davku

Obrtniki bodoči vladi: Obljub imamo dovolj. Zahtevamo ministra za malo gospodarstvo
11. 05. 2018 15.44
114 zahtev s področja trga dela, zdravstvenega sistema, davkov, izobraževalnega sistema in poslovnega okolja so na bodočo vlado naslovili slovenski obrtniki in podjetniki združeni v okviru OZS. Med njimi želijo tudi ministra za malo gospodarstvo.

Regulacija kriptovalut – zaščita pred tveganji ali želja po nadzoru vaših financ?
27. 04. 2018 12.19
V zadnjih nekaj letih je veliko ljudi, še posebej tistih, ki se zanimajo za finančne trge, postalo domačih s terminom kriptovaluta. Glede na to, da se vse, od nakupovanja do izobraževanja počasi a vztrajno seli v digitalni svet, ni bilo posebno presenečenje, da je temu sledil tudi denar. Rodil se je bitcoin, sledile so druge kriptovalute, trenutno stanje pa naj bi po mnneju nekaterih zahtevalo takojšnjo regulacijo, medtem ko so drugi prepričani, da bi bilo vmešavanje držav na kripto trg nesmiselno. Kdo ima (bolj) prav?

'Določena orodja bi morali vzeti iz rok politikov in jih dati tistim, ki niso odvisni od volje volivcev'
22. 04. 2018 11.12
Evropa se mora prenoviti, je pred evropskimi poslanci ta teden dejal francoski predsednik Emmanuel Macron. S tem se politika večinoma strinja, zaplete pa se pri vprašanju, kako. Medtem ko se zdi, da navdušenje nad Macronovimi idejami nekoliko popušča, ekonomski strokovnjak Grégory Claeys opozarja - če pride nova kriza, bodo težave. EU in evroobmočje sta ranljiva, ker nismo prevetrili pravil.

Bruselj Sloveniji posredoval odgovor Hrvaške glede arbitraže. Pa je možna tudi drugačna pot?
20. 04. 2018 13.02
Predsednik Sodišča EU Koen Lenaerts meni, da bi lahko Slovenija in Hrvaška pri razreševanju arbitražnega spora uveljavljali člen 273, ki ponuja možnost, da članice predložijo Sodišču EU medsebojne spore o zadevi, ki v strogem smislu ni pravo EU, vendar je pomembna v širšem kontekstu. Zunanje ministrstvo je medtem potrdilo, da so od komisije prejeli pismo Hrvaške, v katerem je ta odgovorila na slovensko pritožbo.

Splošna plovba: Ne vemo, kako dolgo bomo še vztrajali v Sloveniji
24. 03. 2018 13.11
Nedavna zavrnitev predloga novele zakona o davku na tonažo je slaba za slovensko pomorstvo, saj je posodobitev zakona predpogoj za to, da bo Slovenija zanimiva kot ladjarsko okolje, ocenjuje Borut Grgič iz Splošne plovbe. Ob tem je priznal, da ne ve, kako dolgo bodo še vztrajali v Sloveniji.

Zagrebško sodišče razveljavilo odločitev o zamrznitvi premoženja Todoriću
07. 03. 2018 11.32
Zagrebško sodišče je ugodilo pritožbi Ivice Todorića in ostalim 14 osumljencem v aferi Agrokor glede nasprotovanja začasni zamrznitvi njihovega premoženja. Med drugim so pojasnili, da je samo nekdanji predsednik uprave osumljen za pridobitev protipravne koristi, ne pa tudi ostali osumljenci.

Evropska komisija (končno) nad plastiko: omejiti plastiko za enkratno uporabo in prepovedati mikroplastiko
16. 01. 2018 17.43
"Ne moremo živeti brez plastike, ki pa nas lahko ubije, če ne bomo spremenili politik," je ob predstavitvi strategije opozoril prvi podpredsednik komisije Frans Timmermans. Vsakdo lahko po njegovem prispeva: otrokom je na primer po njegovih besedah treba pojasniti, da se slamica, ki nastane v nekaj sekundah in se uporablja pet minut, nato razkraja 500 let.

Katere novosti prinaša 2018? Poroke, očetovski dopust, nadomestila za brezposelne ...
01. 01. 2018 06.30
Vstopili smo v novo leto, v veljavo pa stopijo tudi nekateri zakoni. Spremembe so tako na področju sklepanja porok, očetovskega dopusta, pa tudi upokojevanja. Če boste ostali brez službe, pa se morate po novem registrirati v evidenco brezposelnih še v času odpovednega roka.

Heteroseksualna Irca sta se poročila, da bi se izognila davku na dediščino
23. 12. 2017 13.09
Dva Irca, ki pravita, da sta sicer heteroseksualna, sta se sklenila poročiti, da bi se tako izognila plačilu davka na dediščino. 83-letnik namreč svojemu 58-letnemu prijatelju namerava zapustiti svojo hišo, a ker nista v sorodu, bi ta moral za zapuščino plačati precej visok davek.

