deleži

Stanovanjski stroški so veliko breme za dobro petino Slovencev
31. 10. 2022 13.35
Najemnina, zavarovanje, stroški rednega vzdrževanja in popravil, obresti za stanovanjski ali hipotekarni kredit, stroški za vodo, kanalizacijo, odvoz odpadkov, elektriko, plin, ogrevanje, redno vzdrževanje, popravila ... so izdatki, ki jih upoštevamo, ko računamo, kolikšni del plače nam odškrtnejo stanovanjski stroški na leto. Lani je 22 odstotkov slovenskih gospodinjstev potožilo, da plačevanje stanovanjskih stroškov zanje predstavlja veliko breme, za 6 od 10 gospodinjstev so bili ti stroški srednje veliko breme. V slabih stanovanjskih razmerah je lani živelo 19 odstotkov Slovencev, 98 odstotkov pa jih je zatrdilo, da so lani lahko primerno ogrevali svoje domove, kažejo podatki Sursa.

Energetska oskrba: Slovenija je 'v dobri kondiciji'
17. 10. 2022 18.10
Slovenija je glede oskrbe z elektriko in plinom v jesensko-zimskem obdobju zelo dobro pripravljena, razmere pa so pod nadzorom, je zagotovil infrastrukturni minister Bojan Kumer. Podobno pravijo v družbah Eles in Plinovodi, kjer pa obenem izpostavljajo tudi potrebo po uresničitvi na ravni EU dogovorjenega zmanjšanja porabe.

Embalažna uredba: vlada ustavnemu sodišču predlaga, naj je ne zadrži
14. 10. 2022 19.32
Ustavno sodišče obravnava pobudo za oceno ustavnosti in zakonitosti delov spremenjene uredbe o embalaži in odpadni embalaži ter o predlogu za zadržanje njenega izvrševanja. Vlada meni, da bi zadržanje ogrozilo doseganje predpisanih okoljskih ciljev, predvsem pa bi bil ogrožen javni interes varovanja okolja in zdravja ljudi.

Zaskrbljujoče: splet slabo vpliva na duševno dobrobit deklet
17. 09. 2022 11.57
V prvi tretjini leta so člani točke osveščanja o varni rabi interneta Safe.si na osnovnih in srednjih šolah izvedli anketo na temo problematike vpliva spletnih vsebin na duševno zdravje mladostnikov in razlike med vplivom na dekleta in fante. Analiza rezultatov je pokazala, da internet slabo vpliva na duševno dobrobit deklet in fantov, pri čemer imajo dekleta precej večje težave.

Evropa varčuje: zatemnitev izložb, ugašanje luči, temni spomeniki in subvencije
18. 08. 2022 13.32
Države članice EU so se zavezale, da bodo do marca porabo plina zmanjšale za 15 odstotkov. Uredba članicam omogoča, da ukrepe, kako bodo uresničile ta cilj, določijo same. Zagotovo bodo izbrale različne pristope, saj deleži po EU niso enaki. Med predlogi članic so tudi zapiranje vrat v trgovinah, zatemnitev izložb v nočnem času, izolacija domov in priročnik z nasveti za varčevanje z energijo.

Bo nepremičninski davek povečal ponudbo na trgu nepremičnin in znižal cene?
04. 07. 2022 06.00
Večina evropskih držav ima nepremičninski davek, Slovenija sodi med izjeme – države, ki takšnega davka nimajo. Uvajamo ga že od leta 2006, ko smo imeli množični popis nepremičnin. Imamo pa nadomestilo za uporabo stavbnega zemljišča – vsaka od 212 občin sama določa, koliko moramo plačati, zneski pa so različni: v Kopru več kot en evro na kvadratni meter za stanovanje, v Krškem pol evra. Bi uvedba davka stabilizirala divjo rast cen nepremičnin? Primer: vrednost garsonjere v Celovških dvorih je danes trikrat višja kot ob nakupu.

AVK bo preverila, ali sta Petrol in OMV zlorabila svoj položaj na trgu
21. 06. 2022 13.33
Agencija za varstvo konkurence naj bi po ponedeljkovem fiasku z gorivi začela uradni postopek, v katerem bo preverjala, ali sta največja trgovca z naftnimi derivati v državi zlorabila svoj prevladujoči položaj na trgu. AVK sicer pozdravlja ponovno regulacijo pogonskih goriv, hkrati pa predlaga razmislek o zmanjšanju vstopnih ovir pri umeščanju bencinskih servisov v prostor, ureditev obveščanja potrošnikov o cenah in sporočanja oz. uveljavljanja novih, nereguliranih cen.

