cvetenja

V Rogatcu toča, velika kot jajce, poškodovala okoli sto avtomobilov

26. 05. 2022 07.29

Toča, močan veter in obilne padavine – Slovenijo je včeraj okoli pol pete ure popoldan zajelo močno neurje, najhuje je bilo na vzhodu in severovzhodu države. "V povezavi s tem so bili zabeleženi 103 dogodki," so nam sporočili z Uprave RS za zaščito in reševanje. Med bolj prizadetimi kraji je Rogatec. Največ škode je na poljščinah in v vinogradih, je povedal tamkajšnji župan Martin Mikolič. Po besedah župana Radencev Romana Leljaka pa je samo v njegovi občini nastalo za okoli 300.000 evrov škode.

To pomlad odkrijte 6 načinov za blaženje alergij z nosnim pršilom Allergodil

19. 05. 2022 15.30

Čeprav morda mislite, da so alergije sodobna težava, to ne drži. Prva zabeležena alergijska reakcija sega v stari Egipt, v obdobje med letoma 3640 in 3300 pred našim štetjem in opisuje reakcijo kralja Menesa na sršenji pik. Tudi danes imajo ljudje, podobno kot nekoč starodavni kralji, z alergijami veliko težav.

Rumene zaplate na morju posledica cvetenja iglavcev, ne morja

18. 05. 2022 09.04

V zadnjih dneh so na morju opazne večje ali manjše rumene zaplate, ki jih veter in tokovi pogosto zanesejo k obali. Tu se rumena gošča dodatno zgosti, predvsem v zalivih, mandračih in mestnih pristaniščih. A ne gre za cvetenje morja, pač pa kopenskih rastlin, večinoma iglavcev, kot so bor, smreka in cipresovke.

Na lovu za meduzami našli delfine

19. 04. 2022 10.53

Ribiški pomol v Kopru opoldne – čas, ko se večina bark že vrne v pristan. A zadnje čase večina sploh ne izpluje, ker je ulov zadnje mesece preveč uboren. Njihove mreže se namreč namesto od rib šibijo od meduz. Zakaj pravzaprav zadnja leta doživljamo vedno bolj množična in daljša pojavljanja meduz, ki jih je svetovna zgodovina sicer beležila že pred stoletji, nikoli pa tako pogosto? Z ekipo Preverjenega smo odšli na morje, da bi ulovili plavajoče "želatinaste velikane", našli pa nekaj povsem drugega.

Prihaja razjasnitev, z njo pa tudi negativne temperature in nevarnost pozebe

10. 04. 2022 08.04

Muhasti april letos zelo dobro upravičuje svoj sloves. Za nami je namreč vremensko najbolj pestrih 24 ur v letošnjem letu, ko smo se iz pomladi za krajši čas spet preselili nazaj v zimo. Po dobrodošlih padavinah, ki nam jih je prinesla ohladitev, se bo dopoldne v večjem delu Slovenije zjasnilo in odprl se bo čudovit pogled na zasnežene vršace. Ob tem, ko je sneženje poskrbelo za še nekaj zimskega vzdušja, pa sadjarji trepetajo pred pozebo. Kot kažejo napovedi, bo najhladnejše ponedeljkovo jutro, ko se bodo temperature v večjem delu Slovenije spustile pod ničlo. Ponekod bo zmrzovalo tudi še v torek zjutraj, nato pa bo k nam spet dotekal občutno toplejši zrak.

'Fitofarmacevtska sredstva uporabljajte le za namene, za katere je uporaba dovoljena'

25. 03. 2022 13.29

Kmetijsko ministrstvo in združenja so ob začetku letošnje sadjarsko-poljedelske sezone vnovič spodbudili k pravilni uporabi fitofarmacevtskih sredstev. Spomnili so na tveganja, ki jih ima lahko nepravilna raba za zdravje ljudi in za okolje, vključno s čebelami in ostalimi opraševalci.

Čmrljev petkrat manj kot lani – kam so izginili?

04. 10. 2021 13.53

Strokovnjaki z Nacionalnega inštituta za biologijo so pri monitoringu divjih čebel našteli kar 82 odstotkov manj čmrljev kot lani. To je slaba novica tako za kmetijstvo kot za naravo, saj so čmrlji med najpomembnejšimi opraševalci. Znani so namreč po tem, da oprašujejo tudi v dežju, mrazu in vetru.

