csd

'Ne pravim, da imate vi preveč, samo mi imamo premalo'

05. 12. 2020 11.43

Se kdaj vprašate, kako je težko človeku, ko mora vsak mesec na kontrolo k zdravniku, pa nima ne za bencin ne za parkirnino? Veste, kako mi je bilo hudo, ko sem morala razbiti otrokov šparovček, da smo imeli za preživetje. Vsak cent sem preštela, napisala vsoto na listek in pripis - oprosti otrok vse ti bom vrnila. In zalepila šparovček. Ampak kdaj?

'Kako naj vladi zaupamo, če hkrati podpira zaupanja nevredne osebe?'

03. 12. 2020 19.57

Na vladni tiskovni konferenci v sredo je kot predstavnik notranjega ministrstva nastopil Borut Jakopin, ki je javnosti bolj znan kot avtor močno žaljivega tvita, v katerem je – v olepšanem prevodu – izjavil, da so slovenski CSD-ji leglo nepotešenih feministk. Jakopin za svoj tvit nikoli ni odgovarjal, še več, vmes je napredoval, obetalo pa naj bi se mu celo mesto direktorja na uradu za tajne podatke. Vladajoča SDS pa je ob tem očitno odprla tudi fronto z Mirovnim inštitutom.

'Otrok bo staršem poročal o spletnem nasilju, če bo čutil, da ga ne obsojajo'

28. 11. 2020 14.30

Neprijetna čustva in frustracije, ki lahko pridejo na plano v teh drugačnih časih, kot smo jih vajeni, lahko nekateri šolarji uravnavajo tudi s spletnim nasiljem, pojasnjuje psihologinja Špela Reš. Pojavlja se lahko na vseh kanalih, ki omogočajo medsebojno komunikacijo. Pomembno je, da starši vse do otrokovega 14. leta podrobno spremljajo in nadzorujejo uporabo naprav. Vsekakor pa je v tem času problematično, da več aktivnosti poteka prek spleta.

'Doma ima dva jogurta, s katerima želi počakati do penzije'

28. 11. 2020 15.15

Ko vidiš, da se nekdo pri 80 letih poskuša ogreti s čajem in odejami, ker nima niti za ogrevanje, je zame grozljivo, pripoveduje Ninna Kozorog. Za pomoč redko prosijo sami, saj je revščina za njih še vedno stigma. In tudi zato je projekt Vida tako zelo pomemben. Pogosto pozabljamo, da so starostniki pravzaprav omogočili našo sedanjost, da lahko mi gradimo prihodnost, poudarja zdravnica in humanitarka.

Kdo skrbi za starostnike, ki ostanejo sami, in preveri, ali so sploh še živi?

25. 11. 2020 19.09

67-letni sin v Savskem naselju več let ni prijavil smrti svoje mame. Šele policija, ki je nasilno vdrla v stanovanje, je ugotovila, da je gospa, ki bi morala imeti 97 let, mrtva. Posredovanje policije je bila posledica klica sorodnikov, ki so povedali, da gospe že več let niso videli. Lahko so družine skregane in komunikacija med družinskimi člani ne deluje. Ampak kaj pa kdo drug? Kdo skrbi za starostnike, ko ostanejo sami? Kdo preveri, ali so dobro, če kaj potrebujejo, ali so sploh še živi?

Humanitarne organizacije: Bojimo se, da bo zdravstveni sledila še huda socialna kriza

18. 11. 2020 19.18

Kot ugotavljajo humanitarne organizacije, je število pomoči potrebnih močno naraslo. Samo v Mariboru so se številke dvignile za približno 10 do 15 odstotkov. Na Rdečem križu opažajo, da prihajajo tudi ljudje, ki jih med čakajočimi na prehrambne pakete doslej še niso srečevali, in ugotavljajo, da najhujše najbrž šele prihaja. To bo predvsem takrat, ko se bo ljudem, ki so izgubili delo, izteklo denarno nadomestilo na zavodu za zaposlovanje.

