cenejše

Nova študija o obračunu omrežnine: Zmagovalci so državljani

20. 11. 2024 19.59

Zmagovalci novega sistema obračuna omrežnine so državljani, velika večina jih bo letno plačevala celo manj kot doslej, v novi študiji ugotavlja šef Elesa Aleksander Mervar, ki je zelo kritičen do zavajanja politikov. Poraženci novega sistema so veliki porabniki energije v gospodarstvu. Ti bodo plačevali več, vendar pa ne toliko, da bi to ogrozilo njihovo konkurenčnost, trdi. Agencija za energijo je medtem že objavila nove, nekoliko cenejše tarife za obračun v prihodnjem letu.

So Shein, Temu in AliExpress dobili novo konkurenco?

17. 11. 2024 16.29

Amazon je predstavil novo mobilno aplikacijo, s katero želi konkurirati nizkocenovnim trgovcem, kot sta Shein in Temu. Cene izdelkov so na aplikaciji Haul omejene na 20 dolarjev oziroma malo manj kot 19 evrov, platforma pa je za zdaj na voljo le ameriškim uporabnikom.

Čas zasneževanja narekujejo vremenski pogoji, ne časovni bloki

13. 11. 2024 06.09

Kljub letos nekoliko dražjim kartam za slovenska smučišča zimski delavci obljubljajo dobro sezono. A če je država lani veliko denarja namenila za izboljšanje smučišč, letos nov problem predstavlja nova omrežnina. Se žičničarji sploh lahko prilagajajo cenam elektrike? Naprave namreč običajno obratujejo prav v času najvišjih tarif, ogromno električne energije pa zahteva tudi zasneževanje, ki ga narekuje vreme in nikakor ne strošek energije v danem časovnem bloku.

Ko se ti življenje obrne na glavo: 'Težko je prositi za pomoč'

10. 11. 2024 07.13

Prvi delovni dan po jesenskih počitnicah sva se s sodelavko odpeljali na teren k družinam. Težo meglenemu in turobnemu jutru so dodale žalostne zgodbe staršev, ki se kljub zaposlitvi borijo za preživetje. Ena izmed zgodb, ki mi je posebej ostala v spominu, je zgodba tričlanske družine: mame, dijakinje in osnovnošolca.

Do konca leta daljinsko ogrevanje v Ljubljani cenejše

05. 11. 2024 10.43

"Zaradi ugodnega gibanja cen energentov bomo s tem mesecem do konca leta pocenili ceno toplote za vse odjemalce v Ljubljani za dobrih 12 odstotkov," je na novinarski konferenci ljubljanske občine pojasnil direktor Energetike Ljubljana Samo Lozej. Kot je pojasnil ljubljanski župan Zoran Janković, se daljinsko ogreva 48 odstotkov objektov v Ljubljani oziroma 60 tisoč stanovanj. Po novem letu bodo znova ovrednotili zakupe energentov in po potrebi določili nove cene. Janković je ob tem napovedal, da bi sežigalnico v Ljubljani lahko zgradili v naslednjih petih letih, trenutno se jim zdi najbolj primerna lokacija na Barju.

Finančni komentar: Izjemna rast kultnih delnic

29. 10. 2024 08.16

Tesla in Palantir predstavljata simbol tehnološke revolucije s kultnim statusom delnic. Visoka pričakovanja glede prihodnosti električnih vozil in umetne inteligence privabljajo vlagatelje, saj podjetji s prebojnimi inovacijami postavljata nove standarde za trajnostno tehnologijo.

Praga želi kulturnejše turiste: prepoveduje popivanje 'od šanka do šanka'

15. 10. 2024 13.21

Priljubljena turistična destinacija na Češkem naj bi kmalu prepovedala nočne obiske pubov, ki jih organizirajo potovalne agencije, t. i. pub crawls. S tem želijo od obiska odvrniti neotesane turiste in namesto njih privabiti bolj prefinjene obiskovalce. In medtem ko so številni spremembo pozdravili, pa vsi nad njo vendarle niso popolnoma navdušeni. Med njimi je seveda tudi glavni organizator večernih pivskih dogodkov v mestu.

