delavski

Soočenje štirih kandidatov: koga bi podprli v drugem krogu, če sami izpadejo?
14. 10. 2022 19.30
Štirje kandidati za predsednika oziroma predsednico Republike Slovenije so v oddaji 24UR ZVEČER soočili mnenja. O njivi in nezaposlitvi delavcev Mihe Kordiša: bo zaradi kršitve akta o ustanovitvi podjetja odstopil od kandidature? Zakaj Sabina Senčar v svoji ordinaciji ne nosi maske, zakaj želi Vladimir Prebilič v državno politiko ter ali Janez Cigler Kralj s tem, ko ne priznava istospolnih družin, širi nestrpnost?

'Med predsedniki mi je najbližje Josip Broz Tito'
02. 10. 2022 07.00
Miha Kordiš je najbolj skrajni in kontroverzni del poslanske skupine Levice. A zase pravi, da ni radikalen, da pa je radikalna realnost, v kateri živimo. Radikalna, ker ljudje ne vedo, ali bodo lahko plačali položnice, ali se bodo lahko to zimo greli, radikalna, ker smo pred podnebnim zlomom, pravi. V predsedniško tekmo gre, ker ji je po njegovem doslej manjkal kandidat, ki bi bil glas delavcev. Kot tretji v seriji intervjujev, ki jih pred predsedniškimi volitvami pripravljamo na 24ur.com in za oddajo 24UR, razloži tudi, kako si predstavlja samega sebe, velikega nasprotnika oboroževanja in zveze Nato, kot vrhovnega poveljnika obrambnih sil.

Kordiš in Brglez o Natu, nacionalizaciji, Titu in Cheju
27. 09. 2022 22.31
Vstop Milana Brgleza in Mihe Kordiša v predsedniško kampanjo je zaostril boj za volivce na levem polu. Pred njunim vstopom je namreč Nataša Pirc Musar veljala za kandidatko leve sredine, ki bo na predsedniških volitvah premagala kandidata SDS Anžeta Logarja, vendar jo je slednji v nekaterih javnomnenjskih raziskavah že prehitel. Če se zdi, da je na desnici jasno, da Logar močno vodi pred kandidatom NSi Janezom Ciglerjem Kraljem, je na levici, kot kaže, še vse odprto. Kdo pa bo dobil boj na levici za predsednika države, ki je obenem tudi vrhovni poveljnik Slovenske vojske? Pogovarjali smo se z Milanom Brglezom in Mihom Kordišem.

Podnebni aktivist prekinil tekmo: stekel je na igrišče in si zažgal roko
23. 09. 2022 18.46
Podnebni aktivist je v Londonu prekinil tekmo teniškega turnirja. Med dvobojem je stekel na igrišče, se usedel poleg igralne mreže in si zažgal roko. Moški je nato zaradi bolečin pričel kričati in se kmalu po vžigu tudi sam pogasil. Med incidentom je nosil majico z napisom "Stop privatnim letom v Združenem kraljestvu". Podnebni aktivisti so sicer izvedli več globalnih protestov. Okoli 20.000 protestnikov so našteli v Berlinu, okoli 12.000 na Dunaju, nekaj tisoč udeležencev shodov pa v Italiji.

Vlada Lukića imenovala za vršilca dolžnosti glavnega inšpektorja za delo
15. 09. 2022 17.25
Vlada je sledila predlogu ministrstva za delo in za vršilca dolžnosti glavnega inšpektorja v Inšpektoratu RS za delo imenovala Luka Lukića. Na seji je vlada s položaja glavnega inšpektorja razrešila Jadranka Grlića. Lukić mandat nastopi v ponedeljek.

