centralna

'Hočemo, da svet ve, kaj se zares dogaja v Ukrajini'
16. 09. 2022 09.14
Po Buči in Mariupolu so zdaj odkrili še eno množično grobišče, tokrat v Izjumu, mestu na severovzhodu države, ki so ga nedavno zasedle ruske sile in ga je Ukrajina ponovno zavzela v okviru bliskovite protiofenzive. Podrobnosti o številu umrlih zaenkrat še ni, so pa odkrili približno 400 grobov. Poročila kažejo tudi na številne mučilnice, ki so jih Rusi uporabljali za zaslišanje Ukrajincev, prebivalci vasi ob Izjumu pa se s cmokom v grlu spominjajo teh težkih trenutkov. ZDA medtem pošiljajo Ukrajini vojaško pomoč v znesku 600 milijonov evrov. Ursula von der Leyen pa želi Putina postaviti pred Mednarodno kazensko sodišče. V mestu Lugansk pa sta bila ubita generalni tožilec v separatistični republiki Lugansk Sergej Gorenko in njegova namestnica - gre za zadnjega v nizu napadov na proruske uradnike na vzhodu Ukrajine.

Sodišče EU pritrdilo Banki Slovenije
13. 09. 2022 12.05
Sodišče EU je glede Zakona o sodnem varstvu imetnikov kvalificiranih obveznosti bank odločilo, da je ta sporen z vidika monetarnega financiranja in finančne neodvisnosti centralne banke. Sodišče EU je o tem odločalo, ker se je nanj obrnilo slovensko Ustavno sodišče, ki je do njegove opredelitve prekinilo presojo ustavnosti tega zakona.

Evropske borze večinoma v plusu: nafta padla na raven pred začetkom vojne
07. 09. 2022 19.03
Indeksi na evropskih borzah so se spustili pod gladino. Evro se je v primerjavi z dolarjem nekoliko okrepil, nafta pa se je pocenila za več kot štiri dolarje (dolar je trenutno enak evru) in padla na ravni pred začetkom vojne v Ukrajini. Razlog je strah vlagateljev pred recesijo svetovnega gospodarstva.

Vrednost delnic lahko še pade. Znate zaščititi svoj portfelj?
04. 09. 2022 21.09
Stanje na trgu delnic se za vlagatelje zadnje mesece izboljšuje. Potem ko je vrednost delnic v prvi polovici leta padala, je v drugi polovici začela rasti, pri čemer so vsi glavni indeksi rasli večji del junija, julija in avgusta. Toda po nagovoru predsednika Ameriške centralne banke konec avgusta, so se premice na grafih ponovno obrnile proti dnu. Kako ravnati v takšnih primerih? "Ni ključno predvideti padcev in vrhov na trgu, ključen je čas trajanja naše investicije," pravi Taylor Wilson, pooblaščeni finančni načrtovalec in predsednik podjetja Greenstone Wealth Management v Iowi.

'Zgradi, začasno zaustavi, poruši, ponovi'
24. 08. 2022 07.47
Kitajska ruši stolpnice in ustavlja gradnjo stavb, ki bi lahko nastanile 75 milijonov ljudi, medtem ko si vlada prizadeva za oživitev nepremičninskega trga, poroča britanski The Telegraph. Analitiki pojasnjujejo, da Peking to poskuša doseči z uveljavljanjem strategije "zgradi, začasno zaustavi, poruši, ponovi". Tako naj bi poskušali omejiti ponudbo in se izogniti padcu cen stanovanj ter spodbuditi gospodarsko dejavnost s povečanjem obsega gradbenih del.

Evro začasno padel pod vrednost enega dolarja
22. 08. 2022 11.17
Evro je v jutranjem trgovanju v Londonu začasno padel pod vrednost enega dolarja, kar je najnižje od sredine julija. Za evro je bilo treba odšteti 0,9990 dolarja. Skupna evropska valuta je pod en dolar padla 13. julija, kar se je zgodilo prvič po decembru 2002.

