davkoplačevalci

Sindikata napovedala oblikovanje stavkovnega odbora: 'Omejevanja pravic ne bomo dopustili'

30. 12. 2021 11.32

Če bosta vodstvi Policije in notranjega ministrstva onemogočali pogoje za opravljanje sindikalnih dejavnosti, Svet Policijskega sindikata Slovenije napoveduje oblikovanje stavkovnega odbora. Gre za jasen signal, da tega ne bomo dopustili, pravi Cvetko. Zaenkrat rokov še niso postavili, saj verjamejo, da bo prevladal razum in bodo dosegli dogovor. Čakajo tudi na predlog sprememb in dopolnitev kolektivne pogodbe za policiste, ki ga je napovedal delodajalec.

Gostinci ogorčeni nad odločitvijo vlade: 'Kdo nam bo povrnil stroške?'

04. 12. 2021 17.55

"Jezni, ogorčeni in razočarani smo. Šele dobro začeli smo, pa smo že morali pospraviti, je odziv gostincev, ki so ponujali hrano in pijačo na prazničnih stojnicah". Tako je bilo sinoči v Ljubljani, ko so lahko še delali, potem pa je vlada sporočila odločitev o prepovedi. Gostinci se sprašujejo, kdo jim bo po pokril stroške najema stojnic, predvsem pa stroške pijače in hrane, ki jo bodo morali, vsaj pripravljene, zavreči. "Vzeli so nam tisto malo prazničnega veselja," so bili razočarani tudi obiskovalci, ki jih je bilo v petek ogromno.

Vinjete niso cenejše, ker Dars potrebuje denar. Kaj pa podražitve?

02. 12. 2021 06.00

Podražitve so žal tu – hrana, gorivo, ogrevanje – zdaj tudi elektrika. Kar do 30-odstotkov višje položnice za elektriko so postale realnost. Ob tem pa tudi 20-odstotkov dražje ogrevanje – za toliko bo dražje ogrevanje iz ljubljanske toplarne. Najdražje je daljinsko ogrevanje z naskokom v Mariboru. Elektriko in zemeljski plin draži tudi Petrol. Telekom pa 13.000 gospodinjstev poziva, naj si do konca leta najdejo novega dobavitelja, saj se umika iz tega posla. Kaj nas torej čaka, kako bo vlada odgovorila na vse te podražitve? Bo pomagala tistim, ki ne bodo več zmogli poravnavati visokih cen oskrbe s toploto in elektriko? O tem je spregovoril infrastrukturni minister Jernej Vrtovec.

Kolektiv informativnega programa TVS pozval k zavrnitvi programskega načrta

25. 11. 2021 13.18

Predlog programsko-produkcijskega načrta (PPN) RTVS se kljub opozorilom kolektiva informativnega programa TVS ni bistveno spremenil, je na novinarski konferenci pred RTVS dejal novinar Igor E. Bergant. Programske svetnike so ob tem pozvali, da osnutek PPN zavrnejo in ga prilagodijo tako, da bo bolj "ustrezno uresničeval poslanstvo RTV".

Madžari kupujejo pomurske bioplinarne, posle bo preveril KPK

17. 11. 2021 10.33

Bioplinarni v Vučji vasi in Dobrovniku je kupila madžarska skupina Pannonia Bio. Prvo ji je prodal Franci Matoz, drugo pa DUTB, v katerem je Matoz predsednik upravnega odbora. Morebitne nepravilnosti pri nakupih bo preveril KPK, občina Dobrovnik pa je o sumu, da v obrat brez dovoljenja vozijo odpadno blato, obvestila Policijo. V KPK so potrdili, da Komisija vodi postopek v zadevi: "Na osnovi prejete prijave je uvedla predhodni preizkus, v katerem Komisija preveri, ali obstaja sum kršitev iz pristojnosti Komisije, torej sum kakršnih koli kršitev Zakona o integriteti in preprečevanju korupcije, in na podlagi tega odločili o (ne)uvedbi preiskave." Več informacij v tej fazi postopka ne morejo posredovati. Se je pa partner madžarskih lastnikov dobrovniške bioplinarne Robert Šijanec ob številnih vprašanjih domačinov in medijev o dogajanju v bioplionarni že sestal s predstavniki Občine Dobrovnik.

