davek na dodano vrednost

Cariniki prestregli cigarete

05. 12. 2001 00.00

Cariniki so v torek v koprskem pristanišču zasegli 12,7 tone cigaret, ki so v Luko Koper prispele z ladjo iz južnoitalijanskega pristanišča Gioia Tauro.

Sprejet dopolnjen predlog proračuna

12. 11. 2001 00.00

Vlada je na včerajšnji seji na Brdu pri Kranju sprejela dopolnjen predlog državnega proračuna za leti 2002 in 2003 in ga poslala v državni zbor.

Novembrski paket podražitev

01. 11. 2001 00.00

Z današnjim dnem veljajo nove, višje cene pisemskih pošiljk v notranjem prometu, električne energije ter telefonske naročnine.

Vlada sprejela proračun za dve leti

28. 09. 2001 00.00

Vlada je sprejela državni proračun za leti 2002 in 2003, ki ga je uskladila minuli konec tedna na Brdu pri Kranju in ga namerava še danes poslati v obravnavo v DZ.

Dober proračun za kmetijstvo

24. 09. 2001 00.00

Z ministrom za finance Antonom Ropom smo se pogovarjali o proračunu, ki ga je vlada uskladila za leti 2002 in 2003.

PCP-jev na meji z EU ni več

21. 09. 2001 00.00

Od petka dalje prostocarinske prodajalne na mejnih prehodih z Avstrijo in Italijo poslujejo kot trgovine z normalno obdavčitvijo.

Proti preoblikovanju PCP

02. 07. 2001 00.00

Brezcarinske prodajalne ostajajo, o njihovi usodi pa se bomo najverjetneje odločali na referendumu. Tudi stroka pri preoblikovanju prostocarinskih prodajaln ni enotna. Ravno letos sta dva ugledna strokovnjaka, najprej Jože Mencinger, rektor univerze, in nato Bogomir Kovač, ugleden ekonomist, objavila nasprotujoči si mnenji. Prvi trdi, da bi upoštevanje politične zaveze, da se prodajaln znebimo, pomenilo njihovo preoblikovanje. Prodajalne bi ohranile več kot tri četrtine prometa, odpuščanja ne bi bilo. Doktor Kovač trdi ravno nasprotno - preoblikovanje bi za prodajalne pomenilo njihov konec. S prvim se strinja vlada, drugega upoštevajo opozicija in trgovci. Oboji pa se strinjajo, da prostocarinske prodajalne v taki obliki ne smejo obstati, predvsem zaradi superprofitov. In superprofiti v PCP-jih so predvsem pri najbolje prodajanih artiklih. In sicer pri cigaretih, parfumeriji in alkoholu.

Dražje cigarete

01. 07. 2001 00.00

Ker zakon o trošarinah s 1. julijem predvideva zvišanje trošarin za cigarete s 45 na 46 odstotkov drobnoprodajne cene najbolje prodajanih cigaret, od danes veljajo nove, višje cene tobačnih izdelkov. Za zavojček najbolje prodajanih cigaret Tobačne Ljubljana je potrebno odšteti 250 tolarjev, kar je 10 tolarjev več kot doslej. V skladu z zakonom je vlada novo višino trošarine za cigarete določila pri 1549,16 tolarja za 1000 kosov cigaret oz. 30,98 tolarja za zavojček dvajsetih cigaret, poleg trošarine pa je potrebno k ceni prišteti še 19-odstotni davek na dodano vrednost. Proračunski prihodki se bodo zaradi povečanja trošarine in maloprodajnih cen cigaret povečali za 1,6 milijarde tolarjev.

Gospodarska škoda v Makedoniji

26. 06. 2001 00.00

Makedonsko gospodarstvo je zaradi spopadov med albanskimi skrajneži in makedonsko vojsko v preteklih štirih mesecih utrpelo škodo v višini 407 milijard evrov. Makedonsko ministrstvo za gospodarstvo po poročanju jugoslovanske tiskovne agencije Tanjug opozarja, da bi nadaljevanje spopadov lahko usodno vplivalo na makedonsko gospodarstvo, in ocenjuje, da se bodo zaradi slabih razmer najkasneje jeseni začeli nemiri Makedoncev. Izgube v makedonskem gospodarstvu so predvsem posledica prekinitev pogodb s tujimi partnerji in ustavitve proizvodnje in dobave blaga zaradi spopadov. Za financiranje vojaških akcij proti albanskim upornikom je makedonska vlada doslej porabila 152 milijonov evrov deviznih rezerv. Vrednost makedonske valute denar je od konca maja padla za tretjino, zaradi krize v državi pa so morale makedonske oblasti povečati davek na dodano vrednost.