Britanska inflacija julija najvišje v zadnjih 40 letih
17. 08. 2022 12.15
Inflacija v Veliki Britaniji je julija na letni ravni znašala 10,1 odstotka, potem ko je bila mesec prej pri 9,4 odstotka. Gre za najvišjo stopnjo inflacije v zadnjih 40 letih, je sporočil britanski statistični urad. K inflaciji so največ prispevale višje cene kruha, žita, mleka, sira in jajc. Nov inflacijski rekord je julija dosegla tudi Hrvaška. Najbolj so se dvignile cene v skupini prevoz, sledijo cene hrane in brezalkoholnih pijač.

Bild: Benjamin Šeško se je odločil za Leipzig
08. 08. 2022 17.10
Prestop Benjamina Šeška je, kot kaže, zapečaten, saj nemški mediji poročajo, da je sklenjen dogovor o njegovem prestopu iz Salzburga v Leipzig. A slovenski reprezentant se bo v Bundesligo preselil naslednje poletje (2023), v tej sezoni pa bo še naprej nosil dres avstrijskega moštva.

Kje je Boris? Potovanje premierja ob napovedani krizi tarča vse več kritik
06. 08. 2022 21.03
Obisk odhajajočega britanskega premierja v Sloveniji ostaja vroča tema otoških medijev. Žal tokrat niso v ospredju naši naravni biseri, ampak ogorčenje britanske javnosti, da sta si zakonca Johnson ob tem, ko britanska centralna banka svari pred novo recesijo, privoščila pobeg na lepše. Boris Johnson, ki v preteklosti ni skoparil s pohvalami na račun Slovenije, pa kljub kritikam očitno načrtov ne namerava spreminjati.

Zakonca Johnson na Jezerskem aktivno preživljata poročno potovanje
05. 08. 2022 16.05
Britanski premier Boris Johnson si pred septembrsko predajo oblasti nove moči nabira na počitnicah v Sloveniji. Z ženo Carrie se namreč mudita na krajšem oddihu na Jezerskem. Po poročanju britanskih medijev sta zakonca Johnson pri nas na zapoznelih medenih tednih.

V večini bank konec zaračunavanja ležarine
01. 08. 2022 06.36
Po odločitvi ECB za premik obrestne mere za sredstva bank v pozitivno območje je večina bank v Sloveniji ukinila ležarino za visoka stanja na računih strank. Nadomestila za to so nekatere banke pravnim osebam začele zaračunavati leta 2016, fizičnim osebam pa lansko pomlad.

Inflacija v Sloveniji julija na letni ravni zrasla na 11 odstotkov
29. 07. 2022 10.54
V Sloveniji so se cene življenjskih potrebščin julija na letni ravni v povprečju zvišale na 11 odstotkov, na mesečni pa za odstotek. Največji vpliv so imele višje cene naftnih derivatov. Poletne sezonske razprodaje oblačil in obutve so mesečno inflacijo znižale za 0,6 odstotne točke, je danes objavil državni statistični urad.

Kaj zvišanje obrestne mere pomeni za kredite?
27. 07. 2022 20.24
Soočamo se z visokimi cenami energentov, vse višjimi cenami hrane, obeti za gospodarsko rast pa se ob vojni v Ukrajini slabšajo. Da nas bo visoka inflacija spremljala še nekaj časa, napoveduje predsednica Evropske centralne banke Christine Lagarde. Zaradi vsega omenjenega so tu ukrepi, kot je zaostrovanje denarne politike. Prvič od leta 2011 so se zvišale obrestne mere. Namesto dviga za 0,25 odstotne točke, je Evropska centralna banka zaradi rekordne inflacije obrestne mere zvišala za 0,5 odstotne točke. Kaj to pomeni za vaše kredite?

Ob slavnostnem odprtju Pelješkega mostu bo izdan priložnostni kovanec za 25 kun
21. 07. 2022 16.48
Most, ki spaja kopno s polotokom Pelješac oziroma skrajni jug s preostalim delom države, se bo imenoval Pelješki most, je odločila hrvaška vlada. Uradno ga bodo odprli v torek, z največjo slovesnostjo v zgodovini samostojne države. Hrvaška centralna banka bo na ta dan dala v obtok nov priložnostni kovanec za 25 kun.

