim delovnim dnem novega leta bo prenehala veljati uredba, s katero je vlada doslej določala najvišje drobnoprodajne cene konzumnega pasteriziranega in konzumnega pasteriziranega in homogeniziranega mleka. To pomeni, da oblikovanje cen konzumnega mleka od jutri ne bo več pod državni nadzorom in jih bodo mlekarji lahko oblikovali prosto.

Rekordno nizka inflacija v Švici
31. 12. 1997 08.09
Leta 1997 je bila povprečna rast cen Švici najnižja v zadnjih 40 letih. Kot je sporočil zvezni urad za statistiko, so se cene v minulih 12 mesecih povzpele za pol odstotka in s tem zabeležile najnižjo letno rast po letu 1959, ko je inflacija znašala 0,7 odstotka.

Počasnejša gospodarska rast na Kitajskem
31. 12. 1997 08.08
Kitajsko gospodarstvo je letos sicer raslo počasneje od pričakovanj, vendar pa je gospodarska rast dosegla 8,8 odstotka, navaja državni urad za statistiko, ki za prihodnje leto kljub gospodarski krizi v Aziji in znakom upadanja tempa konkturnih gibanj napoveduje podobno visok odstotek gospodarske rasti kot letos. Inflacija je pod nadzorom, drobnoprodajne cene so se v letu 1997 v primerjavi z letom poprej povzpele za 2,8 odstotka, maloprodajne cene pa so se zvišale za 0,8 odstotka. V ospredju kitajske gospodarske politike za leto 1998 bo preoblikovanje državnih podjetij, ki bo med drugim zahtevalo nova odpuščanja. Samo letos je delo izgubilo 12 milijonov zaposlenih.

0.3% rast cen na drobno v mesecu decembru
30. 12. 1997 16.21
Decembra so bile cene na drobno v primerjavi z novembrom v povprečju višje za 0,3 odstotka. Od lanskega decembra so se drobnoprodajne cene povišale za 9,4 odstotka, tolikšna pa je tudi inflacija na letni ravni. Po podatkih državnega urada za statistiko so se drobnoprodajne cene leta 1997 glede na leto poprej v povprečju zvišale za 9,1 odstotka. Blago je bilo po statističnih podatkih decembra v primerjavi z novembrom dražje za 0,4 odstotka, storitve pa za 0,3 odstotka. Cene življenjskih potrebščin, ki bodo s 1. januarjem postale uradni pokazatelj inflacije, so bile decembra 1997 v primerjavi z novembrom v povprečju višje za 0,6 odstotka.

Zadnja letošnja korespondenčna seja vlade
30. 12. 1997 16.20
Vlada je danes končala zadnjo korespondenčno sejo v letošnjem letu in na njej sprejela sklep o uvajajanju indeksa cen življenjskih potrebščin kot kazalca inflacije, je povedal generalni sekretar vlade Borut Šuklje. Za novega predsednika slovenskega dela diplomatske komisije za mejna vprašanja z republiko Hrvaško je imenovala Petra Toša, državnega podsekretarja na ministrstvu za zunanje zadeve. Sprejela je tudi sklep, da bo od 1. februarja 1998 subvencionirala mesečne vozovnice za prevoze dijakov in študentov, ki se šolajo izven kraja bivanja, v višini 17 odstotkov polne cene vozovnice.

Ameriški trgovci razočarani nad božično prodajo
29. 12. 1997 08.09
V ameriški trgovini na drobno so razočarani nad božičnimi nakupi Američanov in upajo, da se bo prodaja povečala pred koncem leta. Trgovine so cene blaga vsepovsod znižale tudi do 50 odstotkov. Trgovci so pričakovali, da bodo letos s prodajo božičnih daril zaslužili devet odstotkov več kot v enakem obdobju lani, a po prvih izračunih lahko pričakujejo le za skromne tri odstotke višji izkupiček. Sedaj stavijo na kupce, ki jim je Božiček prinesel darilne bone ali gotovino, pričakujejo pa tudi, da si bodo številni potencialni kupci v tem medprazničnem času vzeli kakšen dela prost dan in obiskali ugodne razprodaje.

Češka nacionalna banka napovedala boj inflaciji
24. 12. 1997 08.53
Češka centralna banka je napovedala boj inflaciji. To namreč predvideva program sveta banke, s katerim naj bi zajezili val podražitev na Češkem. Tako naj bi v prihodnjem letu stopnjo inflacije zajezili na šestih odstotkih. V treh letih pa naj bi dosegli letno stopnjo inflacije, ki ne bi bila višja od 4,5 odstotka. Novembra letos so bile cene na Češkem v primerjavi z istim mesecem lani višje za 10,1 odstotka.

Brezplačni telefonski klici za Avstrijce
23. 12. 1997 13.58
Avstrijska državna pošta se je v sodelovanju s Telecomom, podjetjem za telegrafski in telefonski promet z Dunaja, odločila, da Avstrijce za božič obdaruje z brezplačnim telefoniranjem.