Janša o Vizjaku: V zadevi, o kateri govorite, davki niso bili osnovni problem

15. 11. 2021 14.05

Vlada namenja veliko pozornosti temu, da so davki pravični, odpravila je veliko nepotrebnih birokratskih ovir za davčne zavezance, še nekaj bolj obsežnih predlogov je v postopku, je v DZ povedal premier Janez Janša. Poudaril je tudi, da ne podpira pozivov k izogibanju plačevanja davkov. Osrednje težave države danes izhajajo iz tega, da v njej udbomafija ali, kot je to v zadnjem času nov uveljavljen termin, vzporedni mehanizem brez volitev in brez legitimitete obvladuje velike dele sistemov in podsistemov, pa je odgovoril na poslansko vprašanje glede korupcije in mafijskega upravljanja z državo.

Vizjak o pogovoru s Petanom: Ščitil sem državni interes, zato imam povsem čisto vest

04. 11. 2021 09.21

Po tem, ko smo v oddaji 24UR ZVEČER objavili daljši del pogovora med nekdanjim ministrom za gospodarstvo in sedanjim ministrom za okolje in prostor Andrejem Vizjakom ter tajkunom Bojanom Petanom, predsednikom uprave DZS, posnetke pa so pregledali tudi strokovnjaki in ocenili, da ne gre za lepljenko, se je danes odzval minister Vizjak. Pozdravil je objavo celotnega posnetka pogovora, ki je po njegovi oceni avtentičen. Kot pravi, je takrat hotel preprečiti oškodovanje Term Čatež, ščitil je državni interes, zato ima povsem čisto vest. Obžaluje le izjavo o sodnikih.

Ministra Vizjaka zaradi afere Glupi davki in Zakona o vodah čaka interpelacija

27. 10. 2021 12.16

Opozicijske poslanske skupine LMŠ, SD, Levica, SAB in NeP so vložile interpelacijo zoper ministra za okolje in prostor Andreja Vizjaka.Med drugim mu očitajo nezakonito in netransparentno delovanje v škodo države, pa tudi sprejem zakona o vodah, ki je po njihovi oceni škodljiv in v nasprotju z zakoni. Vizjak je v odzivu ocenil, da gre za nadaljevanje političnega boja opozicije zoper delo vlade v času zaostrovanja epidemioloških razmer v državi.

Hojs trdi, da je vedel za posnetke prisluhov, Vizjak, da gre za zlepljenko in konstrukt

19. 10. 2021 11.26

Objava posnetkov pogovora med ministrom Andrejem Vizjakom in podjetnikom Bojanom Petanom odpira vrsto neprijetnih vprašanj, tako za vlado kot celotno politiko, saj razkriva zakulisna dogovarjanja političnih in gospodarskih akterjev na račun davkoplačevalcev. Vrstijo se že prvi odzivi. V opoziciji opozarjajo na "dimniški sindrom", medtem ko notranji minister Aleš Hojs poskuša s preusmerjanjem pozornosti na izvor in čas objave posnetkov. Kot pravi, mu je bil posnetek predstavljen že pred časom. Zakaj je torej Hojs o tem molčal? Vizjak pa dvomi v avtentično posnetkov in trdi, da gre za konstrukt oz. "zlepljenko" različnih izjav.

Na Hrvaškem ukinili večino brezplačnih toplih obrokov za žrtve potresa

12. 10. 2021 14.57

Mnogi prebivalci sisaško-moslavške županije, ki po uničujočem potresu bivajo v začasnih namestitvah, so bili presenečeni nad odločitvijo lokalnih oblasti o zmanjšanju števila upravičencev do toplih obrokov. V Glini naj bi tako od ponedeljka namesto 800 razdelili med 200 in 300 brezplačnih toplih obrokov.

Nas čaka vroča politična jesen?

01. 09. 2021 06.34

Intenziven dan za slovensko politiko, ki se vse bolj pripravlja na volitve in povolilne koalicije. Na sestanku so sedeli prvaki KUL, Tanja Fajon, Alenka Bratušek, Marjan Šarec in Luka Mesec, ter vodje poslanskih skupin koalicije, SDS-ov Danijel Krivec, NSi-jev Jožef Horvat in SMC-jev Gregor Perič. Kaj so sklenili v napetem političnem vzdušju, ko se še niso polegli dogodki na Kredarici in petkovo obiskovanje strank protestnikov?

