davek na dodano vrednost

Dan pred uvedbo DDV
30. 06. 1999 20.22
Ob polnoči bo v Sloveniji začel veljati davek na dodano vrednost, ki bo nadomestil sedanji prometni davek. Na finančnem ministrstvu so še zadnjič predstavili priprave na uvedbo davka, predvsem pa so se osredotočili na grožnje in pogoste govorice o višjih cenah.

Pripravljenost na DDV
30. 06. 1999 18.45
Po anketah o poslovnih pričakovanjih, ki jih v vzorcu podjetij industrije in trgovine izvaja Služba za konjunkturo in ekonomsko politiko pri GZS, se je stopnja pripravljenosti na davek na dodano vrednost (DDV) bistveno povečala od marca dalje. Od decembra lani, ko so v zbornični službi anketam o poslovnih pričakovanjih prvič dodali vprašanje o pripravljenosti na DDV, se je podoba odgovorov tako precej spremenila, so danes sporočili iz omenjene službe.

Obračunavanje DDV v podjetju Emona Merkur
28. 06. 1999 20.35
Danes so se nekateri potrošniki pritožili, da podjetje Emona Merkur že danes zaračunava davek na dodano vrednost, čeprav bo veljal šele od četrtka naprej. Kupci so se razburjali zaradi računov na katerih je jasno napisano, kakšen del zneska predstavlja DDV.

Sprejet davek na motorna vozila
22. 06. 1999 20.37
Državni zbor je sprejel posebni davek na motorna vozila, ki bo začel veljati 1. julija hkrati z davkom na dodano vrednost.

Cariniki napovedujejo stavko za 28. junij
16. 06. 1999 20.58
Prvega julija bodo naši cariniki dobili precej večja pooblastila; med drugim bodo lahko tudi v notranjosti države preverjali, ali državljani spoštujejo zakon o trošarinah in se ne izogibajo plačilu ustreznih davkov. Kljub temu cariniki z zakonskimi rešitvami niso zadovoljni in za 28. junij napovedujejo stavko.

V strahu pred DDV
24. 05. 1999 21.23
Prodajalci že nekaj časa napovedujejo velik skok cen zaradi davka na dodano vrednost, tudi zaradi tega so najbrž v prvih štirih mesecih leta prodali kar 30 tisoč novih konjičkov. Toda:ali se bodo z novim davkom avtomobili res bistveno podražili?

Pahor v SE vložil predlog resolucije o neobdavčitvi domačih knjig
27. 04. 1999 16.12
Vodja delegacije slovenskega DZ v PS SE Borut Pahor je vložil v postopek PS SE predlog resolucije o neobdavčenju domačih knjig. Dokument poziva odbor ministrov SE, naj priporoči parlamentom in vladam držav članic, da ukinejo davek na dodano vrednost ali druge davke na domače knjige v vseh stopnjah njihove izdelave ali trženja.

Avtoprevozniki jutri z Gasparijem
28. 03. 1999 15.06
Finančni minister Mitja Gaspari se bo jutri sestal z delegacijo sindikata avtoprevoznikov Slovenije (SAS). Srečanje, na katerem bo Gaspari avtoprevoznikom skušal pojasniti, kakšna bo povezava med plačilno disciplino in uvedbo davka na dodano vrednost, je ključnega pomena za odločitev avtoprevoznikov, ali bodo izpeljali za jutri napovedano zaporo cest.

Bruselj predlaga zmanjšanje davka na dodano vrednost za nekatere panoge
18. 02. 1999 10.06
Evropska komisija je ta teden predlagala, naj članice, če tako želijo, za poskusno obdobje zmanjšajo davek na dodano vrednost v nekaterih delovno intenzivnih panogah. Predlagani ukrep sodi med pobude za spodbujanje zaposlovanja v Evropski uniji.

Minister Gaspari o uvedbi DDV in odpravi TOM
02. 02. 1999 14.13
Minister za finance Mitja Gaspari meni, da letos, ko nastopi davek na dodano vrednost (DDV), še ni pravi trenutek za ukinitev temeljne obrestne mere (TOM). Glede uvedbe DDV pa je Gaspari dejal, da ne vidi nobene potrebe za odlašanje z rokom njegove uvedbe.