Jedrski pogovor s strokovnjakoma: varnost, trajnost, razvoj in alternative

10. 10. 2024 09.00

24. novembra bomo na referendumu odločali o novem bloku jedrske elektrarne oziroma o energetski prihodnosti Slovenije. Razprava je vroča, čustvena, začinjena s politiko, spomini na pretekle nepravilnosti, ko gre za velike infrastrukturne projekte ... A gre za izjemno pomembno vprašanje, h kateremu bo nujno pristopiti s trezno glavo, saj je na kocki res veliko. Zato – kaj pravijo številke, stroka? V poglobljenem pogovoru smo gostili jedrska strokovnjaka, dr. Iztoka Tislja in dr. Tomaža Žagarja, ki sta odgovorila na nekaj najbolj perečih vprašanj glede jedrske energije in alternativ, ki jih imamo na voljo.

Začetek kurilne sezone brez podražitve daljinskega ogrevanja

07. 10. 2024 06.00

Z novo kurilno sezono, v Ljubljani se je uradno začela prejšnji teden, se položnice za daljinsko ogrevanje ne bodo zvišale, nasprotno, v Murski Soboti se bodo ogrevali celo ceneje kot ob koncu prejšnje sezone. Med večjimi mesti bo daljinsko ogrevanje najdražje v Slovenj Gradcu.

Poškodbe krojijo izbiro ekipe za drugi krog: Kaj s Kanom in Mbappejem?

01. 10. 2024 06.00

Pred nami je drugi krog najelitnejšega klubskega tekmovanja na svetu, ki 'Fantasy trenerjem' prinaša številna vprašanja in dvome. Za vas smo pred novim krogom Lige prvakov, ki bo postregel s številnimi zanimivimi obračuni, pripravili nekaj nasvetov.

Plin bo, minister pričakuje vsaj 10 odstotkov nižje cene za končne odjemalce

27. 09. 2024 16.50

Slovenija je glede dobave zemeljskega plina v prihajajoči zimi dobro pripravljena ter kaže na zanesljivo in varno oskrbo. Dejstvo, da z novim letom ne bo več transporta ruskega plina prek Ukrajine v Evropo, na to ne bi smelo vplivati, pravi resorni minister Bojan Kumer. Pričakuje za vsaj 10 odstotkov nižje cene za končne odjemalce.

Turisti v Parizu bodo morali seči globlje v žep: obetajo se podražitve

22. 09. 2024 10.34

Turiste v Parizu prihodnje leto čakajo spremembe. Napovedan je namreč poseg v sistem vozovnic podzemne železnice in lokalnega potniškega prometa, ki naj bi finančno najbolj prizadel turiste.

Kakšne bodo nove cene bencina in dizla?

21. 09. 2024 16.18

Če vlada ne dvigne dajatev, se vam z obiskom črpalke splača počakati do torka. Obeta se namreč občutno cenejše točenje goriva.

Zgroženi nad novelo: 'Prisilno delo v javnih zavodih pod pogoji države'

16. 09. 2024 15.45

V strokovnem združenju zasebnih zdravnikov in zobozdravnikov so zgroženi nad predlogom novele zakona o zdravstveni dejavnosti, ki je v javni razpravi. Menijo, da javne zdravstvene delavce postavlja v položaj tretjerazrednih državljanov, saj jim med drugim predpisuje prisilno delo v javnih zavodih izven rednega delovnega časa pod pogoji države. Ministrstvo za zdravje je predlog poslalo v javno razpravo. Predlog med drugim omejuje delo pri zasebnih izvajalcih in vzpodbuja dodatno delo v zdravstvenem zavodu, kjer je zdravstveni delavec zaposlen. Predlog bo v javni razpravi do 16. oktobra.

Rekorden uvoz mesa: raje kupimo slovensko ali cenejše meso?

16. 09. 2024 06.00

Lani smo uvozili rekordne količine mesa – 116,7 tisoč ton, pri tem največ, slabih 54 odstotkov, svinjine. Razlog? Ker imamo svinjine na voljo premalo. Samooskrbni smo z govedino in perutnino. Gre v tujino bolj kakovostno meso? 'Slabša živina gre v slovenske klavnice,' ocenjuje Jože Tomšič, vodja kmetijstva v Kmetijski zadrugi Trebnje.