V Nemčiji se obeta ukinitev brezplačnih testiranj na novi koronavirus

10. 08. 2021 18.53

V Nemčiji so se vlada in dežele dogovorile, da bodo 11. oktobra ukinile brezplačne hitre teste na novi koronavirus. Izjema bo veljala za tiste, ki se ne smejo cepiti, in tiste, za katere ne velja priporočilo, naj se cepijo, denimo nosečnice in mlajše od 18 let. Nemška kanclerka Angela Merkel pa je ob tem ljudi znova pozvala k cepljenju.

SVAS: Nevzdržne razmere za vozno osebje so se med epidemijo še poslabšale

29. 07. 2021 14.10

V Sindikatu voznikov avtobusov Slovenije opozarjajo na nevzdržne razmere, s katerimi se vozno osebje sooča v dejavnosti cestnega potniškega prometa. Vozno osebje mora med drugim pogosto opravljati tudi delo čistilcev in varnostnikov, vse pa je podkrepljeno še z nevzdržnim delovnim časom. "Uspelo jim je, da so nekoč izjemno dostojen in spoštovan poklic popolnoma razvrednotili," so zapisali.

Kako (zelo) Ryanairova zagrebška baza ogroža nacionalnega prevoznika, morda tudi Brnik?

29. 07. 2021 08.21

Ryanair, ki je nedavno odprl novo bazo v Zagrebu, je objavil, da je "precej pripravljen", da bi začel opravljati tudi notranje hrvaške polete. Vse domače povezave so trenutno subvencionirane, irska nizkocenovna letalska družba pa pravi, da bi to lahko počela tudi brez denarne pomoči. Prihod Ryanaira je sicer povzročil še večji pritisk na nacionalnega prevoznika Croatia Airlines, na ljubljanskem letališču pa zagrebške baze očitno ne dojemajo kot grožnjo in še vedno računajo tudi na hrvaške potnike.

The New York Times: Nihče ne more konkurirati Janezu Janši pri odganjanju volivcev

22. 06. 2021 15.11

Ameriški časnik The New York Times nadaljuje s serijo člankov o "populističnih voditeljih Vzhodne Evrope", med katere uvršča predsednike vlad Madžarske, Poljske in Slovenije. Val populizma, ki ga je dvignila zmaga Donalda Trumpa na ameriških volitvah 2016, se sicer ni razbil ob čereh novembrskega poraza, je pa naletel na oviro. Populizem izgublja na popularnosti, navaja avtor.

Princ Charles vnuku Archieju ne namerava nadeti naziva

20. 06. 2021 15.10

Na kraljevem dvoru je odjeknila novica, da princ Charles namerava nekaterim članom kraljeve družine odvzeti nazive. Najverjetnejši prestolonaslednik naj bi namreč v primeru, da postane kralj, zmanjšal obseg kraljeve družine in s tem zmanjšal stroške monarhije. Poleg tega princ Charles vnuku Archieju ne namerava nadeti naziva "princ", ki bi mu v preteklosti pripadal ob rojstvu.

V povezavi z odvrženim blatom v Pivoli hišne preiskave in šest pridržanih

17. 06. 2021 11.30

V primeru odvrženega komunalnega blata na območju Pivole so kriminalisti izvedli več hišnih preiskav, v okviru katerih so pridržali šest oseb. Po neuradnih podatkih naj bi bili pridržani štirje vozniki tovornjakov ter direktorja obeh podjetij, ki naj bi bili odgovorni za prevoz blata na končno lokacijo. To naj bi bila podjetje CEP iz Celja ter direktor prevoznika iz Ljubljane. Napredek v kriminalistični preiskavi v zvezi z nelegalno odloženim blatom je pozdravil minister za okolje in prostor Andrej Vizjak. Kot je dejal, je vsaj delno zadovoljen ob tem žalostnem dogodku. Ob tem upa, da bo sanacija območja čim prej končana.

Petkovi protestniki so se vrnili na ulice

04. 06. 2021 15.49

Petek je in kolesarji so se vrnili na ljubljanske ulice, potem ko se je pretekli teden zbralo največ protivladnih protestnikov doslej. Kot so zapisali v sporočilu za javnost, se bližamo predsedovanju Svetu EU, aktualna vlada pa da "ni sposobna razvoja evropskih idej in vrednot, ki temeljijo na načelih demokracije in vladavine prava".

