da si

Hannoverski industrijski sejem pričakuje 300.000 obiskovalcev
21. 04. 1998 07.55
Na hannovrskem industrijskem sejmu, največji svetovni razstavi moderne industrijske tehnologije, bo do sobote, 25. aprila, razstavljalo več kot 7500 podjetij. Organizatorji pričakujejo, da si bo sejem ogledalo 300.000 obiskovalcev. Od ponedeljka so na hannovrskem sejmišču na ogled novosti s področja strojegradnje, elektrotehnike, avtomatizacije, prikazani pa so tudi najnovejši proizvodni postopki in materiali. Na letošnjem industrijskem sejmu je poseben prostor namenjen predstavitvi varčnega ravnanja z energijo. Predstavnik letošnje partnerske države Filipinov pa je podjetnike z vsega sveta pozval, naj se ne umikajo z azijskega območja, saj naj bi se gospodarske razmere v Aziji kmalu umirile.

Vstopnice za koncert Spice Girls pošle v dvanajstih minutah
21. 04. 1998 07.52
Spice Girls so postavile newyorški rekord: 13.000 vstopnic za njihov koncert v Madison Square Gardenu je pošlo v dvanajstih minutah. Na tisoče najstniških oboževalcev britanskih pop zvezdnic je od petka navsezgodaj čakalo v vrsti (vstopnice - po 30 in 35 dolarjev - so začeli prodajati opolnoči), da bi si zagotovili mesto na koncertu 1. julija v Madison Square Gardenu, kjer bodo Spice Girls začele poletno turnejo. Mnoga dekleta in njigovi starši so besno krivili preprodajalce, da so pokupili na stotine vstopnic, ki jih bodo pred koncertom prodajali po astronomskih cenah. "Slišal sem, da jih bodo prodajali tudi po 700 dolarjev," je povedal oče, ki je ure zaman čakal v vrsti.

Cohen za podporo izraelskemu predlogu umika z južnega Libanona
20. 04. 1998 18.46
Ameriški obrambni minister William Cohen je danes pozval Libanon in Sirijo, naj podpreta izraelski predlog o umiku vojaških enot z južnega Libanona.

Predstavniki obrambnega ministrstva, Uprave za zaščito in reševanje in CZ na potresnem območju
20. 04. 1998 08.31
Državna sekretarka na ministrstvu za obrambo Marija Ribič si je včeraj skupaj z direktorjem Uprave RS za zaščito in reševanje Bojanom Ušeničnikom in poveljnikom Civilne zaščite Miranom Bogatajem ogledala prizorišče potresa na bovškem in kobariškem območju, so sporočili iz ministrstva za obrambo. Ogledali so si vasi Lepena, Kal-Koritnica, Mala vas, Drežnica, Drežniške Ravne in Magozd. Pogovarjali so se tudi z županoma Tolmina in Kobarida, Robertom Trampužem in Pavlom Gregorčičem.

Leon Štukelj končal obisk v ZDA
19. 04. 1998 12.28
Najuspešnejši slovenski olimpijec Leon Štukelj je v soboto, 18. aprila, zaključil svoj štiridnevni obisk New Yorka. Dobitnik treh zlatih olimpijskih medalj si je v soboto na lastno željo ogledal Metropolitansko opero, obkrožil Manhattan z ladjo, pred odhodom na letališče pa si je ogledal še slovensko cerkev, ki jo sam vodi pater Martin Cimerman Krizolog. Leon Štukelj je bil v soboto še posebej razpoznaven v mestu ob reki Hudson, saj mu je časopis New York Times posvetil večji del prve strani, kar je veliko priznanje zanj in tudi za Slovenijo. "Najlepša hvala za vse in upam, da se vidimo 12. novembra v Novem mestu," so bile poslovilne besede Leona Štuklja, ki je s svojim obiskom poživil najbolj noro mesto na svetu in si ustvaril veliko novih prijateljev.

