da si

Na OI tudi lokostrelski biatlon?
03. 03. 1998 19.08
Mednarodni olimpijski komite si prizadeva povečati število športnih panog na zimskih olimpijskih igrah. Kot kaže, bodo na svoj račun prišli ljubitelji lokostrelstva. Mednarodni zvezi za biatlon in lokostrelstvo sta namreč v torek začeli z dogovori, da bi lokostrelski biatlon uvrstili pod okrilje IBU in ga organizirali tudi na velikih tekmovanjih. Lokostrelski biatlon, kombinacija smučarskega teka in streljanja z lokom, sicer prirejajo že nekaj let, a doslej brez podpore IBU.

Kovinotehna bo z ameriškim partnerjem povečevala prodajo
03. 03. 1998 16.56
V trgovski družbi Kovinotehna so po predhodnih podatkih lani prodali za 407 milijonov nemških mark izdelkov, kar je realno za osem odstotkov več kot predlani, dobiček pa je znašal 77 milijonov tolarjev, je na današnji tiskovni konferenci dejala Milena Sedovnik, članica uprave za ekonomiko in kadre.

Irak nima več orožja za množično uničevanje
03. 03. 1998 10.22
Iraški podpredsednik Tarek Aziz je za CNN dejal, da njegova država nima več orožja za množično uničevanje, zato bi morali ZN odpraviti sankcije proti Bagdadu. Aziz je tudi pojasnil, da se v Iraku ne bojijo ameriškega napada, ter da si želijo normalnih odnosov z ZDA in Veliko Britanijo.

Cena Opecove nafte znova padla
03. 03. 1998 09.10
Nafta Organizacije držav izvoznic nafte (OPEC) se je znova pocenila. Kot so sporočili s sedeža Opeca na Dunaju, je cena sodčka nafte (159 litrov) minuli teden znašala 12,73 dolarja. Teden poprej je bilo treba za sodček črnega zlata odšteti 13,27 dolarja. Februarja je bilo treba v povprečju odšteti 13,46 dolarja za sodček, medtem ko je v enakem obdobju lani stal kar 18,68 dolarja. Opec si prizadeva, da bi se cena ustalila pri 21 dolarjih za sodček.

Moški iz emancipiranega Singapura si iščejo neveste na Kitajskem
03. 03. 1998 09.06
"Želim si le žensko, ki bo lahko skrbela zame in za mamo, ki bo varčna in ne bo materialistična. Mislim, da ženske iz Singapura niso sposobne izpolniti teh pričakovanj," je 40-letni singapurski inženir Lim Poh Eng odgovoril na vprašanje, zakaj si išče nevesto na Kitajskem. S pomočjo visoko izobraženih in elegantno oblečenih singapurskih žensk, ki ne zaslužijo malo in si tudi same prizadevajo za uspešnost v poklicnem življenju, se je ta bogata država v zadnjih treh desetletjih spremenila v enega najbolj emancipiranih območij v Aziji. Vendar je za singapurske moške, ki si od zakona obetajo tradicionalne vrednote, skupno življenje z rojakinjami ravno zato težko izvedljivo. V zadnjih nekaj letih je vlada ustanovila celo ženitne posredovalnice za vzpostavljanje stikov med visoko izobraženimi ter poklicno aktivnimi ženskami in moškimi. Zdaj pa se je tržišče razširilo in moški del singapurskega prebivalstva si lahko boljšo polovico, ki ji je mar za tradicionalne vrednote, poišče tudi na Kitajskem. "Ženske na Kitajskem so ponavadi manj zahtevne in ne moti jih, če so moški precej starejši od njih. Želijo si le nekoga s trdnim finančnim položajem - moškega, s katerim je moč živeti. Ne delajo težav zaradi videza ali starosti," je povedal predstavnik ene ženitnih posredovalnic. Njihovih uslug se najpogosteje poslužujejo moški med 30. in 40. letom starosti. Da lahko z morebitno bodočo nevesto preživijo nekaj dni na Kitajskem in jo vsaj malce bolje spoznajo, morajo agenciji plačati 1250 ameriških dolarjev.

