cepivom

Novo cepivo za dojenčke leta 2020, zaščiteni bodo tudi proti hepatitisu B
29. 11. 2019 19.42
Z novim letom bodo začela veljati nova pravila na področju cepljenja – zdajšnje cepivo za dojenčke, ki jih ščiti pred petimi boleznimi, bodo zamenjali s šestvalentnim cepivom, kar pomeni, da bodo po novem zaščiteni tudi proti hepatitisu B. To velja za vse otroke, rojene od letošnjega oktobra naprej.

Novost v prihodnjem letu: za dojenčke tudi zaščita proti hepatitisu B
27. 11. 2019 11.29
V naslednjem letu bodo v Sloveniji za dojenčke uvedli cepljenje s 6-valentnim cepivom in ne več 5-valentnim cepivom. To pomeni, da bo dodana komponenta cepiva proti hepatitisu B (HBV).

Brezplačno se bo lahko cepilo okoli 55.000 oseb
18. 07. 2019 12.01
ZZZS je za cepljenje proti klopnemu meningoencefalitisu namenil več kot milijon evrov in pol. Odraslim, starim 49 let, in triletnikom tako letos omogoča brezplačno osnovno cepljenje, medtem ko so poživitveni odmerki še vedno samoplačniški.

Začenja se brezplačno cepljenje proti klopnemu meningoencefalitisu
17. 07. 2019 10.39
V Sloveniji v povprečju na leto za klopnim meningoencefalitisom zboli 170 ljudi, letos so zaznali 30 primerov. Edina zaščita pred omenjeno boleznijo je cepljenje, ki pa je plačljivo. Letos so po novem do brezplačnega cepljenja upravičeni otroci, ki so ali bodo v tem letu dopolnili tri leta, ter odrasli, ki so ali bodo dopolnili 49 let.

Zanetil gonjo proti cepljenju, njegovo delo so zavrgli, a ne odneha: Wakefield v Splitu
08. 06. 2019 07.00
Napoved, da na Hrvaško prihaja Andrew Wakefield, kontroverzni nekdanji zdravnik in aktivist proti cepljenju, je povzročila precej negodovanja v širši regiji, oglasili pa so se tudi na medicinski fakulteti v Splitu, številni pediatri in hrvaška zdravniška zbornica, kjer opozarjajo, naj ljudje "ne nasedajo lažnim informacijam, ki lahko ogrozijo življenja ljudi".

'Danes preživi cel razred, iznakaženih pa ne srečujemo na hodniku'
24. 05. 2019 07.57
"Ljudjem gre zelo slabo od rok ocenjevanje razmerja med tveganjem in koristmi, ocenjevanje verjetnosti, soočanje z negotovostjo, izbiranje med več možnostmi in presejanje nasprotujočih si informacij. A prav pred vse to nas postavijo inovacije v medicini in znanosti nasploh," pravi dr. Andrea Grignolio, avtor knjige Kdo se boji cepiv, ki je te dni na obisku v Ljubljani.

30 let iskal cepivo proti bolezni, ki vsaki dve minuti vzame otroško življenje: 'Za ta trenutek smo delali'
12. 05. 2019 07.00
Malarija je ena najbolj smrtonosnih bolezni na planetu. Po podatkih WHO zaradi te bolezni vsaki dve minuti ugasne eno otroško življenje. Večinoma v Afriki, kjer bolezen letno terja več kot 250.000 življenj. Največ smrtonosnih zapletov, povezanih z malarijo, se namreč pojavi pri malčkih, mlajših od pet let. Na svetovni ravni je statistika še bolj črna – za boleznijo letno zboli okoli 200 milijonov ljudi, okoli 430.000 jih umre, več kot polovico žrtev predstavljajo otroci.

