cepivom

Nemčija bo ponekod omejila druženja v zaprtih prostorih na največ 50 oseb

29. 09. 2020 12.04

Statistika zadnjih dni kaže na občutno rast števila okuženih z novim koronavirusom po vsem svetu. Nekatere države, med njimi Nemčija, Nizozemska, Irska, Češka in Slovaška, so napovedale zaostrovanje ukrepov. Bije se tudi borba za izdelavo in dostopnost cepiva. Zavezništvo za cepljenje bo zagotovilo 200 milijonov odmerkov cepiva proti covidu-19 za revne države, Rusi pa so napovedali, da bodo s cepljenjem z lastnim cepivom Sputnik V pričeli že konec oktobra.

Oxford: Bolezen, ki se je razvila pri prostovoljcu, verjetno ni posledica cepiva

18. 09. 2020 10.04

Univerza Oxford je v pojasnilu udeležencem študije zapisala, da bolezen, ki se je razvila pri eni od prostovoljk, po vsej verjetnosti ni posledica cepljenja oziroma za to ni dovolj dokazov. Britansko-švedska naveza tako nadaljuje klinično fazo testiranj, a ne v ZDA, kjer jim ameriški regulatorji še niso prižgali zelene luči. Cepivo proti covidu-19, ki ga univerza razvija s podjetjem AstraZeneca, velja za eno najobetavnejših in nanj računajo tako v Evropi, Avstraliji kot ZDA.

Zaskrbljenost zaradi resnih stranskih učinkov cepiva proti novem koronavirusu

15. 09. 2020 17.23

Čeprav se v Združenem kraljestvu klinični preizkusi cepiva proti novemu koronavirusu nadaljujejo, pa so strokovnjaki v ZDA zaskrbljeni zaradi premalo podatkov o hudem stranskem učinku, ki se je pojavil pri britanskem prostovoljcu. V podjetju AstraZeneca in na univerzi Oxford pravijo, da je prostovoljec okreval, a podrobnosti o primeru javnosti niso posredovali.

Zadnjo fazo kliničnih testiranj oxfordskega cepiva začasno prekinili

09. 09. 2020 06.45

Zadnjo fazo kliničnih testiranj cepiva proti covidu-19, ki ga razvija podjetje AstraZeneca z univerzo Oxford, so začasno zaustavili. Razlog za to je neželena reakcija pri enem izmed sodelujočih v testiranju. Šlo naj bi za nevrološko stanje tranzverzni mielitis. V podjetju AstraZeneca pravijo, da gre za rutinsko pavzo. Moskovske oblasti pa so medtem sporočile, da so začeli testirati rusko cepivo proti novemu koronavirusu na več deset tisoč prostovoljcih v ruski prestolnici.

Španija postavila nov rekord, v Italiji razmišljajo o skrajšanju karantene na sedem dni

08. 09. 2020 12.55

Španija je od začetka pandemije do zdaj zabeležila že več kot pol milijona okužb z novim koronavirusom in tako postavila rekord med zahodnoevropskimi državami. V Italiji razmišljajo, da bi prepolovili dobo obvezne karantene za okužene s koronavirusom in njihove stike iz 14 na sedem dni. Na Severnem Irskem pa se je v bolnišnici z novim koronavirusom okužilo kar 14 hematoloških bolnikov, štirje so umrli. Vsi so bili v bolnišnico sprejeti brez okužbe, zato zdaj poteka preiskava o tem, kako je virus prišel na oddelek.

Devet razvijalcev cepiv proti covidu-19 obljublja znanstveno integriteto

08. 09. 2020 17.33

Devet biofarmacevtskih družb, ki razvijajo cepivo proti covidu-19, je v luči pritiskov po čim hitrejši dostopnosti cepiva podpisalo skupno zavezo. V njej družbe poudarjajo, da bodo pri razvoju cepiva spoštovale najvišje znanstvene in etične standarde ter "integriteto znanstvenega procesa".

WHO: Cepiva proti covidu-19 pred sredino leta 2021 ne bo

04. 09. 2020 15.19

Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) je sporočila, da pred sredino leta 2021 ne pričakuje splošno razširjenega cepiva proti covidu-19. Dodali so, da cepiva ne bodo odobrili, če ne bo dokazano varno in učinkovito. Medtem je rusko cepivo že prestalo prva testiranja. Prostovoljci, ki so sodelovali pri zgodnjih testiranjih, so protitelesa razvili brez resnih neželenih stranskih učinkov.

Izredna odobritev cepiva? Kakšne so razlike med 'kandidati'?