'Otroku moramo dati vedeti, da ni sam kriv za zlorabo, ki se mu je zgodila'

18. 11. 2020 08.22

"Dom in družina bi morala biti za vse otroke varno zavetje; sodeč po podatkih različnih raziskav, ki so pokazale, da je vsak peti otrok žrtev ene izmed oblik spolnega nasilja, to za marsikaterega otroka ne drži – žrtve večinoma zlorabijo njihovi domači, ki naj bi jih imeli najraje. Otroci pa se zaradi groženj storilca, sramu, krivde ali strahu bojijo spregovoriti o stvareh, ki se jim dogajajo," je ob evropskem dnevu za zaščito otrok pred spolnim izkoriščanjem in spolno zlorabo poudarila pravosodna ministrica.

Pregled ukrepov za zajezitev širjenja novega koronavirusa po občinah

13. 11. 2020 17.19

Z današnjim dnem so prepovedana vsa zbiranja, razen če so zbrani člani družine oz. člani skupnega gospodinjstva. Doslej je bilo namreč dovoljeno zbiranje do šest oseb. Začasno se prepovedujejo tudi slavja in praznovanja. Od ponedeljka se bo za 14 dni ustavil javni prevoz - medkrajevni, mestni in železniški.

V času epidemije vse več stisk. Pomembno je, da se o težavah pogovorimo

10. 11. 2020 19.15

Zaradi koronakrize in vseh omejitev, ki jih ta prinaša, se veliko družin spopada s takšnimi in drugačnimi težavami. Prisotnega je veliko strahu, skrbi in negotovosti. Ni druženj, manj je pogovorov o strahovih, težavah in pomislekih. Vsi namreč zaveznika znotraj svoje družine žal nimajo. V družinah, ki so že pred tem imele težave, pa se te zdaj le še stopnjujejo, skrbi naraščajo. Kako bo z otroki, kako dolgo bo to trajalo, kaj bo z našo službo, kaj bo s krediti, ki nam visijo nad glavo?

Hrvata prevažala migrante: eden končal v priporu, drugi na CSD

23. 09. 2020 10.23

Hrvaška državljana, stara 17 in 27 let, sta z najetima osebnima avtomobiloma na območju Policijske postaje Gorišnica, po lokalni cesti, ki vodi čez državno mejo iz Hrvaške v Slovenijo, nedovoljeno in na mestu, kjer ni mejnega prehoda, čez mejo spravila skupno šest tujcev, dva državljana Iraka in štiri državljane Irana, so sporočili mariborski policisti.

Zaposleni na CSD Bežigrad: 'Vodstvo nas ponižuje, odpovedi je vse več'

08. 09. 2020 16.00

Kaj se dogaja na Centru za socialno delo Ljubljana Bežigrad? Kot v pismu opisujejo tam zaposleni, je vzdušje v kolektivu tako slabo, da so v zadnjih mesecih odpovedi vse številčnejše. Da za to ni kriva (samo) koronakriza, saj da na nevzdržne razmere opozarjajo že od januarja, so zapisali. Direktorica Anja Osojnik se brani, da njihove pritožbe jemlje resno in obljublja: "Predvideni so pogovori z zaposlenimi, ki bodo pripomogli k postopnemu in strukturiranemu izboljšanju delovanja enote."

Problematični sosed iz Slovenske Bistrice se na vse pretege izmika prisilni izselitvi

03. 09. 2020 19.25

Čeprav so našli rešitev in tudi stanovanje za problematičnega soseda, ki grozi, vpije, razbija skupno lastnino v bloku, prebivalci bloka v Slovenski Bistrici ne bodo nič bolj mirno spali. Problematičnega soseda namreč že dva dni, da bi mu povedali, da se seli iz občinskega stanovanja, občinarji ne najdejo, saj ga nikoli ni doma. Na sestanku so se dobili stanovalci bloka, CSD, občinski predstavnik in policija. Vsi menijo, da sosed v tem bloku ne more več ostati. A kaj, ko tega ne morejo povedati njemu, strah, da se jim bo maščeval, pa ostaja.

