cvetenja

Marelice zaradi zgodnjega cvetenja ogrožajo nizke temperature
12. 03. 2019 14.43
Visoke temperature v zadnjih tednih so spodbudile marelice, da so začele cveteti več kot dva tedna prej, kot je bilo to povprečno v zadnjih letih. Ker so temperature ponekod v Vipavski dolini padle pod ničlo, obstaja tveganje, da je to sadno drevje prizadela pozeba.

Sezona cvetnega prahu zaradi globalnega segrevanja vedno daljša
07. 03. 2019 19.26
Sezona cvetnega prahu se je letos začela že v začetku februarja, kar je približno dva tedna prej kot običajno. Cvetenje leske se počasi končuje, v drugi polovici marca pa bo zacvetela breza, ki marsikomu povzroča največ težav. Koncentracija cvetnega prahu v zraku je najvišja v obdobju stabilnega in sončnega vremena, peloda je največ proti večeru in zgodaj dopoldne.

Velikonočnica in encijan: ju bomo ljudje izropali?
06. 03. 2019 16.22
Kako brezbrižen in objesten je lahko človek, dokazujejo primeri načrtnega izkopavanja in ropanja zaščitenih rastlin. Med njimi sta velikonočnica v Boletini in na Boču, ki že cveti, in encijan na Lovrencu, ki bo začel kmalu. Gre za zadnja rastišča na teh mestih. Ker so cvetice tu posebej izpostavljene, jih prostovoljci zaščitijo z ograjo in stražijo. A kljub temu ljudje še vedno ropajo redke rastline.

Cvetovi na fotografiji njegovega dekleta 'razkrili': kje in kako danes živi žvižgač Snowden
21. 06. 2018 07.52
Pet let mineva, odkar je Edward Snowden svetu razkril, kakšen nadzor s pomočjo preverjanja telefonskih komunikacij ali podatkov pri gigantih kot sta Google in Facebook, izvaja ameriška nacionalna varnostna agencija NSA. Zaradi razkritja se je moral žvižgač pognati v beg, a svojih odločitev ne obžaluje, je ob "obletnici" povedal novinarjem.

Ne trgajte rož!
30. 05. 2018 13.42
Prebujena narava bo v prihajajočih mesecih s svojo lepoto in barvitim cvetjem navduševala obiskovalce Triglavskega narodnega parka. Upravljavci parka ob tem opozarjajo na prepoved trganja rastlin in obiskovalce pozivajo: Občudujmo lepote planinskega cvetja ter v naravo ničesar ne prinašajmo in iz nje ničesar ne odnašajmo.

Slovenija si prizadeva za zaščito čebel na ravni EU
15. 05. 2018 15.36
Slovenija, ki je uspela s pobudo za razglasitev 20. maja za svetovni dan čebel, si zdaj prizadeva za zaščito čebel na ravni EU. Pogovori o tem že potekajo, minister Dejan Židan si želi, da bi to Evropska komisija storila še pred koncem aktualnega mandata, torej do sredine prihodnjega leta. S tem se namreč odpre pot za podporo čebelarstvu.

Pomlad je za nekatere veselje, za druge pravo prekletstvo
05. 04. 2018 18.30
Če vam slika cvetoče breze ne pričara nasmeha na obraz, ste verjetno med petino Slovencev, ki se v topli polovici leta po svojih najboljših močeh spopada z različnimi alergijami na cvetni prah. Letošnji oster prehod iz zimskih razmer v pretoplo pomlad utegne razmere še poslabšati, saj bo hkrati zacvetelo več rastlinskih in drevesnih vrst, kot jih običajno.

Nizke temperature na Primorskem prizadele oljkarje in sadjarje
04. 03. 2018 11.03
Neobičajno nizke temperature minulih dni na Primorskem so prizadele tudi oljkarje in sadjarje. Pri oljkah v Slovenski Istri so bili najbolj na udaru mladi nasadi, na Goriškem pa je zmrzal prizadela predvsem zgodnje sadne rastline, kot so marelice in mandlji. Za točnejšo oceno dejanske škode je sicer še prezgodaj.

Morja se spreminjajo v strupeno juho: zakisanost oceanov je smrtna grožnja morskemu življenju
24. 10. 2017 06.30
Plastični odpadki, prekomerni ribolov, globalno segrevanje in zakisanost pomenijo, da so oceani vse bolj sovražno okolje za živa bitja. Oceani vse hitreje postajajo zakisani povsod po svetu, je pokazala nova raziskava. Najbolj na udaru zaradi tega so predvsem rakci in drugi organizmi z apnenčastim oklepom.

