dan spomina

'Namesto da bi zavijala zvezke in knjige za v šolo, sem izbirala žare'
17. 11. 2024 19.20
Šok, ki se ga ne da opisati z besedami. Kot bi ti nekdo nekaj na živo iztrgal iz telesa. Tako se usodnega avgusta pred štirimi leti, ko je v prometni nesreči izgubila svoja dva otroka, spominja Sonja Mikulan. Slovenske ceste še vedno vzamejo veliko življenj, lani 82, letos že 70. Zato v Zavodu Varna pot in Agenciji za varnost prometa ob svetovnem dnevu spomina na žrtve prometnih nesreč, ki ga obeležujemo s kampanjo "Tisti dan", poudarjajo vizijo 0-0: nič mrtvih in nič poškodovanih. Letos smo jo uspeli uresničiti le v desetih od 46 tednov.

Zgodbe tistega dne
17. 11. 2024 08.23
Tistega dne, ko so prometne nesreče ustavile ali za vedno spremenile življenja žrtev. V zadnjih 32 letih je v Sloveniji v prometnih nesrečah umrlo skoraj 8000 ljudi, več kot 300.000 se jih je poškodovalo. Ob svetovnem dnevu spomina na žrtve prometnih nesreč v Zavodu Varna pot izpostavljajo, da ima vsaka žrtev svojo zgodbo tega dne, ki jo njeni svojci, prijatelji in znanci nosijo v svojem spominu.

'Razsežnost tragedije občutimo šele, ko številke dobijo imena in obraze'
14. 11. 2024 21.49
Zavod Varna pot je ob osrednjem spomeniku žrtvam prometnih nesreč na ljubljanskih Žalah zaznamoval svetovni dan spomina na žrtve prometnih nesreč. Predstavniki zavoda, policije, ministrstva za infrastrukturo in verskih skupnosti so poudarili pomen zavedanja, previdnosti in osebne odgovornosti v prometu za vse.

Prvič po drugi svetovni vojni na slovesnosti v Parizu tudi britanski premier
11. 11. 2024 11.47
11. november je v svetu znan tudi kot 'dan premirja' v spomin na premirje, podpisano med zavezniki prve svetovne vojne in Nemčijo v Compiegnu v Franciji leta 1918. In spominskih slovesnosti se letos udeležuje tudi britanski premier Keir Starmer, s čimer je postal prvi britanski voditelj, ki se je po drugi svetovni vojni udeležil slovesnosti v francoski prestolnici.

Kraljica Camilla okreva po okužbi dihal, ostali člani obeležujejo dan spomina
10. 11. 2024 09.31
Kraljica Camilla se zaradi okužbe dihal, s katero se bori že nekaj dni, ne bo udeležila slovesnosti ob dnevu spomina, ki ga v državah Commonwealtha praznujejo 11. novembra. Kot so sporočili iz palače, je 77-letnici zelo žal, da se ne bo mogla pridružiti ostalim članom kraljeve družine, praznične slovesnosti pa so se udeležili princesa Catherine, ki se po zdravljenju raka in daljši odsotnosti počasi vrača k opravljanju dolžnosti, princ William in kralj Karel III.

Kje je Melania in kdo je morebitni prvi gospod ZDA?
05. 11. 2024 13.10
Prve dame niso le pomembne modne ikone, prav tako ne zasledujejo le družbenih ciljev. So tudi pomembne politične akterke, pa čeprav jim ljudstvo na volitvah te moči ne podeli. Melania Trump je to vlogo že prevzela, ko se je zavzemala za zmanjšanje spletnega nasilja in ustrahovanja. A njena vloga bi se lahko ob morebitni ponovni izvolitvi Donalda Trumpa močno spremenila. Iz predsedniške kampanje je bila namreč bolj kot ne odsotna, vprašanje pa je tudi, ali se bo v Belo hišo sploh vrnila. Po drugi strani Doug Emhoff skupaj z ženo orje ledino na tem področju. Kamala Harris bi se lahko namreč v zgodovino vpisala kot čisto prva ameriška predsednica, njen mož pa kot prvi 'prvi gospod Združenih držav Amerike'.

Pirc Musarjeva: V miru in tišini, se spomnimo vseh, ki so nam bili blizu
01. 11. 2024 07.01
Za današnji dan spomina na mrtve, ki je državni praznik in dela prost dan, je značilen obisk grobov pokojnih sorodnikov in prijateljev s polaganjem rož in prižiganjem sveč. Državni vrh na čelu s predsednico republike Natašo Pirc Musar je na Kongresnem trgu v Ljubljani položil venec k spomeniku vsem žrtvam vojn in z vojnami povezanim žrtvam. Predsednica je ob tem izrazila željo, da bi uspeli zapreti to poglavje slovenske zgodovine.