Stanovalci bloka zaradi problematičnega soseda trpijo in živijo v strahu

02. 09. 2020 18.33

Stanovalci bloka v Slovenski Bistrici trepetajo za svoja življenja. Problematični sosed razbija po vratih, grozi vsem in uničuje skupno javno lastnino. Je on že drugič v tednu dni podtaknil požar? "Razbijal je in tolkel po vratih: vse vas bom pobil, vse vas bom poklal," pripovedujejo nesrečni stanovalci, ki se doma ne počutijo več varni. In kaj jim, razen selitve, sploh še preostane?

Po utopitvi 10-letnika: nadzor nad delom CSD ni ugotovil nepravilnosti

26. 08. 2020 11.11

Po utopitvi 10-letnega dečka v Soči pod solkanskim jezom sta bila sprožena dva nadzora, eden nad delom policije in drug nad delom tamkajšnjega Centra za socialno delo. Medtem ko so pri prvem ugotovili napake in napovedali spremembe v postopku obveščanja, pa v nadzoru nad delovanjem delavk CSD Severna Primorska niso odkrili napak. So pa predlagali pripravo novih, ustreznejših smernic sodelovanja.

Nadzor MNZ: v primeru utopitve otroka v Soči policija obveščala prepozno in neprimerno

21. 08. 2020 15.17

Po ugotovitvah nadzora Ministrstva za notranje zadeve RS je policija v primeru utopitve otroka v Soči obveščala prepozno in neprimerno. Notranji minister Aleš Hojs je zato izdal usmeritve in obvezna navodila policiji s poudarkom na nadgradnji strokovnega znanja policijskih vodij, ki v takšnih situacijah vodijo delo policistov na terenu.

V vrečki ob cesti našla komaj en dan starega dojenčka

18. 08. 2020 19.13

Ko sta se prijatelja v vasi blizu Tuzle zjutraj peljala na delo, sta zaslišala tih jok in ob cesti zagledala vrečko. Ustavila sta in pogledala vanjo, nato pa obnemela. V njej je bil namreč dojenček. Komaj en dan starega fantka je na tak način zapustila 33-letna mama, ki jo je policija že prijela. Moška pa sta novorojenčka po besedah zdravnikov rešila zadnji trenutek.

Delala je po 14 ur, v času epidemije jo je delodajalec odpustil – in to v času bolniškega staleža

18. 08. 2020 10.55

Kar se je zgodilo mami samohranilki, je najhujši možni scenarij izmed vseh, ki jih je naplavila epidemija koronavirusa. Ni izgubila le službe, doletela jo je tudi huda bolezen, do zdravil pa včasih ni mogla, saj ni imela denarja zanje. Brez pomoči bi, kot je dejala, pristala na cesti.

Žaljiv tvit o 'leglu feministk na CSD-jih': 'Gre za tipični primer šovinizma'

06. 08. 2020 10.12

Iz opozicijski vrst prihajajo ostre obsodbe zapisa uslužbenca notranjega ministrstva Boruta Jakopina o "leglu feministk na CSD-jih". Da gre za sovražni govor, napad na zaposlene v centrih za socialno delo ter tipični primer šovinizma, pravi Sonja Lokar iz SD. V Levici so se odzvali z besedami, da je izjava "nevredna vsakega komentarja", v LMŠ pa, da je uradnik "na Hojsovem ministrstvu dokazal, da dna pravzaprav ni". Tudi v koalicijski NSi poudarjajo, da je zapis "neprimeren, žaljiv in nedostojen". "Vsak ima pravico izraziti svoje mnenje, če to počne na neprimeren ali žaljiv način, pa mora sam prevzeti odgovornost."

