dihalne

Iza Logar: Najbolj trpim takrat, ko se moram odreči gibanju
01. 09. 2020 07.00
Iza se je prebila med deset najboljših amaterskih kuharjev, ki smo jih lahko spremljali v spomladanskem delu šova MasterChef Slovenija. Zdaj se v družbi kuharskih kolegov vrača na televizijske zaslone, gledalci pa bodo tako priča zanimivemu boju za nagrado 50.000 evrov. Pravi, da se jeseni že zelo veseli, obenem pa poudarja, da bo kljub kulinaričnim obveznostim ostala zvesta svoji največji ljubezni – športu.

Neurejeni čakalni seznami: kako dostopno je slovensko zdravstvo med koronakrizo?
19. 08. 2020 12.31
Na nas se je obrnila bralka, ki trdi, da je njen oče z akutno odpovedjo ledvic na Internistični prvi pomoči v UKC Ljubljana čakal več kot sedem ur, preden so ga sprejeli v bolnišnico. Ker podobne zgodbe odmevajo po vsej državi, se zastavlja vprašanje, ali je slovensko zdravstvo postalo še slabše dostopno. Pristojni rešujejo problem? Zaradi covid-19 so se namreč podaljšale čakalne dobe. Za koliko in kaj to pomeni za bolnike, ki čakajo na preglede in posege, nismo izvedeli, saj nam pristojni z ministrstva za zdravje in NIJZ v dveh tednih še niso odgovorili.

Zanardi premeščen v posebni rehabilitacijski center
21. 07. 2020 15.17
Nekdanjega dirkača formule 1 in serije cart ter uspešnega paraolimpijca Alexa Zanardija so zaradi izboljšanja splošne klinične slike preselili v poseben nevrološko-rehabilitacijski center, poroča nemška tiskovna agencija dpa, ki navaja zdravnike iz bolnišnice v Sieni.

Spodbudni rezultati zdravljenja z interferonom beta pri bolnikih s covidom-19
20. 07. 2020 12.41
Prvi rezultati kliničnega poskusnega zdravljenja kažejo, da lahko zdravljenje z beljakovino interferon beta, ki jo človeško telo proizvaja ob virusni okužbi, bistveno zmanjša število bolnikov s covidom-19, ki potrebujejo intenzivno zdravljenje.

Policija v Beogradu nad protestnike s solzivcem, ki ima že 25 let pretečen rok uporabe
14. 07. 2020 11.07
Na protestih v Beogradu, ki so se zaradi nasprotovanja ljudi aktualni oblasti in ukrepom, ki jih ta sprejema zaradi epidemije koronavirusa, začeli 7. julija, je policija med drugim uporabila tudi solzivec, proizveden v devetdesetih letih. To je izzvalo obsodbe prebivalstva in opozicije, ki jih skrbi, kakšne posledice ima to lahko na zdravje ljudi. Ker uporaba solzivca, ki najbolj prizadene sluznico, ustvari idealne pogoje za širjenje koronavirusa, pa ga odsvetuje tudi zdravstvena stroka.

Kreme za sončenje: dražje ni nujno boljše
05. 07. 2020 17.00
Znate pravilno uporabljati kreme za sončenje? Če želimo obljubljeno zaščito, mora biti nanos dovolj debel, obnavljati pa ga je treba vsake 2–3 ure oziroma takoj po kopanju, obilnem znojenju ali otiranju z brisačo. Še posebej previdni moramo biti pri otrocih in prav najmlajšim namenjene kreme s pod drobnogled vzele potrošniške organizacije.

Zaradi požara v savni Term Zreče evakuirali del težjih bolnikov
30. 06. 2020 10.19
V Termah Zreče je zagorelo v lesenem stropu nad finsko savno. Požar je bil sicer manjši, a gašenje zahtevno zaradi gostega dima. Gasilci so ga uspešno pogasili in evakuirali 14 težjih bolnikov. Nihče ni bil poškodovan. Prvotni sum, da je zagorelo zaradi napake na električni napeljavi, so policisti potrdili.

