debelost otrok

Prekomerno pitje kave med nosečnostjo vpliva na rast in težo otroka

24. 04. 2018 09.53

Nosečnice se pogosto izogibajo določeni hrani in pijači, kot sta alkohol in surovo meso. Nova raziskava pa je pokazala, da bi večina žensk med nosečnostjo morala omejiti tudi vnos kofeinskih napitkov, saj naj bi vplivali na težo, prekomerno rast in zdravje otroka.

Bodo milenijci kmalu najdebelejša generacija? O zdravi prehrani vedo vse – v teoriji, v praksi pa je vse drugače

26. 02. 2018 12.35

Britanski strokovnjaki so v skrbeh. Generacija milenijcev, torej oseb, ki so se rodile v 80. in 90. letih prejšnjega stoletja, postaja vedno debelejša in glede na trende se lahko zgodi, da bo kmalu najdebelejša generacija Britancev. Skrbi so tako velike, da so sprožili nacionalno kampanjo, s katero bi omejili oglaševanje hitre prehrane.

Debelost vodi v številne resne bolezni in prazni zdravstveno blagajno

20. 02. 2018 17.58

S preveliko telesno težo se spopada vsak tretji Zemljan. V petih letih bo na svetu več predebelih kot pa podhranjenih otrok. Debelost skrajšuje življenjsko dobo, vodi v številne bolezni, zdravljenje je dolgotrajno in drago. Tudi Mirjana Kljaić ima kar nekaj kilogramov preveč in želi si, da bi se jih lahko znebila.

Debelost nas stane 114 milijonov evrov vsako leto

18. 02. 2018 13.00

Mirjana Kljaić je moja frizerka in prijateljica že zadnjih nekaj let, kar pomeni, da jo imam rada. Je topla, prijetna, iskrena, neposredna, res pove, kar misli in čuti, in takšna je do drugih in sebe.

Ruski zdravilec Maksim Osipov ponovno v Ljubljani

10. 02. 2018 07.15

To so besede priznanega terapevta Maksima Osipova, prejemnika diplome za najboljšega zdravilca v Rusiji, ki se uvršča med deset najboljših zdravilcev na svetu. Že več kot dvajset let ga obiskujejo ljudje z različnimi boleznimi in težavami. Osipov jim pomaga s svojo energijo in s svojim dotikom. Pozitivne učinke njegovega zdravljenja mnogi opisujejo kot čudežne. To poletje Osipov ponovno gostuje v Ljubljani.

VIDEO: Slovenski raziskovalci 'odprli novo poglavje v medicini': odkrili nov gen za prezgodnje staranje

21. 11. 2017 10.11

Ekipa slovenskih znanstvenikov in raziskovalcev je odkrila nov gen za prezgodnje staranje. Odkritje je izjemnega pomena, saj bodo na osnovi tega genetiki lažje prepoznavali redke bolezni. Predstojnik Kliničnega inštituta za genetiko je preboj primerjal z odkritjem novega planeta. Povod za raziskavo pa je bila smrt dojenčka, ki se je rodil z genetsko spremembo.

Z medenim zajtrkom in promocijo lokalne prehrane nas kopirajo tudi v Evropi

14. 11. 2017 12.06

Kažejo se prvi pozitivni rezultati tradicionalnega slovenskega zajtrka, ki ob medu, maslu in jabolku vsako leto združi več kot 260.000 otrok v šolah in vrtcih. S projektom želijo organizatorji obuditi kulturo zajtrka in dati poudarek lokalni ponudbi zdrave hrane.

Izgubila sem 28 kg s sladkarijami in tudi ti lahko. Te zanima kako?

24. 10. 2017 07.35

Živjo! Ime mi je Petra Dolinar in stara sem 36 let. Razkrila ti bom šokantno skrivnost za izgubo teže za katero medicina ne želi, da izveš. Povedati pa ti želim tudi svojo zgodbo, ki jo delim s številnimi drugimi – kljub temu, da si želim, da je ne bi.

Številke v zadnjih 40 letih narasle za desetkrat: predebelih je 124 milijonov dečkov in deklic po svetu

11. 10. 2017 09.54

Problem debelosti med otroki in najstniki po svetu je danes desetkrat večji, kot je bil pred 40 leti, je pokazala najnovejša raziskava. Predebelih je namreč kar 124 milijonov dečkov in deklic po svetu.

(Pre)debeli otroci: rezultatov ne bo, dokler bodo poleg (zdravih) šolskih obrokov imeli tudi alternativo

04. 08. 2017 06.16

Evropska unija se podaja v boj proti debelosti. Začeli bodo pri najmlajših, saj je že vsak drugi Evropejec pretežak. Tudi Slovenci nismo izjema, vse več je debelosti med otroki. Ali z novim šolskim letom naše šolarje čaka bolj zdrav evropski jedilnik?