V torinski stolnici spet na ogled Kristusov mrtvaški prt
19. 04. 1998 11.56
V torinski stolnici je po 20 letih vnovič na ogled slavni Kristusov mrtvaški prt. Shranjen je pod neprebojnim steklom v skrinji, odporni na ogenj, na njem pa naj bi bil viden odtis obraza in telesa Jezusa Kristusa.

Tajvan ne pozna usmiljenja do potepuških psov
19. 04. 1998 11.16
Zvezda ameriških akcijskih filmov Steven Seagal si prizadeva, da bi na Tajvanu prepovedali kruto ubijanje potepuških psov. "Zelo sem bil žalosten, ko sem izvedel, da potepuške pse izven mesta Tajpeh ubijajo z električnim tokom, jih utopijo ali pa zastrupijo," je v pismu tajvanskemu predsedniku Vincentu Siewu zapisal Seagal. Seagala, ki smatra Tajvan za svojo "duhovno domovino", so k pismu spodbudile fotografije pripadnikov organizacije Ljudje za etično ravnanje z živalmi. Po podatkih Svetovnega društva za zaščito živali s sedežem v Veliki Britaniji velja Tajvan za vodilno državo po krutem ravnanju do potepuških psov.

Slovenija, Italija in Madžarska ustanovile skupno brigado
19. 04. 1998 10.58
Obrambni ministri Slovenije, Italije in Madžarske so včeraj v Vidmu na severu Italije podpisali medvladni sporazum o ustanovitvi tristranske brigade za mirovne operacije z imenom Večnacionalna kopenska sila. Alojz Krapež, Beniamino Andreatta in Gyorgy Keleti so tako formalno potrdili oblikovanje skupne brigade, za kar so se obrambni ministri treh držav načelno dogovorili novembra lani, ko so v Budimpešti sprejeli tudi ustrezno izjavo o nameri. Minister Krapež je poudaril, da bo enota prispevala k mednarodni varnosti in ohranjanju miru v Srednji in Južni Evropi ter na Balkanu, da pa bo tudi omogočila povečanje ravni povezljivosti med oboroženimi silami treh držav, izboljšanje medsebojnega poznavanja in prevzemanje dogovorjenih operativnih postopkov. Izkušnje, pridobljene v tej enoti, bodo za Slovenijo izjemno pomembne pri približevanju zvezi NATO in jih bo s pridom prenašala na Slovensko vojsko, je še poudaril Krapež. Minister in načelnik generalštaba Slovenske vojske, polkovnik Iztok Podbregar, sta si ogledala tudi tristransko poveljniško-štabno vajo Trilog-98, ki bo v okolici Vidma potekala še do 23. aprila.

Nadaljujejo se aktivnosti za pomoč prizadetim v potresu
19. 04. 1998 10.53
Na bovškem območju se nadaljujejo prizadevanja za pomoč prizadetim v potresu. To območje so obiskali predstavniki civilne zaščite iz Celovca in Beljaka, ki so pred dnevi obljubili pomoč v obliki bivalnikov, ter predstavniki odbora slovenskega DZ za infrastrukturo in okolja. Slednji bodo na podlagi videnega skušali z lastnim mnenjem v parlamentu utemeljiti vladni predlog interventnega zakona. Minister za kulturo Jožef Školč je napovedal, da bo v Bovec prišla posebna komisija izvedencev, ki si bo v prihodnjih dneh ogledala, popisala in ocenila škodo vseh prizadetih kulturnih, zgodovinskih in sakralnih objetov. Komisija ministrstev za šolstvo in šport ter za gospodarske dejavnosti pa naj bi ocenila škodo, ki je nastala na šolskih, turističnih in industrijskih objektih.