Tovarne smrti: 101 evro na mesec za sestavljanje Wi-Fi usmerjevalnikov
05. 09. 2022 14.01
Indija kot glavno avtomobilsko proizvodno središče v južni Aziji zaposluje deset milijonov delavcev. Večina od njih dela na črno, v težkih in nevarnih razmerah. Nekateri med njimi za le okoli 100 evrov na mesec sestavljajo Wi-Fi usmerjevalnike. Pogoste delovne nesreče in požari v poslovnih stavbah in na gradbiščih vsako leto terjajo več tisoč smrtnih žrtev, zato aktivisti vlado pozivajo, naj uredi področje delovne zakonodaje. A uradniki v želji po spodbujanju naložb in inovacij k večji varnosti delavcev ne prispevajo. Po novem bodo inšpektorji namesto v vlogi zagotavljanja varnosti na delovnem mestu le v vlogi mediatorjev.

Demokracija v razredni družbi?
04. 09. 2022 12.40
Demokracija kot specifična politična praksa in politična ureditev od nekdaj vzbuja zelo protislovne sentimente. Že v antični Grčiji so se bali demokracije. Zakaj je tako, lahko sklepamo že iz samega imena: demokracija označuje v bistvu moč in vladavino ljudstva (demos + kratos/kratein) – pri tem je treba seveda poudariti, da so v ljudstvo takrat bili všteti le polnoletni moški, ženske, tujci, sužnji pa ne. In vendar je bila ta demokracija zelo nevarna, saj je omogočala ljudstvu, da vpliva na lastne življenjske okoliščine. Znamenite Klejstenove reforme so omogočile vključitev kmetov v politično skupnost, kar je v tistem času pomenilo tudi, da se je pritisk na ekonomsko izkoriščanje kmetov zelo zmanjšal in so lahko kmetje, s tem ko so postali tudi državljani, ubežali izkoriščanju s strani bogatih.

Giorgia je favoritka, številni pa zaskrbljeni: 'To bi znalo biti zelo grdo obdobje'
26. 08. 2022 16.59
Skrajna desničarka Giorgia Meloni velja za trenutno favoritko za italijansko premierko. Po javnomnenjskih raziskavah Melonijeva skupaj s svojo stranko Bratje Italije trenutno vodi za 25 odstotkov. Če bo zmagala, bo prva desničarska predsednica vlade po Benitu Mussoliniju. Volitve, ki so bile zaradi odstopa prejšnjega premierja Maria Draghija v Italiji sklicane predčasno, bodo potekale 25. septembra.

Sindikati ostro proti Jankoviću: Mesto podreja izkoriščevalskim korporacijam
17. 08. 2022 11.13
Če bi imeli dostojne pogoje za opravljanje svojega dela ne glede na to, koliko dostav s kakšnimi razdaljami opravijo, ne bi bili prisiljeni v hitenje na cesti, so se v sindikatu Mladi plus odzvali na odločitev, da morajo kurirji Wolta in Glova v Ljubljani nositi identifikacijske številke, ki naj bi olajšale sankcioniranje v primeru neprimerne vožnje.

Ljubljanska avtopralnica: 62 ur na teden, grožnje in odvzem dokumentov?
10. 08. 2022 09.42
Iz znane ljubljanske avtopralnice prihajajo huda pričevanja o izkoriščanju delavcev iz Indije in nasilju nad njimi. Tujim delavcem, ki naj bi delali po 62 ur na teden za 650 evrov na mesec, naj bi ob prihodu v Slovenijo odvzeli potne liste. V družbi Amonte očitke zanikajo. Pristojni organi so ločene preglede opravili konec julija. Inšpektorji, ki so se odzvali dan po prijavi, na mestu niso zaznali nobenih kršitev. Če delavec dela 62 ur na teden in inšpekcija ne ugotovi nepravilnosti, je problem v inšpekciji, ne pa v delavcih, izpostavlja Goran Lukić iz Delavske svetovalnice. Potem ko je minister Mesec opozoril, da bi morala takšne nepravilnosti zaznati inšpekcija, je glavni inšpektor Jadranko Grlić odstopil.