MNZ Jakopina pozval k spoštljivi komunikaciji, a zoper njega ne bo disciplinskega postopka

06. 08. 2020 19.24

Na notranjem ministrstvu so preučili sporno komunikacijo uslužbenca Boruta Jakopina. Menijo, da se izražanje osebnih mnenj v prostem času o temah, ki niso povezana s področjem dela, ne more šteti kot kršitev kodeksa ravnanja javnih uslužbencev in biti razlog za uvedbo disciplinskega postopka. Opozorili so ga in pozvali k spoštljivi komunikaciji.

'CSD-ji so leglo feministk, zafrustriranih žensk in poženščenih beta fantkov'

05. 08. 2020 19.26

Ne glede na to, kaj si mislimo o delu centrov za socialno delo, pa je zmeraj, še posebej, ko gre za takšno tragedijo, pomembna dostojanstvena komunikacija. A vedno je pri roki očitno tudi politizacija. Državni sekretar v kabinetu predsednika vlade Vinko Gorenak je namreč delil zapis, da so centri za socialno delo leglo feministk, zafrustriranih žensk in poženščenih beta fantkov. Zdaj pa se je izkazalo, da je avtor spornega tvita pooblaščenec za varstvo osebnih podatkov na ministrstvu za notranje zadeve.

Tudi MNZ preverja, kako je tekel postopek ob utonitvi dečka v Soči

05. 08. 2020 11.40

Na ministrstvu za notranje zadeve zahtevajo pisno pojasnilo o poteku postopka ob nedavni utopitvi 10-letnega dečka v Soči. Na novogoriški občini so medtem napovedali ukrepe za večjo varnost kopalcev, med drugimi postavitev stebričkov, s katerimi bodo označili vodostaj, ko elektrarna odpira zapornico. V Društvu primorskih arhitektov pa so do napovedanih rešitev kritični, saj da te "ne odpravljajo ekstremnih dnevnih nihanj vode, ki so temeljni vzrok teh utopitev".

Nečloveško, togo? 'Ko te zmelje birokratsko kolo, nisi več človek'

05. 08. 2020 06.00

Kako sta tragično smrt njunega 10-letnega sina in delovanje pristojnih doživela starša in zakaj sta se v tako težkih trenutkih obrnila na javnost? Kdo vse je zatajil in kako bi ob takšnih tragičnih trenutkih morali ravnati?

Cigler Kralj: Nadzor nad delom CSD že poteka

04. 08. 2020 17.49

Po utopitvi desetletnega dečka pretekli teden v Soči in pretresljivi izpovedi staršev, ki sta s pismom o "najgrozljivejšem dnevu v življenju" opozorila, kako nehuman je sistem predajanja informacij svojcem ob takšnih tragičnih dogodkih, je Ministrstvo za delo odredilo inšpekcijski nadzor nad ravnanjem CSD Severna Primorska. Ministrstvo za notranje zadeve pa bo preverilo ravnanje policije.

Starši utopljenega 10-letnika: Nisva vedela, kje je najin otrok, nisva mogla do njega

03. 08. 2020 16.24

Smrt 10-letnega dečka iz Ljubljane, ki se je utopil v reki Soči, še vedno odmeva. Starši so v pretresljivi izpovedi spregovorili o njihovem "najgrozljivejšem dnevu v življenju" in obenem opozorili, kako nehuman je sistem predajanja informacij svojcem ob takšnih tragičnih dogodkih. Kot navajajo, so bili o smrti obveščeni šele več ur po dogodku, stik s preostalima sinovoma so jima preprečile delavke CSD. Te se branijo, da so delovale po navodilih in da so skrušenim svojcem nudile psihosocialno pomoč v najtežjih trenutkih.

Socialne delavke pregorevajo: 'Ne zmoremo več, jokamo, doživljamo živčne zlome'

29. 07. 2020 13.25

Socialna delavka na bežigrajskem centru za socialno delo je opisala stiske tam zaposlenih, ker družinam, ki nujno potrebujejo denar, ne morejo zagotoviti odločb v zakonsko predpisanem roku, saj so preobremenjeni. Vodstvo centra priznava: od začetka epidemije se je za približno 35 odstotkov povečalo število vlog za izredno denarno pomoč, od uporabnikov dobijo 40 odstotkov več klicev in 30 odstotkov več elektronske pošte. Številne vloge so, ker jih uporabniki ne oddajajo več osebno, temveč prek računalnika ali navadne pošte, nepopolne, kar predstavlja dodatno delo.