V Makedoniji trpi gospodarstvo

25. 06. 2001 00.00

Makedonsko gospodarstvo je zaradi spopadov med albanskimi skrajneži in makedonsko vojsko v preteklih štirih mesecih utrpelo škodo v višini 407 milijard evrov. Makedonsko ministrstvo za gospodarstvo po poročanju jugoslovanske tiskovne agencije Tanjug opozarja, da bi nadaljevanje spopadov lahko usodno vplivalo na makedonsko gospodarstvo, in ocenjuje, da se bodo zaradi slabih razmer najkasneje jeseni začeli nemiri Makedoncev.

Dražja plin in ogrevanje

15. 11. 2000 00.00

Javno podjetje Energetika Ljubljana je danes zvišalo prodajne cene toplote iz daljinskega ogrevanja ter plina. V podjetju namreč s prodajo toplote in plina ustvarjajo izgubo, saj so se nabavne cene zemeljskega plina letos zvišale za skupaj skoraj 65 odstotkov, medtem ko so sami v istem času zvišali prodajni ceni toplote in plina le za 13 odstotkov. Povprečna prodajna cena toplote iz daljinskega ogrevanja je višja za 23 odstotkov, medtem ko se je plin odvisno od tarifne skupine odjemalcev podražil za 14 do 33 odstotkov.

Hrvaška omejuje dnevni uvoz

11. 09. 2000 00.00

Hrvaška carinska uprava je danes začela upoštevati navodilo finančnega ministrstva o carinjenju, s katerim je omejen količinski uvoz posameznih izdelkov za lastne potrebe. Gre za uvoz posameznih izdelkov, ne glede na vrednost blaga. Za uvoz blaga v vrednosti do 300 kun (okoli 8500 tolarjev) bo potnik oproščen plačila carine.

Odprli nov Mercatorjev hipermarket

18. 08. 2000 00.00

V Brežicah, kjer v zadnjih letih zaradi hrvaških kupcev cveti trgovina, je zrasel sedmi Mercatorjev hipermarket v Sloveniji. Poleg Mercatorja, ki zavzema dobro četrtino prodajne površine nakupovalnega centra, je v njem še 40 prodajaln z različnimi izdelki. Tako je Mercator že korak bliže tržno izzivalnemu milijonskemu mestu Zagrebu. Prvi mož Mercatorja, ki napoveduje, da bodo čez tri leta že med 50 največjimi trgovci na svetu, ne skriva teka po mamljivem hrvaškem trgu. Zato bo Mercator že prihodnje leto v Zagrebu odprl dva velika centra. Brežiški hipermarket je tako namenjen predvsem kupcem iz Posavja. Odprtje velikega centra bo nedvomno hud udarec za manjše trgovce, meni Jankovič. Predstavnik konkurenčnega hipermarketa Živila Kranj, ki je v neposredni soseščini "najboljšega soseda" meni, da je na nekaterih področjih boljši ponudnik in se zato konkurence ne boji. Septembra pa se bosta v Mercatorjev sistem vključili še dve trgovini iz prevzetih trgovskih družb, ki sta takorekoč na meji s Hrvaško. Nekateri pa so vendarle mnenja, da bo zlatih časov trgovinskega turizma v Brežicah enkrat konec in se jim zdi gradnja novih trgovskih con ob meji nesmiselna. Že zdaj naj bi se namreč dogajalo, da Slovenci, ki cenovne razmere dobro poznajo, nakupujejo na Hrvaškem, saj dobijo povrnjen enotni 22 odstotni davek na dodano vrednost.

Leto dni od uvedbe DDV

30. 06. 2000 12.43

V soboto, 1. julija, bo minilo natanko leto dni, odkar smo v Sloveniji odpravili do tedaj veljavni prometni davek in ga nadomestili z davkom na dodano vrednost ter se tako še za korak približali Evropski uniji. Čeprav so mnogi novo davčno obliko sprejeli z bojaznijo in opozarjali predvsem na prekratek rok za prilagoditev, pa na ministrstvu za finance danes ugotavljajo, da je bila z vidika finančne nevtralnosti odločitev za zamenjavo takrat veljavnega prometnega davka z davkom na dodano vrednost pravilna. Finančni učinek DDV in trošarin je dosegel ocenjeni obseg, cene so se gibale v skladu z napovedmi, nova davčna oblika podjetjem prav tako ni povzročila večjih likvidnostnih težav.

