debelost otrok

Skoraj polovica otrok in mladostnikov uživa preveč sladkorja
14. 11. 2020 07.00
Na naših jedilnikih je še vedno veliko preveč sladkorja, je pokazala raziskava prehrambenih navad Slovencev. "Če želite narediti nekaj koristnega za svoje zdravje in zdravje svojih otrok, je potrebno čim bolj omejiti uživanje živil, ki predstavljajo glavne vire prostih sladkorjev – bodisi z manj pogostim uživanjem in manjšimi porcijami, bodisi z zamenljivimi živili, ki imajo ugodnejšo hranilno sestavo," ob tem svetuje Igor Pravst z Inštituta za nutricionistiko.

'Debelost otrok povezana z nezdravimi navadami v družini'
25. 09. 2020 12.32
Potem ko je analiza pokazala, da je splošna gibalna učinkovitost pri povprečnem slovenskem otroku upadla za več kot 13 odstotkov, delež otrok z debelostjo pa se je povečal za več kot 20 odstotkov, so se odzvali na ministrstvu za izobraževanje. Pravijo, da nad podatki o slabši vzdržljivosti otrok niso presenečeni, jih pa skrbijo podatki o debelosti. Menijo, da je to lahko povezano z slabimi prehranjevalnimi navadami v družini.

'Govorili bomo o korona generaciji, ki bo imela hude zdravstvene težave'
22. 09. 2020 13.02
Splošna gibalna učinkovitost je pri povprečnem slovenskem otroku upadla za več kot 13 odstotkov, delež otrok z debelostjo pa se je povečal za več kot 20 odstotkov. Da so rezultati izredno skrb vzbujajoči, v en glas poudarjajo avtorji analize s Fakultete za šport. 14 odstotkov deklic je dosegalo tako dobre rezultate, da bi lahko o njih govorili kot o naslednicah Tine Maze in Ilke Štuhec, a po dvomesečni omejitvi gibanja se je stanje drastično poslabšalo.

Meritve: največji porast deleža debelih otrok v zgodovini spremljanja
21. 09. 2020 13.46
Meritve v okviru spremljanja telesnega in gibalnega razvoja otrok SLOfit-športnovzgojni karton po preklicu epidemije covida-19 kažejo največji upad gibalne učinkovitosti otrok in največji porast deleža otrok z debelostjo v zgodovini spremljanja. Avtorji analize pozivajo k ukrepanju.

Slovenija med najboljšo deseterico glede na blaginjo otrok
03. 09. 2020 11.29
Samomor, nezadovoljstvo, debelost ter slabo razvite akademske in socialne veščine so vse preveč pogoste značilnosti otroštva v najrazvitejših državah sveta, ugotavlja najnovejše Unicefovo poročilo. Glede na blaginjo otrok se je med 41 najbogatejšimi državami sveta Slovenija uvrstila v zgornjo četrtino, na deveto mesto.

Masterchefovec Žan: Želel sem biti le eden od aktivnih, zadovoljnih ljudi
21. 08. 2020 07.00
Žan, ki je v spomladanskem delu šeste sezone kuharskega šova MasterChef Slovenija navduševal s svojimi kreacijami na krožnikih, se v družbi preostalih najboljših amaterskih kuharjev kmalu vrača na televizijske zaslone. Kuhar, ki obožuje zdrav način življenja, se jesenskih izzivov veseli in jih z nestrpnostjo pričakuje, zagon pa mu dajejo tudi izjemni rezultati, ki jih je dosegel z obilico treningov in discipline.

Na Kitajskem v restavraciji želeli, da se gosti na vhodu stehtajo
15. 08. 2020 21.25
Restavracija na Kitajskem se je opravičila, ker so ob vhodu predlagali gostom, da se, preden naročijo svojo porcijo hrane, stehtajo. Za takšen 'ukrep' so se odločili, ker je Kitajska začela kampanjo, s katero želi zmanjšati število odpadne hrane. Na družbenih omrežjih pa so tako razjezili številne uporabnike.