Uefa v koraku z navijači: gostujoče vstopnice Lige prvakov cenejše kot lani

03. 09. 2024 17.02

Evropska nogometna zveza je prisluhnila zahtevam organiziranih navijaških skupin po nižjih cenah gostujočih vstopnic. Te bodo v Ligi prvakov v novi sezoni znašale največ 50 evrov, kar je 10 evrov manj kot v prejšnji. Gostujoče vstopnice za Ligo Evropa bodo stale največ 35 evrov, za Konferenčno ligo, v kateri bosta nastopala Celje in Olimpija, pa največ 20.

Rast cen se še naprej umirja

30. 08. 2024 11.00

Medletna inflacija je avgusta upadla na 0,9 odstotka in se tako prvič po marcu 2021 spustila pod odstotek. Na mesečni ravni so se cene življenjskih potrebščin medtem znižale za 0,2 odstotka, mesečni upad pa je povezan s poletnimi razprodajami, je danes objavil državni statistični urad.

V Srbiji za dva meseca pocenitev 700 izdelkov

29. 08. 2024 15.48

V Srbiji bodo za naslednja dva meseca pocenili okoli 700 živilskih in gospodinjskih izdelkov iz 81 skupin, je napovedal srbski premier Miloš Vučević. Cene bodo v povprečju nižje za 26,82 odstotka, znižane izdelke pa bo mogoče kupiti v več kot 2500 trgovinah po državi.

'Opuščanje slabih navad': sladke in žgane pijače ter pivo drugo leto dražji

28. 08. 2024 20.07

Med napovedanimi spremembami so tudi dvig davka na sladke pijače iz 9,5 na 22 odstotkov ter dvig trošarin za pivo in žgane pijače. Slovenski trgovci ob tem opozarjajo, da so v Italiji in Avstriji alkoholne pijače že zdaj cenejše kot pri nas. Pa še ena podražitev prihaja. Vlada je potrdila zvišanje RTV prispevka, ki bo po novem znašal dobrih 14 evrov.

Pred nami pocenitev goriva, koliko bo potrebno odšteti?

26. 08. 2024 21.14

Opolnoči se bo na servisih zunaj avtocest cena 95-oktanskega bencina znižala za 2,8 centa na 1,486 evra, cena dizelskega goriva pa za 0,9 centa na 1,519 evra za liter. Cenejše bo tudi kurilno olje, in sicer za 2,1 centa na 1,125 evra za liter.

Finančni POPkast: Uspešna zgodba zmagovalnega startupa

08. 08. 2024 07.52

Prvi državi, ki sta omogočili mobilni plačilni sistem sta bili Japonska in Slovenija. Ekipa strokovnjakov, ki je v preteklosti sodelovala že pri razvoju Monete je ustvarila zagonsko podjetje Fliqa, ki razvija fintech platformo in preko odprtega bančništva povezuje ponudnike finančnih storitev.

Spoznajte trik, ki trajno zgladi kožo

04. 08. 2024 00.15

Procesu staranja se ne moremo izogniti, lahko pa ga upočasnimo in se nanj dobro pripravimo. S primerno nego kože lahko svoj videz pomladite kar za 10 let. Veliko žensk se odloča za uporabo botoksa, ki je lahko zelo boleča, draga in neprijetna.

Vse več goljufij z oljčnim oljem, od nedovoljenih snovi do ponarejanja

29. 07. 2024 10.01

V prvem četrtletju letošnjega leta je EU zabeležila rekordno število primerov morebitnih goljufij in napačnega označevanja olivnega olja. Zarad inflacijskih pritiskov se je namreč povečal skriti trg z oljem, s tem pa tudi število goljufov.

5 razlogov za postavitev sončne elektrarne

01. 07. 2024 00.15

Najboljši čas za sončno elektrarno je zdaj!

