dihalne

EMA odobrila nova zdravila za covid-19, tudi Pfizerjevo

16. 12. 2021 17.04

Evropska agencija za zdravila (Ema) je na podlagi izsledkov študij priporočila odobritev dveh novih zdravil za covid-19, in sicer zdravilo kineret švedskega podjetja Orphan Biovitrum in zdravilo xevudy podjetja GlaxoSmithKline. Za izredno uporabo je odobrila tudi Pfizerjeve tablete za zdravljenje covida paxlovid. Medtem so ameriški raziskovalci ugotovili, da dvojni odmerek cepiva proti covidu-19 proizvajalca Moderna glede na laboratorijske podatke sproži slabši imunski odziv proti novi različici omikron.

Šved Lindelöf zaradi dihalne stiske na dodatne preiskave

15. 12. 2021 06.00

Švedski reprezentančni branilec Victor Lindelöf, ki si služi kruh na Otoku v vrstah Manchester Uniteda, bo zaradi dihalne stiske oziroma težav z dihanjem odšel na dodatne preiskave. Sedemindvajsetletni igralec, ki se je angleškemu velikanu pridružil leta 2017 za 35 milijonov evrov odškodnine iz portugalske Benfice, je v soboto zvečer v 74. minuti tekme proti Norwichu na Carrow Roadu zapustil zelenico, potem ko je težko prišel do sape. Manchester United je sicer slavil z 1:0.

'Delo fizioterapevtov v intenzivni terapiji je neprecenljivo'

03. 12. 2021 20.25

Poleg zdravnikov in medicinskih sester, ki že dobro leto in pol skrbijo za bolnike s covidom, so nepogrešljiv del ekipe tudi fizioterapevti. Ti so vključeni v delo intenzivnih enot, kjer z bolniki izvajajo dihalne vaje, jih razgibavajo tudi, ko so v umetni komi, na navadnih covidnih oddelkih jim okrepijo mišice, jih postavijo spet na noge, izrednega pomena pa je njihovo delo tudi pri kasnejši rehabilitaciji, ki je pri dolgotrajnem covidu bistveni del okrevanja.

Tamia Šeme

19. 11. 2021 20.00

Športnica Tamia Šeme je v avdicijski oddaji navdušila s svojimi vratolomnimi cirkuškimi veščinami. S svojo udeležbo v šovu Slovenija ima talent želi dokazati, da se vztrajnost, trud in trdo delo obrestujejo ter da smo sposobni več, kot si mislimo.

Pomanjkanje bolnišničnih kapacitet: 'To ni masovna nesreča, to je družbena katastrofa'

14. 11. 2021 19.34

Slovenske bolnišnice so na samem robu. Hospitaliziranih je že 990 covidnih bolnikov, kar 227 jih potrebuje intenzivno terapijo, največ od začetka epidemije. In ker nič ne kaže na bolje, bolnišnice iščejo načine, kako povečati število postelj v intenzivnih enotah. Do torka jih morajo po podatkih direktorjev bolnišnice pripraviti 286, kar je največ, kar bi lahko še zmogli. Kaj pa potem? Bolniki, ki se borijo za življenje, ne bodo ostali pred vrati, bo pa vse ostalo močno okrnjeno, morda bodo morali začasno ustaviti tudi napovedane onkološke operacije.

Sezona okužb dihal v polnem razmahu, nekateri starši kljub temu bolne otroke vozijo v vrtec

20. 10. 2021 12.13

Pediatri opozarjajo na velik porast števila virusnih okužb dihal pri otrocih, do česar je letos prišlo prej kot običajno. Posledično veliko otrok potrebuje bolnišnično zdravljenje, nekateri med njimi tudi intenzivno nego. Ob tem v skupnosti vrtcev starše pozivajo, naj bolnih otrok ne pripeljejo v vrtec, saj lahko okužijo druge otroke.

Redna telesna vadba: dolgoročna naložba v duševno in telesno zdravje

10. 10. 2021 12.48

Vztrajati pri športnih aktivnostih je izračun, ki se obrestuje v vseh pogledih. Redna telesna dejavnost preprečuje številne bolezni, zmanjšuje stres in izboljšuje počutje. To je zdaj, med koronakrizo, še pomembnejše, saj športno udejstvovanje zmanjšuje tveganje za virusno okužbo in pomaga premagovati psihične stiske, ki postavljajo ljudi v tem obdobju v težavne situacije. Tega se dobro zavedajo člani centra CrossFit Ljubljana, ki so kljub vsem omejitvam ostali povezani in niso opustili treningov. Kako vadba za moč, kakršna je CrossFit, vpliva na duševno zdravje in celostno dobro počutje?