V Hong Kongu letos manj obiskovalcev
22. 12. 1997 08.14
Bilanca obiskov v iztekajočem se letu 1997 je bila v Hong Kongu glede na ocene občutno nižja od pričakovane. Namesto predvidenega velikega števila obiskovalcev, ki so jih pričakovali v tem zgodovinskem letu, je v nekdanjo britansko kolonijo prišlo 1,2 milijona turistov manj kot v minulem letu oziroma deset odstotkov manj kot leta 1996.

Vlada potrdila podražitev elektrike, pšenice in mleka
18. 12. 1997 16.36
Slovenska vlada je na zadnji redni letošnji seji imela najobsežnejši dnevni red v letu 1997, saj so ministri danes dobili za obravnavo kar 8,5 kilogramov gradiva.

Poslovni stroški na Zahodu višji kot v državah v razvoju
14. 12. 1997 10.56
Države v razvoju so zaradi nižjih stroškov poslovanja za mednarodne vlagatelje zanimivejše od razvitih zahodnih držav. Kot je pokazala raziskava, ki jo je v 27 državah izvedla organizacija Economist Intelligence Unit (EIC), so države jugovzhodne Azije na splošno za deset do 60 odstotkov cenejše od industrijskih držav, predvsem zaradi višje cene dela in infrastrukture. Raziskava, ki je upoštevala cene delovne sile, najema poslovnih prostorov, telekomunikacij in davkov, je pokazala, da je najdražja država Nemčija, sledita pa ji Združene države in Belgija. Na dnu lestvice so Tajska, Indonezija, Malezija in Južnoafriška republika.

Manjša stopnja inflacije na Japonskem
29. 11. 1997 11.19
Stopnja inflacije na Japonskem se je novembra nekoliko znižala. Tako so se na širšem območju Tokija maloprodajne cene v primerjavi z letom prej povišale za dva odstotka. Oktobra je Tokijo zabeležil 2,4-odstotno stopnjo inflacije na letni ravni, vsa Japonska pa 2,5-odstotno, kar je za 0,1 odstotne točke več kot septembra.

Rast cen industrijskih izdelkov
25. 11. 1997 11.28
Cene industrijskih izdelkov pri proizvajalcih v Sloveniji so se oktobra v primerjavi s septembrom v povprečju povišale za 1,8 odstotka. V primerjavi z lanskim oktobrom so se cene teh izdelkov povišale za 7,3 odstotka, v primerjavi z lanskim decembrom pa za 5,7 odstotka.

Predsednik Nigra razpustil vlado
25. 11. 1997 10.57
Predsednik Nigra Ibrahim Barre Mainassara je celotno vlado te zahodnoafriške države označil za nepristojno ter jo razpustil. Vojaški diktator ni sporočil, kdo naj bi jo poslej vodil. Tisk v Nigru še piše, da se je vladni kabinet menda pokazal kot povsem nesposoben za reševanje problemov v državi.

Dogajanja na svetovnih in Ljubljanski borzi
24. 11. 1997 15.31
Konec preteklega meseca je prinesel zlom tečajev delnic na svetovnih borzah. Gospodarske in denarne težave azijskih tigrov ter politična nestabilnost v Hong kongu, so povzročile občutnejši padec indeksa Hang Seng, čemur je sledil padec na vseh pomembnejših svetovnih borzah. <br< Zadnji dve leti so borzni indeksi nenehno naraščali, kar še posebej velja za ameriški kapitalski trg, kamor se je preko vzajemnih skladov stekala ogromna količina novega denarja. Ta novi denar je preko vseh razumnih meja napihnil cene delnic še na vseh ostalih pomembnejših trgih. Vedno več je bilo analitikov, ki so opozarjali, da se bo nenehna rast enkrat končala, kar se je tudi zgodilo.

Izšel je Microsoft Exchange Server 5.5
24. 11. 1997 13.08
Na jesenskem sejmu Comdex v Las Vegasu je Microsoft objavil izid strežnika Microsoft(R) Exchange Server 5.5, člana družine strežniških izdelkov BackOffice(R). Microsoft Exchange Server je sporočilni strežnik, ki temelji na internetnih standardih in je namenjen poslovnim rešitvam za izmenjavo sporočil in sodelovanje. Microsoft Exchange Server je zdaj v proizvodnji, v širši prodaji pa bo predvidoma v začetku decembra letos.

Konvencija OECD o prepovedi podkupovanja tujih vladnih uslužbencev
24. 11. 1997 12.18
Ameriško zunanje ministrstvo je pozdravilo konvencijo o prepovedi podkupovanja tujih vladnih uslužbencev v mednarodnih poslovnih transakcijah, ki so jo ob prizadevanjih Združenih držav sredi prejšnjega tedna v Parizu sprejele države članice Organizacije za gospodarsko sodelovanje in razvoj (OECD). Države podpisnice so se obvezale, da bodo konvencijo nacionalnim parlamentom v odobritev predložile do aprila prihodnje leto. Tiskovni predstavnik ameriškega zunanjega ministrstva James Foley je podpisnice ob tem pozval k čimprejšnji ratifikaciji konvencije, poroča danes bilten ameriške vladne službe za informiranje Wireless.