Rezultati v NBA ligi
18. 04. 1998 12.37
Košarkarji Utah Jazza so sinoči v severnoameriški poklicni košarkarski ligi NBA na gostovanju premagali Phoenix Suns s 102:99 in bodo redni del prvenstva končali na prvem mestu, s tem pa bodo imeli v vseh dvobojih tudi prednost domačega igrišča.

Nemška elektroindustrija si obeta boljše čase
18. 04. 1998 11.52
Po mnenju sekretarja nemške Zveze elektrotehniške in elektroindustrije Wernerja Schmidta naj bi rast proizvodnje nemške elektroindustrije letos znašala od štiri do pet odstotkov. Povpraševanje iz tujine se po njegovih besedah ne zmanjšuje, pa tudi domača naročila se počasi povečujejo. Schmidt je v pogovoru za gospodarski časnik Handelsblatt med drugim menil, da bo do konca leta v elektroindustriji delo našlo še 25.000 do 30.000 ljudi, tako da bi bilo skupno število zaposlenih v tej panogi približno za tri odstotke večje kot konec leta 1997. Tedaj so podjetja zaposlovala približno 850.000 ljudi. Od leta 1991 se je namreč število zaposlenih v elektroindustriji stalno zmanjševalo. Pred sedmimi leti je bilo samo v zahodni Nemčiji v elektroindustriji zaposlenih 1,1 milijona ljudi.

Američani vse več delajo, a so tudi več doma
17. 04. 1998 16.22
Američani v povprečju delajo čedalje dlje, a hkrati tudi več časa preživijo z družino. V zadnjih 20 letih se je število delovnih ur na teden povečalo za 3,5, kar pomeni, da so lani Američani v povprečju delali dobrih 47 ur na teden. Matere se z otroki ukvarjajo povprečno 3,2 ure na dan, očetje pa 2,3 ure, kar je pol ure več kot leta 1977. Med vikendi matere z otroki preživijo osem ur na dan, očetje pa le šest. Strokovnjaki ugotavljajo, da starši z otroki preživijo več časa na račun redkejšega ukvarjanja s hobiji. Kar 63 odstotkov staršev je prepričanih, da preveč delajo, 70 odstotkov pa si jih želi z otroki preživeti več časa.

Leon Štuklej telovadil na Empire State Buildingu
17. 04. 1998 08.36
Najstarejši živeči dobitnik olimpijske medalje Leon Štukelj si je drugi dan obiska New Yorka najprej ogledal stolpnico Empire State Building, kjer je novinarje in spremljevalce razveselil s kratko telovadbo. S stolpnice se je odpravil v New York Athletic Club na novinarsko konferenco in predstavil svoje prve vtise.

Banderas in Griffith bosta posnela zgodbe Garcie Marqueza
16. 04. 1998 08.56
Hollywoodski igralski zakonski par Antonio Banderas in Melanie Griffith se očitno navdušujeta nad kolumbijskim pisateljem Gabrielom Garcio Marquezom. Zakonca nameravata skupaj z neko mehiško filmsko družbo posneti šest še neobjavljenih kratkih zgodb tega Nobelovega nagrajenca. Garcia Marquez si je pridržal pravico, da lahko odkloni scenarista in režiserja, če mu nista povšeči.

Potres poškodoval tudi sakralne in etnološke spomenike
15. 04. 1998 17.09
Predstavniki Uprave RS za kulturno dediščino in ministrstva za kulturo so se včeraj srečali s komisijo škofije Koper in predstavniki občin Kobarid in Bovec ter si ogledali kulturne spomenike v vseh treh občinah zgornjega Posočja, ki jih je v nedeljo prizadel potres. Državni sekretar na ministrstvu za kulturo Silvester Gaberšček je za Slovensko tiskovno agencijo pojasnil, da je od 82 sakralnih spomenikov devet takšnih, ki so nujno potrebni statične sanacije.