Ko so se preoblekle v kopalke, smo osuplo gledali njihova telesa

12. 07. 2020 07.00

Dan pred izletom sta se mamica in očka znova tepla in Mojca je tiho stala med vrati, ko jo je očka zgrabil za lase in jo udaril ob vrata. Ker sta sestrici kričali in se bali za Mojco, sta bili tepeni tudi oni dve. Tepene pa so bile tudi, če so bile preglasne in če so prijatelje iz vasi pripeljale domov na druženje. Mojca je tedaj imela 9 let, sestrici pa 7 in 5 let.

Mučen odvzem otrok: nadzor pokazal, da je sodišče ravnalo ustrezno

08. 07. 2020 16.29

V odmevni družinski zadevi začasnega odvzema treh otrok materi nadzor poslovanja in pritožbeni postopek v ravnanju in odločitvah sodišča nista pokazala nepravilnosti, je na novinarski konferenci povedala podpredsednica ljubljanskega okrožnega sodišča Mihela Mohorič. Kljub temu, da je mučen in travmatičen odvzem otrok domnevno trajal kar štiri ure, sodelovale so štiri socialne delavke, policija in še dva pomočnika, iz njega pa se je hotel umakniti celo sodni izvršitelj. A Mohoričeva poudarja, da je sodišče ravnalo vsebinsko pravilno, časovno korektno in v korist otrok.

Zakaj vsi starostniki ne živijo dostojne starosti?

23. 06. 2020 06.00

90 tisoč starostnikov živi pod pragom revščine, ki znaša 703 evre na mesec. Zanje so domovi in pomoč na domu predragi. Ne poznajo pravic, ugodnosti – denimo varstvenega dodatka, ne le, da imajo premalo znanja za izpolnjevanje prezahtevnih obrazcev, zanje so nedostopni, saj so večinoma na spletu. Prevečkrat so pozabljeni od družbe, sosedov. Njihovo dostojanstvo, preživetje rešujejo humanitarne organizacije. Najbolj dejaven je Humanitarček in njihov družbeno kritičen projekt Vida, v okviru katerega opozarjajo na stisko starostnikov in jim nudijo pomoč.

Imamo 'epidemijo zlomljenih kolkov', nimamo pa dovolj pomoči na domu in negovalnih bolnišnic

17. 06. 2020 06.00

Starejših od 80 let je 5,5 odstotka ali 115 tisoč Slovencev. Dve tretjini od vseh starostnikov v domovih zajemata starejše od 80 let, to je več kot 12 tisoč starostnikov. 12 tisoč jih prejema tudi oskrbo na domu, a vsi niso stari 80 let. Kdo skrbi za preostalih 90 tisoč? So vsi vitalni, nepotrebni pomoči? Država podatkov nima, ugotavlja Računsko sodišče. Pilotnim projektom dolgotrajne oskrbe, ki žanjejo uspehe, že zmanjkuje denarja. Negovalnih bolnišnic oziroma oddelkov je odločno premalo, nujna sta rehabilitacijska centra po poškodbah, saj smo priča 'epidemiji zlomljenih kolkov'.

'Razmišljam, da le naša pomoč ne bo dovolj'

07. 06. 2020 07.00

Ne vidim izhoda gospa. Za moja dva otroka in zame ga res ni več. Potiho in počasi, z več prekinitvami pove, kaj se ji je zgodilo. Obupuje. Brez dela je že drugi mesec, hkrati pa brez centa v denarnici. Čakajo položnice, dolgovi se nabirajo ... V tem tednu še ni jedla tople hrane, komaj je je za oba otroka.