Na Rogli tabor za otroke s prekomerno težo

29. 07. 2017 19.35

Strokovnjaki ugotavljajo, da se naši otroci gibajo občutno premalo, kar se pozna tudi na slabših gibalnih sposobnostih, slabšem počutju in debelosti. Na Rogli so prvič pripravili tabor, namenjen predvsem otrokom s prekomerno težo. Otroci se tam spoznavajo z različnimi športi in se učijo bolj zdravega življenja.

Maksim Osipov najlažje pomaga otrokom

06. 07. 2017 07.26

Ruski terapevt Maksim Osipov z nalezljivo dobro voljo, ki je s svojim neprecenljivim znanjem in izjemnimi naravnimi sposobnostmi zdravljenja mnogokrat prepričal tudi največje dvomljivce.

Maksim Osipov pomaga otrokom

20. 06. 2017 08.02

Ruski terapevt Maksim Osipov z nalezljivo dobro voljo, ki je s svojim neprecenljivim znanjem in izjemnimi naravnimi sposobnostmi zdravljenja mnogokrat prepričal tudi največje dvomljivce.

Vsak peti otrok v gospodarsko razvitih državah živi v relativni revščini

15. 06. 2017 11.32

Vsak peti otrok v gospodarsko razvitih državah živi v relativni dohodkovni revščini, eden od osmih pa se spopada s prehransko nepreskrbljenostjo, v svojem poročilu ugotavlja Unicef in dodaja, da so rezultati poročila dokaz, da napredek niti v gospodarsko razvitih državah ne doseže vseh otrok.

Ruski zdravilec Maksim Osipov v juniju ponovno v Ljubljani

11. 06. 2017 07.18

To so besede priznanega terapevta Maksima Osipova, prejemnika diplome za najboljšega zdravilca v Rusiji, ki se uvršča med deset najboljših zdravilcev na svetu. Že več kot dvajset let ga obiskujejo ljudje z različnimi boleznimi in težavami. Osipov jim pomaga s svojo energijo in s svojim dotikom. Pozitivne učinke njegovega zdravljenja mnogi opisujejo kot čudežne. To pomlad bo Osipov ponovno obiskal Slovenijo.

Razvoj diet skozi leta: 722-kratno žvečenje, dieta z grenivkami, zeljno juho ...

28. 05. 2017 07.16

Želja po vitkem telesu je skupaj z dietami razcvet doživela v prejšnjem stoletju. Takrat se je pojavilo tudi štetje kalorij, ki ga je svetovala celo ameriška vlada; a ne za hujšanje, temveč za zmanjšanje zaužite hrane zaradi splošnega pomanjkanja. Nekatere diete so bile vse prej kot običajne.

Je tudi vaš otrok v nevarnosti?

23. 05. 2017 12.05

Mladi so tista družbena skupina, ki še posebej intenzivno osvaja tehnologije, ki jih ponuja sodobni moderni svet. Pa je to prednost ali slabost? Oboje, v določeni meri. Tako kot za vsako stvar v življenju tudi za sodobne tehnologije namreč velja, da jih je treba uporabljati zmerno in po pameti, starši pa morajo imeti pri tem še vedno dovolj nadzora nad tem, kaj, koliko in kako moderne naprave uporablja njihov otrok.

Kako zdravo živimo Slovenci?

18. 04. 2017 13.19

Novi podatki o zdravstvenem stanju prebivalcev slovenskih občin so razkrili marsikaj dobrega. Povišala se je pričakovana življenjska doba, manj je prekomerno hranjenih otrok, manj je tudi novih primerov raka. A to ne pomeni, da smo težave rešili. Med drugim bi morali piti manj alkohola in se več gibati

Svetovalni delavci so tisti, ki morajo prepoznati otroka v stiski

07. 04. 2017 12.34

Svetovni dan zdravja tokrat v ospredje postavlja depresijo. Na posvetu o duševnem zdravju otrok v vrtcu in šoli je bilo veliko govora o tem, kako pomembno je, da šolski svetovalni delavci prepoznajo stiske otrok. Strokovnjaki namreč opozarjajo, da depresija velikokrat vodi v samomor, vsako leto pa na ta način po vsem svetu umre 800.000 ljudi.

Spopadanje z debelostjo naj poteka tudi v šolski telovadnici, a te niso povsod najlepše

09. 03. 2017 18.10

Debelost je epidemija modernega sveta. Predebelih je tudi veliko otrok. Spopadanje z njo tako poteka tudi v šolah. A časa za športno vzgojo ni ravno veliko, telovadnice so ponekod celo tako majhne, zastarele, neprimerne, da včasih športna vzgoja celo odpade. V oddaji Svet začenjajo z novo akcijo, v kateri bodo obnovili najslabšo telovadnico v državi.

Odločitev je veliko pomembnejša, kot si mislite!