Nove stanovanjske nepremičnine cenejše, rabljenim je cena zrasla

21. 06. 2024 14.08

Stanovanjske nepremičnine so bile v prvem letošnjem četrtletju na četrtletni ravni za 1,2 odstotka dražje, na letni ravni pa za 6,3 odstotka dražje, je objavil državni statistični urad. Objavljeni so bili tudi revidirani podatki za leto 2023, ki so pokazali, da je bilo lani prodanih 840 novih stanovanjskih nepremičnin oziroma 515 več od prvotne objave.

Finančni komentar: Trg po kapitulaciji medvedov

04. 06. 2024 08.06

Tržna kapitalizacija družbe Nvidia se do leta 2030 lahko potroji in preseže 10 tisoč milijard evrov, je prepričana Beth Kinding, ki upravlja investicijski sklad I/O. Tretje največje podjetje na svetu Nvidia še vedno nima resnega konkurenta na področju razvoja umetne inteligence.

Tja, kjer (se) Slovenci ljubijo

26. 05. 2024 08.57

Grčija je v slovenski kolektivni zavesti neločljivo povezana z romantiko. Ljubimo njene otoke s prelepimi plažami, ki jih oblizujejo valovi kristalno čistega morja. Kot smo se lahko prepričali na odprtju nove sezone čarterskih poletov tja, pa so Slovenci v Sredozemlje odnesli tudi svojo ljubezen. Robert in Ksenija sta z Brnika na Santorini odletela na medene tedne, Klemen in Neja pa sta se po dobrih dveh letih znova vračala na Kreto. In z njima je bila tokrat 14-mesečna Sofia, sad njune ljubezni, ki je vzklil prav na tem grškem otoku.

Kličejo za gradnjo na kmetijskem zemljišču

16. 05. 2024 06.00

'Kličejo nas za gradnjo na kmetijskem zemljišču,' pravi arhitekt Janez Gaberščik, ki ponuja tudi legalizacije črnih gradenj. Nezakonitih gradenj naj bi bilo celo 90 odstotkov. V Ljubljani je samo na območju Tomačevega čez 100 črnih gradenj. V Krškem predvsem zidanice spreminjajo v stanovanjske hiše. Več nedovoljenih gradenj pa predstavljajo pomožni objekti ob stanovanjskih hišah in na kmetijah. V izolski občini investitorji legalizirajo v veliki meri stavbe na kmetijskih zemljiščih. Nekaterih stavb pa črnograditelji ne morejo legalizirati. Zakaj?

'Nehajmo legalizirati čebelnjake z dnevnimi sobami in vile z bazeni kot vrtne ute'

14. 05. 2024 06.00

"Nehajmo legalizirati čebelnjake z dnevnimi sobami in vile z bazeni kot vrtne ute," opozarja državni svetnik in župan Žirovnice Leopold Pogačar, pobudnik ustavne presoje 146. člena, ki omogoča legalizacijo objektov daljšega obstoja. Zakaj? Ker omogoča legalizacijo praktično kjer koli – na kmetijskih in gozdnih zemljiščih, v narodnih parkih, na zaščitenih območjih ... Ustavno sodišče je te legalizacije zato začasno onemogočilo. Postopki so obtičali, nastopila je panika, ker ljudje nimajo več možnosti cenejše in hitrejše legalizacije svojih nedovoljenih gradenj.

V povprečju smo bili mlajši in vozili novejše avtomobile

01. 05. 2024 07.15

Natanko 20 let mineva, odkar je Slovenija – z njo pa tudi Ciper, Češka, Estonija, Latvija, Litva, Madžarska, Malta, Poljska in Slovaška – vstopila v Evropsko unijo. To je bila največja širitev povezave tako po številu prebivalcev kot po številu držav, ki se je s 15 povečalo na kar 25. Kako pa smo živeli pred 20 leti? V povprečju smo bili mlajši, vozili smo novejše avtomobile in se precej prej upokojevali. Življenje je bilo cenejše, a je bila hkrati kupna moč manjša. Interneta še ni bilo v vsaki hiši, da bomo že čez nekaj let do spleta dostopali kar prek telefona, pa se nam ni niti sanjalo.