csd

Vrnitev navijačev na stadione v Španiji že na začetku naslednje sezone? 'Povsem mogoče'

27. 05. 2020 13.41

Španska ministrica za šport Irene Lozano je omenila možnost, da bi se navijači na tribune nogometnih stadionov vrnili naslednjo sezono. Ministrica je na vprašanje o vrnitvi navijačev na tribune stadionov za špansko radijsko postajo Cope odvrnila: "To sploh ni izključeno. Trenutno je tako, da je za nadaljevanje sezone očitno najboljša možnost, da to storite za zaprtimi vrati."

Ujete med štirimi stenami: žrtve težje pokličejo na pomoč, saj so zaprte skupaj z nasilnežem

08. 04. 2020 06.00

V Sloveniji bistvenega povečanja nasilja v družini in klicev na pomoč v času pandemije ni, kar pa je zaskrbljujoče, opozarja stroka. Pomeni, da žrtve v tej situaciji težje pokličejo na pomoč. Močan porast nasilja za štirimi stenami medtem beležijo po vsem svetu, številne države vzpostavljajo nove ukrep in strategije za pomoč žrtvam - te se lahko zatečejo v lekarne in s posebno kodo lekarnarja opozorijo na nasilje. In prav mehanizmov, preko katerih bi žrtve lahko neopazno poiskale pomoč, v Sloveniji primanjkuje. Policija in stroka tako apelirata predvsem na sosede in bližnje, ki zaznajo nasilje.

'Domovi za ostarele so bojišče, kjer se bije boj s koronavirusom v Sloveniji'

31. 03. 2020 07.07

Za posledicami okužbe s koronavirusom so v ponedeljek in danes umrle štiri osebe, skupaj smo v Sloveniji zabeležili že 15 smrtnih žrtev. O novih okužbah medtem poročajo iz ljutomerskega doma starejših občanov. Kot je povedal direktor bolnišnice Golnik dr. Aleš Rozman, so prav domovi za ostarele prva linija boja proti širjenju koronavirusa v Sloveniji.

Kdo bi moral med epidemijo koronavirusa pomagati osebam z demenco, ki tavajo naokoli?

27. 03. 2020 06.00

Starejši gospod, ima nekaj čez 80 let, živi sam, v bloku na Rakeku. Dementen. Bolezen napreduje. Odklanja pomoč, strgan, umazan, premalo oblečen tava naokoli, v trgovino gre nekajkrat na dan. Tako ogroža svoje zdravje in zdravje drugih. Center za socialno delo Cerknica kljub pozivom sosedov ne ukrepa. Kdo bi moral poskrbeti za dementne med epidemijo?

Brezdomci morali prekiniti prodajo uličnega časopisa, ki je za marsikoga edini vir preživetja

25. 03. 2020 13.34

V hudi stiski te dni živijo tisti, ki so bili že pred razglasitvijo epidemije potisnjeni na sam rob družbe. Brezdomci so zaradi ukrepov za zajezitev širjenja koronavirusa čez noč ostali brez sanitarij in pitne vode. Prav tako so morali prekiniti prodajo uličnega časopisa. Brezdomci v Ljubljani bodo lahko uporabljali sanitarije s prhami na Društvu prostovoljcev Vincencijeve zveze dobrote, Društvo Kralji ulice pa prosi za solidarnost. 

Ženska, ki je tuja otroka z ulice peljala do CSD, bo kazensko ovadena

20. 03. 2020 09.30

Policisti bodo kazensko ovadili 66-letno žensko, ki je 22. januarja na ulici v Kopru ustavila osemletna otroka, ki sta bila na poti domov iz šole, in enega od njiju odpeljala na center za socialno delo. Koprski policisti namreč obravnavajo kaznivo dejanje protipravnega odvzema prostosti.

Starostniki, ki so najranljivejša skupina, že tarča prevarantov

12. 03. 2020 06.00

V času izjemno hitrega širjenja novega in še povsem neznanega koronavirusa je večjo pozornost treba usmeriti v zaščito starejših ljudi in kroničnih bolnikov, ki spadajo v najranljivejšo skupino. Ob tem so se že pojavili prevaranti, ki se želijo na njihov račun okoristiti. Pod pretvezo, da jim želijo pomagati, jim kradejo denar.