V mehiški državi prepovedali prodajo hitre hrane in sladkih pijač otrokom
08. 08. 2020 14.01
Oblast v mehiški državi Oaxaca se je odločila, da zakonsko prepove prodajo hitre hrane in sladkih pijač otrokom. Na ta način, kot pravijo, želijo vplivati na zmanjšanje števila prebivalcev, ki imajo težave z debelostjo in sladkorno boleznijo. Za ukrep so se odločili po tem, ko je v Mehiki novi koronavirus terjal že več kot 50.000 življenj. Znano je, da prekomerna telesna teža predstavlja višje tveganje za zaplete pri bolnikih s covidom-19.

BLOG: Kakšen naj bo zdrav obrok za otroka?
19. 07. 2020 07.00
Otroci so, če nam je to všeč ali ne, ogledalo nas samih. Nič drugače ni na področju prehranjevanja, vse se začne pri starših. Ne morete pričakovati, da bo otrok sam začel vpeljevati zdrav način prehranjevanja, če boste vi zraven njega jedli hitro pripravljeno, predelano in vitalnih hranil osiromašeno hrano.

Zelenjava med mladostniki bolj priljubljena, pitje sladkih pijač močno upadlo
16. 07. 2020 10.50
Ugotovitve raziskave NIJZ med mladostniki kažejo, da se po letu 2010 nekoliko umirja trend naraščanja odstotka čezmerno hranjenih in debelih, vendar je ta v skupinah 13-letnih fantov in 15-letnih deklet še vedno neugoden. Skrb vzbujajoče je tudi, da je na različnih shujševalnih dietah kar dobra petina deklet, skoraj polovica 15-letnih fantov pa pije energijske pijače.

Slovenija s centrifugo vstopa v novo ero vesoljsko-medicinskih raziskav
28. 01. 2020 08.20
Slovenca irskega rodu Adama C. McDonnella, člana ekipe, ki je vgradila simulator višinskih razmer v planiškem olimpijskem centru, je Evropska vesoljska agencija izbrala, da bo koordiniral vgraditev centrifuge v Planiškem laboratoriju. Strokovnjaki bodo nato iskali odgovore, kako s centrifugo na bodočih vesoljskih plovilih ustvariti umetno težnost, da bi s tem preprečili prilagoditev človeškega telesa na breztežnost. To bi za astronavte med drugim pomenilo, da ne bi izgubili mišične mase. McDonnella smo obiskali na Institutu Jožef Stefan.

Zdravje 2030: 'Superbakterije', AI in staršem skriti nezdravi (spletni) trendi
26. 01. 2020 07.19
Na prvi pogled je človeštvo, ko gre za zdravje, v zadnjih letih doseglo precej zavidljive uspehe. Pričakovana življenjska doba se je, globalno gledano, dvignila na 72 let, umrljivost otrok se je od leta 1990 prepolovila, stopnja umrljivosti mater tik pred porodom ali po njem se je med letoma 2000 in 2017 zmanjšala za 38 odstotkov, stari "sovražniki" človeštva, kot so na primer ošpice, pa so skoraj izginili.

WHO: Elektronska revolucija spodbudila mlade k temu, da več sedijo
22. 11. 2019 11.49
Štiri petine mladostnikov na svetu ni dovolj telesno dejavnih, kar gre v škodo njihovemu zdravju, je opozorila Svetovna zdravstvena organizacija. V prvem poročilu o globalnih trendih na področju telesne dejavnosti mladostnikov je še posebej opozorila na premajhno telesno dejavnost deklet.

BLOG: Katera živila so primerna za zdravje dojk?
27. 10. 2019 07.24
Oktober je mesec, ki je posvečen ozaveščanju o preventivi, kurativi ter psihološki podpori pri raku na dojkah. Skozi lastno izkušnjo sem doživel, da se je ljudem zelo težko začeti odrekati stvarem, ki sicer hranijo dušo, a kaj ko obenem lahko hranijo oziroma spodbujajo tudi razvoj bolezni.

'Visoke stopnje samooskrbe v Sloveniji ni mogoče doseči brez zmanjšanja živinoreje'
16. 10. 2019 06.00
Slovenci kljub podobam zdrave, domače hrane, ki nas vsakodnevno nagovarjajo z oglasnih panojev, lokalno pridelamo manj kot 40 odstotkov sadja in zelenjave. Posebej nizka je samooskrba z ekološko pridelanimi živili. ’'Dokler se bo na najbolj rodovitnih ravnicah pridelovala krma za živino, visoke stopnje samooskrbe v Sloveniji ne bomo dosegli,'' opozarjajo v slovenski fundaciji za trajnostni razvoj Umanotera.