S čigavim denarjem zakonca Šuštar gradita novo elitno vilo?
28. 07. 2022 06.00
Zakonca Šuštar, ki se ju slovenska javnost spomni po hudih obtožbah o suženjskih delovnih in neustreznih higienskih razmerah, kot so jih opisovali nekdanji zaposleni v podjetju Marinblu, gradita elitno vilo na elitni lokaciji. Sume, da sta za gradnjo porabila del evropskih sredstev, ki so bila namenjena izgradnji nove pakirnice, pa je Rosana Šuštar zavrnila.

Z avgustom v NLB in Novi KBM konec zaračunavanja ležarine
22. 07. 2022 12.28
NLB in Nova KBM bosta s 1. avgustom ukinili ležarine nadomestila za visoka stanja na računih pravnih in fizičnih oseb. Ukinitev ležarine so napovedali tudi v nekaterih drugih bankah.

Delavska svetovalnica: Delovni invalid 12 let brez evra nadomestila plače
20. 07. 2022 17.15
V Delavski svetovalnici so opozorili na primer delavca, ki 12 let ni prejemal nadomestila plače zaradi bolezni. Delavec je po nezakoniti odpovedi službe dosegel pravico na sodišču, ki pa nikoli ni ugledala luči sveta. Invalid je namreč 12 let životaril brez prihodkov in na kršitve opozarjal pristojne, a so ga na vseh možnih okencih vselej zavrnili. Pristojne institucije se po navedbah vodje svetovalnice Gorana Lukića izgovarjajo, da so naredile vse, kar je bilo v njihovi moči, delavec pa je napovedal boj vse do Evropskega sodišča za človekove pravice.

Državni svet v sredo o vetu na novelo zakona o RTVS
18. 07. 2022 15.35
Državni svet bo v sredo na pobudo skupine svetnikov s prvopodpisanim Matjažem Gamsom odločal o vetu na vladno novelo zakona o Radioteleviziji Slovenija. Zakon je DZ s 53 glasovi za potrdil že prejšnji teden. Če bo državni svet izglasoval veto, pa bodo morali poslanci o zakonu glasovati še enkrat, za ponovno potrditev bo potrebnih 46 glasov.

Vladnemu predlogu novele zakona o RTVS zelena luč odbora za kulturo
11. 07. 2022 07.38
DZ je na izredni seji odločil, da bo predlog vladne novele zakona o Radioteleviziji Slovenija (RTVS), s katerim želi vlada depolitizirati RTVS, obravnaval po nujnem postopku. Tako je glasovalo 49 poslancev, medtem ko jih je bilo proti 24. Odbor DZ za kulturo je nato na nujni seji z devetimi glasovi za in šestimi proti za obravnavo na seji DZ po nujnem postopku pripravil dopolnjeni vladni predlog novele. Koalicijski poslanci so poudarjali, da bo RTVS z njim depolitizirana, v SDS in NSi pa so podvomili v iskrene namene vlade.

Novi Sad pred začetkom Exita okrancljan z ruskim vojnim simbolom 'Z'
06. 07. 2022 20.44
Varadinski most in okolica Petrovaradinske trdnjave pri Novem Sadu, kjer se bo čez nekaj dni začel popularni festival Exit, sta se v jutro zbudila popisana s črko Z. Ta simbolizira rusko invazijo na Ukrajino, saj določene skupine ruskih enot na svojih vozilih in uniformah nosijo črko Z. Organizatorji so sporočili, da "nasprotujejo vsakemu izrazu, ki spodbuja nacionalno sovraštvo in spodbuja k nasilju".

Članice Nata enotne: Rusija je največja grožnja za našo varnost
29. 06. 2022 06.30
Voditelji članic zveze Nato so sprejeli deklaracijo, v kateri so Rusijo označili za največjo in neposredno grožnjo varnosti zaveznic. Obenem so podprli nadaljnjo podporo Ukrajini ob spopadanju z rusko agresijo. Finsko in Švedsko pa so povabili k članstvu v zavezništvu. Obe državi sta se za vstop v Nato odločili zaradi ruskega napada na Ukrajino, vsaka država pa ima pravico samostojno odločiti, kateri zvezi se bo priključila, je bilo glavno sporočilo v razpravi poslancev.