01. 09. 2020 13.30

Ameriška agencija za hrano in zdravila FDA bi lahko cepivo proti novemu koronavirusu odobrila še pred zaključkom tretje faze kliničnih testiranj na ljudeh. V tem primeru bi cepivo sprva odobrili le za določene skupine ljudi. Tekma za cepivo se medtem nadaljuje – eno najbolj obetavnih cepiv družbe AstraZeneca in Oxforda v ZDA vstopa v zadnjo fazo testiranj, Japonska pa je pri Moderni naročila okoli 40 milijonov odmerkov. Se pa cepiva med seboj razlikujejo. Kako?

Zaradi kitajskega testa lažno pozitivnih več tisoč ljudi

25. 08. 2020 17.30

Čeprav podatki WHO kažejo, da se pandemija po svetu umirja, se številne države še naprej soočajo z velikimi težavami. Španija bo regijam na pomoč poslala vojsko, Južna Koreja se je odločila, da se bo del učencev šolal na daljavo. Kitajska pa je medtem že začela s cepljenjem, vendar še ni znano, kako učinkovito je cepivo. Medtem Švedska opozarja na slabe kitajske teste.

Na infekcijski kliniki sprejeli tri osebe s sumom na tetanus

13. 08. 2020 16.25

Na infekcijski kliniki Univerzitetnega kliničnega centra Ljubljana so v zadnjih dveh dneh sprejeli tri starejše osebe, ki so najverjetneje zbolele za tetanusom, je v izjavi za medije dejala Tatjana Mrvič s klinike. Takšna situacija je neobičajna, saj se je pojavnost tetanusa, ki je sicer smrtno nevarna bolezen, zaradi cepljenja močno znižala.

Rusija: imamo prvo cepivo proti covidu-19, registrirano bo prihodnji teden

07. 08. 2020 14.55

Rusko ministrstvo za zdravje trdi, da jim je kot prvim na svetu uspelo razviti cepivo proti covidu-19, uradno naj bi ga registrirali že v prihodnjih dneh. Cepljenje tako naj ne bi bilo več daleč, prednost pa bodo imeli zdravstveni delavci in starejši. Vodja ruskega državnega sklada, ki je finančno podprl raziskave, je odkrivanje cepiva primerjal z vesoljsko dirko. "Američani so bili presenečeni, ko so slišali Sputnikove piske, enako je s tem cepivom. Rusija bo prva tam," je dejal.

Rusija že z oktobrom obljublja množično cepljenje proti covidu-19

01. 08. 2020 16.24

Rusija je sporočila, da so klinična testiranja cepiva, ki ga pripravlja državni laboratorij, že končana, množično cepljenje pa se naj bi začelo že oktobra. Oblasti nameravajo kot prve v državi cepiti zdravstvene delavce in učitelje.

Laboratoriji delajo s polno paro, kaj bo jeseni? 'Največji problem je dobava reagentov'

30. 07. 2020 21.46

Laboratoriji po državi od pojava novega koronavirusa delajo s polno paro, da opravijo vsa potrebna testiranja. V času epidemije so opravljali samo teste za korono, zdaj preverjajo okužbe tudi za druge bolezni. Kar pa jih navdaja s skrbjo, je prihajajoča jesen, ko se bo obseg dela zagotovo še povečal. Sprašujejo se, ali bodo kos nalogi, tako s finančnega kot kadrovskega stališča, ter kako bo z dobavo materiala? Čim številčnejša testiranja pa so seveda ključnega pomena za vse nadaljnje poteze v zdravstvu in nenazadnje vladne ukrepe, ki omogočajo, da gospodarstvo dela naprej.

Madonni Instagram izbrisal neprimerno objavo o koronavirusu

29. 07. 2020 13.31

Legendarni pop zvezdnici je Instagram izbrisal eno od objav, ki jo je na tem družbenem omrežju delila s sledilci, saj je bila vsebina posnetka neprimerna. Madonna je želela sporočiti, da cepivo za koronavirus že obstaja in da ga že uspešno uporabljajo. Objavo, nad katero se je zgrozila tudi pevka Annie Lennox, so najprej zameglili in jo označili za neresnično, nato pa še izbrisali.

Avtor umaknjene študije o covidu-19: Bil je ovira pri delu, vse, kar je rekel, je bilo treba preveriti

28. 07. 2020 10.22

Njegovi izsledki so maja precej pretresli strokovno javnost. Dr. Sapan Desai je s kolegi objavil dve študiji. Najbolj odmeven podatek? Antimalarik hidroksiklorokin, ki ga je za zdravljenje covida-19 priporočal celo ameriški predsednik Donald Trump, naj bi pospešil smrt pri pacientih s covidom-19. Številni so bili na nogah. Nekoliko bolj v zatišju pa je minil umik študij, ko je bilo ugotovljeno, da so rezultati pridobljeni na sumljivih podatkih. New York Times zdaj razkriva, da gre za zdravnika, ki ima rad bližnjice, njegovi nekdanji sodelavci pa pravijo, da ni vreden zaupanja.

