centralna

Ameriška centralna banka ohranila ključno obrestno mero
29. 01. 2025 21.45
Ameriška centralna banka Federal Reserve (Fed) je ohranila ključno posojilno obrestno mero nespremenjeno. Ta ostaja na ravni od 4,25 do 4,50 odstotka, kot je kljub drugačnim zahtevam predsednika ZDA Donalda Trumpa napovedovala tudi večina analitikov v ZDA.

Bodo obrestno mero do junija spravili na dva odstotka?
29. 01. 2025 11.08
Svet ECB naj bi po pričakovanjih na četrtkovi seji znova znižal obrestno mero, ki je trenutno pri 2,75 odstotka. Odločitev bodo sprejeli v senci Trumpovih groženj s carinami, ki bi lahko močno prizadele evropsko gospodarstvo. Nekateri člani Sveta naj bi sicer nakazali, da želijo do junija obrestno mero spraviti na dva odstotka. Za primerjavo, junija lani je bila pri štirih odstotkih.

V Domžalah odkrili veliko onesnaženje v kanalizaciji
24. 01. 2025 20.08
Na Centralni čistilni napravi Domžale-Kamnik so ta mesec zaznali visoko obremenjeno odpadno vodo, ki tja priteka po kanalizacijskem sistemu. Potencialnega onesnaževalca še iščejo, sumijo pa enega od industrijskih obratov v občini Kamnik. Na pristojne inšpekcijske službe ter policijo so že podali prijavo zoper neznanega povzročitelja.

Slovenci še vedno najpogosteje plačujemo z gotovino
19. 12. 2024 16.15
Potrošniki v evrskem območju vse pogosteje uporabljajo elektronska plačilna sredstva, predvsem pri nakupih večjih vrednosti. Delež gotovinskih plačil tako še naprej upada, vendar ostaja največkrat uporabljeni plačilni instrument, ugotavlja raziskava ECB. Slovenija je med državami z največjim deležem uporabe gotovine pri vsakodnevnih plačilih.

Fed znižal ključno obrestno mero za četrt odstotne točke
18. 12. 2024 20.29
Odbor za odprti trg ameriške centralne banke Federal Reserve (Fed) je spričo umirjanja inflacije tretjič zapored znižal ključno obrestno mero, po kateri si banke med seboj čez noč posojajo denar. Tako kot novembra jo je znižal za 0,25 odstotne točke na razpon med 4,25 in 4,50 odstotka, je poročala francoska tiskovna agencija AFP.

Kače v poslovnih oblačilih: trpinčenje sodelavcev in milijarda evrov gospodarske škode
15. 12. 2024 06.00
Psihopati na delovnem mestu lahko destabilizirajo celotne organizacije, povzročajo mobing, agresivno vedenje in uničujejo karierne poti sodelavcev. To vodi v absentizem, izgorelost in zmanjšano učinkovitost, kar povzroča visoko gospodarsko škodo, izpostavljata dr. Andreja Pšeničny in dr. Leonida Zalokar. V Sloveniji naj bi psihopati v gospodarstvu in javni upravi povzročili letno milijardo evrov škode, predvsem zaradi korupcije in finančnega kriminala, izpostavlja dr. Pšeničny.

Bundesbank Nemčiji za letos napovedala novo krčenje BDP
13. 12. 2024 12.56
Nemška centralna banka Bundesbank je močno poslabšala gospodarsko napoved za Nemčijo. Potem ko je junija napovedovala, da bo nemški BDP letos porasel za 0,3 odstotka, zdaj ocenjuje, da se bo skrčil za 0,2 odstotka. Za prihodnje leto je napoved gospodarske rasti oklestila z 1,1 na skromnih 0,2 odstotka, za leto 2026 pa z 1,4 na 0,8 odstotka.

Švica z nepričakovano obsežnim rezom v ključno obrestno mero
12. 12. 2024 10.45
Švicarska centralna banka je sprejela odločitev za presenetljivo obsežno znižanje ključne obrestne mere. Oklestila jo je za 0,50 odstotne točke na 0,50 odstotka. Za to se je odločila zaradi negotovosti glede gospodarskih obetov, poleg tega se je inflacija v državi upočasnila.

Finančni komentar: Pospešek nemško-francoskega vlaka
10. 12. 2024 07.00
Politične krize v Franciji in Nemčiji pretresajo temelje evropskega gospodarstva, a delniški trgi kažejo povsem drugačno, bolj spodbudno sliko. Pretekli teden je bil eden najboljših za evropske borze v tem letu, tako v Parizu kot v Frankfurtu so delniški indeksi dosegli visoke rasti.

Sedem zadetkov na poslastici kroga, Chelsea tesno ugnal Tottenham
08. 12. 2024 19.30
Derbi 15. kroga angleškega prvenstva sta v Londonu odigrala Tottenham in Chelsea. Spursi so hitro zabili dva gola, njihovi londonski rivali pa so bili v nadaljevanju štirikrat natančni in so poskrbeli za popoln preobrat. Razburljiva tekma, na kateri je dve enajstmetrovki izkoristil Cole Palmer, se je končala z zmago Chelseaja s 4:3.

