cepivom

Za bliskovit razvoj cepiva zaslužni milijoni, na tisoče raziskovalcev in že preizkušena tehnologija
02. 02. 2021 06.00
"V primeru covida-19 so države prispevale več milijard za hiter razvoj in zagotovljen odkup cepiva," pove Roman Jerala s Kemijskega inštituta. Poleg masivnega financiranja pa so k hitrosti prispevali tudi izjemen človeški vložek, sodelovanje raziskovalcev z vsega sveta, prilagodljivost regulatorjev in uporaba moderne tehnologije. "Da imamo cepivo v tako kratkem času, je fenomenalen dosežek znanosti," je prepričan urednik Kvarkadabre Sašo Dolenc. Stroka je pri tem enotna – cepiva izpolnjujejo enake visoke standarde, ki jih morajo izpolnjevati preostala cepiva.

'Dokler ne bomo zaščiteni vsi, ne bo zaščiten nihče'
31. 01. 2021 20.17
Ko govorimo o cepljenju, so ključna dejstva in kredibilne informacije, zato so v Fokusu o novih sevih koronavirusa, o učinkovitosti in varnosti cepiv ter njihovem razvoju in proizvodnji spregovorili trije ugledni strokovnjaki.

Evropska unija odobrila cepivo AstraZenece
29. 01. 2021 15.28
EMA je odobrila uporabo cepiva proti covidu-19, ki sta ga razvila podjetje AstraZeneca in oxfordska univerza, in sicer za osebe, starejše od 18 let. Odločitev je potrdila tudi Evropska komisija. Švedsko-britansko farmacevtsko podjetje AstraZeneca in univerza v Oxfordu sta za pogojno dovoljenje za promet s cepivom v EU zaprosila 12. januarja. (Ne)distribucija omenjenega cepiva je sicer povzročila precejšnjo napetost med farmacevtskim gigantom ter EU.

EMA: Cepivo Pfizerja ni povezano s smrtnimi primeri po cepljenju
29. 01. 2021 07.34
Evropska agencija za zdravila je objavila novo poročilo o varnosti cepiva Pfizerja in BioNTecha. Kot ugotavljajo, to ni povezano s smrtnimi primeri po cepljenju, pravi tako niso ugotovili stranskih učinkov, ki ne bi bili poznani že prej. Visoko stopnjo učinkovitosti proti prvotnemu sevu novega koronavirusa pa je pokazalo tudi cepivo podjetja Novavax. Medtem so v Bruselju vzpostavili mehanizem, ki omogoča prepoved izvoza cepiv, Madžarska pa je s sklenila dogovor s kitajskim podjetjem Sinopharm o dobavi pet milijonov odmerkov kitajskega cepiva.

'Če je cepivo Pfizerja in Moderne mercedes, je cepivo AstraZenece dober clio'
29. 01. 2021 06.00
Cepljenje proti covidu-19 se je v Sloveniji začelo 27. decembra 2020 in za maskami strokovnjakov, ki so na ta dan poročali o prvih cepljenih v DSO-jih, se je skrival nasmešek. Od takrat je minil že več kot en mesec in v tem času smo do 27. januarja cepili 51.653 ljudi, 13.319 z dvema odmerkoma. Ker pa smo še daleč od cilja, tudi zaradi nezaupanja v cepiva, moramo začeti pri osnovah: kako delujejo cepiva, kakšna so, kdo stoji za njihovim razvojem?

Inšpektorji izrekli 34 prekrškovnih sankcij, tudi dve odločbi o prepovedi dejavnosti
28. 01. 2021 08.00
Vsi inšpekcijski organi skupaj so med 18. in 24. januarjem opravili 3740 nadzorov spoštovanja protikoronskih ukrepov. Izrekli so 34 prekrškovnih sankcij, 335 opozoril in 126 upravnih ukrepov. Tako število opravljenih nadzorov kot izrečenih ukrepov na posameznega inšpektorja se je v primerjavi s tednom prej povečalo. Zdravstveni inšpektorji pa so začeli nadzor na dodatnih 52 cepilnih mestih.

Bruselj: Na potezi je AstraZeneca. Cepivo učinkovito tudi pri starejših od 65 let?
28. 01. 2021 07.35
V Evropski komisiji so po sredinem sestanku, ki še ni prinesel preboja v sporu EU in AstraZenece glede dobave cepiv, danes poudarili, da je na potezi podjetje, ki mora povedati, kako bo izpolnilo pogodbo. V Bruslju tudi še vedno čakajo na odgovor družbe, ali pristaja na objavo pogodbe. Na prošnjo Evropske komisije so v tovarni AstraZenece izvedli tudi inšpekcijski nadzor. Datuma za naslednji sestanek EU in AstraZenece še ni. Poleg tega je danes Nemška komisija za cepiva omenjeno cepivo priporočila le starejšim od 18 in mlajšim od 65 let, a AstraZeneca trdi, da je njeno cepivo učinkovito tudi pri starejših od 65 let.