Na La Palmi lava v morju prekrila že 10 hektarjev, izbruh vulkana tudi na Havajih

30. 09. 2021 18.03

Lava, ki se je razlila iz kanarskega vulkana La Palma, je po poročanju strokovnjakov v 36 urah prekrila več kot 10 hektarjev morja. Od 19. septembra, ko je vulkan prvič izbruhnil, pa je svoje domove zapustilo že več tisoč ljudi. Lava je medtem uničila več sto hiš, podjetij in ogromne nasade banan. Medtem je izbruhnil tudi eden najmlajših in najaktivnejših vulkanov na Havajih.

BLOG: Anoreksija, resna telesna in čustvena bolezen

26. 09. 2021 21.45

Anoreksija je motnja hranjenja, za katero je značilno moteno zaznavanje podobe in teže svojega telesa (dismorfija). Spremlja jo pretiran strah pred pridobivanjem telesne mase, zato si oseba s to motnjo kljub izredno nizki telesni teži skrajno omejuje vnos hrane oz. sama sebe strada. Omejevanje količine zaužite hrane lahko pogosto spremljata tudi čezmerna telesna vadba in uporaba odvajal ali diuretikov.

Dolgi covid pogosto uniči kakovost življenja: zdravnik je dolžan poslušati, ne soditi

04. 09. 2021 07.00

Utrujenost, zasoplost, zmanjšana telesna zmogljivost, rahlo povišana telesna temperatura, problemi s koncentracijo, težave pri iskanju besed, motnje spanja, mišične bolečine, glavobol ... Dolgi covid lahko prizadene številne organe in organske sisteme, vključno z dihalnim, srčno-žilnim, nevrološko-psihičnim, želodčno-črevesnim in mišično-skeletnim. Zdi se, da je seznam težav, o katerih poroča več milijonov oseb, ki je prebolelo covid-19, vedno daljši. O dolgem covidu se je razpisal infektolog prof. dr. Janez Tomažič z UKC Ljubljana.

BLOG: Ali lahko vplivamo na plodnost?

06. 06. 2021 11.33

Žalostno je, da ogromno parov trpi zaradi neplodnosti in se spopadajo z nezmožnostjo zanositve. Ne glede na to, ali se pripravljate na nosečnost, aktivno poskušate zanositi ali imate težave s plodnostjo, je razumevanje vašega hormonskega stanja velika prednost. Usmerite torej pozornost na vaš življenjski slog – vključno s prehrano, telesno težo, gibanjem, stresom, okoljem in službo.

Kate Winslet o možu: On je absolutno najboljši življenjski partner

01. 06. 2021 19.09

Igralka Kate Winslet je še vedno zelo navdušena nad svojim možem Edwardom Abelom Smithom. Igralka se je z nečakom Sira Richarda Bransona poročila pred devetimi leti, skupaj pa imata sedemletnega sina Beara Blazea. Winsletova je moža nedavno znova pohvalila, da je odličen mož, ki skrbi ne samo za njunega sina, temveč tudi zanjo.

Covidni bolnik ozdravljen s pomočjo terapije z matičnimi celicami

19. 05. 2021 15.31

Hrvaška skupina znanstvenikov in zdravnikov je v sodelovanju z znanstveniki iz slovenskega biotehnološkega podjetja Educell in Biobanka objavila študijo primera uspešnega eksperimentalnega zdravljenja bolnika s težjo obliko covida-19 in sindromom akutne dihalne stiske kot glavnim zapletom pri tej bolezni. Po uspešni presaditvi mezenhimalnih matičnih celic in bolnišničnem zdravljenju so bolnika poslali na zdravljenje domov, kjer uspešno okreva brez izrazitih stranskih učinkov po terapiji.

Širitev pravic: sodobnejša inzulinska črpalka, trajne napotnice za kronične bolezni

07. 05. 2021 14.16

V maju so začele veljati spremembe pravil obveznega zdravstvenega zavarovanja in sklep o zdravstvenih stanjih za upravičenost do medicinskih pripomočkov, s čimer se širi obseg pravic iz zdravstvenega zavarovanja zlasti pri medicinskih pripomočkih, zdraviliškem zdravljenju in pri zobozdravstvu.