Smo leta 2020 in v Sloveniji še vedno nimamo otroške paliativne oskrbe

22. 02. 2020 07.00

Ko se moraš v situaciji osebnega in čustvenega viharja, izjemne stiske, strahu, žalosti in bolečine znajti sam, je kritičnega pomena paliativna oskrba, pravi Gregor Bezenšek, ki se vse od smrti svojega sina Viljema Julijana bori za pravice otrok z redkimi neozdravljivimi boleznimi.

V baraki brez vode, elektrike in ogrevanja umrl dvomesečni dojenček

30. 01. 2020 18.43

V romskem naselju v Goriči vasi je tik pred novim letom v baraki brez vode, elektrike in ogrevanja zaradi pljučnice umrl komaj dvomesečni dojenček. Center za socialno delo je po tragičnem dogodku materi odvzel še dva otroka, v naselju pa na postopke za odvzem čaka še sedem otrok. Humanitarni delavci medtem opozarjajo, da bi že z dostopom do vode in elektrike razmere lahko vsaj malce izboljšali.

REPORTAŽA: Romska naselja na Dolenjskem

28. 01. 2020 09.25

Leta 2020 v naših gozdovih še vedno živijo otroci, ki nimajo dostopa do vode. 75 let po sistematičnem iztrebljanju Romov živijo številni iz te marginalne skupine tudi v Sloveniji v naseljih, ločenih od neromskih. V številnih primerih brez vode in elektrike.

Starejša gospa sredi Kopra osnovnošolko prijela za roke in na silo odpeljala na CSD

24. 01. 2020 10.32

66-letna ženska je v Kopru opazila osnovnošolca in osnovnošolko, ki sta hodila domov iz šole, ter "ocenila, da ne bi smela sama postopati", sporoča koprska policija. Osnovnošolko je nato odvlekla na Center za socialno delo, dečka pa naj bi med potjo pustila oditi. Tam so otroka pomirili in poklicali starše. Preiskava dogodka še poteka.

'Ko odhajajo, nas res močno stisnejo, pa jim nismo dali nič več kot ušesa in razumevanje'

18. 01. 2020 06.00

Družina je bila v hudi stiski in vedeli smo, da ji moramo pomagati. A mamo nam je šele po enem letu uspelo prepričati, da mora nekaj storiti. Družino smo tako vključili v vse programe pomoči in uspelo se ji je postaviti na noge, opisuje Živa Logar, koordinatorka projekta Veriga dobrih ljudi, ki jo najbolj osreči to, ko vidi, da je nekomu uspelo premagati tako duševno kot materialno stisko.

CSD materi samohranilki vzel otroške dodatke za poplačilo dolgov

27. 12. 2019 09.39

Mati samohranilka, ki dobi le kratkotrajne službe, je v času, ko ni delala, prejemala denarno socialno pomoč. Potem je prišla odločba, da ji ta ne pripada več, a dva meseca, dokler je čakala na odločbo, jo je še prejemala. Znesek mora zdaj vrniti, a ker nima denarja, ji je CSD odvzel otroške dodatke, s katerimi poplačuje dolg.

Ko je prišla na delo krvava od udarcev, so jo z otroki odpeljali na varno

22. 12. 2019 10.39

Od začetka skupnega življenja ji je partner ves prihodek pobral zase. Ker je vezala dolgove na prihodek, je bil ta vse manjši, zato je bila pogosto tepena. Ker ob koncu meseca denarja ni bilo dovolj, pravi. Pravi pekel pa se je pričel z rojstvom drugega otroka. Partner je postajal vse bolj nasilen. Do nje in otrok. Na delo je prihajala z modricami, pogosto tudi s polomljenim rebrom.

'Naš namen je, da jih naučimo loviti ribe'

14. 12. 2019 16.51

"Ko pridejo na CSD, nihče res ne sliši njihove zgodbe, ampak samo gledajo tiste številke in rečejo, da sploh ni tako slabo. Ne vedo pa, koliko kredita imajo, da je mama brez službe, ker je ne dobi zato, ker nima izpita za avto ali ker nima varstva za otroka in si ne more privoščiti troizmenskega dela. In številni res potrebujejo samo, da jih nekdo sliši," pojasnjuje Tjaša Tomažin Raspotnik, pravnica v Verigi dobrih ljudi.