Halonen: Slovenija naj se pripravi na vstop v EU
02. 03. 1998 18.27
Slovenski zunanji minister Boris Frlec in njegova finska kolegica Tarja Halonen sta danes v Ljubljani razpravljala o dvostranskih odnosih med državama, izkušnjah Finske pri vstopu v EU ter obrambnih zavezništvih, predvsem Zahodnoevropski uniji in programu zveze NATO Partnerstvo za mir. Dvodnevni uradni obisk Halonenove, med katerim se je sestala z najvišjimi slovenskimi predstavniki, je prvi obisk kakega finskega zunanjega ministra v Sloveniji.

Philadelphija srečen kraj za Samprasa
02. 03. 1998 10.51
Najboljši teniški igralec na svetu Američan Pete Sampras je z zmago v finalu ATP turnirja v Philadelphiji osvojil svoj prvi letošnji naslov in napovedal, da še nekaj časa ne bo prepustil prvega mesta na računalniški lestvici. V finalu je premagal Šveda Thomasa Enqvista s 7:5 in 7:6 (3).

Lek: Kitajsko tržišče je velika priložnost
28. 02. 1998 12.20
Po prepričanju Igorja Kovača, direktorja področja Države v razvoju (DVR) v farmacevtski družbi Lek, kitajski trg nudi neslutene možnosti, ki bi jih moral Lek čimbolje izkoristiti. Že od lani potekajo pogovori s kitajskim farmacevtskim podjetjem Haimen o ustanovitvi skupnega mešanega podjetja za proizvodnjo farmacevtskih surovin in izdelkov, ki naj bi ga zgradili na Kitajskem. Kot je v pogovoru za Lekov časopis Kolektiv povedal Kovač, naj bi končno dovoljenje za skupni projekt, ki je trenutno v fazi priprave možnostne študije, predvidoma dobili do konca leta. Če bo projekt ostal v zdajšnjem obsegu, naj bi tovarno zgradili v dveh letih, leta 2001 pa naj bi stekla poskusna proizvodnja. "Med vsemi državami v razvoju je Kitajska gotovo tista država, katere potencial smo najmanj izkoristili. Glede na to, da podjetje potrebuje rast, smo ugotovili, da je Kitajska država, za katero si ne moremo privoščiti, da nas tam ne bi bilo," je med drugim pojasnil Kovač. Dodal je, da pa bo s projektom potrebno povezati še cel kup ostalih komercialnih dejavnosti, da bi lahko v celoti izkoristili potencial te azijske države.

Bolgarija si prizadeva za italijansko podporo pri vstopu v NATO
27. 02. 1998 17.22
Bolgarski obrambni minister Georgij Ananijev, ki je na obisku v Rimu, se je danes sestal z italijanskim kolego Beniaminom Andreatto, s katerim se je pogovarjal o bolgarskih prizadevanjih za vstop v NATO. Med pogovori je Andreatta poudaril, da sprejem Bolgarije v NATO sovpada z interesi Italije, ki se zavzema za uravnoteženo širitev zveze tako proti vzhodu kot tudi proti jugu. Ministra sta se prav tako dogovorila, da se bo odslej več bolgarskih vojaških častnikov urilo v italijanskih vojaških šolah, govorila pa sta tudi o možnostih za skupno vojaško vajo.

Kako poslovati z Veliko Britanijo
26. 02. 1998 17.09
Slovenija ni dovolj prepoznavna dežela v Veliki Britaniji, zato si mora prizadevati za oblikovanje in promocijo takšne identitete, da je britanska podjetja ne bi več zamenjevala s Slovaško ali s kakšno drugo državo, in da je ne bi več povezovala z nekdanjo skupno državo. Tako se glasi ena izmed ugotovitev današnjega posveta z naslovom "Kako poslovati z Veliko Britanijo", ki ga je pripravila Gospodarska zbornica Slovenije. Na posvetu pod pokroviteljstvom SKB banke so posebno pozornost namenili tudi medbančnemu poslovanju, zavarovanju in financiranju slovenskega izvoza in praktičnim izkušnjam za pospešitev gospodarskega sodelovanja med Slovenijo in Veliko Britanijo.