Poslanci odločili: zvišanje olajšave za študente, prenova sistema normiranstva, neobdavčena božičnica
28. 11. 2017 07.02
Poslanci so bili zaposleni s spremembami davčne zakonodaje, s katerimi se nadaljuje prestrukturiranje davčnega sistema. Sprejeli so novele štirih davčnih zakonov. Ključna med njimi je novela zakona o dohodnini, ki je po besedah finančne ministrice usmerjena v izboljšanje konkurenčnosti Slovenije.

Kriza je za nami, SDS bi znižal DDV: 'Ljudem smo obljubili, da gre za začasen ukrep'
17. 11. 2017 17.42
Ob največji eskalaciji krize se je (predvsem z namenom, da gre za začasen ukrep) splošna stopnja DDV povišala z 20 na 22 odstotkov, nižja pa z 8,5 na 9,5 odstotka. "Vlada Mira Cerarja je to rešitev sprejela kot trajno. Obljubili smo ljudem, da je to začasen ukrep za dve leti in to obljubo držimo," pravijo v SDS in predlagajo, da se stopnje sedaj, ko ni več krize, povrnejo na predkrizno raven.

Kaj prinašajo davčne spremembe? Za 'normirance' praktično nič novega
28. 09. 2017 13.07
Vlada je sprejela paket davčnih zakonov, ki prinaša nekaj sprememb, a ne za t.i. normirance, katerih zaslužki ne bodo obdavčeni z dohodnino. Prav tako ostajajo vezane knjige računov, čeprav naj bi jih ukinili konec tega leta. Bo pa višja osebna olajšava za dijake in študente.

Trumpovi križi in težave: davčna reforma in zdrahe z ministrom za zdravstvo
28. 09. 2017 09.49
Ameriškemu predsedniku Donaldu Trumpu sive lase povzroča zdravstveni minister Tom Price. Ta je od maja opravil več kot 20 zasebnih poletov na zasebnih letalih, račun pa izstavil - davkoplačevalcem. Poleg tega se Trump trudi skozi senat spraviti davčno reformo, za katero obljublja, da bo koristila Američanom, a ne tistim najpremožnejšim.

Macron predlaga ustanovitev skupnih obrambnih enot EU
26. 09. 2017 17.32
Po mnenju francoskega predsednika je "varnost temelj vsake politične skupnosti", Evropa pa se sooča z dvojno grožnjo "postopnega in neizbežnega" nesodelovanja ZDA in terorizma. Zato predlaga ustanovitev evropskega obrambnega proračuna in skupnih enot. Zavzel se je tudi, da bi razširili davek na finančne transakcije.

Množično vrednotenje nepremičnin: lastniki po novem tudi z možnostjo ugovora
20. 07. 2017 15.19
Vlada je sprejela predlog zakona o množičnem vrednotenju nepremičnin. Lastniki nepremičnin bodo imeli po novem možnost ugovarjati pripisani vrednosti nepremičnine in uveljavljati posebne okoliščine. Vplivali bodo lahko tudi na pripis posamezne vrednosti nepremičnine in uveljavljati posebne okoliščine.

Čeprav naj bi bil zakon o vrednotenju nepremičnin izjemno pomemben, zanj ni politične volje
18. 05. 2017 13.22
Političnega soglasja DeSUS in SD za nadaljevanje postopka za zakon o množičnem vrednotenju nepremičnin ni, zato ga vlada ne bo sprejela. Po besedah članice SMC gre za izjemno pomemben zakon, ki ga država potrebuje, a zahteva enotno podporo. Po nekaterih informacijah je še zjutraj kazalo, da utegne zakon vendarle priti na sejo vlade, a se je očitno zataknilo.

Vlada pred volitvami ne bo ugriznila v kislo jabolko davka na nepremičnine
17. 05. 2017 10.39
Davka na nepremičnine, ki naj bi ga odmerili z letom 2019, očitno ne bo. Vlada namreč v to kislo jabolko ne bo ugriznila, saj se približujejo parlamentarne volitve in odpiranje občutljivih tem zagotovo ne bo koristilo koaliciji.

Rdeča luč nižjemu DDV
08. 03. 2017 11.10
Predlog, da bi po skoraj štirih letih stopnji DDV spustili nazaj na predkrizna 20 in 8,5 odstotka, je dobil rdečo luč odbora za finance. Argumenti: državljani ne bi toliko pridobili, kot bi proračun izgubil, pas bi bilo treba zatiskati drugje in cene ne bi bile nižje, le trgovci bi zaslužili več. En poslanec pa bi stopnji DDV spustil še bolj.

Leta 2017 dvakrat pričakovati podražitev cigaret
28. 12. 2016 09.48
Potem ko se letos niso spreminjale, je leta 2017 kar dvakrat pričakovati zvišanje trošarin na cigarete. Cene za škatlico cigaret naj bi porasle za tri do pet odstotkov, v proračun naj bi se steklo dodatnih 11,3 milijona evrov letno, ocenjujejo na finančnem ministrstvu.

Državni svet z vetom nad zvišanje obdavčitve podjetij: 'Država bi se morala bolj potruditi'
03. 10. 2016 20.15
Dodatno obremenjevanje gospodarstva ni ne pravično in ne razvojno, trdijo državni svetniki, ki so izglasovali veto na novelo zakona, ki predvideva povišanje stopnje davka za podjetja z 17 na 19 odstotkov. DZ bo moral zdaj o noveli zakona ponovno odločati.