EU: Najvišje cene goriva v Avstriji
24. 11. 1997 09.14
Avstrija ima najvišje cene goriva v EU, pri čemer delavska zbornica zaradi uspešnih številk avstrijske naftne družbe OMV v prvih treh četrtletjih tega leta vztraja pri zahtevi po njegovi pocenitvi. Rekordne številke družbe OMV kažejo, da so domače cene bencina več kot presežene.

Nov sistem določanja cen železniških vozovnic v Italiji
19. 11. 1997 09.11
Italijanske državne železnice bodo v naslednjem letu uvedle nov sistem določanja cen vozovnic. Hkrati načrtujejo, da bodo do leta 2000 cene postopoma poviševali v povprečju za 19 odstotkov na leto. Kot so v Milanu sporočili iz vodstva državnega železniškega podjetja cene železniških vozovnic v bodoče ne bodo več odvisne od prevožene razdalje v kilometrih temveč od kvalitete prevoza.

Pospešitev rasti cen v Avstriji
18. 11. 1997 00.00
Rast cen v Avstriji se je oktobra nekoliko pospešila. Tako je stopnja inflacije oktobra znašala 1,1 odstotka. Avstrija je septembra zabeležila enoodstotno rast cen na letni ravni. Oktobra lani je Avstrija beležila 2,1-odstotno letno stopnjo inflacije.

Inflacija v Romuniji
12. 11. 1997 00.00
Stopnja inflacije v Romuniji je oktobra dosegla 6,5 odstotka in se je v primerjavi s septembrom, ko so se cene povišale za 3,3 odstotka, skorajda podvojila, so poročali romunski časniki. Romunska vlada si je zastavila za cilj, da do konca leta zmanjša mesečno stopnjo inflacije na 2,2 odstotka.

Porast cen industrijskih izdelkov
05. 11. 1997 00.00
Cene industrijskih izdelkov pri proizvajalcih so bile oktobra kar za 1,8 odstotka višje kot v mesecu poprej. Najbolj se je podražil reprodukcijski material, in sicer za 2,2 odstotka. Blago za široko porabo je bilo dražje za 1,7 odstotka, sredstva za delo pa za 0,3 odstotka. V primerjavi z lanskim decembrom so cene industrijskih izdelkov pri proizvajalcih porasle za 5,7 odstotka. V letošnjih prvih desetih mesecih so cene industrijskih izdelkov pri proizvajalcih v primerjavi z enakim obdobjem lani porasle za 5,9 odstotka.

Če ne bo genetske tehnologije, bodo cene živil višje
04. 11. 1997 00.00
Cene prehrambenih izdelkov se bodo znatno zvišale, če bo genetska tehnologija prepovedana, je v pogovoru za avstrijski časnik Kurier ocenil izvršni direktor vodilnega svetovnega proizvajalca hrane Nestle Peter Braneck-Letmathe. Avstrija je med državami, ki najbolj oklevajo glede uvedbe genetsko spremenjenih živil. Avstrija je septembra kljub zahtevam iz Bruslja odločno zavrnila uvoz genetsko spremenjene koruze in je pripravljena o zadevi razpravljati pred evropskim sodiščem.

0.5% inflacija v oktobru
30. 10. 1997 00.00
Oktobra so bile cene na drobno v primerjavi s septembrom v povprečju višje za 0,5 odstotka, so sporočili iz državnega urada za statistiko. Od lanskega decembra so se drobnoprodajne cene povišale za 8,5 odstotka, inflacija v zadnjih 12 mesecih pa je znašala 9,7 odstotka.

V Mariboru dražji mestni promet
29. 09. 1997 00.00
Mariborski prevoznik Certus bo s prvim oktobrom letos povišal cene vozovnic v mestnem prometu za povprečno 4,2 odstotka. Vozovnica za eno vožnjo, kupljena pri vozniku, bo stala po novem v prvi ali drugi coni 180 tolarjev, v prvi in drugi coni pa 200 tolarjev. V predprodaji bo mogoče vozovnice kupiti za po 94 oz. 115 tolarjev. Osnovna delavska mesečna vozovnica bo za prvo ali drugo cono stala 2787 tolarjev, za obe - torej za prvo in drugo cono pa 4730 tolarjev.

Cene v evru - prvič tudi v Avstriji
22. 09. 1997 00.00
V dunajski prodajalni ene najpomembnejših avstrijskih verig trgovin z živili Julius Meinl bodo od torka naprej cene označene tudi v prihodnji evropski skupni valuti evru. Kot je povedal direktor Meinla Ferdinand Hacker, je namen dvojne označitve cen, ki naj bi jo do oktobra uvedli v vseh Meinlovih prodajalnah, večja obveščenost kupcev.