Ob pomanjkanju učinkovitih zdravil cepljenje ranljivih oseb ključnega pomena

10. 03. 2021 06.00

Nenalezljive kronične bolezni, kot so bolezni srca in ožilja, rak in diabetes, so najpogostejši vzrok smrti v Evropski uniji in predstavljajo največji del stroškov v zdravstvu. EU samo za zdravljenja diabetesa letno odšteje okoli 150 milijard evrov. Kronične bolezni so tudi eden glavnih vzrokov za hospitalizacije in smrti zaradi covida-19. Zaradi večjega tveganja za težji potek bolezni jim je cepljenje priporočeno in spadajo v prioritetne skupine. Po mnenju strokovnjakov je cepljenje poleg osnovnih preventivnih ukrepov naše najpomembnejše orodje, s katerim lahko te ranljive skupine prebivalstva zaščitimo pred okužbo.

Je okuženi zdravnik na delo odšel s simptomi?

02. 03. 2021 10.22

Mariborski zdravnik, ki je iz Namibije prišel okužen z južnoafriškim sevom, naj bi očitne znake okužbe opažal že sedem do deset dni pred prihodom v službo, piše v dopisu, ki naj bi ga prejeli zaposleni na UKC Maribor. Obstoj tovrstnega dokumenta so v mariborskem kliničnem centru naknadno zanikali.

BLOG: Imate leptinsko rezistenco?

17. 01. 2021 07.00

Imate težave z izgubljanjem teže? Opažate, da po začetni izgubi teže, to hitro pridobite nazaj? Se spopadate s "hrepenenjem" in ste lačni tudi takoj po obroku? Morda imate leptinsko rezistenco. Verjetno se sprašujete, kaj je to? Vzemite si nekaj minut časa in spoznajte glavne vzroke leptinske rezistence, simptome ter najboljše podporne strategije.

V BiH žalujejo za žrtvami tragične nesreče

02. 01. 2021 09.43

Znanih je več podrobnosti tragedije, ki je na novo leto pretresla BiH. Vsi tragično preminuli mladostniki so bili stari 19 let, njihovi usodi se je izognil eden od prijateljev, ki je praznoval z njimi. Ta je vikend po polnoči zapustil, saj je moral zjutraj na delo. Prostor naj bi se zapolnil s strupenimi plini, s katerimi so se mladi zadušili.

Kako si pomagati pri pandemski utrujenosti?

27. 12. 2020 10.37

Vsi, ki se zaradi epidemije počutijo utrujene, ujete in naveličane, naj vedo, da niso sami. T. i. pandemska utrujenost je namreč vse pogostejša. V pomoč so lahko različne tehnike za boljše duševno zdravje in počutje, vse od dihalnih vaj naprej, navaja Nacionalni inštitut za javno zdravje.

Ali je vaš kašelj suh ali moker? Preverite!

07. 12. 2020 00.15

Pogosta težava, zaradi katere me v zimskem času obiščejo bolniki, je kašelj. Sam po sebi ni bolezen, ampak deluje kot zaščitni mehanizem, ki pospeši odstranjevanje odvečne sluzi in tujkov, s tem pa pomaga čistiti dihalne poti. Kašlja v takih primerih ne smemo preprečevati, priporočljivo pa je lajšati izkašljevanje.

Naši bolniki med prvimi v EU prejeli revolucionarno zdravilo: 'Zdaj končno diham, ne da bi me bolelo'

06. 12. 2020 11.56

''Odkar prejemam to zdravilo, končno normalno živim. Ne razmišljam več, ali bom zmogla naslednji vdih,'' nam je zaupala 19-letnica s cistično fibrozo, ki je del slovenske zgodbe o uspehu, ki so jo skupaj spisali Pediatrična in Interna klinika UKC Ljubljana, UK Golnik, ZZZS in Društvo bolnikov s CF. Slovenski bolniki so lahko zaradi požrtovalnosti in prizadevanj vseh sodelujočih prejeli revolucionarno zdravilo Trikafta, še preden je bilo to uradno registrirano v EU. Evropski bolniki so morali namreč na zdravilo čakati skoraj leto dlje kot bolniki v ZDA, kar lahko za nekatere med njimi pomeni razliko med življenjem in smrtjo.

Starši šestletne Line za terapije potrebujejo 60.000 evrov

05. 12. 2020 09.39

Mirjana in Blaž Šukelj iz Posavja sta starša skoraj 6-letne deklice Line, ki je bila rojena v 24. tednu nosečnosti. Zaradi nedonošenosti je utrpela nevrološke, dihalne in številne druge poškodbe, ki so vzrok njenim številnim diagnozam, med drugim razvojnemu zaostanku in zmerni duševni motnji.

Utrujeni od kašlja?