Ideje za zeleni raj

05. 04. 2021 00.15

Že v začetku leta načrtujte svoj vrt

Toča na hmelju povzročila približno 80-odstotno škodo

10. 08. 2021 15.31

Predsednik Kmetijsko-gozdarske zbornice Slovenije Roman Žveglič si je skupaj s predstavniki lokalnih skupnosti v Spodnji Savinjski dolini ogledal kmetijske površine, ki jih je v preteklih dneh prizadelo neurje s točo. Ocenil je, da je toča na hmelju povzročila približno 80-odstotno škodo, in napovedal prizadevanje za pomoč hmeljarjem.

Za intenzivnejše odpadanje plodov oljk krive vremenske razmere

29. 07. 2021 17.09

V času prve faze razvoja oljčnih plodov so oljkarji na vseh treh območjih pridelave oljk v Sloveniji zaznali intenzivnejše trebljenje oziroma odpadanje plodičev. Inštitut za oljkarstvo Znanstveno-raziskovalnega središča Koper je zato priredil mednarodno srečanje, na katerem so strokovnjaki in izkušeni oljkarji izmenjevali informacije in mnenja o možnih vzrokih za ta pojav. Ugotovitve pa: glavni vzrok so vremenske razmere.

Reke trenutno hladne, morje vnovič toplejše

20. 07. 2021 14.03

V poletnih dneh je na mestu vprašanje, kako se prebiti čez vročino, kako se ohladiti. Ena od možnosti, ki nam pogosto pride na misel, je osvežitev v jezerih, rekah in morju. V Sloveniji ima status kopalne vode več kot 40 lokacij, kjer strokovnjaki spremljajo kakovost vode. Ta je letos povsod primerna za kopanje, zagotavljajo na agenciji za okolje. Morje ima po krajši ohladitvi 25 stopinj, Soča pri Čezsoči le 11.

Pod Golico na ogled narcis letos z javnim prevozom

06. 05. 2021 12.14

Po lanskih slabih izkušnjah z množico avtomobilov so se letos na Jesenicah odločili, da med majskimi konci tedna cesti na Planino pod Golico in Javorniški Rovt zaprejo za osebna vozila ter za obiskovalce organizirajo brezplačen javni prevoz. Zaradi snega in nizkih temperatur se narcise zaenkrat odpirajo šele v najnižjih in prisojnih legah. Cvetenje zamuja za približno dva tedna v primerjavi s prejšnjimi leti.

Prva ocena po pozebi kaže na katastrofo, ponekod pridelka ne bo

09. 04. 2021 14.40

V večjem delu Slovenije smo v tem tednu izmerili najnižje aprilske temperature v zgodovini meteoroloških meritev, ki so prizadele predvsem sadno drevje, pa tudi vinograde, oljke in zelenjavne vrste. Prve ocene o prizadetosti nasadov so predstavili predstavniki KGZS: škoda je ogromna, prizadetih je od 70 do 80 odstotkov nasadov, ponekod pridelka ne bo. Dokončna ocena o škodi bo znana šele čez nekaj tednov. KGZS spodbuja državo, da pomaga in ukrepa takoj.

'Še včeraj so bili cvetovi češenj snežno beli, danes so že oksidirali'

07. 04. 2021 12.51

Spomladanske pozebe so v zadnjih desetletjih postale stalnica in povzročajo vse več resne škode sadjarjem, vinogradnikom, kmetovalcem. Letošnje leto ni nič drugačno. Nizke nočne in jutranje temperature v teh dneh so oklestile letošnjo letino sadnega drevja, slabo se piše tudi zgodnji sorti grozdja. Prve okvirne rezultate o škodi po pozebi v Sloveniji bo Kmetijsko gospodarska zbornica Slovenije podala jutri. Premier Janez Janša pa je že napovedal ukrepe za pomoč kmetovalcem.