BLOG: Hrana za pljuča
21. 06. 2020 15.34
Obstaja več dejavnikov, ki lahko vplivajo na zdravje pljuč, vključno s telesno aktivnostjo, genetiko in okoljskimi razmerami. Mnogi pa se ne zavedajo, da lahko na zdravje naših pljuč v določeni meri vpliva tudi prehrana. Nekatera živila so še posebej dobrodošla za vzdrževanje zdravja in normalnega delovanja pljuč.

Kako oživljati majhnega otroka? Ključno je hitro in pravilno ukrepanje
15. 06. 2020 11.26
Dojenček ali majhen otrok lahko v trenutku preneha dihati. Takrat je nujno potrebno, da znamo pravilno ukrepati. Majhni otroci imajo večinoma zdravo srce in se ne zgrudijo zaradi bolezni srca in ožilja, zato so postopki oživljanja drugačni. Dobro je tudi vedeti, da pri oživljanju dojenčkov in majhnih otrok ne prihaja do poškodb prsnega koša tako kot pri starejših odraslih, saj imajo otroci veliko bolj prožne kosti.

Na seznamu držav za prehajanje meje brez omejitev tudi Avstrija
04. 06. 2020 11.22
Po opravljenih 828 testiranjih na novi koronavirus v Sloveniji nismo potrdili nove okužbe, prav tako nismo zabeležili nobene smrtne žrtve. V bolnišnici se zaradi covida-19 zdravi samo še pet bolnikov. Meja z Avstrijo je za slovenske državljane odslej znova odprta, v soboto pa na delovni obisk v Ljubljano prihaja italijanski zunanji minister. Srečal se bo s slovenskim zunanjim ministrom Anžetom Logarjem, osrednja tema pogovora pa bo predvsem odprtje slovenske meje za italijanske državljane.

V Mariboru izsledili 17 novih kontaktov, v karanteno skupno 42 ljudi
03. 06. 2020 10.50
V Sloveniji sta bili ob 807 opravljenih testiranjih na novi koronavirus pozitivni dve osebi. Hospitaliziranih je še pet oseb, vsi v UKC Ljubljana, ki ostaja edina covid-19 bolnišnica. Na intenzivni negi ni več bolnikov. V povezavi z okužbo mariborskega osnovnošolca so na OE NIJZ Maribor povedali, da so izsledili še 17 novih kontaktov in karanteno odredili 42 ljudem. Izvor okužbe še ni znan.

Ferrari pomagal razviti nove nizkocenovne respiratorje
13. 05. 2020 19.49
Velikan formule 1 Ferrari je sporočil, da je pomagal razviti nove nizkocenovne medicinske ventilatorje za pomoč bolnikom z najhujšimi dihalnimi stiskami kot posledico koronavirusne bolezni. Projekt z imenom F15 je ekipa iz Maranella razvijala pet tednov skupaj z italijanskim institutom tehnologije iz Genove.

BLOG: Kako ustaviti čustveno prehranjevanje?
10. 05. 2020 07.00
V času karantene se je marsikdo še bolj kot kadarkoli prej zatekal k hrani po tolažbo, saj je povsem običajno, da se ljudje, zlasti v težkih časih, nepravilno prehranjujejo. Na eni strani imamo tiste, ki so v stresnem obdobju povsem brez potrebe po hrani, na drugi pa tiste, ki se ne znajo brzdati in pretiravajo z vnosom hrane, ter na takšen način poskušajo odpraviti negativne posledice, ki jih s seboj prinese stres.

Zaradi uhajanja plina v kemični tovarni v Indiji več mrtvih, številni v bolnišnicah
07. 05. 2020 07.58
V kemični tovarni na vzhodni obali Indije je začel uhajati plin, zaradi česar je po poročanju indijskega časnika The Times of India umrlo najmanj 13 ljudi. Po nekaterih navedbah je v bolnišnicah več kot tisoč ljudi. Pristojne oblasti svarijo, da bo število žrtev najverjetneje še naraslo.