FOTO: Prej in potem: Portoriko po divjanju orkana Maria
29. 09. 2017 06.30
Zelena pokrajina otoka Portoriko, po katerem je pred dnevi divjal orkan Maria, je postala rjava zaradi uničene vegetacije, blata in ruševin. Orkan Maria je otok bičal s hitrostmi vetrov okoli 250 kilometrov na uro, padla je ogromna količina dežja.

Vsaka tretja žlica hrane je odvisna od čebel
20. 05. 2015 06.30
Slovenski čebelarji že 13. leto zapored slavijo svoje delavke – čebele. Letošnji praznik ima še poseben čar, saj si slovenski čebelarji in Slovenija prizadevajo, da bi 20. maj razglasili za svetovni dan čebel. Od čebel je namreč odvisna tretjina vse hrane za ljudi.

Dve leti pozebe: sadjarji predlagajo namestitev oroševalnih sistemov
24. 04. 2017 12.12
Sadjarji zaradi pozebe predlagajo namestitev oroševalnih sistemov, ki z zamrzovanjem ustvarijo izolativni ovoj. Tretjina slovenskega medu je akacijevega, a nedavna pozeba je močno prizadela prav to, zato čebelarji pričakujejo za tretjino manj pridelka.

FOTO: Rjav in smrdeč madež najprej opazili v bližini tovarne Acroni
26. 05. 2016 11.01
Zaradi izliva neznane snovi v reko Savo je onesnažen del reke med Slovenskim Javornikom in Hidroelektrarno Moste. Ker gre za zelo priljubljeno območje med ribiči in turisti, so morali ustaviti prodajo ribiških kart, saj madež močno zaudarja. K sreči ribiči (še) niso opazili pogina rib, za kakšno snov gre, pa bodo morali počakati na rezultate analiz.

Afriško jezero Kivu nepričakovano spremenilo barvo
26. 04. 2016 11.40
Barva afriškega jezera Kivu se je aprila nenadno spremenila. Strokovnjaki so se bali, da je to posledica metana in ogljikovega dioksida, kar bi lahko bilo za prebivalce izjemno nevarno, a k sreči je šlo za nekaj manj smrtonosnega.

Arso opozarja: zaradi napovedane slane zaščitite rastline s tkanino, slamo ali drugimi izolatorji
25. 04. 2016 07.49
Polarni zrak bo nad našimi kraji vztrajal vse do druge polovice tega tedna. V torek in četrtek zjutraj obstaja velika verjetnost pojava slane, jutra pa bodo ostala hladna vse do konca tedna. Ker sadno drevje ravno cveti, na Arsu priporočajo preventivno zaščito rastlin s tkanino, slamo ali drugimi izolatorji.

VIDEO: El Nino najbolj suho območje na svetu odel v rožnato odejo
30. 10. 2015 12.50
Puščava Atacama, najbolj suho območje na Zemlji, je zacvetela v vijoličasti, rdeči, rumeni in drugih barvah. Eksplozijo več tisoč rož je povzročil vremenski pojav El Nino, ki je v puščavo prinesel za to območje izjemno veliko dežja.

Večina ima zaradi strupene alge respiratorne težave
20. 08. 2015 11.06
Znanstveniki hrvaškega centra za raziskave morja so prejeli okoli sto prijav zaradi težav, ki jih je povzročila strupena alga. Večina prijaviteljev opisuje respiratorne težave. Sicer pa strokovnjaki mirijo, saj se približuje konec cvetenja omenjene alge.

Če utrgate rožo, vas to lahko stane do 4000 evrov
14. 06. 2015 10.04
V Triglavskem narodnem parku nikar ne trgajte rožic. Kazni se po zakonu o ohranjanju narave gibljejo med 100 in 300 evrov, po zakonu o TNP, kjer veljajo še dodatne omejitve glede nabiranja rastlin, pa med 1000 in 4000 evrov.

Vročina pritisne že zjutraj: v Portorožu ob 9. uri namerili kar 26 stopinj
05. 06. 2015 10.55
V Portorožu so že ob devetih zjutraj namerili 26 stopinj Celzija. Vročina ne bo popustila vse do sredine drugega tedna, zato upoštevajte napotke, ki jih je izdal NIJZ. Pijte dovolj vode, fizično aktivnost omejite na jutranje in večerne ure in ne pozabite na zaščito pred soncem. Nikoli ne puščajte nikogar v zaprtem, parkiranem avtomobilu!