Zlorabe se zapišejo v možgane in telo
21. 09. 2019 07.00
"Tretjina zlorabljenih ljudi o tem nikoli ne pove nikomur, to skrivnost odnesejo s seboj v grob," opozarja pediatrinja in zdravnica Tina Bregant. Kakršnakoli zloraba otrok je travmatska izkušnja, ki zaradi ranljivosti možganov v obdobju odraščanja pušča dolgotrajne posledice. Bi rekli, da mednje sodijo tudi debelost, sladkorna bolezen, srčno-žilna obolenja, arterijska hipertenzija, kap, duševne motnje in prezgodnja smrt?

Veliko preveč sedimo in se vozimo v avtomobilih
10. 05. 2019 06.10
V Sloveniji ima večjo težo od priporočene malo manj kot polovica žensk in skoraj 70 odstotkov moških. Tudi vse več mladih in otrok ima težave s prekomerno telesno težo, kar je posledica pomanjkanje telesne dejavnosti in nezdravih prehranjevalnih navad. V zadnjih 30 letih se je njihovo število podvojilo. K izboljšanju našega zdravja bistveno prispeva aktiven življenjski slog.

Manj je bolje: koliko časa naj otroci preživijo pred zasloni?
27. 04. 2019 07.00
Dojenčki in malčki do petega leta starosti naj pred zasloni preživijo čim manj časa, oziroma nič do prvega leta starosti, v svojih prvih smernicah za fizično dejavnost otrok priporoča WHO. Za najmlajše pa priporočajo 'pasenje kravic'.

Slovenska strokovnjakinja o odmevni raziskavi
13. 01. 2019 09.49
Britanski pediatri so izdali nove smernice za starše in strokovnjake glede primerne rabe zaslonov pri otrocih. Ker so svetovni mediji, med njimi BBC in CNN, poročali, da so ti staršem podarili 'odpustek', da jim ni treba skrbeti glede časa, ki ga otroci preživijo pred zasloni, smo se za pojasnila glede tako pereče problematike obrnili na Nežo Štiglic, eno izmed avtoric raziskave.

'Ni dokazov, da je čas, preživet pred zasloni, strupen za otroke'
05. 01. 2019 07.00
Vodilni britanski pediatri so objavili poročilo, v katerem staršem sporočajo, naj se manj obremenjujejo, koliko časa njihovi otroci preživijo pred zasloni. Do zdaj je veljajo, da je čas, preživet pred zasloni, ’strupen’ za zdravje otrok, a avtorji raziskave trdijo, da za to ni trdnih dokazov. Čas, preživet pred zasloni, je problematičen takrat, ko nadomesti vsakodnevne dejavnosti otrok.

V prvih letih bolezni izgubljamo kilometre, da lahko na koncu lovimo pomembne milimetre
14. 11. 2018 06.00
V Sloveniji je imelo lani okoli 131.000 oseb ugotovljeno sladkorno bolezen, število vseh, tudi tistih z neugotovljeno boleznijo, pa bi lahko znašalo od 154.000 do 175.000. Zdravila za zniževanje glukoze v krvi je prejemalo 111.400 oseb, izdatki za zdravila, ki se predpisujejo na recept, pa so leta 2016 znašali več kot 30 milijonov evrov.

Otrokom se oglašujejo manj zdrava živila, odraslim pa prehranska dopolnila
22. 10. 2018 10.30
Na inštitutu za nutricionistiko so v sklopu raziskave preverjali izpostavljenost prebivalcev oglasom za živila v tiskanih medijih in ugotovili, da se otrokom in mladostnikom pogosto oglašuje manj zdrava živila, odraslim pa prehranska dopolnila. Vse to pa vpliva na slabe prehranjevalne navade. Neustrezna prehrana otrok in odraslih je v današnjem času eden glavnih razlogov za epidemijo debelosti, delež debelih pa se letno le še povečuje.