Za epidemijo ošpic v ZDA krivijo ortodoksne judovske skupnosti
11. 05. 2019 10.22
V soseskah ultra ortodoksnih judovskih skupnosti v Brooklynu, kjer je skoncentriran izbruh ošpic, so mestne oblasti odredile obvezno cepljenje, zaznati pa je tudi porast antisemitizma. Necepljeni otroci ne smejo v šolo in na javna mesta, starši dobivajo denarne kazni. "Tudi gasilci ne dobijo soglasja lastnika, preden pogasijo požar v hiši," je odločitev, da ovrže tožbo staršev proti oblastem, pojasnil vrhovni sodnik.

V spomladanski akciji cepljenja lisic bodo položili 380.000 vab
06. 05. 2019 08.51
Začela se je spomladanska akcija cepljenja lisic proti steklini, ki bo trajala do konca junija. Polaganje vab bo potekalo v 50-kilometrskem pasu ob meji s Hrvaško, s pomočjo posebej prirejenih letal, ki bodo vzletala iz letališč Murska Sobota, Portorož, Novo mesto, Celje in Jože Pučnik – Ljubljana. Če najdete vabo, se je ne dotikajte.

Cepljenje proti klopnemu meningitisu bo za nekatere financirano iz obveznega zavarovanja
29. 04. 2019 17.29
Začel je veljati nov pravilnik o programu cepljenja in zaščite z zdravili, v katerem je nekaj novosti. Med drugim uvaja priporočljivo cepljenje proti klopnemu meningoencefalitisu za otroke, ki bodo letos dopolnili tri leta, in za odrasle, ki bodo dopolnili 49 let.

Zaradi česa ljudje umiramo?
09. 03. 2019 10.01
Konstantno daljšanje življenjske dobe ni zagotovljeno, zato znanstveniki opozarjajo na pomembnost razumevanja razlogov smrti. Čeprav je naša življenjska doba daljša, smrti zaradi razlogov, ki jih lahko preprečimo, pa vedno manj, bi se stanje lahko še izboljšalo.

Pojavnost pnevmokoknih okužb pri nas med najvišjimi v EU
12. 02. 2019 07.00
Ne le gripa, v zimskem času krožijo tudi druge nalezljive bolezni. Ena od teh so pnevmokokne okužbe, ki povzročajo hude zdravstvene težave – med drugim pljučnice, okužbo krvi in vnetje možganskih ovojnic. V Sloveniji je pojavnost teh okužb v primerjavi z drugimi evropskimi državami kar trikrat, pri otrocih celo petkrat višja. Razlog je predvsem v slabi precepljenosti.

Svetovna zdravstvena organizacija svari: V Evropi letos rekordnih 41.000 primerov ošpic
20. 08. 2018 15.28
Število primerov ošpic v Evropi strmo narašča. Letos smo zabeležili že več kot 41.000 primerov, medtem ko je bilo pred dvema letoma v celotnem letu le 5.273 primerov. Gre za najvišje število v tem desetletju. Svetovna zdravstvena organizacija tako poziva evropske vlade k ukrepanju.

Zakaj svoje zdravje zaupamo znanim, ki sledijo kultom in verjamejo v 'chemtraile'?
26. 04. 2018 08.13
Te dni poteka svetovni in evropski teden cepljenja. In čeprav strokovnjaki ocenjujejo, da cepljenja vsako leto rešijo do tri milijone otroških življenj, ljudem pa se praviloma ni treba več bati hudih bolezni, kot sta davica in otroška paraliza, pa cepiva še nikoli niso bila tako na udaru kritik kot v zadnjih letih.

Nasprotniki protestirali proti obveznemu cepljenju. Strokovnjaki: ker določenih bolezni ne vidimo, se ne zavedamo nevarnosti
16. 04. 2018 13.34
Množica protestnikov se je zbrala na Trgu republike v središču Ljubljane in nasprotovala sprejetju novele zakona o nalezljivih boleznih. Nasprotujejo obveznemu cepljenju. Strokovnjaki pa svarijo - brez cepljenja bi ljudje znova umirali.