Povprečen slovenski mladostnik poje 67 kg sladkorja na leto
23. 09. 2016 07.00
V Ameriki so pred dnevi razkrili, da je industrija sladkorja v 60 letih trem vplivnim znanstvenikom plačala, da so minimalizirali povezavo med sladkorjem in srčnimi boleznimi ter večji pomen pripisali maščobam. Desetletja je tako napačno veljalo, da je sladkor manj škodljiv kot maščobe.

GZS o davčnih spremembah: Država prelaga breme iz svojega žepa v naš žep
08. 09. 2016 12.48
Sprememba dohodninske lestvice, izvzem 13. plače iz dohodnine in povečan dohodkovni prag za osebno olajšavo. To je paket davčnega prestrukturiranja, ki ga je predstavila državna sekretarka na ministrstvu za finance. Na GZS so v odzivu dejali, da država prelaga breme iz svojega žepa v naš žep.

Vraničar Ermanova uspešno pred matičnim odborom za finance
07. 09. 2016 21.17
Odbor DZ za finance in monetarno politiko je predstavitev kandidatke za finančno ministrico Mateje Vraničar Erman ocenil za ustrezno. Vraničarjeva bo na tem položaju nasledila Dušana Mramorja, ki je julija nepričakovano odstopil.

Bizarno: gasilci s koledarji do denarja za nakup zaščitne opreme, država pa pobira davek od dobička
05. 09. 2016 11.51
Dobrodelne organizacije morajo od dobička, ki ga ustvarijo z raznimi prodajnimi akcijami, državi plačati davek. Zato so vladi predlagale, da bi bile oproščene plačila davka, saj gre denar od prodaje za delovanje organizacij in pomoč ljudem. Njihov predlog na finančnem ministrstvu zavračajo in vztrajajo, da so dovolj že obstoječe olajšave.

Denar, ki ga dobrodelne organizacije zaslužijo z raznimi akcijami, roma v žep države
31. 08. 2016 10.34
Kako neumno je, da morajo gasilci, ki s prodajo koledarjev zbirajo denar za nakup dodatne opreme, plačati davek na dobiček? To se sprašujejo nevladniki, ki vladi predlagajo, da jih oprosti plačila davka. "Če mora Rdeči križ plačati 1300 evrov davka, pomeni to 130 prehranskih paketov manj," opozarjajo. A na finančnem ministrstvu predlogu niso naklonjeni.

Mramorjev odstop presenetil sindikaliste: Zaradi nekaterih nejasnih pogledov vlade bi znalo postati zapleteno
13. 07. 2016 12.18
Odstop ministra Dušana Mramorja močno odmeva v politiki in gospodarstvu. Sindikati upajo, da bo novi minister upošteval tudi interese delavcev, ne le kapitala. Gospodarstveniki in obrtniki pa, da bo novi minister izpeljal resne reforme. Bratuškova je prepričana, da je v ozadju nekaj večjega. Janša pa: "Hišica, sezidana na pesku, se sesuva v prah."

Vlada do poletja z davčnimi spremembami, ki naj bi razbremenile gospodarstvo
26. 02. 2016 15.13
Vlada pripravlja davčne spremembe, ki naj bi razbremenile gospodarstvo. Finančni minister Dušan Mramor je sicer dejal, da je obdavčitev povprečne plače pri nas povsem konkurenčna, a se z zviševanjem plač začne njena konkurenčnost zmanjševati. Zato ciljajo na razbremenitev dela pri visoko strokovnih delavcih. Davka na nepremičnine pa letos še ne bo.

Velenjski ravnatelj: Če bomo računali na prostovoljne prispevke, bodo šolski skladi prazni
05. 01. 2016 13.42
Medtem ko Furs šole miri, da bodo še vedno lahko prirejale dobrodelne bazarje in pri tem ne bodo potrebovale izdajati računov, če bodo za izdelke priporočile prostovoljne prispevke, pa se odzivajo ravnatelji, ki opozarjajo, da prostovoljni prispevki niso in ne morejo biti prava rešitev. Preverite, zakaj.

Furs: rešitev prodaje izdelkov na šolskih bazarjih so prostovoljni prispevki
04. 01. 2016 12.14
Za vsak prodani izdelek na šolskih bazarjih bi morali izdati račun, to pa šolam povzroča velike težave. Predsednik Združenja ravnateljev je prepričan, da je zadeva sramotna in da država preganja drobiž, medtem ko se veliki lopovi prosto sprehajajo. FURS pa svetuje, naj težavo rešijo tako, da za izdelke priporočijo prostovoljni prispevek.

Predlog za obdavčitev nepremičnin v javni obravnavi do pomladi
26. 12. 2015 09.39
Predlog za obdavčitev nepremičnin naj bi v javno obravnavo prišel do pomladi. Vzporedno naj bi tekla prenova sistema vrednotenja nepremičnin. V celoti naj bi na obdavčenje nepremičnin po vrednosti prešli do leta 2020.