'Zaradi mutacij virusa lahko sčasoma pričakujemo nove različice cepiv'
27. 01. 2021 06.00
Bo Slovenija ostala brez dogovorjenih 1,4 mio odmerkov cepiva britanske AstraZenece? Zapletov kar ni konec. Od vse glasnejših ugibanj, da naj bi bilo cepivo pri starejših le osemodstotno učinkovito, do ogromne zamude pri dobavi. Samo polovico od 80 milijonov odmerkov cepiva naj bi AstraZeneca dobavila EU do konca marca. Koliko bo torej dobila Slovenija? Zaskrbljujoče glede na to, da se angleški sev po Sloveniji širi že vsaj dva tedna, vdrl je tudi v jeseniško bolnišnico.

Odpikajmo korono
27. 01. 2021 06.00
Več kot polovica Slovencev je v anketi Inštituta Mediana zaradi cepljenja proti novemu koronavirusu zaskrbljenih. Dvomi razžirajo, teorije zarot, dezinformacije oziroma lažne novice so glasnejše in zato preglasijo zavedanje, da je cepljenje zaenkrat edina pot, ki nas vodi do normalnega vsakdana. Dejstva o cepljenju, ozadja in zgodbe bodo zato v ospredju nove teme Dejstev, ki smo jo poimenovali 'Odpikajmo korono'. Z uvodnim komentarjem jo je pospremila odgovorna urednica informativnega in športnega programa POP TV Tjaša Slokar Kos.

EU: brezzobi tiger, ki zdaj poskuša uporabiti kremplje
26. 01. 2021 17.26
Kriza zaradi dobave cepiva AstraZenece državam EU dobiva politične dimenzije. EU je pozvala k strožjemu nadzoru izvoza cepiv proti covid-19, potem ko so pri farmacevtskem gigantu konec minulega tedna napovedali, da bodo EU dobavili manj odmerkov, kot je bilo to napovedano oz. določeno s pogodbo. V Bruslju so namreč ogorčeni, saj sumijo, da je britansko-švedsko podjetje zmanjšalo načrtovano dobavo cepiva EU, da bi odmerke cepiva po višji ceni prodajalo drugim državam.

Igle, ki ob cepljenju ostanejo v telesu? Ne, (le) bolj varne injekcije
26. 01. 2021 10.14
"Koga mislijo, da vlečejo za nos ... Igla ob cepljenju ostane v telesu ... Želijo nam nekaj sumljivega vbrizgati ..." To je le nekaj komentarjev, ki jih lahko preberemo ob posnetkih cepljenja z iglo, ki "ostane v roki". A razlage so seveda precej preproste, čeprav ugibanja dajejo zagon teorijam zarote. Gre za igle, ki jih priporoča tudi WHO, njihov princip delovanja pa je zagotavljanje večje varnosti.

Jeza v EU zaradi zamud AstraZenece, želijo 'podroben načrt dobave'
25. 01. 2021 18.05
Napoved AstraZenece, da bo EU dobavila manj cepiva kot dogovorjeno, je (po zamudah Pfizerja in Moderne) sodu izbila dno. Evropska komisarka za zdravje po sestanku s predstavniki podjetja jezno opozarja, da zamuda pri dobavi ni sprejemljiva. "Evropska unija želi natančno vedeti, kateri odmerki AstraZenece so bili kje proizvedeni ter komu so bili – če so bili – dostavljeni," dodaja komisarka. AstraZeneca naj bi do marca namesto 80 milijonov odmerkov dobavila le 31 milijonov.

V Evropi doslej niso potrdili smrti, ki bi bila neposredno povezana s cepivom proti covidu-19
24. 01. 2021 14.53
Čeprav so v Evropi zabeležili več deset smrti po cepljenju proti covidu-19, znanstveniki opozarjajo, da glede na obstoječe dokaze nobena smrt ni bila povezana s cepivom. Zdravstvene organizacije medtem pojasnjujejo, da so bili med mrtvimi večinoma starejši, ki so že tako bolj ranljivi in pogosteje bolni.

Spregledana odkritja: od najstarejšega materiala na Zemlji do zarodkov tiranozavra
23. 01. 2021 10.13
Od odkritja najstarejšega materiala na svetu do prvih fosilnih ostankov zarodkov tiranozavra in odkritja najstarejše lobanje prednika človeka. Leto 2020 je bilo polno neverjetnih odkritij v znanosti, a (pre)mnoga so zasenčile odmevne novice leta, od pandemije do protestov in volitev v ZDA. National Geographic je zbral deset neverjetnih znanstvenih odkritij leta 2020, ki so v javnosti (pre)malo odmevala.