Courier se vrača
26. 02. 1998 10.03
Prvi lopar sveta Američan Pete Sampras je v 2. krogu ATP turnirja v Philadelphiji (nagradni sklad 715.000 dolarjev) premagal Italijana Andrea Gaudenzia s 7:6 in 6:3. Uspešen je bil tudi njegov rojak in nekdanji prvi igralec na svetu Jim Courier, ki je dobil prvi dvoboj od sredine oktobra lani. S 6:7, 6:4 in 6:4 je premagal domžalskega znanca Norvežana Christiana Ruuda.

Slovenski ponudniki internet storitev ustanovili svojo sekcijo
25. 02. 1998 12.11
V okviru Združenja za računalništvo in informatiko pri Gospodarski zbornici Slovenije so ustanovili sekcijo slovenskih ponudnikov internet storitev SISPA. Člani sekcije bodo skrbeli za uresničevanje skupnih ciljev in enotno ter tvorno nastopali v dialogu z zakonodajnimi in drugimi državnimi organi na področju regulacije interneta. Ena glavnih nalog sekcije bo spodbujanje hitrejšega razvoja informacijske družbe v Sloveniji, posebej uporabe interneta. Med ostalimi nalogami si bo sekcija prizadevala tudi za zagotavljanje enakomernega razvoja trga storitev dostopa do interneta in vseh spremljajočih storitev ter visoko stopnje konkurence na tem področju, kar je predstavlja ključni element nadaljnjega razvoja področja. Prav tako se bo zavzemala za poglabljanje sodelovanja med ponudniki internet storitev pri nas in visok nivo kvalitete storitev, za uveljavljanje in oblikovanje priporočil za delovanje svojih članov ter sodelovanje s sorodnimi tujimi združenji in organizacijami.

Dan odprtih vrat Ljubljanske borze
24. 02. 1998 13.28
Ljubljanska borza vrednostnih papirjev pripravlja v petek, 27. februarja 4. dan odprtih vrat Ljubljanske borze. Od 10h do 12h so pripravili dve enourni predavanji o organizaciji in poslovanju Ljubljanske borze d.d. Medtem si bodo obiskovalci lahko v živo ogledali elektronsko trgovanje z delnicami in obveznicami preko BIS. Večje organizirane skupine naprošajo, da se predhodno najavijo na telefonski številki 061/171 02 11.

Jasuši Akaši - vodja Centra za mir
24. 02. 1998 10.05
Župan Hiroišme Takaši Hiraoka je sporočil, da je nekdanjega pomočnika generalnega sekretarja ZN Jasušija Akašija imenoval za vodjo novega Centra za mir, ki bo imel sedež v tem japonskem mestu. Center bodo odprli aprila in bo del univerze v Hirošimi, prizadeval pa si bo za zmanjšanje količine jedrskega orožja na svetu. Akaši je do lani deloval v ZN, med drugim pa je bil posebni odposlanec za nekdanjo Jugoslavijo.

Je bila iraška kriza sinoči rešena?
23. 02. 1998 10.57
Ruski predsednik Boris Jelcin je po včerajšnjih pogovorih v Bagdadu med generalnim sekretarjem ZN Kofijem Annanom in iraškim predsednikom Sadamom Huseinom dejal, da je bila iraška kriza "sinoči praktično rešena". Husein je povedal, kar je imel povedati, je dodal Jelcin.

Lewinskyjeva bo zanikala razmerje s predsednikom
23. 02. 1998 09.16
Domnevna predsednikova ljubica Monica Lewinsky bo po besedah njenega odvetnika Williama Ginsburga zanikala ljubezensko razmerje z Billom Clintonom. Ginsburg je v pogovoru za ameriško tv-mrežo NBC v nedeljo dejal, da bo njegova varovanka, ko bo poklicana pred veliko poroto, povedala isto kot januarja, ko je morala odgovarjati na vprašanja odvetnikov Paule Jones v njeni tožbi zaradi domnevnega spolnega nadlegovanja.

Združitve norveškega in švedskega telefonskega podjetja ne bo
21. 02. 1998 10.45
Predstavniki švedskega telefonskega podjetja Telia in norveškega telefonskega velikana Telenor so zanikali govorice o bližnji združitvi. Med pogajanji telefonskih družb, ki sta v lasti švedske in norveške države, je prišlo do nepremostljivih razlik, zaradi katerih so načrtovano združitev, s katero sta družbi nameravali utrditi svoj konkurenčni položaj, odpovedali. Najbolj se je zataknilo pri odločitvi o kraju družbinega sedeža in narodnosti direktorja podjetja, saj sta si obe strani želeli, da bi bil državljan njihove države.