16. 02. 2017 15.32

Vsi starši želijo svoje potomce vzgojiti v zgledne ljudi in jim pomagati zgraditi dobre temelje za lepo življenje. Prav zato številni že kmalu po prihodu novorojenca začnejo iskati vrtec, v katerem bo ta lahko kar najbolje razvijal svoje talente in sposobnosti. In na tej točki velikokrat pride do dileme, s katero se starši ukvarjajo tudi pozneje pri vpisu v osnovno šolo: je otroka bolje vpisati v javni ali zasebni program izobraževanja?

Oglaševanje nezdravih živil: Številni oglasi otrokom ponujali manj zdravo hrano

06. 02. 2017 17.01

Da bi ugotovili, katera živila se oglašujejo otrokom in mladostnikom na televiziji ter kakšna je njihova prehranska sestava, so na Inštitutu za nutricionistiko izvedli obsežno raziskavo. Ugotovili so, da je kar velik delež oglasov predstavljalo živila, ki po priporočilih Svetovne zdravstvene organizacije niso primerna za otroke.

V Veliki Britaniji konec oglaševanja hitre prehrane otrokom

14. 12. 2016 10.29

Na Otoku od julija prihodnje leto ne bodo več oglaševali hitre prehrane otrokom. Prepoved bo veljala za tiskane medije in za spletna družbena omrežja. Država načrtuje tudi uvedbo davka na sladke pijače, s čimer bi radi zmanjšali eno najvišjih stopenj debelosti v Evropi.

Dan slovenske hrane v ospredje postavlja pomen zdravega prehranjevanja z živili lokalnega porekla

17. 11. 2016 10.43

Letos že peto leto zapored obeležujemo dan slovenske hrane, ki ga je Vlada RS razglasila leta 2012. Ta poteka vsak tretji petek v novembru, letos 18. novembra. Na ta dan poteka tudi projekt Tradicionalni slovenski zajtrk (letos že šesti po vrsti), ko imajo otroci v osnovnih šolah in vrtcih zajtrk z živili iz lokalnega okolja.

Neplodnost je resna težava sodobne družbe. Pri nas ima že vsak šesti par težave

08. 11. 2016 15.16

Pari, ki imajo težave z zanositvijo, običajno to skrivajo pred okolico, saj se mnogi tega sramujejo in se bojijo neprimernega odziva okolice. Žal je tako, da šele soočenje z neplodnostjo pomeni začetek zdravljenja, ki je pri nas sicer zelo učinkovito, slovenske strokovnjake in centre pa uvršča v sam evropski vrh.

Tri ženske bodo danes izvedele, da imajo raka dojk, ena bo umrla

04. 10. 2016 09.07

Oktober je že tradicionalno odet v rožnato barvo. Je mesec, ko nas rožnate pentlje opominjajo na raka dojk – bolezen, ki prizadene večinoma ženske, pa vendarle ne samo žensk. Na leto v Sloveniji zboli 1300 žensk in deset moških. Bolezen je ozdravljiva, če jo le odkrijemo dovolj zgodaj. A smrtnost je pri nas še vedno (pre)velika.

'Starši otroka posadijo pred ekran, v roko mu dajo sladko hrano, sami pa v miru delajo jogo'

24. 09. 2016 06.30

Sladkani sokovi, nektarji, ledeni čaji in gazirane pijače so pogosto cenovno veliko bolj dostopni kot zdrave pijače. Naloga države, če je zainteresirana za zdravje mladih, je, da te pijače naredi manj dostopne in to tako, da jim dvigne ceno. Na OŠ Pirniče so ukinili vse sladke pijače in dosegli neverjetne rezultate.

Delež debelih otrok resda počasi upada, a so prehranjevalne navade še vedno porazne

07. 09. 2016 13.46

Slovenski otroci imajo slabe prehranjevalne navade. Ni problem zgolj v izbiri nezdrave hrane in pijače, temveč v nerednem prehranjevanju in pomanjkanju gibanja. Sicer odstotek debelih otrok počasi upada, a je še veliko priložnosti za izboljšanje stanja, je poudarila vodja projekta Uživajmo v zdravju.

FOTO: Vse po štiri. Proštovi četverčki postali šolarji

01. 09. 2016 06.47

22.300 otrok je prvič prestopilo šolski prag. Med njimi so tudi sestrice Rebeka, Klara in Neža ter njihov bratec Jure, četverčki iz Zasavja, ki bodo obiskovali šolo v Podkumu. Poglejte, kako je potekal njihov prvi šolski dan. Voznike pa prosimo, naj bodo ne samo v teh dneh, ampak vse leto še posebej pozorni na najmlajše.

Margarina, mleko, brezglutenska dieta ... Resnica o neresnicah o (pre)hrani

31. 05. 2016 06.30

Ghee maslo, margarina, kravje mleko, brezglutenska dieta ... V poplavi informacij o hrani je včasih težko razločiti, kaj je res in kaj ne. Mnogim živilom, ki so se na našem trgu pojavila v zadnjem času, pripisujejo neverjetne učinkovine, vendar to ni nujno res. O prehrani smo se pogovarjali z dr. Špelo Može Bornšek, ki je pojasnila marsikatero (zmotno) prepričanje.