Zvišanje trošarin na Hrvaškem

29. 05. 2000 08.18

Predstavniški dom hrvaškega sabora je z večino glasov sprejel sveženj zakonov, s katerimi se povečujejo trošarine za naftne derivate, alkohol, kavo, avtomobile, pivo in cigarete. Hrvaška vlada je prvotno želela znižati davek na dodano vrednost, vendar si je kasneje premislila in se raje odločila za povečanje trošarin. Zakoni, ki bodo začeli veljati 1. junija, bodo bencin na Hrvaškem podražili za 29 odstotkov, dizelsko gorivo za 13 odstotkov, alkohol za 20 odstotkov, cigarete za 10 odstotkov, kavo za štiri odstotke ter pivo za sedem odstotkov.

Val podražitev na Hrvaškem

26. 05. 2000 17.31

Predstavniški dom hrvaškega sabora je na današnjem zasedanju z večino glasov sprejel sveženj zakonov, s katerimi se povečujejo trošarine za naftne derivate, alkohol, kavo, avtomobile, pivo in cigarete.

Dražji zemeljski plin iz transportnega omrežja

20. 05. 2000 09.02

Zemeljski plin iz transportnega omrežja je v skladu s sklepom vlade, ki opravlja tekoče posle, od danes za tri odstotke dražji, tako da je za kubični meter potrebno odšteti 30,08 tolarja oziroma 0,88 tolarja več kot prej (k ceni je potrebno prišteti še davek na dodano vrednost). Podražitev velja za industrijske porabnike in distribucijska podjetja tega energenta, vsaj za zdaj pa ne tudi za gospodinjstva.

Predstavitev dela DU

16. 05. 2000 20.47

Davčna uprava je od januarja do konca marca letos pobrala za 283 milijard tolarjev davkov, le odstotek več kot v enakem obdobju lani. Delo v lanskem letu in prvem četrtletju leta 2000 so predstavili na novinarski konferenci.

Romuni uvedli nov davek

02. 04. 2000 08.59

Romunska vlada je 1. aprila uvedla 19-odstotni davek na dodano vrednost za komunalne storitve, kot so elektrika, ogrevanje, voda in plin. S tem si želi zagotoviti dodatna sredstva za proračun in se boriti proti hitro naraščajoči inflaciji.

Ustavno sodišče o DDV

01. 03. 2000 18.14

Ustavno sodišče je v postopku za oceno ustavnosti in zakonitosti, začetem na pobudo društva davčnih svetovalcev Slovenije, družbe Simič & Bohorič in družbe Matevž Proj, ugotovilo, da tretji člen zakona o davku na dodano vrednost ni v neskladju z ustavo. Omenjeni člen ureja obveznost plačila prometnega davka, vsebovanega v neplačanih terjatvah 30. junija 1999, najkasneje do 30. junija 2000, kar pa naj bi po mnenju pobudnikov posegalo v njihovo pravico, da prometni davek poravnajo ob prejemu plačila. Ustavno sodišče pa je v svoji odločbi razveljavilo drugi odstavek 34. člena pravilnika o izvajanju zakona o davku na dodano vrednost. Ta predvideva tudi možnost popravka oz. zmanjšanja davčne osnove zaradi nezmožnosti plačila, medtem ko obstoječi pravilnik to možnost zožuje na primere, ko gre za nezmožnost poplačila zaradi stečajnega postopka ali ustavljene izvršbe prisilne poravnave.

Že druga letošnja podražitev zemeljskega plina

26. 02. 2000 09.41

Zemeljski plin iz transportnega omrežja je od danes za 7,2 odstotka dražji, tako da je za kubični meter potrebno odšteti 29,20 tolarja oziroma 1,96 tolarja več kot prej (k ceni je treba prišteti še davek na dodano vrednost). Podražitev velja za industrijske porabnike in distribucijska podjetja tega energenta, vsaj za zdaj pa ne tudi za gospodinjstva.

Zavezanci izkazali obveznosti iz DDV

13. 12. 1999 14.01

V obračunih za davek na dodano vrednost za oktober - četrti mesec, odkar je Slovenija uvedla davek na dodano vrednost - izkazuje obveznosti za plačilo DDV 38.977 davčnih zavezancev v skupni višini 23,1 milijarde tolarjev, so sporočili z ministrstva za finance.