Francija bi lahko naslednje leto dobila digitalni evro
17. 07. 2022 08.37
Francoska centralna banka je sporočila, da bo prešla v drugo fazo poskusa z digitalnim evrom, pri čemer si želi, da bi kriptovaluta luč sveta ugledala prihodnje leto. Banka je prvo fazo poskusa prestala lani.

Vrednosti dolarja in evra prvič po letu 2002 poravnani
12. 07. 2022 07.29
Skupna evropska valuta je v primerjavi z dolarjem zopet potonila in okoli 11.50 prvič po letu 2002 prišlo do izenačitve vrednosti obeh valut. Evro je sicer potem znova nekoliko pridobil. Zgodaj popoldne je bilo na borzi v Frankfurtu za en evro treba odšteti 1,0009 dolarja. V območju z evrom se namreč vse bolj pojavlja strah o pojavu recesije, na kar vpliva tudi zmanjšana dobava ruskega plina v Evropo zaradi vzdrževalnih del na plinovodu Severni tok 1. Dopoldne je bilo treba za skupno evropsko valuto na frankfurtski borzi odšteti 1,0003 dolarja. Vrednost evra je tako padla najnižje v 20 letih. Borzni indeksi po Evropi so v uvodu današnjega trgovanja obarvani v rdeče, vlagatelji sicer vse bolj pričakujejo, da bo območje z evrom zapadlo v recesijo.

Evro strmoglavil, Američani se veselijo poceni evropskih počitnic
08. 07. 2022 10.13
Potem ko sta dolar in evro – zaradi padca slednjega – prvič po približno dveh desetletjih na skoraj enaki vrednosti, to pomeni, da so potovanja na staro celino za Američane trenutno neobičajno poceni. Številni se tako že veselijo cenejših evropskih počitnic. A kar je dobro za ameriške turiste, je slabo za številna evropska podjetja, ki jim močnejši dolar predstavlja težavo.

Vrednost evra v primerjavi z dolarjem najnižja po letu 2002
05. 07. 2022 12.42
Skupna evropska valuta je v primerjavi z dolarjem potonila in dosegla najnižjo vrednost po letu 2002. Vse več kazalnikov kaže na povečano možnost recesije v območju evra.

Boštjančič napovedal široko davčno refomo
04. 07. 2022 14.18
Priporočila OECD so koristna, poročilo pa je treba brati v celoti, ne le posameznih delov, je ob predstavitvi Ekonomskega pregleda za Slovenijo 2022 dejal finančni minister Klemen Boštjančič. Izvedbo strukturnih reform podpira, pri čemer meni, da so potrebni ukrepi na vseh področjih. Med drugim je napovedal široko davčno reformo, s katero bi naslovili priporočilo OECD, da bi bilo treba zmanjšati davčno obremenitev dela in da je še prostor za povečanje obdavčitve potrošnje in premoženja ter "še marsikaj drugega".

Kje na svetu je liter bencina že skoraj tri evre in kje le dva centa?
24. 06. 2022 19.11
Cene pogonskih goriv v zadnjih tednih pri nas dosegajo nove in nove rekordne vrednosti. A čeprav je od torka 50-litrski tank dražji za skoraj 10 evrov in je zanj treba odšteti že skoraj 89 evrov, Slovenija še zdaleč ni med državami, ki imajo najdražja pogonska goriva. Preverili smo, kje na svetu je bencin trenutno najcenejši in kje najdražji.

Cene nafte na enomesečnem dnu
22. 06. 2022 09.23
Cene nafte so se krepko spustile in dosegle najnižjo raven v približno mesecu dni. Razlog je bojazen pred recesijo v obdobju, ko se centralne banke po svetu spopadajo z visoko inflacijo z zviševanjem obrestnih mer.

Brodnjak: Dobro smo pripravljeni na turbulentne čase
20. 06. 2022 14.50
Največja slovenska banka NLB je v odlični kondiciji in dobro pripravljena na turbulentne čase, ki prihajajo, je po skupščini NLB v izjavi za javnost izpostavil predsednik uprave NLB Blaž Brodnjak. Tudi zaostrovanje denarne politike v območju evra ga ne skrbi. Ko bo prišel čas, bodo stopili naproti gospodinjstvom in podjetjem, je napovedal.