Sakiću naj bi sodili v eni od bivših jugoslovanskih republik
14. 04. 1998 09.43
Združene države Amerike so sinoči izrazile željo, da bi nekdanjemu poveljniku koncentracijskega taborišča v Jasenovcu, ustašu Dinku Sakiću, sodili za vojne zločine v eni od držav na ozemlju nekdanje Jugoslavije. "Obtožbe, ki ga bremenijo, so izredno težke in si zaslužijo obravnavo na sodišču," je dejal tiskovni predstavnik State Departmenta James Rubin. Ocenil je, da ima Hrvaška tehten interes, da bi mu sodili na njenem ozemlju. Do sojenja pa bi bile upravičene tudi Slovenija, Srbija in Bosna in Hercegovina, saj je bilo veliko žrtev Jasenovca iz teh držav, je še dejal Rubin.

Veter pihal s hitrostjo 420 kilometrov na uro
12. 04. 1998 11.13
Tornadi, ki so pretekli teden divjali po jugu ZDA, so zahtevali okrog 44 življenj in uničili okrog 2.000 domov. V soboto so se začele prve pogrebne slovesnosti. Najhuje prizadeto je bilo okrožje Jefferson v Alabami, kjer je divjal tornado s hitrostjo 420 kilometrov na uro. Strokovnjaki označujejo tak tornado z oznako F-5, kar je največ po sprejetih jakostnih lestvicah. Strokovnjaki pravijo, da na vsakih tisoč tornadov v ZDA pride le eden z oznako F-5. Njegove posledice so podobne letalskemu bombardiranju. Veter dobesedno trga hiše iz temeljev, dviga do 20 metrov v zrak in jih trešči na tla. Hiše v ZDA so povečini lesene, zaradi česar so še posebej občutljive na divjanje tornadov. Zanesljivega načina za pravočasno opozarjanje pred tornadi za zdaj še ni. Oblasti prebivalcem lahko le priporočijo, da se ob prvih znakih skrijejo v kleti in upajo, da ne bo prišlo do najhujšega. Prizadeta območja je obiskal podpredsednik ZDA Al Gore, ki je obljubil hitro in učinkovito pomoč države pri odpravljanju posledic. Al Gore si je posledice divjanja tornada v Alabami ogledal tudi iz helikopterja in dejal, da kaj takega še ni videl v življenju. Na mestih, kjer so nekoč stale hiše, so ostali le temelji, drevesa so polomljena, od avtomobilov pa so ostali le kupi pločevine. Kljub grozljivim prizorom pa ljudje ostajajo trmasti in so odločeni zgraditi hiše na istih mestih, kjer so zdaj le ruševine.

Ženske trpijo zaradi hujših bolečin kot moški, toda jih bolje prenašajo
12. 04. 1998 10.55
Ženske so bolj občutljive na bolečino kot moški, toda prenašajo jo bolje, hitreje si opomorejo in ne dopuščajo, da bi bolečine vplivale na njihovo razpoloženje, kaže najnovejša ameriška študija, v kateri je sodelovalo 99 žensk in 38 moških, obolelih za artritisom. Raziskave so pokazale, da se ženske pogosteje pritožujejo zaradi bolečin, vandar pa nanje gledajo kot na "poziv za akcijo" t.j. za ukrepe, s katerimi bolečine zmanjšajo oziroma preusmerijo pozornost drugam. Medtem pa se moški raje poslužujejo metode "molči in trpi". Dr. Karen Berkley z univerze v Tallahasseju na Floridi meni, da daje ženskam večja občutljivost na bolečino dolgoročno gledano moč, pomaga jim, da bolečino identificirajo in s tem v zvezi ustrezno ukrepajo. Ponavadi se ženske, ko čutijo, da bodo izposravljene bolečinam (na primer pri porodih in operativnih posegih) ustrezno pripravijo in že vnaprej iščejo rešitve (učijo se tehnik sproščanja ali poiščejo strokovno pomoč). Nasprotno pa moški čakajo in dopuščajo, da jih bolečina "napade" nepripravljene, zato se z njo težje spopadejo. Nekateri strokovnjaki menijo, da naj bi vzroki za to tičali v količini spolnih hormonov estrogena in testosterona pri ženskah oziroma moških.