Tina Gorenjak svetuje: To je majhna pomoč, ki jo želim dati svojim sledilcem
07. 05. 2020 08.01
Slovenska igralka, ki smo jo med drugim spremljali 4v novi seriji Najini mostovi, je pred leti zbolela za rakom na dojkah in ga uspešno premagala. Ker so ji mnogi ljudje, odkar je delila svojo zgodbo, pisali in jo prosili za nasvete, je zdaj svoj Instagram posvetila prav temu – tam deli nasvete.

Pri nekaterih bolnikih s covidom-19 lahko pride do nenadne odpovedi dihanja
30. 04. 2020 17.56
Novi koronavirus pri bolnikih prvenstveno prizadene pljuča, kar se pri nekaterih lahko zgodi dokaj prikrito. Gre za t. i. pojav tihe hipoksemije, ko se lahko zdravstveno stanje pri bolniku z na videz blago potekajočo boleznijo hitro spremeni v kritični potek, ko je potrebna urgentna hospitalizacija.

Trump bi okužene 'zdravil' z injekcijami razkužila. Stroka svari pred usodnimi posledicami
24. 04. 2020 08.06
Ameriški predsednik Donald Trump je na novinarski konferenci predlagal, da bi okužene s koronavirusom lahko zdravili kar z vbrizgavanjem razkužila ali obsevanjem z UV-svetlobo. Zdravstvena stroka zdaj hiti opozarjati Američane, da gre za nevarne predloge, ki imajo lahko usodne posledice.

Alkohol povečuje tveganje za zaplete pri covidu-19
21. 04. 2020 08.42
V času pandemije covida-19 Svetovna zdravstvena organizacija spodbuja ozaveščenost o zdravju škodljivih navadah, kot je pitje alkoholih pijač. To poveča tveganje za nastanek sindroma akutne dihalne stiske, ki je eden najtežjih zapletov pri covidu-19. V času pandemije naj posamezniki spijejo čim manj alkoholnih pijač oziroma naj se jim odrečejo.

Prihaja sneg, nevarnost pozebe, a narava se prebuja: alergije so že na pohodu
13. 04. 2020 13.52
Vremenoslovci napovedujejo kratkotrajno, a izrazito ohladitev. Vseeno pa se narava prebuja. Spomladi so tako na pohodu alergije, ki so lahko posebej zoprne za nekatere astmatike. Dostopni podatki sicer ne kažejo, da bi bili alergiki bolj dovzetni za okužbo z novim koronavirusom. Posamezniki s kroničnimi boleznimi pljuč, kamor sodi alergijska astma, pa imajo lahko zvišano tveganje za poslabšanje astme ali težji potek covida-19.

BLOG: Naj vam stres ne pride do živega
12. 04. 2020 07.00
Ne potiskajte težav pod preprogo. Ne izogibajte se stresnim okoliščinam, temveč prilagodite vaš odziv na stres. Ta je kar precej odvisen od naših prepričanj, ki so zakoreninjena globoko v nas in temeljijo na izkušnjah. Da se boste znali spopasti s stresom, torej spremenite vaša sidra in razvijte lastno protistresno strategijo. Vse se da naučiti, tudi spopadanje s stresom.

Novi koronavirus bi lahko škodoval tudi živčnemu sistemu
11. 04. 2020 10.38
Okužba z virusom sars-cov-2 se ne kaže le z vročino, kašljem in težavami z dihanjem, ampak lahko povzroči tudi nevrološke simptome, je razvidno iz študije kitajskih znanstvenikov, ki so preučevali bolnike v Wuhanu. Glede na prispevek v znanstveni reviji Jama Neurology je virus pri tretjini bolnikov poškodoval živčni sistem.

Pulmolog: kako koronavirus prodre v dihala, kaj se dogaja s pljuči, zakaj se stanje hitro poslabša?
26. 03. 2020 09.36
Kaj covid-19 pomeni za pljuča? Kot pojasnjuje specialist pulmolog Matjaž Turel, pri večini okuženih virus "obstane" samo v sluznici zgornjih dihal, kjer ga telo samo pokonča. A v nekaterih primerih preide v spodnja dihala.