Naprava, ki alkoholiziranim voznikom onemogoči prižig avtomobila
29. 05. 2022 10.02
Glede na javnomnenjsko raziskavo ljudje v veliki meri podpirajo namestitev alkoholnih ključavnic za poklicne voznike (prevozi otrok in potnikov), prav tako podpirajo namestitev alkoholnih ključavnic kot ukrep za voznike, ki so že vozili pod vplivom alkohola. Nova uredba EU namreč določa, da bodo morali imeti vsi novi avtomobili možnost namestitve pripomočka oz. vmesnika za blokirne naprave v primeru uživanja alkohola. To sicer še ne pomeni, da bodo vsa vozila alkoholne ključavnice tudi dejansko imela. Ali podpirate uporabo naprave, ki bi vam onemogočila prižig avtomobila, v primeru da ne bi prestali alkotesta?

Napovedi delodajalcev: 42.900 novih zaposlitev do konca leta
26. 05. 2022 17.29
Obeti delodajalcev so glede gibanja zaposlenosti v drugi polovici letošnjega leta pozitivni. Ti napovedujejo 3,2-odstotno rast števila zaposlenih, največ po letu 2014, ter predvidevajo približno 42.900 zaposlitev. Po drugi strani pa se povečujejo neskladja na trgu dela in težave delodajalcev z iskanjem kadra.

Skupina Fortenova postala edina lastnica Mercatorja
05. 04. 2022 09.04
Trgovska družba Mercator je odslej v stoodstotni lasti hrvaške skupine Fortenova. Ta je v petek z izločitvijo manjšinskih delničarjev pridobila še vseh preostalih 621.251 delnic Mercatorja in tako postala njegova edina delničarka, so sporočili iz Fortenove.

Počivalšek s Petrolom, Molom in OMV: Zalog naftnih derivatov je v Sloveniji dovolj
17. 03. 2022 15.24
Gospodarski minister Zdravko Počivalšek je z vodilnimi v družbah Petrol, Mol in OMV ocenil razmere na trgu naftnih derivatov. "Cene surove nafte na svetovnih trgih v zadnjih dneh padajo, zalog naftnih derivatov je v Sloveniji dovolj," so sporočili z ministrstva. Medtem pa sicer mali trgovci menijo drugače.

Janša zavrača očitke o financiranju SDS: Stranka ravna zakonito
03. 03. 2022 07.10
Preiskovalna komisija DZ, ki ugotavlja domnevno nezakonito financiranje SDS, je danes zaslišala predsednika vlade in SDS Janeza Janšo. Slednji je zanikal, da bi stranka SDS v preteklosti kakorkoli vplivala na poslovanje podjetij NTV24, saj gre za delniško družbo, niti na poslovanje podjetja Nova Hiša, ki izdaja spletni portal Nova24tv.si.

Muskov rdeči tesla roadster še vedno 'potuje' po vesolju
09. 02. 2022 17.22
Pred dobrimi štirimi leti so na Floridi izstrelili najmočnejšo operativno raketo na svetu, Falcon Heavy podjetja SpaceX. V vesolje je priletela s teslo roadsterjem, višnjevo rdečim športnim avtomobilom Elona Muska. Kje pa je avtomobil zdaj?

Družba Prestige namerava v razvoj poslovanja Save vložiti 200 mio. evrov
01. 02. 2022 10.25
Po tem, ko smo v petek poročali, da so predstavniki sklada York in družbe Prestige podpisali pogodbo o prodaji Yorkovega 43-odstotnega deleža v Savi, je država danes prejela obvestilo o prodaji in o možnosti uveljavljanja predkupne pravice. V družbi Prestige so medtem potrdili dogovor z Yorkom in dodali, da želijo v Savo vložiti 200 milijonov evrov. Medtem je opozicija napovedala sklic izredne seje komisije za nadzor javnih financ, kjer bo zahtevala, da naj država kupi delež, ki ga ima sklad York.

Vrtovec o ukrepih v energetiki: To niso predvolilni bonbončki, ampak bonboniere
30. 01. 2022 11.43
Vlada je v soboto sprejela predlog ukrepov za omilitev posledice visokih cen energentov za ljudi in gospodarstvo. Kot je na današnji novinarski konferenci povedal infrastrukturni minister Jernej Vrtovec je do tako imenovanih energetskih vavčerjev v višini 150 evrov upravičenih kar 710.000 ljudi. Med njimi so tudi prejemniki otroškega dodatka od 1. do 6. dohodkovnega razreda, kar predstavlja 139.000 upravičencev, je izpostavil minister. Odgovoril pa je tudi na očitke, da vlada z ukrepi zgolj deli predvolilne bonbončke.

Obvezno cepljenje deli javnost na pol, podpora PCT-pogoju je večinska
29. 12. 2021 11.52
Najnovejša raziskava družbe Valicon, #Novanormalnost, je pokazala, da obvezno cepljenje v celoti podpira slaba četrtina prebivalcev, enak delež ga podpira deloma. Izboljšalo se je stališče javnosti do pogoja PCT v javnih prostorih, podpora ukrepu je zdaj krepko večinska, sicer pa je večina indikatorjev odzivanja na epidemijo ob koncu leta le rahlo boljša kot leto poprej. Ocena skupnega deleža prebolelih in cepljenih na dan 24. december znaša 72 odstotkov.