V Sloveniji na Pokopaliških ulicah, poteh in cestah prebiva 1533 ljudi
31. 10. 2024 16.00
V Sloveniji je 13 Pokopaliških ulic, poti in cest. Na njih je bilo na začetku leta 182 hišnih številk, na teh naslovih pa je živelo 1533 prebivalcev. 239 prebivalk oziroma prebivalcev se piše Smrtnik, sedem Trugar, 12 moškim pa je ime Krsta, so pred dnevom spomina na mrtve, ki ga v Sloveniji zaznamujemo 1. novembra, sporočili s statističnega urada.

Na Žalah poseben vozni red, brezplačna parkirišča in Kavalirji
31. 10. 2024 09.25
Ob dnevu spomina na mrtve v okolici pokopališč kot vsako leto pričakujejo povečan obisk. Veliko obiskovalcev tako pričakujejo tudi na največjem slovenskem pokopališču Žale v Ljubljani. Zato bo veljal poseben vozni red mestnih avtobusov, parkiranje na urejenih parkiriščih v upravljanju javnega podjetja LPT bo brezplačno, po pokopališču bodo brezplačno vozili tudi Kavalirji.

Arčon: Dan reformacije s simbolno močjo sega v bistvo slovenstva
30. 10. 2024 21.36
V Cankarjevem domu je potekala osrednja državna slovesnost na predvečer dneva reformacije. Podpredsednik vlade ter minister za Slovence po svetu in v zamejstvu Matej Arčon je kot slavnostni govornik poudaril, da dan reformacije s svojo simbolno močjo sega v srce in bistvo slovenstva in v tisti skupni temelj, ki ga čutimo in nosimo vsi s seboj.

Italijani bodo ustanovili muzej spomina na fojbe
18. 10. 2024 11.50
V italijanskem parlamentu je bil v četrtek dokončno sprejet zakon o ustanovitvi muzeja spomina na fojbe. Muzej bo v Rimu, za njegov zagon je predvidenih osem milijonov evrov evrov, za delovanje pa 50.000 evrov letno.

Netanjahu pohvalil vojake, Hamas pa: 'Vdor 7. oktobra je bil veličasten'
06. 10. 2024 21.13
Izraelski premier Benjamin Netanjahu je ob obletnici začetka vojne v Gazi pohvalil izraelsko vojsko. Kot je dejal, je svet osupel nad njihovimi udarci, ki so jih v zadnjem letu zadali svojim sovražnikom, zlasti v Gazi in Libanonu. Palestinska islamistična skupina Hamas pa je vdor v Izrael 7. oktobra lani označila kot "veličasten".

'Povojna morilska histerija je usodno zaznamovala slovenski narod'
06. 10. 2024 19.45
Povojna morilska histerija je usodno zaznamovala slovenski narod, je na slovesnosti v spomin na teharske žrtve v Spominskem parku na Teharjah dejal nekdanji predsednik DZ France Cukjati. Kot je poudaril, je na Teharjah po vojni prišlo do sistematično organiziranega in izvedenega masovnega zločina, ki še ni doživel javnega priznanja.

Laura Beranič o svoji družini: Mislim, da jih je lahko sram
05. 10. 2024 10.29
Laura Beranič se je veselila svojega odhoda, zato v areni ni dala vsega od sebe. Najbolj so jo prizadeli očitki o nedelu, med tekmovalci pa sta jo najbolj razočarala Nik in Maja Triler.

29 let operacije Nevihta: slovo MiG-ov in 20.000 majic
05. 08. 2024 09.52
Na Hrvaškem obeležujejo enega največjih državnih praznikov, s katerim se spominjajo obletnice operacije Nevihta in ponovne osvojitve Knina, z njim pa kar petine državnega ozemlja. V Kninu, kjer bo potekala osrednja slovesnost, je zbran celoten državni vrh. Praznovanje se je začelo navsezgodaj zjutraj s tradicionalno budnico, del slavja pa bo tudi poslovilni prelet MiG-ov, ki jih je zamenjal francoski Rafale. V Srbiji po drug strani ta dan velja za dan žalosti.

V Srebrenici pokopali še 14 žrtev, Slovenija poudarja pomen sprave
11. 07. 2024 15.27
V spominskem centru v Potočarih pri Srebrenici so ob 29. obletnici tamkajšnjega genocida pokopali posmrtne ostanke 14 žrtev. Obeleževanje dneva spomina na genocid v Srebrenici je pomemben korak na poti k spravi narodov v Bosni in Hercegovini pa je v izjavi ob današnji 29. obletnici omenjenega genocida poudarila zunanja ministrica Tanja Fajon.