Ženska, ki razvija najbolj obetavno cepivo proti covid-19: Moji otroci so se testno cepili

16. 07. 2020 10.18

Čeprav se po svetu več kot 140 ekip trudi izdelati cepivo proti covid-19, je trenutno največ pozornosti namenjene ekipi skupnega projekta univerze Oxford in družbe AstraZeneca in ekipi, ki razvija cepivo za družbo Moderna. Na čelu prvega projekta, ki naj bi po hitrosti dela za več kot mesec dni prehiteval konkurenco, je Sarah Gilbert, ki računa, da bi lahko testiranja na ljudeh zaključili septembra, kar pomeni, da bi bilo cepivo jeseni že na voljo.

Cepivo morda oktobra, epidemiologi bodo verjetno sestavili prioritetno listo

15. 07. 2020 20.16

Z novim cepivom se intenzivno ukvarjajo tudi slovenski znanstveniki. Ker pa so za raziskovanje prejeli le tri milijone evrov, kar je stokrat manj, kot je država namenila za turistične bone, Štrukelj pravi, da glede na mizeren vložek država od njih pričakuje veliko preveč.

Združeni narodi: Zaradi neprimernih zaščitnih mask in opreme ogrožena življenja

08. 07. 2020 11.39

Urad Združenih narodov za droge in kriminal je v poročilu posvaril, da so zaradi zaščitnih mask in druge medicinske opreme, ki niso narejeni po standardih, ogrožena življenja. Zaradi velikega povpraševanja in pomanjkanja opreme na trgu med pandemijo covida-19 so se s prodajo neprimerne opreme okoristile predvsem kriminalne združbe.

5G, mikročipi, vojska in Bill Gates. 'Top pet' korona teorij zarote: kdo in zakaj jim verjame?

04. 07. 2020 07.00

Ljudje, ki povsod okoli sebe vidijo "globalne zarote elit", otežujejo boj proti pojavom, kot je novi koronavirus, in celo proti že premaganim izzivom, kot so ošpice. Medtem ko po svetu še odmeva izjava Anthonyja Faucija, direktorja ameriškega državnega inštituta za alergije in nalezljive bolezni, da cepivo ne bo dovolj, da premagamo covid-19, saj se številni ne bodo cepili in ne bo dosežena čredna imunost, britanski raziskovalci platforme, kot sta Facebook in YouTube, pozivajo, naj končno ustavita širjenje lažnih novic. Dodajajo – ljudje, ki imajo družbena omrežja za vir informacij, bolj pogosto kršijo ukrepe za zajezitev covida-19.

Grčija bo turiste testirala na podlagi spletnega vprašalnika

29. 06. 2020 09.40

Covid-19 je v okoli pol leta od izbruha na Kitajskem globalno terjal že več kot 500.306 življenj. Medtem ko marsikje po svetu vrh dosega prvi val okužb z novim koronavirusom, je Evropa blizu drugega vala, ki bo očitno sovpadal z vrhuncem poletne turistične sezone. V med turisti priljubljeni Grčiji so pripravili spletni vprašalnik, ki ga bodo morali turisti izpolniti še pred vstopom v državo. Na podlagi tega se bodo oblasti odločile, ali bodo turista testirali na novi koronavirus.

Proizvodnja pred odobritvijo: dva milijona odmerkov cepiva naj bi bila že v skladišču

08. 06. 2020 12.03

Število primerov novega koronavirusa po svetu je preseglo sedem milijonov, tekma za cepivo se tako stopnjuje. Po podatkih Svetovne zdravstvene organizacije je po svetu na delu več kot 115 ekip, ki se trudijo razviti učinkovito cepivo. Več podjetij je prepričanih, da v rokah že imajo učinkovito cepivo. Ekipa, ki razvija cepivo na univerzi v Oxfordu, je celo tako prepričana v uspeh, da namerava – ob izdatni finančni podpori fundacije Billa in Melinde Gates – še pred uradno zeleno lučjo za cepivo v proizvodnjo poslati dve milijardi odmerkov. Dva milijona odmerkov pa naj bi že imele pripravljene ZDA. Pri čemer velja poudariti, da zelene luči regulatorjev za uporabo cepiva na populaciji trenutno nima še nihče, hitenje pa vzbuja tudi kar nekaj pomislekov.

Pfizer: Cepivo za covid-19 najprej na voljo v zahodnih državah

03. 06. 2020 10.26

Iz farmacevtskega podjetja Pfizer prihaja napoved, da bodo cepivo proti bolezni covid-19 najprej dobile zahodne države. Prvi mož podjetja Albert Bourla je prejšnji teden na srečanju Združenja farmacevtskih podjetij in zvez (IFPMA) poudaril, da je razlog za to predvsem potrebna tehnologija za shranjevanje cepiva.