Na območju Boča pri Rogaški Slatini zacvetela velikonočnica

22. 02. 2021 12.59

Na območju Boča pri Rogaški Slatini, ki sodi med zavarovano območje narave, je že zacvetela velikonočnica. Velikonočnica je zaščitena rastlina, ki v vsej južni Evropi uspeva le v Sloveniji, in sicer na štirih rastiščih. Dve od teh sta na Ponikvi pri Šentjurju, eno je na Boču, eno pa ostaja skrito, saj so ga ljudje pred leti precej izropali.

Pregled sanacijskih naprav na dnu Blejskega jezera ni pokazal nepravilnosti

27. 01. 2021 13.25

Zaradi slabšanja kakovosti vode v Blejskem jezeru, cvetenja jezera in vse večje onesnaženosti so lani poleti preverili stanje cevovodov in natege, ki skrbijo za splakovanje in prezračenost predvsem spodnjih plasti Blejskega jezera. Za ta namen so opravili kar 90 potopov in ugotovili, da tako dovodni kot odvodni del delujeta.

Skupina Sopranos predstavlja jesenske plesne ritme

23. 09. 2020 18.12

Skupina, ki je letos konec maja celo Slovenijo odela v barve aktualne pesmi Nimam skrbi in se uvrstila med najbolj predvajane slovenske skladbe na radijskih postajah, ne počiva na lovorikah. Zasedba namreč predstavlja novo pesem z naslovom Na smeh mi gre.

Morje tudi letos polno rebrač: niso nevarne, le neprijetne na dotik

15. 08. 2020 11.25

Tudi letos naši bralci poročajo o pojavu sluzastih jajčkov v Jadranskem morju, ki so sicer povsem nenevarni, povzročajo pa neprijeten občutek med plavanjem. "Sluzkoti", kot jim radi rečejo otroci, se pri nas pojavljajo od leta 2016, ena od teorij morskih biologov pa je, da so bili v naše morje vneseni z balastnimi vodami. Posebnost letošnje sezone je tudi pozno cvetenje uhatega klobučnjaka.

Prve slovenske češnje že obrane, kakšna bo letošnja letina?

09. 05. 2020 09.27

Sadjarji v Goriških Brdih in Vipavski dolini so že obrali prve letošnje češnje. Kljub nekoliko slabim napovedim letošnje letine zaradi pozebe, ki je v začetku aprila prizadela nekatere sadovnjake na Primorskem, bo češenj po besedah pridelovalca Radovana Jeline iz Goriških Brd dovolj.

Preprečimo zastrupitev čebel, ki nam dajejo hrano: 'Vrtičkarji, ne škropite v cvet'

08. 04. 2020 10.31

Čebelarje skrbi, da bi v tem času predvsem zaradi škropljenja v cvet na posevkih oljne ogrščice prišlo do zastrupitev čebel. Kmetovalce in vrtičkarje pozivajo, naj ne škropijo v cvet in naj varujejo čebele in divje opraševalce. Če se temu ne morete izogniti, pa je ob škropljenju v cvet kulture ali bogato cvetoče podrasti nujno obvestiti čebelarje, da lahko še pravočasno zaprejo panje, da se prepreči kronična takojšnja zastrupitev.

Glavna sezona cvetenja breze, gabra in jesena: kako zmanjšati izpostavljenost?

07. 04. 2020 11.38

Obremenitve s cvetnim prahom v zadnjih dneh so visoke. To povzroča težave tistim, ki trpijo za sezonskimi alergijami. V tem času naj ti prilagodijo vedenje in zmanjšajo izpostavljenost alergenom. Na različne načine lahko poskrbijo tudi za čim manjšo izpostavljenost v notranjih prostorih: ''Redno čiščenje prahu, naprave za čiščenje zraka, ki ne proizvajajo velikih količin ozona, okenska zaščita z gosto mrežo, neprepustno za cvetni prah in prezračevalne naprave z dobrimi filtri bodo zmanjšali obremenjenost bivalnih prostorov z alergeni cvetnega prahu.''

Arso opozarja na pozebo: v nevarnosti marelice in breskve

30. 03. 2020 13.14

Ponovna ohladitev spet grozi s pozebo, opozarjajo na Agenciji za okolje in prostor. Jutranje temperature se bodo v prihodnjih dneh namreč spustile pod ledišče, v nevarnosti pa so, poleg marelic, ki jih je prizadela že prva ohladitev, predvsem breskve.