V Švici davek na vino?
11. 04. 1998 10.38
V Švici razmišljajo, da bi prvič po letu 1937 uvedli davek na vino. Predlog o uvedbi davka na vino je podprla komisija za zdravstvo nacionalnega sveta in če si bo zakonski osnutek zagotovil podporo tudi v ostalih pristojnih telesih, bodo morali Švicarji v prihodnje plačevati od deset rapov do enega franka na liter žlahtne kapljice. Na predlog so se ostro odzvali vinogradniki. Prihodke od "vinskega davka" - za sprejem bi bilo potrebno celo spremeniti ustavo - naj bi po predlogu komisije namenili izključno za zmanjševanje socialnih posledic alkoholizma. Oblasti v Švici ocenjujejo, da omenjeni stroški znašajo več kot 3,5 milijarde mark letno. V Švici sicer že poznajo davek na pivo in žgane pijače.

Razstavo razstav bodo za deset dni zaprli
10. 04. 1998 10.32
Iz Muzeja novejše zgodovine v Cekinovem gradu so sporočili, da bo Razstava razstav - posebna razstava, s katero so povzeli in predstavili pestro in bogato zgodovino svoje ustanove - od 16. do 25. aprila začasno zaprta.

Volk iz gozdov Novosibirska se je rešil iz pasti
10. 04. 1998 09.21
- V gozdovih na območju Novosibirska prebiva nenavadno močan in velik volk, ki se mu je pred kratkim uspelo rešiti iz jeklene pasti, ki ga je zgrabila. Po besedah gozdarjev, česa takega še niso doživeli. Eden izmed gozdarjev je presenečeno ugotovil, da je od pet kilogramov težke pasti, v katero se je volk ujel, ostal le še brezobličen kup železja. Poleg pasti je našel delce volčjih zob, v snegu pa sledove krvi. Nemogoče si je predstavljati, kako se je volku uspelo rešiti jeklenih čeljusti, širokih 2,5 centimetra in debelih pol centimetra.

Nižji stroški posojil pri Novi Ljubljanski banki
09. 04. 1998 17.08
Nova Ljubljanska banka (NLB) je v začetku letošnjega leta občutno znižala obrestne mere za vse vrste posojil občanom, od prvega do zadnjega dne aprila pa znižuje še del stroškov posojil. To so stroški odobritve, zavarovanja in vodenja posojila, ki tik pred podpisom pogodbe o najetju posojila pogosto presenetijo stranke. NLB ne zaračunava stroškov vodenja posojila, višina stroškov odobritve pa je odvisna od načina odplačevanja mesečne obveznosti in od poslovnega sodelovanja z banko. Tako posojilojemalec, ki poravnava mesečne obveznosti prek trajnega naloga na tekočem računu v NLB, plača za odobritev posojila en odstotek od odobrenega zneska. Če plačuje posojilo prek podjetja ali Zavoda za pokojninsko in invalidsko zavarovanje, pa plača 1,5 odstotka od odobrenega zneska. Za vse, ki še niso stranke NLB, stroški odobritve posojila znašajo tri odstotke od odobrenega zneska. V vseh treh primerih sta najnižji in najvišji znesek stroškov odobritve posojila omejena. Nova Ljubljanska banka v sporočilu za javnost poudarja, da bodo za vse posojilojemalce v aprilu stroški odobritve posojila v poslovalnicah NLB še dodatno znižani, in sicer za tisoč tolarjev. Posojilojemalci si lahko znižajo tudi stroške zavarovanja posojila pri zavarovalnici, če vlogi za odobritev predložijo predračun ali že plačan račun, ki ni starejši od 30 dni. Če je posojilo zavarovano z dvema porokoma, stroški zavarovanja seveda odpadejo.