'Dala sem glas očetu in bratu, ki se javljata iz onostranstva'
11. 07. 2024 06.18
V Potočarih, kjer vsakega 11. julija poteka spominska slovesnost in pokop posmrtnih ostankov žrtev genocida, je pokopanih tudi več kot 30 sorodnikov Nirhe Efendić, med njimi tudi njen oče in brat. Sama je bila kot 16-letno dekle priča genocidu, ki se je zgodil pred 29 leti v Srebrenici. In skoraj toliko let je potrebovala, da je svojo travmo ubesedila v knjigi. V njej pa je dala glas tudi svojcem, saj je kot preživela čutila, da je to njena dolžnost.

'Vsak prevožen kilometer nosi sporočilo, da je mir naša skupna odgovornost'
05. 07. 2024 11.48
Skupina kolesarjev se je tudi letos iz Velenja odpravila v Srebrenico. Kolesarski maraton poteka že 13. leto zapored, velenjski kolesarji pa sporočajo, da želijo na tak način ohraniti spomin na nedolžne žrtve in širiti sporočilo miru in strpnosti. V Srebrenico bodo predvidoma prispeli čez en teden, ko se bodo udeležili spominske slovesnosti in pokopa posmrtnih ostankov še 14 žrtev genocida. Med njimi je tudi 17-letnik, ki bo pokopan ob svojem bratu in očetu.

Kdo v resnici ustvarja nestabilnost na Zahodnem Balkanu?
29. 06. 2024 17.32
Generalna skupščina Združenih narodov je 23. maja sprejela resolucijo, s katero je 11. julij razglasila za mednarodni dan spomina na genocid v Srebrenici ter obsodila njegovo zanikanje in poveličevanje vojnih zločincev. Podprlo jo je 84 držav, 19 pa jih je bilo proti. Vodstvo BiH entitete Republike Srbske meni, da je skupno življenje v državi po njenem sprejetju nemogoče, zato bodo sprejeli korake, ki vodijo v mirno razdružitev. Predsednik Republike Srbije Aleksandar Vučić pravi, da skuša Zahod z njo Srbom nalepiti etiketo genocidnega naroda, kar bo ustvarilo nestabilnost v regiji. Toda kaj v resnici njeno sprejetje pomeni zanjo?

Policija obeležuje svoj dan
27. 06. 2024 12.31
Slovenska policija svoj dan zaznamuje 27. junija, v spomin na spopad med policisti in jugoslovansko armado leta 1991 na mejnem prehodu Holmec. Minister Poklukar je v poslanici ob dnevu Policije poudaril, da gre suvereno v korak s časom ter da je njeno delo v novem tisočletju drugačno zaradi novih varnostnih izzivov, ki jih poganja predvsem tehnološki napredek. Letošnja osrednja proslava je bila v Kongresnem centru Brdo.

Stoletni veteran ameriške vojske se je poročil: 'Za ljubezen ni nikoli prepozno'
09. 06. 2024 08.51
Ameriški veteran 2. svetovne vojne Harold Terens, ki šteje častitljivih 100 let, se je na obali Normandije poročil s svojo srčno izbranko, 96-letno Jeanne Swerlin. Lokacija je bila izbrana načrtno, po koncu poroke pa sta bila sveže poročena zakonca povabljena še na prav posebno večerjo. V Elizejsko palačo s francoskim in ameriškim predsednikom.

Slovenci dvignili palestinsko zastavo, Španci pokal, Korejci smrdljive balone
08. 06. 2024 07.00
Napenjanje mišic. Tako bi lahko opisali minuli teden. Figurativno so mišice napenjali politiki: v Sloveniji so se pregovarjali o priznanju Palestine, Severna Koreja je k svoji južni sosedi znova poslala smrdljive balone, v Združenih državah pa sta prste drug v drugega še naprej uperjala Joe Biden in Donald Trump. Slednji meni, da mu bo odločitev sodišča, ki ga je dan pred tem spoznalo za krivega, le še povečala možnosti za zmago na novembrskih volitvah. A mišice so kazali tudi športniki. V Londonu se je odvil težko pričakovani nogometni spektakel, finale Lige prvakov, ki pa sicer ni postregel z večjim presenečenjem, saj je Real že 15. dvignil pokal evropskega klubskega prvaka.