Bitcoin v nedeljo spet čez 20.000 dolarjev
20. 06. 2022 08.29
Potem ko je cena bitcoinu v soboto močno padla, je v nedeljo njegova vrednost narasla za 7,6 odstotka, na 20.404 ameriških dolarjev (cca. 19.370 evrov), kar po mnenju nekaterih analitikov nakazuje na okrevanje.

Bančna konferenca: Odgovor na izzive je povezovanje
16. 06. 2022 14.36
Na bančni konferenci z naslovom Kako najti ravnovesje med zanesljivim – inovativnim – odzivnim na krize, ki jo pripravlja Združenje bank Slovenije, so poudarili, da je odgovor na izzive povezovanje. "Čas je za sistemski družbeni pogovor, kakšno Slovenijo in EU želimo," je dejal predsednik nadzornega sveta ZBS Blaž Brodnjak.

Obrestno mero dvignila tudi švicarska centralna banka
16. 06. 2022 12.02
Centralnim bankam razvitih držav, ki zaostrujejo denarno politiko, se je pridružila tudi švicarska. Schweizerische Nationalbank je svojo ključno obrestno mero zvišala za 0,5 odstotne točke na minus 0,25 odstotne točke. Gre za prvi dvig po 2015, v SNB pa ne izključujejo dodatnih. Inflacija v Švici je sicer primerjalno razmeroma nizka.

Odločitev Feda za krepko zvišanje ključne obrestne mere zvišala cene nafte
16. 06. 2022 08.46
Cene nafte so se v azijskem trgovanju nekoliko zvišale. Navzgor jih je potisnila odločitev ameriške centralne banke Federal Reserve, da konkretno zviša ključno obrestno mero.

FED z največjim zvišanjem ključne obrestne mere po novembru 1994
15. 06. 2022 21.07
Ameriška centralna banka Federal Reserve je v boju zoper naraščajočo inflacijo zvišala ključno obrestno mero za 0,75 odstotne točke na med 1,5 do 1,75 odstotka. Gre za največje zvišanje po novembru 1994. Pred petkom, ko je ministrstvo za delo ZDA poročalo o vztrajanju visoke inflacije in so borzni indeksi zgrmeli navzdol, so analitiki v skladu z majskimi napovedmi centralne banke pričakovali povečanje ključne obrestne mere za 0,50 odstotne točke. A inflacija je medtem FED prepričala, da je potreben močnejši ukrep.

ECB na izrednem zasedanju zaradi razmer na trgih
15. 06. 2022 14.34
Svet Evropske centralne banke (ECB) se je sestal na izrednem zasedanju na temo "trenutnih razmer na trgih". Evrske države se soočajo z vse višjimi stroški zadolževanja, se je pa pritisk po informaciji o zasedanju sveta, ki jo je sporočil tiskovni predstavnik ECB, nekoliko zmanjšal.

Obrestne mere v bankah letijo v nebo. Kako naj ravnajo potrošniki?
11. 06. 2022 07.07
Kakšna nočna mora čaka kreditojemalce ob pogledu na vse višje obroke zaradi naraščajočih obrestnih mer? Te so v zadnjih dveh mesecih dobesedno poletele v nebo, najbolj na udaru pa so tisti, ki jim višino bančnega posojila določa t. i. variabilna obrestna mera. Evropska centralna banka je zaradi naraščajoče inflacije prvič po enajstih letih dvignila obrestne mere za četrt odstotne točke. Obeti so tako slabi, da za jesen napoveduje še eno zvišanje.

Svet ECB bo depozitno obrestno mero zvišal za 0,25 odstotne točke
09. 06. 2022 13.52
Svet Evropske centralne banke (ECB) je sklenil, da bo obrestno mero za deponiranje presežne likvidnosti preko noči pri ECB, ki je trenutno pri minus 0,5 odstotka, na julijskem zasedanju zvišal za 0,25 odstotne točke. Temu bo septembra predvidoma sledilo še eno zvišanje, tako da bo obrestna mera prvič po juniju 2014 izšla iz negativnega območja.