Prekinitev vesoljskega sprehoda, ker je zmanjkalo goriva v napravi za krmiljenje Mira
07. 04. 1998 07.37
V Centru za upravljanje poletov (CUP) v Koroljovu pri Moskvi se je izvedelo, da sta morala kozmonavta Talgat Musabajev in Nikolaj Budarin včeraj predčasno prekiniti vesoljski sprehod, ker je prenehal delovati raketni motor, ki uravnava pravilen nagib orbitalne znanstvene postaje Mir. Motor je prenehal delovati, ker je zmanjkalo raketnega goriva. Gre za prenosno reaktivno napravo (VDU), ki je pritrjena na koncu stolpa Sofora. V CUP so pričakovali, da bo VDU kmalu zmanjkalo goriva; zato je zadnja tovorna vesoljska ladja pripeljala nov VDU, ki je za zdaj še vedno v odseku te ladje, ki ni neprepusten, je za STA povedal predstavnik CUP. Nihče pa si ni mislil, da bo staremu VDU zmanjkalo goriva prav med "sprehodom", razlagajo dogodek v CUP. Osvetljevanje plošč sončnih celic na Miru se je začelo postopoma slabšati. Medtem so v CUP ukazali kozmonavtoma, naj se takoj vrneta v postajo. To sta tudi storila, in že včeraj ob 18.30 po srednjeevropskem času so začeli nagib Mira krmiliti s pomočjo motorjev na modulu Priroda. Tako so razmeroma hitro zopet izboljšali osvetljenost sončnih celic kar je pomembno za pridobivanje električne energije. Kaže, da ameriški vesoljec, ki je bil ves čas v Miru, sam ni mogel ali znal vključiti motorjev Prirode.

Ruski vojni plen obsega 200.000 umetnin
06. 04. 1998 17.36
Vojni plen, ki ga je Rdeča armada zaplenila v hitlerjevski Nemčiji in ga je ruski parlament razglasil za rusko last, obsega 200.000 umetnin, med njimi slaven Priamov zaklad, ki so ga izkopali v bližini domnevne Troje, pa tudi dva milijona redkih knjig in 3-kilometrski arhiv. Umetnine niso bile zaplenjene le v Nemčiji, ampak tudi v Avstriji, na Madžarskem, v Bolgariji, na Finskem in v Romuniji. Trojansko zlato pa je najdragocenejši predmet iz zbirke umetnin, ki jo je sovjetska armada zaplenila v porušeni Nemčiji, za katere si Nemčija prizadeva že od leta 1991. Bonn že več let zahteva vrnitev unikatnih del, med njimi dveh biblij, zaseženih v Leipzigu, ki ju je natiskal Gutenberg, in prestižno knjižnico iz Gothe. Priamov zaklad iz tretjega tisočletja pr.n. št., ki ga je nemški arheolog Heinrich Schliemann izkopal leta 1873 v Hissarliku v Turčiji, je Rdeča armada zaplenila v Berlinu leta 1945. Moskva je do leta 1993 zanikala, da bi imela ta zaklad, v katerem je 260 diademov, ogrlic, zapestnic in drugih kosov nakita, nakar ga je moskovski muzej Puškin leta 1996 razstavil. Rusija je leta 1995 razstavila tudi platna Cranacha, Goye, Renoirja, Maneta in Degasa ter risbe Duererja, Holbeina, Mantegne, Rembrandta in Watteauja, ki so jih strokovnjaki razglasili za izginule med II. svetovno vojno.

Slepi potnik - kača na letalu
06. 04. 1998 08.57
Kljub dejstvu, da letalska družba El Al slovi po strogi varnosti, se je nezaželenemu potniku minuli teden uspelo vkrcati na letalo, ki je letelo na progi Muenchen - Tel Aviv.