Oče preživnine ne želi terjati, ker se boji, da bo mama prekinila stike z otrokom

12. 12. 2019 08.00

Starš, ki ne živi z otrokom, je zanj dolžan plačevati preživnino, ki jo določi sodišče. Če te ne plačuje, lahko otrok nadomestilo preživnine prejme od preživninskega sklada, ta pa nato preživnino izterja. Predlog na izvršbo preživnine lahko proti staršu, ki preživnine ne plačuje, poda tudi roditelj, ki otroka preživlja.

'Otrok je skrivaj v šoli pobiral kruh in jabolka'

08. 12. 2019 08.51

Če sta mi jutro polepšala dva srčna prostovoljca, ki sta ponudila pomoč v zares napornih dejavnostih tega časa, me je bolela duša ob pogovoru s hudo bolno mamico.

Bi nadzor nad delom komisij zajezil rekordno porabo denarja za osebno asistenco?

28. 11. 2019 12.45

Z oceno komisije, ki so ocenjevale invalide na njihovih domovih, da jim dodelijo primerno število ur, se ni strinjalo 80 uporabnikov, in so se zato pritožili. To je eden ključnih očitkov nad delom komisij, da dodeljujejo neustrezno število, predvsem preveč ur. Komisij, za katere številni trdijo, da so nekompetentne, saj je bilo izobraževanj premalo, ne nadzira nihče, ker to ni potrebno, trdijo na ministrstvu za delo.

Očeta prepričal, da je zanj dvignil kredit, nato je izginil, očeta pa so prisilno izselili

17. 11. 2019 07.00

Zadnja dva meseca praktično ni jutra, da ne bi imela že navsezgodaj klica uporabnikov na intervencijo ali nujno pomoč. To jutro je poklicala mamica iz Primorske. V družini so trije otroci. Očka je pred kratkim napravil samomor. V zelo hudi stiski je. V večkratnih grožnjah samomora moža ni prepoznala globine problema, ki ga je izražal na neprave načine.

Prikovan na posteljo se bori z birokratskimi mlini

10. 11. 2019 19.14

Zdravniki so Branku Karlovčecu pred dvema letoma postavili zelo težko diagnozo - neozdravljivo obliko raka. Ker trenutno prejema socialno pomoč, ima pa 26 let delovne dobe in je po več kot 30 kemoterapijah jasno, da ne bo mogel več delati, je zaprosil za invalidsko pokojnino. Ta mu po zakonu pripada, toda komisija o njegovem primeru sploh še ni odločala.

'Morda pa Meri ni samo čudna, da brska po smeteh'

31. 10. 2019 07.00

''Mleka nisem pil že par let, je predrago. Jem, kar je. Predvsem, ko je znižano ali pa poteče rok.'' ''Mož me je navadil jesti kot ptičko, zato ne potrebujem veliko.'' Resnične zgodbe slovenskih starostnikov nas opominjajo, da je jesen življenja v Sloveniji lahko zelo kruta. Koliko jih je med nami, ki pahnjeni v revščino, v svetu, v katerem se ne znajdejo več, le še životarijo? Lačni, premraženi, sami.

Zbežala pred nasiljem, zdaj se bori z birokracijo

24. 10. 2019 08.00

Mamica je z dveletnikom pred nasiljem zbežala od doma. Iz varne hiše sta se preselila v drug kraj, kjer ima zdaj službo, deček obiskuje vrtec. Na CSD je oddala vlogo za subvencijo najemnine, a pogoj je, da kandidira na razpisu za neprofitno stanovanje. To pa lahko naredi le v kraju stalnega prebivališča, od koder je zbežala. Če bi tam stanovanje prejela, bi ga morala zavrniti, saj ne želi več živeti blizu nasilnega partnerja. A če bi to storila, bi izgubila tudi upravičenost do subvencije najemnine. Tako mora plačevati tržno najemnino. Za hrano jima tako ne ostane skoraj nič.