ZDA naj se ne vmešavajo v Annanovo mirovno misijo
21. 02. 1998 10.30
Irak je Združene države danes pozval, naj se ne vmešavajo v mirovno misijo generalnega sekretarja Združenih narodov Kofija Annana med obiskom v Bagdadu. Kot je poročal vladni časnik Al-Jumhouriya, se iraška vlada boji, da bo vsak mirovni sporazum, ki bi ga Annan sklenil z Irakom, neuspešen, če ne bo zadovoljil Washingtona. Združene države so že poprej opozorile, da si pridržujejo pravico zavrniti kompromisni predlog, ki bi ga predlagal Annan, in enostransko napasti Irak, da bi uničile zaloge kemičnega in biološkega orožja v tej državi.

Svetel zgled venezuelskega predsednika
21. 02. 1998 10.21
Ob rastočih cenah nafte se je venezuelski predsednik Rafael Caldera odločil za nenavaden korak. Meni namreč, da si mora vlada zatisniti pasove, in začel bo pri svojem lastnem. Kot pravi, bo svojo plačo letos zmanjšal za 10 odstotkov, isto pa bo zahteval od članov vlade in 4000 drugih najvišjih javnih uslužbencev. Caldera trenutno zasluži 950.000 bolivarjev (1845 dolarjev) na mesec, ministri pa 890.000 bolivarjev (1730 dolarjev). Inflacija, ki naj bi letos dosegla najmanj 25 odstotkov, bo dodatno oklestila njihove plače. Zaradi zmanjšanja funkcionarskih plač bo vlada prihranila okoli 10 milijonov dolarjev.

Po čem si zapomniti olimpijske igre v Naganu?
20. 02. 1998 16.44
Osemnajste zimske olimpijske igre si bo večina zapomnila po dveh stvareh. Najprej, po vremenu, ki je zrlo živce vseh, tako nastopajočih, kot novinarjev, gledalcev in drugih. Tisti, ki smo bili že prej na nekaterih olimpijskih igrah, se taksnega vremena pravzaprav ne spomnimo. Že res, da so bile posamične tekme prestavljene tudi že prej, toda taksne odvisnosti od vremena že dolgo ni bilo. Vse bi bilo v redu, če bi tekmo prestavili in jo potem v prestavljenem vremenu tudi opravili. Tu na Japonskem pa je bilo takole: pogled skozi okno kaze na sonce. In čez 5 minut: pogled skozi okno kaze dež. In čez 5 minut: pogled skozi okno kaze sneg. In tako je slo kar iz dneva v dan. Druga stvar, ki bo ostala v spominu okoli 8000 novinarjev iz vsega sveta pa je japonski "red". Prve dni olimpijskih iger nisi mogel praktično nikamor, ne da bi popreje vsaj 10-krat pokazal ustrezno akreditacijo oziroma ustrezno dovoljenje. Japonci so bili sicer vedno zelo vljudni, se neprestano klanjali (pravi čudež je, da jih ima se toliko pokončno držo), toda popustili niso niti za ped. V ilustracijo tega, samo en primer. Včeraj, ko smo se vozili iz Yakebitaija, kjer je bil ženski slalom, je bil cel novinarski avtobus namenjen na parkirišče pred hotelom South Prince, kjer smo imeli avtomobile. Toda, japonski šofer je imel na svojem razporedu napisano: East Prince-South Prince. In nič ni pomagalo, da je cel avtobus vpil in kričal, da je 15-minutna vožnja proti East Prince hotelu nepotrebna. Šofer se je mirno nekajkrat priklonil in nas nato odpeljal po svojem (!) voznem redu, pa čeprav niti en sam novinar ni bil namenjen v kraj njegovega prvega postanka. Prav zanimivo pa je, ko se primeri karkoli izven "voznega reda". Tedaj Japonci ne znajo reagirati in so popolnoma izgubljeni. Več kot očitno je njihovo popolno pomanjkanje reagirati v novih, nepredvidenih okoliščinah. Toda, taksni pač so, to je del njihove zgodovinske in kulturne dediščine in zelo, zelo težko jih kaj odvrne, da ne stopajo po ustaljenih poteh. Za obiskovalca iz Evrope gotovo ostajajo Japonci uganka. Sama športna dogajanja so seveda tudi zanimiva. Niso pa na Japonskem tako spektakularna, kot so bila denimo pred štirimi leti v Lillehammerju na Norveškem. Norvežani so morda celo najbolj športen narod na svetu in v tem jim Japonci niso kos. Tudi v Naganu in okolici (večina zunanjih tekmovališč je oddaljenih skoraj 2 uri vožnje) je bilo veliko gledalcev, tako kot v Lillehammerju. Je pa ena, bistvena razlika. Na Norveškem so ljudje brez izjeme prihajali na tekmovanja spontano, tu na Japonskem pa je navzlic njihovi prisrčnosti le čutiti, da jih je bilo lepo število na tekmovanja "poslanih". Toda, kot sem že zapisal; vedno je potrebno imeti v glavi azijski in evropski način mišljenja in življenja! Ta dva pa sta včasih tako različna kot dan in noč. Sami tekmovalni objekti so, tako kot se za visoko tehnološko razvito državo spodobi, dobro ali celo odlično pripravljeni. Japonci so se res potrudili in naredili vse, da bi si njihove-18-te zimske olimpijske igre ostale v večnem spominu. Tisto, kar je fasciniralo mene in po čemer si jih bom tudi zapomnil pa je poudarek na vlogi otrok. Taksnega poudarka generacijam, ki prihajajo se ni bilo. Kot vemo, pa je potrebno z vzgojo in pridobijanjem pravih vrednot začeti zgodaj. In Japonci se tega zavedajo. O samih športnih tekmovanjih in deležu slovenskih športnikov pred koncem iger ne bi govoril. O tem spregovoriti bo pravi čas, ko bo konec zadnje tekme.