Slovenija zaradi blokade volitev na pogovor poklicala odpravnico poslov BiH v Sloveniji
04. 06. 2024 08.09
Vlada BiH v ponedeljek znova ni dosegla potrebnega konsenza, ki bi omogočil, da bi državljani Slovenije, pa tudi Poljske in Romunije, na evropskih volitvah 9. junija lahko glasovali na veleposlaništvih svojih držav. Svet ministrov predloga na prvem glasovanju prejšnji teden ni podprl, ker so mu nasprotovali ministri iz Republike Srbske. Blokada je nesprejemljiva, je zadevo komentirala zunanja ministrica Tanja Fajon. Dodala je, da je ministrstvo danes na pogovor poklicalo začasno odpravnico poslov BiH v Sloveniji in ji izrazilo protest. Za glasovanje na evropskih volitvah in posvetovalnih referendumih na veleposlaništvu v Sarajevu je služba Državne volilne komisije (DVK) doslej dobila vloge 13 slovenskih volivcev, je povedal direktor službe Igor Zorčič. Izrazil je upanje, da bodo zanje našli rešitev, potem ko vlada BiH ni dovolila izvedbe glasovanja na veleposlaništvu.

Real petnajstič ali Borussia drugič? Finale nikoli ni 'enosmeren'
01. 06. 2024 06.00
Nogometaši Reala iz Madrida in Borussie iz Dortmunda bodo nocoj zaključili klubsko nogometno sezono v Evropi. Za konec se obeta spektakel brez primere. Na eni strani serijski nogometni prvaki, na drugi strani pa Borussia, ki "zastopa" nogometno nostalgijo. V vlogi favorita so Španci, ki bodo lovili že svoj 15. evropski naslov, Nemci, presenečenje sezone, pa drugega. Finale bodo sodili slovenski sodniki, na čelu s Slavkom Vinčićem. Prenos spektakla z Wembleyja na POP TV in VOYO. Začnemo ob 20. uri z bogatim studijskim delom.

Deroča voda je odnesla njegovo 15-letno prijateljico, zdaj toži naftno podjetje
31. 05. 2024 16.34
Benjamin je tvegal svoje življenje, ko je leta 2021 v poplavah poskušal rešiti svojo 15-letno prijateljico Roso. Prepričan je, da so za ekstremne podnebne dogodke, kot je bil ta, odgovorna podjetja, ki trgujejo s fosilnimi gorivi. Skupaj s še osmimi posamezniki so sprožili postopek proti naftnemu podjetju TotalEnergies, saj so prepričani, da je podjetje odgovorno za podnebne tragedije.

Ministrstvo: Politizacija izvedbe evropskih volitev je nesprejemljiva
30. 05. 2024 14.52
Slovensko ministrstvo za zunanje zadeve se je odzvalo na odločitev vlade BiH, ki ni odobrila, da bi državljani Slovenije, Poljske in Romunije na evropskih volitvah lahko glasovali na veleposlaništvih svojih držav. Kot poudarjajo, je politizacija vprašanja izvedbe evropskih volitev s strani države, ki je nedavno dobila zeleno luč za začetek pristopnih pogajanj za članstvo v EU, nesprejemljiva.

Slovenci v BiH ne bodo mogli glasovati na evropskih volitvah
29. 05. 2024 17.58
Vlada BiH ni odobrila, da bi državljani Slovenije, Poljske in Romunije na evropskih volitvah 9. junija lahko glasovali na veleposlaništvih svojih držav v BiH. Svet ministrov predloga ni podprl, ker so mu nasprotovali ministri iz Republike Srbske zaradi podpore omenjenih držav resoluciji ZN o genocidu v Srebrenici.

Dodik napovedal predlog sporazuma o razdružitvi BiH, EU kritična
24. 05. 2024 14.05
Predsednik entitete BiH Republike Srbske Milorad Dodik je v četrtek po sprejetju resolucije o Srebrenici v Generalni skupščini ZN napovedal, da bodo Federaciji BiH predlagali sporazum o mirni razdružitvi, ker da srbski narod ne more več živeti v BiH. V Srbiji in Republiki Srbski so resolucijo označili za neuspešno, saj je ni podprla niti polovica članic ZN. Na Dodikove napovedi pa se je ostro odzvala EU.

Incident: s srbsko zastavo vdrli v dvorano, ogrnil si jo je tudi Vučić
23. 05. 2024 19.38
Po glasovanju o resoluciji o Srebrenici se je v Generalni skupščini zgodil incident, potem ko je v dvorano vdrlo več ljudi s srbsko zastavo. S srbsko zastavo se je po sprejetju resolucije ogrnil tudi Vučić. Medtem sprejetje resolucije odmeva.

Resolucija o mednarodnem dnevu spomina na genocid sprejeta
23. 05. 2024 06.44
Generalna skupščina Združenih narodov je sprejela Resolucijo o mednarodnem dnevu spomina na genocid v Srebrenici leta 1995. Slovenija je bila med predlagateljicami resolucije. Pri tem so izhajali iz mednarodnih načel priznanja, spomina ter spoštovanja žrtev in preživelih v genocidu.