Finski davkoplačevalci plačevali hrano premierke, zdaj bo stroške poravnala sama

02. 06. 2021 13.36

Od prejšnjega tedna na Finskem odmeva, da je finska premierka Sanna Marin stroške hrane in hladnih obrokov zase in svojo družino zaračunala finskim davkoplačevalcem. Kabinet premierke je sporočil, da so stroški obrokov znašali 845 evrov na mesec, od njenega prevzema funkcije pred letom in pol pa skupno več kot 14.000 evrov. Premierka je izjavila, da bo sama poravnala stroške in v prihodnje ti ne bodo v breme davkoplačevalcev.

Rok Biček: Slovenski filmski ustvarjalci smo brez moči

14. 05. 2021 07.00

Ekipa slovenskih filmarjev je v teh dneh v Avstraliji zaključila snemanje celovečernega filma režiserke Sare Kern z naslovom Moja Vesna. To bo prvi avstralsko-slovenski film, pri katerem bo polovica dialogov v slovenskem jeziku. Velik dosežek za slovenski film, a kaj, ko se znova vse zaplete, ko pride do financiranja. Rok Biček, ki je tokrat prevzel vlogo producenta, je osebno prevzel tudi delež stroškov, saj Slovenski filmski center še vedno ni nakazal obljubljenih sredstev, Avstralci, ki film sofinancirajo, pa ne razumejo, da se država ne drži podpisanih pogodb in ne nakazuje sredstev.

Bivši državni sekretar ZDA Pompeo naj bi kršil etična pravila

17. 04. 2021 09.18

Notranja preiskava State Departmenta je ugotovila, da je nekdanji ameriški državni sekretar Mike Pompeo kršil zvezna etična pravila glede porabe davkoplačevalskega denarja, ko je skupaj s soprogo Susan Pompeo od zaposlenih na ameriškem zunanjem ministrstvu zahteval zasebne opravke. Pompeo obtožbe zavrača.

Tonin po letu vlade: Delali smo po svojih najboljših močeh

13. 03. 2021 07.00

Minilo je leto od začetka epidemije in vlade Janeza Janše. Opozicija vladi med drugim očita, da ni bilo zadostne komunikacije in da obstaja nezaupanje v cepivo. "Zaupanje se lahko povrne samo z odkrito komunikacijo," je prepričan podpredsednik vlade in prvak NSi Matej Tonin. Dodal je, da Slovenija ne pri zadolževanju ne pri brezposelnih ne izstopa negativno in da nam gre objektivno dobro. Spregovoril pa je tudi dogajanju v koaliciji, njihovi stranki in zapisu Ljudmile Novak.

'Nekaj je družina, nekaj povsem drugega pa so ljudje, ki vodijo ustanovo'

09. 03. 2021 08.25

Britansko kraljevo družino nekateri imenujejo kar "the Firm", Firma. Je ustanova, prek katere se obrača na milijone evrov. To sta v nedavnem intervjuju izpostavila tudi princ Harry in njegova izbranka Meghan Markle. Slednja je med drugim razkrila: "Ko sem enega od višjih in dolgoletnih uslužbencev kraljeve družine prosila, da mi priskrbi pomoč terapevta, mi je odvrnil, da mi kritje tega stroška ne pripada." Harry in Meghan, ki sta se nedavno odpovedala vsem uradnim kraljevim dolžnostim, zdaj vodita podjetje v ZDA, v katerega Harryjeva družina nima vpogleda.

Od tekmecev do sodelavcev. Covid-19 poskrbel za sodelovanja gigantov

03. 03. 2021 12.40

Novi koronavirus je poskrbel za zanimiv pojav, ko gre za sodelovanja farmacevtskih podjetij. Običajno zapriseženi tekmeci so se lotili sodelovanj, ki so se obrestovala s hitrejšim razvojem (učinkovitejših) cepiv, zdaj pa se sodelovanje seli tudi na področje proizvodnje.

Si farmacevtski giganti od prodaje cepiv lahko obetajo enormne zaslužke?

