da

Turčija zavrnila povabilo na večerjo
12. 12. 1997 13.20
Turška vlada je zavrnila povabilo Evropske unije, naj se v soboto zvečer, ob zaključku dvodnevnega vrha EU v Luxembourgu, udeleži večerje z unijinimi voditelji. Turčija vabilo zavrača, ker še vedno ni dobila zagotovila, da ji bo vrh odprl pot za njeno približevanje uniji. Največja ovira pri tem je Grčija, ki kakršnokoli približevanje Ankare Bruslju pogojuje z reševanjem ciprskega vprašanja in dvostranskih ozemeljskih sporov v Egejskem morju.

Stavka kontrolorjev letenja
12. 12. 1997 11.49
Zaposleni v upravi za zračno plovbo so, kot so napovedali, začeli ob 11. uri stavkati. Pred začetkom stavke so imeli še zbor delavcev. Stavko sta organizirala sindikat operativnih delavcev sistema kontrole letenja (SSKL) in sindikat aeronavtičnih, informacijskih in tehničnih služb (SAITS).

Šibek potres na območju Vojskega
12. 12. 1997 11.07
Seizmografi Observatorija na Golovcu so zjutraj ob 02.28 zaznali šibek potresni sunek iz oddaljenosti 65 kilometrov zahodno od Ljubljane. Epicenter potresa je bil na območju Lokovca, vzhodno od Banjščic, njegova lokalna magnituda pa je bila 2,6.

ZDA odstranjujejo mine na Kubi
12. 12. 1997 10.52
Ameriška vojska je od leta 1996 odstranila tri četrtine protipehotnih min z območja ameriškega pomorskega oporišča Guatanamo Bay na Kubi, so sporočili iz Pentagona.

Kritike zaradi turških vojaških preletov
12. 12. 1997 09.55
ZDA so včeraj kritizirale Turčijo zaradi provokativnih poletov nad Egejskim morjem v bližini grške obale in jih ocenile kot nepotrebne incidente, ki povzročajo napetost med obema državama. Po besedah predstavnika State Departmenta Jamesa Foleya so poleti turških letal nad severozahodnim Egejem - navkljub dejstvu, da so bili izvedeni v mednarodnem zračnem prostoru - "provokativni in povsem nepotrebni".

Kitajska in ZDA o vojaškem sodelovanju
12. 12. 1997 09.51
Združene države Amerike in Kitajska sta včeraj začeli prva obrambno-politična posvetovanja. Ameriški državni sekretar Walter Slocombe se je v Washingtonu sestal z namestnikom poveljnika kitajskega generalštaba generalpodpolkovnikom Xiong Guangkaijem. Tiskovni predstavnik Pentagona Kenneth Bacon je povedal, da so na dnevnem redu dvodnevnih posvetovanj globalna in regionalna varnostna vprašanja, izmenjava informacij o človekoljubnih akcijah in program vojaških stikov v prihodnjem letu.

Uvedba finančne policije v Bolgariji
12. 12. 1997 09.48
V Bolgariji bo najkasneje do sredine prihodnjega leta začela delovati enota finančne policije. Novico je sporočil predsednik bolgarske vlade Ivan Kostov, zadevo pa pojasnil s tem, da je boj proti korupciji obenem z reformo državne uprave prednostna naloga njegove vlade. Šele po uspehu na teh področjih bo mogoče pozornost posvetiti še privatizaciji. Vladnemu predlogu nasprotujejo socialisti, ki trdijo, da Kostov poskuša vnovič vzpostaviti policijsko državo. Z istim argumentom zavračajo predlog vlade, da parlament ustanovi stalni odbor za boj proti organiziranemu kriminalu.

Danes odpovedan ženski veleslalom
12. 12. 1997 09.35
Prireditelji in komisija Mednarodne smučarske zveze (FIS) so se odločili, da današnjega ženskega veleslaloma za svetovni pokal v Val dIseru, ki bi se moral pričeti s prvo vožnjo ob 10. uri, ne bo. V vrhnjem delu proge je zapadlo 40 centimetrov snega, v spodnjem pa 20, zato proge niso mogli pripraviti. V Val dIseru so morali v četrtek že odpovedati superveleslalom.

Hitler še vedno častni meščan mesta Karlovy Vary
12. 12. 1997 08.49
Adolf Hitler je še vedno častni meščan češkega zdraviliškega mesta Karlovy Vary. Častni naslov so mu podelili ob zasedbi češkega obmejnega območja leta 1938. Kot je sredi tedna povedal namestnik karlovarskega župana Zdenek Musil, mesto ne razmišlja o tem, da bi nacističnemu diktatorju naziv odvzelo. Tudi to je namreč del zgodovine mesta v dvajsetem stoletju. Poleg tega bi bil odvzem naslova častnega meščana zgolj formalnost.