Delegacija USAID v Podgorici
19. 02. 1998 18.28
V Črni Gori je danes šestčlanska ameriška delegacija za mednarodni razvoj (USAID), ki naj bi v Podgorici kmalu odprla svoje predstavništvo, so danes poročali jugoslovanski mediji.

Kanadčan Sakic zapušča Nagano
19. 02. 1998 12.49
Kanadski hokejist Joe Sakic bo moral predčasno zapustiti olimpijske igre v Naganu. Srednji napadalec, ki v severnoameriški profesionalni hokejski ligi letno zasluži 17 milijonov dolarjev, si je v sredini četrtfinalni tekmi s Kazahstanom poškodoval desno koleno, tako da tri do štiri tedne ne bo mogel igrati.

Adidas pridobil 97 odstotkov delnic Salomona
19. 02. 1998 08.44
Nemški proizvajalec športne opreme Adidas je pridobil več kot 95 odstotkov delniškega kapitala francoskega podjetja Salomon, sporočajo predstavniki omenjenega podjetja. S tem si je na podlagi francoskih zakonov pridobil pravico, da ob primerni odškodnini izplača tudi preostale delničarje, kar do omenjeno podjetje tudi storilo. Nakup proizvajalca zimsko športne opreme Salomona je največji Adidasov prevzem v njegovi dolgoletni zgodovini. Adidas si je 58 odstotkov delnic pridobil na podlagi javne ponudbe, kjer je za delnico ponudil 521 frankov, preostalih 39 odstotkov pa je predhodno odkupil od Salomonovega družinskega holdinga.

Čisti zobje ščitijo pred infarktom
19. 02. 1998 08.14
Da bi preprečili srčni infarkt, morate telovaditi, uživati zdravo prehrano, zlasti pa je pomembno, da si redno čistite zobe, sporočajo ameriški strokovnjaki z univerze v Minessoti. V zobnih oblogah naj bi namreč odkrili bakterije, ki povzročajo kopičenje krvnih ploščic, kar je prvi korak pri nastanku strdkov, ki lahko povzročijo srčno ali možgansko kap. Bakterije preko obolelih dlesni zlahka preidejo v kri. Ameriški raziskovalci so do omenjenega odkritja prišli na podlagi poskusov na zajcih. Pri živalih, ki so jim vbrizgali klice iz umazanih in obolelih dlesni, med katerimi so bile tudi bakterije Streptokokus in Porfiromonas, so opazili kopičenje krvnih ploščic, motnje v srčnem ritmu ter pospešeno dihanje. Ugotovili so, da te učinke povzročajo samo bakterije, ki vsebujejo beljakovino PAAP, ki jo povezujejo s kopičenjem krvnih ploščic.