Pomotoma izključili zamrzovalnik, uničenih 1900 odmerkov Moderninega cepiva
22. 01. 2021 08.17
V eni od zdravstvenih ustanov v Bostonu se je zgodil neljubi incident, zaradi katerega so izgubili v trenutnih časih tako dragoceno cepivo proti covidu-19. Vse kaže, da je čistilni delavec med svojim delom pomotoma izključil zamrzovalnik iz elektrike, s tem pa uničil skoraj 2000 odmerkov cepiva, ki je bilo shranjeno v njem.

Lovren: Podpiram cepljenje, če bom lahko izbiral, se bom cepil z ruskim cepivom
21. 01. 2021 10.57
Nekdanji nogometaš Liverpoola, Hrvat Dejan Lovren, se je v pogovoru za uradno klubsko stran Zenita dotaknil različnih tematik: tudi cepljenja proti cvidu-19 in nedavnega potresa na Hrvaškem. Pravi, da podpira cepljenje, če bomo s tem zaščitili drug drugega. "Če bom lahko izbiral, se bom cepil z ruskim cepivom," je jasen nogometaš Sankt Peterburga, ki mu je med igranjem za Zenit hitro uspelo spoznati rusko kulturo.

Lokalni politiki množično mimo vrste: Cepivo v prvi vrsti ni namenjeno veljakom
21. 01. 2021 10.48
"Cepivo v prvi vrsti ni namenjeno politikom, njihovim ženam in lokalnim veljakom," jezno opozarja avstrijski kancler Sebastian Kurz, potem ko se je izkazalo, da imajo tudi pri severnih sosedih težave s "črnimi seznami" tistih, ki bi se radi cepili s cepivom proti novemu koronavirusu – a ne sodijo v najbolj rizične skupine, torej med starejše ali kronične bolnike.

Jerala o precepljenosti do poletja: Upam, da se bodo Slovenci obnašali racionalno
20. 01. 2021 08.07
Slovenija, tako kot celotna EU, si želi do marca pocepiti vso zdravstveno osebje, do poletja pa že 70 odstotkov celotne populacije, je dejal premier Janez Janša. Kaj bo cepljenje prineslo epidemiji, v tem trenutku še ni jasno. Glede napovedi o deležu precepljenih Roman Jerala s Kemijskega inštituta upa, da so dovolj realne. Upa, da se bodo Slovenci obnašali racionalno in cepili v večji meri, kot trenutno napovedujejo ankete.

V Bruslju strah, da cepivo AstraZenece ne bo dobilo odobritve
18. 01. 2021 13.26
Avstrijski kancler Sebastian Kurz pričakuje zamude pri dobavah BioNTechovega in Pfizerjevega cepiva proti covidu-19, zato bo Avstrija skupaj z Dansko in Grčijo pozvala Evropsko agencijo za zdravila k "hitri in nebirokratski" odobritvi cepiva AstraZenece. V Bruslju pa obstaja strah, da EMA cepiva ne bo odobrila zaradi pomanjkanja dokazov o učinkovitosti pri starejših ljudeh.

S študijo potrdili učinkovitost cepljenja
18. 01. 2021 08.23
Izrael je cepljenje proti covidu-19 začel med prvimi na svetu, do sedaj pa so cepili že več kot dva milijona ljudi. Pred dnevi so predstavili študijo, ki so jo opravili med prebivalstvom, da bi ugotovili, kako je cepljenje vplivalo na upad okužb pri starejših od 60 let. Rezultati so zelo spodbudni.

Cepivo je varno in nudi boljšo zaščito, kot če bi preboleli covid-19
17. 01. 2021 07.11
Cepivo je naš največji zaveznik v boju proti koronavirusu in pravzaprav edino zagotovilo, da naslednjo jesen in zimo ne bomo spet "zaprti". A so kljub temu številni skeptični. Omenjajo alergijske reakcije, slab imunski odziv, stranske učinke ... Stroka pravi drugače: stranski učinki so blagi in prehodni, po cepljenju imamo boljšo imunsko zaščito, kot če prebolimo covid, in to ob veliko manjšem tveganju, alergijske reakcije pa so zelo redke.

Avstrijski strokovnjaki proti sproščanju ukrepov, Indija začenja s cepljenjem
16. 01. 2021 13.00
V Indiji se je danes začela ena najobsežnejših akcij cepljenja proti covidu-19 na svetu, saj naj bi v tej državi do julija cepili 300 milijonov ljudi. Prvega so cepili zdravstvenega delavca v državni bolnišnici v New Delhiju. V Franciji bo od danes naprej veljala daljša policijska ura, ki se bo začela ob 18. uri in bo v veljavi do 6. ure zjutraj. Srbija je medtem prejela kitajsko cepivo, avstrijski strokovnjaki pa so vladi odsvetovali sproščanje ukrepov.