Bolgarija bo znižala davek na dobiček?
27. 10. 1998 07.43
Bolgarska vlada načrtuje, da naj bi prihodnje leto znižala davek na dobiček podjetij, vendar pa bo obdržala enotno stopnjo davka na dodano vrednost v višini 22 odstotkov. Mnenje k omenjenem načrtu bo še pred sprejemom proračuna za leto 1999 podala tudi redna letna misija Mednarodnega denarnega sklada, ki se mudi v Sofiji.

Bruselj predlaga plačevanja davka na dodano vrednost za elektronsko kupljeno blago
19. 06. 1998 08.18
Evropska komisija ocenjuje, da bi morali potrošniki v Evropski uniji, ki blago kupujejo preko interneta, za te izdelke plačati davek na dodano vrednost, tudi če so jih naročili v tretjih državah. Davek na dodano vrednost naj bi plačevali na izdelke, ki jih nakupijo elektronsko, dobijo pa po pošti. Prodaja izdelkov, ki se jih da elektronsko poslati do potrošnika, naj bi bila obdavčena kot usluge. Evropska komisija poudarja, da želi s tem predlogom preprečiti nepošteno konkurenco, vendar priznava, da bo takšen sistem težko uvesti. Zato se bo posvetovala še z vladami članic petnajsterice in ustanovila posebno strokovno delovno skupino, ki se bo ukvarjala z vidiki morebitne izvedbe predloga.

Odbor za gospodarstvo o DDV
27. 05. 1998 11.12
Odbor DZ za gospodarstvo se je kot zainteresirano delovno telo seznanil s predlogom zakona o davku na dodano vrednost, ki v drugem zakonodajnem branju namesto ene predvideva dve davčni stopnji, in sicer splošno v višini 19 138240n znižano v višini 8Odbor je začel z opredeljevanjem do 30 doslej vloženih amandmajev, s katerim bo nadaljeval jutri dopoldne.

Davek na dodano vrednost za učinkovitejši davčni sistem in vstopnica v Evropsko unijo
24. 05. 1998 11.32
Davek na dodano vrednost in neposredni problemi ob njegovi uvedbi so bili glavna tema včerajšnjega tretjega in obenem zadnjega dne srečanja udeležencev Društva davčnih svetovalcev Slovenije. Po predlogu zakona o trošarinah in zakonu na dodano vrednost naj bi oba začela veljati prvega julija prihodnje leto predvsem zato, ker naj bi bilo takrat več primernega časa za prehod od sedanjega sistema prometnih davkov k sistemu davka na dodano vrednost.

Davek na dodano vrednost vznemiril Hrvate
18. 12. 1997 08.19
Novi enotni davek na dodano vrednost v višini 22 odstotkov, ki naj bi v letu 1998 na Hrvaškem nadomestil in poenotil vse dosedanje dodatne davke, je zelo vznemiril hrvaško prebivalstvo in javnost. Kritikam se je pridružil tudi hrvaški tisk, ki je bil doslej vladnim ukrepom večinoma naklonjen, saj bodo z enotnim davkom obdavčeni tudi vsi časniki in revije. Ukrep bo prizadel tudi vse prebivalce Hrvaške, ki bodo želeli kupovati v tujini, saj bodo po novem letu poleg vseh običajnih carinskih obveznosti dolžni plačevati državi še 22-odstotni davek. Zadnje raziskave javnega mnenja kažejo, da je kar 66 odstotkov hrvaškega prebivalstva nenaklonjenega davku na dodano vrednost, kar pa hrvaškega finančnega ministra Borislava Škegra ni omajalo v prepričanju, da bo davek prinesel veliko finančnih olajšav in zato zavrača vsakršno možnost kompromisa.

Poljska vlada o spremembi osnutka proračunskega zakona
26. 11. 1997 15.25
Skoraj štiri tedne po zamenjavi oblasti je nova poljska vlada sklenila, da bo spremenila osnutek proračunskega zakona za leto 1998. Vlada se je v noči na sredo sporazumela o osnutku, ki v prihodnjem letu predvideva proračunski primanjkljaj v višini 7,7 milijarde zlotov oz. 1,5 odstotka BDP. Ministri poljske vlade so se strinjali o paketu ukrepov, s katerim naj bi v proračun dotekali dodatni prihodki v višini 2,3 milijarde zlotov.