Koroška dečka: ustavno sodišče razveljavilo sodbo upravnega sodišča o skrbništvu

09. 10. 2019 14.38

Ustavno sodišče je po poročanju Večera razveljavilo sodbo Upravnega sodišča v Mariboru v primeru skrbništva dečkov, ki so ju delavci velenjskega centra za socialno delo 31. marca 2016 brez vednosti starih staršev, kjer sta bivala po tragični smrti svoje mame, odpeljali v rejniško družino, kjer sta še danes. Sojenje je vrnjeno na prvo stopnjo.

Stiska mamice: enega otroka je že izgubila, zdaj ima isto bolezen tudi drugi

29. 09. 2019 08.22

Ni dneva, da ne bi bili soočeni z zgodbami otrok, ki odraščajo brez toplih objemov staršev, ljubeče spodbude babice ali dedka, prijaznih in sočutnih sorodnikov, razumevajočih učiteljev in dobrih prijateljev. Otrok, ki se soočajo ali živijo skrbi odraslih. Mar nam je za vsakega od njih. In prav vsem želimo pomagati. In veliko in preveč je med njimi otrok, ki se bojujejo z različnimi boleznimi, ki terjajo ne zgolj povečane skrbi staršev, sorodnikov, družbe – za lajšanje ali zdravljenje različnih bolezni potrebujejo ogromno sredstev.

Jehovove priče: Do kod lahko starši posegajo v otrokovo nedotakljivost?

28. 08. 2019 20.49

Kje so meje poseganja staršev v otrokovo telesno in duševno nedotakljivost? To vprašanje je odprla izpoved 22-letne Naomi Knavs. Najmlajša izmed treh hčera, rojenih v družino Jehovovih prič, v strogi svet verskega prepričanja, je navzven povsem običajna najstnica. Odlična gimnazijka, danes študentka farmacije, je hotela živeti tako kot vrstniki, zato se ji je družina odrekla.

Ministrstvo za javno upravo zavrača očitke na račun novega sistema Krpan

30. 07. 2019 16.10

Ministrstvo za javno upravo zavrača očitke sindikata zdravstva in socialnega varstva na račun novega sistema Krpan v CSD. V sindikatu so opozarjali, da nov sistem prinaša občutno več dela v glavnih pisarnah centrov, saj se delo podvaja. Na ministrstvu trdijo, da so upoštevali predloge zaposlenih in se vsak teden posvetili enemu od centrov.

'Ponoči so morali otroci in mačeha v gozd, kjer je zahteval, da si skopljejo grobove'

28. 07. 2019 07.00

Že zjutraj pritegne mojo pozornost otroški jok. Vselej, ko ga zaslišim, me spreleti srh. V misli se mi prikradejo zgodbe otrok, ki so in še sestavljajo naš vsakdan. Pa naj si bo na taborih, letovanjih, potovanjih, varstvu otrok, učni pomoči ali v družinah, kamor nas vodi klic za pomoč. Pogled se ustavi pri materi, ki otroka vleče za lase.

Uvedba sistema Krpan na CSD po mnenju sindikata ne zagotavlja dela brez zamud

26. 07. 2019 13.26

Sindikat zdravstva in socialnega varstva opozarja, da uvedba novega sistema Krpan na CSD ne pomeni hitrejšega in lažjega dela. Nasprotno, dejansko pomeni občutno več dela v glavnih pisarnah centrov, saj se delo podvaja, so poudarili. Krpan tako ni zagotovilo, da jeseni ne bo zamud pri odločbah o letnih pravicah, so posvarili.

Zaradi umora socialne delavke že odstavili načelnika policije v Đakovem

10. 07. 2019 09.24

Hrvaška policija je nadaljevala s preiskavo okoliščin grozljivega umora socialne delavke v Đakovem na Hrvaškem. Ugotovili so, da so 61-letnika zaposleni na centru za socialno delo že pred umorom socialne delavke prijavili policiji zaradi verbalnega nasilja.

Ugasnilo je upanje v lepše življenje

23. 06. 2019 10.42

Skozi koprenasto nebo že ob šestih zjutraj prijazno pozdravljajo sončni žarki. Po poti ob Savi pa tokrat neobičajna množica polžkov hiškarjev. Počasno drsenje po prašni poti jim ne dopušča priti na drugo stran v senčno rastlinje, zato jih hitim prestavljati med zelenje želene smeri. V tistem hipu izza grmovja skoči srnica. Pomislim, da je res popolno jutro in nadaljujem pot.