Tudi živali so pozimi občutljive za prehlad
12. 12. 1997 08.26
Mrzlo in vlažno vreme, dež in sneg ne povzročajo prehlada samo pri človeku. Tudi psi in mačke so pozimi bolj kot ponavadi občutljivi za bolezni. Obrambni sistem štirinožcev lahko njihovi lastniki - po posvetu z živinozdravnikom - okrepijo z vitamini ali homeopatskimi kapljicami. Vendar pa v nobenem primeru živali ne smejo dobiti zdravil, ki jih jemljejo ljudje, saj bi bile tablete iz domače lekarne za majhne ljubljence že v manjših količinah smrtno nevarne. Največja nevarnost za domače živali naj bi bil v mrzlih mesecih prehlad. Kdor gre s svojim psom na sprehod, ga mora nato dobro otreti. Enako velja za mačke, ki so še posebej občutljive, da se nalezejo revme. V primeru, da hišni ljubljenček vseeno stakne prehlad, strokovnjaki priporočajo inhaliranje pare kamiličnega čaja.

65 odstotkov Britancev podpira kraljico
12. 12. 1997 08.18
Velika večina Britancev, kar 65 odstotkov, želi, da kraljica Elizabeta II. še vnaprej ostane na prestolu ter nasprotuje temu, da bi se odpovedala prestolu v korist sina Charlesa. Nedavna anketa v britanskem Daily Telegraphu je pokazala, da je kraljica, ki je doživela ostre kritike ob smrti princese Diane, pri Britancih ponovno pridobila naklonjenost, še zlasti po nedavni zlati obletnici. Tudi princ Charles, ki se je zadnje tedne v javnosti kazal kot moderna in sproščena osebnost, prav tako pridobiva na priljubljenosti. Le še dobrih 40 odstotkov Britancev bi želelo, da se princ Charles odpove nasledstvu v korist svojega sina, princa Williama. Septembra je bilo takšnega mnenja 51 odstotkov Britancev.

Ali bo v DZ več luči?
11. 12. 1997 14.52
Na potekajoči izredni seji državnega zbora so se do predlaganega zakona o odpravi posledic komunističnega totalitarnega režima oz. lustracijskega zakona, ki sta ga v parlamentarno obravnavo vložila Janez Janša (SDS) in Lojze Peterle (SKD), opredelili predstavniki večine poslanskih skupin. V nadaljevanju o predlaganih zakonskih rešitvah razpravljajo poslanci in poslanke; doslej se je prijavilo pet poslancev, ki imajo časovno neomejeno možnost razprave, in trije poslanci, ki imajo za razpravo na voljo po pet minut.

Kontrolorji letenja napovedali stavko
11. 12. 1997 14.43
Sindikat operativnih delavcev sistema kontrole letenja (SSKL) in sindikat aeronavtičnih informacijskih in tehničnih služb (SAITS) sta napovedala za jutri, 12. decembra, ob 11. uri, stavko; o tej so že 1. decembra obvestili predsednika vlade Janeza Drnovška. Za ta skrajni ukrep so se odločili zato, ker več kot enoletna prizadevanja za ureditev statusnih problemov delavcev v sistemu kontrole letenja niso obrodila nobenih sadov, so zapisali v sporočilu za javnost. Ugotavljajo tudi, da predstavnikov vlade problemi kontrolorjev letenja niso zanimali.

Zvrnjen španski načrt o deljeni suverenosti nad Gibraltarjem
11. 12. 1997 11.11
Britanski zunanji minister Robin Cook je v sredo v okviru pogovorov v Londonu s španskim kolegom Abelom Matutesom zavrnil španski načrt o deljeni suverenosti nad Gibraltarjem ter pri tem dodal, da je britanska stran pozorno poslušala špansko pobudo, vendar pa je treba po njegovem spoštovati predvsem želje prebivalcev omenjenega območja. Minister Matutes pa je poudaril, da je španski strani prvič uspelo predstaviti podrobnejši predlog o sprejetju političnega in zakonitega statusa za Gibraltar, ki ga je moč primerjati s statusom Baskov ali Kataloncev.

Ženski superveleslalom odpovedan
11. 12. 1997 10.52
Ženski superveleslalom v Val dIseru, ki bi moral biti na programu danes, so zaradi slabih vremenskih razmer odpovedali. Tekmovanje sta preprečili megla in deževno vreme v francoskih Alpah. Prireditelji so sporočili, da jutrišnji veleslalom ostaja v programu, tekmovalna žirija pa bo določila nadomestni termin za odpovedani superveleslalom. Možna termina sta v soboto, pred ali po moškem smuku.