Trump obljublja cepivo do konca leta. Projekt 'največje znanstveno prizadevanje od atomske bombe'

15. 05. 2020 20.29

Ameriški predsednik zagotavlja, da bodo v ZDA razvili cepivo proti koronavirusu do konca letošnjega leta, kar je veliko bolj optimistično od vseh znanstvenih predvidevanj. Obenem je Trump dejal, da se morajo Američani vrniti v običajno življenje in na delovna mesta "s cepivom ali brez".

'Vrh bi moral priti kmalu, do 1. maja, potem pa bi se lahko rast umirjala'

05. 04. 2020 19.44

Predstojnica Infekcijske klinike in direktor klinike Golnik sta pojasnila, kje smo po treh tednih izolacije in vse strožjih ukrepov, kakšen je njihov dejanski učinek, kdaj bo vrh epidemije? Kaj se dogaja s cepivom – kar 40 projektov je v predklinični fazi, kaj to pomeni? In tudi: koliko je po njuni oceni med nami okuženih brez znakov okužbe?

'Računati na prekuženost populacije in čredno imunost je grozljiv scenarij'

21. 03. 2020 07.00

Ali je res treba videti mrliške tovornjake po cestah, da prepričajo ljudi - gre zares, je nad ignoranco ljudi pri okužbi z novim koronavirusom ogorčen vrhunski znanstvenik svetovnega slovesa, sintezni biolog prof. dr. Roman Jerala. Vlada vojno stanje, potreba po zdravilu in cepivu je izjemna, zato tudi v laboratoriju na Kemijskem inštitutu skupaj s kolegi iz Nemčije in Danske stavijo na izkušnje, ideje, ki so lahko zmagovalni pristop do nujnega cepiva in zdravila.

Preskočili živali, začenjajo s testi na ljudeh: v boju več kot 10 laboratorijev, do cepiva vsaj leto

16. 03. 2020 10.30

Medtem ko po svetu zaradi novega koronavirusa umira vse več ljudi, bolnišnice pa v državah, kjer je najhuje, pokajo po šivih, znanstveniki bijejo bitko s časom, ko gre za razvoj cepiva. In celo ta ne mineva brez političnega boja.

Tudi žena znanega pevca delila napačne informacije o koronavirusu. Facebook pa dolgo nič

14. 03. 2020 07.17

Skrivni laboratoriji, vladne zarote, čudežna, a skrbno skrita zdravila, velik svetovni načrt za zmanjšanje populacije, stranski učinki 5G – teorije zarot, povezane z boleznijo covid-19, se širijo kot požar in med ljudmi povzročajo še več nelagodja. Glavni krivci. Družbena omrežja, kvazi-strokovnjaki, v veliki meri (spletni) zvezdniki in drugi vplivneži – žal pa tudi nekritični posamezniki. Čeprav lastniki platform, kot sta Facebook ali YouTube, trdijo, da se borijo proti pojavom lažnih novic, je koronavirus še en test, na katerem so zaenkrat padli.

Dogovor ministrov v Rimu: meje kljub koronavirusu ostajajo odprte

25. 02. 2020 08.15

Novi koronavirus se vztrajno širi zunaj meja Kitajske. Prve okužbe s koronavirusom so potrdili na Hrvaškem, v Švici, v Avstriji in na celinski Španiji. Zdravstveni ministri Italije, Slovenije, Hrvaške, Avstrije, Francije, Nemčije in Švice so se srečali v Rimu in dogovorili, da meje za zdaj ostajajo odprte, saj da bi bil to neučinkovit in pretiran ukrep. V Italiji že 11 žrtev koronavirusa.

Mama naj bi nasedla skupini, ki na Facebooku izvaja gonjo proti cepivom, otrok umrl

07. 02. 2020 10.24

Nova tragična zgodba o tem, kako imajo lahko dezinformacije z družbenih omrežij še kako tragične posledice. 4-letni deček iz ameriškega Kolorada je umrl, potem ko naj bi njegova mama namesto zdravnika, poslušala "poznavalce" s Facebooka.

Jugoslavija nad črne koze: Popolna izolacija, cepljenje in delovni dan od 'zore do mraka'

29. 01. 2020 14.22

Črne koze, osepnice, variola. Grozljiva bolezen, katere zadnji izbruh na evropskih tleh je bil leta 1972 v Jugoslaviji. Skoraj vse skladiščene zaloge črnih koz so uničili konec sedemdesetih let, preostanek pa je Svetovna zdravstvena organizacija 'pospravila' v ameriški center za nadzor in preprečevanje bolezni ter ruski državni raziskovalni center za virologijo in biotehnologijo Vector.