03. 03. 2021 06.00

Pogost očitek farmacevtski industriji je, da si s prodajo cepiv le še dodatno polni svoje že tako polne žepe'. Pa so cepiva res tako dobičkonosna? Odgovor ni enostranski. Za razliko od preostalih zdravil na svetovnem trgu cepiva v času zdravstvenih kriz proizvajalcem ne prinašajo večjih dobičkov, a si lahko z uspešnimi projekti odpirajo nove poslovne poti. Proizvodnja cepiv je zahteven, kompleksen in predvsem drag posel, odvisen od naklonjenosti vlagateljev, tveganja pa so velika. Evropska unija je do zdaj naročila več kot dve milijardi odmerkov, cene pa se gibljejo od slabih dveh do 15 evrov na odmerek.

Janša: Ne načrtujemo rezov, temveč okrevanje

01. 03. 2021 13.46

Z makroekonomskega vidika se je leto 2020 po besedah premierja Janeza Janše končalo bistveno bolje od napovedi. Pričakuje sicer tretji val epidemije, a tudi, da bomo padec BDP nadoknadili. Na vprašanje prvaka LMŠ Marjana Šarca, ali je pričakovati kakšne varčevalne ukrepe, pa je odvrnil: "Nobenih rezov ne načrtujemo, načrtujemo okrevanje."

Razprava o Darsovi izbiri Skytolla: je bil razpis prirejen?

19. 02. 2021 11.49

Komisija za nadzor javnih financ je razpravljala o oddaji posla z vzpostavitvijo sistema e-vinjete. Predlagatelji iz vrst SAB, LMŠ, SD in Levice sumijo, da so se pri razpisu dogajale nepravilnosti, kar je predsednik uprave Darsa Valentin Hajdinjak zavrnil. Minister Jernej Vrtovec je ponovil, da upravi Darsa zaupa.

NLB zaključila skoraj 400-milijonski prevzem: 'To je zgodovinsko'

09. 01. 2021 19.44

Naša največja banka NLB, ki smo jo davkoplačevalci še leta 2013 reševali z dobro milijardo in pol, je zaključila skoraj 400-milijonski prevzem srbske Komercialne banke. Kot pravijo v NLB, je to najpomembnejša transakcija v njihovi zgodovini.

Zvestoba poplačana s kabinetno zaposlitvijo

22. 12. 2020 06.00

Predsednik vlade, generalni sekretar in ministri 14., Janševe vlade so izbrali 101 tesnega sodelavca. Zaradi menjave ministrice in drugih odhodov jih je trenutno 92 zaposlenih po kabinetih na zaupanje, v 13., Šarčevi vladi jih je bilo 82. Kabinetne zaposlitve – po navadi gre za strankarske in prijateljske vezi – so legitimna pravica vsake oblasti, ki prevzame odgovornost za vodenje države, saj si tako izbere najtesnejše sodelavce, ki jim zaupa. Izbrana vladna ekipa ima višje plače, a s padcem vlade oziroma odstopom ministra ostane brez službe – razen ko ne. S koncem mandata se vselej najdejo delovna mesta v javni upravi za izbrane. Pred leti je KPK ugotovil, da so bile te zaposlitve "morda izvedene netransparentno oz. sporno". Ker sumijo, da se praksa nadaljuje, morebitne korupcijsko-klientelistične povezave preiskujejo vnovič. V Cerarjevi in Šarčevi vladi so namreč službe uredili kar 26 ljudem, ki so bili sprva zaposleni na zaupanje.

Slovenija bi lahko z izgubljenim davkom pokrila letne plače 7.591 medicinskim sestram

21. 11. 2020 10.30

"V primeru Slovenije se ocenjuje, da so multinacionalne družbe iz države preusmerile 973 milijonov ameriških dolarjev (820 milijonov evrov) v davčne oaze, da bi se izognile plačilu davkov. To pomeni neposredno izgubo prihodkov v višini 97 milijonov USD (82 milijonov evrov) samo iz naslova pridobljenih podatkov OECD. Skupne izgube prihodkov od davka od dohodkov pravnih oseb, vključno s posrednimi izgubami zaradi tekme proti dnu, ko gre za davčne stopnje držav, pa se verjetno gibajo med 277 milijoni in 1,5 milijarde USD (234 milijoni in 1,3 milijarde EUR)."