Sklepni dan nasledstvenih pogajanj v Bruslju
11. 12. 1997 10.50
V Bruslju se danes nadaljujejo tridnevna pogajanja delegacij vseh naslednic nekdanje Jugoslavije. Vodja slovenske delegacije Miran Mejak ocenjuje, da tokratni plenum ne bo dal odgovorov na glavna vprašanja, optimističen pa je, da bi do morebitnega premika lahko prišlo do konca januarja, ko bo mednarodni posrednik sir Arthur Watts v Bruslju znova zbral vse delegacije.

Še vedno velik razkorak med plačami moških in žensk
11. 12. 1997 10.43
Statistični urad Evropske unije v raziskavi, ki jo je opravil v štirih članicah EU, ugotavlja, da je med plačami moških in žensk še vedno velik razkorak. Plače žensk na Švedskem dosegajo 84 odstotkov vrednosti plač moških, v Španiji in Franciji 73 odstotkov in v Veliki Britaniji 64 odstotkov. Eurostat tudi ugotavlja, da so razlike večje v višji starostni skupini. Tako ženske do 20. leta starosti v omenjenih štirih državah zaslužijo 90 odstotkov plače moških.

Bojkot v NBA
11. 12. 1997 09.22
Ameriški košarkar Charles Barkley je napovedal, da naj bi več zvezdnikov lige NBA bojkotiralo tekmo All Star v prihodnjem letu, če NBA ne bo znižala kazni Latrellu Sprewellu, ki ga je njegov klub Golden State Warriors suspendiral za eno leto zaradi žaljenja in napada trenerja P. J. Carlesima.

Heinz povečal dobiček
11. 12. 1997 08.16
Ameriški prehrambeni koncern Heinz je v drugem četrtletju poslovnega leta 1997/98 rahlo povečal dobiček. Kot je sporočilo vodstvo podjetja, je četrtletni zaslužek znašal 2,26 milijarde dolarjev. Pri Heinzu so prepričani, da bodo poslovno leto sklenili z "izvrstnimi rezultati". Heinz med drugim izdeluje kečap, hrano za otroke, zmrznjeno hrano in dietetične izdelke.

Privatizacija z dražbami
11. 12. 1997 08.14
Potem, ko se je ukrajinski vladi ponesrečil projekt privatizacije s certifikati, ki jih je prebivalstvu delila v letih 1994 in 1995, se je odločila, da bo velika industrijska podjetja prihodnje leto prodala na dražbah. Vlada računa, da bo prodaja industrijskih gigantov v proračun prispevala približno dve milijardi dolarjev, je dejal direktor ukrajinskega urada za privatizacijo Vladimir Lanovoj. Kot predvidevajo, bodo na dražbi v prvem krogu ponudili približno 800 podjetij, predvsem družb za oskrbo z električno energijo, rafinerij, mlinov, metalurških podjetij in ladjedelnic. Ukrep naj bi pospešil "veliko" privatizacijo, ki je letos skoraj zastala. Nekoliko bolje je na področju privatizacije trgovskih podjetij in storitvenih dejavnosti, kjer je olastninjenih že skoraj 80-odstotkov podjetij, je še povedal Lanovoj.

Bela hiša ima novega stanovalca
11. 12. 1997 08.10
Ljubezen na prvi pogled in Bela hiša je dobila novega stanovalca - trimesečnega rjavega labradorčka, za zdaj še brez imena, so sporočili iz urada ameriškega predsednika. Po odhodu brucke Chelsee Clinton na kolidž v Kaliforniji, kjer študira kirurgijo, predsedniški par v pusti Beli hiši tare sindrom "praznega gnezda," je potožila mama Hillary. Tiskovni predstavnik predsednika Billa Clintona, Michael McCurry, pa pravi drugače; predsednik naj bi si zaslužil vsaj enega zvestega prijatelja v Washingtonu in če ne drugače, bo poslej lahko užival v sprehodih s psom. "Če hočeš prijatelja v Washingtonu, si kupi psa," je bojda rekel že 33. predsednik ZDA Harry Truman. Prvi ameriški mačkon Socks je po McCurryu novico o prišleku "kar dobro" sprejel, v Beli hiši pa se bodo potrudili, da bo čim laže prebolel čustveni pretres.