Četrta smrtna žrtev. Na meji z Avstrijo od polnoči 13 kontrolnih točk
24. 03. 2020 14.41
V Sloveniji imamo 480 potrjenih primerov okužbe z novim koronavirusom, kar je 38 več kot dan prej. V Šmarju pri Jelšah pa so zabeležili četrto smrtno žrtev. Deset oseb, ki so se zdravile na Infekcijski kliniki v Ljubljani, je že zaključilo zdravljenje ter so potrjeno negativne. Na meji z Avstrijo pa Slovenija vzpostavlja 13 kontrolnih točk na nekdanjih mejnih prehodih. Vstop v državo za tujce bo mogoč z negativnim izvidom, ki ne sme biti starejši od treh dni.

Strokovnjaki korak bližje razvoju prvega slovenskega respiratorja
22. 03. 2020 20.22
Bolniki, ki jih koronavirus tako prizadene, da potrebujejo intenzivno zdravljenje, dihajo s pomočjo respiratorja. V Sloveniji jih je na voljo 168, v skupnem naročilu držav članic EU pa jih pričakujemo še dodatnih 300. Ob najslabšem scenariju, če bi jih zmanjkalo, bi lahko uporabili prototipe mehanskih respiratorjev, ki jih pospešeno razvijajo slovenski inženirji.

Sama si je povrnila zdravje, sedaj želi pomagati drugim
14. 03. 2020 12.23
Iza Logar si je, ko je naletela na zdravstvene težave, pomagala s spremembo prehrane in odpravljanjem negativnih učinkov stresa. Njena želja je svoje znanje in izkušnje deliti z drugimi, pri čemer poudarja, da v iskanju zdravega načina življenja premajhen pomen pripisujemo psihičnemu zdravju. In kako se bo spopadala s stresnimi situacijami v kuhinji MasterChef Slovenija?

BLOG: Kako se na naraven način boriti z migreno?
01. 03. 2020 11.10
Če sami nimate težav z migrenami, zagotovo poznate nekoga, ki se s tem neprijetnim pojavom, ki osebo lahko povsem onesposobi, če pravočasno ne ukrepa, sooča. V nadaljevanju boste izvedeli, kaj je migrena, katere vrste poznamo, kakšni so simptomi in vzroki, ter kako si pomagati na naraven način.

Oče in sin na dvorišču razstavljala ročni bombi, sinovo razneslo: oba ovadili
19. 02. 2020 14.51
Novomeški kriminalisti so ugotovili, da je bil vzrok eksplozije v naselju Brezje, ki je poškodovala dve osebi, razstavljanje ročne bombe iz druge svetovne vojne, t. i. italijanske paradajzarice. Oče in sin sta namreč razstavljala vsak svojo bombo, pri čemer je sinovo razneslo in oba poškodovalo. Policija bo oba poškodovana ovadila.

Pljuča se lahko 'čudežno obnovijo' – a zgolj če prenehate kaditi
01. 02. 2020 15.22
Naša pljuča imajo skorajda "čudežno" sposobnost, da popravijo škodo, ki jo povzroči kajenje – a zgolj če posameznik preneha kaditi, trdijo znanstveniki v novi raziskavi.

Požar uničil vikend na Rakeku: da ni zajel še gozda, se lahko zahvalijo vremenu
11. 11. 2019 17.38
Požar je v celoti uničil lesen vikend na Rakeku. Pri gašenju so pomagala štiri gasilska društva, gasilci pa so ob intervenciji naleteli na popolnoma razvit požar. Preventivno so uporabili zaščitne dihalne aparate, obstajala je tudi nevarnost, da bi se objekt porušil. Vikend se je nahajal v gozdu, ogenj pa se je videlo že od daleč. "Če bi zagorelo poleti, bi bila povsem druga zgodba," opozarjajo gasilci.

BLOG: Kako se izogniti putiki?
10. 11. 2019 07.00
Verjetno ste že slišali izraze protin, putika ali giht, ki opisujejo zvišano vrednost sečne kisline v krvi, to pa s seboj prinese simptome, kot so bolečine v sklepih. Protin je bil v preteklosti bolezen kraljev, saj so le premožni uživali bogato mesno hrano in večje količine alkoholnih pijač. Danes pa je zaradi spremembe prehranjevalnih in življenjskih navad postal bolezen množic.