'Prebolel sem cel seznam otroških bolezni. Z menoj je vse v redu. Z mnogimi pa ni. Res želite igrati rusko ruleto?'
06. 01. 2018 07.00
"Mislim, da mnenja ljudi, ki so že del anticepilnega lobija, enostavno ni mogoče spremeniti. Moramo pa ogromno narediti za to, da ljudje, ki iščejo informacije o cepivih, pridejo do strokovnih in resničnih podatkov, ne pa, da na njihovo mnenje vplivajo lažne informacije," pravi epidemiolog Thomas Breuer.

VIDEO: Od nasprotnice do zagovornice cepiv: Verjela sem, da vlada laže, farmacevti pa so pripravljeni ubijati za denar
05. 01. 2018 08.26
Danes nekoč smrtonosne (otroške) bolezni večinoma predstavljajo abstraktni pojem, o katerem se debatira le z vidika varnosti cepiv. V praksi namreč teh bolezni že dolgo nismo videli, "kar ustvarja lažni vtis, da več ne obstajajo", pravi Mark Doherty iz družbe GSK, ki nam je odprla vrata svojega obrata v belgijskem Wavru, kjer izdelujejo več vrst cepiv.

Pred odhodom v države z ošpicami priporočljivo preveriti zaščito pred boleznijo
27. 12. 2017 16.24
Na NIJZ svetujejo ljudem, ki nameravajo potovati v države, kjer beležijo izbruhe ošpic, naj preverijo, ali so cepljeni pred ošpicami. Ošpice se prenašajo kapljično. Kužne kapljice so lahko v zraku, kjer se je zadrževal bolnik, obstojne še dve uri. Gre za eno najbolj nalezljivih virusnih okužb, saj zboli kar devet od desetih ljudi, ki pridejo v stik z virusom.

V Srbiji zabeležili prvo smrtno žrtev zaradi ošpic: umrl je 30-letnik
27. 12. 2017 09.53
30-letnik je prva smrtna žrtev zaradi ošpic v Srbiji. Umrl je v Beogradu zaradi zapletov po okužbi. V Srbiji so od začetka oktobra do danes zaznali 654 primerov okužb z ošpicami. Najmlajša oseba, ki je v državi zbolela za ošpicami, je stara dva meseca, najstarejša pa 60 let.

Prelomna odločitev: tudi brez znanstvenih dokazov možno okriviti cepivo za pojav določene bolezni
22. 06. 2017 10.32
Evropsko sodišče je razsodilo, da je lahko proizvajalec cepiva odgovoren za pojav določene bolezni pri posamezniku, četudi ne obstajajo znanstveni dokazi. Sodišče sicer navaja, da je treba upoštevati več dejavnikov, prav tako na proizvajalca cepiva prelaga vlogo tistega, ki mora dokazati, da ni možna povezava med cepivom in boleznijo.

Na NIJZ zaskrbljeni: Precepljenost proti ošpicam je v Ljubljani padla pod raven kolektivne zaščite
02. 06. 2017 12.39
"Da v današnjem času otroci umirajo zaradi ošpic, je nesprejemljivo," opozarjajo na NIJZ, kjer so zaskrbljeni nad upadom precepljenosti pri nas. V ljubljanski in primorski regiji je precepljenost proti ošpicam padla pod raven kolektivne zaščite. Zato pozivajo ljudi, naj se cepijo, zlasti pred dopusti.

S slovenskim odkritjem do izboljšav v razvoju sodobnih cepiv in imunoterapije raka
26. 05. 2017 10.07
Slovenski raziskovalci se lahko pohvalijo z odkritjem, ki je zelo pomembno za razumevanje našega imunskega odziva. "Gre za odkritje, ki ga doslej še niso opisali v nobeni znanstveni literaturi," je dejala raziskovalka Mojca Benčina. Odkritje prinaša veliko prednosti, med drugim tudi v imunoterapiji raka.