Lažni černobilski likvidatorji
11. 12. 1997 08.09
Ukrajinsko ministrstvo za izredne razmere je zaradi poročil o množičnem ponarejanju dokumentov uvedlo preiskavo dokumentov ljudi, ki so sodelovali pri odstranjevanju posledic černobilske jedrske nesreče, t.i. likvidatorjev. Tako so po preverjanju 312.000 dokumentov odkrili skoraj 4000 lažnih likvidatorjev. Vsak od njih je iz državnega proračuna letno dobil od 1000 do 4000 griven (88.000 do 354.000 slovenskih tolarjev). Pristojne oblasti razmišljajo, da bi ponarejevalcem sodile.

Za rešetkami bo obujal spomine na abstinenčno svobodo
11. 12. 1997 08.08
Črni himalajski medved iz severnoindijske zvezne države Utar Pradeš je svoje nezmerno nagnjenje do žganja plačal s svobodo. Kot je poročal tamkajšnji časnik Hindustan Times, je nesrečnik obupano iskal nekaj, s čemer bi si potešil žejo. Končno je v pločevinasti posodi enega od prebivalcev vasice Tefna našel črno žgano pijačo. Žganje je izginilo kot bi mignil, medved pa, ki je v posodo tako in drugače pregloboko potisnil gobček, se posode ni več mogel znebiti. Njegovi obupani in prav nič tihi poskusi, da bi se neprijetnega pokrivala rešil, so privabili vaščane, ki so zverino kmalu zaprli v kletko. Klavrnega položaja pa se je pijanček na svojo grozo zavedel šele po 36 urah, poroča časopis.

Janez Drnovšek o zunanjepolitičnih aktivnostih
10. 12. 1997 14.23
Predsednik slovenske vlade je na današnji novinarski konferenci krajše spregovoril tudi o svojih zunanjepolitičnih aktivnostih. Napovedal je, da bo 12. decembra na obisku v Zagrebu, konec tega tedna pa se bo premier Drnovšek v Luxembourgu udeležil vrha Evropske unije. "Na tem srečanju pričakujemo, da bo Slovenija dobila vabilo za začetek pogajanj o polnopravnem članstvu v prvi najožji skupini kandidatk," je dejal.

Jelcin v bolnišnici
10. 12. 1997 13.09
- Ruskega predsednika Borisa Jelcina so danes zaradi prehlada prepeljali v bolnišnico, je poročala agencija Interfax, ki se je pri tem sklicevala na zdravniške vire.

Odobrenih 1422 programov lastninskega preoblikovanja
10. 12. 1997 12.59
Agencija RS za prestrukturiranje in privatizacijo je do danes, 10. decembra, odobrila 1422 programov lastninskega preoblikovanja podjetij, 1163 podjetij pa je tudi že dobilo drugo soglasje k izvedbi privatizacijskega programa, so sporočili iz omenjene agencije.

Zaradi neurja prestavljeno zasedanje islamskega vrha
10. 12. 1997 12.32
Električna okvara v teheranski kongresni palači je danes zjutraj preprečila nadaljevanje vrhunskega srečanja Organizacije islamske konference. Iranska agencija IRNA je poročala, da so okvaro povzročili hudi nalivi dežja in snežne padavine.

Ugrabljeno letalo pristalo
10. 12. 1997 12.31
Rusko potniško letalo Iljušin-62, ki so ga trije oboroženi neznanci danes ugrabili na poti z letališča Magadan na ruskem daljnem vzhodu, je kljub zahtevam ugrabiteljev, da pot nadaljuje do Švice, dopoldne pristalo na moskovskem letališču Šeremetjevo 1. Ugrabitelji so že izpustili 48 od 147 potnikov in članov posadke na krovu ugrabljenega letala.

Sindikalisti na ljubljanskih ulicah
10. 12. 1997 12.18
Svobodni sindikati Slovenije bodo danes ponovno na ulicah slovenske prestolnice, saj bodo v imenu socialne Slovenije protestirali proti reformam in zakonom, ki jih predlaga vlada.

Bill Clinton pozval k oblikovanju stalnega mednarodnega sodišča za zločine proti človeštvu
10. 12. 1997 09.35
Ameriški predsednik Bill Clinton je v torek pozval k oblikovanju stalnega mednarodnega sodipča za zločine proti človeštvu. Takšno sodišče bi morali po njegovem mnenju oblikovati še pred iztekom stoletja. Clinton je dodal, da mora mednarodna skupnost pred sodišče pripeljati vojne zločince iz Bosne in Hercegovine. Clinton je govoril v New Yorku ob mednarodnem dnevu človekovih pravic. Ob tej priložnosti je posvaril pred kršenjem človekovih pravic v nekaterih afriških državah, med njimi Nigeriji, v Aziji, kjer je omenil Kitajsko in Burmo, pa tudi v Evropi, kjer človekove pravice kršijo v Belorusiji. Varovanje človekovih pravic mora ostati osrednji temelj zunanje politike Združenih držav.