Vam je vroče? Zakaj se ne bi ohladili v morju, ki ima prijetnih 23 stopinj
04. 06. 2015 11.07
Temperature so ravno pravšnje za skok v morje, ki ima že prijetnih 23 stopinj Celzija, v soboto pa naj bi se ogrelo celo na 25 stopinj Celzija. Bolj pogumni se lahko ohladite tudi v Blejskem jezeru, ki ima osvežilnih 20 stopinj Celzija.

Če se le da, se izognite škropljenju, sicer se zaščitite in pazite, da ne boste škodili čebelam!
04. 04. 2015 06.00
Škodljivcem na vrtovih, njivah ali v sadovnjakih se bo tudi letos težko izogniti. Vse preveč ljudi ob takšni nadlogi povsem nepremišljeno pograbi za škropili. Takšno ravnanje je lahko zelo nevarno tako za nas, kot tudi za domače živali, prepogosto pa zaradi tega nastradajo tudi čebele.

Alergijo na cvetni prah lahko razvije vsak
23. 03. 2015 14.02
Zaradi dolge in vlažne zime se je zamaknila tudi sezona alergij. Trenutno je v zraku prisoten cvetni prah leske in jelše, v Primorju tudi cvetni prah cipresovk. Na cvetni prah je sicer alergičen že skoraj vsak tretji človek, strokovnjaki pa še nimajo trdnih dokazov, zakaj število alergikov narašča.

VIDEO: Sredi tunizijske puščave se je pojavilo jezero: gre za čudež ali prekletstvo?
02. 08. 2014 09.13
V vroči tunizijski puščavi se je nenadoma pojavilo jezero, ki je seveda močno razveselilo tamkajšnje prebivalce. A oblasti opozarjajo na nevarnosti, češ da voda morda ni primerna za plavanje. ''Nekateri menijo, da gre za čudež, drugi menijo, da je prekletstvo.''

Letos se obeta manj kot četrtina običajne letine medu
24. 06. 2014 08.27
Nestanovitno vreme čebelarjem še naprej povzroča težave. Letošnja letina medu bo zelo slaba, obeta se jim manj kot četrtina običajne letine. Zdaj pogledujejo v nebo in upajo, da bo vreme zdržalo vsaj prihodnjih deset ali 14 dni, da bi pokrili stroške dela.

Občutne ohladitve, možnost spomladanske pozebe
14. 04. 2014 15.35
V prihodnjih dneh se bo, še posebej ponoči, občutno ohladilo. Trenutno so rodni brsti v različnih razvojnih fazah, od prvih cvetov, polnega cvetenja do oplojenih mladih plodičev. Ponekod so na prostem tudi že mlade sadike zelenjadnic, zato vremenoslovci opozarjajo pred pozebo.

Oceani so trenutno najbolj zakisani v zadnjih 300 milijonih letih
03. 10. 2013 09.12
Segrevanje zaradi podnebnih sprememb, zakisanost, zmanjševanje stopnje kisika, onesnaženost in pretiran ribolov so glavne grožnje oceanom. Posledice bi lahko vključevale izumrtje morskih vrst, to pa bi predstavljalo hud udarec tudi za človeka.

Toliko dežja je bilo nazadnje pred več desetletji
29. 05. 2013 17.50
Medtem ko se v Grčiji zaradi visokih temperatur in suhega vremena borijo s požari, pa se v Avstriji in Nemčiji soočajo z eno najbolj deževnih pomladi. Zaradi obilnega deževja so težave imeli tudi v Goriških brdih.

Inšpektorji pred kopalno sezono: Kopanja vam ne smejo zaračunavati!
21. 05. 2013 12.54
Kopalne vode so javno dobro in brezplačno jih lahko uporablja vsak od nas, ne glede na lastništvo, pred poletno sezono pravijo inšpektorji. Na Arsu ob tem dodajajo, da je kakovost naših voda dobra.

Za hudo alergijsko sezono kriva (pre)dolga zima
22. 04. 2013 12.41
Za vse, ki trpite za alergijo na cvetni prah, slaba novica. Letošnja sezona je ena bolj obremenilnih, saj zaradi pozne pomladi hkrati cveti več alergenih rastlin. Letos imajo težave z nahodom celo tisti, ki jih običajno nimajo.

FOTO: Pod češnjevimi cvetovi
22. 03. 2013 10.35
Japonci so dočakali težko pričakovano obdobje cvetenja češnj, ki je zanje čas praznovanja in veselja. Številni domačini in turisti so se zato odpravili v parke, kjer so uživali ob pogledih na češnjeve oblake in na piknikih pod češnjevimi krošnjami.