240 delovnih ur na mesec in plačilo: 13 centov za prevožen kilometer
16. 06. 2022 19.00
"Voziš tudi, ko ti teče 9-urni obvezni odmor. Po 15 urah vožnje pa namesto počitka sledi nalaganje ali razkladanje tovora za novo vožnjo." Tako o nehumanem početju delodajalcev pripoveduje še eden od izkoriščanih voznikov tovornjaka. Utrujen, po 20 urah dela in le 3 urah spanja, sedeš za volan in postaneš tempirana bomba za ostale udeležence v prometu, je še dodal. In te stvari se, opozarjajo v Delavski svetovalnici, dogajajo tik pred našimi očmi, v naših lokalnih okoljih, v podjetjih, v katerih je morda zaposlen naš sorodnik, prijatelj ali znanec.

V Franciji bo odločilen drugi krog prihodnjo nedeljo
13. 06. 2022 10.41
V nedeljskem prvem krogu parlamentarnih volitev v Franciji je največ glasov dobilo zavezništvo Skupaj predsednika Emmanuela Macrona, 25,75 odstotka. S 25,66 odstotka glasov sledi levo zavezništvo Nupes, ki ga vodi Jean-Luc Melenchon. Odločilen bo drugi krog prihodnjo nedeljo. Projekcije kažejo, da bi lahko Macron ostal brez absolutne večine.

Slovenija brez celovite statistike o kršitvah pravic tujih delavcev
11. 06. 2022 08.33
Delodajalci veliko kadrovsko vrzel zapolnjujejo z rekordnim zaposlovanjem tujcev. Četudi je država že večkrat posegla v zakonodajo, da bi zaščitila pravice tujih delavcev, pa do teh še vedno prihaja in so lahko, kot se da sklepati iz te dni razkritega primera podjetij Marinblu in Selea, zelo hude. Celovite statistike o kršitvah sicer ni.

Izkoriščanje delavcev na Kozini: Ne le delovni pogoji, težava so tudi higienski standardi
08. 06. 2022 09.30
Delavska svetovalnica je minuli teden na koprsko tožilstvo vložila kazensko ovadbo zoper podjetji Marinblu in Selea zaradi suma kršenja pravic delavcem. Zaposlene v podjetjih v lasti družine nekdanjega državnega sekretarja Borisa Šuštarja silijo tudi v 40 ur neprekinjenega dela, stalno pa jih nadzirajo kamere.

Erdogan za ponedeljek napovedal pogovora s Putinom in Zelenskim
29. 05. 2022 15.27
Turški predsednik Recep Tayyip Erdogan je napovedal, da se bo v ponedeljek po telefonu pogovarjal s predsednikoma Rusije in Ukrajine, Vladimirjem Putinom in Volodimirjem Zelenskim. Putinov urad je že potrdil pogovor. Tema naj bi bila vojna med državama, pa tudi vključevanje Finske in Švedske v Nato.

Švedska premierka: Ne pošiljamo denarja terorističnim organizacijam
25. 05. 2022 16.39
Švedska ne financira ali oborožuje terorističnih organizacij, je poudarila švedska premierka Magdalena Andersson. S tem se je odzvala na trditve turškega predsednika Recepa Tayyipa Erdogana, ki Švedski in Finski očita podpiranje teroristov, zaradi česar Turčija nasprotuje včlanitvi novih kandidatk v Nato.

Človekove pravice: od razrednega kompromisa do neoliberalne prisvojitve
21. 05. 2022 10.25
Leta 1948 je bila sprejeta v Organizaciji združenih narodov Splošna deklaracija človekovih pravic. Deklaracija je bila kompromis med različnimi pogledi, kaj vse sodi v človekove pravice in je nastajala dolgo časa. Pomenljivo in pomembno je, da v tej deklaraciji najdemo štiri vrste pravic: politične, ekonomske, socialne in kulturne pravice. Deklaracija je v bistvu odražala specifičnost razmerij moči v povojni konstelaciji: močan socialistični blok in močna keynesianska država blaginje na strani kapitalističnega bloka, znotraj katerih so bile leve stranke in delavski razred (sindikati) izjemno močni.