Slovenija stanovanje nekdanje SFRJ v Trstu predala Srbiji in Severni Makedoniji
22. 12. 2021 15.31
Države naslednice so se dogovorile, da se stanovanje nekdanje Socialistične federativne republike Jugoslavije (SFRJ) v Trstu v skladu z dogovorjenimi deleži dodeli Severni Makedoniji in Srbiji, so sporočili z Ministrstva za zunanje zadeve. Stanovanje na naslovu Via Bassegio 69/I je bilo od razpada nekdanje SFRJ v posesti Slovenije, v zadnjih letih ga je uporabljal Dijaški dom Srečko Kosovel v Trstu.

Kadrovski pretresi v slovenski energetiki
02. 12. 2021 06.00
V ključnem času, ko imamo rekordne rasti cen elektrike, plina in ogrevanja in ko so odprta vprašanja o oskrbi z energijo v prihodnosti – zaradi opustitve rabe premoga ter zaprtja rudnika, Teša in drugega bloka nuklearke – smo priča vrsti kadrovskih menjav v vrhu energetskih podjetij. Odleteli so nekateri vodilni: Andrej Ribič, Boris Sovič, Alan Perc, Robert Golob. Kako bo to vplivalo na stabilnost trga? Se bodo menjave nadaljevale?

Bo imel madžarski MOL z novo pogodbo prednost pri dobavi goriva javni upravi?
27. 11. 2021 09.28
Z 9. januarjem se bo iztekla krovna pogodba med ministrstvom za javno upravo ter Petrolom in OMV Slovenija za nakup goriva na bencinskih servisih. Ob izvedenem novem naročilu pa je v novo pogodbo vstopil še en dobavitelj. Gre seveda za madžarski MOL, ki je v fazi prevzema OMV. Nova pogodba med državo in dobavitelji znaša 25,5 milijona evrov, ker pa razdelitev deležev med ponudniki ni določena, to v liberaliziranih tržnih razmerah lahko odpira pot za favoriziranje novega akterja pri dobavi goriva za vladne službe, vojsko, policijo in druge organe.

Za koliko se bodo podražile položnice za elektriko? Kateri dobavitelji so najugodnejši?
24. 11. 2021 06.00
Cena električne energije se je povečala za več kot 175 odstotkov, v Sloveniji pa je 30-odstotno podražitev za končne odjemalce prvi napovedal Petrol. "Po plačanih računih mi na mesec ostane 100 evrov. Mogoče marsikdo podražitev ne opazi, a jaz jih," pravi 41-letnica iz okolice Ljubljane. Kar 200 odstotkov več je bilo v lanskem letu prošenj za pomoč pri nakupu energentov in plačil elektrike, letos je število še naraslo. GEN-I, največji dobavitelj pri nas, medtem še ne namerava dvigniti cen, večina ostalih dobaviteljev bo storitve najverjetneje podražila prihodnje leto. Preverili smo, kje je elektrika trenutno najcenejša, strokovnjake pa vprašali, kdaj se bodo cene ponovno znižale.

IJS: Epidemija je predvidoma dosegla vrh četrtega vala
12. 11. 2021 17.22
Institut Jožef Stefan v svoji najnovejši napovedi ocenjuje, da je epidemija predvidoma dosegla vrh četrtega vala glede na število pozitivnih testov. Vrh bo v enotah intenzivne terapije predvidoma dosežen v zadnjem tednu novembra zaradi časovnega zamika od pozitivnega testa do hospitalizacije. Predvidoma bo na intenzivnih oddelkih več kot 250 covidnih bolnikov, verjetno pa jih ne bomo presegli 300.

Z analizo pokazal, kako ključno je cepljenje za potek epidemije
09. 11. 2021 14.07
Cepljenje ključno vpliva na potek epidemije covida-19 v Sloveniji in je nujno potrebno za preprečitev preobremenjenosti zdravstvenega sistema. To so zaključki analize, ki jo je pripravil izredni profesor in doktor Janez Žibert. Za vse, ki ne verjamete v učinkovitost cepiv, je pripravil tudi scenarij brez cepljenja.

Izrazit padec optimizma, opuščanje samozaščitnega vedenja in večja podpora pogoju PCT
05. 11. 2021 11.02
Najnovejša raziskava družbe Valicon #Novanormalnost, ki je potekala zadnji vikend v oktobru, je pokazala, da je optimizem med ljudmi upadel na raven iz marca 2020, indeks normalnosti pa je dosegel najnižjo točko od začetka epidemije. Opazno je opuščanje samozaščitnega vedenja in tudi večje odobravanje pogoja PCT.