Objavljen nov portret španskega kralja Felipeja in kraljice Letizie
29. 11. 2024 12.11
V javnost so končno prišli portreti španskih kraljevih zakoncev. Kralja Felipeja in kraljico Letizio je slavna fotografinja Annie Leibovitz fotografirala že 7. februarja letos, a so portreti vse do nedavnega ostali skriti pred očmi javnosti. Serijo fotografij je za dopolnitev umetniške zbirka naročila Centralna banka Španije, gre pa za največja portreta, za katera je avtorica porabila kar pet ur intenzivnega fotografiranja.

Kako bodo Trumpove odločitve vplivale na naše denarnice?
26. 11. 2024 20.00
Stara celina je na pragu recesije, kaže indeks nabavnih menedžerjev, vrednost evra pa je v primerjavi z dolarjem zdrsnila najnižje v zadnjih dveh letih. Čez lužo v ZDA pa medtem beležijo spodbudne makroekonomske rezultate. Kaj Trumpove nadaljnje napovedi pomenijo za Evropo in kaj bodo občutile naše denarnice?

Finančni komentar: Stabilnost, rast in prilagodljivost
26. 11. 2024 07.00
Na podlagi analize poslovnih poročil Zavarovalnice Triglav, Luke Koper in Skupine Sava je mogoče opaziti, da vse tri skupine dokazujejo odpornost in sposobnost prilagajanja spreminjajočim se tržnim razmeram, kar obeta uspešno poslovanje tudi v prihodnjih letih.

Finančni komentar: Konec optimizma
19. 11. 2024 07.41
Svet se po zmagi Donalda Trumpa hitro spreminja. Strah pred novim valom inflacije narašča, zato splošni optimizem bledi. Ameriški delniški trg je minuli teden krvavel. Evropa še vedno ostaja brez rasti, enako tudi Japonska. Na Kitajskem se nevarni padci nadaljujejo. Nižje vrednosti imata tudi zlato in surova nafta. Pospešeno rastejo zgolj kriptovalute, z bitcoinom na čelu.

Ameriška centralna banka znižala ključno obrestno mero
07. 11. 2024 20.21
Odbor za odprti trg ameriške centralne banke Federal Reserve je spričo umirjanja inflacije drugič zapored znižal ključno obrestno mero, po kateri si banke med seboj čez noč posojajo denar. Po znižanju za pol odstotne točke v septembru je sledil rez za 0,25 odstotne točke na razpon med 4,50 in 4,75 odstotka.

Slavje tudi v finančnem svetu: rekordna vrednost bitcoina in rast dolarja
06. 11. 2024 09.49
Vrednost dolarja je na volilni dan že pred razglasitvijo zmage Donalda Trumpa zrasla. Kriptovaluta bitcoin je medtem dosegla celo rekordno vrednost, saj kupci stavijo na deregulacijo trga v novem Trumpovem mandatu. Ta namreč napoveduje vrsto ukrepov za spodbudo gospodarske aktivnosti, ugodnejšo davčno politiko ter manjšo regulacijo in birokracijo. A pred njim je tudi veliko izzivov, tudi geopolitičnih, ocenjujejo analitiki.

Število mrtvih v Španiji preseglo 200, ponovno izdali opozorilo pred padavinami
01. 11. 2024 09.20
Številni prebivalci Valencie, ki so v grozljivih poplavah izgubili svoje domove in svoje bližnje, so besni, saj so prepričani, da so jih pristojni na nevarnost opozorili prepozno. SMS-sporočila so številni prejeli po tem, ko je voda že vdrla v njihove domove, čeprav je nacionalna meteorološka agencija že prej izdala rdeče opozorilo. Po najnovejših podatkih je umrlo najmanj 200 oseb, številne pogrešane še iščejo. Kot kaže, pa se katastrofa še ni končala, saj je agencija za danes za več delov države ponovno izdala opozorila pred obilnimi padavinami.

Finančni komentar: Črni ponedeljek 2.0 – Sence preteklosti
22. 10. 2024 07.09
Črni ponedeljek 19. oktobra 1987 je pretresel finančni svet. V enem samem dnevu so borzni trgi izgubili milijarde, indeks Dow Jones pa je zabeležil največji padec v zgodovini, kar 22,6-odstoten. Danes nekateri strokovnjaki opozarjajo na zaskrbljujoče vzporednice s preteklostjo, saj so borzni trgi ponovno na rekordnih vrednostih, medtem ko so obrestne mere visoke.

Predsednica ECB na obisku v Sloveniji: 'Vedno preverim cene na tržnici'
15. 10. 2024 11.10
Predsednica Evropske centralne banke (ECB) Christine Lagarde se v okviru dogajanja pred sejo sveta ECB, ki bo četrtek na Brdu pri Kranju, v Sloveniji mudi na vljudnostnem obisku. V spremstvu guvernerja Banke Slovenije Boštjana Vasleta si je ogledala središče Ljubljane, nato pa se je srečala s premierjem Robertom Golobom.