28. 11. 2020 00.15

Vsi kdaj kašljamo, kašelj je namreč odziv na draženje čutnic v dihalnih poteh in telesu pomaga, da dihalne poti očisti odvečne sluzi, prašnih delcev in tujkov. Je pa tudi eden od najpogostejših spremljevalcev akutnih vnetij dihalnih poti.

Izpoved covidnega bolnika: težko dihanje, možje v belem in ohranjanje poguma

27. 11. 2020 10.21

Medtem ko epidemija covida-19 v Sloveniji še ne kaže znakov usihanja ali pa vsaj stabilnega umirjanja, je vse več tistih, ki imajo takšno ali drugačno izkušnjo s to boleznijo. Nekateri so jo preboleli brez znakov, drugi z blagimi simptomi, pri nekaterih pa se je potek bolezni neprijetno zapletel. Med temi je tudi bloger Matjaž Gerčar, ki je podrobno opisal svojo izkušnjo z virusom.

Nina Ivanič zbolela za covidom: Ta virus te prisili, da obležiš

17. 11. 2020 15.24

Slovenska igralka Nina Ivanič, ki jo trenutno spremljamo v vlogi medicinske sestre Dragice v priljubljeni seriji Najini mostovi, je zbolela za covidom-19. Za naš portal je spregovorila o svoji izkušnji z omenjeno boleznijo.

BLOG: Je kava zdrava ali ne?

11. 10. 2020 16.16

Na stotine milijonov ljudi vsakodnevno pije kavo, brez tega praktično ne znajo normalno funkcionirati. Nekatere že samo vonj kave zbudi in osvobodi stresa, ki nastane zaradi pomanjkanja spanca. Kljub temu, da se ta napitek uporablja že 700 let, se mnogi še vedno sprašujejo o vplivih kave na naše zdravje. Vzemite si kakšno minutko časa in ugotovite, ali je pitje kave škodljivo.

Lukanović: Užaloščen sem, da se nekateri iz bolezni norčujejo

16. 09. 2020 13.30

Dolgoletni zdravnik dr. Adolf Lukanović je stopil pred medije in znova spregovoril o svoji borbi s covidom-19. Njegovo zdravljenje je trajalo več mesecev, od tega je na intenzivni negi v umetni komi in odvisen od ventilatorja preživel dva meseca. Kot pravi, je užaloščen, ko okoli sebe glede ljudi, ki še vedno ne verjamejo v obstoj virusa in se ne zavedajo njegove nevarnosti. Nerazumno se mi zdi, da se to dogaja v razviti družbi, še dodaja.

Preboj znanosti: Žana, Blaž in Andreja živijo z boleznijo, ki je bila nekoč tudi smrtna obsodba

12. 09. 2020 08.27

Za spinalno mišično atrofijo (SMA) je marsikdo prvič slišal, ko je Slovenija stopila skupaj in zbirala sredstva za zdravljenje dečka Krisa. A gre za bolezen, ki je strokovnjakom znana že leta, šele v zadnjem času pa je – tudi pri nas – mogoče učinkovito zdravljenje. Odlična novica je, da se nabor zdravil še širi, strokovnjaki pa se zdaj zavzemajo, da bi uvedli presejalno testiranje dojenčkov, saj lahko diagnoza pred pojavom simptomov pomeni (skoraj) normalno življenje.

Požar v grškem centru za migrante zanetili prosilci za azil

09. 09. 2020 07.33

Največji grški center za migrante Moria na otoku Lezbos so v jutranjih urah tako rekoč v celoti uničili plameni, potem ko je po navedbah gasilcev ponoči v njem izbruhnilo več manjših požarov. Velik del prebivalcev centra, ki skupno gosti približno 12.700 ljudi, so kmalu evakuirali, žrtev naj ne bi bilo. Grški minister za migracije Notis Mitarakis je potrdil, da so požar, v katerem je bil ponoči skoraj povsem uničen največji grški center za migrante Moria na otoku Lezbos, zanetili prosilci za azil, ni pa potrdil, da bi šlo za namerno dejanje.

Zabava presenečenja usodna za 31-letno nosečnico

02. 09. 2020 11.38

Covid-19 je v Braziliji terjal že več kot 121.000 smrti. Še ena tragična zgodba prihaja iz mesta Anapolis, v katerem je živela 31-letna nosečnica. Ta se je z novim koronavirusom okužila na zabavi presenečenja, ki so jo zanjo priredili sodelavci. Otroka jim je s carskim rezom uspelo rešiti, mlada mamica pa je nekaj dni po porodu umrla.