Biki počistili v svoji hiši
18. 02. 1998 16.48
Biki iz Chicaga so zopet na prvem mestu centralne skupine severnoameriške poklicne košarkarske lige NBA. V neposrednem boju za prvo mesto je namreč Michael Jordan Indiani Pacers "nasul" 27 točk in s tem sijajno praznoval svoj 35. rojstni dan. Pri gostih je spet blestel Reggie Miller, vendar tudi njegovih 34 točk tokrat ni bilo dovolj, da bi varovanci legendarnega Larryja Birda še naprej obvladovali vzhod. V začetni peterki "bikov" znova ni bilo Denisa "Črva" Rodmana, ki pa si je v nadeljevanju navkljub temu priboril kar 13 žog ter potrdil svoj sloves najboljšega skakalca v ligi.

Končan obisk danske parlamentarne delegacije v Sloveniji
18. 02. 1998 15.49
Izkušnje Danske po 25- letnem članstvu te države v Evropski uniji (EU) so za Slovenijo izredno dragocene, saj je to država, ki si je znala izboriti svoj prostor in zavarovati svoje interese v okviru EU, je na novinarski konferenci ob koncu prvega uradnega dvodnevnega obiska delegacije danskega parlamentarnega odbora za zunanjo politiko poudaril predsednik odbora DZ za mednarodne odnose Jelko Kacin. Kot gostitelj je izrazil veselje, da je do obiska prišlo v trenutku, ko Slovenija začenja pogajanja o polnopravnem članstvu v EU, saj vsak tak obisk veliko prispeva k razblinjaju strahov v zvezi z EU.

Annan v petek v Bagdad
18. 02. 1998 09.58
Generalni sekretar OZN Kofi Annan bo v petek dopotoval v Bagdad, kjer bo skušal prepričati iraške oblasti, da privolijo v nemoteno delo mednarodnih inšpektorjev za nadzor nad uničenjem orožja za množično uničevanje (UNSCOM). Annan se je v torek pozno popoldne v New Yorku še enkrat sestal s predstavniki držav petih stalnih članic Varnostnega sveta in tokrat dobil podporo za posredovanje v krizi. Ruski in francoski diplomati so v zadnjih dneh od generalnega sekretarja zahtevali, naj odpotuje v Irak in se pogovori s tamkajšnjim vodstvom, ki si Annanovega obiska prav tako zelo želi, saj pomeni zadnjo možnost za mirno rešitev krize.

Ameriške hokejistke prve olimpijske zmagovalke
17. 02. 1998 15.38
Ameriške hokejistke z današnjo zmago niso osvojile le prve olimpijske kolajne v hokeju za ženske, temveč so končale tudi večletno prevlado kanadskih hokejistk, ki so od leta 1990 dalje dobile vsa štiri svetovna ženska prvenstva v hokeju na ledu. Američanke so tekmo začele s poletom, ki jim ga je dala zmaga nad Kanadčankami v predtekmovanju, za cilj pa so si postavile končati sedemletno kanadsko kraljevanje v ženskem hokeju ter se znebiti slovesa večno drugih. S tem v mislih je vratarka Sarah Tueting z izjemo enega ubranila vse kanadske napade na ameriški gol, tako da so Američanke dale tri gole, dobile pa le enega.

Minister Turnšek bo svojo odločitev sporočil predvidoma konec tedna
17. 02. 1998 13.17
Obrambni minister Tit Turnšek bo svojo odločitev o morebitnem odstopu s te funkcije predvidoma sporočil konec tedna.

Danska obljublja pomoč pri vključevanju v Evropsko unijo
17. 02. 1998 12.15
Državna sekretarka za ekonomske odnose s tujino Vojka Ravbar se je danes v Ljubljani sestala z danskim veleposlanikom na Dunaju Henrikom Woehlkom. Največjo pozornost sta sogovornika namenila slovenskim pripravam na začetek pogajanj za vstop v Evropsko unijo (EU) ter nadaljnim aktivnostim, ki bi pripomogle k povečanju medsebojnega gospodarskega sodelovanja.