Tudi prihodnji dnevi bodo bolj kot na zimo spominjali na pomlad

12. 02. 2020 06.30

Prihodnji teden se za prvo polovico učencev in dijakov začenjajo zimske počitnice, a vreme, kot kaže, ne bo nič kaj zimsko, čeprav februar v dolgoletnem povprečju velja za najbolj snežen mesec. Zaradi visokih temperatur se je že začela prebujati narava. Tako že več tednov cvetita leska in jelša, v Primorju pa so že zacvetele celo nekatere sorte sadnega drevja.

Na Blejskem jezeru zaradi prekinjenega pretoka vode še več alg

24. 01. 2020 18.23

Blejce, ki že vrsto let opazujejo slabšanje stanje Blejskega jezera, je v teh dneh razburilo še večje cvetenje fitoplanktona, kot je za to obdobje običajno. K temu prispevata suša in enotedenska zapora dotoka Radovne zaradi menjave upravljavca. Na občini se trudijo, da bi jezero očistili pred prihajajočim prvenstvom v zimskem plavanju.

25 turistično zanimivih krajev, kjer turistov skorajda ni

01. 09. 2019 07.00

Vas motijo prenatrpani turistični kraji in se vam zdi, da je danes že povsod enostavno preveč turistov? Morda pa izbirate napačne kraje za potovanja, na svetu so namreč še vedno kraji, kjer boste redko srečali množice turistov in kjer bodo obiskovalcev veseli. 

Za kopalce na Bledu odslej brezplačna, jezeru in okolju prijazna sončna krema

06. 06. 2019 08.25

Poročila kažejo, da sta obali Blejskega in Bohinjskega jezera vedno bolj obremenjeni. Naše kopalne vode so sicer večinoma v odličnem stanju, a stroko skrbi povečan turistični obisk. Kot svarijo, moramo poskrbeti, da bodo naši biseri ostali 'lepi' in da z dobrimi praksami preprečimo, da bi imel porast turizma posledice na naše naravne znamenitosti.

Kmetijske površine namočene, od 70- do 100-odstotni izpad pridelka češenj

03. 06. 2019 16.54

Dež in nizke temperature v aprilu in maju so močno prizadele kmetijsko pridelavo, prizadeti so posevki koruze, krompirja, zelenjave, pa tudi zgodnjega sadja. Zaradi nizkih temperatur je rast kmetijskih rastlin upočasnjena, rastline pa so oslabljene in bolj občutljive na napade bolezni in škodljivcev, k čemur močno pripomore stalna vlaga.

Možnost pozebe ostaja, zato zaščita nasadov ne bo odveč

06. 05. 2019 11.33

Po nedeljskem prehodu izrazite hladne fronte nam začetek tedna prinaša prehodno razjasnitev, s tem pa se bo povečala tudi možnost za pojav slane. Na srečo bodo morebitne negativne temperature po nižinah vztrajale le kratek čas, tako da kakšne obsežnejše pozebe ni za pričakovati. A možnost pozebe ostaja predvsem v alpskih dolinah, pa tudi na Koroškem, Notranjskem, Kočevskem in Celjskem.

Prihaja razjasnitev, z njo pa tudi nevarnost pozebe

14. 04. 2019 07.30

Nedelja bo še oblačna s kakšno kapljo dežja, v ponedeljek pa nas bo od severovzhoda dosegla bolj suha zračna masa. Oblaki se bodo umaknili, postopno polegel se bo tudi veter. Takšne razmere bodo žal kot nalašč za ohlajanje v noči na torek. Na mrazu izpostavljenih legah se bodo temperature spustile do tri stopinje Celzija pod ničlo in tudi drugod bo okoli ničle.

Vam cvetoča pomlad predstavlja veselje ali nočno moro?

06. 04. 2019 07.00

Med 300.000 in 400.000 Slovencev se od konca zime pa vse do poznega poletja bori z bolj ali manj izrazitimi simptomi cvetnega prahu. Poleg vodenega izcedka iz nosu nastopijo močno kihanje v napadih, zamašen nos, oteženo dihanje in srbenje nosu. Oči so pekoče, srbijo lahko tudi ušesa in žrelo. Pa veste, kateri alergen je kriv za nočno moro, ki jo prestajate?