Galerija Uffizi odslej ponuja tudi kavarno
04. 04. 1998 10.59
V enem od najbogatejših in najbolj obiskanih muzejev, galeriji Uffizi v Firencah, si odslej obiskovalci lahko odpočijejo ob skodelici kave. Pred dnevi so namreč mestni predstavniki otvorili prvo kavarno v palači Uffizi. To pa je le zadnji v nizu znakov mini-revolucije v italijanskih muzejih v zadnjih nekaj letih. Med drugim so muzeji odprti dlje, galerije, ki so bile dolgo zaprte, so znova odprli, v galeriji Ufizzi pa so že pred časom uvedli možnost rezervacije vstopnic po telefonu, da bi se tako izognili dolgim čakalnim vrstam.

Sadako Ogata išče regionalno strategijo za rešitev problema beguncev iz BiH
03. 04. 1998 17.26
Na obisku v Sloveniji je visoka komisarka Združenih narodov za begunce Sadako Ogata, ki se je z zunanjim ministrom Borisom Frlecem danes pogovarjala predvsem o problemu beguncev iz Bosne in Hercegovine. Ogata, ki je v Sloveniji začela turnejo po državah, nastalih na območju nekdanje Jugoslavije, je napovedala, da želi poiskati "regionalno strategijo" za rešitev problema beguncev na območju. Minister Frlec se je v izjavi za javnost po pogovorih gostji zahvalil za pomoč njenega urada pri reševanju begunske problematike v Sloveniji. Povedal je, da je v Sloveniji trenutno okoli 4400 beguncev iz BiH, med njimi pa je okoli 800 takih, ki bi se znotraj predvidenih mehanizmov lahko vrnili na območja, kjer njihova narodnost predstavlja večino, 3600 pa je takih, katerim je vlada na včerajšnji seji podaljšala dovoljenje za začasno bivanje v Sloveniji do konca junija 1999. Skupaj z Visokim komisariatom ZN za begunce (UNHCR) si bo Slovenija po Frlečevih besedah prizadevala za vrnitev teh beguncev v domovino in s tem za normalizacijo stanja v BiH.

Vicenza in Stuttgart v minimalni prednosti
03. 04. 1998 12.00
V četrtek sta bili odigrani prvi tekmi polfinala nogometnega pokala pokalnih zmagovalcev. Vicenza je na svojem štadionu z golom Lamberta Zaulija premagala angleški Chelsea, Stuttgart pa je prav tako doma z 2:1 premagal Lokomotivo iz Moskve. Zmagoviti gol je v zadnji minuti dosegel Fredi Bobic.

Ameriški in ruski odposlanec o ciprskem vprašanju
03. 04. 1998 10.54
Ciprsko prestolnico sta v četrtek obiskala posebni ruski odposlanec za Ciper Vladimir Čijov ter koordinator za Ciper ameriškega zunanjega ministrstva Thomas Miller, ki sta se z voditeljem turške skupnosti na Cipru Raufom Denktašem na ločenih pogovorih pogovarjala o razmerah na razdeljenem otoku. Medtem ko je po pogovorih Čijov izjavil, da v zvezi z Denktaševimi zahtevami o priznanju samooklicane turške republike Ciper "ni optimist", pa je Miller razmere ocenil kot "zelo resne".

Mali Bill srečal velikega soimenjaka
03. 04. 1998 10.31
6-letnemu Senegalcu Billu Clintonu so se uresničile sanje: spoznal je svojega slavnega soimenjaka, ameriškega predsednika, ki se je moral močno skloniti, da je dečku lahko stisnil roko. Bill Clinton Jr. Diack - to je dečkovo polno ime - se je rodil v neki vasici na severu Senegala 28. oktobra 1992, krstili pa so ga prav na dan, ko je bil Bill Clinton izvoljen za predsednika ZDA. Fantičkov oče, goreč privrženec demokratskega kandidata, se je odločil, da sina poimenuje po njem.