Srečanje vodstev GZS in OZS

09. 12. 1999 18.59

Vodstvi Gospodarske zbornice Slovenije in Obrtne zbornice Slovenije sta razpravljali o programu dela za naslednje leto, še posebej o dejavnostih, ki so skupne obema zbornicama. Predsednika zbornic, Jožko Čuk in Miha Grah, sta poudarila, da si bosta še naprej prizadevala za čim boljše sodelovanje na področju obrti in celotnega slovenskega gospodarstva, kot tudi pri sprejemanju gospodarskih zakonov in tistih zakonov, ki vplivajo tudi na gospodarsko dogajanje.

Za krajši rok uvedbe ''pravih'' evrov

12. 09. 1999 09.02

Finančni ministri EU so sinoči končali dvodnevno zasedanje v finskem mestu Turku. Velika večina držav, ki so prevzele evro, se je strinjala, da bodo čas, ko bodo ob uvedbi bankovcev in kovancev evra lahko v obtoku tako evri kot nacionalna valuta, omejile na dva do štiri tedne.

Uvedba davka na dodano vrednost v skladu z pričakovanji

14. 07. 1999 15.58

V dveh tednih veljave davka na dodano vrednost na ministrstvu za finance ugotavljajo, da kljub manjšim težavam, ki se tekoče rešujejo, vse teče v skladu z pričakovanji. ''Tako je bil prehod v davek na dodano vrednost v Sloveniji veliko bolj umirjen kot v nekaterih drugih državah, saj ne moremo govoriti o pretiranih dvigih cen,'' je dejala državna sekretarka Milojka Kolar. Kot je povedala, da je vlada na določenih segmentih, v skladu s svojimi pristojnostmi, ustrezno ukrepala, potekajo pa tudi pogajanja na področju zdravstva.

Nezadovoljni trgovci s plinom

05. 07. 1999 21.12

Uvedba davka na dodano vrednost je precej nezadovoljstva povzročila tudi med trgovci z utekočinjenim naftnim plinom.

Dražja zdravila

05. 07. 1999 21.04

Zavoda za zdravstveno zavarovanje še vedno zavrača vse račune za zdravila, na katerih je obračunan davek na dodano vrednost. Na zavodu opozarjajo, da bo, če se bodo zdravila avtomatično podražila za osem odstotkov, kolikor znaša novi davek, v zdravstvu prišlo do občutnega povišanja stroškov. Na to pa zavarovalnica ne pristaja, saj bi samo za zvišanje letno potrebovali dodatnih 5 milijard tolarjev. Zdravila so zdaj podražili kar za osem odstotkov, kar pa ni logično. Po mnenju ministrstva bi se lahko podražila za največ odstotek in pol. Razlike nočeta prevzeti na svoja pleča niti zavarovalnica niti država. Lekarnarji pa menijo, da niso tisti, ki bi se pogajali o cenah.

DDV od danes v veljavi

01. 07. 1999 21.00

Danes je začel veljati davek na dodano vrednost, ki je nadomestil dosedanji prometni davek in nekateri so napovedovali velike podražitve. Nekateri izdelki so se res podražili, precej pa se jih je tudi pocenilo. Predvsem pa je videti, da se napovedi vlade uresničujejo.

Minister Razgoršek o pogovorih s podjetniki

01. 07. 1999 19.15

Minister za malo gospodarstvo in turizem Janko Razgoršek je na današnji novinarski konferenci po seji vlade povedal, da je vlado seznanil s pogovori s predstavniki združenja podjetnikov Slovenije. Kot je dejal, so predlagali, da bi mala podjetja plačevala davek na dodano vrednost šele po plačani realizaciji in ne po fakturirani realizaciji.

Z uvedbo DDV storitve Mobitela cenejše

01. 07. 1999 18.06

Cene Mobitelovih storitev so se z današnjo uvedbo davka na dodano vrednost (DDV) deloma znižale, so na novinarski konferenci ob uvedbi DDV povedali predstavniki družbe. To velja predvsem za poslovne uporabnike oz. davčne zavezance po DDV, ki bodo davek obravnavali kot vstopni davek s pravico do odbitka. Z julijem pa družba Mobitel uvaja tudi nekatere novosti za redne naročnike, med njimi nov naročniški sveženj Mobibelka, ki se v okviru predplačniškega sistema pridružuje Mobičuku in Mobireglji.