Na medicinski fakulteti cepili mimo vrste, na UKC LJ vodili seznam
15. 01. 2021 11.22
Na ljubljanski medicinski fakulteti je po cepljenju zaposlenih ostalo nekaj odmerkov, ki so jih prejele tudi druge osebe, domnevno svojci nekaterih zdravnikov. O cepljenju najstarejših svojcev zaposlenih sicer razmišljajo na ljubljanskem onkološkem inštitutu, seznam so delali tudi v kliničnem centru.

Italija podaljšuje stroge protikoronske ukrepe, v Franciji strožja policijska ura
14. 01. 2021 12.00
Francija v boju proti novemu koronavirusu zaostruje ukrepe. Tudi italijanska vlada se je v sredo odločila za podaljšanje strogih ukrepov za zajezitev novega koronavirusa do marca. Ukrepi, ki bodo začeli veljati v soboto, večinoma ostajajo enaki. Na Hrvaškem so v zadnjem dnevu potrdili 980 novih okužb, Moskva v ponedeljek odpira šole, v Nemčiji pa je covid-19 v zadnjem dnevu terjal največ življenj doslej.

Število cepljenih preseglo 25.000, nepokretni se lahko cepijo tudi na domu
13. 01. 2021 13.14
Nacionalni inštitut za javno zdravje je v prvem tedenskem poročilu o cepljenju v Sloveniji potrdil, da so doslej razdelili 40.000 odmerkov cepiva, število cepljenih pa je preseglo 25.000. Kot je povedala koordinatorka programa cepljenja Marta Grgič Vitek, bo 10.000 novoprispelih odmerkov v zdravstvenih domovih na voljo za starejše od 80 let. Tisti, ki ne morejo do cepilnega mesta, pa se bodo lahko cepili tudi na domu.

Hrvaški učenci se vračajo v šole
12. 01. 2021 08.35
V Veliki Britaniji nameravajo do pomladi precepiti več deset milijonov ljudi, WHO opozarja, da cepivom navkljub letos čredne imunosti še ne bomo dosegli, Grčija pa Evropski uniji predlaga uvedbo potrdila, ki bi cepljenim omogočalo prosto potovanje. Hrvaška ima največji padec novookuženih v zadnjih dveh tednih, učenci pa se vračajo v šolske klopi. Nizozemska medtem podaljšuje ustavitev javnega življenja še za tri tedne.

Bo EU odobril še tretje cepivo, ki so ga razvili v AstraZeneci?
12. 01. 2021 09.47
Evropska agencija za zdravila (EMA) je danes potrdila, da sta švedsko-britansko farmacevtsko podjetje AstraZeneca in Univerza v Oxfordu vložila prošnjo za pogojno dovoljenje za promet s cepivom proti covidu-19. Odločitev o dovoljenju naj bi EMA sprejela do 29. januarja.

Joan Collins navdušena, da se je lahko cepila proti covidu-19
12. 01. 2021 12.56
Legendarna igralka Joan Collins je pri svojih 87 letih že prejela cepivo zoper covid-19. Veselo novico je delila na svojem Instagramu. Pod fotografijo je zapisala, da je navdušena, da je končno tudi ona prišla na vrsto.

Kje je letos gripa? Kako lahko necepljeni ogroža cepljenega? Je cepivo varno?
11. 01. 2021 16.52
Cepivo proti covidu-19 je manjkajoči del, ki nas bo s pomočjo znanosti vrnil v staro življenje. A vprašanj, pa tudi zablod in neresnic, ki se v zvezi s tem širijo (predvsem po družbenih omrežjih), je veliko. Vrhunski slovenski strokovnjaki Alojz Ihan, Roman Jerala in Mario Fafangel so na okrogli mizi pomagali rešiti dileme, vsaj nekoliko pa tudi razjasniti dvome in razbliniti strahove, ki se mnogim ob tem porajajo.

V nekaterih delih Londona okužen vsak drugi prebivalec, strogi ukrepi v Nemčiji
11. 01. 2021 08.00
Pred Veliko Britanijo so najzahtevnejši tedni v spopadu z epidemijo koronavirusa. Bolnišnice so na robu zmogljivosti, prav tako mrtvašnice. V Angliji se je okužil že vsak peti prebivalec, v nekaterih delih Londona pa celo vsak drugi, so izračunali na podlagi novega modela. V ZDA so potrdili novih 1814 smrti ter več kot 200 tisoč okužb, skupaj pa se je po svetu okužilo že več kot 90 milijonov ljudi. Po vsej Nemčiji pa veljajo strožji protikoronski ukrepi, ki med drugim omejujejo druženja ter potovanja.