Nobelova nagrada trojici, ki je analizirala vlogo institucij pri blaginji držav
14. 10. 2024 12.04
Nobelovo nagrado za ekonomijo bodo letos prejeli ameriški profesorji Daron Acemoglu, Simon Johnson in James A. Robinson za svoje delo na področju analiz vpliva družbenih institucij na blaginjo držav in posledično na razlike v razvitosti med državami, je sporočila Švedska kraljeva akademija znanosti.

Finančni komentar: Dežela z najnižjo inflacijo v Evropi
08. 10. 2024 07.00
Inflacija v Sloveniji je bila septembra 0,6-odstotna, kar je najmanj v zadnjih treh letih. Tudi evropsko povprečje je padlo pod dva odstotka, kar je glavni cilj Evropske centralne banke, zato lahko čez dober teden pričakujemo že tretje nižanje obrestne mere, ki bo tokrat potekalo v Sloveniji.

Država se je zadolžila za dodatnih 750 milijonov evrov
24. 09. 2024 21.22
Slovenija je na mednarodnih kapitalskih trgih še drugič povečala izdajo 10-letne evrske obveznice z zapadlostjo 10. marca 2034, tokrat za 750 milijonov evrov. S tem je skupni izdani obseg obveznice z oznako RS93 in kuponsko obrestno mero tri odstotke, povečala na 2,75 milijarde evrov.

Finančni komentar: Agresivni rez za gospodarski optimizem
24. 09. 2024 07.00
Ameriška centralna banka Fed je prvič po letu 2020 agresivno znižala obrestno mero v želji, da spodbudi gospodarski optimizem. Delniški trgi so dan po odločitvi zacveteli, v osrednji ameriški indeks S&P 500 je priteklo okoli 1000 milijard evrov, a je začetno navdušenje že začelo kopneti.

Finančni POPkast: Gospodarski obeti in analiza tveganj
19. 09. 2024 07.00
Centralne banke so začele s ciklom nižanja obrestnih mer, inflacijski pritisk tako v ZDA kot v Evropi popušča tudi zaradi Kitajske, ki ji proizvodnja počasneje raste od pričakovanj, kar vpliva na nižjo ceno nafte in posledično na nižjo stopnjo inflacije.

V ZDA prvič po marcu 2020 znižali ključno obrestno mero
18. 09. 2024 20.30
Odbor za odprti trg ameriške centralne banke Federal Reserve (FOMC) je prvič po marcu 2020 znižal ključno obrestno mero, po kateri si banke med seboj čez noč posojajo denar. Kljub pričakovanjem večine analitikov, da jo bo znižal za 0,25 odstotne točke, se je odločil za znižanje za pol odstotne točke na razmerje med 4,75 do 5,00 odstotkov.

Finančni komentar: spomin na september 2007
17. 09. 2024 07.00
Obstaja 59 odstotkov možnosti, da bo ameriška centralna banka Fed jutri prvič po letu 2020 znižala obrestno mero za 50 bazičnih točk. Enako se je zgodilo v septembru leta 2007, trgi so prvotni rez sprejeli z navdušenjem, vendar so že oktobra indeksi popustili in leta 2008 je sledila gospodarska kriza.

Svet ECB pričakovano z novim rezom v evrske obrestne mere
12. 09. 2024 14.44
Svet Evropske centralne banke (ECB) je skladno z napovedmi drugič letos znižal osrednje evrske obrestne mere. Za to se je odločil na podlagi inflacijskih obetov, dinamike osnovne inflacije in intenzivnosti transmisije denarne politike, so sporočili iz Frankfurta. Tečaji delnic na pomembnejših borzah v Evropi po odločitvi EVB beležijo rast, evro v primerjavi z dolarjem pridobiva, nafta pa se draži.

ECB naj bi v septembru znižala obrestne mere, sledi še znižanje decembra?
11. 09. 2024 15.27
Evropska centralna banka naj bi 12. septembra zaradi padajoče inflacije in počasne rasti znižala obrestne mere. Analitiki napovedujejo, da se bo depozitna obrestna mera znižala za 25 bazičnih točk. Do dodatnih nižanj bi lahko prišlo še decembra, nato pa še v letu 2025, ko bodo ponovno ocenili tudi gospodarske napovedi in inflacijo.

Finančni komentar: Jesenska razprodaja
10. 09. 2024 07.00
September je tradicionalno najmanj donosen mesec v letu. Prvi teden je bil za delniške trge najslabši v zadnjih dveh letih. V zgolj štirih trgovalnih dneh je izpuhtelo več kot 2000 milijard evrov. Največje padce so imeli tehnološki velikani in polprevodniška industrija.

Finančni komentar: Inflacija je skoraj premagana
03. 09. 2024 07.00
Evropska centralna banka je uspela znižati inflacijo na 2,2 odstotka. V Nemčiji je avgusta padla pod 2 odstotka, kar je prvič po marcu 2021. V Sloveniji je inflacija v avgustu padla pod odstotek. Naslednji teden bi obrestno mero v Evropi verjetno lahko znižali za dodatnih 25 bazičnih točk.