'Navaden denar 'v nogavici' predstavlja glavni del varčevanja Slovencev'
31. 10. 2021 07.00
Čeprav smo bili Slovenci po statističnih podatkih lani rekordno varčni, ozadje našega varčevanja, ki ga izpostavlja profesor z ljubljanske ekonomske fakultete Maks Tajnikar, razkriva, da v vsebinskem smislu varčevanje slovenskih gospodinjstev sploh ni varčevanje. Glavni del predstavljajo denarne rezerve, to je "navaden denar v nogavici", ki se ne obrestuje, in je znak, da ljudje ne zaupajo oblasti. Slovenci privarčevani denar še vedno usmerjamo predvsem v vpogledne vloge, kar med drugim pomeni, da ostajamo pri izbiri oblike varčevanja konservativni in nenaklonjeni tveganju.

2292 novih okužb. Beovićeva: Število okuženih se bo povečevalo
26. 10. 2021 19.39
Po podatkih Nacionalnega inštituta za javno zdravje smo v ponedeljek opravili 6068 testiranj PCR in potrdili 2292 novih okužb s covidom-19. Pozitivnih je bilo tako 37,8 odstotka opravljenih testov PCR. Trenutno je v državi 20.252 aktivnih primerov okužbe. V bolnišnicah zdravijo 510 covidnih bolnikov, od tega jih je 131 na intenzivni negi. Ob tem infektologinja in vodja svetovalne skupine za cepljenje Bojana Beović napoveduje, da se bo število okuženih z novim koronavirusom še nekaj časa povečevalo, saj je v Sloveniji še kar precejšen delež necepljenih oz. neprebolevnikov.

Obletnica svetega poloma, Mirko Krašovec vztraja: nadškofija je delovala moralno in pravno nesporno
24. 10. 2021 07.00
Kaj je ostalo od finančnega zloma bibličnih razsežnosti mariborske nadškofije? So uspeli obdržati cerkve, Betnavo, druge nepremičnine? Kdo je odgovarjal, kje so arhitekti propadlega imperija?

Minister Vizjak je, kot kaže, Petanu in Termam že večkrat pomagal
22. 10. 2021 14.15
So dogovori med Petanom in Vizjakom stvar preteklosti ali še vedno potekajo? Nova razkritja kažejo, da je Vizjak kot okoljski minister družbi Terme Čatež v lasti DZS, torej Petana, omogočil črpanje ogromnih dodatnih količin termalne vode, čeprav je to v nasprotju z dosedanjo okoljsko politiko in opozorili pristojnih. Počasi pa postaja jasno tudi, kaj bi lahko bil predmet pogovora na posnetku med Vizjakom in Petanom.

Izbira specializacije odvisna od delovnih razmer, plače in ugleda
29. 09. 2021 06.00
Ocenjena vrednost šestletnega študija medicine na ljubljanski univerzi je 90.000 evrov, kar je daleč največ med vsemi študijskimi programi v Sloveniji. Visoki so tudi stroški specializacij. Država za specializanta iz družinske medicine, ki se za delo v lastni ambulanti usposablja štiri leta, letno odšteje nekaj več kot 40.400 evrov. Kljub visokim stroškom izobraževanja zdravnikov in velikemu interesu za študij medicine pa se na državni ravni še vedno soočamo s pomanjkanjem zdravnikov. Država se je problema lotila s povečanjem prostih mest na obeh medicinskih fakultetah, a je to le kratkoročno 'celjenje ran'.

1037 novih okužb, hospitaliziran tudi 18-letnik, na intenzivni negi pa 27-letnik
28. 09. 2021 10.04
V ponedeljek so opravili 4785 PCR-testov in potrdili 1037 okužb z novim koronavirusom, je objavil Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ). Pozitivnih je bilo malo več kot 21 odstotkov testov. Hospitaliziranih je 419 oseb, na intenzivni negi jih je 107. Najmlajši bolnik je star 18 let, najmlajši bolnik na intenzivni negi pa ima 27 let. Umrlo je 9 ljudi, kažejo podatki vlade.

Delež cepljenih in tistih, ki to še nameravajo narediti, presegel 70 odstotkov
22. 09. 2021 15.04
Situacijo, v kateri smo se znašli, kot kritično, na trenutke celo kaotično, doživlja kar petina prebivalcev, še dodatnih šest odstotkov pa kot povsem brezupno. K temu je najbrž precej prispevala nedavna uvedba PCT-pogoja v skoraj vseh dejavnostih in na vseh javnih mestih, kar je razdelilo tudi javnost pri podpori tega odloka. Namera cepljenja je medtem presegla 70 odstotkov, je pokazala nova raziskava #Novanormalnost družbe Valicon.