Kdo bo zasedel katero ministrstvo in koliko ministrov bomo sploh imeli?
03. 05. 2022 18.29
Začetek koalicijskih pogajanj je trajal dobre tri ure, vendar za zdaj jasne razdelitve resorjev uradno še ni. Tokrat so namreč predvsem izmenjali poglede in prioritete posamezne stranke, ki bodo osnova za nadaljnja pogajanja. Komu bo pripadlo katero ministrstvo, pa naj bi bilo jasno do konca tedna. Prvotna ideja je, da bi stranki SD pripadli štirje resorji, Levici pa trije, a mogoče je tudi, da bo vsaka stranka dobila en mandat manj. Robert Golob ima tudi jasne ambicije prevetriti obstoječa ministrstva. Nekatera bi združeval, druga pa ločeval.

'Konec ideologij' ali zmaga ene ideologije?
30. 04. 2022 14.53
Po koncu druge svetovne vojne, in v prvih letih hladne vojne, je v ameriških politoloških in socioloških krogih prevladovalo ukvarjanje z ideologijo oz. ideologijami. Ena izmed najbolj perečih problematik je bila prihodnost sveta v kontekstu spopada ideologij. Druga širša razprava pa se je nanašala na življenje v času "konca ideologij" v okviru izgradnje močne države blaginje, z močnim delavskim razredom in reguliranim kapitalističnim trgom.

Po dveh letih premora na Rožniku znova kresovanje
29. 04. 2022 18.16
Bliža se prvi maj in s tem vrsta kresovanj po različnih koncih Slovenije. Priprave na kresovanje so se ponekod že začele. Po dveh letih premora zaradi epidemije bodo kres kot leta poprej tradicionalno prižgali tudi na ljubljanskem Rožniku. Kako so potekale priprave na delavski praznik, kaj bo na Rožniku igralo in ali se bo tudi plesalo?

Newyorška policija aretirala osumljenca za strelski napad na podzemni železnici
13. 04. 2022 20.15
Potniki podzemne železnice v Brooklynu, ene od četrti v New Yorku, so morali v torek med jutranjim prevozom na delo bežati pred naboji, medtem ko jih je zaslepila dimna bomba. Newyorška policija je zdaj aretirala osumljenca Franka Jamesa, ki je ustrelil 10 ljudi. Med ustreljenimi je pet oseb je v kritičnem, a stabilnem stanju. Motivi za napad sicer še niso znani.

SD najbolj zadolžen med strankami, SDS največ denarja na računu
08. 04. 2022 06.00
Največ dolga med strankami imajo v stranki SD, ki so, razkrivajo v letnem poročilu, leta 2020 reprogramirali posojilo pri Delavski hranilnici. V letu 2021 imajo 309 tisoč evrov glavnice in 153 tisoč evrov obveznosti do dobaviteljev. Daleč največ denarja na računih imata SDS in SMC oz. Konkretno.

Biden ni Trump, a je skoraj enako nepriljubljen
13. 03. 2022 07.00
"Biden? Ah, le vsake štiri leta se spomni na Scranton," se je ob poizvedovanju, kaj meni o delu ameriškega predsednika, namrdnil Damian Biancarelli. In se ob tem pridušal, da ga nihče ni vprašal, če se strinja, da glavno ulico, na kateri kot lastnik salona someščanom oblikuje pričeske, preimenujejo v Bidnovo ulico. Toda Scranton se od podobnih neizrazitih krajev v Pensilvaniji razlikuje prav v tem, da je rojstni kraj 46. ameriškega predsednika, ki nekdanje rudarsko mesto v govorih redno uporablja kot dokaz za svoje delavske korenine.