Kako se pri nas in po svetu spopadamo z debelostjo?
13. 10. 2018 07.00
Če gre verjeti eni od zadnjih študij, bo v štirih letih na svetu že več otrok s prekomerno telesno težo kot podhranjenih. Slovenija je med redkimi državami, ki so na pravi poti, vsaj tako naj bi kazala ta študija. Kaj o Slovencih pravijo številke in kako se svet spopada s pojavom debelosti?

Svetovni dan debelosti: v Sloveniji letno operirajo 260 bolnikov
11. 10. 2018 07.06
Debelost je eden najbolj perečih zdravstvenih problemov moderne družbe. Svetovna zdravstvena organizacija je že leta 1997 debelost razglasila za globalno epidemijo, delež ljudi s prekomerno težo se je od takrat samo še povečal. V Sloveniji letno operirajo 260 bolnikov z bolezensko debelostjo, obravnavajo pa jih veliko več.

MZ: Uspeli smo obrniti trend naraščanja debelosti otrok
11. 09. 2018 09.49
Računsko sodišče je ugotovilo, da je država v določeni meri sistemsko uredila možnosti za zdrav življenjski slog otrok v času, ko so otroci v šoli, a bi lahko obvladovanje debelosti otrok še izboljšala. Na zdravstvenem ministrstvu na ugotovitve računskega sodišča odgovarjajo, da jim trend naraščanja debelosti otrok je uspelo ustaviti in obrniti.

Učijo se zdravega življenja
23. 07. 2018 18.48
Delež debelih otrok se je med letoma 1991 in 2010 povečal za trikrat. Glavni razlogi so nezdrava prehrana, sladke pijače in preveč sedenja. Zdravega načina življenja jih poskušajo naučiti na taboru Gibaj in zmagaj na Rogli. Da se bodo otroci lahko gibali skozi vse naslednje šolsko leto, pa bo poskrbel tudi dobrodelni projekt Gibaj, mladina!

Je naslednji korak države popolna prepoved oglaševanja čokolade in ostalih sladkarij?
21. 07. 2018 07.00
Ne samo Slovenija, tudi nekatere druge države si prizadevajo, da bi nas s prepovedmi, zakoni pripravile do tega, da se začnemo bolj zdravo prehranjevati. Poskušale so uvesti davke na maščobe, sladkor ali lepile zdravstvena opozorila na izdelke. Večina ukrepov ni dosegla želenih rezultatov. In čeprav gre na prvi pogled za dober namen, se na drugi strani zastavlja vprašanje, ali je naloga države, da diktira, kaj smemo in česa ne vzeti s trgovskih polic.

Ker družba ni pravična, potrebujemo dobrodelnost: znani Slovenci pomagajo otrokom
17. 07. 2018 06.00
Šport združuje, povezuje in navdihuje, a ko mu dodamo tudi dobrodelno noto, to postane nekaj resnično velikega. Nekaj takšnega je tudi projekt 'Gibaj, mladina!', v katerem sta svoje moči združila tudi Rado Mulej in Nuša Lesar. Komu je projekt posvečen? Otrokom iz socialno šibkejših družin. Poglejte si podrobnosti in pomagajte tudi vi!

Z novimi trošarinami nad socialno najšibkejše – kaj pa zdravje?
25. 05. 2018 11.27
Slovenija po zgledu nekaterih evropskih držav že več let razmišlja o uvedbi dodatnih trošarin na nezdravo hrano in pijačo. Vladni strokovnjaki ob tem v ospredje ves čas postavljajo skrb za zdravje, a vse več analitikov je prepričanih, da gre samo za poskus, kako obogatiti državno blagajno in že tako revne pahniti v še večjo bedo. Strokovnjaki so namreč medtem dokazali, da se da zdravje izboljšati tudi z drugačnimi pristopi.

V prometni nesreči je skoraj umrl. Zdaj bo za dober namen meditiral in se postil kar deset dni
27. 04. 2018 06.30
Denisu Dronjiću se je življenje pred desetimi leti obrnilo na glavo. Po hudi prometni nesreči so mu zdravniki rekli, da ne bo nikoli več hodil, a rešila ga je bikram joga, ki jo zdaj poučuje že osem let. Prav danes Denis začenja desetdnevno meditacijo in post, v tem času pa bo zbiral donacije za zavetišče za živali Horjul.