Tudi v Sloveniji lahko izbruhne epidemija ošpic, odstotek precepljenosti z obveznimi cepivi upada
24. 04. 2017 06.54
Teden cepljenja letos poteka pod geslom Cepljenje deluje – za zaščito zdravja v vseh starostnih obdobjih. Cepljenje je učinkovit preventivni ukrep, a ker precepljenost pada, se znova pojavljajo določene bolezni. Tako številne sosednje države poročajo o izbruhih nevarnih ošpic, zato bodite, ko potujete na območja, kjer se pojavljajo izbruhi ošpic, zelo previdni.

Bo to, da niste cepili otroka, vplivalo na otroški dodatek? Vlada išče 'mehkejše' rešitve
21. 04. 2017 15.27
Ministrstvo za zdravje iz predloga zakona o zdravstvenem varstvu umika določbo, da bi zdravljenje zapletov za bolezni, ki bi jih bilo mogoče preprečiti z obveznim cepljenjem, kril posameznik. Namesto tega bodo pripravili mehkejše ukrepe, s katerimi bodo nagovarjali starše, naj cepijo otroke.

Pozitivnih učinkov je veliko, negativnih malo. A kljub temu so dvomljivci vse glasnejši
21. 04. 2017 10.08
Cepljenje vsako leto reši od dva do tri milijone življenj. Ker smo skorajda izkoreninili otroško paralizo, danes hodi več kot osem milijon ljudi, ki sicer ne bi. Obenem zaradi nalezljivih bolezni, ki bi jih lahko preprečili, še vedno umre veliko otrok. Morebitni stranski učinki cepljenja pa so v primerjavi s posledicami bolezni naravnost zanemarljivi.

Zaradi ošpic umre kar 400 otrok na dan
11. 11. 2016 11.57
Čeprav je število smrtnih primerov otrok zaradi ošpic od leta 2000 naprej padlo za 79 odstotkov, predvsem zahvaljujoč cepljenju, na svetu zaradi ošpic še vedno umre kar 400 otrok na dan.

Srdit napad virusa na celico: znanstveniki identificirali proteina, zaradi katerih zika povzroča mikrocefalijo
12. 08. 2016 10.01
Znanstveniki ugotavljajo, da virus zika vsebuje 10 proteinov, vendar sta za pojav mikrocefalije pomembna le proteina NS4A in NS4B. Kot ugotavljajo znanstveniki, imata proteina zgolj en cilj: ovirati normalen razvoj možganov pri plodu.

Če bodo zdravniki odsvetovali cepljenje, bodo kaznovani
20. 07. 2016 13.49
Zdravniki, ki odsvetujejo cepljenje kršijo zdravniški kodeks in bodo kaznovani, možen je tudi odvzem zdravniške licence. To je sklenilo italijansko zdravniško združenje. Zdravnik lahko cepljenje odsvetuje le v "specifičnih primerih". Precepljenost prebivalstva s cepivi, za katera je cepljenje v Italiji obvezno, zadnja leta pada.

VIDEO: Po ugrizu klopa povsem ohromel: 'Bal sem se, da nikoli več ne bom hodil'
23. 03. 2016 06.34
Letno za klopnim meningoencefalitisom zboli okrog 250 Slovenk in Slovencev, kar nas po stopnji obolevnosti uvršča v svetovni vrh. Pogovarjali smo se z obolelima, ki sta ušla smrti. Herman Čater je potreboval kar 10 let, da je okreval in znova zaživel po ugrizu klopa, hude posledice pa ima tudi Stanko Martinjak, ki je bil skoraj leto dni na invalidskem vozičku.

Po letih raziskav se znanstvenika veselita uspeha: začeli prvi krog cepljenja proti raku debelega črevesa
13. 05. 2015 09.44
Po več letih raziskav so znanstveniki začeli s cepljenjem prve skupine s cepivom proti raku črevesja. Ker gre za cepivo, učinkovito pri ljudeh, ki jim grozijo dedne oblike črevesnega raka, znanstvenika ocenjujeta, da bi lahko bilo uspešno pri okoli 15 odstotkih pacientov s to vrsto raka.